PDA

View Full Version : Concurs pronosticuri sezonul 2010



codrutc
2nd September 2010, 22:41
Am luat initiativa sa deschid acest thread cu toate ca in acest moment lumea ezita intre 2 forme de concurs pentru noul sezon: 1) un concurs in forma celui de anul trecut si 2) un concurs organizat pe un site extern specializat.
Eu personal, desi la inceput am fost suporterul unui concurs de pronosticuri pe acest site, incet incet inclin catre organizarea unui concurs pe un site extern si anume ESPN Pigskin Pick'em
Avantajul este ca nu trebuie sa se mai ocupe cineva sa adune scorurile care apoi sa fie trecute intr-un tabel si postate. In plus, daca ne aducem aminte postarea rezultatelor dureaza ceva timp (nici un repros aici). In plus se evita astfel orice greseala la adunarea rezultatelor.

Pentru iubitorii variantei Pigskin Pick'em iata aici instructiunile

1. Accesati pagina urmatoare: http://games.espn.go.com/pigskin/en/
2. Faceti-va un cont daca nu aveti unul deja. In cazul in care deja aveti un cont (contul general de utilizator ESPN) va rog sa intrati.
3. Alaturati-va grupului pe care tocmai l-am creat si anume "OLS Romania". Ca sa gasiti grupul puteti sa faceti search OLS Romania.

Setarile in momentul de fata sunt urmatoarele
* Group Type: Public
* Group Creator: codrutc
* Group Motto: "best Romanian football fans"
* Group Size: 1
* Scoring Type: Non-Spread
* Worst Week: No Weeks Dropped
* Locking Rules: Lock

"Non-spread" inseamna ca se iau in calcul doar pronosticul pentru echipa castigatoare. Pentru departajare in caz de egalitate se foloseste rezultatul unui singur meci, de obicei meciul de luni seara.
"No Weeks Dropped" inseamna ca participantul cu scorul cel mai slab in fiecare saptamana ramane in continuare in concurs.
"Lock" inseamna ca participantul nu poate transfera pronosticurile facute ca membru al unui alt grup in grupul nostru.

Toate aceste setari se pot schimba. In cazul in care nu sunteti de acord cu ele va rog sa-mi spuneti si supunem la vot.

Am o rugaminte, in cazul in care decideti sa participati. Folositi va rog acelasi user name ca aici. Daca nu e posibil atunci va rog sa va identificati printr-o postare pe acest thread.

Bineinteles ca exista inca prima varianta in cazul in care se ofera cineva sa se ocupe de asta.
Eu ma supun deciziei majoritatii si voi participa cu placere la orice concurs organizat direct pe acest site.

Va multumesc si sper intr-un nou sezon cu mult sare si piper. Mult succes tuturor echipelor favorite!

AndreiR
5th September 2010, 12:49
salut
m-am inscris si eu:), am o intrebare pana la ce ora se pot face pick'urile? adica merge si cu 10-15min inainte de meci?

nelutuj
5th September 2010, 20:40
M-am inscris si eu.
Multumesc.

nelutuj
5th September 2010, 20:42
Sunt user-ul John Jichita

nelutuj
5th September 2010, 20:42
aveam deja cont creat pe ESPN,sorry.

georgebz
5th September 2010, 22:22
m-am inscris si eu

dumboss_yo
5th September 2010, 23:03
M-am inscris si eu. Vad ca suntem 12 pana acum, sper sa se mai adune lumea :).
Cand si de unde se fac pick-urile ? (n-am observat niciun buton semnificativ p-acolo)

Melcyah
5th September 2010, 23:05
Si eu m-am inscris

Zabriskie
5th September 2010, 23:51
In sfarsit am intrat si eu dupa 3 conturi facute. Lol @ 21 years age limit.

dumbo, la tabul my entries, intri la picks.

codrutc
6th September 2010, 00:21
Cool! Ma bucur ca ati dat curs invitatiei. Sper sa se adune cat mai multa lume pana joi cand incepe campionatul.

georgebz
6th September 2010, 09:41
Eu am mai dat invitatii direct de pe situl ESPN celor ce-i am in lista de YM si stiu ca sunt fani NFL . Nu ar strica sa faceti si voi acelasi lucru ( mai ales baietii de la Cluj , Iasi ... pentru ca eu nu am decat vreo 2 iduri de la aceste echipe )

georgebz
6th September 2010, 09:44
PS : codrut , nu poti face grupul privat , vad ca deja a aparut cineva care nu cred ca are legatura cu noi :)

andi15ro
6th September 2010, 10:11
eu scriu la noi pe forum pentru cei interesati.

