PDA

View Full Version : Pro sau contra pedepsei cu moartea



Profetu
16th December 2004, 18:02
Sunteti pro sau contra pedepsei cu moartea ?

ieppy
16th December 2004, 18:04
bah, care a sters mesajele de aici?

fia
16th December 2004, 18:11
Si aici e cenzura?

Legat de subiect: Este o chestiune foarte delicata. Evident esti tentat sa zici ca nu esti deacord. Asa ar trebui sa zica orice om de bun simt. Dar pe de alta parte cand vine altcineva si iti zice "fapta infaptuita de faptasul" cutare, din aia de ti se face pielea de gaina parca incepi sa reconsideri... Si apoi te gandesti, dar condamnand la moarte nu fac si eu tot un fel de crima...

Este un subiect atat de delicat, incat sunt convins ca niciodata nu se va ajunge la un consens de idei intr-un grup de oameni.

grig_jr
16th December 2004, 18:17
daca iei viata unui om, renunti la dreptul de a hotara tu asupra vietii tale. adica tu sa ai drept de decizie asupra vietii altuia, dreptul tau sa ramana intangibil?

chiar prin crima pe care o comiti arati ca nu iti pasa de acest drept, nu?

Gonzo
16th December 2004, 18:21
nu trebuie omorati, scapa prea usor.. trebuie chinuiti ca sobolanii toata viata... la spart pietre cu ei, astfel si castigam de pe urma lor. :mda:

ieppy
16th December 2004, 18:21
grig, ti-am raspuns eu inainte. Ce ne facem cu ala care il omaoara pe ala care a omorat? Nu il omoram si pe el ca a omorat si implicit a renuntat la drepturi?

grig_jr
16th December 2004, 18:22
nu omoara NIMENI pe unul condamnat la moarte. nu e o persoana. e legea !

fia
16th December 2004, 18:24
Dar ce te faci cand legea e aplicata/inteleasa prost? Ai voie sa risti sa omori un om nevinovat?

ieppy
16th December 2004, 18:28
legea? ai ajuns ca azuzzuro. Tot cineva apasa pe buton sau il injecteaza. Ala omoara.

Pacala
16th December 2004, 18:45
sint contra .... pe aia raii sa le dea pedepse lungi si sa-i foloseasca la construit canale, etc

Maximus
16th December 2004, 18:50
Care va credeti Dumnezeu aici sa votati pentru. Muritorii n-au voie sa dea asa verdicte!

uti2102
16th December 2004, 19:52
Impotriva pedepsei cu moartea, din mai multe motive. Unul dintre ele ar fi ca incarcerarea pe viatza poate fi mai dureroasa shi mai greu de indurat decat moartea.
In cazurile in care aceasta se impune, e nevoie de implementarea celei mai grele pedepse posibile : inchisoare pe viatza.

Utilizator
16th December 2004, 20:15
Contra.

grig_jr
16th December 2004, 20:23
Impotriva pedepsei cu moartea, din mai multe motive. Unul dintre ele ar fi ca incarcerarea pe viatza poate fi mai dureroasa shi mai greu de indurat decat moartea.
In cazurile in care aceasta se impune, e nevoie de implementarea celei mai grele pedepse posibile : inchisoare pe viatza.

dar e mai scump
si asta o simti tu la buzunar prin taxe, etc sa il tzi pe un bou sau un maniac zeci de ani de zile in inchisoare. tu il imbraci, ii dai sa manace.el sta ca boieru si nu face nimic !!!!

ady_azzuro
16th December 2004, 20:25
Eu sunt pro pedepsei cu moarte. Depinde si de gradul crimei. Daca un individ de exemplu omoara alt individ sunt de acord cu pedeapsa cu moartea. Viata pt viata...

uti2102
16th December 2004, 20:25
Ba io zic ca ar putea face multe chestii, atat timp cat exista un interes al autoritatzilor pentru cei incarceratzi. Partea financiara mi se pare secundara in problema asta.

Al Dracu
16th December 2004, 22:00
Sint de acord cu un "ante-postator" :D trebuie chinuiti toata viata, arsi cu bricheta pe oua dimineata, la prinz si seara, taiati cu lama pe talpi si dezinfectati cu alcool de 96 si alte citeva gingasii! Rezultatul ar fi insa tot moartea asa ca am votat pro!

P.S.: Cel care l-a omorit in '92 pe Falcone cu nevasta-sa si alti citiva punind 500 de kg de tnt sub autostrada a inceput dupa 3 ani sa iasa pe afara cu permis de buna purtare, petreceri, cumparaturi etc. si altele!

Ultras
17th December 2004, 10:12
Pro. Pentru crima, pedofilie, viol si inalta tradare.

miril
17th December 2004, 10:16
Impotriva, din multe puncte de vedere.

Mihai
17th December 2004, 10:54
Este un subiect foarte delicat. Mi se pare corect pedeapsa cu moartea la crima de exemplu, dar am votat impotriva pt ca se poate gresi! Si daca omu' e in inchisoare ,foarte bine, ai gresit iti ceri scuze, ii dai niste bani si macar poate sa-si continue viata dar daca e mort ce-i mai faci?

grig_jr
17th December 2004, 11:25
nu inteleg de ce sustineti si aparati dreptul la viata a cuiva care a incalcat acest drept. daca persoana respectiva a aratat dispret fata de acest drept, acelasi tratament sa ii fie aplicat si lui. nu?

tzie nu iti pasa de altii - noua nu ne pasa de tine.

si mai omitem un argumet: daca pedeapsa cu moartea ar fi in vigoare, credeti ca s-ar mai macelarii idiotii prin birturi asa ca acum? sau soti care isi omoara in bataie nevestele? (ma rog, uitati-va la stirile de la ora 5) eu zic ca s-ar gandi de 2 ori inclusiv cei care le premediteaza.

miril
17th December 2004, 11:40
Nu pedeapsa cu moarte este solutia, ci o societate cu adevarat democratica, in care fiecare sa aiba sentimentul ca este de folos societatii.

Mihai
17th December 2004, 11:41
grig_jr: zi-mi si mie ce faci daca afli (ca procuraor sau judecator) ca un asa zis "criminal" pe care tocmai l-ai executat, este nevinovat? Pai eu sincer m-as simti mai jalnic decat adevaratul criminal, si nu as mai putea trai cu acest sentiment!

grig_jr
17th December 2004, 11:46
nu poti sa faci urmatorul argument: nu sunt deacord cu peseapsa cu moarte pt ca justitia greseste.

pei asa unde ajungem: hai sa nu mai condamnam pe nimeni ca poate gresim ,nu? trebuie sa pleci de la o baza pe care sa o consideri stabila. eu zic ca una din astea ar trebui sa fie: justitia functioneaza !

Mihai
17th December 2004, 11:52
Da justitia functioneaza! Dar nu poti sa te joci asa cu viata unui om! Trenbuie sa recunoasti exista sanse sa gresesti. Si cu ce suntem noi mai buni daca luam viata unui om (orice fel de om) nu suntem cu nimic mai buni ca ei! Iti dau un exemplu: Un barbat isi bate sotia in fiecare seara cand vine de la bar! Si nu o bate asa... ii da 2 palme o lasa plina de sange in fiecare seara. Intr-o seara nu mai rezista si ii face branci (baga cutitul in el) nu conteaza dar imp e ca-l omoara! Merita femeia sa moara???

miril
17th December 2004, 12:00
Dostoievski a rezolvat magistral, este drept, in plan literar, problema raportului dintre crima si pedepsa. Aici se afla miezul problemei si de aici se intelege de ce pedeapsa cu moartea nu este o modalitate de a pedepsi juridic, inclusiv cele mai odioase crime. De acord cu MihaiF27.

Profetu
17th December 2004, 12:11
pei asa unde ajungem: hai sa nu mai condamnam pe nimeni ca poate gresim ,nu? trebuie sa pleci de la o baza pe care sa o consideri stabila. eu zic ca una din astea ar trebui sa fie: justitia functioneaza !

