PDA

View Full Version : Secundul Farului



tchibos
7th November 2006, 17:09
"Cred că Farul va redeveni de temut“

Roco Sandu, proaspătul antrenor secund al Farului, a declarat, pentru „Cuget Liber“, că are aşteptări mari de la „rechini“. „Farul e o echipă cunoscută, cu jucători experimentaţi şi valoroşi. După ce vom pune cap la cap problemele şi le vom rezolva, cred că echipa va reveni pe linia de plutire, va fi iar de temut, iar lumea va umple iar stadionul“, ne-a spus tehnicianul.

Roco Sandu s-a născut pe 30 iulie 1966, la Bocşa, lângă Reşiţa. În localitatea natală a şi început practicarea fotbalului, iar la 22 de ani a ajuns la FCM Reşiţa. Cu această echipă a jucat în Divizia B, dar a şi promovat de două ori, în 1992 şi 1996. O promovare în primul eşalon are şi cu Poli Timişoara, în sezonul 1994/1995, cu antrenorul Costică Rădulescu.

Ca fotbalist, a evoluat fundaş dreapta, libero şi mijlocaş la închidere. A renunţat la carieră în 2000, la 32 de ani, forţat de unele probleme de sănătate.

Ca antrenor principal, a pregătit echipa de tineret a lui FCM Reşiţa şi echipa mare apoi, iar la Politehnica Timişoara şi FC Vaslui a fost secundul lui Basarab Panduru.

Prenumele său, care se scrie cu un singur „c“, provine de la filmul „Rocco şi fraţii săi“ (Franţa-Italia, 1960), cu Alain Delon şi Claudia Cardinale, care le-a plăcut în mod deosebit părinţilor săi.

Klingon
7th November 2006, 19:36
Interesant, chiar un fundas dreapta ne trebuia ca secund. Cred ca nu se va plictisi la noi :D

Seahawk
8th November 2006, 10:31
Poate intra si-n teren eventual..

kerosene
14th June 2007, 11:25
Cristian Mustacă, antrenor secund la FC Farul
Constantin Gache și-a definitivat staff-ul tehnic



Constantin Gache, antrenor principal FC Farul: “Îl știu pe Cristi Mustacă atît ca jucător, cît și ca antrenor”

Desemnat în postul de antrenor principal la începutul acestei săptămîni, Constantin Gache și-a ales colaboratorii din staff-ul tehnic pentru acest sezon. Astfel, au rămas pe poziții secundul Cristian Cămui și Ion Răuță, care au activat la gruparea de pe litoral și în sezonul trecut. Noutatea o constituie numirea ca secund a lui Cristian Mustacă, fostul jucător al Farului fiind prezentat oficial jucătorilor la antrenamentul de ieri dimineață al “rechinilor”. Constănțean la origine, acesta a evoluat mai multe sezoane în tricoul alb-albastru, trecînd pentru o scurtă perioadă și pe la Steaua București, cu care a cîștigat Cupa României în 1992. Și-a încheiat cariera de jucător în străinătate, evoluînd în liga secundă germană, la Darmstad. Mustacă a mai jucat și în prima divizie din Malayezia, la Salangor, dar și în SUA, la formația Philadelphia, din liga secundă. Și-a început apoi cariera de antrenor, fiind secund la Farul, alături de fostul său coleg, Alexandru Popovici, sub conducerea lui Florin Marin, în sezonul 1998-99. Cei trei au condus în aceeași formulă și pe Universitatea Craiova, Ceahlăul Piatra Neamț și Rocar București, la ultima Mustacă îndeplinind și rolul de antrenor principal interimar pentru cîteva etape. “Revenirea la Farul înseamnă foarte mult pentru mine, mai ales că sînt constănțean. Mă bucur că m-am întors acasă și sper ca împreună cu Constantin Gache și Cristian Cămui să facem lucruri frumoase în acest sezon”, a declarat noul secund. În ultima perioadă, Mustacă a fost plecat din țară, încercînd să se stabilească în SUA. “Am locuit o perioadă împreună cu familia la New York, unde am și antrenat o grupă de copii, dar apoi am decis să mă întorc în țară. Pe unii din jucătorii Farului îi cunosc, iar cu restul voi încerca să mă acomodez cît mai rapid”, a explicat “adjunctul” lui Gache. “Îl știu pe Cristi Mustacă atît ca jucător, cît și ca antrenor, pentru că am fost colegi. Am fost amîndoi secunzii lui Florin Marin și, în plus, îmi cunoaște metodele de lucru”, a explicat actualul antrenor al Farului alegerea făcută.

danny del corco
6th August 2007, 19:25
Dupa primele doua etape, Farul este singura echipa cu doi antrenori secunzi. Glumesc desigur, si imi doresc sa fiu contrazis de rezultate cat mai curand !