Sinisther
6th September 2010, 10:21
am intrat .... facut cont ....FYI....I'm ZZ9 Plural Z Alpha

gerrusu
6th September 2010, 10:40
am intrat si eu

murdocitu
6th September 2010, 10:41
hai ca am intrat si eu :)

campuscodi
6th September 2010, 11:45
+1

glumaproasta
6th September 2010, 12:02
reigning champ is certainly in as well

pasar3
6th September 2010, 12:25
Am intrat si eu.

packman_gb
6th September 2010, 14:24
I'm In: packman_gb1919

packman_gb
6th September 2010, 14:25
The G-FORCE is in the house:yeah:

codrutc
6th September 2010, 19:41
PS : codrut , nu poti face grupul privat , vad ca deja a aparut cineva care nu cred ca are legatura cu noi :)

Sigur ca da, nu m-am gandit ca s-ar putea intampla asa ceva.

codrutc
6th September 2010, 19:52
OK. De astazi grupul este privat. Se poate face iar publicdaca e vreo problema
Parola de acces a grupului este concurs2010.

Va rog sa-mi spuneti daca sunt probleme.
Pentru cine a intrebat mai sus cred ca pronosticurile se pot face pana la inceperea fiecarui meci. Pentru cei din Romania va trebui sa tineti cont de diferenta de fus orar, in prezent de 7 ore.

nelutuj
6th September 2010, 19:58
Teoretic ar tebuie facute cu o ora inainte de inceperea meciului de joi seara.
Asa cred.

nelutuj
6th September 2010, 19:58
care de altfel este si primul meci al saptamanii.

codrutc
6th September 2010, 20:04
Am vazut ca cineva a intrebat cum se fac pick-urile.
Dupa ce accesati grupul veti vedea o lista de nume (membri).
Faceti click pe numele vostru si va apare o lista cu meciurile din saptamana curenta.
Deasupra , unde scrie "Week" se poate naviga printre diferite saptamani (etape).

codrutc
6th September 2010, 20:06
Teoretic ar tebuie facute cu o ora inainte de inceperea meciului de joi seara.
Asa cred.

Nelutu, nu cred ca este asa, dar cum acest lucru este important ar trebui confirmat ca sa nu existe confuzie. Va rog.

codrutc
6th September 2010, 20:11
Ok, scuze pentru postarile multiple.
Iata aici regulamentul complet http://games.espn.go.com/pigskin/en/story?pageName=pigskin\howtoplay
si aici un extract careraspunde la intreabarea despre data/ora limita pentru fiecare pick:

"Weekly Selection of Teams

Each Tuesday at Noon ET you can select who will win the games for the upcoming week. Accessible from your main entry page, each week the system will "lock" to prevent further pick submission. Games on Thursday, Saturday, and Monday will lock at the scheduled kickoff of each game. Different from years past, all Sunday games will remain unlocked until the scheduled kickoff of each respective game. Entrant's picks must be submitted, received and recorded by Sponsor's computer by the scheduled lock-time in order to be counted. Selections submitted after the deadlines are considered invalid. Sponsor's computer is the official time keeping device for this Promotion. For tiebreaker purposes only, you are asked to enter the predicted final score for each team in the Monday Night Football game.

To select the team you think will win, click the box mark next to the team to make a check box appear. Once you have selected all games, click the submit button to register your picks in the system."

nelutuj
6th September 2010, 20:34
Da este clar acum.
Sorry ptr.parerea gresita care am postat-o.

brettfavre
7th September 2010, 13:02
am intrat si eu

codrutc
7th September 2010, 21:56
Inca o data, grupul este acum privat, sper ca aceasta schimbare sa nu creeze probleme.

