PDA

View Full Version : Urare viitorului presedinte al Romaniei!



malmö
15th December 2004, 14:29
Politica si economia unei tari nu are nevoie de "trimbite si surle" iar viitorul unei natiuni nu poate fi imortalizat intr-un "show" de moment, fara un postament solid.
Dincolo de nevoile tarii si de atingerea in plan extern a scopului primordial de a deveni membra a UE, se au in vedere oare si nedreptatile (frustarile) la care noi ca natiune am fost cindva supusi de ”marele vecin” de la rasarit si care de ani buni si-anceput dezintegrarea? Oare cind vor mai avea parte romanii si de aceea clasa de ”politicieni iubitori de glie stramoseasca”? Cine si cind va mai pune problema reintregirii neamului nostru in noua structura euro-atlantica de azi?
-Oare cum o mai fi aratind frumoasa Bucovina de Nord?
Un raspuns de roman neputincios:
Dumnezeu stie fratilor, ca nici mosii si stramosii nostri nu mai au somn.
Despre frumoasa Bucovina de Nord noi nu mai stim nimic "omule"!
Daca tot ai sceptrul Tarii Romanesti... arata ca esti roman!

viole(n)t
15th December 2004, 15:56
malmo, "omule", ar fi bine sa fie ultimul thread pe aceasta tema... Ai deschis doua topicuri cu acelashi subiect, ca sa nu mai vorbim ca nu prea ai ales bine sectziunea. Parca mergea mai bine pe "Diversse".

Daca mai ai de spus legat de problema care te doare, scrie in continuarea mesajului asta. Multumesc pentru intzelegere, sper sa nu te superi...

Legat de subiectul pe care l-ai abordat, cred ca problema e ceva mai delicata... In orice caz nu se poate rezuma la vointza unui singur om (chiar shi preshedinte) de a face ceva. Am mari retzineri in ceea ce priveste dorinta poporului roman de a se "reintregi" dar mai ales in ceea ce priveste dorinta celor de dincolo de a se "intoarce acasa".... daca intelegi ce vreau sa spun.