Junioru, daca nu stiai, nu mai condamnam pe nimeni de ceva timp ... in Romania nu mai exista pedeapsa cu moartea.

grig_jr
17th December 2004, 13:07
PEI HAI SA NU MAI BAGAM PE NIMENI NICI IN INCHISOARE. DACA DOAMNE FERESTE GRESIM!?!!? CE DREPT ARE CINEVA (ORICINE) SA TE PRIVEASCA DE LIBERTATE. daca gresim?!??! ce rationament e asta?

si nu zi ca daca il bagi la inchisoare poti repara ca il eliberezi. si cu timpul petrecut in inchisoare ce faci? cum pui pret pe timpul omului? tot aia e ! greselile din justitie nu sunt un argument contra pedepsei cu moartea. astfel de cazuri nu se judeca de pe o zi pe alta... dureaza !

ieppy
17th December 2004, 13:08
Eu am spus care e argumentul impotriva. Pe inculpat tot il omoara cineva. Ala de ce ar avea voie sa omoare? Nu ar trebuii si el condamnat dupa aceea?

grig_jr
17th December 2004, 13:13
ieppy: iti mai zic o data: lege il omoara. nu, il executa. de ce vezi neaparat pe ala care trage de maneta ca "vinovatul". inteleg ca daca s-ar face un sistem automat... esti de acord cu p.c.m. ?

ieppy
17th December 2004, 13:17
NU, pentru ca si sistemul ala automat trebuie sa il bagi in priza. NU legea omoara, pentru ca legea nu exista ca persoana fizica.

grig_jr
17th December 2004, 13:24
ok,.. si atunci cel care il condamna pe unul la ani de puscarie, de ce nu este arestat pt privare de libertate?

ieppy
17th December 2004, 13:40
Not the same. Sau vrei sa imi spui ca un judecator si un calau sunt cam la acelasi nivel? Plus ca de obicei nu o singura persoana ia o decizie de a pune pe cineva in puscarie, dar doar o singura persoana apasa pe buton sau injecteaza sau mai stiu eu ce face.

grig_jr
17th December 2004, 13:42
ok,.. inteleg ca la tine este doar o problema tehnica. daca se rezolva aia,.. si NIMENI nu apasa pe buton ca un condamnat sa fie executat este de acord?

si tot un judecator hotaraste executia unui om. sau un juriu. nu exista calau, hai sa fim seriosi.

uti2102
17th December 2004, 13:50
Ce mai tot discutatzi pe subiectul asta ?! Pedeapsa cu moartea nu ar face altceva decat sa ne intoarca in evul mediu al societatzii umane. Este exclusa total, atat din considerente sociale cat shi religioase.

ieppy
17th December 2004, 13:51
e si o chestie tehnica dar si o chetie filozofica.

De tehnica tine faptul ca cineva tot il omoara lucru pe care tu se pare ca nu poti sa il intelegi, treaba ta. Daca tu crezi ca ala moare de unul singur si nesilit de nimeni crezi gresit.

Cat despre partea filozofica, daca unul ia dreptul la viata a cuiva, de ce am avea noi(judecator, jurati, nu conteaza) dreptul sa ii luam viata? NU e acelasi lucru? Libertatea nu e acelasi lucru ca viata. daca il privezi de libertate nu e acelasi lucru cu daca il privezi de viata. Tu se pare ca vrei sa moara cei care ucid. Eu nu pot sa vreau asta. Nu mi se pare normal sa vreau sa moara cineva, oricate rele ar fi facut el.

grig_jr
17th December 2004, 13:56
nu vreau sa moara cei care omoara, dar nu am gasit alta solutie ca sa ma scap de o cheluiala pe care EU o suport din buzunarul meu ! nu e un scop in sine, e o solutie.
explica-mi de ce sunt eu obligat sa platesc taxe ca sa tzin cu papa, haine si alte chestii pe niste descreierati ?

@alpopa: comme'on , nici acuma cand se discuta cat-de-cat pe argumente si civilizat nu e bine? imi place sa port discutii contradictorii dar argumentate si sustinute,.. fara insulte si alte de-alea. vorbim si noi pe ce ne vine. mie mi-ar place sa fie cat mai multe subiecte din astea controversate,... pe care sa dezbatem. mie imi place sa imi exprim si sa imi sustin ideiile.
e mult mai improtant ca dezbatem ceva si ne confruntam ideiile decat care este tema efectiva a dezbaterii. daca vrei acuma iti fac o pledoarie care zic eu ca ar sta in picioare si impotriva p.c.m. :P (de dragul argumentului)

ieppy
17th December 2004, 13:58
Deci tu gandesti din punct de vedere economic? atunci nu am ce discuta cu tine pe aceasta tema.

grig_jr
17th December 2004, 14:01
poate pt cineva ca tine, argumentul economic nu este relevant. eu muncesc pt niste bani dupa care arunc o parte din ei la gunoi prin taxe,.. ca acolo ajung, la gunoi !

tie probabil ca iti e usor sa filozofezi,......

uti2102
17th December 2004, 14:15
Grig, putetzi sa vorbitzi cat vretzi, dar nu prea vad unde putetzi ajunge. Tzi-am zis, parerea mea e ca criteriul economic nu e suficient de puternic in situatzia data. Shi daca stam sa ne gandim nu sunt mai mult de cateva sute de pushcariashi (grosier spus) in Romania care sa fi "meritat" pedeapsa cu moartea, asha cum o vezi tu.

grig_jr
17th December 2004, 14:26
ti-am zis. reultatul este execitiul mintii.
iar daca e UNUL (1) in romania in aceasta situatie e prea mult. e o chestie de principiu. argumentul economic mi se pare relevant, dar nu singurul,.. celelatle vin cumva sa motiveze chestia asta. adica:
este rentabil economic sa te scapi de ei si justificat de celelate idei: ca ei renunta la conceptul de drept la viata in clipa in care iau viata altcuiva

Profetu
17th December 2004, 14:41
[QUOTE=grig_jr]nu vreau sa moara cei care omoara, dar nu am gasit alta solutie ca sa ma scap de o cheluiala pe care EU o suport din buzunarul meu ! nu e un scop in sine, e o solutie.
explica-mi de ce sunt eu obligat sa platesc taxe ca sa tzin cu papa, haine si alte chestii pe niste descreierati ?

[QUOTE]

Tu nu intelegi ca problema asta cu "economia" este absurda ? Nu tu ii tii pe aia in puscarie, ci statu asta, stat care are bani nu numai de la tine, ci din multe surse.

Nu tu decizi ce face statul cu banii pe care tu ii platesti ca si impozit. Datoria ta e sa platesti impozitul pentru care primesti in schimb protectie, cultura, educatie, sanatate etc ... Drepturile tale, de asemenea , sunt sti****te in Constitutie, deci ... odata ce ai votat ti-ai delegat o persoana care sa decida ce sa faca cu banii aia.

Eu cred ca razbunarea functiona in epoca de piatra sau cel mult in evul mediu. Pretindem totusi, ca suntem oameni moderni.

Apoi, observ ca religia a ramas numai un "concept" ... nimeni n-o aplica, nimeni n-o respecta.

Cainele
17th December 2004, 15:12
Pro...

grig_jr
17th December 2004, 15:17
ba exact acolo se duc banii mei. si ai tai. si ai tuturor.
si anume, de unde mai are statu bani!??!?! din biruri, puishor !!! "ci mai multe surse" : DA, 23 de mil de surse.

"primesti in schimb protectie, cultura, educatie, sanatate etc " tu crezi ce zici? da si mie un exemplu din fiecare.
hai ca incerc eu sa ti-o iau inainte:
protectie: un gardian public a incercat sa ma amendeze ca am trecut peste niste noroi care el zicea ca e "spatiu verde" - m-am simtit foarte protejat in clipa aia cand am vazut cat il duce capu pe unu care ar trebui sa ma protejeze. politie vezi pe strada doar la filtre. in alte state, oriunde de uiti pe strada le simit prezenta

edcatie: sa zicem ca statul mi-a platit educatia. dar sunt mii care platesc ei. apoi mai toata aparatura de la noi din facultate e luata pe sponsorizari,.. ca statu nu are bani

su sanatatea nu vreau sa incep. (intre noi: nici nu prea am ce sa zic ca nu m-am lovit de probleme aici, dar cred ca e common knowledge ce harababura e si acolo)

so? cum e cu statu asta??!

daca razbunarea e din epoca de piatra propun sa se desfinteze orice tip de pedeapsa. ca si alea is razbunari,nu? gata cu amenzile, puscarie,.. ne-am scos !

oameni moderni?!??! uita-te la stirile de la ora 5

uti2102
17th December 2004, 15:20
ba exact acolo se duc banii mei. si ai tai. si ai tuturor.
si anume, de unde mai are statu bani!??!?! din biruri, puishor !!! "ci mai multe surse" : DA, 23 de mil de surse.

