PDA

View Full Version : Credeti in Dumnezeu ?



Profetu
17th December 2004, 15:13
Credeti sau nu in Dumnezeu ?

Se poate spune de cineva care este pentru pedeapsa cu moartea ca are frica de Dumnezeu ?

Utilizator
17th December 2004, 15:15
Se poate spune ca intr-un fel se crede Dumnezeu.

Cainele
17th December 2004, 15:18
da
Cred in Dumnezeu...si sunt si de acord cu pedeapsa cu moartea.

grig_jr
17th December 2004, 15:27
religia este un lucru foarte util. a aparut din nevoia omului de a controla alti oameni. iar biblia si celelalte religii au aparut expres pt acest motiv. si e f bine asa, ca nu ajungeam aici fara ea. era haos pe planeta. a avut un rol decisiv in evolutia omenirii.

de asemenea este un instrument extrem de bun in educatie. valorile pe care le sustine sunt nobile si impun un cod moral.

personal, sunt o persoana cu o conformatie tehnica (sau sa zic, inginereasca?) si stiinta a exlicat pentru mine destul sa nu cred bull-shituri in biblie. de asemenea imi place sa cred ca sunt o fire independenta care nu sta sa ii pice para din cer ca sa se descurce. decat cu ajutor mai bine de loc.

cred ca la noi (romani), religia este extrem de prost inteleasa si se cam reduce la :"sa ma ajute dumnezeu". adica o atitudine pomanagista. cam asa vede romanu religia. daca ii merge bine : "m-a ajutat dumnezeu". daca ii merge prost :"nu m-a ajutat dumnezeu". tot timpul e vina altcuiva si poate asa e mai usor sa te confrunti cu anumite probleme din viata

Profetu
17th December 2004, 15:29
da
Cred in Dumnezeu...si sunt si de acord cu pedeapsa cu moartea.

Cum asa ? Explica-mi cum se potriveste una cu alta, in viziunea ta.

Ce crede Dumnezeu despre tine cand il pui pe unu la 2000 de volti ?

grig_jr
17th December 2004, 15:39
pei probabil ca nu vizeaza o cariera in a fi gardian la un penitenciar de maxima protectie unde se mai si desfasoara exectutii din cand in cand! :P

ieppy
17th December 2004, 15:43
Eu nu cred in Dumnezeu ala din viziunea bisericii. Eu nu am incredere in institutia bisericeasca. Cred in ceva dar nu in ceea ce mi se pune in fatza de unii sau altii.

Vietnam
17th December 2004, 15:46
Suntem in secolul XXI.. totusi. Nu cred in Dumnezeul prezentat de religiile de pe Pamint ( poate asa ca o exceptie religiea budista - ea se apropie mai mult de adevar) Asa ceva nu se exista.( pina la proba contrarie :D )
Pentru credinciosi: Dumnezeu este un "ea" sau un "el"?( vedeti sa nu-l faceti pe Dumnezeul asta hermafrodit)

Spiritul Craciunului este frumos dar Mos Craciun nu prea exista...dar ne face placere sa ne gindim ca da. Mai ales in copilarie ... exemplu : Iliescu uite ca nu crede in Dumnezeu dar ii place de Mos Craciun ca face "cadouri" de toata jena: Miron Cosma liber, Vadim medaliat ,a eliberat violatori si ucigasi .... din punctul vostru de vedere a facut , nu' asa? , un act divin , un gest de bun crestin, a acordat ca Isus iertare pacatosilor , nu' asa? El este un salvator, un om cu frica lui Dumnezeu , nu' asa?

Referitor la intrebarea 2 : poti sa spui , nu te opreste nimeni. :rolleyes:
SI poate ca are si frica de Dumnezeu dar in schimb nu da doi bani pe pildele si invataturile Bibliei daca te referi cumva la religia crestina.
Personal, in anumite cazuri exceptionale ( bestialitate, cruzime fata de semenii tai, sadism, violatori pedofili etc ) sunt de acord cu pedeapsa cu moartea.

