PDA

View Full Version : Campionatul Mondial de Baschet 2010 - Turcia



HouRock
19th August 2010, 15:39
Am vazut ca aveati topic si pt.Euro de anul trecut si cum au inceput deja discutiile in topicul Offseason m-am gandit sa creez un topic separat,in care sa discutam doar despre acest subiect


Sistemul competitiei este de 4 grupe a cate 6 echipe,primele 4 din fiecare grupa calificandu-se in optimi.De acolo urmeaza meciurile eliminatorii,win or go home.

Grupele:

Grupa A:(partidele se disputa la Kayseri,intro arena de 7500 locuri)

Argentina
Serbia
Australia
Germania
Angola
Iordan

Grupa B:(partidele se disputa la Istanbul,intro arena de 12500 locuri)

SUA
Slovenia
Brazilia
Croatia
Iran
Tunisia

Grupa C:(partidele se disputa la Ankara,intro arena de 11000 locuri)

Grecia
Turcia
Puerto Rico
Rusia
China
Coasta de Fildes

Grupa D:(partidele se disputa la Izmir,intro arena de 10000 locuri)

Spania
Canada
Franta
Lituania
Noua Zeelanda
Liban

Partidele din cadrul grupelor se desfasoara din 28 august pana in 2 septembrie,in fiecare zi.Deci echipele joaca 5 meciuri in 5 zile.

Mai apoi se trece la fazele eliminatorii,care se desfasoara in arena Sinan Erdem Dome din Istanbul,care are o capacitate de 16500 locuri.

Optimile au loc in 4,5,6,7 septembrie,deci cate 2 meciuri pe zi
Sferturile de finala in 8 si 9 septembrie
Semi-finalele in 11 si Finalele(mica si mare) in 12 septembrie

cristane
19th August 2010, 17:38
Lista echipelor: http://en.wikipedia.org/wiki/2010_FIBA_World_Championship_squads
Slabuta echipa americanilor, mai ales la PF/C.

El Pistolero
19th August 2010, 21:13
USA fara dream team-ul olimpic.
Spania cred ca e favorita.

HouRock
20th August 2010, 07:44
http://www.youtube.com/watch?v=ste4A1v5W-o

meci de pregatire:D

MikePort
20th August 2010, 12:21
http://www.youtube.com/watch?v=ste4A1v5W-o

meci de pregatire:D

Grecii: "This is Spartaaaaaaaaaaaaaaaaa" :)

Nan
20th August 2010, 13:59
Krstic vrea sa le usureze drumul americanilor spre titlu :D

cristane
23rd August 2010, 08:45
La noi Mondialul se da pe Sport 1 :( Sper sa se gaseasca streamuri bune pe net.

resita
23rd August 2010, 09:08
mai mult ca sigur ca pana pe 28 cand incepe CM vor aparea si streamurile pt. net.
o alta solutie sunt casele de pariu online (bet365) care transmite live evenimentul

HouRock
23rd August 2010, 09:25
http://channelsurfing.net/


eu am prins ieri argentina-liban(comentariu in limba spaniola) si sua-spania aici

caseta
23rd August 2010, 11:25
N-a vazut nimeni meciurile de pregatire ale americanilor ?
L-am ratat pe ala cu Franta, insa am vazut Lituania si Spania.
Lituanienii i-ar fi omorit pe pick & roll daca aveau un PG capabil sa duca mingea. Americanii i-au omorit cu press-defense si fiind mai atletici si buni defenders le-au furat o circa de mingi Gs lituanieni. Insa pina sa faca asta Javtokas a facut p&r cu un G de fo 3 ori la rind si apararea marelui coach K a fost muci.
Fuckin' coach K e atit de overrated de nu-mi vine sa cred. Mare noroc au avut Lakers ca a refuzat contractul de 40 mil/5 ani pe care i l-au propus prin 2004-2005.

Iar cu Spania americanii au fost meh. Buni, dar nu impresionanti, si au cistigat cu ceva noroc.

Overall US sunt G-heavy, singurul C e chandler. Joaca cu el sau un C improvizat (Odom) si 4 jucatori de perimetru. Au G buni dpdv defensiv si daca le iese pressingul fura multe mingi si inscriu mult pe fast break. Daca insa nu le iese pressing-ul la G adversi, sunt cam fucked. In plus cu pressingul asta agresiv o sa isi ia multe PF si adversarii o sa tot traga FT. Si in general printre europeni nu-s Ben Wallace si Shaq ca sa dea 50%. Americanii isi permit sa ia PF si sa fie agresivi ca-s f deep in materie de G. O echipa buna insa poate sa-i exploateze inside - cam ce au incercat spaniolii si aproape au reusit. Iar defense-ul pe p&r is still shit.

Ofensiv, daca nu sunt pe fast break, sunt jump shooting team. Se bazeaza mult pe 1-1, dar spre deosebire de alte dati, daca adversarii trec in zona, acum US au shooters.

In continuare cred ca selectia jucatorilor nu a fost cea mai inspirata si ca mai aveau nevoie de cel putin 1-2 PF/C REALI. Coach K pare ca uraste big men - e un fel de anti-John Thompson (the old georgetown coach, care a scos C pe banda rulanta). Daca US cistiga, o sa o faca datorita faptului ca-s MULT mai atletici. Daca pierd, o sa o faca pt ca echipa n-a fost bine selectionata.

obye
23rd August 2010, 11:26
So ? USA is not that bad at all !

resita
23rd August 2010, 16:58
s-a accidentat Calderon de la spanioli si va lipsi, naspa :(:(

HouRock
23rd August 2010, 17:00
si nene de la brazilieni..

resita
24th August 2010, 13:31
Argentina a invins Turcia cu 93-89 in ultimul amical inaintea Campionatului Mondial

caseta
24th August 2010, 15:00
n-a fost ultimul. AFAIK americanii joaca miercuri cu grecii.

HouRock
24th August 2010, 15:17
probabil se referea la cele 2 echipe,ultimul amical al lor

intradevar,SUA joaca maine un amical cu Grecia la Atena
dupa va urma si ultimul cut,westbrook,gordon sau curry

HouRock
25th August 2010, 08:44
dupa va urma si ultimul cut,westbrook,gordon sau curry

pana la urma e rondo:rolleyes:

http://realgm.com/src_wiretap_archives/68829/20100824/usa_announces_roster_rondo_withdraws/

obye
25th August 2010, 10:20
Se pare ca s-a retras Rondo ! GO Hustle Westbrook , go KD !

cristi8
25th August 2010, 14:01
Nu ma asteptam la asta.Oricum,e mai bine pentru D Rose :D

HouRock
25th August 2010, 19:01
http://veetle.com/index.php/channel/view#4c72c3c1f2ff0

link pt doritori la sua-grecia;)

dumy84
26th August 2010, 13:18
Pacat ca in Romania acest CM este transmis de Sport 1, un post accesibil pentru prea putini cablisti. Bine ca 'marile' posturi sport.ro si gsptv stau ore intregi la telefon cu mioriticele personaje din fotbalul romanesc in loc sa se preocupe de adevaratul sport :rosu:

A.k.a
26th August 2010, 13:56
La noi Mondialul se da pe Sport 1 :( Sper sa se gaseasca streamuri bune pe net.

Da, pacat

michai
26th August 2010, 21:07
Eu ma bucur ca am cont pe bet 365 unde se vor transmite toate meciurile din cate am inteles.Se vede la o calitate foarte buna:ok:
Sper sa castige americanii,chiar daca nu au un dream team:)

HouRock
27th August 2010, 07:42
dupa bataia de la meciul grecia-serbia nenad krstic a fost suspendat 3 meciuri,milos teodosic 2 meciuri

de la greci big sofo si antonis fotsis au fost supendati 2 meciuri fiecare

http://sports.espn.go.com/oly/olybb/news/story?id=5500341

resita
27th August 2010, 11:07
Sambata se deschide fiesta cu urmatoarele meciuri:

Grecia - China

Noua Zeelandă - Lituania

Australia - Iordania

Tunisia - Slovenia

SUA - Croația

Canada - Liban

Rusia - Puerto Rico

Angola - Serbia

Coasta de Fildeș - Turcia

Franța - Spania

Germania - Argentina

Iran - Brazilia

HouRock
27th August 2010, 11:14
din ce am vazut pe program cei de pe sport 1 nu transmit decat meciurile americanilor....sa ma corecteze cineva daca am gresit dar asa am vazut pe site-ul lor la program

deci oricum stateam dupa linkuri de pe net:P
eu astept turcia-grecia de pe 1 septembrie parca....ce atmosfera incendiara va fi

resita
27th August 2010, 11:18
sport 1 este tv care face transmiterea meciului iar restul preiau de la ei brutul

aici lista pe tari cu posturile tv http://turkey2010.fiba.com/pages/eng/fe/10/fwcm/p/tv_broadcasters.html

cristane
27th August 2010, 13:26
Mai e optiunea stream-urilor oficiale, insa costa 30 EUR. Dar se dau toate meciurile live + arhivat. Aici: http://www.fibatv.com/

adi_sampon
28th August 2010, 00:31
http://www.myp2p.eu/competition.php?competitionid=&part=sports&discipline=basketball

instalati niste programe si va merge , linkurile sunt bagate cu cateva ore inaintea meciurilor
eu folosesc site-ul pt fotbal
mai este si rojadirecta

urlacher9
28th August 2010, 00:40
In faza grupelor Sport 1 transmite un meci pe zi dupa cum urmeaza:

