PDA

View Full Version : SUI vs ROU vs GER - Schaffhausen 2010



mikeyy
22nd September 2010, 22:53
Programul competitional (25 septembrie):

- de la ora 14: concursul feminin;
- de la ora 19: concursul masculin;
[ora Elvetiei]

Locatie: Schaffhausen (Elvetia)

PARTICIPANTI:

http://www.emofaces.com/en/buddy-icons/r/romania-flag-waving-buddy-icon-animated.gif

Fete:
Sandra Izbasa
Ana Porgras
Diana Chelaru
Cerasela Patrascu
Gabriela Dragoi
Raluca Haidu

Baieti:
Vlad Cotuna
Ovidiu Buidoso
Robert Stanescu
Marius Berbecar
Adrian Bucur
Cristian Bataga

http://www.emofaces.com/en/buddy-icons/g/germany-flag-waving-buddy-icon-animated.gif

Baieti:
Fabian Hambuechen
Marcel Nguyen
Mathias Fahrig
Phillip Boy
Eugen Spiridonov
Thomas Taranu

Ce echipa! Artileria grea!

Fete:
Oksana Chusovitina
Elisabeth Seitz
Joeline Mobius
Meike Fernbach
Lisa Hill
Pia Tolle
Giulia Hindermann

http://www.emofaces.com/en/buddy-icons/s/switzerland-flag-waving-buddy-icon-animated.gif

Fete:
Ariella Kaeslin
Emily Berti
Jennifer Rutz
Jennifer Senn
Jessica Diacci
Linda Stämpfli
Minu Krasniqi

Baieti:
Claudio Capelli
Daniel Groves
Mark Ramseier
Pablo Brägger
Pascal Bucher
Roman Gisi
Simon Nützi

Cata_RB
22nd September 2010, 23:02
http://www.emofaces.com/en/buddy-icons/r/romania-flag-waving-buddy-icon-animated.gif

http://www.emofaces.com/en/buddy-icons/g/germany-flag-waving-buddy-icon-animated.gif

http://www.emofaces.com/en/buddy-icons/s/switzerland-flag-waving-buddy-icon-animated.gif


Ce te-ai smecherit :D

MitzGym
22nd September 2010, 23:16
dar giulia hindermann e sora sau ruda cu marie hindermann?

crisloregym
22nd September 2010, 23:25
Cred ca e sora ei.

mikeyy
22nd September 2010, 23:27
Germania si Elvetia vor trimite 7 fete in concurs. Numai noi mergem cu 6.....iar asta ma face sa ma ingrijorez si mai mult pentru Ama.

crisloregym
22nd September 2010, 23:39
Ce se intampla ca ce se intampla...dar oare va avea puterea sa treaca peste? Mi-e asa de ciuda, nu pot sa inteleg, pur si simplu, asta trebuia sa fie anul ei, anul in care sa isi faca un nume...si Raluca, fata de 2009, e mult sub...Dumnezeule, TREBUIE sa se aiba mare grija de fetele astea anul asta, sa fie scoase din starile astea, chiar vreau sa le vad pe amandoua cu aur la gat in 2012!!!

Ada24
24th September 2010, 00:48
http://liga.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/pe-sarma-ghimpata-7409134

LuisaGym
24th September 2010, 01:19
Eu nu inteleg ce vrea sa spuna titlul. Se pricepe careva?

Bea
24th September 2010, 18:21
Eu nu inteleg ce vrea sa spuna titlul. Se pricepe careva?

:)) Luiza, la acelasi lucru ma gandeam si eu. Nu a scris in articol nimic care sa justifice titlul

Clau93
24th September 2010, 23:37
Incerc sa fiu mai optimist, dar poate Amelia sta acasa sa isi inbunatateasca exercitiile!

Auré_Gym
25th September 2010, 04:34
Un alt articol despre subiectul: http://www.romgym.ro/?p=3855

mikeyy
25th September 2010, 12:11
Pe afis sunt doar Hambuechen si Kaeslin...trebuiau sa puna si pe cineva din Romania...pe Sandra, de exemplu.

ela_diana
25th September 2010, 13:38
Vom avea ceva live informatii sau nu?

vali iancu
25th September 2010, 20:21
Ceva vesti: http://www.romgym.ro/?p=3870

dracsor
25th September 2010, 20:23
iuhuuu.. chiar ma intrebam cand aflam ceva. ce ma bucur ca a laudat-o pe Diana.

mikeyy
25th September 2010, 20:28
Gabita a gresit la paralele. Din cate am inteles a dat cu fata de bara la Jaeger si si-a spart buza(???)
In rest toate fetele au mers bine la paralele....nu au fost ratari.
Pitic a prezentat o barna din 6.1 si a primit 15.050. Diana putin peste 14.

Solul Sandrei a fost doar din 5.6, cica.
Chelaru- 14.85 la sarituri.

Se pare ca arbitrajul a fost foarte lejer.

Vom avea si filmulete, dar de luni incolo.

(sursa: GG - Jana)

stere78
25th September 2010, 20:33
Of, Gabi! Sper să nu aibă nevoie de copci sau de alte asemenea...
Mihai, știi ceva despre bârna și despre solul Anei? Din totalul Piticului nu "iese" decât că ar fi mers fără greșeli majore, ceea ce e oricum o veste bună.

mikeyy
25th September 2010, 20:35
Gabi e bine. Nici nu e sigur ca si-a spart buza....asa i s-a parut celei care povesteste. Sa nu ne ingrijoram:). Important ca dupa paralele a facut un exercitiu foarte bun la barna.

Ana a luat in jur de 15.3 la barna...a mers fara greseala! :ok:

Cata_RB
25th September 2010, 20:36
Multumesc pentru vesti!
Auch, Gabitza...:( Ea nu face asa ceva, cred ca s-a lovit destul de rau. Pe langa buza (posibil) sparta, mai e si socul puternic pe maxilar si dinti :(

Sper sa scrie si despre baieti in seara asta.