Darkslowstar
17th December 2004, 15:48
Nu, mai ales nu cred in D-zeul predicat de biserica. Mi se pare a fi o mascarada.
Oricum religia este cel mai formidabil instrument de control al maselor inventat vreodata. Dupa atatea mii de ani a ramas la fel de eficient.

ieppy
17th December 2004, 15:50
De acord cu fratele Vietnam. Eu as prefera o religie mutanta :D intre budism si islamism. De la islamism vreau doar partea cu femeile si raiul. :D De la budism restul. :D

grig_jr
17th December 2004, 15:54
Oricum religia este cel mai formidabil instrument de control al maselor inventat vreodata. .
perfect de acord !!!!!!!!!!!!!!!!


Dupa atatea mii de ani a ramas la fel de eficient.

crezi?
crestinismul?!?!?

cum era aia: "secolul XXI va fi un secol al religiei sau nu va fi deloc" ! - ajung sa cred ca era vorba de islamism :P

Vietnam
17th December 2004, 15:55
:ok: Corect frate Ieppy! :D Asa sa ne ajute Dumnezeu! :D ( apropo de ce spuse grig_jr)

ieppy
17th December 2004, 15:58
Asa si nu altfel. :D

Pacala
17th December 2004, 19:43
da,

teoria darwinista nu este logica, are fisuri imense, s-au gasit schelete de om si presupusi stramosi in acelesi straturi etc...... veriga lipsa acopera de fapt o perioada imensa.... explicatia ca un maimutoi inzestrat cu memoria a devenit peste noapte extrem de inteligent nu are logica.... sint multe animale si pasari care au memoria locurilor unde se gaseste hrana....si totusi....
chiar daca ne nastem, traim, ne inmultim si murim la fel ca toate fiintele vii, diferenta intre om si restul fiintelor vii este mult prea mare, plecand de la simpla discutie de fata si pana la cucerirea spatiului....diferentele sint mult prea mari si transformarea omul prea brusca la scara istoriei pamantului ca sa nu fie vorba si despre altceva....
greu de definit ...ceva supranatural, extraterestru , ceva pe care astazi nu putem sa il explicam ...insasi aceasta inclinare spre religii,fiinte superioare etc. a oamenilor spune ca ceva deasupra noastra exista.... de ce ar fi avut TOTI oamenii stravechi aceste credinte ..............probabil se vor descoperi multe in viitor la fel cum a fost descoperita Troia plecand dupa mituri, la fel vom descoperi ca multe istorii din Biblie sint povestiri reale, inclusiv cea a potopului si a lui Noe.....poveste in fapt preluata de la sumerieni...via Babilon ...unde un alt Noe, din Shuruppak ,de data asta negustor construieste si el o arca si se salveaza impreuna cu familia lui si multe animale etc...

de acord ca oameni fara scrupule s-au folosit de religie ...era inevitabil, toate lucrurile bune au fost folosite si cu scopuri negative de catre oameni lipsiti de scrupule

P.S. : cine este amator de o discutie creationism vs evolutionism , sint amator...eu sint pentru creationism
putem deschide subiect separat pentru amatorii de discutie pe aceasta tema....intrebarea de aici e prea simplista, da...nu..... ce e astaÉ

Mihai
17th December 2004, 19:59
Nu cred in Dumnezu! Si cred ca in mare masura se datoreaz din cauza ca imi este SCARBA de majoritatea fetelor bisericesti de la noi din tara! In cazul lor e foarte buna expresia: Sa faci ce zice popa si nu ce face el!

Pacala
17th December 2004, 20:35
ce spui tu suna cam asa....nu-ti plac portocalele ca la poarta livezii e un caine care nu-ti place

Mihai
17th December 2004, 20:44
Vad ca ma urmaresti pe threaduri :D(glumesc, adica nu vreau inca o discutie ca pe celalalt thread de ce am scris sau cine stie ce alte sticle pe sub birou) familia mea nu mi-a impus sa ma rog la Dumnezu de mic sau sa citesc Biblia sau sa-i multumesc Dmnului pentru fiecare implinire! Dar eu sunt atat de scrbit de preotii nostrii incat am o repulsie si de ceea ce vorbesc ei! Stiu ca nu e bine, dar nu pot sa nu-i dispretuiesc cand ii vad atat de nesimtiti! Pai nu-i posibil sa nu te duci sa-i sfintesti casa cuiva pt ca ca e pensionar si nu are sa-ti dea bani multi. Si toate lumea stie ca pensionarii sunt cei mai credinciosi! Multi dintre preoti isi bat joc de oameni!!!