Sambata 19:00 SUA-Croatia

Duminica 16:30 SUA-Slovenia

Luni 21:30 SUA-Brazilia

Marti 21:00 Grecia-Turcia

Miercuri 21:00 Lituania-Franta

Joi 19:00 Argentina-Serbia

HouRock
28th August 2010, 08:14
sambata se deschide fiesta cu urmatoarele meciuri:

Grecia - china 16:00

noua zeelandă - lituania 16:00

australia - iordania 16:30

tunisia - slovenia 16:30

sua - croația 19:00

canada - liban 18:30

rusia - puerto rico 18:30

angola - serbia 19:00

coasta de fildeș - turcia 21:00

franța - spania 21:00

germania - argentina 21:30

iran - brazilia 21:30



:d

Kobe24
28th August 2010, 17:38
- grecii au parte de o sperietura...
- chinezii sunt destul de buni dar au iq-ul baschetbalistic mai slab decat al lui amare.
- grecii practic joaca toate meciurile in deplasare avand in vedere ca se joaca in turcia; norocul lor ca la cele mai multe meciuri salile sunt goale. dar la meciurile importante....vor avea un dezavantaj din punctul asta de vedere
- grecii au facut niste greseli in aparare incredibile. nu stiu daca e lipsa de concentrare sau altceva... vom vedea
oricum diamantidis se apara extraordinar. daca grecii aveau inca 2 ca el....chinezii nu treceau de jumate.
- chinezii s-au uitat la prea mult streetball. la fiecare cos sar in sus..... e bun entuziasmu dar prea mult strica...

lol au facut grecii un pressing....chinezii s-au pierdut.. astia nu stiu sa treaca mingea....

HouRock
28th August 2010, 18:01
daca nu aruncau ca disperatii de la 3 diferenta era mult mai mare

40 de aruncari de la 3 din 69 overall sunt mult prea multe,mai ales ca au bagat doar 13

scor final 89-81 pt grecia

yi 26 pts 13 reb
bourousis 21 pts 10 reb
zisis 21 pts 4 reb 5 ast
spanoulis 19 pts 3 ast

resita
28th August 2010, 20:55
cat pe aci era ca grecii sa produca surpriza :drak:

ceva link-uri unde sa vedem pe net ?

Busta
28th August 2010, 21:08
http://www.myp2p.eu/competition.php?competitionid=&part=sports&discipline=basketball eu ma uit la spania cu franta cu sopcast ... calitate ok dar comentariu in chineza :(

caseta
28th August 2010, 21:39
am vazut doar partea a 2-a de la US - croatia, cind diferenta era deja facuta. mi s-a parut ca croatii joaca frumos, dar probabil ca in prima jumatate n-au jucat la fel de frumos de si-au luat 30p dif.

acum ma uit la francezi care probabil iarasi vor avea avantaj dpdv atletic degeaba - mai ales in fata spaniei.
ma uit si ma mir citamai curu are diaw. fuckin fat ass. o fi ruda cu oliver miller ?!
la spanioli rudy fernandez incepe sa ma calce pe nervi. e cam egoist in joc iar in nba cere trade de parca ar fi cine stie ce vedeta.
rubio e bun pasator, sunt tare curios ce ar/va face in nba. si e pacat ca navarro n-a ramas in nba. ar fi putut face treaba buna.

intre timp francezii iar joaca parca-s pe playground. parca n-au scheme, iar playmaking n-au sigur. singurul cu ceva skills in domeniul asta e fat ass de diaw, dar nu e suficient. ma intreb ce le zice antrenorul in timeouts, ca scheme nu pare sa le explice: "tu ai nr 5, tu ai nr 10 desi nu esti de 2 ori mai mare ... bizar. acum va duceti pe teren si fugiti cu mingea in directia aia. tu bati mingea un pic, pasezi, dupa aia o bate si el, ok ? din cind in cind trebuie sa o aruncati spre geamul ala prins de un bat."

2 atacuri la rind au pierdut francezii mingea pe 24 second violation si in general ajung cu 10 secunde pe ceas fara sa stie ce vor sa faca. nu au o schema pe care sunt pe cale sa o faca, nici macar nu-s in pozitie sa faca vreo schema. jalnic.


edit:

ok, francezii nu-s in stare sa faca o schema si trag aiurea de 3p (0-7 pina acum), insa pun niste capace super spectaculoase.

Kobe24
28th August 2010, 22:51
ma pregateam sa zic ca nba-ul ar trebui sa ia lectii de la fiba in privinta arbitrajului.
dar la meciu spania franta arbitrii au fost cam praf(mai ales in prima parte).
franta joaca foarte fizic cu spania...si in plus spaniolii au ratat multe libere...

@caseta

navaro nu se apara deloc.
a fost cam in situatia lui sarunas.
sarunas avea nevoie de minge ca sa fie eficient.
navaro are nevoie de scheme facute pentru el. a nimerit la grizzlies intr-o perioada nasoala. asta a fost ghinionu lui. era un role player care nu juca foarte mult...si cand intra ...era doar un spot-up shooter

caseta
29th August 2010, 00:46
la capacul ala al lui mahinmi cel putin nu stiu ce fault au vazut. a trecut pe linga spaniol si a pus mina pe minge. dar in fine ...
nici spaniolii nu au fost prea soft, as zice. si ei joaca destul de fizic, insa pur si simplu nu au calitatile atletice ale francezilor.

navarro e bun playmaker si bun shooter.
n-o fi el spectaculos on D, dar multe echipe au jucat binisor cu PG slabi on D (jason williams, bibby, nash etc)
multe echipe ar avea nevoie de un playmaker si ar putea sa accepte unul slab on D. hawks de ex.

HouRock
29th August 2010, 07:53
erori de arbitraj o sa fie avand in vedere ca sunt arbitri din kenya,maroc,liban,japonia,angola,columbia,venezuel a si mai stiu eu de unde:P


franta invinge spania,o surpriza dupa parerea mea

dar spaniolilor le convine sa fie pe locul 2 in grupa,scapa de americani in semi-finale
daca ar fi conform calculelor ,si americanii si spaniolii pe locul 1 in grupa,s-ar intalni in semi-finale(daca castiga meciurile in fazele eliminatorii evident)
dar locul 2 in grupa D e mai convenabil,te duce pe cealalta parte a tabloului si implicit te fereste de americani pana in finala

resita
29th August 2010, 08:50
s-ar putea sa ai dreptate dar nu cred ca au gandit strategia asta de non combat inca din primul meci, asta se face in ultimu meci cand esti cu sacii in caruta.

parerea mea este ca franta i-a surprins pe spanioloi, oricum o sa vedem daca e asa sau nu in zilele urmatoare

HouRock
29th August 2010, 08:56
pai n-am zis ca au lasat meciul francezilor:P
doar ca le convine locul 2 mai mult decat locul 1....treaba lor ce fac,desi rezultatul ii ajuta

lituania nu-l are decat pe kleiza,si s-a vazut,destul de greu au trecut de noua zeelanda
canada,liban si noua zeelanda e clar ca vor fi batute de spania,franta si lituania asa ca rezultatele directe dintre aceste 3 echipe vor stabili clasamentul primelor 3 din grupa

si franta are sanse bune sa bata lituania...in acest caz locul 1 e ca si asigurat(nu vor pierde cu celelalte 3 echipe).....deci duelul spania-lituania ar putea fi duelul pt locul 2...eu merg pe spania in acest meci:D

HouRock
29th August 2010, 13:11
ceva link-uri unde sa vedem pe net ?


am incercat si eu mai multe dar la un moment dat toate erau scoase:rosu:
asa ca mi-am facut si eu cont pe bet365

e gratis realizarea contului,si intradevar toate meciurile sunt transmise,cu o calitate buna si comentariu in engleza

ieri la timeout-uri saream de la un meci la altul:D

resita
29th August 2010, 13:14
am cont pe bet365 dar e chel, trebuie sa-l alimentez :drak:

Adrian
29th August 2010, 16:50
eu cred ca am contul restrictionat pe IP, ca nu vad decat fotbal si curse de caini la "live"

HouRock
29th August 2010, 17:00
turnover fest pt americani...asta ii tine in joc momentan pe sloveni

KingMJames
29th August 2010, 17:29
daca isi revin o sa castige la in jur de 25-30 de pct diferenta. daca nu, cel mai probabil o sa ii tina la o distanta suficient de sigura.

HouRock
29th August 2010, 17:30
dincolo lituania se chinuie cu canada....canadienii au condus mai mereu in double digits dar lituanienii au revenit si la inceputul sfertului 4 e egalitate

cristi8
29th August 2010, 20:26
Destul de interesant Serbia-Germania :D Momentan conduc nemtii,dar cred ca Serbia va castiga.In legatura cu USA,in sfertul 2 chiar am crezut ca se vor chinui cu slovenii,dar si-au revenit repede.

