PDA

View Full Version : Actiuni de vanzare la FC Arges



vladi
17th December 2004, 13:59
Daca ati visat vreodata sa stati cel putin o zi în fotoliul de presedinte al lui FC Arges, sa conduceti clubul care va ofera atâtea satisfactii si nervi, sa luati o decizie care credeti ca ar face bine fotbalului pitestean, în scurt timp veti avea ocazia sa va vedeti împlinit visul. Clubul FC Arges se va transforma în societate pe actiuni si va initia în primavara o actiune de subscriere de actiuni pentru publicul larg. Orice persoana publica poate sa cumpere actiuni la FC Arges într-un anumit plafon impus de lege, si sa participe la sedintele în care se iau deciziile la clubul pitestean.

Sportag va prelua clubul
La sfârsitul saptamânii trecute a avut loc o sedinta a comuna a Comitetului Director al clubului FC Arges si a societatii Sportag. Aceasta din urma va deveni în primavara anului 2005 proprietara fondului de jucatori si va finanta activitatea echipei începând cu sezonul 2005-2006. Au participat cei doi presedinti Viorel Ilinca si Gabriel Chitu, juristi si membri ai celor doua societati. Toti acestia au pus la punct detaliile transformarii clubului din societate non-profit în societate pe actiuni. Presedintele Consiliului Judetean Arges, Constantin Nicolescu, spune ca schimbarea este impusa de noile reglementari ale Ligii Profesioniste de Fotbal: „Din campionatul viitor FC Arges nu va mai primi licenta de participare daca nu se va organiza în societate pe actiuni, conform reglementarilor Ligii Profesioniste de Fotbal. Este o tendinta mondiala ca un club de fotbal sa nu mai depinda de un singur patron, care poate avea bani cinci ani la rând, dar în al saselea sa clacheze. Banii trebuie sa vina din mai multe parti, de la societati si oameni de afaceri. Sigur, oricine poate cumpara actiuni la noua societate FC Arges, dar controlul va fi pastrat în continuare de un Comitet Director”.

Componenta Sportag
# Consiliul Local Pitesti: reprezentant Cornel Ionica
# Consiliul Judetean Arges: reprezentant Mircea Georgescu
# S.C. PIC S.A.: reprezentant Cornel Penescu
# Grupul IATSA S.A.: reprezentant Gheorghe Chiliment
# S.C. Daperom S.A: reprezentant Paul Schiaucu
# S.C. Grampet S.A.: reprezentant Gabriel Chitu
# S.C. Argecom S.A: reprezentant Gheorghe Axinte
# S.C. Girexim Universal: reprezentant Gheorghe Vasâi
# S.C. Comesad Ro S.A.: reprezentant Virgil Dumitru
# S.C. Tef Grup S.R.L.: reprezentant Florea Tolea
# S.C. Conarg S.A.: reprezentant Valentin Visoiu

FC Arges nu va fi cotat la Bursa
Transformarea clubului în societate pe actiuni si emiterea de actiuni pentru publicul larg nu vor fi conditionate de cotarea acestuia la Bursa de Valori Bucuresti, cum intentioneaza sa faca Dinamo Bucuresti. Aceasta este o operatiune complicata, care implica foarte multi factori, si în plus nici piata bursiera din România nu este pusa la punct. Conform legii, o persoana fizica nu va avea posibilitatea sa cumpere de pe piata mai mult de 5% din actiunile totale ale clubului. Daca este interesat totusi sa devina actionar important, actionar majoritar sau sa preia actiunile altei societati din cadrul Sportag, acest lucru se va face doar cu aprobarea a 75% dintre membri Adunarii Generale a societatii Sportag.

Sursa: Top

Sinn Fein
17th December 2004, 16:33
Uraaa..de cand visez sa fiu actionar la Arges..adica sa ma enervez pe banii mei :))

vladi
17th December 2004, 17:48
asa ma gindeam si eu...o sa fiu actionar si o sa imi ia astia interviuri prin ziare :-D

Vulturul
17th December 2004, 23:11
sa stiti ca ar fi o treaba buna asta cu actiunile...doar sa fie concretizata!!!

vladi
19th January 2005, 14:33
s-a mai auzit ceva cu chestia asta ?

vladi
7th April 2005, 15:32
acum ca s-a anuntat ca va veni un nou investitor, mai ramine valabila chestia cu actiunile ?