Pacala
17th December 2004, 20:48
aia cu sticla sub birou, e o gluma...iti dai seama ...nu te urmaresc pe threaduri, pur si simplu se intapla sa ne atraga atentia aceleasi threaduri, probabil pentru ca sint mai noi ...inteleg ce vrei sa spui , ti-am raspus in replica cu portocalele

Mihai
17th December 2004, 20:56
NU-ti fa griji! De cand am inceput eu sa scriu pe forum am reusit sa-mi fac o parere despre majoritate utilizatorilor! Mai ales ca eu citeam de mult forum-ul numai ca nu scriam! Am vazut ca sunt utilizatori fel si fel! Stiu ca nu m-ai urmari pe forum doar asa sa-mi dai replici la tot ce scriu eu!
P.S.: Acum chiar mi-am luat o bere la birou deci de acum poti sa zici de sticlele mele!:D

Al Dracu
17th December 2004, 22:21
Numai cind e cutremur!

Hoffa
18th December 2004, 16:43
Eu cred in Dumnezeu cu toata convingerea

ady_azzuro
18th December 2004, 19:16
Si eu.

Catalanul
18th December 2004, 19:23
sa il citez si eu pe Jesse_James :D Da, cred in Dumnezeu :)

Vadim
21st December 2004, 12:05
Nu am fost crescut sa merg la biserica si nici nu am devenit evlavios o data cu inaintarea in virsta. Dar cred cu tarie ca exista Dumnezeu, in urma unei experiente "la limita" pe care am trait-o cind eram mai mic. De atunci am inteles ca exista Dumnezeu.

desdemona
21st December 2004, 12:43
In Dumnezeu cred si, in cazul meu, nu are legatura cu evlavia din copilarie (daca a existat sau nu). Au fost o gramada de atei convinsi care, in ultima clipa, au stiut ca exista Dumnezeu.
Despre preoti stim cu totii cum sunt.. sunt putine exceptii in acest caz.. si astia sunt mai mult duhovnici batrani de prin manastiri, prea putin atinsi de rautatile lumesti. Aia da oameni credinciosi. Unii preoti imi provoaca repulsie si sila. La biserica nu ma duc.. nu am timp, dar nici tragere de inima. Dumnezeu e peste tot si, deci, si in noi toti.. nu trebuie sa-l cautam sub sutana popii... :D .. Ca nu iese la cerere, doar cand cotizezi mai mult!

Utilizator
21st December 2004, 12:58
Eu cred in Dumnezeu, dar asa cum ati mai spus si voi nu in imaginea copilareasca promovata pe la noi.
Treaba cu preotii...e cam adevarata, multi se fac popi pentru avantajele materiale, tinde sa devina un job ca oricare altul. Sunt insa si multi preoti adevarati si aplicarea perceptului 'sa faci ce zice popa si nu ce face popa' conduce la rezultate bune. Religia are si un rol etico-moral in societate.

Chit ca pare mai mult un ritual si nici eu nu prea ajung des la biserica, eu zic ca e o greseala sa o ocolesti datorita unor prestatori de servicii de pe acolo.
Se poate merge la biserica si doar pentru reculegere, pentru a sta in pace si a vorbi cu tine insuti, cu divinitatea, pentru a te linisti sufleteste. Eu mai fac asta din cand in cand si va pot spune ca te simti bine. Asa cum este, totusi biserica iti ofera un spatiu de meditatie sufleteasca pe care nu prea il mai gasesti altundeva. Pe undeva ne poate ajuta sa creem un fel de pact de stabilitate intre minte si suflet.

desdemona
21st December 2004, 13:31
Biserica este un spatiu ok pentru a te reculege, atunci cand nu nimeresti in timpul slujbelor si alte alea. Daca vrei sa te refaci spiritual, eu cred ca poti merge linistit la o manastire, unde e si liniste si ai si cu cine sa vorbesti... in legatura cu ce te doare. Pentru ca este, insa, o chestie mai greu de realizat in valtoarea de zi cu zi... biserica ramane cam singura varianta...