Edit:Sarbii duc meciul in OT :D

HouRock
29th August 2010, 20:57
make that double ot:P

cristi8
29th August 2010, 21:12
Cosul lui Jagla a facut diferenta :D

caseta
30th August 2010, 01:50
pe linga faptul ca au (cred) cel mai bun % de jucatori nba/total po****tie, slovenii au si 2 jucatori destul de atletici (vidmar si brezec). 3 daca-l numar si pe dragic, care nu se misca rau, dar ma gindeam in special la big men.

uitindu-ma la croati si sloveni ma intreb ce nivel au intre celelalte echipe. n-au parut sa joace rau contra US, si totusi si-au furat-o destul de lejer.
americanii nu domina ca in 92 sau 96, dar par sa joace destul de bine cit sa cistige la diferente destul de confortabile.
in afara de spanioli, care le-au pus ceva probleme, incerc sa-mi dau seama daca e vreo alta echipa la mondialul asta care poate sa ii bata.
vad ca argentina abia i-a batut pe nemti si australieni, lituanienii s-au chinuit cu NZ si canada, sirbii si-au furat-o de la nemti .... poate doar grecii.

tot n-am incredere in capacitatea lui coach K de a se apara la o echipa care joaca bine pick&roll, insa presiunea defensiva pe G's s-ar putea sa compenseze asta.
ar trebui sa dea de o echipa cu cel putin 1 PG bun + un big man atletic + shooters, dar sincer nu cunosc restul echipelor suficient de bine ca sa-mi dau seama daca e vreuna care are toate astea. are careva vreo idee ?

la US love e more than just the token white guy. dude can rebound. pacat de el ca joaca la wolves. cam la fel cu iguodala la sixers.
pe iguodala as vrea sa-l vad jucind cu un PG capabil. in plus stilul asta de joc e clar ca-l avantajeaza - are ocazia sa inscrie spectaculos pe fast-break si asta il motiveaza sa joace cu o gramada de energie on D.

ma uit acum la franta cu liban si libanul a inceput tare. bine, acum meciul e oprit ca a stricat batum inelul :D
sincer, habar nu aveam ca libanul are o echipa decenta de basket.
libanul si iranul sunt la cupa mondiala, iar din ce am vazut romania n-a fost nici macar in grupele de calificare pt euro 2011.
are careva idee de ce ro n-a fost nici macar in grupele de calificare ?

astia care comenteaza vad ca-i cam iau la **** pe turci - sunt doojde oameni in jurul inelului si le ia 30 de min sa-l schimbe.
au dreptate cind zic ca e totusi un campionat mondial. trebuie sa ai panouri de rezerva si daca e o problema il scoti pe ala stricat (toata instalatia) si aduci alta. si dupa aia vezi tu daca schimbi inelul la ala undeva in afara terenului, nu tii echipele si publicul aiurea in arena.

LOL, e unu care pune scotch prin spatelel inelului/panoului. sper ca inelul asta nou nu l-au prins doar cu scotch :happy
cam dezorganizati turcii ... asa, balcanic. acum abia pun plasa pe inel. :happy e bine totusi ca au avut inel de schimb. comentatorii faceau misto ca poate tre sa se duca la ankara sa cumpere unu nou :happy
ar fi tare ca acum dupa ce s-au chinuit astia 30+ min sa monteze un inel nou sa mai dea francezii un dunk si sa-l rupa din nou :happy

HouRock
30th August 2010, 08:35
ma uit acum la franta cu liban si libanul a inceput tare. bine, acum meciul e oprit ca a stricat batum inelul :D
sincer, habar nu aveam ca libanul are o echipa decenta de basket.
libanul si iranul sunt la cupa mondiala, iar din ce am vazut romania n-a fost nici macar in grupele de calificare pt euro 2011.
are careva idee de ce ro n-a fost nici macar in grupele de calificare ?



libanezii au sanse bune sa treaca de grupe de pe locul 4...au 2 jucatori nascuti in america,freije si vroman(care au trecut si prin nba) si un jucator de-al lor el khatib care e destul de bun si el.....am vazut un amical cu argentina inainte de turneu si m-au surprins,au fost aproape tot meciul si doar pe final s-au dus argentinienii dar din ce tin minte a fost sub 10 pct diferenta.....argentina cu nocioni,scola,oberto,prigioni,delfino,nu au jucat cu rezerve
atunci credeam ca a fost un foc de paie dar iata ca aici confirma

urlacher9
30th August 2010, 09:33
@caseta: motivul pentru care Romania nu a fost in grupele preliminarii pentru Eurobasket este acela ca baschetul European e impartit in trei divizii, A, B si C. Romania este pentru moment in Divizia B si asta se intampla de ani buni. Se pare insa ca e ultima campanie in care FIBA Europe merge pe acest sistem insa nimic nu e 100% sigur pana acum. Cert e ca in grupa ei de promovare Romania are 3W 1L.

michai
30th August 2010, 10:43
dupa primele 2 meciuri cred ca americanii au mari sanse sa recastige titlul mondial.si cred ca au facut foarte bine pana la urma ca au lasat vedetele acasa(s-au nu au vrut sa vina,whatever...).cei de acuma au o sansa sa joace pt SUA la un campionat mondial si din cate vad nu cred sa ii poata bate cineva:ok:

koko88
30th August 2010, 13:34
erau o gramada care ziceau ca sua nu au sanse sa castige .... ce e drept mai mult pana la castigarea trofeului dar lucrurile arata bine pentru moment. dar mai nou vad ca multi aleg acum sua...eu zic ca o sa castige fiecare meci pana la sfarsit.grecia & spania nu vad cum pot face ceva

Kobe24
30th August 2010, 16:01
uitindu-ma la croati si sloveni ma intreb ce nivel au intre celelalte echipe. n-au parut sa joace rau contra US, si totusi si-au furat-o destul de lejer.


croatia e mai slaba. slovenia e cam la nivelul serbiei argentinei..dar putin sub greci si spanioli



in afara de spanioli, care le-au pus ceva probleme, incerc sa-mi dau seama daca e vreo alta echipa la mondialul asta care poate sa ii bata.
vad ca argentina abia i-a batut pe nemti si australieni, lituanienii s-au chinuit cu NZ si canada, sirbii si-au furat-o de la nemti .... poate doar grecii.

banuiesc ca te-ai uitat mai mult la boxscore....
-sarbii joaca fara niste jucatori...care sunt suspdentati.
-germania a jucat peste asteptari....puteau sa ii bata si pe argentinieni.
-nemtii au castigat cu o aruncare norocoasa oricum...
-spania a jucat pana acum mult mai slab decat serbia; aseara in prima repriza au avut probleme cu NZ(!!).

- lituania nu mai e ce a fost...nu inteleg de ce o bagi la favorite(sau cel putin la posibile adversare periculoase pentru US); nu cred ca au vreo sansa sa treaca de sferturi. norocul lor e ca au o grupa FOARTE usoara si asta le da o sansa la sferturi.






tot n-am incredere in capacitatea lui coach K de a se apara la o echipa care joaca bine pick&roll, insa presiunea defensiva pe G's s-ar putea sa compenseze asta.
ar trebui sa dea de o echipa cu cel putin 1 PG bun + un big man atletic + shooters, dar sincer nu cunosc restul echipelor suficient de bine ca sa-mi dau seama daca e vreuna care are toate astea. are careva vreo idee ?


pai slovenia era una din ele; de aia am si zis ca e cel mai dificil adversar din grupe pentru USA.
chestia cu presiunea nu o sa mai aiba acelasi efect in fazele superioare si mai ales nu la jucatorii experimentati.



la US love e more than just the token white guy. dude can rebound. pacat de el ca joaca la wolves. cam la fel cu iguodala la sixers.


banuiesc ca nu i-ai vazut prea mult pe wolves in sezon:p





pe iguodala as vrea sa-l vad jucind cu un PG capabil. in plus stilul asta de joc e clar ca-l avantajeaza - are ocazia sa inscrie spectaculos pe fast-break si asta il motiveaza sa joace cu o gramada de energie on D.


a jucat cu miller...

