PDA

View Full Version : Canasta cu pietre de rummy



ducus
28th August 2010, 14:12
Nu am gasit alt topic special pentru acest joc asa ca postez aici. Voi cum jucati, individual sau in perechi, si mai ales dupa ce reguli?
Vreau mai multe pareri ca sa vedem daca e asa cum stiu eu (cate bordeie atatea obiceie :D).
In mare, ce sa zic, deci 3-arii de rosu si galben daca ii ai valoreaza cate 100 de puncte fiecare, dar daca nu reusesti sa te cobori ti se scad cate 100p. pentru fiecare, alaturi de celalalte piese de pe tabla.
Exista si canasta de toti 3-arii, dar e destul de greu s-o faci si de dificil. La fel canasta doar de valori (2-ari si jokeri). Nu poti face jocul cu valori (adica atuul, piesa asezata cu fata-n sus), de asemenea cu 2 sau joker poti inchide pachetul decartat astfel incat nimeni sa nu-l poata lua pana la tine.
Etalarile la:50p. pana la 1500p., 90p. (cu o singura valoare) intre 1500-3000p., la 120p. (de la 3000p-5000p.) cu doua valori, iar peste 5000p. direct la canasta.

ducus
24th December 2010, 11:54
Haideti fratilor, chiar nu joaca nimeni acest joc sub brad, acum in perioada sarbatorilor, asteptandu-l pe Mos Craciun, cu o cana de vin fiert cu scortisoara in fata?:bere:

White Shadow
24th December 2010, 12:00
:happy

El Pistolero
24th December 2010, 12:29
:happy:happy

grande
24th December 2010, 14:08
:happy:happy:happy

Avion
24th December 2010, 14:10
:happy:happy:happy:happy

Radu
24th December 2010, 14:10
:happy:happy:happy:happy:happy

grande
24th December 2010, 14:27
:happy:happy:happy:happy:happy:happy

Shinnok
25th December 2010, 01:23
dinamo ! :happy dinamo ! :happy dinamo ! :happy dinamo ! :happy dinamo ! :happy dinamo ! :happy dinamo ! :happy

P1ka
27th December 2010, 13:26
:happy:happy:happy:happy:happy:happy:happy:happy

grande
27th December 2010, 15:01
:ras-plans::ras-plans::ras-plans::ras-plans::ras-plans::ras-plans::ras-plans::ras-plans::ras-plans:

Radu
27th December 2010, 15:20
:happy:happy:happy:happy:happy:happy:happy:happy:h appy:happy

P1ka
27th December 2010, 15:40
:happy:happy:happy:happy:happy:happy:happy:happy:h appy:happy:happy

Sorin Blaj
27th December 2010, 16:09
Nu am gasit alt topic special pentru acest joc asa ca postez aici. Voi cum jucati, individual sau in perechi, si mai ales dupa ce reguli?
Vreau mai multe pareri ca sa vedem daca e asa cum stiu eu (cate bordeie atatea obiceie :D).
In mare, ce sa zic, deci 3-arii de rosu si galben daca ii ai valoreaza cate 100 de puncte fiecare, dar daca nu reusesti sa te cobori ti se scad cate 100p. pentru fiecare, alaturi de celalalte piese de pe tabla.
Exista si canasta de toti 3-arii, dar e destul de greu s-o faci si de dificil. La fel canasta doar de valori (2-ari si jokeri). Nu poti face jocul cu valori (adica atuul, piesa asezata cu fata-n sus), de asemenea cu 2 sau joker poti inchide pachetul decartat astfel incat nimeni sa nu-l poata lua pana la tine.
Etalarile la:50p. pana la 1500p., 90p. (cu o singura valoare) intre 1500-3000p., la 120p. (de la 3000p-5000p.) cu doua valori, iar peste 5000p. direct la canasta.

Pentru mine este un joc traditional, ca sa spun asa.

Regulile noastre sunt putin diferite si avand in vedere ca sunt aceleasi de mai bine de 25 de ani, sunt batute in cuie.

Asadar:

Se joaca doar in patru, cate doua echipe.

Jocul este alcatuit din mai multe partide.

Valoarea pieselor:
1: 20 puncte
2: 20 puncte (valoare)
3: 100 puncte
4-7: 5 puncte
8-13: 10 puncte
joker: 50 puncte

Se coboara/etaleaza cu:
Formatii de minim trei piese de aceeasi valoare sau 2+1 (o valoare), astfel:
45 puncte pana la 1.500, fara valori
70 puncte pana la 2.500, cu valori
90 puncte, pana la 3.500, cu valori
120 puncte, pana la 4.500, cu valori si
cu canasta, peste 4.500

Canastele:
Sunt formate din sapte piese de acelasi numar (canasta curata) sau din minim patru piese de aceeasi numar si maxim trei valori (canasta murdara)
canasta murdara poate fi 4+3 valori, 5+2 valori, 6+1 (o valoare).

Valoarea canastelor:
300 de puncte, canasta neagra (murdara), cu valori
600 de puncte, canasta rosie (curata), fara valori
2.500 de puncte, canasta de valori (doiari si jokeri)

Nu exista canasta de treiari.