Parola grupului: concurs2010

dumboss_yo
7th September 2010, 21:59
Deocamdata e bine, suntem 23. Poate ca in cele doua zile care au mai ramas pana la inceputul sezonului se mai inscriu cativa.

codrutc
7th September 2010, 22:03
am intrat .... facut cont ....FYI....I'm ZZ9 Plural Z Alpha

Ha, ha. Cred ca tu esti cel despre care a crezut George ca nu face parte din grup.

georgebz
7th September 2010, 22:21
nu despre : JohnBlueJays 1, J. Jichita era vorba , dar m-am lamurit ca e tot d p forum :D

bigu81
8th September 2010, 03:08
I'm in. FilipS:yeah:

codrutc
8th September 2010, 03:33
Mods, puteti va rog sa faceti thread-ul sticky?

nelutuj
8th September 2010, 03:50
Georgebz ,sunt eu JohnBlueJays 1 .
Aveam cont de ani trecuti.Sorry baieti.

georgebz
8th September 2010, 09:48
ca sa fie mai interesant si sezonul asta , voi oferi si acum un premiu ( dar cu conditia ca pana la final , cel putin jumatate din participanti sa fi ales pronosticurile in fiecare saptamana )

premiul nu va mai fi tricou ( pentru ca si sezonul asta a fost cam greu sa fac rost de cea a dorit castigatorul ) ci va fi cash , 25$ pentru primul loc ( am dreptul sa imi apar premiul :) , deci daca as termina eu pe I nu s-ar reporta celui de pe 2 )

daca se mai ofera si altii cu premii pentru urmatoarele locuri ar fi interesant :P

DanielStefan
8th September 2010, 10:10
Am intrat si eu. DanielStefan82

The Ram
8th September 2010, 11:09
mai e loc si pt mine ??? am avut probleme cu netul si nu am putut sa imi fac cont ....

sosososik
8th September 2010, 12:27
Am intrat si eu.

cristane
8th September 2010, 12:37
In.

codrutc
8th September 2010, 21:10
mai e loc si pt mine ??? am avut probleme cu netul si nu am putut sa imi fac cont ....

Te rog sa-mi spui daca ai in continuare probleme. Sper sa rezolvam pana maine seara.

Ups, stai asa, esti cumva user-ul Ramdozer? Vad ca esti deja pe lista.

adisorhoot
10th September 2010, 00:19
m-am inscris si eu cu entry-ul Hoot's picks

damario
10th September 2010, 01:31
m-am inscris si eu...salut baieti;)

adister
10th September 2010, 12:52
Am gasit prea tarziu topicul asta:( Acum daca s-a jucat deja un meci se mai pot face inscrieri?

Mr. White
13th September 2010, 20:28
Sa inteleg ca nu se mai poate intra? :D
Am cam intarziat anul acesta :((

Nick: WhiteWarrior28

codrutc
14th September 2010, 01:13
Ok, daca doriti nu e nici o problema. Am modificat statutul grupului si l-am facut Unlocked.
Asadar puteti sa va alaturati chiar acum pana incep cele 2 meciuri de Luni seara

Ca sa fie lumea si mai multumita am sa consider sa schimb setarea astfel incat cea mai slaba saptamana pentru fiecare sa nu se ia in considerare. Astfel cei care au pierdut o saptamana inca pot concura cu aceleasi sanse. De fapt, daca nu protesteaza nimeni, chiar asa am sa fac. E mult mai frumos cand participa cat mai multa lume, si asa nu suntem prea multi.

Sifodias
14th September 2010, 03:36
Sincer,cred ca are mai mult de-a face cu rezultatul tau de saptamana asta decat ca sa fim noi multumiti.Daca am inceput o treaba intr-un fel nu mi se pare normal s-o schimbam la fiecare meci sau saptamana...

campuscodi
14th September 2010, 04:02
e ok pt mine. asa mai pot intra in competitie oameni si din sapt doi sau celor care nu au acces la net intr-o sapt

adister
14th September 2010, 11:28
M-am inscris si eu:)

florin_tdro
14th September 2010, 14:51
Salut baieti... m-am inscris si eu

dumboss_yo
14th September 2010, 21:36
Ca sa fie lumea si mai multumita am sa consider sa schimb setarea astfel incat cea mai slaba saptamana pentru fiecare sa nu se ia in considerare. Astfel cei care au pierdut o saptamana inca pot concura cu aceleasi sanse. De fapt, daca nu protesteaza nimeni, chiar asa am sa fac. E mult mai frumos cand participa cat mai multa lume, si asa nu suntem prea multi.