HouRock
30th August 2010, 19:58
dupa ce i-au invins pe sarbi nemtii joaca execrabil cu australienii
38-20 la pauza(nemtii aveau 12 pct cu 2 min ramase din sfertul 2) 8-30 shooting


mai devreme slovenii i-au invins pe croati intrun meci frumos,competitiv..se lupta pt locul 2 cu brazilia in grupa B

Sifodias
30th August 2010, 21:51
Wow!Ce surpriza echipa asta a Braziliei!Un prim sfert excelent al brazilienilor,chiar nu m-as fi asteptat!Meci interesant!

caseta
30th August 2010, 22:06
@kobe24 - stiam ca love e bun la reb, chiar daca nu l-am vazut. nu stiam insa ce va face in cu reguli fiba.

slo-cro a fost frumos si au avut % incredibile la 3p si unii si altii. insa pe mine ma cam enerveaza stilul asta fiba cu mai multe aruncari de 3p decit de 2p. nu se joaca mai deloc inside - majoritatea cosurilor de sub panou vin pe off reb. bine ca muta astia linia de 3p mai in spate, poate asa sa se schimbe un pic stilul.

speaking of inside game, cu croatii n-au mai jucat asa bine sub panou slovenii. n-au mai avut atitea dunkuri in the half-court. IMO inca o dovada ca americanii nu se apara bine sub panou.

caseta
31st August 2010, 02:57
na ca erau sa-i arda brazilienii.
prima repriza (in special primul sfert) a fost excelenta, insa apoi calitatea a fost praf. 1 milion de turnovers iar brazilienii au tras de s-au plictisit (pe mine sigur m-au plictisit) de la 3p si au ratat de au rupt.

cred ca calitatea extrem de slaba a 2nd half a fost in mare parte pt ca era al 3-lea meci in 3 zile. turnovers, ratari peste ratari inclusiv layups, pase date aiurea etc.
nu stiu ce kkt de organizare e asta, dar ar trebui sa fie cite o zi de pauza intre meciurile unei echipe. daca inghesui meciurile asa scade calitatea si fanii n-au decit de pierdut.

solaris
31st August 2010, 05:53
Daca vreti sa vedeti mondialul intrati aici : www.solarisport.page.tl Toate meciurile sunt transmise in direct!

Datenshi
31st August 2010, 13:06
Dupa bataia aia de pomina, trebuie neaparat sa vad azi Grecia - Turcia.

solaris
31st August 2010, 15:22
Dupa ce intrati pe pagina care am postat-o mai sus apasati pe Basketball si apoi pe partida dorita si aveti linkuri. Apesi pe F5 pentru actualizare daca nu exista un link pentru un meci anume. Daca apare un link va fi pus imediat. Vizionare placuta !

www.solarisport.page.tl

http://i34.tinypic.com/4lhgzb.jpg

HouRock
31st August 2010, 15:27
shit.....de ce au trebuit sa puna cele mai interesante 2 meciuri ale zilei la aceeasi ora?

solaris
31st August 2010, 16:30
Sau tot pe http://www.solarisport.page.tl iti faci cont pe Bet365 apasand pe Join si apoi dupa ce ti-ai facut gratis contul introduci username si password si vezi in playerul din imagine toate partidele de la mondial si nu numai in limba engleza!

http://i35.tinypic.com/8wxjt4.jpg

http://i35.tinypic.com/vdikj5.jpg

Jason Kidd
31st August 2010, 20:30
1. tot n-am incredere in capacitatea lui coach K de a se apara la o echipa care joaca bine pick&roll, insa presiunea defensiva pe G's s-ar putea sa compenseze asta.
2. ar trebui sa dea de o echipa cu cel putin 1 PG bun + un big man atletic + shooters, dar sincer nu cunosc restul echipelor suficient de bine ca sa-mi dau seama daca e vreuna care are toate astea. are careva vreo idee ?

3. la US love e more than just the token white guy. dude can rebound. pacat de el ca joaca la wolves. cam la fel cu iguodala la sixers.
pe iguodala as vrea sa-l vad jucind cu un PG capabil. in plus stilul asta de joc e clar ca-l avantajeaza - are ocazia sa inscrie spectaculos pe fast-break si asta il motiveaza sa joace cu o gramada de energie on D.


1. Agree. Apararea merge bine pina acum, insa echipele serioase vor juca altceva in eliminari.

2. Spania.
Altfel, din ce am vazut pina acum, Argentina a jucat bine si Brazilia. Dar ma indoiesc ca Brazilia poate jucaa consistent la nivelul la care a jucat in meciul cu US. Francezii sint poeti, bat Spania si se chinuie cu Canada, echipa de seria a III-a. Rusii sint inca sub influenta razboiului rece. Grecii sint sireti, insa stilul lor cacacios nu merge la infinit. Nu stiu daca prind primele 4 locuri.
N-am vazut Turcia deloc, nu ma pot pronunta, dar joaca cu 6 jucatori, daca pui la socoteala publicul local.
Si Serbia, care are un antrenor de elita, daca nu-si dau in stamba balcanica.

3. Pustii americani au talent, dar cred ca experienta (sau lipsa ei) se va vedea inspre final. In meciurile fierbinti e posibil sa se simta ca de fapt joaca cu centru mina moarta. Si in aceleasi meciuri, echipe ca Spania, Serbia sau Grecia vor face totul ca sa controleze tempoul, asa ca ii va forta sa joaca halfcourt, iar rapiditatea americanilor devine aproape non factor.
Insa au (in afara de pozitia 5) rezerve bune (nu ii compari cu olimpicii de acum 2 ani). Este uimitor ca au cistigat tot, si in pregatiri si in primele 3 meciuri. Jocul lor insa este un compromis NBA-college, leaning towards the latter. Ceea ce ii face pe unii dintre ei sa nu joace ce joaca de obicei.
Dar e placut sa-i urmaresti jucind,

Apropo, e ultima competitie cu vechile reguli si marcaje, corect ?

Sifodias
31st August 2010, 20:53
Care-s alea noi?

Kobe24
31st August 2010, 23:44
cu victoria din seria asta...turcia intra la favorite:D.
ar trebui sa aiba cel mai usor adversar in optimi...daca nu cumva o comit spaniolii din nou....
apoi in sferturi joaca cu slovenia/brazilia/germania/australia/serbia. in afara de serbia celelalte pot fi batute.
pe americani nu ii pot intalni decat in finala....
nici nu vreau sa ma gandesc ce o sa fie in sala...daca asta va fi finala....


spania are probleme mari. in cea mai usoara grupa se chinuie...

za_horse
1st September 2010, 00:41
@Sifodias
- linia de 3 puncte mutata jumatate de metru mai in spate
- zona de 3 secunde dreptunghiulara in loc de trapezoidala
- "no charge zone" in apropierea inelului
- in caz de fault sau picior cu peste 14 secunde de atac ramase nu se reseteaza timpul de atac. Daca aceste infractiuni se petrec cand sunt mai putin de 14 secunde atunci se aduce timpul de atac la 14 secunde.

Cam astea ar fi cele mai importante...

caseta
1st September 2010, 04:17
oho, ce si-au furat-o grecii si spaniolii. banuiesc ca li se urcasera putin basinile la cap si aveau nevoie de putina aerisire.

apropo de no-charge zone, mi se pare mie sau unele arene de la campionatul asta au asa ceva si altele nu ?
sau unde am vazut no-charge zone a fost in meciurile de incalzire ale americanilor dinaintea turneului ?

oricum buna treaba cu modificarile astea.
in primul rind se aduc regulile mai aproape de nba - oricit s-ar caca fiba pe ei, basketul vine totusi de la americani, asa ca e normal ca regulile provenite de la ei sa fie adoptate de restul si nu invers. daca americanii ar veni acum cu modificari la regulile foLbalului FIFA si toti fanii s-ar oripila de asa aroganta.
in al 2-lea rind mi se pare ca aduc avantaje dpdv al jocului:
- spacing mai bun cu linia de 3p mai departe
- mai putine aruncari fortate de 3p (SPER) si mai multe patrunderi si joc inside (de la spacing si de la caciula modificata)
- mai putin flopping

ar trebui sa adopte si defensive 3 sec. iar arbitrii americani ar trebui sa lase jocul mai liber, cum il lasa astia acum. nu neaparat din toate pdv - dar sa fluiere mai putine charges si mai multe def (blocking) fouls.
n-am vazut atita flopping acum cit am vazut in ultima vreme in nba, si, sincer, e o chestie f placuta.
cind nu te poti apara, aia e: ori comiti fault, ori permiti cosul. aruncatul pe spate ca o curva ieftina nu ar trebui sa fie o optiune.

za_horse
1st September 2010, 11:30
Mie cel mai mult imi placea o regula de college care zicea ca nu ai voie sa driblezi pe loc 5 secunde: daca in interval de 5 secunde nu pasezi sau nu ataci cosul pierzi posesia mingii. Nu stiu daca mai e in vigoare dar acum cativa ani cand prindeam ceva varianta de espn si ei dadeau cateva conferinte din NCAA.
Cu Def. 3 seconds e greu. Apararea in zona e prea po****ra in afara Statelor Unite. S-ar putea sa se introduca si regula asta dar probabil ca n-au vrut sa ameteasca arbitrii/antrenorii/jucatorii cu prea multe schimbari.

Jason Kidd
1st September 2010, 14:39
oho, ce si-au furat-o grecii si spaniolii.

oricum buna treaba cu modificarile astea.
in primul rind se aduc regulile mai aproape de nba - oricit s-ar caca fiba pe ei, basketul vine totusi de la americani, asa ca e normal ca regulile provenite de la ei sa fie adoptate de restul si nu invers.

