PDA

View Full Version : Hotia scumpirilor



Vadim
21st December 2004, 11:27
Ani de-a rindul ni s-au servit scumpirile sub acoperirea devalorizarii leului. Cum se aprecia dolarul, cresteau preturile la enegrie, gaze, carburanti etc, apoi imediat cele la alimente si servicii.

Acum euro si dolarul s-au depreciat, leul a crescut, iar de la 1 ianuarie 2005 pretul la energie creste cu 4,6%, iar cel la gaze cu 5%. Asteptam si cresterea carburantilor, nu de alta dar sa ajungem la nivelul Europei de Vest cu litrul de benzina, iar salariile sint la zecime (daca le comparam pe cele medii de la ei cu cele de la noi).

Zapada
24th December 2004, 14:20
benzina costa la voi deja ca in Ungaria si Austria
mincarea la fel
caldura la fel
curentul la fel (chiar mai scump ca aici unde locuiesc eu)
salariile sint mici deoarece jmenarii care au firme nu dau salarii celor ce muncesc ca sa se inbogateasca ei (un exemplu aici)

prin vest in tari cu economie de piata o firma cu 5-10 angajati nu poate avea angajat, secretata, econom care sa tina contabilitatea, iar patronul munceste cel putin la fel de mult ca ceilalti muncitori.
salarul patronului este de obicei mai mic ca al angajatilor iar daca ramina cistig in firma (1-3% pe cifra de afaceri e bine), dar nu prea ramine si patronul munceste cel mai mult si cistiga cel mai putin.

asa sa nu uit; salarul minim brut in comert (care detine salarul minim din toate ramurile de activitate) la un incepator fara experienta in virsta de peste 18 ani este de 1500 euro pe luna inpozitul pe salar este de 25-30% in functie de inpozitul local si adresa unde respectivul locuieste

80% din firmele nou infintate dau faliment in primii 3 ani de activitate

craciun fericit

Zapada
26th December 2004, 22:38
revin cu complectari

Salarul mediu brut este de aprox. 2500 Euro pe luna (inpozitul este de 30 %)
Salarul brut al unui parlamentar este de 4000 Euro pe luna (impozitul pe salar este mai mare aprox. 38%)

Un somer primeste 80% din salarul brut dar nu mai mult de 1640 Euro brut pe luna care este limita maxima.

Deci diferenta dintre salarul minim brut al unui copil de 18 ani care lucreaza in cea mai slab platita ramura de activitate (1500 Euro) si salarul brut al unui parlamentar care poate fi chiar ministru (4000 Euro) este de 2,7 la 1.

Vadime care e diferenta in Romania intre salalul minim si salarul ministrului parlamentar?

andreiush
26th December 2004, 23:52
Zapada...tu pe unde stai?

Zapada
26th December 2004, 23:56
la ce te referi cu pe unde stau?

inter
27th December 2004, 00:01
Ani de-a rindul ni s-au servit scumpirile sub acoperirea devalorizarii leului. Cum se aprecia dolarul, cresteau preturile la enegrie, gaze, carburanti etc, apoi imediat cele la alimente si servicii.

Acum euro si dolarul s-au depreciat, leul a crescut, iar de la 1 ianuarie 2005 pretul la energie creste cu 4,6%, iar cel la gaze cu 5%. Asteptam si cresterea carburantilor, nu de alta dar sa ajungem la nivelul Europei de Vest cu litrul de benzina, iar salariile sint la zecime (daca le comparam pe cele medii de la ei cu cele de la noi).


vadime de cate ori am vazut oare scris in prosport la diversele produse prezentate in reclamele date de voi :"pretul nu contine reclama in mass media" ? :D:D:D

andreiush
27th December 2004, 00:22
la ce te referi cu pe unde stau?

Unde locuiesti, pur si simplu. Am inteles ca nu in Romania. Nu?

Bancaru
27th December 2004, 10:02
Chestia asta cu scumpirile, trebuie sa recunosc ca este un soi de "dupa mine potopul" al guvernului raposat, dar, mai devreme sau mai tarziu trebuia sa se intample. Asa a fost si in tarile prietene Ungaria, Polonia si Cehia. Din acest motiv au ajuns ungurii sa aglomereze magazinele de pe langa granita precum si portbagajele measinilor cu ulei, zahar si faina. Treptat o sa se reduca de tot subventiile pentru energie si atunci sa te tii. Asa impune UE asa trebuie sa facem. Dar ar trebui sa se echilibreze pe o alta parte cu cresterea (la unii) a veniturilor prin cota unica de impozitare precum si stoparea muncii la negru cu tot ce implica.
Eu inca am incredere. Cat despre ROMTELECOM (pentru ca si ei fac majorari de pret) nu pot decat sa anunt in public ca ma piş pe el de serviciu. Nu mai am de 3 ani telefon fix. Am renuntat la cele 2 abonamente pe care le aveam.