Sincer,cred ca are mai mult de-a face cu rezultatul tau de saptamana asta decat ca sa fim noi multumiti.Daca am inceput o treaba intr-un fel nu mi se pare normal s-o schimbam la fiecare meci sau saptamana...



Se pare ca a protestat cineva si are mare dreptate, Codrut vrea cu orice pret sa castige si "umbla la butoane" :P.

Eu sunt de acord cu ideea ca saptamana cea mai slaba sa nu se puncteze, mai piperam putin sistemul si acordam sanse si celor care din diferite motive nu reusesc sa "posteze" o saptamana sau au reusit sa se inscrie abia dupa Week 1.

codrutc
15th September 2010, 20:12
Sifodias crede-ma ca decizia nu are legatura cu scorul meu slab din Week 1. Pentru mine pronosticurile sunt pentru distractie.
Ca dovada anunt oficial asa cum am facut-o anul trecut si cred ca si mai inainte: In caz ca voi castiga acest concurs voi renunta la cei $25 in favoarea celui clasat pe locul 2.

Pe de alta parte Da, sunt de acord cu tine, are legatura cu rezultatele din Week 1 si anume ca 4 baieti, nu conteaza din ce motiv, probabil ca au uitat sa posteze pronosticurile.
De asemenea, altii care au aflat mai tarziu de concurs si au vrut sa participe si am vrut sa le dau si lor o sansa.

Eu asa vad lucrurile, imi doresc sa participe cat mai multa lume. It's for fun and bragging rights.

adister
15th September 2010, 21:02
Eu sunt unul dintre cei care au aflat mai tarziu de concurs (mai exact dupa ce s-a jucat primul meci din week 1) si am intrebat daca mai pot "intra", asta doar pentru distractie, nici macar nu am stiut ca exista premii. Daca e asa o mare problema cu participarea celor care nu au prins week 1, ok, ma voi retrage (nu stiu exact cum se face treaba asta, dar ma voi documenta).

dumboss_yo
15th September 2010, 21:59
Nu se pune problema unei retrageri. Discutia era daca sa aplicam sau nu regula neluarii in considerare a saptamanii celei mai "neproductive".
Multa bafta tuturor !

codrutc
15th September 2010, 22:27
Eu sunt unul dintre cei care au aflat mai tarziu de concurs (mai exact dupa ce s-a jucat primul meci din week 1) si am intrebat daca mai pot "intra", asta doar pentru distractie, nici macar nu am stiut ca exista premii. Daca e asa o mare problema cu participarea celor care nu au prins week 1, ok, ma voi retrage (nu stiu exact cum se face treaba asta, dar ma voi documenta).

Sa nu cumva sa indraznesti :). Seriously.

telespectatorul
17th September 2010, 03:52
m-am alaturat si eu. acelasi user ca aici.

nelumol
18th September 2010, 11:27
cam tarziu dar am reaparut si eu..:)

r0bby
18th September 2010, 16:20
r0bby3

campuscodi
20th September 2010, 11:36
dar cum se afiseaza clasamentul ala....nu dupa puncte adunate? eu vad oameni cu 20 de puncte la sfarsitul clasamentului?

codrutc
20th September 2010, 18:01
Buna intrebare.

georgebz
20th September 2010, 18:12
pai se scade sapt cea mai slaba dupa ultimele setari

oricum eu pt premiul ce l-am anuntat voi tine cont de totalul punctelor , si cu conditiile ce le-am spus in acel post :)

BobbyS
21st September 2010, 14:50
dar cum se afiseaza clasamentul ala....nu dupa puncte adunate? eu vad oameni cu 20 de puncte la sfarsitul clasamentului?