LuisaGym
25th September 2010, 20:54
Multumesc pentru vesti.

dracsor
25th September 2010, 21:14
of, Gabita... hai ca totul o sa fie bine! trebuie!

ela_diana
25th September 2010, 21:48
Ceea ce ma bucura mult e ca toate fetele si-au imbunatatit totalurile, executiile. Iar Ana are un total chiar frumusel. Voi ziceti sa nu participe la AA dar eu chiar cred ca are sanse la podium. Daca prinde o zi buna sunt convinsa ca e pe podium.De abia astept filmulete.

crisloregym
25th September 2010, 23:31
Vreu filmulete, vreau filmulete!!!! Raluca e in echipa!!!!! YEYYY!!! Pare sa fie mult mai bine decat in Marea Britanie. Sper sa fie bine Gabita, avem nevoie de ea...nu stiu de ce, dar la Nationala, cand i-a iesit barna, parca o vedeam din nou pe Catalina Ponor. Da, Ana e fenomenala, dar ii lipseste acea usurinta, inca se percepe un mic stres cand e pe barna. Gabita pare sa execute totul cu o siguranta atat de frumoasa!!! Si, impreuna cu Amelia/Cerasela, chiar putem avea un total foarte bun la barna...doar ca nu pricep de ce nici Cera, nici Gabi, nu rusesc sa treaca prin doua concursuri succesive fara ratare. Oricum, fetele par sa fi fost sigure pe ele si asta e bine. Bravo, feteleee!!!

Tracoromana
26th September 2010, 00:14
Nici o veste despre baieti?

mikeyy
26th September 2010, 00:43
Cei de la federatie au zis ca dupa ora 23 vor reveni cu amanunte despre competitia baietilor.
E trecut deja de ora 23...poate doar de dimineata vom afla.

Tracoromana
26th September 2010, 00:57
Mersi Mihai.

mikeyy
26th September 2010, 01:06
Rezultate (mai) complete, via GW(GymfanDE):
AA:
1) Ana Porgras (ROU) 13.85/14.60/15.30/14.45/58.20
2) Raluca Haidu (ROU) 13.90/14.40/15.05/14.05/57.40
3) Diana Chelaru (ROU) 14.85/13.80/14.10/14.30/57.05
4) Ariella Kaeslin (SUI) 13.95/13,90/14.85/13.65/56.35
5) Cerasela Patrascu (ROU) 13.70/14.10/14.05/12.60/54.45
6) Elisabeth Seitz (GER) 14.30/13.20/14.20/12.60/54.30
7) Lisa-Katharina Hill (GER) 13.75/13.05/13.60/12.85/53.25
....
14) Sandra Izbasa (ROU) 14.25/no UB/14.50/14.80/43.55
..
17) Gabriela Gragoi (ROU) no VT/13.70/14.30/no FX/28.00

Ana are note foarte bune! Imi e asa ciuda pentru saritura.....la doar 360 de grade de titlul mondial. Pare putin, dar e greu de obtinut...
As vrea sa-i vad solul. A luat mai mult decat Diana!

crisloregym
26th September 2010, 01:11
O fi avut probleme si Cera la barna? Parca e prea mica nota...
Multumim, Mihai. Chiar ca note bune pentru Ana, dar ce putin are Diana Chelaru la sol, sub Ana. Oare notele la sarituri sunt pentru cea mai buna saritura? (asa inclin sa cred). Raluca nu cred sa fi facut DTY, insa cred ca a fost barna vietii ei, de a luat asa o nota.

mikeyy
26th September 2010, 01:16
Din cate am inteles Cera a pierdut legarea de la danilova-flic-salt. Trebuie sa vedem filmuletul.

La Gabi nu imi e clar. Acea persoana zicea ca a dat cu fata de bara, dar nota nu e foarte rea....inseamna ca nu a fost chiar asa rau.

Imi plac notele lui Pitic (nici nu zici ca e acelasi Pitic ca acum 1 sapt :D), dar dupa nota de la sarituri cred ca nu a sarit DTY-ul.

crisloregym
26th September 2010, 01:25
Pai nici Piticul de la Europene nu lua 15.050 la barna:D Desi notele la sol sunt tot mici...Totusi, vestea buna e ca fetele astea sunt in crestere de la un concurs la altul, iar asta e foarte bine:P

stere78
26th September 2010, 01:27
Din cate am inteles Cera a pierdut legarea de la danilova-flic-salt. Trebuie sa vedem filmuletul.

La Gabi nu imi e clar. Acea persoana zicea ca a dat cu fata de bara, dar nota nu e foarte rea....inseamna ca nu a fost chiar asa rau.

Imi plac notele lui Pitic (nici nu zici ca e acelasi Pitic ca acum 1 sapt :D), dar dupa nota de la sarituri cred ca nu a sarit DTY-ul.

Pentru un DTY ar fi luat atât de puțin doar dacă îl făcea varză. Sper să nu fi fost cazul. Îți împărtășesc oftica în ceea ce privește săritura Anei, dar continui să cred că ar trebui să nu facă AA. Știu că are cel mai bun total dintre fetele noastre în momentul de față, dar nu o văd pe podium cu el. Eu aș scuti-o de o zi de concurs - anul trecut s-a plâns chiar ea de oboseală, acum vine și după accidentare -, dar aș "dinamita-o" pentru finala de la bârnă.

stere78
26th September 2010, 01:36
Cu scuze pentru posturile consecutive, dar articolul de pe site-ul Federației a fost actualizat. Iacătă și clasamentele băieților:

Echipe
1. Germania 353.900
2. Elvetia 346.650
3. Romania 345.950

Individual compus
1. Philipp Boy (Germania) 91.050
2. Eugen Spiridonov (Germania) 87.500
3. Claudio Capelli (Elvetia) 86.500
4. Roman Gisi (Elvetia) 84.500
5. Daniel Groves (Elvetia) 84.400
6. Marius Berbecar 84.150

titus64
26th September 2010, 01:37
Baietii locul 3

crisloregym
26th September 2010, 01:43
Titus, ai fost acolo? ai cumva filmulete cu ai nostri?

mikeyy
26th September 2010, 01:49
Baietii s-au descurcat chiar bine. Ma asteptam la o diferenta mult mai mare tinand cont ca Germania a participat cu tot ceea ce a avut mai bun.
Federatia s-a tinut de cuvant....nu ma asteptam sa le mai publice la ora asta!

Clau93
26th September 2010, 08:13
Felicitari fetelor si baietilor!!

