PDA

View Full Version : Fotbalul italian in sezonul 2003/2004



Delia
19th December 2004, 19:04
Am mutat in acest subforum threadurile care aveau legatura cu sezonul 2003/2004. In cazul in care nu le vedeti, duceti-va la Display Options--->from the---> alegeti "beginning" si gata! :ok:

Vreau sa prezentam aici cateva statistici referitoare la Serie A, la evolutia echipelor italiene in cupele europene, precum si la prestatia squadrei azzurra la Campionatul European. N-am pretentia ca statisticile mele sunt foarte detaliate, asa ca oricine are ceva de adaugat, sa faca bine si sa scrie! :D

Pentru inceput, Serie A, cam asta "ne doare" pe toti... Am sa ma refer la primele 4 clasate, deoarece majoritatea userilor care posteaza frecvent aici sunt suporteri ai lui Milan, Juve, Inter si Roma.



Clasamentul final a aratat astfel:

1.Milan AC 34 25 7 2 65-24 82 Champions
2.AS Roma 34 21 8 5 68-19 71 Champions League
3.FC Juventus 34 21 6 7 67-42 69 CL Qualifying
4.FC Internazionale 34 17 8 9 59-37 59 CL Qualifying
5.Parma AC 34 16 10 8 57-46 58 UEFA Cup
6.SS Lazio 34 16 8 10 52-38 56 UEFA Cup (Cup winners)
7.Udinese Calcio 34 13 11 10 44-40 50 UEFA Cup
8.UC Sampdoria 34 11 13 10 40-42 46
9.AC Chievo Verona 34 11 11 12 36-37 44
10.US Lecce 34 11 8 15 43-56 41
11.Brescia Calcio 34 9 13 12 52-57 40
12.Bologna FC 34 10 9 15 45-53 39
13.AC Siena 34 8 10 16 41-54 34
14.Reggina Calcio 34 6 16 12 29-45 34
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
15.AC Perugia 34 6 14 14 44-56 32 Relegation Playoff
--------------------------------------------
16.Modena FC 34 6 12 16 27-46 30 Relegated
17.Empoli FC 34 7 9 18 26-54 30 Relegated
18.Ancona Calcio 34 2 7 25 21-70 13 Relegated

AC Milan a castigat cel de-al 17-lea "scudetto" din istoria sa, Roma, Juve si Inter urmau sa reprezinte, alaturi de campioana, Italia in grupele Ligii Campionilor, iar in Cupa UEFA au jucat Parma, Lazio si Udinese. Modena, Empoli si Ancona au retrogradat, alaturi de Perugia, care a pierdut dubla confruntare cu Fiorentina si implicit un loc in Serie A.

Si acum s-o luam in ordine....

Delia
19th December 2004, 19:11
Cu 25 de victorii, 7 egaluri si doar 2 infrangeri, 65 de goluri inscrise si 24 primite, rossonerii au castigat detasat campionatul, la o distanta considerabila fata de urmatoarea clasata, AS Roma(11 puncte). O situatie inedita daca ne gandim la ultimii ani, cand lupta pentru „lo scudetto” a fost ceva mai stransa. Oricum, Milan a meritat cu prisosinta, fapt dovedit si de punctajul facut cu echipele „tari”(Roma, Juve, Inter, Lazio): 22 de puncte, din 24 posibile(un singur rezultat de egalitate, in tur, cu Juve, iar in rest doar victorii).

Asa au stat lucrurile in tur:

-13 victorii, 3 egaluri si o singura infrangere(cu Udinese, pe San Siro) – in total, 42 de puncte;
-30 de goluri inscrise si doar 9 primite(in 17 meciuri);
-au marcat in tur: Shevchenko(14 goluri), Kaka’(5 goluri – il consider revelatia sezonului 2003/2004 pentru Milan, si poate chiar pentru intreaga Serie A), Tomasson(4 goluri), Inzaghi si Pirlo(cate doua goluri fiecare), iar cafu, Gattuso si Pancaro, cate un gol.

Ce am mai remarcat: victorii importante cu Inter, in derby(3-1 pentru Milan), si, unul din momentele-cheie ale campionatului, victoria la Roma, impotriva echipei lui Capello, AS Roma(2-1, cu ambele goluri inscrise de Sheva)….

In retur, echipa lui Ancelotti a facut 40 de puncte, inregistrand 12 victorii, 4 egaluri si o singura infrangere(la Reggio, dar deja meciul nu mai conta, Milanul era campioana).

-35 de goluri inscrise, 15 primite;
-au marcat in retur: Shevchenko(10 ori), Tomasson(8 ori), Kaka’(5 ori), Pirlo(4 ori), Seedorf(3 ori), Rui Costa(3 ori), cate un gol Ambrosini si Inzaghi.
De remarcat prestatia din derby, o revenire spectaculoasa in cea de-a doua repriza, dupa ce la pauza Inter avea 2-0(s-a terminat 3-2 pentru Milan), insa si mai tare mi s-a parut victoria de la Torino, un 3-1 sec(Seedorf de 2 ori, plus Sheva).