Vulturul
30th July 2005, 15:47
Suporteri, vi se pregăteşte ceva!
Puteţi deveni acţionari la FC Argeş
Joi seara a avut loc, la sediul firmei PIC, o ultimă şedinţă a Adunării Generale a Acţionarilor societăţii FC 2005 Argeş, la sfârşitul căreia ar fi trebuit să se ştie exact care este bugetul pe anul competiţional viitor şi cine va fi acţionar la FC Argeş. După mai bine de două ore de discuţii, lucrurile au rămas neschimbate, singura certitudine fiind promisiunea preşedintelui Consiliului de Administraţie, Gabriel Chiţu, că FC Argeş nu va avea probleme cu banii în acest campionat.
100.000 de lei acţiunea
Cea mai importantă decizie luată la şedinţa AGA este deschiderea pe care societatea o face către toţi oamenii cu bani din Piteşti, şi nu numai, care sunt invitaţi să investească bani la FC Argeş. Modalitatea este simplă: cumpărarea de pe piaţa liberă a acţiunilor, cotate în acest moment la 100.000 de lei acţiunea. Practic, conform spuselor preşedintelui CA, Gabriel Chiţu, oricine poate să achiziţioneze acţiuni la nou societate, şi să devină astfel acţionar la FC Argeş. În funcţie de suma investită, acesta va primi un procent din societate, pentru că s-a considerat că a participat la majorarea de capital.

Sursa:Top

Vulturul
30th July 2005, 15:48
Ilinca aşteaptă doar oameni potenţi
Directorul executiv al clubului FC Argeş, Viorel Ilinca, spune că nu este timp pentru subscriere publică, lucru ce ar lua o grămadă de timp. În schimb, prin decizia de joi seară se dă liber tuturor firmelor potente financiar să vină alături de FC Argeş. Pentru că niciunul dintre acţionarii din prezent nu şi-a manifestat intenţia de a deveni majoritar, prin preluarea a cel puţin 51% din acţiuni, acest lucru îl poate face orice firmă din afară. „Am vrut să vedem cine e interesat să participe la majorarea de capital. E vorba de aproape un milion de dolari. Pentru că nimeni din cei de faţă nu a acceptat propunerea, am decis să aşteptăm un investitor interesat. Noi ne adresăm persoanelor potente financiar, poate veni oricine”, a spus Ilinca.

Sursa:Top

Vulturul
30th July 2005, 15:52
Gabriel Chiţu: „Faceţi ceva!”
# Ce s-a hotărât, domnul Chiţu? Care este principala decizie luată?
- Cel mai important este că am deschis posibilitatea tuturor să vină lângă FC Argeş. Oricine vrea să bage bani la FC Argeş este binevenit, să nu se mai spună că FC Argeş este afacerea cuiva, sau interesul cuiva. Vom fi nişte acţionari care vom băga bani.
# Va fi subscripţie publică?
- Domnule, toată lumea poate să dea bani la FC Argeş, acţiunea va fi 100.000 de lei, ca şi până acum. Să vedem cine se va băga, pentru că una este să cheltui bani de la bugetul de stat sau local, şi alta e să bagi mâna în buzunar, cum am făcut eu.
# De ce aţi luat această decizie?
- Pentru a nu se mai spune că aici este un cerc de interese care vrea să pună mâna pe FC Argeş, sau să se îmbogăţească. Cum să ne îmbogăţim, că toţi cei care am băgat bani aici, de câţiva ani, nu am văzut nici un ban înapoi.
# Este FC Argeş o afacere?
- Nu, fotbalul în general nu este o afacere. Nu ştiu pe cineva care să fi câştigat din fotbal altceva decât imagine. Cum să fie o afacere? Eu trebuie să vând 3-4 jucători pe an, numai ca să întreţin echipa în campionat. Păi niciodată nu o să mai recuperez banii ăştia. Vă spun sincer că eu, Grampetul, nu voi recupera niciodată banii pe care i-am băgat, nu aş avea de unde. A, poate să mai cresc un Mutu acum, sau să fac o super-afacere, de exemplu să-l iau pe Robinho, să văd cum îl păcălesc să vină la mine pe 500 de lei, şi eu să-l vând pe 50 de milioane de dolari… Trebuie să fim realişti!
„Nu vor fi probleme cu banii”
# Bugetul este gata?
- Bugetul e creionat, se ridică la două milioane şi ceva, dintre care este acoperit jumătate. Părerea mea personală este că nu vor fi probleme până la finalul campionatului. Campionatul acesta îl vom încheia ca lumea, aşa cum a fost şi anul trecut. Singura echipă din campionatul care nu a avut probleme cu banii a fost FC Argeş, în ciuda a ceea ce s-a scris. Lună de lună am plătit jucătorii, uneori chiar şi în avans.
# Consiliul Local şi Consiliul Judeţean se vor mai implica?
- Consiliile vor încerca să participe şi cu bani. Vor investi sigur bani, sigur, sigur sigur… Mai mult o va face Consiliul Judeţean şi mai puţin Consiliul Local. De ce? Pentru că acesta din urmă investeşte în gazon, bagă anul acesta opt miliarde de lei, apoi plăteşte salariile, cheltuielile şi partea de aministrare de la stadion, ce se ridică la şapte miliarde pe an, plus ce înseamnă centrala termică, tabela şi alte investiţii… Contribuţia lor se ridică destul de mult.
# Credeţi că va veni cineva din afară?
- Acum vreau să existe această responsabilitate la toţi factorii, la toate persoanele care stau pe margine şi doar vorbesc. Uite, acum au posibilitatea: vorbiţi, dar şi faceţi ceva! Stau pe primele rânduri la oficială, mai ales la meciurile tari, fără să facă nimic. Se ştiu ele foarte bine, dar acum au posibilitatea să facă ceva. Nu numai să vină ca suporterii la stadion, unii să mai şi înjure… Eu unul m-am săturat de discuţiile astea, că vine ăla, că de ce face ăla, de ce nu vrea, că face variante… Să vedem acum dacă vrea cineva să ia pachetul majoritar.