Utilizator
21st December 2004, 14:00
si unele slujbe sunt ok, am asistat la cateva anul asta si chiar mi-au placut. fa abstractie de persoana preotului si va fi mai bine poate

desdemona
21st December 2004, 14:57
Nu am fost de mult la o slujba. Din pacate timpul chiar nu imi permite. Eu lucrez in fiecare duminica si de fiecare sarbatoare. Noaptea bisericile sunt inchise si eu obosita. Totusi, ma bucur ca nu mi s-a corupt sufletul cu mizeriile din jurul meu si inca sunt pe linia de plutire, cu tendinta SUS, nu JOS :)

Utilizator
21st December 2004, 16:15
Desdemona :ok: , sincer esti o sufletista, chiar un pic melancolica si foarte mult romantica :) Ai grija insa, esti foarte vulnerabila in ziua de azi.
Tendinta SUS imi place :)

desdemona
22nd December 2004, 11:46
Vulnerabila .. dap. Mai ales acum, ca sunt si racita :D deci am o stare proasta, in care vad totul in negru (nu ca lucrurile ar fi roz, de felul lor :D).
Incerc si eu sa ma orientez SUS, dar uneori nu-mi reuseste :)

Utilizator
22nd December 2004, 11:54
Ce sa-ti mai zic...insanatosire grabnica, da-i seara cu o tuica fiarta (merge si vin fiert) si ceva usturoi si in 1-2 zile esti ca noua. Si cu multa credintza, ca sa fiu on-topic :)

Mihaela
22nd December 2004, 12:27
Ar trebui facuta diferenta intre preoti necredinciosi si religie. Religia a reprezentat pentru multi oameni un sprijin la greu. Personal sunt agnostica, nu stiu daca exista vreun Dumnezeu sau nu, dar cred ca religia face parte din cultura universala si avem ce invata din ea, daca nu despre Dumnezeu macar despre noi insine. Exista un pasaj interesant in Evanghelia dupa Ioan:

Iisus le-a raspuns: Nu e scris in Legea voastra ca "Eu am zis: dumnezei sunteti?" Daca i-a numit dumnezei pe aceia catre care a fost cuvantul lui Dumnezeu - si Scriptura nu poate sa fie desfiintata - Despre Cel pe care Tatal L-a sfintit si L-a trimis in lume, voi ziceti: Tu hulesti, caci am spus: Fiul lui Dumnezeu sunt?

Cat despre preoti sa pare ca multora nu le place sa-si aduca aminte ce scrie in Evanghelia dupa Matei:

Toate faptele lor le fac ca sa fie priviti de oameni; caci isi latesc filacteriile si isi maresc ciucurii de pe poale. Si le place sa stea in capul mesei la ospete si in bancile dintai, in sinagogi, Si sa li se plece lumea in piete si sa fie numiti de oameni: Rabi. Voi insa sa nu va numiti rabi, ca unul este Invatatorul vostru: Hristos, iar voi toti sunteti frati. Si tata al vostru sa nu numiti pe pamant, ca Tatal vostru unul este, Cel din ceruri. Nici invatatori sa nu va numiti, ca Invatatorul vostru este unul: Hristos. Si care este mai mare intre voi sa fie slujitorul vostru.