Tu singuri zici ca ar exista doar UNUL in toata Romania care sa merite pedeapsa cu moartea. Pai daca-l bagi la zdup toata viatza nu costa asha mult cum crezi tu! Un singur om, 23 de milioane de Romani ! Cu o mie de lei de la fiecare roman traieshte in pushcarie cateva vietzi.

Profetu
17th December 2004, 15:33
ba exact acolo se duc banii mei. si ai tai. si ai tuturor.
si anume, de unde mai are statu bani!??!?! din biruri, puishor !!! "ci mai multe surse" : DA, 23 de mil de surse.

"primesti in schimb protectie, cultura, educatie, sanatate etc " tu crezi ce zici? da si mie un exemplu din fiecare.
hai ca incerc eu sa ti-o iau inainte:
protectie: un gardian public a incercat sa ma amendeze ca am trecut peste niste noroi care el zicea ca e "spatiu verde" - m-am simtit foarte protejat in clipa aia cand am vazut cat il duce capu pe unu care ar trebui sa ma protejeze. politie vezi pe strada doar la filtre. in alte state, oriunde de uiti pe strada le simit prezenta

edcatie: sa zicem ca statul mi-a platit educatia. dar sunt mii care platesc ei. apoi mai toata aparatura de la noi din facultate e luata pe sponsorizari,.. ca statu nu are bani

su sanatatea nu vreau sa incep. (intre noi: nici nu prea am ce sa zic ca nu m-am lovit de probleme aici, dar cred ca e common knowledge ce harababura e si acolo)

so? cum e cu statu asta??!

daca razbunarea e din epoca de piatra propun sa se desfinteze orice tip de pedeapsa. ca si alea is razbunari,nu? gata cu amenzile, puscarie,.. ne-am scos !

oameni moderni?!??! uita-te la stirile de la ora 5


Grig fara suparare , dar eu cred ca tu chiar traiesti undeva la Straja, in munte, departe.

Eu iti spun tie de protectie si tu imi povestesti de un gardian ... mai gandeste-te ... armata ce este ?

De educatie si sanatate nu mi-ai spus nimic care sa ma contrazica, deci te consider de aceeasi opinie .

Ce mi-ai spus de fapt? Nimic ... dar vrei sa faci economie la bani de puscarie ... Nu stiu daca nu cumva e mai scumpa otrava aia injectabila decat dai tu pe puscarii.

Te rog nu mai fi copil si gandeste-te la subiectul asta cu maxima responsabilitate ... daca poti.

al popa ... good point !!! :D

grig_jr
17th December 2004, 15:35
asa nu imi place sa se faca cineva ca nu intelege ce vreau sa zic ca sa imi invarta vorbele. dar hai ca revin.

1. ziceam ca daca exista in romania CEL PUTIN UNUL in aceasta situatie pt mine e prea mult. este o problema de principiu. e tot una daca e vorba de 1 sau 10000. vorbim principial.
2. de ce ai fi tu deacord sa sustii din veniturile tale chiar si a 1/23 000 000a parte din cheltuielile cu un detinut din asta?! si nu imi zi ca ti-ar conveni pt ca e putin. din nou, e o problema de principiu. de ce sa dai 1000 de lei daca poti sa nu o dai? (daca ma duc la alimentara si cheltui 49 000 lei astept 1000 de lei rest pt ca trebuie sa mi dea. din principiu. si ce daca e putin. daca vreau sa ii las apoi e altceva. dar trebuie sa mi dea)
3.ca sa intram in detalii. calculeaza la un timp mediu de incarcerare de sa zicem 40 de ani ( daca e pe viata - care ar fi alternativa voastra la p.c.m.) cheltuieli cu :
- mancare - zilnic
- haine - pe sezon
- apa, incalzire, curent
- paza
- pesonal auxiliar (doctori, psihiatri, psihologi etc)

sa vezi la ce sume ajungi. toate astea s-ar putea economisi intr-o singura zi ! :P

ieppy
17th December 2004, 15:40
poate pt cineva ca tine, argumentul economic nu este relevant. eu muncesc pt niste bani dupa care arunc o parte din ei la gunoi prin taxe,.. ca acolo ajung, la gunoi !

tie probabil ca iti e usor sa filozofezi,......
grig, uite ce e. Tu pui pret pe viata unui om. daca tie ti se pare normala chestia asta mie nu. Te asigur eu ca nu exista nimic pe lumea asta care m-ar face sa fiu de acord cu pedeapsa cu moartea. Cred ca acelasi lucru e valabil si pentru tine. Nu vad de ce sa o mai lungim. :)

Utilizator
17th December 2004, 15:44
Si ce te faci daca dupa ce omori o persoana se demonstreaza ca a fost nevinovat?
Daca cineva iti 'pune in carca' o crima pentru care vei fi condamnat la moarte?
De fapt pentru ce vinovatii sa instaurezi pedeapsa cu moartea?
Cred ca acele costuri aferente condamnarii pe viata nu sunt atat de mari pentru o tara, ce procent de pasibili de pedeapsa cu moartea crezi ca avem in Romania?

Sunt cazuri cand si eu simt revolta si poate chiar impulsul sa-l termin pe cate un nenororcit de pedofil, criminal etc. Dar daca gresesc? Daca presa arunca in fata o persoana care de fapt nu e vinovata?

grig_jr
17th December 2004, 15:49
@ieppy: tu incercai sa ma convingi ? eu nu incercam sa te conving pe tine.... doar sa imi exprim punctele de vedere si sa mi le argumentez. inschimb asta mi-a placut : "grig, uite ce e. Tu pui pret pe viata unui om. daca tie ti se pare normala chestia asta mie nu" . este punctul tau de vedere si e bine ca ai unu si ca e ordine acolo la tine in capsor :P

@utilizu: asta e argumentul tau forte: te bazezi pe o eroare de justitie. daca plecam in orice dezbatere cu premisa ca un anumit sistem nu functioneaza poti sa tragi ce concluzii vrei tu. intelegi? trebuie sa ai o baza de plecare in discutie. eu nu sunt de acord cu premisa ta ca justia comite erori si am incerca sa iti arat asta. TREBUIE SA PLECI DE LA PREMISA ASTA ! pei daca justitia nu functioneaza ma duk si imi fac singur dreptate, nu? vezi la ce aberatii se poate ajunge daca pleci de la premise instabile.

ieppy
17th December 2004, 15:57
La mine in capsor e totdeauna ordine ca dau cu aspiratorul odata pe saptmana. :D

cum spuneam insa, rationamentul economic nu ar trebuii sa aiba nici o legatura cu problema asta. Nu poate decide banul daca un om moare sau traieste. Nu e normal, nu e moral si sincer nu e nici logic.

uti2102
17th December 2004, 16:03
@alpopa: asta e argumentul tau forte: te bazezi pe o eroare de justitie HOPA ! Cred k ma confunzi ! Eu n-am zis nimic legat de asta, doar de faptul ca argumentul economic nu e suficient de puternic.

grig_jr
17th December 2004, 16:06
am editat... incepe sa ma depaseasca situatia :P ... semn ca tra sa ma potolesc !

Profetu
17th December 2004, 16:11
asa nu imi place sa se faca cineva ca nu intelege ce vreau sa zic ca sa imi invarta vorbele. dar hai ca revin.

1. ziceam ca daca exista in romania CEL PUTIN UNUL in aceasta situatie pt mine e prea mult. este o problema de principiu. e tot una daca e vorba de 1 sau 10000. vorbim principial.
2. de ce ai fi tu deacord sa sustii din veniturile tale chiar si a 1/23 000 000a parte din cheltuielile cu un detinut din asta?! si nu imi zi ca ti-ar conveni pt ca e putin. din nou, e o problema de principiu. de ce sa dai 1000 de lei daca poti sa nu o dai? (daca ma duc la alimentara si cheltui 49 000 lei astept 1000 de lei rest pt ca trebuie sa mi dea. din principiu. si ce daca e putin. daca vreau sa ii las apoi e altceva. dar trebuie sa mi dea)
3.ca sa intram in detalii. calculeaza la un timp mediu de incarcerare de sa zicem 40 de ani ( daca e pe viata - care ar fi alternativa voastra la p.c.m.) cheltuieli cu :
- mancare - zilnic
- haine - pe sezon
- apa, incalzire, curent
- paza
- pesonal auxiliar (doctori, psihiatri, psihologi etc)

sa vezi la ce sume ajungi. toate astea s-ar putea economisi intr-o singura zi ! :P

Grig, nu te mai considera un "finantator" al sistemului penitenciarelor. Sa consideram ca statul te-ar scuti pe tine, si pe cei care cred ca tine, de plata a 500 de lei pentru puscarii; ai mai fi de acord cu pedeapsa cu moartea ?