Cel mai mare numar de goluri au fost inscrise in poarta Anconei(5), chiar in prima etapa a returului….

Delia
19th December 2004, 19:33
Echipa cu cel mai bun atac si cea mai buna aparare din Serie A(68 de goluri inscrise si doar 19 primite, in 34 de meciuri) a terminat campionatul la o distanta mare de lider, si anume 11 puncte.

Daca la Milan se observa constanta(aproximativ acelasi numar de puncte in retur fata de cele din tur), ei bine, romanii au inceput in forta(42 de puncte in tur), dar au terminat mai slab(29 de puncte in retur), nereusind sa tina pasul cu Milan.

In tur, gialorossi au inregistrat acelasi bilant precum milanistii: 13 victorii, 3 egaluri, o infrangere. Au inscris chiar mai mult ca ei, 36 de goluri, si au primit 7.
Au inscris pentru Roma: Totti(11 goluri), Montella(5), Mancini, Carew si Cssano cate 4, Delvecchio si Chivu cate 2, iar Zebina, Emerson, Samuel si Panucci cate 1.

S-a remarcat o Roma spectaculoasa(5-0 cu Brescia, 4-0 in deplasare la Bologna, 2-0 cu Lazio, in derby-ul capitalei, 3-0 la Verona, cu Chievo)... Cu Juve si cu Inter n-a reusit insa mai mult de doua rezultate de egalitate(2-2 la Torino si 0-0 la Milano), iar in fata Milanului a cedat, chiar pe Olimpico....

Despre retur ce sa va zic? Clar, Roma n-a putut tine ritmul. Doar 8 victorii, in rest 4 infrangeri si 5 egaluri, per total cu 12 puncte mai putin decat in tur.
Au inscris 32 de goluri, au primit 12, insa in ciuda victoriilor la scor cu Juve(4-1) si Inter(4-0), romanii au pierdut titlul... Au pierdut confruntarea cu Milan si au facut nepermis de multe alte greseli... la inceputul returului, egaluri cu Udinese si Ancona, un egal cu Reggina si o infrangere neasteptata in fata Bolognei, chiar pe Olimpico....

Au inscris in retur: Cassano(10), Totti(9), Mancini(4), Carew si Emerson cate 2 goluri, Panucci, Dacourt si Delvecchio cate un gol.

Daca scorul turului a fost 5-0 cu Brescia, in retur victima a fost Siena, care a incasat 6 goluri(3 dintre ele fiind inscrise de Cassano).

In concluzie, o echipa spectaculoasa si bine organizata, dar care nu a putut tine pasul cu Milan, pierzand puncte pe parcurs. S-a confirmat ca uneori nu-i nevoie sa bati cu 4-0, cu 5-0, cu 6-0, e suficient sa castigi la un gol diferenta, dar sa ai continuitate, mai ales intr-o competitie precum campionatul italian.

Delia
19th December 2004, 19:54
Cu 21 de victorii, 6 egaluri si 7 infrangeri, Juve a terminat campionatul pe pozitia a treia, la 13 puncte de liderul AC Milan. Atacul echipei din Torino a fost foarte bun, Batrana Doamna marcand de 67 de ori. Ceea ce n-a mers insa, a fost apararea, Juve incasand 42 de goluri, enorm de mult pentru o echipa cu pretentii.

In tur, Juve a strans 39 de puncte, situatia in clasament fiind buna: cu 12 victorii, 3 egaluri si 2 infrangeri, Juve lupta pentru titlu. A inscris 38 ce goluri, dar a primit 18, de doua ori mai multe decat Milan la sfarsitul turului.
11 au fost jucatorii care au inscris pentru Juve in tur: Trezeguet(9), , Di Vaio(7), Del Piero(6), Miccoli(5), Nedved(5), Camoranesi, Montero, Iuliano, Conte, Legrottaglie si Zambrotta cate un gol....
Juve a pierdut insa meciurile cu Inter si Lazio, reusind doar egaluri cu Roma si Milan.

Returul a fost slab, la fel ca in cazul Romei... Juve a reusit in partea a doua a campionatului doar 9 victorii; in rest 3 egaluri si 5 infrangeri. A inscris 38 de goluri, dar a primit 24...
Au marcat pentru Juve: Trezeguet(7), Di Vaio(4), Maresca(3), Miccoli(3), Del Piero, Tudor si Camoranesi cate 2, Appiah, Nedved, Iuliano, Ferrara si Legrottaglie cate un gol.
Bilantul confruntarilor directe este foarte slab si in retur: doar o victorie cu Lazio, in rest infrangeri cu Roma(4-0 pentru gialorossi), cu Milan(1-3), cu Inter(2-3).