Raluca se vede ca doar un singur Yurchenko a facut, dar WOW ce scor la barna!! Bravo!
Pentru Ana, ar trebui o saritura cu dificultate mai mare. Sunt de acord si eu, nu cred ca ar lua o medalie la AA cu saritura asa simpla, dar tot cred ca ea este cea mai buna din echipa pentru AA.
Sper ca Gabriela sa fie bine!

lilianabirsanu
26th September 2010, 10:11
Vedeti ce vad si eu???Sandra a luat mai mult ca Gabi la barna??Este bine probabil la anul viitor o vom vedea pa Ana la AA are nevoie de o saritura buna si e pe podium.Felicitari tuturor!!

myrab3la_19
26th September 2010, 11:36
Eu nu m-as lasa prea impresionata de notele astea...Izbasa 14.800 cu D.5.6 ? Nu prea cred...
liliana: Datorita coborarii Izbasa ia mai mult decat Gabi la barna , dar nu cred ca e depunctata prea dur in rest mai ales ca Sandra e starul Romaniei,la Mondiale e alta poveste.Deja diferenta dintre cele doua a mai scazut fata de Nationale.

Clau93
26th September 2010, 12:02
Si mie mi se par notele umpic ciudate :confused:.

Cata_RB
26th September 2010, 12:06
Mirabela, de ce sa ia mai mult datorita coborarii?

LuisaGym
26th September 2010, 12:08
Articol in IGM, sunt toate notele inclusiv D si E intr-un tabel in josul paginii. Ana a avut saritura cu D=5.00

http://www.intlgymnast.com/index.php?option=com_content&view=article&id=1925:romania-germany-win-in-switzerland&catid=5:competition-reports&Itemid=164

"Nguyen broke his right fibula on his opening pass on floor exercise, forcing him out of the upcoming world championships. "

Marcel Nguyen si-a rupt piciorul. Ce multa lume se accidenteaza inainte de mondialele astea.

Cata_RB
26th September 2010, 12:16
Mersi, Luiza! Cred ca la Gabi lipseste nota de la barna sau e o incurcatura acolo, cu cea de la sol.
Baietii par sa fi ratat aproape toti la sol...hmmm. Belu zicea ceva de aparate usor problematice. Nguyen pare sa fi patit ceva, sper ca si-a intrerupt exercitiul doar ca precautie si nu e ceva grav.

LuisaGym
26th September 2010, 12:21
Ce nota mare a luat Raluca la barna :shocked: Bravo!!

Cata_RB
26th September 2010, 12:23
"Nguyen broke his right fibula on his opening pass on floor exercise, forcing him out of the upcoming world championships. "

Marcel Nguyen si-a rupt piciorul. Ce multa lume se accidenteaza inainte de mondialele astea.

Acum am vazut abia, n-aveam timp sa citesc articolul.
Aoleu...ce lovitura pentru germani :( Incep sa ma bucur ca ai nostri au ratat, dar se intorc sanatosi.

LuisaGym
26th September 2010, 12:27
:( Incep sa ma bucur ca ai nostri au ratat, dar se intorc sanatosi.

Din punctul meu de vedere asta e o mare realizare. Sper mult sa ramana sanatosi si de-acuma inainte. Doamne ajuta!

imbo
26th September 2010, 12:55
-ce mult ma bucur pt Pitic :D !!!ma bucur pt barna ei :ok:!!!!
-dar in momentul de fata cine sa participe la AA ???
-in afara de Ana nu vad nici o fata de la noi !!!
-oare ce e cu Ama ???nu mai stie nimeni nimic de ea ???
-abia astept sa vedem filmulete !!!

mikeyy
26th September 2010, 13:05
Multumesc pt articol, Luiza.

Uitandu-ma la notele D realizez faptul ca notele finale sunt irelevante. Imposibil sa obtinem asa note mari la executie intr-o competitie mare. Arbitrajul de la nationalele noastre a fost strict, fata de ceea ce vad aici :D
Important e ca fetele au mers fara greseli majore (ratari) si ca si-au facut treaba! La sol cam mici notele D....probabil au pierdut ceva elemente pe la artistica.

Ce lovitura pt germani!

EDIT:
Am facut niste calcule.
Daca am obtine noi notele astea la mondiale, atunci am avea sansa la medalie pe echipe.
Totalul ar fi 174.900.
Daca va face Sandra Y1.5 si Pitic DTY-ul, iar Ama ar contribui la paralele, atunci totalul ar creste cu vreo 0.6 pct.

Dar eu zic ca va fi greu sa obtinem aceste punctaje la CM!

mihafrancisc
26th September 2010, 13:19
Cerasela a avut executia la sol 7.7, sa fi fost fara ratare?

Clau93
26th September 2010, 13:29
Cerasela a avut executia la sol 7.7, sa fi fost fara ratare?

Eu cred ca a fost cu ratare!

Mihai, va depinde si de fete in acea zi! Sper ca Sandra sa faca DTY...trebuie!!

Si ma intreb daca nu Cera va avea DTY curand?

imbo
26th September 2010, 13:37
-in acest moment cred ca stam cel mai rau la sarituri !!!
-Diana de si are saritura valoroasa pierde la executie !!!
-Raluca la fel poate fi foarte bine dar si dezastru !!!!

Adeline
26th September 2010, 13:48
-in acest moment cred ca stam cel mai rau la sarituri !!!
-Diana de si are saritura valoroasa pierde la executie !!!
-Raluca la fel poate fi foarte bine dar si dezastru !!!!


pai sa treaca pe la lot tehnicianul de la baieti:P

mikeyy
26th September 2010, 13:54
Vom sta bine si la sarituri. Dar nu se poate peste noapte. Trebuie timp si mult antrenament.
La anul pe vremea asta sariturile noastre vor arata mult mai bine.

imbo
26th September 2010, 13:54
pai sa treaca pe la lot tehnicianul de la baieti:P


-nu ar fi rau !!!:D
-ce sarituri au baietii nostrii in comparatie cu fetele!!!!cer si pamant !!!:cool:

niagara64
26th September 2010, 14:13
Sariturile tin in masura mare de abilitatile fizice pe care le ai sau nu .La noi prea putine dintre fete au inclinatii fizice catre sarituri . Ca si la paralele ...Nu ai brate puternice(tren superior ,ca nu sunt doar brate implicate ) nu ai de unde scoate .
Trebuie sa ne multumim cu ce avem .

niagara64
26th September 2010, 14:26
Sariturile tin in masura mare de abilitatile fizice pe care le ai sau nu .La noi prea putine dintre fete au inclinatii fizice catre sarituri . Ca si la paralele ...Nu ai brate puternice(tren superior ,ca nu sunt doar brate implicate ) nu ai de unde scoate .
Trebuie sa ne multumim cu ce avem .