Darkslowstar
17th December 2004, 16:11
Pedeapsa cu moarte a fost abolita in statele civilizate (cu execeptia unor state federale din US) din motive umanitare si practice.
Una: e importiva drepturilor omului (conventia europeana a drepturilor omului)
Doi: nu aduce nici un fel de beneficii pt. societate. S-a demonstrat stintific ca pedeapsa cu moartea nu scade rata infractionalitatii dimpotriva.
La fel s-a demonstrat ca este si o solutie mult mai costisitoare decat pedeapsa inchisorii pe viata, pt ca acela trebuie incarcerat intr-o inchisoare de maxima securitate, singur. Plus ca procedurile de apel sunt greoaie si foarte lungi, tocmai pt. a se evita o eroare judiciara. In mod cert criteriul economic enuntat de cineva nu e real.
Singurul motiv care ramane in picioare este razbunarea. Adica te cobori la nivelul criminalului/infractorului.
Lucrurile astea se invata la facultate, si sunt unanim acceptate in lumea civilizata, ami ales ca sunt sustinute de foarte solide argumente.

Profetu
17th December 2004, 16:12
am editat... incepe sa ma depaseasca situatia :P ... semn ca tra sa ma potolesc !

Deci esti contra pedepsei cu moartea ... sa-nteleg :)

grig_jr
17th December 2004, 16:18
nu am zis ca ma sucesc,..... ma duk numa sa mai si muncesc ceva !!!! ce credeati ca pot sa stau toata ziua sa dezbat pcm-u cu voi !?!? :PP

Vietnam
17th December 2004, 16:19
Cum mie imi este lene sa scriu .... il las pe Ieppy sa argumenteze. Sunt de acord cu el. :cool: pe acest thread.

Utilizator
17th December 2004, 16:23
@utilizu: asta e argumentul tau forte: te bazezi pe o eroare de justitie. daca plecam in orice dezbatere cu premisa ca un anumit sistem nu functioneaza poti sa tragi ce concluzii vrei tu. intelegi? trebuie sa ai o baza de plecare in discutie. eu nu sunt de acord cu premisa ta ca justia comite erori si am incerca sa iti arat asta. TREBUIE SA PLECI DE LA PREMISA ASTA ! pei daca justitia nu functioneaza ma duk si imi fac singur dreptate, nu? vezi la ce aberatii se poate ajunge daca pleci de la premise instabile.

Aici tu exagerezi, vrei sa spui ca exista justitite perfecta, fara erori? Scuze dar se intampla in tari mult mai pricopsite decat a noastra si cu ceva experienta democratica in spate.
Doi la mana justitia judeca probe. N-ai auzit niciodata de inscenari facute de mafie/dusmani politici etc.? Stii prea bine ca daca ai un avocat prost pierzi cu dreptatea in mana. E chestie de bani, il si vad pe unul de prin Vascauti anganjandu-l pe Vasiliu de ex., lucru valabil in orice alta tara vrei tu.
Cred ca ai inteles ca aberatiile la care faci apel nu pleaca decat eventual extrem de superficial de la premisele date de mine.

ieppy
17th December 2004, 16:24
Una mica :D :
Vietnam e de acord cu mine si pe alte threaduri(majoritatea de fotbal) dar inca nu o recunoaste. :D

Cat despre argumentat aici, nu mia pot ca imi pleca clientul.

Grigggggggggggggg, nu ma lasa sa argumentez singur. :D

Profetu
17th December 2004, 16:36
pentru cei interesati : ... http://www.santegidio.org/en/pdm/app.htm

grig_jr
17th December 2004, 16:37
stai mah linisit. nu ai pe nimeni pe chat ca sa nu imi simti lipsa? rezolvam ceva :P


@utilizu: propunere: sa se desfinteze si pedeapsa cu inchisoare pe viata pt ca daca se condamna un om nevinovat viata lui este pe undeva terminata.nu? ok. o desfintam. apoi, desfintam si pedepsele cu inchisoare mai mari de 20 de ani pt ca unul care sta atata in inchisoare oricum are viata distrusa si sanse cvasi-nule sa si-i mai reconstruiasca . etc etc,.. unde ajungi, daca mergi pe argumentul tau de erori judiciare ?!



da, profetu. daca m-ai ruga sa iti dau acuma un argument impotriva pcm as fi: cel care comite o crima cu premeditare, nu concepe ca va fi prins, deci pentru el posibila pedeapsa nu intra in calcul.

dar ce fac,.. dau arme adversarului!??!? :P

Utilizator
17th December 2004, 16:48
@utilizu: propunere: sa se desfinteze si pedeapsa cu inchisoare pe viata pt ca daca se condamna un om nevinovat viata lui este pe undeva terminata.nu? ok. o desfintam. apoi, desfintam si pedepsele cu inchisoare mai mari de 20 de ani pt ca unul care sta atata in inchisoare oricum are viata distrusa si sanse cvasi-nule sa si-i mai reconstruiasca . etc etc,.. unde ajungi, daca mergi pe argumentul tau de erori judiciare ?!

Exagerezi, daca inchizi un om nevinovat mai exista o sansa sa-l eliberezi si sa repari cumva partial greseala (sunt destule exemple si aici, inclusiv in State). Daca il omori mi-e greu sa cred ca mai poti repara ceva. N-am spus eu asta ci altii mai priceputi din domeniul juridic.

grig_jr
17th December 2004, 16:52
e aceeasi chestie ca nu ii poti da omului timpul cat a stat inchis inapoi.

Utilizator
17th December 2004, 16:54
Dar ii mai poti oferi inapoi ceva din viata si despagubiri. Daca il omori ce ii mai poti da?

grig_jr
17th December 2004, 17:00
si cum cuatizezi timpul ?!?!? ii poti da timp in plus exact cat a stat in inchisoare ? :" mah, tu trebuia sa mori la 67 de ani, ai facut 5 ani de puscarie degeaba,.. o sa mori acuma la 72?"
e aceeasi chestie. nu poti da inapoi ce ai luat prin niciuna din pedepse!

Utilizator
17th December 2004, 17:03
Repet, poti sa-i mai lasi ceva, daca il omori nu mai poti sa dai inapoi.

grig_jr
17th December 2004, 17:10
nu ai raspuns la intrebare? cum masori timpul si in ce il transformi pentru a compensa?

Utilizator
17th December 2004, 17:15
Raspuns:
caz 1. sigur ca faci oricum o nedreptate, dar intr-un caz poti sa ii mai dai omului un rest de viata inapoi. Nu ma refer la compensat perioada detentiei si alte fantasme, ma refer ca il poti elibera cand se demonstreaza nevinovatia. E simplu.
caz 2. Daca il omori nu mai poti sa revii asupra deciziei decat dpdv moral poate. In acest caz are sens intrebarea ta si ti-as da raspunsul asteptat: nu mai ai ce face, nu poti sa compensezi cu nimic.

grig_jr
17th December 2004, 17:22
eu nu pot nega ca o eroare poate aparea, tu nu poti nega ca o eroare aparuta este o exceptie.daca nu esti de acord cu asta inseamna ca sistemul judiciar nu functioneaza, so ne racim gura degeaba
acum,datorita faptului ca o eroare ar fi o exceptie nu poti formula o lege bazandu-te doar pe posibilele exceptii care pot aparea, sau nu.

sub ochii tai un nebun macelareste o familie intreaga. nu se mai pune problema de eroare judiciara in cazul in care este condamnat la moarte. de ce sa nu moara acest om?

Vietnam
17th December 2004, 17:27
Una mica :D :
Vietnam e de acord cu mine si pe alte threaduri(majoritatea de fotbal) dar inca nu o recunoaste. :D

Cat despre argumentat aici, nu mia pot ca imi pleca clientul.