Eu tot cred ca spaniolii si grecii sint printre favoriti. In grupe se joaca altceva si astept ca, cel putin spaniolii, sa joace mai aproape de nivelul pe care cred eu ca il au.
La Olimpiada si putin dupa, arbitrii erau mai lejeri, fluierind mai aproape de NBA rules, in special la regula pasilor. In meciurile pe care le-am vazut eu la CM, au revenit la regula stricta dupa ridicarea pivotului. Din cite am inteles eu, era o directiva a FIBA pentru a lasa jocul sa curga si nu sa ii avantajeze pe americani. Asta daca facem abstractie, dupa cum spunea cineva, ca arbitrii, la nivelul de grupe, vin de pe toate continentele si nivelul nu e de elita.
FIBA schimba regulile pentru ca are tot interesul sa faca jocul de baschet mai spectaculos, fapt dovedit de NBA. Asta e motivul ca a adoptat noile reguli. Nu neaparat ca vin de la cei care au creat jocul. Daca NBA isi avea sediul in Faurei sau in Nagorno Karanagh si era po****r, cred ca Baumann ar fi trebuit sa le adopte anyway. Just mumbling around ...

Kobe24
1st September 2010, 15:27
oricum buna treaba cu modificarile astea.
in primul rind se aduc regulile mai aproape de nba - oricit s-ar caca fiba pe ei, basketul vine totusi de la americani, asa ca e normal ca regulile provenite de la ei sa fie adoptate de restul si nu invers. daca americanii ar veni acum cu modificari la regulile foLbalului FIFA si toti fanii s-ar oripila de asa aroganta.
in al 2-lea rind mi se pare ca aduc avantaje dpdv al jocului:
- spacing mai bun cu linia de 3p mai departe
- mai putine aruncari fortate de 3p (SPER) si mai multe patrunderi si joc inside (de la spacing si de la caciula modificata)
- mai putin flopping



fotbalul vine de la englezi....dar nu ei fac regulile.
nu cred au dreptul americani sa impuna regulile doar pentru ca de la ei vine.
ala care are ideile...regulile cele mai bune trebuie sa se impuna

asta ar fi o gandire in genul lui vadim sau becali: eu am infiintat partidu...doar eu il conduc.

fiba adopta regulile astea pentru ca sunt mai bune.
in acelasi timp nba-ul ar trebui sa adopte ceva de la fiba: check-hand....
sau sa scoata def 3-sec...desi ar mai fi mai buna prima varianta.
nba-ul a devenit mai soft....si pg mici si rapizi sunt aproape imposibil de aparat.

caseta
1st September 2010, 15:50
FIBA schimba regulile pentru ca are tot interesul sa faca jocul de baschet mai spectaculos, fapt dovedit de NBA. Asta e motivul ca a adoptat noile reguli. Nu neaparat ca vin de la cei care au creat jocul. Daca NBA isi avea sediul in Faurei sau in Nagorno Karanagh si era po****r, cred ca Baumann ar fi trebuit sa le adopte anyway. Just mumbling around ...

aaaa, absolut.
si fiba oricum sunt cu mai mult de 10 ani in urma numai din mindrie prosteasca IMO. puteau sa armonizeze de mult regulile, dar au vrut ei sa fie mai speciali.

ce ziceam eu era in ideea ca nici macar vreo scuza penibila nu au - din asta de genul "nu ne luam noi dupa americani ca noi am inventat sportul"


fotbalul vine de la englezi....dar nu ei fac regulile.

nu englezii, europenii. sper ca ti-e clar ca europa domina FIFA.
ei impun cam ce vor, nu americanii, nu asiaticii si nu africanii.


nu cred au dreptul americani sa impuna regulile doar pentru ca de la ei vine.

n-am sustinut asta. vezi mai sus.


ala care are ideile...regulile cele mai bune trebuie sa se impuna

ideal asa ar fi. daca n-ar exista orgolii stupide.
pina una-alta nba-ul a dovedit ca e cel mai bun la adoptat reguli noi si facut sportul mai spectaculos (cu o mare exceptie - flopping-ul)
mai ales ca ei tot testeaza chestii noi in nbdl. au laboratorul pregatit, testeaza si ce merge e promovat in nba. au un sistem mai bun decit europenii, zic eu. si mai flexibil.


fiba adopta regulile astea pentru ca sunt mai bune.
in acelasi timp nba-ul ar trebui sa adopte ceva de la fiba: check-hand....
sau sa scoata def 3-sec...desi ar mai fi mai buna prima varianta.
nba-ul a devenit mai soft....si pg mici si rapizi sunt aproape imposibil de aparat.

de ce sa adopte nba-ul ceva de la fiba ? doar pt reciprocitate ? fuck that shit.
hand-check (nu check-hand :D) a fost impus pt ca altfel ramineau meciurile ca in anii '90. de fapt deja prin 2004 era mai rau - indiana vs detroit se termina 60-58 .... intr-o zi buna.

nba a adoptat asta pt ca scoring-ul/meci scadea constant. asta pt ca sist defensive deveneau din ce in ce mai bune in timp ce ofensiva nu prea mai ai ce sa o imbunatatesti. defensiva a devenit din ce in ce mai buna si pt ca au aparut tot mai multi jucatori mai inalti, mai rapizi, mai atletici, mai puternici .... partial si pt ca acum jucatorii tineri au hrana mai buna, nutritionisti, preparatori fizici etc. IIRC intr-un off-season bird a slabit mincind doar pop-corn si bind 7up.

iar cu hand-check uita-te cum arata meciurile FIBA: 1 milion de aruncari de 3p. chiar atunci cind nu le intra, toti continua sa traga de 3p. in mai toate meciurile pe care le-am vazut la campionatul asta echipele au aruncat de 3p mai mult decit de 2p. si am vazut cel putin 2 meciuri/zi. iar treaba asta o tot zic de ani de zile - de stilul asta enervant.


iar sa scoti def 3 sec ar fi alta timpenie. daca n-ai def 3 sec ii permiti unui pampalau mare si imobil sa se parcheze sub cos. pui 2 greg ostertag acolo si 3 wings mobile si s-a terminat cu patrunderile, iar mai toate aruncarile vor fi contested. si daca patrunde careva, pampalaul se misca usor lateral si obtine charge.


IMO nu prea ai gindit tu bine inainte sa scrii ce ai scris. mai gindeste-te si mai vezi ce-ti da.

Kobe24
1st September 2010, 17:24
aaaa, absolut.
si fiba oricum sunt cu mai mult de 10 ani in urma numai din mindrie prosteasca IMO. puteau sa armonizeze de mult regulile, dar au vrut ei sa fie mai speciali.

ce ziceam eu era in ideea ca nici macar vreo scuza penibila nu au - din asta de genul "nu ne luam noi dupa americani ca noi am inventat sportul"



nu englezii, europenii. sper ca ti-e clar ca europa domina FIFA.
ei impun cam ce vor, nu americanii, nu asiaticii si nu africanii.



n-am sustinut asta. vezi mai sus.



ideal asa ar fi. daca n-ar exista orgolii stupide.
pina una-alta nba-ul a dovedit ca e cel mai bun la adoptat reguli noi si facut sportul mai spectaculos (cu o mare exceptie - flopping-ul)
mai ales ca ei tot testeaza chestii noi in nbdl. au laboratorul pregatit, testeaza si ce merge e promovat in nba. au un sistem mai bun decit europenii, zic eu. si mai flexibil.



de ce sa adopte nba-ul ceva de la fiba ? doar pt reciprocitate ? fuck that shit.
hand-check (nu check-hand :D) a fost impus pt ca altfel ramineau meciurile ca in anii '90. de fapt deja prin 2004 era mai rau - indiana vs detroit se termina 60-58 .... intr-o zi buna.

nba a adoptat asta pt ca scoring-ul/meci scadea constant. asta pt ca sist defensive deveneau din ce in ce mai bune in timp ce ofensiva nu prea mai ai ce sa o imbunatatesti. defensiva a devenit din ce in ce mai buna si pt ca au aparut tot mai multi jucatori mai inalti, mai rapizi, mai atletici, mai puternici .... partial si pt ca acum jucatorii tineri au hrana mai buna, nutritionisti, preparatori fizici etc. IIRC intr-un off-season bird a slabit mincind doar pop-corn si bind 7up.

iar cu hand-check uita-te cum arata meciurile FIBA: 1 milion de aruncari de 3p. chiar atunci cind nu le intra, toti continua sa traga de 3p. in mai toate meciurile pe care le-am vazut la campionatul asta echipele au aruncat de 3p mai mult decit de 2p. si am vazut cel putin 2 meciuri/zi. iar treaba asta o tot zic de ani de zile - de stilul asta enervant.


iar sa scoti def 3 sec ar fi alta timpenie. daca n-ai def 3 sec ii permiti unui pampalau mare si imobil sa se parcheze sub cos. pui 2 greg ostertag acolo si 3 wings mobile si s-a terminat cu patrunderile, iar mai toate aruncarile vor fi contested. si daca patrunde careva, pampalaul se misca usor lateral si obtine charge.


IMO nu prea ai gindit tu bine inainte sa scrii ce ai scris. mai gindeste-te si mai vezi ce-ti da.



am zis UNA sau ALTA....de preferat prima....

eu cred ca tu nu prea ai gandit...sau nu ai citit inainte sa scrii.

in fiba e asa....pentru ca e terenu mai mic....linia de 3 mai aproape si nu exista def 3sec deci spatiu mult mai mic. in nba-ul n-ar fi cazul

hand-check-ul ar oferi un joc mai fizic. nu s-ar juca ca in fiba.
defensivele ar fi mult mai bune...si asta ar creste calitatea jocului.