PS Asta e de pe pagina federatiei elvetiene .Jos sunt PDF-uri cu notele la echipe si AA , care cum au contat.DE ex se pare ca barna lui Raluca nu a contat ptr echipa .
http://www.stv-fsg.ch/newsmedia/news/detail/article/2010/09/25/kunstturnen-schweizer-maenner-ueberraschen-vor-rumaenien/

imbo
26th September 2010, 14:31
-de ce nu o fi contat nota Piticului la barna ????eu nu inteleg !!!:rolleyes:

niagara64
26th September 2010, 14:35
-de ce nu o fi contat nota Piticului la barna ????eu nu inteleg !!!:rolleyes:

CRed ca au vrut sa verifice daca ratarile ei de la barna au ca si cauza presiunea psihologica .SE pare ca da:( ...scapata de "obligatia de a da nota buna " la echipa s-a descurcat mult mai bine.

imbo
26th September 2010, 14:40
-nu uit europenele din 2010 nici o data !!!sa pui tu o fetitta atat de emotiva ca Raluca sa deschida concursul !!!
-cred ca si de aici se trage panica Piticului !!!(era Forminte!!!!!!!)

lilianabirsanu
26th September 2010, 14:51
Da, cred ca am prezentat 5 fete la fiecare aparat exact ca in concurs.Raluca a evoluat in afara concursului la barna.E un copil fff bun dar ce te faci ca rateaza atunci cand ai nevoie???Asa facea Leonida la antrenament era ff buna si la concurs rata, deci cine se mobilizeaza cel mai bine in conditii de concurs va evolua.Cred ca nici antrenorii inca nu stiu,Cera si Gabi sant inca in revenire dar nu sunt la potential maxim si nu au nici siguranta necesara si rateaza si ele...este greu de spus...

Andraf
26th September 2010, 15:45
Ce barna are Ariella!!! 6.1 SV!!! Nota finala 14.85 si la executie arata bine. S-ar putea sa o vedem in finala mondiala daca merge tot asa.
Vad ca la sarituri a lasat-o moale... adica nu mai are valoarea pe care o avea pana in 2008-2009.

Cata_RB
26th September 2010, 15:53
Despre Ariella am citit undeva pe fuga [imi cer scuze, nu mai stiu unde] ca are o accidentare usoara, dar care o tot sacaie si din cauza ei nici la nationalele Elvetiei nu a venit cu sariturile pe care ar fi dorit sa le prezinte. Se pare ca a pregatit DTY, dar pana nu se rezolva problema medicala nu il va face in concurs.

r_anacristina
26th September 2010, 16:51
Auch, Gabitza...:( Ea nu face asa ceva, cred ca s-a lovit destul de rau. Pe langa buza (posibil) sparta, mai e si socul puternic pe maxilar si dinti :(
.

Gabi e bine, n-a patit nimic, a venit prea aproape de bara si o doare un pic nasul :D atata tot. Nu cred ca trebuie sa ne luam chiar dupa orice zvon pentru ca ne speriem degeaba cateodata.

stere78
26th September 2010, 16:58
Gabi e bine, n-a patit nimic, a venit prea aproape de bara si o doare un pic nasul :D atata tot. Nu cred ca trebuie sa ne luam chiar dupa orice zvon pentru ca ne speriem degeaba cateodata.

Știi cum facem câteodată, vedem droburi de sare pretutindeni :o:. Bine că e în regulă. Ana, pe de altă parte, văd că a luat 15.700 la bârnă, nu 15.300. Dacă am ciopârți puțin din bonusul de competiție amicală, credeți că un 15.400-15.500 ar fi realist la Mondiale?

onlyme88
26th September 2010, 18:05
Știi cum facem câteodată, vedem droburi de sare pretutindeni :o:. Bine că e în regulă. Ana, pe de altă parte, văd că a luat 15.700 la bârnă, nu 15.300. Dacă am ciopârți puțin din bonusul de competiție amicală, credeți că un 15.400-15.500 ar fi realist la Mondiale?

Un 9 la executie nu este deloc imposibil pentru Ana. Tot ce vreau este sa treaca arbitrii peste prejudecatile tip "este romanca deci trebuie penalizata la executie", am cam patit asta la Europene.
Eu o astept pe Ana cu aurul de la barna (doar chinezoaicele ar putea sa-i incurce planurile pt ca Bross este inca foarte ezitanta)

LuisaGym
26th September 2010, 18:10
Articol in Prosport http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/fetele-pe-primul-loc-la-ultimul-concurs-de-verificare-inainte-de-cm-7423125
Singurul lucru nou este declaratia lui Suciu.

myrab3la_19
26th September 2010, 18:52
Mirabela, de ce sa ia mai mult datorita coborarii?

Nu mai conteaza Cata pentru ca acum am vazut notele D si presupunerile mele nu mai sunt valabile...diferentele sunt mari fata de acum o saptamana de la nationale.(Sandra 5.7-5.5,Gabi 5.9-5.3)
Cert este ca la Gabi singura problema majora la barna e coborarea ..ca am vazut ca legarile le face..cand vrea :P

mikeyy
26th September 2010, 23:13
Gabita pierde mult la coborare datorita acelui pas mare pe care il face...0.3. Mai pierde si 0.1 pentru ca incruciseaza picioarele. Coborarile la barna sunt pretentioase...
Acum a luat 9 la executia...o nota foarte buna!

Cata_RB
27th September 2010, 00:35
Gabi e bine, n-a patit nimic, a venit prea aproape de bara si o doare un pic nasul :D atata tot. Nu cred ca trebuie sa ne luam chiar dupa orice zvon pentru ca ne speriem degeaba cateodata.