Grigggggggggggggg, nu ma lasa sa argumentez singur. :D

Nt nt nt eram sigur ca nu te poti abtine! :mda: Olteanule!!!! :D

Utilizator
17th December 2004, 17:28
trebuie sa adopti sistemul care are cele mai putine posibilitati de eroare si un nivel reparatoriu acceptabil. pedeapsa cu moartea poate genera numai erori ireparabile.

daca toate atrocitatile s-ar petrece asa de clar cu presupui tu as fi de aceeasi parere cu tine. din pacate crimele nu sunt atat de clare in marea lor majoritate. esti convins ca avem cazuri de crime atat de evidente in marea lor majoritate? eu nu

dar nu ai raspuns la ce intrebam mai de mult: pentru ce crime/infractiuni ai da pedeapsa cu moartea?

ieppy
17th December 2004, 17:29
eu nu pot nega ca o eroare poate aparea, tu nu poti nega ca o eroare aparuta este o exceptie.daca nu esti de acord cu asta inseamna ca sistemul judiciar nu functioneaza, so ne racim gura degeaba
acum,datorita faptului ca o eroare ar fi o exceptie nu poti formula o lege bazandu-te doar pe posibilele exceptii care pot aparea, sau nu.

sub ochii tai un nebun macelareste o familie intreaga. nu se mai pune problema de eroare judiciara in cazul in care este condamnat la moarte. de ce sa nu moara acest om?
pentru ca e si el om. Atata mai are, dreptul la viatza. Restul nu mai poate avea.

Vietname, ce sa fac, era prea pe fatza. :D

Vietnam
17th December 2004, 17:31
Mai exista dreptul de a muri! dar mai nou nici asta nu ti-l acorda ...
....dinamovistule..... :drak:

grig_jr
17th December 2004, 17:32
da' de ce el sa aiba acest drept cand tot el a privat pe altii de el?
ineamna ca nu tzine la acest drept, nu are consideratie pt el
il ignora
nu ii pasa, nu?

hai ca m-am tira.. .. ieppy: w-e placut. eu nu o sa apar online pana duminica seara !!! :P
si la voi ceilalti, w-e placut si dezbateri cat mai multe !!!
curios ca inca nu s-a trezit bog_tom !

ieppy
17th December 2004, 17:35
pentru ca daca el a privat pe altii nu inseamna ca si noi putem sa il privam pe el. Nu renunta si noi la acest drept, pentru ca tocmai nu il luam in considerare in cazul lui.

grig, We fain. :)

Vietnam
17th December 2004, 17:35
Pe bog_tom l-au confundat astia cu Cozma si l-au bagat la mititica .... :D si vorbeste doar prin avocat.

grig si tie la fel! :ok:

Zapada
17th December 2004, 17:43
acest tr. nusi are rostul si propun sa fie sters

Vadime eu zic sa stergi acest tr. deoarece nu are rost sa discutam noi aici daca e bine sau nu ca unii sa hotarasca cine si cum sa moara altii!

Utilizator
17th December 2004, 17:46
De ce n-ar avea rost? E ilegal? Daca ne dam cu parerea nu inseamna ca luam noi hotararea de a omori pe cineva.

ieppy
17th December 2004, 17:51
utilizator, lasa-l pe zapada ca e depasit de situatii. De mai toate. :)

fia
17th December 2004, 17:52
E frig rau la Polul Nord....

ieppy
17th December 2004, 17:53
Tu ar trebuii sa stii. :D

fia
17th December 2004, 17:56
Eu stau in Laponia :D

Darkslowstar
17th December 2004, 18:01
de ce sa nu moara acest om?

Am mai scris si pe pagina anterioara:

Pedeapsa cu moarte a fost abolita in statele civilizate (cu execeptia unor state federale din US) din motive umanitare si practice.
Una: e importiva drepturilor omului (conventia europeana a drepturilor omului)
Doi: nu aduce nici un fel de beneficii pt. societate. S-a demonstrat stintific ca pedeapsa cu moartea nu scade rata infractionalitatii dimpotriva.
La fel s-a demonstrat ca este si o solutie mult mai costisitoare decat pedeapsa inchisorii pe viata, pt ca acela trebuie incarcerat intr-o inchisoare de maxima securitate, singur. Plus ca procedurile de apel sunt greoaie si foarte lungi, tocmai pt. a se evita o eroare judiciara. In mod cert criteriul economic enuntat de cineva nu e real.
Singurul motiv care ramane in picioare este razbunarea. Adica te cobori la nivelul criminalului/infractorului.
Lucrurile astea se invata la facultate, si sunt unanim acceptate in lumea civilizata, ami ales ca sunt sustinute de foarte solide argumente.

Maximus
17th December 2004, 18:04
Cam multi Dumnezei pe aici. daca mai intru mult o sa ma simt ingeras...

Utilizator
17th December 2004, 18:05
Darkslowstar, ce-i corect e corect :ok:

Fia, esti din tara lui Mos Craciun deci. Am fost cuminte, astept cadouri :)

fia
17th December 2004, 18:11
Pai tie iti aduc o noua Revolutie ;)

ieppy
17th December 2004, 18:13
Tu crezi ca noi vrem revolutie? Noi vrem masini, bani si femei. :D A si bautura dar bautura e inclusa in bani. :D

Utilizator
17th December 2004, 18:14
Pai cred ca mi-ar trebui, ma cam plictisesc aici in ceruri :) Mai un trabuc, mai un whisky (bem si d'astea capitaliste). Ceva premise de Revo sunt si aici pe forum insa, astept ajunul sa vad ce se intampla si daca intervin cu gherilele.:)

fia
17th December 2004, 18:16
La fel ca si masinile... dar cu femeile nu iti e frica sa nu iti intre sub piele?
Si din cate vad Utilizator vrea Revolutie doar d-aia e Che....

Utilizator
17th December 2004, 18:18
Pentru exemplificare am updatat raspunsul anterior cu o poza :)

rasheedkpenny
17th December 2004, 18:24
Cam in alb si negru vezi lumea Adi... mai sunt o groaza de nuante de gri + culori! :p

Faza e cam asa... daca esti acuzat pe nedrept ca ai luat o viata, dai viata ta - nevinovat fiind - in schimb?

ieppy
17th December 2004, 18:33
Pai asa si femeile tot cu banii, nu? :D Sunt sub pielea mea, sunt prea multe si furnica. :D

fia
17th December 2004, 18:41
Nu mah, bautura si masini nu ai fara bani, pe cand femei poti sa ai :D

Si de la femeile "cu bani" intr-adevar s-ar putea sa te "furnice"

@offtopic la offtopic: ce facem noi aici profitam ca nu mai e nimeni moderator la Diverse :D?

ieppy
17th December 2004, 18:44
Da mah, dar ai mai multe cu bani. Pe mine ma furnica si alea fara si alea cu. :D

Pacala
17th December 2004, 19:45
9 voturi pentru....ingrijorator...iar altii ziceau ceva de genul...e prea usoara...trebuie torturati la infinit....adica si mai rau....... ma speriati , zau nu va inteleg pe unii

resita
8th June 2007, 20:11
contra

Andreiy
8th June 2007, 20:13
Doar Dumnezeu are dreptul sa ne dea sau sa ne ia viata. Deci contra...

maldini
8th June 2007, 20:18
Contra...Corect AndySapy :ok:

Andreiy
8th June 2007, 20:25
totusi,,,nu inteleg dc Dumnezeu ia unii oameni la el mult prea tineri...de ex. cum a fost azi cu Adrian Pintea :(

YoYoyOi
8th June 2007, 20:27
pro

Andreiy
8th June 2007, 20:46
poti sa si motivezi raspunsul tau?

YoYoyOi
8th June 2007, 20:54
ochi pt ochi, dinte pt dinte :ok:

Andreiy
8th June 2007, 21:08
bine...eu as fi de acord cu omorarea doar in cazuri gen dak a omorat un om, a produs un atentat sau chestii din astea...lucruri grave...

YoYoyOi
8th June 2007, 21:10
pai de astea vorbesc si eu, nu de calomnie sau furtul unei gaini ;)

Bumbescu
8th June 2007, 21:11
AHH, despre asta era vorba, cand am vazut titlul threadului ma gandeam la cine stie ce alte pedepse ingrozitoare, gen alungarea din patul conjugal:D

Andreiy
8th June 2007, 21:12
si nu asa....dak e atentat...in chinuri groaznice ar trebui sa moara...nu voi intelege niciodata atentatele

resita
9th February 2009, 12:11
pro sau contra?

e cam de mult timp acest thread si sunt curios daca cineva si-a schimbat parerea

karynna24
9th February 2009, 12:51
In principiu,CONTRA! Sunt însa cazuri în care pedeapsa cu închisoare pe viata e mult prea BLANDA! In cazul lui Marian Cozma as opta pt pedeapsa cu moartea,doar asta merita acei tigani nenorociti! Cum insa asta nu se va intampla,sper sa-i macelareasca bine sarbii pe tiganii mafioti!:no:

rob_din
9th February 2009, 12:52
In principiu,CONTRA! Sunt însa cazuri în care pedeapsa cu închisoare pe viata e mult prea BLANDA! In cazul lui Marian Cozma as opta pt pedeapsa cu moartea,doar asta merita acei tigani nenorociti! Cum insa asta nu se va intampla,sper sa-i macelareasca bine sarbii pe tiganii mafioti!:no:

Vai draga, o persoana asa de religioasa ca tine!!! Si ganduri rasiste si ganduri criminale. Cool

relansat
9th February 2009, 12:57
Sunt PRO, argumentele`s de prisos. E de ajuns sa te uiti 2-3 zile la stirile de la ora 17:00 si`ti vei schimba parerea, in cazul in care ea este CONTRA.