Sursa:Top

Vulturul
16th November 2005, 10:27
1 milion de euro pentru 51% din FC Argeş
FC Argeş îşi va schimba proprietarul până la sfârşitul anului! Acţionarii societăţii au decis ieri seară să pună în vânzare pachetul majoritar de acţiuni către orice persoană fizică interesată. Practic, oricine poate face dovada că are un milion de euro în conturile firmei şi se angajează să-l investească la FC Argeş poate deveni proprietarul clubului. La rândul loc, actualii acţionari, care vor rămâne în continuare în structurile societăţii, se angajează ca toate datoriile către jucători să fie achitate în timp util.
Comunicat
„Acţionarii SC FC 2005 SA Argeş, întruniţi în şedinţă extraordinară în data de 15 noiembrie 2005, au hotărât să asigure suport financiar echipei FC Argeş până la găsirea unui investitor, acest lucru însemnând achitarea tuturor necesităţilor generate de activitatea competiţională.
În al doilea rând, s-a decis cedarea a 51% din acţiuni către un investitor, persoană juridică. Acesta, în schimbul pachetului majoritar, ar urma să investească aproximativ un milion de euro, constituit ca aport la capitalul social al SC FC 2005 SA Argeş. Ofertele pot fi depuse până la data de 1 decembrie 2005 la sediul clubului FC Argeş din strada Armand Călinescu nr. 15. Semnat, preşedinte Gabriel Chiţu”

Sursa:Top

vladi
16th November 2005, 14:29
de ce nu se vind actiuni la bucata, sa ajunga la toata lumea ?:-)

Vulturul
17th November 2005, 10:46
Nicolescu: „Avem doi investitori interesaţi”
La terminarea şedinţei Adunării Generale a Acţionarilor societăţii FC 2005 Argeş, preşedintele Consiliului Judeţean, Constantin Nicolescu, a afirmat că până acum s-au arătat interesaţi doi investitori, cărora însă nu le-a dezvăluit identitatea. „Am fost în discuţii până acum cu două persoane diferite, interesate de a prelua pachetul majoritar de acţiuni, dar nu am putut să le dăm un răspuns din cauza faptului că nu aveam o decizie definitivă a Adnării Generale. Tocmai de-asta ne-am întâlnim, să redactăm acest aspect, pentru ca cel care va veni să investească circa un milion de euro, să aibă siguranţa că intră în posesia pachetului majoritar de acţiuni”, a declarat preşedintele de onoare al lui FC Argeş.