NBA-ul e mult prea soft in zilele astea...si asta e una din cauze...

Datenshi
1st September 2010, 18:39
Sau tot pe http://www.solarisport.page.tl iti faci cont pe Bet365 apasand pe Join si apoi dupa ce ti-ai facut gratis contul introduci username si password si vezi in playerul din imagine toate partidele de la mondial si nu numai in limba engleza!

Solaris, mai termina si tu cu spamm-ul asta. Cine are cont pe bet365 le poate vedea direct pe site, de ce s-ar loga in alta parte?

caseta
1st September 2010, 18:50
am zis UNA sau ALTA....de preferat prima....

eu cred ca tu nu prea ai gandit...sau nu ai citit inainte sa scrii.

in fiba e asa....pentru ca e terenu mai mic....linia de 3 mai aproape si nu exista def 3sec deci spatiu mult mai mic. in nba-ul n-ar fi cazul

hand-check-ul ar oferi un joc mai fizic. nu s-ar juca ca in fiba.
defensivele ar fi mult mai bune...si asta ar creste calitatea jocului.


NBA-ul e mult prea soft in zilele astea...si asta e una din cauze...

aici nu-s DELOC de acord cu tine.
cu hand-check stim ce se intimpla. iar meciurile alea indiana-detroit nu erau calitate. era aproape de handbal, cum se apropia unu de inel isi lua bucati de nu se vedea. dupa tine inteleg ca un meci terminat 0-0 ar fi cel mai tare dpdv calitativ, ca ar insemna ca defensivele au fost perfecte.

eu prefer sa vad un free flowing game. e mai greu sa te aperi, dar e acelasi lucru pt toti.


la partea cu def 3 sec, again, daca nu ai aia vei avea si mai mult flopping si mult mai putine patrunderi, dunks etc.

Datenshi
1st September 2010, 19:09
A inceput Jihadul. :D Echilibrat deocamdata.

LE: Dupa dunkul in forta, americanii iau avans, iar iranienii par cam demoralizati.

Kobe24
1st September 2010, 19:50
aici nu-s DELOC de acord cu tine.
cu hand-check stim ce se intimpla. iar meciurile alea indiana-detroit nu erau calitate. era aproape de handbal, cum se apropia unu de inel isi lua bucati de nu se vedea. dupa tine inteleg ca un meci terminat 0-0 ar fi cel mai tare dpdv calitativ, ca ar insemna ca defensivele au fost perfecte.

eu prefer sa vad un free flowing game. e mai greu sa te aperi, dar e acelasi lucru pt toti.


la partea cu def 3 sec, again, daca nu ai aia vei avea si mai mult flopping si mult mai putine patrunderi, dunks etc.


eu sunt de acord ca def 3 sec nu e o idee prea buna...si de aia vreau hand-check...
daca cineva i-ar tine pe lakers sau heat la 60 puncte...atunci defensivele au fost perfecte si as vrea sa vad meciuri din astea.
daca se intampla asta cu wolves....atunci e ofensiva devina.
la indiana-detroit defensivele erau excelente...dar nici ofensivele nu straluceau.

diferenta ar fi ca acuma nu mai ai def 3-sec...deci ar fi undeva la mijloc...

pe cand un meci suns-warriors(din 06-07)...e...super aiurea...0 defense...e streetball si regulile de azi incurajeaza chestia asta.

gentry a schimbat multe chestii in bine la suns.

prefer calea de mijloc...si defensive excelente si ofensive, cu un plus pe defensiva.

za_horse
1st September 2010, 20:02
Stiu ca majoritatea se uita la Jihad... dar Angola are +10 fata de Germania in sfertul 3 :rolleyes:

Datenshi
1st September 2010, 20:18
Eu am "zapat" pe toate 4 la un moment dat, dar m-am oprit tot la Angola - Germania, fiind cel mai echilibrat. S-au mai apropiat nemtii.

za_horse
1st September 2010, 20:27
Mda, au ajuns nemtii la +8. Si totusi imi place cum se apara angolezii la interceptie.

L.E. Overtimeeeee!!!!
P.S. Am devenit fan Olimpio Cipriano

L.L.E. Angola by 4!!!!! Super simpatica echipa angoleza. Inca nu-mi imaginez cum au reusit nemtii sa-i bata pe sarbi...

Datenshi
1st September 2010, 21:03
Frumos meci, si Angola castiga pana la urma.

Lover
1st September 2010, 21:20
ce agresiv se apara francezii... nu inteleg cum rezista in ritmul asta la 5 meciuri/6 zile, mai ales dupa ce vin din vacanta

Datenshi
1st September 2010, 22:21
Si Turcia preia conducerea.

Lover, uite ca nu au rezistat prea mult. Acum am vazut cat e scorul.

Kobe24
2nd September 2010, 00:08
Mda, au ajuns nemtii la +8. Si totusi imi place cum se apara angolezii la interceptie.

L.E. Overtimeeeee!!!!
P.S. Am devenit fan Olimpio Cipriano

L.L.E. Angola by 4!!!!! Super simpatica echipa angoleza. Inca nu-mi imaginez cum au reusit nemtii sa-i bata pe sarbi...

un singur meci ar putea fi considerat un accident(mai ales in grupe)...
ce mi-e foarte greu sa inteleg...e cum au jucat atat de bine si cu serbia si argentina(au fost aproape sa ii bata si pe ei)....si au fost invins de angola(serbia i-a batut la 50 de puncte)...si au fost macelariti de australia.

e adevarat ca la sport nu se aplica regula de 3 simpla....dar....diferentele de valoare sunt mult prea mari. in nba(sau euroliga) e posibil sa bati iei bataie de la cineva la 40 de puncte si a2-a zi sa ii bati pe lakers/barcelona.

delaparis
2nd September 2010, 00:19
uite ca nu au rezistat prea mult. Acum am vazut cat e scorul.

Oricum au avut rezultate peste asteptari si peste valoarea lor, cred eu.
Au cazut pe locul 3 in grupa se pare ...

Kobe24
2nd September 2010, 00:28
lucrurile sunt clare in mare parte:

grupa A:
1,2 serbia argentina. au meci direct maine...care bate ia primu loc
3,4 australia angola la fel.

germania OUT

grupa B
1. usa
2. slovenia
3,4 brazilia croatia...meci direct

celelalte out

grupa C
1. turcia(:D)
2,3 grecia rusia....meci direct
4 puerto rico cel mai probabil(trebuie doar sa bata CIV)

grupa D
1. lituania
2. franta
3,4 spania noua zeelanda
ca sa treaca NZl de spania...trebuie sa ii bata pe francezi iar spania sa ia bataie de la canada. la cum a fost grupa asta...tot ce e posibil

maine o sa fie o zi infernala....
4 meciuri directe...in care echipele se bat pe o anumita pozitie.....

serbia argentina si grecia rusia...sunt cele mai interesante....dar din pacate sunt cam la aceeasi ora:(.... au pus si astia meciurile ca dracu...

si croatia brazilia e destul de interesant. bine ca nu e si asta la aceeasi ora

Jason Kidd
2nd September 2010, 01:01
Germania si China - out!
Nemtii au fluctuat chiar si cu Nowitzki. Chinezii, cit de mult le place lor baschetul, pleaca acasa cu coada intre picioare. Tot nu pot intelege cum nu se pot gasi 12 jucatori decenti intr-o tara cu 1.3 miliarde de oameni. Citeam undeva ca meciurile din CBA sint urmarite la TV de 600 mil de oameni.

caseta
2nd September 2010, 02:41
francezii au fost PRAF cu lituania. au jucat absolut haotic. daca nu erau asa atletici nu marcau nici 15 p. au avut 13-15 p avans si le-au pierdut pt ca nu au fost in stare sa marcheze cred ca vreo 10 min. DEZASTRU in ofensiva. nici un pic de organizare, alergau ca naucii pe teren aiurea, incercau pe rind sa patrunda, nu reuseau si pina la urma forta fernando de colo sau altul o aruncare de 3p pe care, evident, o rata. am vazut mai multa organizare pe playground decit la francezi. JALNIC. pacat de cit de atletici sunt .... cu un antrenor si/sau un PG ca lumea ar putea ajunge departe.