Multumesc frumos :) Ma bucur ca e bine.
Stiu ca uneori nu-i bine sa credem tot ce auzim, dar cand informatiile vin cu taraita de la acest gen de concursuri...iau de bun ce aud si ma panichez prea repede :P Drobul ala de sare de care zicea Filip...

lilianabirsanu
27th September 2010, 11:20
Sandra la barna: http://www.youtube.com/results?search_query=+ROU+sandra+izbasa.avi+&aq=f
Ana paralel : http://www.youtube.com/watch?v=pA1Uy_9sWGI
Nu gasesc barna Piticului daca cineva se pricepe sa caute si sa puna aici....Va rog!!

dracsor
27th September 2010, 11:25
http://www.youtube.com/user/JoeMueVid#p/u - aici gasiti mai multe clipuri de la concurs. Am plecat de la cautarea Lilianei. :)

mikeyy
27th September 2010, 11:28
Multumim Liliana! :ok:
Excelent!

Vad ca userul acela are multe filmulete: http://www.youtube.com/user/JoeMueVid#p/u/9/OOQQs5-2ZFE

Deocamdata are doar barna Sandrei si paralelul celorlalte fete!

EDIT:
Cred ca Sandra e o buna varianta pt finala pe echipe la barna. Din cate vad e foarte sigura pe ea....al treilea exercitiu consecutiv la barna fara ezitari mari! Cred ca singura problema pe care o are e la acel cloche cu 180...sper sa-l primeasca in concursurile mari. Dar in rest un exercitiu sigur.

Clau93
27th September 2010, 11:53
Cred ca Sandra e o buna varianta pt finala pe echipe la barna. Din cate vad e foarte sigura pe ea....al treilea exercitiu consecutiv la barna fara ezitari mari! Cred ca singura problema pe care o are e la acel cloche cu 180...sper sa-l primeasca in concursurile mari. Dar in rest un exercitiu sigur.

Multumim pentru site-ul cu filme!

Si eu cred ca Sandra sta bine la barna, dar are nota de plecare mare?
Parca anul trecut facea saritura cu 360 de grade intoarcere (am uitat numele :(), ma intreb de ce nu a ales sa faca acel element la barna.

A avut cumva Raluca picioarele lipite la paralele la desprindere?!

Foarte frumos exercitiu la paralele de la Cerasela! Superb!

lilianabirsanu
27th September 2010, 11:58
Antrenorii vor stabili dar si eu ma gandeam ca Sandra e o solutie nu ca dificultate dar ca siguranta in concurs.Eu chiar as deschide concursul cu ea la sarituri si barna in ambele zile va da siguranta echipei..E greu sa alegi echipa, cu exceptia Anei si Sandrei restul sunt la acelasi nivel cu plusuri, cu minusuri timpul a fost scurt si nu sunt la potential maxim abia la anul se va face diferenta si se va vedea cine se mobilizeaza in concurs si da randament si cine nu.....nu.Eu am mare incredere in aceasta echipa BB dar si ceilalti antrenori.Succes..

r_anacristina
27th September 2010, 11:58
Poze :)
http://www.gymfan.de/2010/lk-sui-ger-rou2010_01.html

stere78
27th September 2010, 11:58
De la același utilizator, Raluca la paralele: http://www.youtube.com/watch?v=OOQQs5-2ZFE
Paralelul Găbiței: http://www.youtube.com/watch?v=ThJzInn8uog
Diana: http://www.youtube.com/user/JoeMueVid#p/u/11/VTVx6tn0haQ
Cera: http://www.youtube.com/user/JoeMueVid#p/u/12/ZTeOJMhSbxY

imbo
27th September 2010, 12:00
-de si pare sigura pe ea ,nu prea imi place Sandra la barna !!!

Clau93
27th September 2010, 12:24
Poze :)
http://www.gymfan.de/2010/lk-sui-ger-rou2010_01.html

Poza cu Ana e absolut frumoasa!!!:yes:

dracsor
27th September 2010, 12:59
Mi se pare mie sau Ralucuta a fost mult mai relaxata? asa pare in poze. iar la barna, ce element este asta? http://www.gymfan.de/2010/images/lk-sui-ger-rou2010/lk-2010-09-25-0149.jpg

Cata_RB
27th September 2010, 13:05
iar la barna, ce element este asta? http://www.gymfan.de/2010/images/lk-sui-ger-rou2010/lk-2010-09-25-0149.jpg

Saltul inapoi grupat cu 360 :) E poza din timpul zborului.

Chiar daca probabil le-ati vazut deja, nu pot sa nu atrag atentia asupra lor :)
Mostre de flexibilitate: pe barna - http://www.gymfan.de/2010/images/lk-sui-ger-rou2010/lk-2010-09-25-0120.jpg si pe sol http://www.gymfan.de/2010/images/lk-sui-ger-rou2010/lk-2010-09-25-0296.jpg
Superb :ok:

dracsor
27th September 2010, 13:19
multumesc, Cata!

lilianabirsanu
27th September 2010, 14:27
Ana este ce-a mai frumoasa(ca pozitii la barna dar si la sol).Cine a facut pozele stia exercitiile si a prins f frumos elementele artistice la barna si sol...Oricum fetele noastre sant cele mai frumoase..toate...sunt poze pt coperta revistelor.

Cata_RB
27th September 2010, 16:31
Sol Sandra: http://www.youtube.com/watch?v=kqyeURHgimQ
Barna Cerasela: http://www.youtube.com/watch?v=UszHVwV0uE8
Barna Raluca: http://www.youtube.com/watch?v=i0XjqNm1ioE
Barna Ana: http://www.youtube.com/watch?v=LooieQDBUok

Si diverse alte filmulete la acest user.

dracsor
27th September 2010, 16:44
aaaa.. solul Sandrei incepe sa fie din ce in ce mai ok. imi place, imi place! si ea e din ce in ce mai prinsa de el. bine asa!!
Cera la paralele.. woow.. o tinuta tare frumoasa si se vede cat e de flexibila. tare imi place de ea..

monalexa
27th September 2010, 16:48
Sol Sandra: http://www.youtube.com/watch?v=kqyeURHgimQ
Barna Cerasela: http://www.youtube.com/watch?v=UszHVwV0uE8
Barna Raluca: http://www.youtube.com/watch?v=i0XjqNm1ioE
Barna Ana: http://www.youtube.com/watch?v=LooieQDBUok

Si diverse alte filmulete la acest user.