Sursa:Top

Vulturul
18th November 2005, 10:20
Nicolescu dă asigurări:
FC Argeş nu va muri
Preşedintele Consiliului Judeţean, Constantin Nicolescu, alături de Cornel Penescu, patronul firmei PIC şi Viorel Ilinca, directorul executiv al clubului, a anunţat ieri oficial deschiderea clubului FC Argeş către orice investitor interesat de preluarea pachetului majoritar de acţiuni. „Oamenii de afaceri au făcut sacrificii timp de patru ani şi vor susţine echipa până se va găsi un investitor. Cel care va veni cu un milion de euro va avea 51% din societate. Trebuie să fim optimişti că cineva va veni, dar şi dacă acest luru nu se va întâmpla nu vom abandona. Cei care suntem în această societate vom găsi soluţii şi FC Argeş nu va muri. Apoi va trebui să explicăm de ce un judeţ potent economic ca Argeşul, nu poate susţine o echipă de fotbal”, a declarat Constantin Nicolescu.
Acţionarii vor mai băga 150.000 de euro
Pentru ca investitorii să nu se sperie de datoriile pe care clubul le are la jucători, Consiliul de Administraţie al clubului a decis ca până la sfârşitul anului, actualii acţionari să achite banii restanţi jucătorilor şi alte cheltuieli curente, toate în valoare de circa 150.000 de euro. După vânzarea pachetului majoritar de acţiuni, cei 49% din societatea FC 2005 Argeş se vor împărţi între cei 12 acţionari din prezent, numai că fiecare cotă va fi micşorată. La ora actuală, cotele sunt împărţite astfel: 36% Consiliul Judeţean, 24% Consiliul Local, 17% PIC, 17% Grampet, 6% restul de opt acţionari.

FC Argeş are nevoie de un om de fotbal
Cornel Penescu, care este, alături de Ilie Penescu, patronul firmei PIC, spune că FC Argeş are nevoie la ora actuală de un om de fotbal cu bani, care cunoaşte foarte bine fenomenul şi care ştie să scoată bani din acest domeniu. „Nici un om de afaceri nu investeşte într-o gaură, pentru că asta este fotbalul românesc acum. La noi în judeţ nu există îmbogăţiţi peste noapte, ci oameni care şi-au făcut averile muncind şi este greu de crezut că există cineva care va băga bani. Dacă un argeşean ar fi devenit proprietarul Arpechimului, de exemplu, nu ar fi fost nici o problemă de a investi masiv în FC Argeş. Domnul Nicolescu este obişnuit să muncească degeaba, fără nici un interes personal, dar un om de afaceri se gândeşte cum ar putea să-şi recupereze investiţia. Or, din fotbal nu se câştigă nimic”, a spus Cornel Penescu, cel care timp de patru ani a susţinut echipa financiar. Patronul firmei PIC spune că fotbalul românesc este în letargie şi nu-şi va reveni decât dacă va ajunge jos de tot şi vor veni alţi oameni, obligatoriu de fotbal, care vor duce fotbalul românesc din nou în frunte.

Sursa:Top

Vulturul
30th November 2005, 16:40
Acţionarii sunt decişi să nu înstrăineze echipa
FC Argeş trebuie să rămână a argeşenilor!
Aseară, la sediul PIC, a avut loc o şedinţă extraordinară a Adunării Generale a Acţionarilor societăţii FC 2005 Argeş, în care s-a luat din nou în calcul mărirea de capital. La şedinţă au fost prezenţi toţi acţionarii din societate, lucru care nu s-a mai întâmplat de foarte mult timp, dar şi Gheorghe Dolofan, omul de afaceri din TOP 300 Capital, cotat cu o avere de 60 - 65 de milioane de dolari. Acţionarii au hotărât că este momentul să facă un ultim efort de a nu înstrăina echipa, astfel că majoritatea sunt decişi să contribuie la majorarea de capital de un milion de euro. „Până pe 12 decembrie, la ora 10, toţi acţionarii vor trebui să-şi prezinte poziţia cu privire la suma cu care va veni fiecare pentru majorare. Abia după această dată vor fi luate în calcul celelalte oferte venite din afară”, a declarat, la închiderea şedinţei, preşedintele de onoare al clubului Constantin Nicolescu.
Dolofan vine cu o sponsorizare de 80.000 de euro
Gheorghe Dolofan, patronul firmelor Eurial Leasing şi Trust Motors, şi-a exprimat intenţia de a participa şi el la salvarea echipei. În plenul Adunării Generale, Dolofan a anunţat că studiază posibilitatea de a sponsoriza echipa cu 80.000 de euro. „Sunt câteva firme interesate să participe la majorarea de capital, urmează ca să vedem rezultatele acestei întâlniri pe 12 decembrie”, a anunţat şi fostul preşedinte al clubului, Paul Schiaucu, acţionar prin firma Daperom în societatea FC 2005 Argeş. Din câte se pare, oamenii de afaceri din judeţul Argeş au fost nemulţumiţi de faptul că persoane din afara judeţului sunt decise să investească la FC Argeş. Astfel, prin această hotărâre a Adunării Generale, Gigi Becali şi Gigi Neţoiu au fost amânaţi până la mijlocul lunii decembrie.

