PDA

View Full Version : De la mosii nostri la politicienii nostri!



malmö
15th December 2004, 14:26
Nu stiu dar constat ca exista o anumita tendinta de radicalism in Romania care nu vrea sa mai accepte ideea de ”pozitie neutra”. Nefiind de o parte sau de alta in noul spectru politic de azi, a fi neutral inseamna a fi ”suspect”. Ori esti privit cu dusmanie, ori mai ”blind” cu reticenta si ”tinut la distanta”, cel mai adesea criticat. Aceasta nuanta de conditional gen: "cine nu-i cu noi e-mpotriva noastra” sau, “ai intrat in hora - joci", sint principiile unui trecut nu prea-ndepartat, rezultatul nefacind altceva decit sa arate mai bine pe unde se afla indicatorul democratiei in Romania. Asta asa, venind vorba de “dreptul la opinie”. Am parasit Romania in ian. `87 nicidecum in conditiile "roze" de azi. Binenteles ca m-am bucurat enorm si ca oricare roman de pretutindeni am sperat si eu in totala schimbare in dec. `89. Am regretat uciderea (exact in ziua sfinta de Craciun) si nu judecarea dreapta a perechii Ceausescu. Motivatiile nu-si au rostul iar crima ramine crima si nu judecata facuta de adevarati crestini. A urmat apoi o perioada foarte turbulenta in viata Romaniei, de la episodul Piata Universitatii, mineriade, miscari de strada, alegeri `92, alegeri `96, alegeri 00 pina la demonstratiile si protestele de azi sub diferitele lor forme. Nu ascund simpatia si bucuria cistigarii in `96 a Conventiei precum si sentimentele de compasiune, atunci cind Corneliu Copos a trecut in nefiinta in - nov. `95. Un mare patriot “mincat de puscariile comuniste”. Sincer vorbind, acea unica speranta din `96 s-a "estompat", poporul raminid in final spectator la certurile si scandalurile interne. Sper sa nu se repete. Normal ca din acel FSN au rezultat si actualii candidati la presedentie. Insasi publicatiile occidentale din Vest nu au avut o anumita preferinta, amindoi avind aceeasi provenienta ( PCR ), iar in politica externa orientarea lor actuala fiind asemanatoare. Marturisesc ca m-a surprins (nu numai pe mine) victoria lui T. Basescu si nu-mi ramine decit sa-i urez sa nu-si dezamageasca electoratul si mai ales poporul. Cred ca nu-i va fi deloc usor iar ”aburii victoriei” odata risipiti sper sa-l aduca repede la realitate – o grea "povara" si-a asumat. Neavind prea multe ocazii sa-l observ si sa-l ascult, pot afirma in schimb ca A Nastase avea o tinuta si-o conduita diferita de ipostazele in care l-am remarcat eu pe noul presedinte al Romaniei. Nu traiesc in Romania si de aceea pastrez o pozitie neutra, cu toate ca mi-am redobindit cetatenia. Personal cred ca ar fi timpul sa fie scoase la lumina ( in afara de problemele cu caracter economic si de intrare "cu greu" in UE) si acele probleme legate de istoria noastra - Moldova si Bucovina noastra de Nord. As dori sa traiesc momentul istoric de repunere in drepturi a unui mare patriot roman, cel care a fost – maresalul I. Antonescu. Cinstea si corectitudinea de care a dat dovada, putini o pot demonstra astazi. Si-a iubit tara si a urmarit rentregirea neamului nostru romanesc.Trecerea lui in cartea eroilor neamului nostru ar deveni doar o mica recunoastere si cinstire a faptelor si meritelor sale, demonstrind in acelasi timp marilor puteri de azi, la ”masa verde”, nedreptatea savirsita chiar de ei atunci cind o jumatate de Europa avea sa intre in ”custodia” lui Stalin. Zeci de milioane de oameni. Au fost asa numitele “democratii” care au condamnat alte democratii in “virtutea”- celui puternic care hotaraste asupra celui slab. Istoria o cunoastem toti dar nedreptatea inca mai dateaza. Politicienii nostri nu numai ca nu amintesc de aceste probleme, dar par a avea o frica sa le deschida, ca nu cumva sa "supere" sau… sa deranjeze. Asta o spun pentru ca se tot ”bate moneda” de ani buni despre statul national unitar roman si tot ”vinturam” in sus si-n jos cinstea si onoarea de-a fi-n NATO. Eu unul va-ntreb cum sa-l numesc pe ”fratele meu” din Cernaut, ucrainian? Niciodata. Si uite-asa se va fi petrecut inca o generatie fara ca natia romana sa-si fi gasit … acea "liniste stramoseasca". Ce fel de tratat a-ncheiat Conventia la vremea ei si-n ce conditii? Unde sa ai incredere, cind si-n cine? Praful s-a ales si se va alege de toate promisiunile politicienilor nostri de "carton".
Un nou an bun si vorba d-nului Neculai Constantin Munteanu: "s-auzim numai de bine"!

PS Cindva de mult la scoala, exista o poezie cu “Samson ciine de casa”, mesajul sunind cam asa:
“Mai intotdeauna si pentru nimic ciinele cel mare-l … pe cel mic,
Numai citeodata si din intimplare ciinele cel mic il… pe cel mare.”