Treiarii:
De rosu si galben: se schimba, luandu-se o piesa in plus, iar treiarii respectivi pot fi folositi de ambii parteneri
De negru si albastru: nu se schimba, fiind utilizati ca piese sigure de coborat, adversarul neputand lua potul cu aceasta piesa
Daca cel ce termina jocul si inchide are toti cei patru treiari (doi de albastru si doi de negru): acestia valoreaza 1.000 de puncte.

Blocarea jocului:
Se poate face cu doiarii sau jokerii, doiarul blocheaza jocul o mana (tura), jokerul blocheaza jocul doua maini (ture). Ce inseamna blocarea jocului? Nimeni nu poate lua potul sau inchide atat timp cat jocul este blocat, cu exceptia celui ce l-a blocat.

Obiectivul principal al jocului: luarea potului

Cum poti lua potul?
In functie de punctele pe care le ai, esti obligat sa ai o pereche a piesei coborate de cel de la care primesti piese si piesele de coborat (formatii care sa-ti asigure 45/70/90/120 puncte sau cu piesa respectiva sa faci canasta, indiferent daca este murdara sau curata), in situatia in care n-ai etalat deja 45/70/90/120 puncte sau canasta.
Daca ai etalat deja, atunci ai nevoie doar de doua piese de acelasi numar cu piesa primita de la adversar.
Atentie: se poate lua potul cu canasta, daca primesti piesa a saptea, avand deja pe tabla celelalte sase piese.

Reguli generale:
Inchisul unei partide valoreaza 200 de puncte
Nu poti inchide daca nu ai canasta (echipa)
Daca nu ai canasta, ti se minuseaza (scad) toate punctele
Daca piesa cu care deschizi partida (imparti piesele) este joker, punctele se dubleaza.
Pachetul de piese cu piesa cu care se impart piesele reprezinta pachetul surpriza si este luat de cel ce ia potul pentru prima data.
Piesele se refac de patru ori.

Finalul jocului:
Cand se ajunge la 10.000 de puncte si echipa respectiva inchide partida (obligatoriu). De exemplu: daca ajungi la 20.000 de puncte si nu reusesti sa inchizi, iar echipa adversa ajunge la 10.000 de puncte si inchide partida, aceasta castiga jocul.


ENJOY!!!


PS: Este adevarata zicala: cate bordeie, atatea obiceie (obiceiuri). :)

ducus
28th December 2010, 18:10
Da, asa e :D Sorine, 1 valoreaza 25p. batute pe muchie si nu 20, asta gasesti oriunde :) iar inchisul eu stiam ca 100, nu 200 cum zici tu. Si de asemenea, nu e adevarat ca se joaca NUMAI in 4, se poate juca si in 3 fara nicio problema.
Eu de la ai mei stiu ca rosie de 1 valoreaza 800 iar canasta neagra de 1 =500p. Canasta rosie de restul pieselor, de asemenea =500p. iar cea neagra=300p.
Intr-adevar, cate bordeie atatea obiceie :D Remi joci si daca da de care?

Sorin Blaj
28th December 2010, 19:46
Am jucat tot ce se poate juca. Acum doar canasta, din cand in cand.

Celso
28th December 2010, 19:52
eu mai joc rummy cu amicii, pe etalate, nu sunt foarte bun, dar ma descurc:D

regulile sunt cam cele puse de Sorin, in mare parte:D

White Shadow
28th December 2010, 20:38
voi nu sunteti normali ma :happy

Sir. Eko
28th December 2010, 20:49
voi nu sunteti normali ma :happy

asta !

Shinnok
31st December 2010, 19:33
aia !

jo27
31st January 2011, 12:05
eu joc pe www.playok.com din cind in cind.... e cu carti, nu cu piese de rummy... regulile sint un pic altfel... de exemplu, 2-ul sau Joker-ul blocheaza potul pina ce acesta este ridicat sau se termina cartile... potul blocat poate fi ridicat formind o formatie de cel putin 3 doar daca rupi cu 2 carti identice cu ultima aruncata, fara ajutorul 2-ului sau jokerului....

nu prea imi place in 4 caci, jucind rar, joc cu partener la intimplare, si de obicei dau peste parteneri slabi, si nu-mi place sa ma enervez aiurea... prefer in 2, acolo urmaresc singur cartile, asa ca daca pierd pierd pe mina mea...

cum jucati? acoperiti cartile aruncate, cu exceptia ultimei, nu?

ducus
2nd June 2011, 22:49
Hai ca a venit in sfarsit vara, care iesiti in parc la o canasta? E cineva de prin Constanta sau Eforie sa ne intalnim la Casa de Cultura sa punem de o canasta? :)

pestry
12th June 2011, 13:29
Din pacate jocurile de pe net sunt destul de schimbate fata de regulamentul de baza.
Probabil programatorii nu au putut adauga variantele corecte de joc.
Am incercat si eu pe cel de pe playok dar slabut, lafel si cel de pe yahoo.
Fiind un joc destul de complicat cu multe reguli este greu de invatat.

Eu cu prietenii mei jucam canasta dupa un astfel de regulament:
http://clubcanasta.wordpress.com/

Am invatat multe persoane sa joace, cu rabdare cu daruire cu intelegere. Fara toate acestea este greu sa inveti pe cineva sa joace canasta.

Canasta este un joc al gandirii logice, memoriei, atentiei, un joc colectiv care creaza dependenta.
Am tot cautat un cluv de canasta dar din pacate nu am gasit, sper sa apara si in romania, in Spania este destul de raspandit.