Leo
9th February 2009, 13:00
Sunt PRO . Nemernicii care iau viata unui om , merita sa pateasca la fel . Dar in chinuri groaznice .

resita
9th February 2009, 13:01
Si care ar fi faptele pentru care voi sunteti de acord cu pedeapsa cu moartea?

Sergiu
9th February 2009, 13:04
Doamne fereste sa fie multi ca voi. Parerea mea e ca fiecare merita sansa sa se schimbe si legea ar trebui sa-l ajute, nu sa le satisfaca unora dorinta de razbunare.

relansat
9th February 2009, 13:04
Pedofilie - i`as spanzura LIVE, in direct la TV dupe ora 12 noaptea !!!!!!

Sergiu daca (,) copilul tau ar fi violat de catre un monstru din asta, te`ar consola ideea ca acel om e dupa gratii?

TaciAcolo
9th February 2009, 13:06
pro pt pedofili si criminali

Sergiu
9th February 2009, 13:08
Pedofilie - i`as spanzura LIVE, in direct la TV dupe ora 12 noaptea !!!!!!

Sergiu daca (,) copilul tau ar fi violat de catre un monstru din asta, te`ar consola ideea ca acel om e dupa gratii?

Nu m-ar consola nici daca l-as ucide.

relansat
9th February 2009, 13:10
Poate ca nu, da` acest lucru ar avea impact asupra celorlalti, care se vor gandi de doua ori inainte de a face o asemenea monstruozitate.

karynna24
9th February 2009, 13:11
Vai draga, o persoana asa de religioasa ca tine!!! Si ganduri rasiste si ganduri criminale. Cool acum a vorbit orgoliul tau de moderator ofensat,nu?
Si ce-ai vrea sa astepte sa le faca dreptate legile de 2 bani si judecatorii corupti??? Pt ca asa e in Romania mituiesti judecatori în stanga si-n dreapta si scapi cu 2-3 ani de arest!!!. Cum te-ai fi simti daca fratele tau/o ruda ar fi fost ucisa de tigani mafioti? Ai fi asteptat ca legea sa-ti faca dreptate? Legea da dreptate celui care da banu'! Nu fi naiv! Sper ca sarbii sa le dea o lectie tiganilor.P.S.Nu sunt o persoana fanatica,doar cred în Dumnezeu! Asta nu înseamna ca o mentalitate închistata,dupa cum crezi tu.unii oameni chiar nu merita mila si îndurare!

relansat
9th February 2009, 13:14
karynna, hai, da` ce te`ai incins :D

Sergiu
9th February 2009, 13:14
Poate ca nu, da` acest lucru ar avea impact asupra celorlalti, care se vor gandi de doua ori inainte de a face o asemenea monstruozitate.

Crezi tu asta? Daca nu le e teama de 10-20 de ani, nu le e teama nici de moarte.

relansat
9th February 2009, 13:16
I strongly believe, da` slava Domnului ca nu`s io pe acolo sa dau legile ca s`ar alege praful :drak:.

useroarecare
9th February 2009, 13:22
Poate ca nu, da` acest lucru ar avea impact asupra celorlalti, care se vor gandi de doua ori inainte de a face o asemenea monstruozitate.

Chiar am văzut o emisiune unde se punea problema castrării pedofililor. Psihologul din studiou afirma ca în majoritatea situaților, pedofilii sunt cazuri patologice incapabili de a reacționa la stimuli precum frica.
În plus pedeapsa cu moartea pote duce la cazuri nefericite, precum condamnarea unui om nevinovat. Sau poate înfiera po****ția către acte de linșaj. Vezi cazul românilor care erau să fie călcați în picioare de niște italieni convinși că au în față niște violatori. Probele ADN au arătat că mulțimea se înșelase. oops !

relansat
9th February 2009, 13:33
ai si tu dreptate, alter_ego. mai practic e sa`i bagi in inchisoare, care e platita inclusiv de tatal respectivei fetite violate.

karynna24
9th February 2009, 13:34
Am uitat sa precizez ca sunt PRO în cazul pedofililor si a teroristilor!!!

useroarecare
9th February 2009, 13:36
ai si tu dreptate, alter_ego. mai practic e sa`i bagi in inchisoare, care e platita inclusiv de tatal respectivei fetite violate.

Așa și tu îți imaginezi că închisoare e un fel de stațiune de lux ?

karynna24
9th February 2009, 13:37
ai si tu dreptate, alter_ego. mai practic e sa`i bagi in inchisoare, care e platita inclusiv de tatal respectivei fetite violate.

mai practic e sa trimiti pe lumea "cealalta" asemenea specimene!

newcool
9th February 2009, 13:38
depinde cum privesti lucrurile.Categoric pt crime cu premeditare,pro.Pentru viol,castrare si inchisoare minim 25 ani..
Aici e bun sistemul american.Nu scapa aia raii acolo dupa un an,asa ca-i doare burta si un medic "milos" recomanda eliberarea pe chestia asta,iar un judecator si mai"milos" ii da drumu...:(

moty
9th February 2009, 13:39
Pro. Poate asta ar reduce numarul infractiunilor grave.

Charon
9th February 2009, 13:40
yeahhhhh baby.............blood!
eu zic sa readucem in actualite ghilotina din pietele publice si sa chemam la executii multimea sa aplaude!:yeah:

SA NE JUCAM DE-A DUMNEZEU...... OFF WITH HIS HEAD,URAAAAAAAAA!:drak:

P.S. puscaria e mai dureroasa decat moartea pentru orice violator,pedofil sau pentru un terorica!:ok:

useroarecare
9th February 2009, 13:43
mai practic e sa trimiti pe lumea "cealalta" asemenea specimene!

Cineva care se consideră fan Jesus a ratat partea cu "să nu ucizi" din Decalog :).

Tyler Durden
9th February 2009, 13:45
E o imensa barbarie ca statul sa actioneze intocmai ca si criminalul.

karynna24
9th February 2009, 13:48
Cineva care se consideră fan Jesus a ratat partea cu "să nu ucizi" din Decalog :).

da! Si un " gura-casca" tocmai s-a bagat si el în seama! Sunt credincioasa,dar cred totusi ca pedeapsa e o necesitate in anumite cazuri.:happy

Sergiu
9th February 2009, 13:53
Inseamna ca ai ratat partea cand Iisus a zis ca cel care se crede fara pacat sa dea primul cu piatra.

useroarecare
9th February 2009, 13:54
da! Si un " gura-casca" tocmai s-a bagat si el în seama! Sunt credincioasa,dar cred totusi ca pedeapsa e o necesitate in anumite cazuri.:happy

Dacă postez pe un forum sunt un gura-cască ? mișto înseamnă că suntem cu toții o mare familie de gură-cască, sorela :D

În rest, felicitări, ești un nou caz caz fericit de manelism, interpretezi religia după ureche. Vezi poate se dă azi niște moaște la biserică :P.

Charon
9th February 2009, 13:54
E o imensa barbarie ca statul sa actioneze intocmai ca si criminalul.

sa recunoastem totusi ca toti suntem animale si avem o pasiune pentru ucis!
diferenta dintre criminali si restul lumii, tine doar de acel declic care ii impinge spre crima!
la urma urmei toti vor sange,numai ca unii au tupeul,pasiunea,lipsa discernamantului sau un moment de ratacire care ii impinge aici!:ok:

sa vrei ochi pentru ochi si dinte pentru dinte nu te diferentiaza de criminal!

pinki
9th February 2009, 13:55
depinde de gravitatea faptei.... dar in mare parte sunt pro pedeapsa cu moartea dar precedata de tortura crunta :D direct proportionala cu gravitatea faptei, again.

Sergiu
9th February 2009, 13:57
sa recunoastem totusi ca toti suntem animale si avem o pasiune pentru ucis!
diferenta dintre criminali si restul lumii, tine doar de acel declic care ii impinge spre crima!
la urma urmei toti vor sange,numai ca unii au tupeul,pasiunea,lipsa discernamantului sau un moment de ratacire care ii impinge aici!:ok:

sa vrei ochi pentru ochi si dinte pentru dinte nu te diferentiaza de criminal!

