PDA

View Full Version : CSM Targoviste s-a retras



Datenshi
18th September 2010, 13:48
CSM Targoviște, campioana României la baschet feminin, s-a retras din Divizia A și din Cupa României în sezonul 2010-2011, din motive financiare.

Mi se pare incredibil.

Eddy DoubleD
18th September 2010, 13:59
Huh?:shocked:

Datenshi
18th September 2010, 14:00
Asa am facut si eu cand am vazut: http://www.onlinesport.ro/stiri/baschet/baschet-intern/67384/campioana-nationala-mcm-targoviste-s-a-retras-din-divizia-a-si-din-cupa-romaniei.htm

El Pistolero
18th September 2010, 14:11
Ce echipa buna a fost la Targoviste.Dar asa se intampla cand nimeni nu vrea sa investeasca in sport.

Eddy DoubleD
18th September 2010, 14:17
La Targoviste nu se investeste decat in buzunarele alora mari. Restul sunt prostii.:o:

Datenshi
18th September 2010, 14:24
Da, dar e pacat sa ai o echipa campioana si sa iti bati joc. Nu cred ca la baschet e nevoie de o suma enorma.

PlayerNo10
23rd September 2010, 13:32
Suma necesara unei echipe de baschet din Romania ( pentru a castiga Cupa si Campionatul ) este de aprox. 250-300 mii euro. Asta este suma minima. Daca vrei si sfert de finala in EuroCup ( ca Targovistea ) trebuie cam 1-5 3 milioane euro.
Din pacate motivele desfiintarii nu sunt multe. Mai exact doar unul: aprox 3 milioane euro ( din sezonul trecut ) nu au putut fi justificati. Cel mai simplu mod de a pierde urma banilor...desfiintarea. Pacat, echipa asta avea:
1. 9 titluri de campioana ( locul 2 in topul all-time al Romaniei la acest capitol, vorbind evident de baschetul feminin )
2. 6 cupe ale Romaniei.
3. 8 prezente in Cupele Europene din care 3 calificari in primavara europeana si..in sezonul trecut..sfert de finala.
4. Ca si Steaua Bucuresti la fotbal, tot greul acumularii de puncte in Europa a picat pe umerii echipei din Targoviste.

Toate aceste lucruri Targovistea le-a reusit in 18 ani de istorie.:headbang: