PDA

View Full Version : Cand va reveni titlul in provincie?



Pages : 1 [2]

iasisud
6th September 2004, 20:51
Pacat ca n-are si Iasul macar un trofeu. Dar in provincie nu sunt bani, dar daca ar fi ar incepe scandalurile ca la Craiova. Sper sa mai castige si provincia ceva, macar o Cupa a Romaniei.

giovanni BV
11th September 2004, 10:16
Orice se poate intimpla !!! Mai ales daca va aparea un magnat ca Roman Abramovici la cirma unei echipe de provincie din Romania !!!

Rechinul Ucigas
13th September 2004, 16:28
cand nu or sa se mai faca blaturi , atunci vom avea titlul si in provincie ! hai farul!

Sinn Fein
13th September 2004, 17:30
cand nu or sa se mai faca blaturi , atunci vom avea titlul si in provincie ! hai farul!

nu neaparat, ci cand vor fi bani mai multi. ca exemplu, Argesul cand era sponsorizat de Dacia, isi permitea sa tina niste jucatori mai mult timp si se putea construi o echipa. In acest moment, clubul vinde cate 3-4 jucatori buni pe an pt ca, asta e explicatia oficiala, nu sunt bani destui. Ah, si am mai uitat DORINTA. Dorinta de a castiga campionatul, care nu exista la echipele astea mici, in ciuda declaratiilor belicoase la inceputul campionatului.

jorgensen
15th September 2004, 09:45
In viitorul apropiat nici o echipa de provincie nu va putea castiga titlul. Craiova nu se va linistii niciodata, Timosoara are public, dar nu are finantator, Constanta nu are cu cine...

Poate CFR Cluj

corinutza_88
17th September 2004, 09:53
poate anul viitor cand se vor linistii apele la craiova!
restu tarii nu are sanse!

marius_soimusan
21st September 2004, 11:03
Daca am lua banii tuturor echipelor di provincie si am sustine o singura echipa dintre acestea (cele din provincie), nici macar nu cred ca are importanta prea mare care echipa, cred ca intr-un an titlul ar deveni istorie pt. capitala.

In conditiile de fata insa titlul ar putea reveni in provincie in cel putin 5 ani!
parearea mea :)

va salut pe toti !

as zice si eu hai Gloria dar atata timp cat galeria e zero, caci s-a saturat de
"figurile de stil" ale celor ce conduc echipa, ca sa nu le zicem aranjamente, combinatii, permutari cum obisnuiesc matematicienii ....

A|3x
21st September 2004, 19:40
in primul rand provincea nu are
destule resurse ca sa castige
un campionat
iar in al doilea rand aproape toate
echipele din provincie cand ajung in
fata uneia din bucuresti
fac pe ei de frica.

baden
8th October 2004, 18:05
:P
cand le vor creste coarne :D

ady_azzuro
8th October 2004, 23:30
iar in al doilea rand aproape toate
echipele din provincie cand ajung in
fata uneia din bucuresti
fac pe ei de frica.
Bine ai zis aproape....Craiova este o exceptie. :)

Catalanul
8th October 2004, 23:43
Ady, ai uitat de Timisoara :evil:

ady_azzuro
9th October 2004, 15:21
N-am uitat-o am mentionat doar Craiova...e problema ta ca ai spus si timisoara...desi ultimele rezultate cu echipele din bucuresti nu o recomanda...

Catalanul
9th October 2004, 15:28
las` ca nici voi nu ati facut cine stie ce cu echipele din Bucuresti :mda: 5-0 ati luat-o de la steaua si 3-1 de la national (parca si sportul v-a batut)... asa ca nu te mai umfla in pene :drak:
urmeaza sa jucati cu rapid si dinamo, eu va urez succes :ok:

ady_azzuro
9th October 2004, 15:36
Anul trecut am batut rapidul si nationalul, anul asta urmeaza si ne razbunam si pe steaua si dinamo. Voi ati luat-o cu 8-1 de la steaua si 4-1 de la national...e o diferenta. :D
Si eu sper sa bateti echipele din bucuresti...succes!

Ozzy
11th October 2004, 12:24
Eu m-as multumi si cu mai putin: sa ramana titlul in Bucuresti, dar sa iasa din "triunghiul" Giulesti-Ghencea-Stefan cel Mare :)

Si ca sa raspund si la intrebare: cand o echipa din provincie isi va PROPUNE sa ia titlul.
La ora actuala, doar Steaua, Dinamo si Rapid vor cu adevarat sa ia campionatul. Poate si National dar inca nu sunt convins

Al Dracu
18th October 2004, 21:05
In 2005. La Constanta! :yeah: :drak:

Denis
19th October 2004, 05:25
Si ca sa raspund si la intrebare: cand o echipa din provincie isi va PROPUNE sa ia titlul.
La ora actuala, doar Steaua, Dinamo si Rapid vor cu adevarat sa ia campionatul. Poate si National dar inca nu sunt convins :)

Asta ma dispera pe mine. Doare echipele din bucureshti au bani sa cashtige campionatul. shtitzi voi la ce ma refer :mda:

takanonanu
19th October 2004, 15:42
Problema care se pune e ca ultimele generatii de tineri sunt de tot rahatu' atat la fotbal cat si in alte domenii, iar cei care stiu ceva fotbal ajung in Bucuresti asa ca provincia sa-si ia gandul de la titlu in urmatorul deceniu.

corinutza_88
19th October 2004, 16:57
mi-am schimbat opinia:NICIODATA!

vlad1607
19th October 2004, 18:46
CAND??? LA anu si la multi ani.....:( :)
E simplu ..cand o sa existe un om potent financiar si care nu o sa gandeasca precum Dinel mititelu si alti mari destepti ...

inter
19th October 2004, 19:03
te referi la ceilalti : jiji, borcica , vama????

Al Dracu
20th October 2004, 15:05
Daca stau sa ma gindesc bine si sa fac o analiza tara cu tara noi nu sintem o exceptie. Vad ca in toate tarile din fostul bloc comunist exista "traditia" ca titlul sa nu iasa (prea des) din capitala.
Albania: Dinamo Tirana si Partizan Tirana
Bulgaria: CSKA Sofia, Levski Sofia
Cehia: Sparta Praga, Slavia Praga
Ungaria: Ferncvaros Budapesta, MTK Budapesta
Letonia: Skonto Riga
Rusia: CSKA Moscova, Lokomotiv Moscova
Slovenia: Olimpia Liubliana
Iugoslavia, sa nu mai vorbim ca trei sferturi din campionat sint echipe din Belgrad.
Singurele exceptii ar fi Croatia, Lituania si Polonia unde provincia isi mai umfla muschii la capitala. Si de ceva timp Sahtior Donetsk in Ucraina.
N-am vrut sa ocup prea mult spatiu dar la o analiza mai atenta (luind doar ultimii 10 ani de exemplu) o sa observati ca in fostele state comuniste capitala-i fruncea. Iar motivele la ei sint aceleasi ca si la noi.

Corrado*
30th March 2005, 00:48
Cu ambitie, si bani, :D la Poli se poate orice... Dar numai dupa vreo 5-6 ani, puteti spera, ca acum incepe era Steaua :P

ADelPiero
30th March 2005, 02:34
inca o optiune mai mergea :D ... NEVER :cool:

Corrado*
30th March 2005, 02:43
:lol: Daca exista acesta optiune, se suparau oltenii si banatenii, si degeaba mai era facut acest poll :P

Triphat
30th March 2005, 02:46
Corrado* are dreptate, a venit vremea Stelei...

Cat despre o echipa din provincie sa castige titulul.. eu zic ca niciodata. Dar nimeni nu stie ce se va intampla sa zicem peste 5 ani... poate cumpara un miliardar turc Farul si face acolo euro echipa. Cine stie.. anul 2009: 1.Poli, 2.Steaua, 3.Farul, 4 U Cluj......15. dinamo 16. rapid. E posibil, dar greu de tot. aproape imposibil... cine credea ca Blackburn va castiga Premeriship-ul in 94/95 ?

radcom
30th March 2005, 09:06
E greu... :rolleyes:

Carlos Gambino
30th March 2005, 20:29
inca o optiune mai mergea :D ... NEVER :cool:
Sperantza moare ultima... :drak:

MariusTM
31st March 2005, 02:31
"Al Dracu" de bine ai zis!!!! :) Chiar asa e (din pacate)!!Si asta dovedeste cat de mare e coruptia (nu numa din fotbal).Inca sunt comunisti la conducere.Blaturile se fac in continuare!!Si unde se pot face blaturi decat in CApitala??Acol' se fac toate jocurile!!Ca dovada ca pana acum 3 ani aveam o singura echipa din Provinciile Ardeal si Banat in prima divizie:Bistrita(si aia cu adanci radacini la mitici) si 4....5 echipe din Bucuresti.Acum,cand au mai aparut si cateva echipe din vestul si centrul tarii,au mai disparut si blaturile!!Chiar era nevoie de aceste echipe!!Pt. binele fotbalului romanesc!!
Cat despre titlul care sa paraseasca odata capitala,sper sa se intample cat mai repede posibil!!

the lion king
31st March 2005, 13:05
fc caracal va lua titlul,bai /hello /hello /hello /hello

uti2102
31st March 2005, 18:43
cine credea ca Blackburn va castiga Premeriship-ul in 94/95 ?
Alan Shearer :P

bogho
31st March 2005, 18:46
Cand nu vor mai fi in Divizia A echipe bucurestente, atunci mai mult ca sigur titlul va reveni in provincie. :yeah: :yeah:
in rest cand macar o echipa din provincie va avea putere financiara, manageriala si echipa mai puternice decat cele din bucuresti

Bancaru
31st March 2005, 20:54
Daca stau sa ma gindesc bine si sa fac o analiza tara cu tara noi nu sintem o exceptie. Vad ca in toate tarile din fostul bloc comunist exista "traditia" ca titlul sa nu iasa (prea des) din capitala.
Albania: Dinamo Tirana si Partizan Tirana
Bulgaria: CSKA Sofia, Levski Sofia
Cehia: Sparta Praga, Slavia Praga
Ungaria: Ferncvaros Budapesta, MTK Budapesta
Letonia: Skonto Riga
Rusia: CSKA Moscova, Lokomotiv Moscova
Slovenia: Olimpia Liubliana
Iugoslavia, sa nu mai vorbim ca trei sferturi din campionat sint echipe din Belgrad.
Singurele exceptii ar fi Croatia, Lituania si Polonia unde provincia isi mai umfla muschii la capitala. Si de ceva timp Sahtior Donetsk in Ucraina.
N-am vrut sa ocup prea mult spatiu dar la o analiza mai atenta (luind doar ultimii 10 ani de exemplu) o sa observati ca in fostele state comuniste capitala-i fruncea. Iar motivele la ei sint aceleasi ca si la noi.

Asta deja implica alte subiecte.. .
La cehi si bulgari exista echipe din provincia lor care au luat titlul. In rest nu prea sunt orase mari care sa aiba echipe de fotbal.
La noi nu se vrea lucrul asta. Poate Poli o sa aiba banii necesari. Dar ma indoiesc ca in 2 ani de zile mai auzim de investitiile astea mamut. Vom vedea. In rest sunt patronasi care prefera sa se invarta si ei printre oamenii de fotbal, cea mai respectabila categorie sociala din Romania, renuntand la cativa firfirei pe care, defapt, ii spala.

MariusTM
1st April 2005, 16:03
Asta deja implica alte subiecte.. .
La cehi si bulgari exista echipe din provincia lor care au luat titlul. In rest nu prea sunt orase mari care sa aiba echipe de fotbal.
Tu zici ca Cehia si Bulgaria sau oricare alta tara are O SINGURA PROVINCIE????O tara e alcatuita din mai multe PROVINCII,nu una!!!!

ASP
2nd April 2005, 12:14
la anul...

ASP
2nd April 2005, 12:18
Ati omis desigur echipe ca Fcm Bacau care chiar daca anu asta nu ia titlul , e prima echipa in clasament din provincie :D .. pe moment ... si nu tre sa ai traditie ( Craiova ..) ca sa joci bine .. mie Craiova in acest start de campionat mi sa parut o echipa slaba .. fara suporteri .. voi astia de pe forum va numiti suporteri?:rolleyes :. cum pierde echipa .. cum injurati patronu , veniti la iasi .. ca Poli castiga in A un meci din 10 :ciocan: :ciocan: , si galeria sustine echipa orice ar fi :D . Titlul in provincie va ajunge atunci cand vor avea finantare cum are Seaua ( sa apara vreo 10 Gigi Becali ) .. si antrenori la fel de buni :D .. caci echipele din provincie au unele acelasi antrenor inca de cand au plecat din C :mad: :mad:
se vede ca ai latzei... scrii numai prostii

radcom
2nd April 2005, 13:17
Va mai dura mult, pana ce o echipa din afara Bucurestiului va castiga campionatul :rolleyes: ....si nu prea am incredere in "fenomenul" Timisoara. :cool:

uti2102
2nd April 2005, 13:32
Tu zici ca Cehia si Bulgaria sau oricare alta tara are O SINGURA PROVINCIE????O tara e alcatuita din mai multe PROVINCII,nu una!!!!
:happy
Asta o sa apara la rubrica "perla zilei" in Gazeta Sporturilor

MariusTM
2nd April 2005, 22:54
Scuze,nu "are",ci "au".Am obs. si eu,dar nu am mai putit corecta!!!! :)

fia
3rd April 2005, 09:48
Marius tata esti dus... n-ai priceput nimic din ce a zis alpopa.
Nu se lua de gramatica ta... ci de perla pe care ai produs-o...

MariusTM
3rd April 2005, 13:41
Daca te uiti intr-un dictionar,nu e nici o perla!!Dar.......tre' s-o faci!!!

PadrinoDog
4th April 2005, 16:41
Adevarul e ca a devenit stresanta chestia asta cu titlul. Mereu, dar mereu, capitala pune mana pe trofee, iar provincia nu face decat sa completeze numarul de echipe din div A. Nu este normal. Personal, cand il aud pe mosulica ala de Ioanitoaia vorbind despre campionat, imi vine sa vars. Pentru el nu exista decat trei echipe si atat. Cand o echipa din provincie incurca una din cele trei, automat citesti in gazeta „ce mare surpriza s-a produs“... Sincer, mare diferenta intre echipele din div A nu exista. Intr-adevar, provincialilor le lipseste curajul, o determinare mai mare, tupeul de joc, mentalitatea de invingator. Nu e putin lucru, insa ar trebui totusi sa-si puna un semn de intrebare si sa schimbe odata tactica paguboasa> ne bagam in aparare si poate scoatem un punct. Ei bine, Timisoara a schimbat macazul, iar rezultatele se vad. Echipa nu sta nici in Moldo si nici in Contra... toti jucatorii joaca altceva, iar publicul timisorean simte acest lucru. De ce sa-ti fie teama ca intalnersti Steaua sau Dinamo? Jucatorii lor nu tot oameni sunt? Si oare cati sunt bucuresteni get beget? :rolleyes:

Angelina Jolie
4th April 2005, 16:48
Mda, apropo de ce zici tu Padrino, am vazut cu ce tupeu am mers noi la Rapid. Ca mieii la taiere.

Rechinul Ucigas
4th April 2005, 21:50
Doar printr-o minune dumnezeiasca !!! parerea mea e ca si Farul are sansa ei la titlu daca va continua in ritmul de pana acum !

FunPoli
4th April 2005, 21:51
ba noroc ca nu a avut poli echipa de acum si la startul campionatului ca nu stiu ce era acum....

Poli Timisoara
12th April 2005, 00:28
anu' viitor poate nu dar in 2 ani sigur !

R. O`Sullivan
12th April 2005, 12:45
Nu stiu cand, dar nu prea curand... Echipele care ar putea face asta ar fi: Farul, Otelul, poate Clujul... Craiova va trebui sa revina in A intai

``Fenomenul, Resuscitarea, Amestecul`` Timisoara (sau cum s-o numi) va dispare repede, ori prin retragera dinozaurilor, ori prin fuga evazionistilor :D

MariusTM
12th April 2005, 19:35
...sau cel putin asa ai vrea tu!!!!Nu??
Totusi,care-s "dinozaurii"????Cat despre "evazionisti",urmeaza justitia sa dea verdictul final!!!!Mai asteapta putin.......