Barna Anei imi place mult, la fel si urcarea Ceraselei :) Raluca a facut o barna ok, insa cu destul de multe dezechilibrari; iar Sandra si-a usurat ultima diagonala din cate am vazut, dar a lipit tsukahara :)

Astept si restul exercitiilor ca sa-mi fac o parere, insa tot cred ca suspansul pt echipa de la mondiale va ramane pana in ultima clipa. Cel putin pentru Gabi, Cera si Pitic; sau poate doar pentru Gabi si Pitic... cine stie...

stere78
27th September 2010, 16:52
Pitic pare foooooarte prudentă, dar măcar a stat pe aparat. Mi-a plăcut la paralele de ea, pare OK acolo - Geinger cu picioarele lipite, în fine! La Cerasela e ce spunea Mihai în weekend, nu a primit legarea Danilova-flic-salt. A mai avut și ea câteva ezitări (saltul lateral, de exemplu), iar la paralele a îndoit mult picioarele la Șapoșnikova. Sandra chiar pare mai bine la sol, iar bârna Anei continuă să se îmbunătățească. Ce mă necăjește e că întoarce pirueta de pe bara mare (la paralele) în poziție orizontală, pierde o căciulă de zecimi acolo. Și cred că își mai îngreunează de una singură și desprinderea. Fără erorile ăstea, cred că ar putea spera la o notă spre 15.000...

imbo
27th September 2010, 16:59
-ce frumoasa e Ana pe barna !!!:ok:
-parca fetele sunt din ce in ce mai sigure pe ele !!!
-in mod special o admir pe Cerasela ,ce ma bucur pt ea !!!:yeah:

Cata_RB
27th September 2010, 17:11
Anei parca ii iese intoarcerea cu 540 de pe bara mare doar in competitiile de acasa :P
Cat de frumos i-a iesit la nationale...important e ca poate sa intoarca la verticala, cu timpul va fi bine de fiecare data :)

monalexa
27th September 2010, 17:17
Inca ceva... toate au saltul ala cu 180 si la niciuna nu-i iese bine, nu deschid destul. Cam cat se depuncteaza asta?

anna.09
27th September 2010, 17:24
Barna Raluca: http://www.youtube.com/watch?v=i0XjqNm1ioE


Ce frumoasa ar putea fi barna asta....
Ii lipseste siguranta...si de ceva timp incoace nitica mobilitate...nu stiu de ce dar in ultimul timp nu mai deschide ok la sariturile artistice...Sper sa fie ceva temporar pentru ca ea facea niste sarituri exceptionale.


Inca ceva... toate au saltul ala cu 180 si la niciuna nu-i iese bine, nu deschid destul. Cam cat se depuncteaza asta?
Amelia il face frumos..si cum ziceam, pana nu demult si Raluca il facea.

crisloregym
27th September 2010, 22:28
Sunt de acord cam cu toate cele spuse de voi pana aici. As mai adauga ca Sandra are acum pirueta dubla (pirueta normala, cea pe care in 2008 o facea tripla, iar de cand cu solul nou facea simpla) - de data asta a facut-o dubla, asa ca poate o sa o vedem cu tripla la mondiale:D.
Despre Raluca sunt si eu de acord ca nu mai deschide sariturile cum trebuie si nu inteleg de ce, vorba Oanei: inainte facea niste sarituri artistice GROZAVE!!!
Nu credeam sa mai vad vreun cloche cu piciorul la cap atat de frumos ca al Anei, dar uite ce cloche frumos face Cera:P
Mai raman (pentru mine, cel putin) ingrijorarile legate de: glezna Sandrei si cea a Anei, glezna Dianei, impreuna cu bandajul de la metatarsiene si cu zgarieturile de la genunchi (cred ca lucreaza mult la barna?); dar cel mai mult ma ingrijoreaza genunchiul Ceraselei - avem de ce sa ne facem griji?
De Ana imi place ca incepe sa isi consolideze exercitiile, pacat de 540-ul de la paralele - ar fi bine sa isi imagineze ca este in sala de la Resita cand il face:D.

mikeyy
27th September 2010, 23:03
Am vazut si eu acum filmuletele. Multumesc pt ca le-ati postat.

Barna Anei e extraordinara. Cand vad cat de bine executa unele elemente imi pare rau ca nu exista un sistem de punctaj ca la patinaj cu bonusuri pt executie. Ana ar merita punctaj maxim. :)

Mi-a placut si barna Cerei! Imi place hotararea ei! Mi-a dat impresia ca mai voia sa lege cu ceva dupa combinatia cloche + salt inainte...parca a ezitat putin.

Pitic ar putea scoate un exercitiu excelent la barna. Dar poate mai are nevoie de putin timp. S-ar putea ca problemele cu sariturile artistice sa vina tot de la teama ei fata de barna. Nu stiu ce sa zic, dar sper sa-si revina!

Ce m-am bucurat cand am vazut ca Sandra a lipit aterizarea la tsukahara. La mondiale sper sa le lipeasca pe toate! Acum vad ca nu a incercat 360-ul ci a mers pe un simplu salt grupat....cred ca de asta a facut pirueta dubla, in loc de simpla.

Arata bine fetele! As vrea sa vad si exercitiile la sol!

AuriB
27th September 2010, 23:39
Multumesc si eu de filmulete!
Ma bucura foarte mult constanta Anei la birna,incep sa ma uit la ea fara sa mai am emotii ca s-ar putea sa rateze,arata atit de bine si pare foarte usor tot ce face ea pe birna.
De data asta i-a iesit birna si Ralucai dar se vede ca are inca emotii;de i le-am putea lua noi toate pina la mondiale! A facut insa un concurs bun, fara sa rateze si sper ca asta sa-i dea mai multa incredere in ea.
Cerasela sigur avea legat de cloche-danilova pe doua picioare si salt inapoi grupat dar a ezitat dupa danilova si cred ca de aceea a renuntat la salt,dar imi place si mie tare mult hotarirea ei.
Mie mi s-a parut ca Sandra a facut doar 540 pe ultima diagonala legat de salt inainte grupat(poate nu am vazut eu bine),nu stiu daca asa era in plan sau a fost un accident...Astept si eu sa vad restul exercitiilor la sol si sariturile.

mikeyy
27th September 2010, 23:54
900 a fost pe ultima diagonala. Nu putea face 540 ca mai avea pe a doua diagonala acelasi element...doar in cazul in care il facea spre inainte.