Delia
19th December 2004, 20:31
Sezon dezamagitor pentru favoritii mei, care totusi si-au atins in extremis obiectivul: locul IV in campionat si implicit preliminariile Ligii Campionilor. Interul a terminat campionatul cu 59 de puncte, la 23 de lider, si avad 17 victorii, 8 egaluri si 9 infrangeri. Uff... :mda:

In tur, a facut 31 de puncte, marcand 28 de goluri si primind 12. Bilantul a fost de 9 victorii, 4 egaluri si 4 infrangeri.

Primele 4 meciuri ale turului mi s-au parut multumitoare, nu atat rezultatele(normal, ideal ar fi fost 4 victorii, de fapt au fost 2 victorii si 2 egaluri), cat faptul ca nu am primit nici macar un gol. Hector Cuper fusese confirmat antrenor, i se si cumparasera jucatorii pe care-i ceruse, asa ca eram in asteptare... In etapa a 5-a insa, Inter a reusit contraperformanta de a incasa 3 goluri de la rivala Milan... A urmat egalul de la Brescia, la finalul meciului anuntandu-se demiterea lui Cuper. Aceasta decizie m-a surprins, deoarece Interul avea maximum de puncte in grupele Ligii Campionilor, iar in campionat nu statea chiar rau. Zaccheroni era cam ceea ce se gasea atunci mai bun pe piata... Oricum, raman la parerea mea, Cuper trebuia fie mentinut inca un an, fie eliberat din functie inca din vara... Nu sunt de acord cu asemenea schimbari, in toiul campionatului. Primul meci al lui Zacc in campionat a fost cu AS Roma, reusind un punct dupa un meci bun(se putea obtine chiar mai mult), dupa care au urmat 3 victorii cu Chievo(2-0 pentru Inter la Verona), acasa cu Ancona(3-0) si tot acasa cu Reggina(6-0). 11 goluri in 3 meciuri, nici un gol primit, iar suporterii Interului erau ceva mai multumiti. A urmat meciul de pe San Siro cu Arsenal, in Liga Campionilor(5-1 pentru londonezi), iar imediat, in weekend, meciul de la Torino, cu Juve. Interului nu i se dadeau prea multe sanse, mai ales ca multi titulari lipseau; am jucat in aparare cu Gamarra si Adani, iar in atac cu Cruz si Martins. Surpriza a fost insa una de proportii, Interul invingand pe Delle Alpi cu 3-1(doua goluri Cruz, un gol Martins). Pacat de infrangerile cu Lazio, Parma si Empoli....:(

In tur au inscris: Vieri(9), Cruz(6), Martins(4), Materazzi(3), Recoba(2), Van Der Meyde, Farinos, Cannavaro si Cordoba cate un gol.

Mercato-ul din iarna a adus la Inter jucatori extrem de importanti, nu doar pentru atingerea obiectivului care ne-a mai ramas atunci(locul IV), ci si pentru sezoanele viitoare... ma refer la Stankovic si Adriano, desigur. Cu acestia doi, nu credeam ca vom mai avea de luptat cu Lazio, respectiv Parma, pentru locul IV, avand in vedere si problemele financiare cu care se confruntau cele doua... Din pacate, n-a fost sa fie asa, Interul trebuind sa lupte pana in ultimul moment pentru a putea juca preliminariile Champions League.

In retur am facut 28 de puncte(8 victorii, 4 egaluri si 5 infrangeri), am inscris 31 de goluri, dar am primit foarte multe: 25.

Au marcat: Adriano(9), Recoba(6), Stankovic si Vieri cate 4, Martins 3, Cannavaro, Cruz, C. Zanetti, Adani cate 1.

Inceputul de retur a fost slab, cu 5 puncte in primele 5 meciuri... Dupa infrangerea in fata Milanului, in derby, a urmat o infrangere usturatoare in fata Bresciei, pe teren propriu, dupa care o alta infrangere, si mai dura, in fata Romei(1-4 pe Olimpico). Ulterior ne-am revenit, am scos o remiza alba cu Chievo, urmata de 5 victorii, printre ele numarandu-se si cea cu Juve(3-2 la Milano). Practic, victoriile din ultimele doua meciuri(1-0 cu Parma si 3-2 in deplasare la Empoli) ne-au ajutat sa terminam pe locul IV....

Zebrone
21st December 2004, 12:35
Ma jur ca mi se rupe sufletul cand imi aduc aminte de prestatiile lui Juve, mai ales "derby-ul " cu Empoli incheiat 3-3. :headbang: Nu am avut nici o treaba sezonul trecut dovada numarul incredibil de goluri incasate. A fost anul Milanului, speram sa nu se mai repete : D

Delia
21st December 2004, 12:53
Aici (http://digilander.libero.it/stadiapostcardsdgl/A03-04.htm) gasiti niste statistici privind numarul de spectatori ale echipelor din Serie A, in sezonul 2003/2004.

inter
5th January 2005, 02:33
era de asteptat ca Milano si Roma sa domine acest clasament :p