Vadim
2nd September 2010, 14:06
bwin difuzeaza live Campionatul Mondial de Baschet. Vezi si cotele bwin oferite castigatorilor competitiei

(http://www.onlinesport.ro/forum/../stiri/baschet/nba/66817/bwin-difuzeaza-live-campionatul-mondial-de-baschet-vezi-si-cotele-bwin-oferite-castigatorilor-competitiei.htm)

resita
2nd September 2010, 19:10
interesant inceput de meci la Argentina - Serbia :shocked:

HouRock
2nd September 2010, 19:13
4 puerto rico cel mai probabil(trebuie doar sa bata CIV)



uite ca au castigat ivorienii:happy:happy

sunt nedumerit...cum e departajarea la egalitate?rezultatul direct sau cosaveraj?

pt ca vor fi foarte probabil 3 echipe cu 1-4(daca turcia invinge china)

oaspetele
2nd September 2010, 21:42
Ba baieti, nu va indurati de mine sa-mi traduceti chestiile alea din americana ?
gen hand check, flipper sau cum era etc.
mersi tare mult !
:D

caseta
2nd September 2010, 22:17
Ba baieti, nu va indurati de mine sa-mi traduceti chestiile alea din americana ?
gen hand check, flipper sau cum era etc.
mersi tare mult !
:D

pasul 1: http://lmgtfy.com/?q=hand+check+basketball&l=1

daca nu stii engleza, pasul 2: http://translate.google.com/# si copiezi acolo textul sau adresa site-ului de la pasul 1 (nu aia pusa de mine)

:D :D

Kobe24
2nd September 2010, 22:51
uite ca au castigat ivorienii:happy:happy

sunt nedumerit...cum e departajarea la egalitate?rezultatul direct sau cosaveraj?

pt ca vor fi foarte probabil 3 echipe cu 1-4(daca turcia invinge china)

meciuri directe(vor fi la egalitate si aici)..
si dupa aia cosaveraj in meciurile directe
si dupa aia(greu de crezut sa fie cazul)...cosaverajul general

caseta
3rd September 2010, 02:20
lolers.
iar au fost francezii penibili. au pierdut locul 3 pe o aruncare aproape in ultima secunda a neo-zeelandezilor. HA HA HA.
acum in loc sa joace cu rusii, care erau mai ok, o sa si-o fure drastic de la turcaleti. antrenorul ala ar trebui concediat pe loc.
in mod normal o sa le rupa turcii curu in doua. pe de alta parte, nu e exclus sa prinda francezii o zi f buna si sa le intre toate timpeniile lor de aruncari fortate si, atletici fiind, sa reuseasca sa joace destul D cit sa treaca mai departe, chiar daca la modul sincer nu merita deloc. aiureli din astea se mai intimpla prin competitii din astea, mai ales cind e one-and-done.

PS: apropo de echipele care merg mai departe si uite ca china nu e out. in fine, o sa fie rapid.
http://turkey2010.fiba.com/pages/eng/fe/10/fwcm/p/brackets.html
serbia-croatia si brazilia-argentina ... LOL.
acum trebuia sa se joace si grecia-turcia si eventual lituania-rusia (ca nici aia nu cred ca se iubesc prea tare) ca sa fie treaba clara :D :D

za_horse
3rd September 2010, 09:11
^^ Ipotetic Rusia poate intalni Lituania in semifinala :P
La fel de ipotetic Serbia si Grecia pot relua meicul de extreme wrestling in sferturi :drak:

Jason Kidd
3rd September 2010, 21:34
Ba baieti, nu va indurati de mine sa-mi traduceti chestiile alea din americana ?
gen hand check, flipper sau cum era etc.
mersi tare mult !
:D

Uite aici un link la un dictionar de la situl Labradorilor:
http://www.labradors.ro/basket-fun/termeni-baschet.html
Unii termeni au fost preluati de pe Halfcourt, insa majoritatea definitiilor sint imbunatatite si foarte bine traduse.
Good old time, Caseta!

Sifodias
4th September 2010, 20:07
Serbia castiga cu mari emotii un meci foarte echilibrat cu Croatia.Croatii n-au jucat rau dar le-a lipsit experienta,pe care sarbii la final au avut-o!Desii erau sa se inece ca tiganul la mal sarbii dupa ce au pierdut copilareste mingea cu 20 si ceva de secunde ramase pana la final.Poate fac grecii un meci bun si elimina Spania!Potential au...

Adrian
6th September 2010, 19:13
ce interes pentru campionatul mondial!! Si pe forum, dar mai ales in tribune!! N-am vazut atat de multe scaune goale in NBA nicioadata!! Ma mir ca nu v-ati dus niciunul...te urci in masina dimineata si seara esti la meci!

caseta
6th September 2010, 21:28
ce interes pentru campionatul mondial!! Si pe forum, dar mai ales in tribune!! N-am vazut atat de multe scaune goale in NBA nicioadata!! Ma mir ca nu v-ati dus niciunul...te urci in masina dimineata si seara esti la meci!

cred ca-s citeva aspecte:

1. basketul nu genereaza (din pacate) atita interes cit fotbalul, asa ca sunt mult mai putini fani care se deplaseaza cu echipa, ca la fotbal

2. suprapunerea cu cupa mondiala de fotbal s-ar putea sa fi afectat audienta. daca cineva ar fi mers poate in ani diferiti o data la fotbal si o data la basket, dar nu avea concediu (si buget) pt amindoua anul asta, posibil sa fi ales fotbalul

3. probabil ca (vrind-nevrind) lumea o ia pe urma americanilor pt care world cup e o competitie de mina a 2-a, importanta fiind olimpiada (si e posibil sa fi fost si mai rau daca world cup nu era practic turneu de calificare pt olimpiada). zic vrind-nevrind pt ca starurile multor nationale joaca in nba, si uite ca au adoptat obiceiurile locului, ca sa zic asa :D. dirk, gasol, manu au zis pas. rezulta echipe mai slabe, nivel mai scazut al competitiei si in acelasi timp si publicului i se induce ideea ca nu world cup conteaza ci olimpiada, unde vin cei mai buni.

4. ca public am inteles ca-s multicei sloveni, mi s-a parut ca erau surprinzator de multi neo-zeelandezi, am vazut si multicei lituanieni in tribune. insa nu te poti baza doar pe suporterii echipelor sa iti umple arene de 10-20k oameni. si impresia mea e ca interesul local pt eveniment e extrem de scazut, cu exceptia motivatiei nationaliste pt meciurile turciei. cumva cum am vazut in romania o data ditai publicul la un meci de basket al rapidului - si cred ca era asa pt ca jucau contra lui dinamo si urma sa joace echipa de fotbal mai tirziu un pic, asa ca galeria de la fotbal venise sa-si faca incalzirea si sa-si exerseze "poeziile".

5. probabil si treaba de finante. probabil ca turcii nu au suficienti bani incit sa zica dupa o zi de munca "hai la un meci de basket, asa, in loc sa mergem la o terasa". banuiesc ca biletele sunt suficient de scumpe incit multi sunt priced-out. sau poate or fi mai multi la nivelul mai de sus al arenei, ca la tv se vad in special scaunele court side si nivelul 1.



eu ce as face in caz ca as vedea ca arena nu mi se umple, le-as oferi upgrade gratuit alora care si-au luat bilete mai sus pina as umple rindurile de jos si restul biletelor le-as vinde la 10 sau 5 euro, chiar si 2 euro, numai sa umplu sala cit pot de mult. pina la urma decit sa tii scaune goale, mai bine dai inca 2000 de bilete la un pret mediu de 5 euro.

Kobe24
7th September 2010, 01:59
ce interes pentru campionatul mondial!! Si pe forum, dar mai ales in tribune!! N-am vazut atat de multe scaune goale in NBA nicioadata!! Ma mir ca nu v-ati dus niciunul...te urci in masina dimineata si seara esti la meci!

eu imi facusem planuri sa merg...dar s-a nimerit turneul fix in sesiunea de restante. altfel m-as fi dus la toate meciurile care s-au jucat in istanbul(grupa usa si fazele finale).
cu toate astea as fi mers la fazele eliminatorii(sau macar din sferturi incolo) daca ar fi venit toti jucatorii.
nu as fi ratat un meci gen usa-spania(beijing 2008) pentru nimic...dar asa am zis ca n-are rost..

ankara si celelalte sunt un pic mai departe....

KingMJames
7th September 2010, 22:31
ce meci fain argentina cu brazilia !

KingMJames
7th September 2010, 22:47
Doamne cum poate sa joace Scola! :|

Muad Dib
7th September 2010, 23:31
Scola a fost fenomenal astazi: 37 de puncte, 13/19 FG, 8/9 FT, 9 recuperari, iar pe final a avut niste aruncari fantastice. He was a beast :D

http://photos-e.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs477.snc3/26124_630288035587_2606016_36327380_5458086_n.jpg

caseta
8th September 2010, 01:19
truth is, fuckin refs le-au dat argentinienilor 2-3 faulturi pe care nu le-au dat pe final, in situatii identice, brazilienilor.
cinstit ar fi fost OT.
si nu doar cinstit, ci si mult mai mult fun.


sincer, sper sa-i bata lituanienii pe argentinieni :D
kleiza a fost on fire, din ce am vazut si citit a jucat bine tot turneul. lituanienii au fost cam underrated, cel putin p'aici pe forum.

oricum, in afara de us-rusia (care ar trebui sa nu fie prea greu pt americani, dar nu se stie niciodata), deja restul sunt meciuri tari. sunt tare curios ce vor face turcii. m-as bucura pt ei sa prinda o medalie (argint) ca au jucat frumos tot turneul, insa mi-e ca-i ard slovenii.