Al treilea investitor interesat: Regele Tortică!
Regele internaţional al tuturor ţiganilor, Ilie Badea Stănescu, cunoscut mai bine sub apelativul de Tortică, a declarat aseară la emisiunea Fanatik, de pe postul OTV, că este dispus să investească suma de 1,5 milioane de dolari la FC Argeş numai ca aceasta să nu încapă pe mâinile lui Gigi Becali sau Gigi Neţoiu. „Suntem argeşeni, suntem fani ai lui Dobrin şi nu vrem să dăm echipa altcuiva decât tot unuia dintre noi. Eu, regele ţiganilor, promit să aduc aceşti bani pentru ca FC Argeş să rămână a noastră”, a declarat Tortică. Preşedintele Consiliului Judeţean, Constantin Nicolescu, a considerat această intenţie o glumă bună. De asemenea, acesta a precizat că nici Adrian Mutu nu s-a arătat oficial interesat, deşi unele medii susţin că atacantul lui Juventus a cerut o săptămână de gândire înainte de a investi la FC Argeş.

Sursa:Top

Vulturul
1st December 2005, 08:23
Primarul Tudor Pendiuc s-a molipsit de la optimismul lui Gigi Becali
„FC Argeş poate să câştige titlul”
Prezent ieri într-o conferinţă de presă de presă în care s-au anunţat deciziile unei şedinţe la care nu a participat, primarul Tudor Pendiuc a părut mai optimist ca niciodată în ceea ce priveşte soarta echipei FC Argeş. Pendiuc spune că, după ce a văzut declaraţiile lui Gigi Becali, cum că FC Argeş poate să câştige titlul de campioană cu el patron, s-a întrebat de ce la Piteşti lumea e aşa de pesimistă: „De ce să nu vrem mai mult, titlul de exemplu? De ce numai echipele din Bucureşti vizează câştigarea campionatului, iar cele din provincie nu-şi fac astfel de planuri? Ce, fotbaliştii noştri nu au tot două picioare? Există o singură variantă pentru acţionarii clubului FC Argeş, să susţinem echipa în continuare pentru a face performanţă”, a declarat Tudor Pendiuc.
Acţionarii îşi vor dubla investiţiile
Preşedintele Consilului Judeţean, Constantin Nicolescu, a recunoscut că revenirea acţionarilor la sentimente mai bune s-a petrecut doar după meciul cu Dinamo, câştigat de FC Argeş cu scorul de 2-1. „Acţionarii nu făcuseră o examinare serioasă a situaţiei. Până luni, 12 decembrie, la ora 10, ei trebuie să-şi dubleze capitalul iniţial. După ce vom închide anul acesta, este posibil ca din vară unul dintre acţionari să devină majoritar şi astfel nu vom mai trece prin problemele pe care le-am avut anul acesta”, a spus Constantin Nicolescu.

Jucătorii au de primit 140.000 de euro
Datoriile pe care clubul FC Argeş le are la jucători se ridică la suma de 140.000 de euro, bani care reprezintă prime neplătite în luna octombrie, plus salariile şi primele de joc restante din luna noiembrie. „Din suma de 80.000 de euro pe care Gheorghe Dolofan o va da sub formă de sponsorizare se vor achita o parte din aceste datorii, iar până la finalul anului jucătorii vor avea toate obligaţiile plătite la zi”, a declarat Constantin Nicolescu. Acesta a precizat că instituţia pe care o conduce, Consiliul Judeţean, va participa la majorarea de capital, dar banii vor intra în conturile societăţii abia după 1 ianuarie 2006.

Becali şi Neţoiu, pe banca de rezerve
Gigi Becali şi Gigi Neţoiu, cei doi oameni de afaceri care s-au arătat interesaţi de participarea la mărirea de capital prin achiziţionarea pachetului majoritar de acţiuni, urmează să fie păstraţi ca soluţii de „avarie” până pe 12 decembrie, în cazul în care intervine altceva neprevăzut. „Mi-a plăcut de amândoi, Becali venind cu mult entuziasm, iar Neţoiu cu spirit gospodăresc. Ne bucură interesul enorm pe care l-au arătat pentru FC Argeş. Dar cel mai bine este ca echipa să rămână a argeşenilor”, a declarat primarul Piteştiului, Tudor Pendiuc. Până în acest moment, pe adresa clubului au venit două oferte, una de 40 de miliarde de lei a firmei Inter Pro Sport, în spatele căreia s-ar afla Gigi Neţoiu şi alta a lui Gigi Becali, care sună în felul următor: „Subsemnatul Gigi Becali vreau să investesc la FC Argeş printr-o firmă care mă va reprezenta pe mine”...