Pacala
22nd December 2004, 20:12
inteleg punctul de vedere al agnosticilor...daca continua sa caute e ok, daca nu, il percep ca o forma de capitulare......

in rest, intr-adevar, ar trebui facuta diferenta intre preoti,popo etc...doar niste oameni si religie. Nu asist la slujbe decat de pasti , nu vorbesc cu preotii, am incercat o data o discutie dar au tiparele lor din care nu cred ca au voie sa iasa.....in schimb imi place sa intru in biserici si sa ma rog cand nu sint slujbe, cand nu e nimeni sa ma bruieze :)

Mihaela
22nd December 2004, 21:17
Pacala, e o cautare care nu poate da un raspuns sigur. Oricum vom afla doar dupa moarte, sau poate nici atunci. Unde ai putea sa-l cauti pe Dumnezeu?
In carti - de unde stii daca ce scrie in ele vine de la Dumnezeu sau de la oameni? In tine insuti - de unde stii ca nu te amagesti singur? Pana la urma e o chestiune de credinta si alegere si nu cred ca oricare ar fi aceasta se poate vorbi de capitulare.

desdemona
22nd December 2004, 22:17
@Pacala, vezi ca si mie imi plac bisericile goale, cand nu se tin slujbe. Sa nu se bruiem reciproc :)

Pacala
22nd December 2004, 22:23
punctul de vedere agnostic are logica pana la un punct...unde il gasim, greu de spus acum.....sa ne amintim insa ca aproape tot ce face azi parte din viata noastra cotidiana ar fi parut imposibil cu ceva timp iainte, nimic nu e imposibil ...sint convins ca in viitor oamenirea va dezlega multe din misterele de azi, incepand cu propriul corp si pana la aparitia omului, Dumnezeu etc....de asta nu ma indoeisc nici o clipa...ca va fi gasit printre randurile Bibliei, prin descoperiri genetice, arheologice sau spatiale, ramane de vazut...probabil toate la un loc...de un lucru sint insa convins......... se vor dezlega multe mistere in viitor....parca imi pare rau ca m-am nascut acum si nu in...viitor..poate poate omul are mai multe vieti.... :D
oricum, as vrea sa aflu raspunsurile la unele intrebari de azi.....

agonsticii, au logica pana la un punct, in rest, sint contrariat de concluzia lor:
"Lasa, oricum nu vom afla adevaraul" ....exagerez efectul,normal :D ..... dar pe undeva are o nuanta de capitulare.

P.S.: Daca iti face placere, mi-ar place sa discutam ...poate la subiectul Creationism vs Evolutionism :) ..........chiar daca agnosticii considera poate discutia neinteresanta din moment ce cred ca oricum nu vor afla adevarul :)

Marquise MGP
22nd December 2004, 23:03
@pacala
si cand asisti la slujbe de pasti dece o faci?
pentru ca iti face placere
ca sa te vada lumea
sau pur si simplu pentru ca asa se face?

Pacala
22nd December 2004, 23:09
pentru ca este un obicei ,pur si simplu face parte din cultura noastra....pentru ca imi face placere, pentru ca ma vad cu lumea....pentru ca asa se face......toate acestea plus altele ......

Marquise MGP
23rd December 2004, 00:49
numi place raspunsul dar e bine directionat.



si macar e "transant".>>>>>
:)

desdemona
23rd December 2004, 01:08
Ahahahaha. Ce chestie. Sa mergi la biserica "sa te vezi cu lumea" sau "sa te vada lumea". Suna a ipocrizie, asa. Ori te duci pentru ca simti, ori stai acasa si te vezi cu lumea la o bere, unde iti poti afisa noile "tzoale" sau ultimul model de celular/masina/gagica pentru a fi admirat. De asta nu-mi place mie sa merg la biserica in timpul slujbelor (la sarbatorile importante fac exceptie si incerc sa inchid cat mai tare oblonul interior). Tinerii sunt intr-un continuu zumzait, inghiontind babele, babele apostrofeaza tinerii si cuvantul lui Dumnezeu n-apuca sa iasa din altar. Noroc cu tehnica asta si cu microfoanele care il ajuta pe popa sa acopere vuietul.
Daca te duci la biserica doar pt ca este un obicei nu cred ca iti dovedesti credinta. Aia ori este, ori nu este, indiferent ca ti-o afisezi fara sa-ti pleci fruntea cand intri intr-o biserica.