Daca te consideri animal nu trebuie sa afirmi asta si despre altii.

karynna24
9th February 2009, 13:58
Dacă postez pe un forum sunt un gura-cască ? mișto înseamnă că suntem cu toții o mare familie de gură-cască, sorela :D

În rest, felicitări, ești un nou caz caz fericit de manelism, interpretezi religia după urechie. Vezi poate se dă azi niște moaște la biserică :P.

1.nu-mi plac manelele! 2. Nu sunt atat de bisericoasa încat sa ma inchin la "moaste".credinta în Dumnezeu e cea mai importanta! 3. Du-te si te culca sau nu te mai baga aiurea în seama.Servus!

useroarecare
9th February 2009, 14:09
1.nu-mi plac manelele! 2. Nu sunt atat de bisericoasa încat sa ma inchin la "moaste".credinta în Dumnezeu e cea mai importanta! 3. Du-te si te culca sau nu te mai baga aiurea în seama.Servus!

Se vede c-ai înțeles... nimic.
În rest, fată, sper să nu te fi stresat, dar acum pe bune, Theos zice că nu-i bine să ucizi. :D

noir_desir
9th February 2009, 14:12
Oh, dar câți fini cunoscători ai problemei avem pe aici...

ot: Evident că sunt contra.

karynna24
9th February 2009, 14:20
Stiu ca una dintre cele 10 porunci este: Sa nu ucizi! Dar...în cazurile extreme(abuzarea sexuala a unor copii,a cazurilor de terorism în care mor oameni nevinovati) aceasta se impune. In cazul criminalilor,nu stiu,totul depinde de gravitatea crimei,premeditare etc.( depinde de fiecare caz).

Grinco
9th February 2009, 14:28
Eu as fi de acord cu pedeapsa cu moartea doar pentru cei ce violeaza copii si pentru Becali si Iliescu

Grecu_
9th February 2009, 14:34
Am uitat sa precizez ca sunt PRO în cazul pedofililor si a teroristilor!!!

Si cine sunt dupa tine, teroristi?

karynna24
9th February 2009, 14:39
Si cine sunt dupa tine, teroristi?

ai auzit de gruparile teroriste ETA si ALKAIDA?

Grecu_
9th February 2009, 14:43
Ai auzit de gruparile paramilitare Hamas si Hezbolahh? Sau mai bine, ai auzit de teroristii din Decembrie `89?

karynna24
9th February 2009, 14:49
Ai auzit de gruparile paramilitare Hamas si Hezbolahh? Sau mai bine, ai auzit de teroristii din Decembrie `89?

am auzit si de astia,am dat doar doua ca exemplu. Daca stau bine sa ma gandesc,pt astia moartea e cam blanda.mai bine sa fie torturati fizic si psihic pâna se omoara ei.

Grecu_
9th February 2009, 14:50
Aha, si cine defineste cine-i terorist?

P.S. Tu ai zis ca ai credinta in Dumnezeu, in schimb n-ai specificat de care Dumnezeu e vorba...

useroarecare
9th February 2009, 14:53
Aha, si cine defineste cine-i terorist?

P.S. Tu ai zis ca ai credinta in Dumnezeu, in schimb n-ai specificat de care Dumnezeu e vorba...
Presa și cureaua lată, în codul penal din Ro nu există termenul de terorist. Există doar acțiunea de a teroriza vag definită.

karynna24
9th February 2009, 14:55
Aha, si cine defineste cine-i terorist?

P.S. Tu ai zis ca ai credinta in Dumnezeu, in schimb n-ai specificat de care Dumnezeu e vorba...
Credinta in Allah! Glumesc!
ce intrebare e asta? Faptele lor de caritate,pt folosul omenirii.:happy

Grecu_
9th February 2009, 15:02
Palestinienii, care lupta pentru tara lor, cu pusti si pistoale impotriva tancurilor si a avioanelor de vanatoare, sunt sau nu teroristi daca se arunca in aer intr-un autobuz din Tel-Aviv? Pilotu' israelian sau american, cand bombardeaza scoli sau ambasade sau poduri sau, sau, sau, si omoara cateva sute de persoane prin apasarea unui buton, este sau nu terorist?

P.S. Unui condamnat la moarte si eventual si executat nevinovat, cum i se face dreptate?
P.S.2 Sa luam urmatorul scenariu absurd. Justitia nu il prinde pe nenorocitu' care a infipt cutitu' in Cozma, dar peste vreun an doi da taica'su peste el. Sta pe ganduri vreo 5 minute, isi ia un cutit si apoi se duce la el si ii ia gatu'. Dupa logica ta este sau nu vinovat de crima cu premeditate, deci un criminal care merita executat?

TestSubject
9th February 2009, 15:10
Palestinienii sunt teroristi doar pentru americani , israelieni si tembeli. In rest, sunt niste luptatori desavarsiti ai neamului lor.

Eu sunt pro pedeapsa cu moartea. Daca ea a fost buna timp de secole ( mai ales in vremea Inchizitiei ) ... de ce nu ar fi buna si acum ? Care e treaba? Ne-am emancipat spiritual dintr-odata , si acuma ne bate D-zeu daca omoram un criminal in serie ?? Cand atatia alti oameni nevinovati au murit ( arsi de vii ) deja pe ruguri?

Chiar daca pare imposibil, reusita discutiei depinde de delimitarea de religie a conceptului de pedeapsa cu moartea.

Grecu_
9th February 2009, 15:13
Dupa mine nu are de-a face cu religia, ci doar cu riscul aplicarii pedepsei unui nevinovat.

Roddicted
9th February 2009, 15:23
Orice s-ar intampla nimeni nu are dreptul sa-i ia viata cuiva.Este un lucru idiot.Asta e o mentalitate comunista.Bun sa zicem ca cineva a omorat cu sange 3 oameni taindu-i in bucati si apoi i-a aruncat in mare.Cum sa ai dreptul de a o pedepsi omorand-o?

Grecu_
9th February 2009, 15:26
Orice s-ar intampla nimeni nu are dreptul sa-i ia viata cuiva.Este un lucru idiot.Asta e o mentalitate comunista.Bun sa zicem ca cineva a omorat cu sange 3 oameni taindu-i in bucati si apoi i-a aruncat in mare.Cum sa ai dreptul de a o pedepsi omorand-o?

Deci, vorbim de femei. Pai, atuncea se schimba lucrurile! :D

Roddicted
9th February 2009, 15:28
stii prea bine ca "persoana" e de genul feminin:sleep:

Grecu_
9th February 2009, 15:30
Eu am zis la misto, tu ai tinut sa te ataci. Deci, cat de bine stii ca (virgula) cuvantul "persoana" nici nu apare in postul tau? :D

Roddicted
9th February 2009, 15:31
Eu am zis la misto, tu ai tinut sa te ataci. Deci, cat de bine stii ca (virgula) cuvantul "persoana" nici nu apare in postul tau? :D

se subintelege

Grecu_
9th February 2009, 15:36
Tu nu intelegi lucruri scrise negru pe alb, dar ai de la altii pretentia sa inteleaga ce ai in cap? :D
Repet, m-am luat de o omisiune de a ta pentru a face haz, iar tu te-ai simtit. Chiar nu e cazul.

In schimb, tot astept raspuns de la Karina...

Bumbescu
9th February 2009, 15:45
Palestinienii, care lupta pentru tara lor, cu pusti si pistoale impotriva tancurilor si a avioanelor de vanatoare, sunt sau nu teroristi daca se arunca in aer intr-un autobuz din Tel-Aviv? Pilotu' israelian sau american, cand bombardeaza scoli sau ambasade sau poduri sau, sau, sau, si omoara cateva sute de persoane prin apasarea unui buton, este sau nu terorist?

P.S. Unui condamnat la moarte si eventual si executat nevinovat, cum i se face dreptate?
P.S.2 Sa luam urmatorul scenariu absurd. Justitia nu il prinde pe nenorocitu' care a infipt cutitu' in Cozma, dar peste vreun an doi da taica'su peste el. Sta pe ganduri vreo 5 minute, isi ia un cutit si apoi se duce la el si ii ia gatu'. Dupa logica ta este sau nu vinovat de crima cu premeditate, deci un criminal care merita executat?

Ce nebunie.........exista probabil si printre soldatii americani si evrei destui psihopati gata sa ucida civili, dar nu poti sa compari o actiune militara(cu victimele colaterale aferente si de neevitat) cu gestul dement de a omora numai civili nevinovati....