Cata_RB
28th September 2010, 00:13
Cris, Sandra nu are nevoie de pirueta tripla in exercitiu, are alte 3 elemente artistice cu valoare mai mare sau egala cu cea a piruetei triple [C]. Cred ca inca incearca ceva variante pentru compozitia solului si de-asta ne deruteaza cu elemente si note de plecare diferite :)

Pe ultima diagonala cred ca a fost un mic accident, cu saltul simplu...oare de asta ii facea morala Belu? :P

mikeyy
28th September 2010, 10:24
Barna Gabitei: http://www.youtube.com/watch?v=mqkhvjOYBec
Doar 720 la coborare, dar cred ca a batut rau pe barna si s-a razgandit.

Si Diana, tot la barna: http://www.youtube.com/watch?v=Lp6VefhvnC0

lilianabirsanu
28th September 2010, 10:57
Multumesc pt barna Gabi si Diana,mi-au placut amandoua, parca si Diana incepe sa fie mai sigura..solul Dianei si Anei nu il gasesc daca cineva gaseste sa le puna.Multam anticipat.

imbo
28th September 2010, 11:31
Barna Gabitei: http://www.youtube.com/watch?v=mqkhvjOYBec
Doar 720 la coborare, dar cred ca a batut rau pe barna si s-a razgandit.

Si Diana, tot la barna: http://www.youtube.com/watch?v=Lp6VefhvnC0

-WOW !!!!!!! ce mult mi-au placut Diana si Gabi la barna !!!!:ok:
-categoric stam bine la barna !!!!:D

Clau93
28th September 2010, 12:25
Barna Gabitei: http://www.youtube.com/watch?v=mqkhvjOYBec
Doar 720 la coborare, dar cred ca a batut rau pe barna si s-a razgandit.

Si Diana, tot la barna: http://www.youtube.com/watch?v=Lp6VefhvnC0

Foarte frumoase exercitiile! Foarte sigure! Ma intreb totusi de ce nu mai face Diana flic cu 360 :o:?

Gabriela face pirouete foarte frumoase!

Auré_Gym
29th September 2010, 04:31
Poze pe Ana: http://www.gymnasticsunited.com/Fotogallerien/Bildergallerie_2_AnaPorgras_2010/thumbnails/DreamweaverSpecialAPorgrasGallery10thumbnails%2002 .htm

mihafrancisc
29th September 2010, 08:27
http://www.youtube.com/watch?v=DQEZ5wnr_oc&feature=channel Ana sol
http://www.youtube.com/watch?v=PlH6M2mCQgg&feature=channel Cera
http://www.youtube.com/watch?v=U_Pgx481mm4&feature=channel Diana
http://www.youtube.com/watch?v=K6l3zeIvvSg&feature=channel Raluca

mikeyy
29th September 2010, 10:38
Multumim, Miha.

Cloche-ul la cap a revenit in solul Anei! :ok:
Pitic incepe sa arate din ce in ce mai bine. Cred ca acesta a fost cel mai bun sol al ei din ultimele luni.
Vad ca Diana si-a scos pirueta tripla din exercitiu, dar parca la Nationale o avea, nu?

imbo
29th September 2010, 11:21
http://www.youtube.com/watch?v=DQEZ5wnr_oc&feature=channel Ana sol
http://www.youtube.com/watch?v=PlH6M2mCQgg&feature=channel Cera
http://www.youtube.com/watch?v=U_Pgx481mm4&feature=channel Diana
http://www.youtube.com/watch?v=K6l3zeIvvSg&feature=channel Raluca

-mersi mult pentru soluri!!!:D
-ceva nu imi place la solurile fetelor noastre!!!parca ezita mult !!!
-eu sper ca pana la mondiale sa arete mai bine si executiile de la sol:rolleyes:

step1
29th September 2010, 11:39
Un lucru este sigur: dupa aceste cateva saptamani (6-8?le-am pierdut sirul)de la revenirea tandemului BB, fetele arata cum eu nu imi imaginam ca ar fi fost posibil sa arate intr-un timp atat de scurt,dupa atatea accidentari si dupa atatea frustrari marca "Forminte"!
Sunt impresionat de Cera si Gabi ,care au avut determinarea,puterea (ca talentul nu le-a lipsit niciodata) sa revina,care iata,au o sansa azi sa confirme.
Sunt impresionat si de Piticut,care in pofida unei perioade dificile prin care trece,nu ne da voie sa ne pierdem speranta in ea:)Ma impresioneaza si efortul Dianei de a-si corecta vechile probleme de tinuta.
Sandra este "pariul" pe care recunosc ca l-am pierdut.Si ma bucur foarte tare ca l-am pierdut-eu fiind unul dintre aceia(multi,putini) care nu credeau ca ea poate reveni atat de frumos cum a facut-o .
In Ama continui sa cred ca tarie.Sunt convins ca viitorul apropiat ne va confirma increderea pe care o investim in ea.E talentata,are un foarte bun moral de concurs,va fi OK in curand,am convingerea asta.
Poate chiar la Mondiale,de ce nu..poate "trecerea ei in rezereva" este doar o strategie a antrenorilor.Vom vedea.

Multumesc si eu pentru filmulete.A fost frumos sa imi incep ziua asa:)

lilianabirsanu
29th September 2010, 11:57
Mi-au placut solurile(solul Cerei inca nu este de mondiale),strategia cu ,,rezerva" cred ca este buna ptr mobilizarea fetelor care vor lupta pana in ultimul moment pentru a prinde echipa.Raluca incepe sa arate mai bine si posibil sa prinda echipa a mers bine la toate aparatele...oricum eu le iubesc pe toate..Stie cineva ce au facut Trenca si Andrei in Turcia???

Ada24
29th September 2010, 12:09
Stie cineva ce au facut Trenca si Andrei in Turcia???

la diverse;) am gasit eu pe site-ul federatiei din Turcia
(multumesc pt ca mi-ai adus aminte de concurs :D )

Clau93
29th September 2010, 12:53
Foarte frumoase solurile! Dar ma intreb de ce nu mai are Chelaru pirueta tripla? Se vede ca are probleme cu cea cu piciorul la 90. Si oare o sa mai faca dublu intins vreodata???

Ana Porgras, frumoasa ca intodeauna, sper sa nu schimbe coregrafia! Nu mergea bine cu muzica...

anna.09
29th September 2010, 13:10
Yey...Ana si-a bagat pirueta la inceput...de cand imi doream asta...asa nu va mai fi obosita dupa Tsuka si o va face mereu bine....bine, acum si-a luat si masura de siguranta cu 2 cloche-uri valoere C.