Pacala
23rd December 2004, 01:24
n-ai inteles ce vreau sa spun si te grabesti cu trasul concluziilor.....citeste mesajele mele de pe acest thread si de la ala cu evolutionism-creationism si ai sa intelegi pozitia mea cred ca esti o fata inteligenta deci sint convins ca vei pricepe.....vezi daca te grabesti si te arunci asupra adversarului sa-l zgarii ? :) ..... spune si tu, e frumos sa zgarii baietii ? :D

Marquise MGP
23rd December 2004, 01:26
vezi Pacala ca esti pus la zid.
aici vroiam si eu sa ajung cu intrebarea pe care tiam puso dar mia luato desdemona inainte.
verry,verry good point desdemona.

Pacala
23rd December 2004, 01:31
:D marquise mgp, esti cumva fata? :D ......

desdemona
23rd December 2004, 01:34
Dragul si iubitul meu..Pacala :D Am citit ce ai scris aici, ca dincolo o sa citesc cand o sa-mi creasca dorinta de a te cunoaste in profunzime :D
Eu nu trageam nici o concluzie, nu ma grabesc nicaieri. Am postat la modul general, happy? :) Tu probabil te refereai ca te duci la biserica SI " ca sa te vada lumea'. AI zis-o, ai zis-o, eu fragmentul asta l-am comentat mai sus. Restul dezbatem cand e cazul :)
BTW, vezi ca am unghii lungi! :D

Pacala
23rd December 2004, 01:42
nu pe mine , trebuie sa cunosti subiectul in discutie ca sa nu ma zgarii nevinovat :D ...
ca sa ma zgarii trebuie sa ai unghii foarte foarte lungi, crede-ma ;)

desdemona
23rd December 2004, 01:46
Sau nu neaparat unghii. Vad eu cum te ajung :D

... ca sa nu ma zgarii nevinovat :D ...
Partea asta nu cred ca am inteles-o. Dupa ce te cunosc, te inteleg. Si punct :D Nu mi-e frica de ceea ce cunosc, ca sa ma apar :D

Marquise MGP
23rd December 2004, 01:52
ce tea facut sa crezi ca sunt fata, ca nu mam prins.
ard de nerabdare sa aflu.


apropo......
ca uitasem....


nu sunt fata

Pacala
23rd December 2004, 01:53
@Desdemona
:D nu stiu ce-ai inteles, cu "sa ma zgarii nevinovat" voiam sa spun ca sint nevinovat :D adica m-ai acuzat eronat ca ma duc la biserica de pasti doar sa ma afisez.....

esti de-a dreptul debordanta :) .....

Pacala
23rd December 2004, 01:57
ce tea facut sa crezi ca sunt fata, ca nu mam prins.
ard de nerabdare sa aflu.
apropo......
ca uitasem....nu sunt fata
uitasei ca nu esti fata ? :D sau doar sa ma anunti.....

pacat, .... un vis de-al meu ...sa ma "inghesuie" doua fete deodata :D

desdemona
23rd December 2004, 02:06
@Dragul meu .. Pacala :) Citam un clasic in viata, cum adica de unde am scos-o? :) Oricum, e bine ca ai explicat. Stai linistit, prezumtia de nevinovatia a functionat foarte bine. Eu doar intreb :)
Si totusi.. ne-ai pacalit ca te duci la biserica de pasti doar ca sa te afisezi? Fa-ma sa inteleg. Te duci din credinta, dar nu te deranjeaza sa-ti remarce ceilalti credinta? Unul din motivele invocate de tine era acela ca te duci sa te vezi cu lumea. Nu e corect acolo sa te "vezi" doar cu Dumnezeu? Pentru celalalt gen de intalniri exista barurile, cluburile, casele particulare, spatiul viran si altele de genul.

Pacala
23rd December 2004, 02:16
la pasti ma duc la biserica ca la un eveniment...ceva care face parte din cultura poporului roman si nu numai ....are alta semnificatie momentul propriu-zis

Momentele de reculegere le pastrez pentru clipele cand sint singur si nu ma bruiaza nimeni ;) ...crezi ca las asa usor lumea sa intre adanc in sufletul meu? :D
n-am dat parola la nimeni inca SIC SIC

...cum inteleg eu credinta am explicat pe larg in alta parte ......