In plus, s-a vazut ce mari patrioti sunt palestinienii aia care lupta pt tara lor, expunandu-si in primul rand copiii si femeile in calea bombelor...

Grecu_
9th February 2009, 15:50
Ideea e ca intr-o parte ai actiuni militare si in partea cealalta ai oameni cu prastii. Din start, fortele sunt disproportionate si se recurge la actiuni impotriva celor mai vulnerabili (po****tiei). Actiunile astea se datoreaza si in mare parte disperarii (de fanatismul oamenilor nescoliti nu e nevoie sa pomenesc, se subintelege).

De chestia cu hamasisti si hezbollahisti ascunsi printre copii, nici un comentariu.

Sergiu
9th February 2009, 16:01
Mie mi se pare o strategie care are o oarecare logica. Adica de ce ai lasa copilul orfan si tu sa mori, mai bine mori si tu si el si in acest fel devii martir. Sau poate renunta atacatorii sa mai arunce bombe din mila. Asta evident in cazul de fata cand raportul de forte este disproportionat. Daca s-ar duce sa arunce ei bombe in tari straine fi sigur ca nu si-ar duce copii cu ei.

Bumbescu
9th February 2009, 16:08
Mie mi se pare o strategie care are o oarecare logica. Adica de ce ai lasa copilul orfan si tu sa mori, mai bine mori si tu si el si in acest fel devii martir. Sau poate renunta atacatorii sa mai arunce bombe din mila. Asta evident in cazul de fata cand raportul de forte este disproportionat. Daca s-ar duce sa arunce ei bombe in tari straine fi sigur ca nu si-ar duce copii cu ei.

Aia nu-si bagau proprii copii in fata bombelor......in rest, ce sa zic....delirium tremens....

Grecu_
9th February 2009, 16:08
Mie mi se pare o strategie care are o oarecare logica. Adica de ce ai lasa copilul orfan si tu sa mori, mai bine mori si tu si el si in acest fel devii martir. Sau poate renunta atacatorii sa mai arunce bombe din mila. Asta evident in cazul de fata cand raportul de forte este disproportionat. Daca s-ar duce sa arunce ei bombe in tari straine fi sigur ca nu si-ar duce copii cu ei.


Pai, nu din mila n-ar arunca bombe. De unde mila? Doar de frica reactiei opiniei publice. Iar ca strategie este...:(

P.S. Noi (cel putin eu) vorbim fara sa avem habar ce au in suflet oamenii astia... Asa e foarte usor sa spui ca x are dreptate si y nu.

Bumbescu
9th February 2009, 16:13
Pai, nu din mila n-ar arunca bombe. De unde mila? Doar de frica reactiei opiniei publice. Iar ca strategie este...:(

P.S. Noi (cel putin eu) vorbim fara sa avem habar ce au in suflet oamenii astia... Asa e foarte usor sa spui ca x are dreptate si y nu.


Probabil ca si unii si altii au in suflet ura....unii insa incearca sa traiasca normal cat de cat, sa transforme pamantul sterp al zonei intr-unul roditor, sa devina cat de cat un stat modern, in timp ce ailalti se alimenteaza in continuu cu ura, cultiva ura, o transforma in cele mai cumplite forme de crima, traiesc numai pt a ucide....

Este diferenta dintre un stat ce incearca si face orice pt a-si salva un conational(au existat multiple cazuri) si unul ce-si indeamana conationalii sa moara prin autodistrugere...

Grecu_
9th February 2009, 16:15
Uhm, si despre ce stat vorbim? Sau mai bine, mai exact unde s-a fondat statul respectiv?

Bumbescu
9th February 2009, 16:24
Nu stiu daca unde s-a fondat mai este atat de important....important este ce au reusit sa faca si sa construiasca....ura mare a arabilor nu se refera neaparat la ocuparea pamantului ci la ceea ce au reusit sa faca cu el;asta e marea lor durere, ca cineva le-a aratat ca "se poate"...

Grecu_
9th February 2009, 16:35
Nu stiu daca unde s-a fondat mai este atat de important....important este ce au reusit sa faca si sa construiasca....ura mare a arabilor nu se refera neaparat la ocuparea pamantului ci la ceea ce au reusit sa faca cu el;asta e marea lor durere, ca cineva le-a aratat ca "se poate"...

!!!
Adica ura mare a palestinienilor nu se datoreaza faptului ca au ocupat mai mult de jumate din teritoriul lor, ci a succesului lor?

Bumbescu
9th February 2009, 17:02
Asta cu teritoriul lor e destul de relativa......istoria pamantului respectiv este destul de complicata si a fost si mai mult complicata de englezi in sec xx, cei care au facut jocurile pe acolo...
Legitimitate au si unii si altii, unii apeleaza la istoria antica(de pe vremea regelui David), altii la istoria sec VII(aparitia arabilor in zona respectiva).
Inca ceva, Palestina nu a existat niciodata ca stat, nici macar cuvantul in sine nu a fost folosit decat f rar si se referea la filistenii din Biblie, care nu au nici o legatura cu arabii sositi mult mai tarziu....
Si da, marea ura a arabilor provine din neputinta lor de-a lungul vremii(din 48 incoace) de a distruge Israelul si din faptul ca au vazut cum sub ochii lor a "crescut" un stat modern, in mijlocul unei ocean de obscurantism, lene si fanatism.

Grecu_
9th February 2009, 17:09
Pai din '48 incoace, nu cred ca a existat vreun stat care putea sa distruga Israelul... De tratatele ONU si respectarea lor nu mai zic, ca n-are nici legatura, nici rost.
Dupa mine, adevarul e mereu la mijloc, si ca sa fac legatura cu acest thread (pe care l-am cam sodomizat), asta e motivul pentru care nu-s pentru pedepse drastice. S-ar putea sa nu nimeresti fix adevarul...

newcool
9th February 2009, 17:56
Asta cu teritoriul lor e destul de relativa......istoria pamantului respectiv este destul de complicata si a fost si mai mult complicata de englezi in sec xx, cei care au facut jocurile pe acolo...
Legitimitate au si unii si altii, unii apeleaza la istoria antica(de pe vremea regelui David), altii la istoria sec VII(aparitia arabilor in zona respectiva).
Inca ceva, Palestina nu a existat niciodata ca stat, nici macar cuvantul in sine nu a fost folosit decat f rar si se referea la filistenii din Biblie, care nu au nici o legatura cu arabii sositi mult mai tarziu....
Si da, marea ura a arabilor provine din neputinta lor de-a lungul vremii(din 48 incoace) de a distruge Israelul si din faptul ca au vazut cum sub ochii lor a "crescut" un stat modern, in mijlocul unei ocean de obscurantism, lene si fanatism.
nu te mai chinui Bumbescule,unii chiar urasc Israelul asa din principiu...i-as vedea eu daca ar avea de-a face direct,macar asa putin,de control,cu arabei din zona aia, i-ar mai plange atat?Pacat de copii nevinovati,au sanse mari sa devina kamikaze pana la 10 ani.:(

Gontel
9th February 2009, 18:51
Este foarte greu de discutat. Daca ne gandim la torturile din vremea Inchizitiei cand oameni nevinovati erau omorati iar calugarii le confiscau averile si se imbogateau e clar ca nu avem solutia potrivita. Dar eu nu i-as tine degeaba in puscarie pe criminali, teroristi si traficanti de droguri si pe banii poporului.

irinaidu
9th February 2009, 18:54
nu ca ar conta in mod deosebit dar ma plictisesc la ora asta si cealalta optiune e sa imi fac raportarile lunare. bleah !!!!


eu m-am tot gandit la treaba asta cu pedeapsa capitala. clar e o barbarie. pt ca in cazul statului e crima cu premeditare. da, bine,recunosc am vz dead man walking si de acolo mi se trage.
eu inteleg nevoia sa il impusti, tai cu cutitul, arunci de la etaj, scos ochii cu furculita si asa mai departe unuia care ti-a omorat/violat un membru al familiei.
dar nu prea inteleg sa il tii in inchisoare cativa ani, sa te asiguri ca-i sanatos cand il omori si apoi sa mai ai si martori la treaba cu rpicina. just sick!!!

dar pe de alta parte si inchisoarea mi se pare nasoala.

parca e mai simplu sa fii leu, tigru sau alte carnivore. :( rasa unama e tare ratata. eu incep sa cred ca daca ne-a facut cineva, clar pe noi ne-a facut primii si nu ultimii ca prea suntem defecti.