„Mutu ştie”
„Adrian Mutu nu a făcut nici o ofertă, nu s-a arătat interesat”, este declaraţia la unison pe care conducătorii clubului FC Argeş o dau de fiecare dată când sunt chestionaţi în privinţa implicării fostului jucător al Argeşului. Singurul care a recunoscut că Mutu a fost contactat de autorităţi este Constantin Nicolescu. Preşedintele Consiliului Judeţean Argeş a fost evaziv, dar a admis că s-ar bucura dacă Mutu va da un răspuns pozitiv, pentru că a crescut şi s-a format la Piteşti. „Vă garantez că vestea a ajuns la el”, a aruncat momeala Nicolescu. Din unele surse apropiate starului lui Juventus am aflat că Adrian Mutu a cerut o săptămână timp de gândire, adică exact perioada pe care au solicitat-o şi acţionarii clubului...!

Dolofan sponsorizează baschetul!
Înainte de a-şi da acceptul ca să sponsorizeze echipa de fotbal, Gheorghe Dolofan a promis un ajutor substanţial echipei de baschet BCM Piteşti. Omul de afaceri argeşean, cotat cu o avere de 60 – 65 de milioane de dolari de revista TOP 300 Capital, va oferi până la sfârşitul anului circa 25.000 de euro, bani care vor fi folosiţi cel mai probabil pentru aducerea unui american. „Da, domnul Dolofan va veni alături de echipa de baschet, dar suma nu pot să v-o dezvălui. În schimb, vă pot spune că este mult mai mică decât cea de la fotbal (n.r. – 80.000 de euro), pentru că şi cheltuielile la noi sunt mai mici. Este bine că o persoană serioasă ca Gheorghe Dolofan sponsorizează baschetul pentru că astfel pot să atrag lângă echipă şi alte firme de-acum încolo. Vreau să facem performanţă la Piteşti”, ne-a declarat Valentin Vişoiu, patronul firmei Conarg, proprietarul echipei de baschet BCM Piteşti.

Sursa:Top

Vulturul
16th December 2005, 21:25
FC Argeş stă liniştită
Acţionarii au venit cu 1 milion de dolari
Şedinţa Adunării Generale a Acţionarilor, desfăşurată aseară la sediul PIC, a consfinţit intenţia acţionarilor actuali de a-şi dubla capitalul deja existent, astfel că nu a mai fost nevoie de studierea altor oferte, vehiculate în ultima perioadă. Fiecare dintre firmele care sunt acţionare la societatea FC 2005 Argeş a fost de acord să îşi dubleze participaţia, ba mai mult, absolut toate firmele au şi vărsat banii în societate, 30% din capital, conform legii! În afara acestora, Consiliul Judeţean a depus o scrisoare de intenţie prin care certifică faptul că va participa la majorare, dar din bugetul pe anul 2006, iar Consiliul Local urmează să decidă acest lucru în şedinţa din data de 21 decembrie. Acest efort al tuturor acţionarilor a îmbunătăţit bugetul echipei FC Argeş cu suma de un milion de euro, bani mai mult decât necesari pentru terminarea returului fără emoţii.

Sursa:Top

Vulturul
22nd December 2005, 08:10
Consiliul Local susţine dublarea capitalului la FC Argeş
Pendiuc, un primar de nota 10
Consiliul Local şi-a afirmat ieri, în ultima şedinţă ordinară a anului, interesul pentru susţinerea în continuare a echipei FC Argeş. La iniţiativa primarului Tudor Pendiuc, care a subliniat importanţa implicării Primăriei în ajutorarea fotbalului, consilierii municipali au realizat că nu pot renunţa la partea lor de acţiuni de la FC Argeş. Astfel, Consiliul Local îşi va dubla capitalul la societatea FC 2005 Argeş, completând astfel bugetul necesar pentru returul campionatului. În afară de majorarea de capital pe care Consiliul Local o va prinde în bugetul pe 2006, de circa şase miliarde de lei, Primăria va definitiva în acest an investiţia la modernizarea gazonului şi va demara lucrările la ridicarea nocturnei, devenind astfel una dintre Primăriile din ţară cu cea mai mare aplecare către sport.

Sursa:Top