Marquise MGP
23rd December 2004, 02:22
Good Joke :)

desdemona
23rd December 2004, 02:28
De acord cu tine ca poate fi privit si ca un eveniment. Ca eu nu-l privesc deloc asa, poate easta e buba. Pentru mine Pastele este mult prea special ca sa-i murdaresc semnificatia (asa simt, ca i-as murdari-o, daca l-as privi ca un eveniment). Mi-ar placea de o mie de ori sa fiu la slujba de Inviere undeva la un schit in munti, as trai-o mult mai intens :( E cam greu sa reusesti sa lasi la o parte toate cele lumesti si sa te inchizi in tine, cu credinta ta. Suntem oameni, traim in societate.. Dar e de admirat daca incerci.
Mie imi displace profund circul de la mormantul lui Iisus, pentru ca, pentru multi, e un act de bravura sa ajunga acolo, atunci... La fel de tare imi displace moda asta cu slujbele tinute pe plaja din Neptun sau cu cele televizate, dar asta e deja alta discutie.
Ce simti cand "iei lumina"?

Pacala
23rd December 2004, 02:36
de acord............. pana la un punct, spui ca nu-ti place circul etc....pe de alta parte spui ca nu putem sa ne inchidem in noi....ma rog, altul era sensul vorbelor mele..ceva mai ... lumesc dar merge si asa.
Pai participi la amndoua, unul cu sens mai mult de rit iar altul este ceva mai profund si care priveste eul propriu...........

ai sa razi.....dintotdeauna ... chiar si cand eram foarte mic.....am avut ambitia sa duc lumina pana acasa indiferent de conditiile atmosferice si incerc tot felul de ..."dispozitive" (vorba vine....cutii, cornete.. :) .... pe undeva e simpla ambitie, pe de alta parte are o conotatie de superstitie, daca reusesc...imi ies si alte lucruri :) .....

nu gasesc asa de rele transmisiile tv si acele manifestari....in acele momente oamenii se gandesc si la altceva pentru cateva clipe...in afara "luptei" zilnice.....macar si pentru atat si tot e un lucru mare......

Despre aspectele mai personale e greu de vorbit oriunde si oricum ... n-am facut-o niciodata

desdemona
23rd December 2004, 02:42
Nu am spus ca nu putem sa ne inchidem in nou, ai citit tu printre randuri. Am spus ca este "cam greu" sa o faci, dar se poate...
Nu am de ce sa rad ca te ambitionai sa duci lumina pana acasa. Si eu am facut la fel (si nu numai pana acasa :() Acest lucru mi se pare un exemplu mai bun pentru "obiceiurile/traditiile" pastelui, care au o semnificatie adanca. Eu, insa, o duceam pentru semnificatia aia, nu din ambitie si nici pentru ca as fi avut vreo superstitie.

Pacala
23rd December 2004, 02:53
Esti credinciosa , m-ai convins......si eu sint doar ca fiecare are propriul punct de vedere ... :)

desdemona
23rd December 2004, 02:58
Nu incercam sa te conving ca sunt eu credincioasa :D Daca sunt, sunt pentru mine si nu imi fac un titlu de glorie din asta. Vb ta, fiecare cu felul lui de a fi.. credincios :) sau "cu punctul lui de vedere".
Noi doar discutam mai devreme. Si vom discuta si cu alta ocazie, ca mi s-a facut somn :)

Pustoai-k
23rd December 2004, 21:50
hm.....cateodata nu prea cred...cand vad eu cate rele sunt...cat suferim...cand am eu o "problema" si nu o pot rezolva ma intreb "unde esti Domne?Daca intradevar existi de ce nu ma ajuti?" sau chestii dastea...