Cata_RB
29th September 2010, 13:34
Mersi pentru filmulete.
Ce bine ca a revenit cloche-ul la cap! Nu se putea fara el :) Ma bucur si eu pentru pirueta din debut, in sfarsit s-a incercat si varianta asta. Si...oare ultima saritura a vrut sa fie cloche 360 intors mai mult pe sol? :P
Le doresc fetelor rabdare, sa reziste supararilor de acum, ca nu se corecteaza toate mai repede...sunt pe drumul cel bun.



Vad ca Diana si-a scos pirueta tripla din exercitiu, dar parca la Nationale o avea, nu?

Nu.
Ultima data a avut pirueta tripla la CE. Apoi a disparut din solul ei, la Ghent a parut ca incearca dubla L...dar vad ca inca nu.
Eu zic ca e mai bine asa. Tripla ii iesea rar si in extremis. Zecimea castigata fata de pirueta de acum sigur o pierdea la executie [deviere de la axul vertical, in primul rand]. Pe asta o controleaza mai bine, ii ramane ceva elan...cred ca telul e sa ajunga la dubla.

lilianabirsanu
29th September 2010, 13:35
Multumesc pt rez Turcia.Am revazut solurile Ralucai(acum si cel da la euro) a schimbat diagonalele are 1080, Tsuka,540 leg indirect cu 720,dublu echer (asa cred) are D mai mare??a renuntat la dublu grupat...Cred ca Diana va mai pune dif pe diagonale si sunt convinsa ca macar in finala de sol il va face...doar Ana nu prea are ce pune la acrobatica nu a avut timp sa antreneze sol, sper la anul viitor...este o placere sa vezi solul ei ,adevarata gimnastica artistica

Cata_RB
29th September 2010, 18:55
Liliana, conform listelor de rezultate plecarea Ralucai la sol este aceeasi cu cea de la CE, adica 5.4...destul de mica.

Sarituri:
Ana - http://www.youtube.com/watch?v=Jwro_UJ5EFA
Sandra - http://www.youtube.com/watch?v=cUDuO90hVgE

mikeyy
29th September 2010, 19:17
Ce faina e saritura Sandrei! :ok:
Sper sa o transforme in DTY pana la mondiale!

Sper ca Pitic sa schimbe acel 720 pana la mondiale si sa bage un 900 (desi e riscant din cauza 1080-ului), sau un dublu grupat. Astfel ar castiga 0.2 la dificultate.

Saritura Chusovitinei: http://www.youtube.com/watch?v=pmRzqRJm1-M&feature=channel
si barna: http://www.youtube.com/watch?v=gc-9QDW_Ec0&feature=related
Inca mai poate! Jos palaria!

Cata_RB
29th September 2010, 19:32
Chuso inca are 2 sarituri valoroase. Cred ca nu mai trec de 6 ca plecare, insa are sanse mari la finala mondiala.

crisloregym
29th September 2010, 23:36
Multumesc pentru filmulete...imi place ca fetele sunt de la un concurs la altul intr-un progres vizibil, ma saturasem sa mergem la Mondiale intr-o forma mai slaba decat la Nationale sau la concursurile de verificare:D. Imi place si faptul ca se cauta solutii, astfel incat fiecare dintre ele sa se simta mai bine cu elementele pe care le are. Imi mai place ca brusc, aproape toate intorc 1080-ul la sol, de Sandra nici nu mai zic ca de unde de abia il intorcea, acuma il mai si leaga indirect.

Nu imi place ceea ce se intampla cu Diana si Amelia...ambele sunt sub ceea ce as fi asteptat pentru anul asta, dar sper ca intr-un an de zile sa le vedem diferite. Ma gandesc ca ar fi posibil ca la Mondiale sa vedem o alta Amelia decat la Nationale (si "sa vedem" inseamna ca nu va fi rezerva;))

Tot am uitat sa spun...un alt lucru de care imi era dor la fetele noastre erau strigatele de incurajare...se aud pe fundalul exercitiilor celelalte fete cum se auzeau la Atena:P Si asta ma bucura, chiar imi era dor de atmosfera aceasta de sustinere:D

Clau93
30th September 2010, 00:34
Ce faina e saritura Sandrei! :ok:
Sper sa o transforme in DTY pana la mondiale!

Sper ca Pitic sa schimbe acel 720 pana la mondiale si sa bage un 900 (desi e riscant din cauza 1080-ului), sau un dublu grupat. Astfel ar castiga 0.2 la dificultate.

Foarte buna saritura pentru Sandra intr-adevar! Speram la DTY! Trebuie!!

Cat despre Raluca, asa cred si eu, acel 720 as trebui sa fie un dublu grupat. Ar fi chiar frumos!

Auré_Gym
30th September 2010, 01:30
Câteva poze pe echipa României: http://www.gymnasticsunited.com/Fotogallerien/Bildergallerie_1_LK%202010_SUIvsROMvsGER/thumbsnails/Dreamweaver%202010%20SUIvsGERvsROM%20Seite%20thumb nails%2001.htm

MartinaE
30th September 2010, 01:51
More photos now....:-)


http://www.gymnasticsunited.com/Fotogallerien/Bildergallerie_2_AnaPorgras_2010/thumbnails/DreamweaverSpecialAPorgrasGallery10thumbnails%2002 .htm

http://www.gymnasticsunited.com/Fotogallerien/Bildergallerie_1_LK%202010_SUIvsROMvsGER/thumbsnails/Dreamweaver%202010%20SUIvsGERvsROM%20Seite%20thumb nails%2001.htm

http://www.gymnasticsunited.com/Fotogallerien/Bildergallerie_2_LK%202010_SUIvsROMvsGER/thumbnails/Dreamweaver%202010%20SUIvsGERvsROM%20Seite%20thumb nails%2002.htm

Clau93
30th September 2010, 11:47
Those are beautiful photos Martina!

MartinaE
3rd October 2010, 02:15
Those are beautiful photos Martina!

Thank you :)

MartinaE
4th October 2010, 03:40
My photos...:)

http://www.examiner.com/gymnastics-in-national/photo-gallery-team-switzerland-at-rou-sui-ger-friendly-meet