trebuie modificat Worst Week: No Weeks Dropped

bigu81
21st September 2010, 23:54
mesaj pt codrutc:

Categoria C'Mon Man:

Ce sistem de punctaj ai ales de arata clasamentul aiurea? E pt prima data cand joci pe ESPN sau ce?
:headbang::headbang:C'Mon Man!, C'Mon Man!!!!!!

dumboss_yo
22nd September 2010, 20:56
Sistemul presupune ca saptamana cu cel mai slab punctaj nu se ia in calcul.


oricum eu pt premiul ce l-am anuntat voi tine cont de totalul punctelor
Totalul insemnand ca tu vei tine cont, la stabilirea clasamentului, si de "worst week", nu?

campuscodi
23rd September 2010, 09:01
trebuie modificat Worst Week: No Weeks Dropped

cand am observat eu nu lua in calcul nimic. afisa aleatoriu. acum e mai ok

dumboss_yo
11th October 2010, 12:45
Clar Week 5 va fi worst week pentru majoritatea (pana acum)..

murdocitu
11th October 2010, 21:02
pai la draq, din meciurile de la 11 nu am nimerit nici unul :)

codrutc
12th October 2010, 02:28
Mie mi-au iesit 4, maimuta alegea mai bine. Adevarul este ca in acest sezon valorile sunt foarte apropiate si de asta iese asa.
La inceputul sezonului am zis sa nu fac nici un pronostic bazat pe gandire sa vad ce iese dar nici bazat pe algoritm nu ar fi fost mai bine, tocmai din cauza echilibrului din liga.
Daca vreti sa stiti la ce algoritm ma refer, echipa cu cel mai bun record castiga, in caz de egalitate castiga echipa gazda.

campuscodi
12th October 2010, 05:29
eu am prins 8 :))

andi15ro
12th October 2010, 05:40
me 2... totul depinde de JETS :D
acuma am vazut ca ai pus pe vikings :P

Sifodias
15th October 2010, 01:12
Ne-ar fi prins bine o caracatita Paul!

codrutc
29th December 2010, 23:07
Oh, maaaan, saptamana asta am facut niste modificari in pronosticuri inainte de inceperea meciurilor de pe telefonul mobil si nu stiu din ce motive nu mi s-au salvat. M-a costat 3 pronosticuri corecte in plus. Arghhhhh!!!!

andi15ro
3rd January 2011, 22:29
felicitari BobbyS! care a castigat si fara drop worst week si cu drop worst week

dumboss_yo
4th January 2011, 19:20
Felicitari, BobbyS ! :ok:

BobbyS
5th January 2011, 10:54
Felicitari, BobbyS ! :ok:

mersi :ok:

glumaproasta
8th January 2011, 14:29
pai concursul lui george nu tine pana la superbowl?

glumaproasta
8th January 2011, 14:31
apropo andi, fara drop week suntem la egalitate 161 este egal cu 161 din cate stiu

campuscodi
8th January 2011, 16:14
Felicitari, BobbyS ! :ok:

pai george a zis ca jucam ca anul trecut pana la superbowl, fara drop weekul din liga lui cosmin

luam rezultatele de acolo, fara drop-week....plus astea de aici

george?

georgebz
9th January 2011, 10:28
baieti imi cer scuze ca nu prea am ami avut timp de forum , si sincer nici nu observasem ca pe ESPN pronosticurile sunt doar in sezonul regulat

In mod normal pana la SB aveam de gand sa tina concursul ... nu vreau sa supar pe nimeni , dar daca BobbyS e de acord voi face calculul si cu rezultatele de pe threadul care l-a facut Codrut cu rezultatele din WildCard si ce veti mai posta in continuare

Astept raspuns :)

codrutc
11th January 2011, 03:46
Nu, de ce? Concursul din sezonul regulat nu trebuie amestecat cu ce facem noi acum.
BobbyS e castigatorul concursului de pronosticuri

In plus, la asta din playoffs nici nu au participat prea multi.

glumaproasta
11th January 2011, 10:13
@codrutc: asa s-a hotarat de la inceput... sa luam punctele de acolo, fara drop-week si adunam cu play-off-ul sa vedem cine castiga.