Marquise MGP
23rd December 2004, 22:01
poate ca de asta nu primesti nici un raspuns.
pentru ca te rogi doar atunci cand ai nevoie de ceva.

desdemona
23rd December 2004, 22:58
Era un banc, nu-l mai stiu exact, dar foarte potrivit la chestia spusa de Pustoai-k mai sus. Il reproduc aproximativ, din memorie. Este unul fara haz, la care conteaza ideea:

Moare unu' si ajunge in fata lui Dumnezeu. Din vorba in vorba :D, se apuca sa ii reproseze Celui de Sus cum ca nu a fost alaturi de el intotdeauna, atunci cand i-a fost greu si a avut nevoie de El. Atunci Dumnezeu ii arata drumul parcurs de-a lungul vietii de respectivul nemultumit:
- Vezi urmele acelea de pasi?
- Le vad, Doamne, sunt doua urme paralele.
- Da, primele sunt ale tale, iar celelalte sunt ale mele, atunci cand am fost alaturi de tine.
- Dar, uite, Doamne, din loc in loc este o singura urma.. Atunci nu ai fost alaturi de mine, atunci m-ai lasat sa sufar ca un caine si sa-mi fie greu. Unde ai fost atunci, Doamne?
- Pai, fiul meu, urmele de care spui tu sunt ale mele... Atunci cand tu crezi ca nu am fost langa tine, eu te-am purtat pe brate!

Vadim
23rd December 2004, 23:30
hm.....cateodata nu prea cred...cand vad eu cate rele sunt...cat suferim...cand am eu o "problema" si nu o pot rezolva ma intreb "unde esti Domne?Daca intradevar existi de ce nu ma ajuti?" sau chestii dastea...
Tu si Arghezi.

Pacala
24th December 2004, 04:23
cand am eu o "problema" si nu o pot rezolva ma intreb "unde esti Domne?Daca intradevar existi de ce nu ma ajuti?" sau chestii dastea... poate ai pacatuit ..... si de aia :D

roxana
3rd January 2005, 21:46
intr-un film un preot merge la un individ care e impuscat si e pe moarte. preotul ii spune ca a venit sa-l spovedeasca, iar individul ii spune "ce am facut eu e intre mine si El".
cred ca prea putini preoti sunt cum ar trebui sa fie.
In principiu sunt de acord cu pedeapsa capitala. cred ca unii oameni au savarsit crime prea mari ca sa mai traiasca, dar nu cred ca as putea decide moartea lor.
O alta problema ar fi eutanasia. Si cred ca amandoua nu tin de ce spune Biblia sau de ce spun preotii, ci de perspectiva fiecaruia.

resita
8th June 2007, 20:15
da :ok:

maldini
8th June 2007, 20:16
Da

Andreiy
8th June 2007, 20:17
Cred in Dumnezeu, dar nu-s fanatik, adik cred in EL...dar cam atat...

little_earl
8th June 2007, 20:31
stiu ca din punct de vedere stiintific e imposibila existenta lui dumnezeu, dar mai bat si eu in lemn sau zic un doamne feresti si pazeste din cand in cand, ma mai si inchin in dreptul unei biserici, dar nu se poate spune ca-s religios
nu m-am spovedit niciodata, am fost de vreo 3 ori sa iau lumina si nu pot sa-i inteleg pe cei/cele care se duc in pelerinaje, dau ture de biserica in genunchi (am o cunostinta preot si cand l-am intrebat despre asta a zis ca sunt prostii) sperand ca se vor vindeca sau stiu eu ce..

Andreiy
8th June 2007, 20:33
eu sincer sa fiu n-am mai fost la biserica de juma de an sau mai bine...deci nu esti unicul...
asta nu inseamna ca nu cred, ca nu ma mai rog la El..in felul meu...
Doamne, cand stiu ce-i asteapta pe spectatorii din ghencea de la berbecali muzica religioasa la inceputul fiecarui meci =)))))))))))))))))))))))))))))) :)))))))))))))))))))))))))))))

little_earl
8th June 2007, 22:39
pe mine nu m-ar deranja astfel de melodii religioase : http://www.youtube.com/watch?v=xbQKiW0xLwM