Apropo, din cate vad am aceleasi puncte ca si BobbyS, deci nu inteleg cum el e castigator si eu nu sunt. Daca vrei ca doar liga ta sa conteze, atunci respecta-ti propriile reguli omule. TU de fapt il declari castigator pe BobbyS castigator "dupa regulile lui george", nu dupa cele pe care le-ai trambitat tu in liga la inceput. Ai spus la inceputul ligii ca vom juca fara worst-week. Deci eu si BobbyS am castigat, iesind la egalitate cu 161, procentul e irelevant. Este pentru toate meciurile (cu worst week). Procentul cu worst week e cel afisat acolo.

Daca jucam dupa regulile lui george, atunci BobbyS a castigat fara discutie, procentul de victorii aratand acelasi lucru.
De asta ar fi bine ca sa jucam pana la sfarsitul sezonului, pentru ca va fi o egalitate, si sa nu luam worst-week-ul. Cum am hotarat la inceput.

andi15ro
11th January 2011, 12:24
cred ca pe espn s-a pus dupa criteriul de scoruri corecte

Sifodias
11th January 2011, 17:51
Gluma,din punctul meu de vedere daca sunteti la egalitate urmatorul criteriu de departajare trebuie sa fie punctajul din worst week.Iar acolo in saptamana a cincea,Bobby a avut cu un punct mai mult decat tine.Asa ca el a castigat(binenteles in opinia mea,codrut stie mai bine).Si atata timp cat acolo pe site,concursul era doar pentru perioada sezonului regulat nu vad de ce ar mai continua si cu play off-ul.Sa fii fair play e o calitate si intotdeauna mai exista data viitoare.Chiar daca esti putin frustrat ca ai fost asa aproape.

codrutc
11th January 2011, 19:04
@codrutc: asa s-a hotarat de la inceput... sa luam punctele de acolo, fara drop-week si adunam cu play-off-ul sa vedem cine castiga.

Apropo, din cate vad am aceleasi puncte ca si BobbyS, deci nu inteleg cum el e castigator si eu nu sunt. Daca vrei ca doar liga ta sa conteze, atunci respecta-ti propriile reguli omule. TU de fapt il declari castigator pe BobbyS castigator "dupa regulile lui george", nu dupa cele pe care le-ai trambitat tu in liga la inceput. Ai spus la inceputul ligii ca vom juca fara worst-week. Deci eu si BobbyS am castigat, iesind la egalitate cu 161, procentul e irelevant. Este pentru toate meciurile (cu worst week). Procentul cu worst week e cel afisat acolo.

Daca jucam dupa regulile lui george, atunci BobbyS a castigat fara discutie, procentul de victorii aratand acelasi lucru.
De asta ar fi bine ca sa jucam pana la sfarsitul sezonului, pentru ca va fi o egalitate, si sa nu luam worst-week-ul. Cum am hotarat la inceput.

glumaproasta, din punctul meu de vedere sunteti amandoi castigatori. Felicitari!
Nu inteleg insa ce spui cand vorbesti de regulile mele si ale lui George (George nu are nici o treaba cu regulile). Dupa ce imi aduc aminte ( se poate verifica istoricul thread-ului respectiv) , si te rog sa ma corectezi daca gresesc, la inceput s-a mers cu considerarea tuturor saptamanilor. Dupa prima saptamana am schimbat regula in sensul ca am hotarat eliminarea saptamanii cu cel mai prost rezultat din palmaresul fiecarui concurent. Am explicat motivele deciziei la momentul respectiv, atat aici pe forum cat si in rubrica de comentarii de pe ESPN, nu mai are rost sa mai vorbesc. Majoritatea a fost de acord.
Deci, incepand cu saptamana 2 regulile au ramas neschimbate (fara worst week adica) si dupa ele am operat pana la sfarsitul concursului (week 17).
Conform regulilor "reci" ale concursului BobbyS este castigatorul.
End of Story.

campuscodi
11th January 2011, 23:15
too much humbug for me
conteaza cine a castigat
mie imi place in primul rand sa concurez alaturi de oameni cunoscuti