HouRock
8th September 2010, 07:24
Scola a fost fenomenal astazi: 37 de puncte, 13/19 FG, 8/9 FT, 9 recuperari, iar pe final a avut niste aruncari fantastice. He was a beast :D


a fost o bestie tot turneul;)
are 5 meciuri la rand cu 30 + pts si doar in primul meci cu germania(20 pts) nu a trecut de 30
30,3 ppg 8,3 rpg 61% FG 85% FT......va fi numit tournament MVP fara probleme

caseta
8th September 2010, 10:52
scola a fost intr-adevar on fire. in schimb splitter mi s-a parut f slab.
stiu ca la vremea aia dindu-l pe scola la rockets spurs au economisit destule milioane, insa sunt sigur ca acum l-ar prefera pe scola in locul lui splitter, chiar daca scola e mai batrin.

Zabriskie
8th September 2010, 12:25
Splitter a fost cel mai bun big man din Europa o perioada buna, probabil ca regreta ca l-au dat pe Scola dar sunt sigur ca sunt foarte multumiti ca il au pe Splitter pt salariul asta.

Muad Dib
8th September 2010, 15:59
Splitter nu a jucat absolut niciun minut in NBA pana acum, nu se stie inca daca va avea acelasi impact ca Scola. Ca idee, cand a intrat in NBA Scola avea urmatorul CV:


Club level
1 Spanish Championship (2002)
3 Spanish Cups (2002, 2004, 2006)
3 Spanish Supercups (2005, 2006, 2007)

Argentine national team
1995 South American Cadet Championship - Gold Medal
1996 South American Junior Championship - Gold Medal
1999 South American Championship - Silver Medal
1999 FIBA Americas Championship - Bronze Medal
2000 FIBA Americas Under-20 Championship - Gold Medal
2001 FIBA Under-21 World Championship - Bronze Medal
2001 FIBA Americas Championship - Gold Medal
2002 FIBA World Championship - Silver Medal
2003 FIBA Americas Championship - Silver Medal
2004 Olympic Basketball Tournament - Gold Medal
2007 FIBA Americas Championship - Silver Medal

Awards

Club level
Spanish League Rookie of the Year (2000)
Spanish Supercup MVP (2005)
All-Euroleague Second Team (2005)
2Ś Spanish League MVP (2005, 2007)
2Ś All-Euroleague First Team (2006, 2007)

Argentine national team
2000 FIBA Americas Under-20 Championship MVP
2001 FIBA Under-21 World Championship All-Tournament Team
2007 FIBA Americas Championship MVP

Kobe24
8th September 2010, 18:14
truth is, fuckin refs le-au dat argentinienilor 2-3 faulturi pe care nu le-au dat pe final, in situatii identice, brazilienilor.
cinstit ar fi fost OT.
si nu doar cinstit, ci si mult mai mult fun.


sincer, sper sa-i bata lituanienii pe argentinieni :D
kleiza a fost on fire, din ce am vazut si citit a jucat bine tot turneul. lituanienii au fost cam underrated, cel putin p'aici pe forum.

oricum, in afara de us-rusia (care ar trebui sa nu fie prea greu pt americani, dar nu se stie niciodata), deja restul sunt meciuri tari. sunt tare curios ce vor face turcii. m-as bucura pt ei sa prinda o medalie (argint) ca au jucat frumos tot turneul, insa mi-e ca-i ard slovenii.

lituania a avut o grupa extrem de usoara. singura echipa periculoasa pentru ei a fost spania care a jucat ca dracu in grupe.
au terminat pe 1...si au jucat cu china. 1 singur meci cu echipa serioasa pana in sferturi.... un culoar foarte usor.
daca ar fi fost in grupa b nu cred ca terminau mai sus de 3.
sa ii vedem cu argentina cum joaca;

turcia chiar daca trece de slovenia nu cred ca are vreo sansa in fata serbiei.
cu spania parca le-as mai da o sansa(motiv pentru care tin cu spania in meciul asta).

americanii au avut grupa cea mai grea....dar au culoarul incredibil de usor de acum incolo. au finala aproape asigurata. pe partea cealalata sunt 5(cu grecia care a iesit) echipe mai puternice decat orice echipa de pe partea americanilor(as zice ca turcia si slovenia sunt mai bune ca argentina).

KingMJames
8th September 2010, 18:38
tin cu sarbii. imi place echipa lor mai tanara. sa vedem...

later edit: dar si spania, cand isi da drumul la joc. ambele echipe foarte bune. frumos meci si disputat. din nou, sa vedem...

even lated edit: foarte tare hustle plays in lant la serbia, finalizat cu cos de 3pct. frumos!

HouRock
8th September 2010, 19:28
se pare ca spania pleaca acasa;)


daaaaaaaaaaaaa...teodosic

El Pistolero
8th September 2010, 19:48
ce lovitura a reusit Serbia cu 3 secunde inainte de final
Spania out:(

KingMJames
8th September 2010, 19:49
ce tipat de femeie am tras la lovitura lui teodosic! :happy

Sasuke Uchiha
8th September 2010, 23:05
superb , incredibil triplul !!!
frumos meciul

Datenshi
8th September 2010, 23:10
Intradevar, mai ales in a doua jumatate. Al doilea cum a fost? Dupa scor turcii par sa fi batut la pas, nu am mai prins decat vreo doua minute la final.

Sasuke Uchiha
8th September 2010, 23:22
pe asta nu l-am vazut insa dupa diferenta de scor prea interesant nu cred ca a fost

za_horse
9th September 2010, 10:24
Teodosic a avut destul de mult sange in "instalatie" sa arunce de la 9-10 m cu 4 secunde ramase dupa ce tot meciul a avut 1-7 la aruncarile de 3 puncte. Pe de alta parte probabil mingea era in cel mai sigur loc pe durata atacului lor si n-avea sens sa riste o interceptie pe pasa la altcineva. Dupa cum a decurs acest meci, ambele echipe meritau sa fie in semifinale, dar rezultatele din grupe le-au facut sa se intalneasca mai repede.

caseta
9th September 2010, 11:42
frumoase meciuri amindoua.
turcii super tari, au dominat inside. nu ma asteptam, pt ca si slovenii au jucat binisor inside cu americanii si aveau ceva big men decenti.
o sa fie meci tare cu sirbii. teoretic daca continua sa joace la fel de bine inside, turcii ar trebui sa cistige, insa nu se stie niciodata.

de partea cealalta teoretic doar argentinienii ar putea sa le puna probleme americanilor, tocmai pt ca au inside game.
sincer, tin cu americanii, insa nu m-ar deranja sa-l vad pe coach k putin pus la punct cu jocul lui care e prea G-oriented.

Jason Kidd
9th September 2010, 16:20
Victorie mare ptr sirbi, spaniolii erau favoriti, dupa parerea mea. Dar meritata. Faptul ca au preferat sa paseze lui Teodosic in ultimele 3 secunde e normal, este cel mai bun shooter si are testicolele cit fosta Iugoslavie. Chiar daca avea 1/7 pina la acel moment. Meci echilibrat insa, oricine putea cistiga. Brackets au scos 2 din cele mai bune echipe europene pina la acest moment. Grecii si spaniolii au platit tribut meciurilor din grupa, altfel inaintau probabil.

Turcii vin tare din urma, sint favoritii #2 la ora asta. Impresionant mi se pare Ilyasova, cam tot turneul. Daca te uiti la linia lui statistica de ieri (4-5 2p, 3-4 3p, 5 reb, 2 st si doar 2 PF, plus chestiile in aparare invizibile in statistici), e uimitor. Printre primii 5 jucatori de la CM dupa parerea mea.

Meciul US-Rusia va arata daca americanii stiu sa joace in aparare si la big men, pina acum nu au avut ocazia. Pentru ca nu au real big men, or sa incerce sa preseze la semicerc, cum au facut in ultimele meciuri. Insa din ce-am vazut eu, rusii au fundasi rapizi, nu neaparat atletici. Meci interesant, as fi curios daca Blatt reuseste sa impuna tempoul. Daca nu, o sa ploua cu fastbreakuri.

KingMJames
9th September 2010, 18:04
cred ca o sa le-o dea rusii, sincer.

HouRock
9th September 2010, 18:23
ce distractie o sa fie pe realgm
MOZGOOODDDD:happy

caseta
9th September 2010, 22:26
cred ca o sa le-o dea rusii, sincer.

si eu credeam asta. am vazut doar un pic din primul sfert si cind m-am intors acasa ma asteptam sa vad ca si-au furat-o americanii. dar se pare ca au scapat de data asta.

caseta
9th September 2010, 23:27
lituania a avut o grupa extrem de usoara. singura echipa periculoasa pentru ei a fost spania care a jucat ca dracu in grupe.
au terminat pe 1...si au jucat cu china. 1 singur meci cu echipa serioasa pana in sferturi.... un culoar foarte usor.
daca ar fi fost in grupa b nu cred ca terminau mai sus de 3.
sa ii vedem cu argentina cum joaca

you were sayin ....
:D

ca sa nu mai zic ca daca pe final nu-i lasau arbitrii pe argentinieni sa get away with murder (erau prea multe faulturi ca sa le fluiere pe toate si era prea mare diferenta) si daca lituanienii nu o lasau un pic mai moale, ramineau 30p dif, daca nu mai mult.

Kobe24
10th September 2010, 01:19
1. raman la parerea ca lituania in grupa b nu terminau mai sus de 3 si ca serbia turcia grecia spania si slovenia sunt mai buni ca ei

2. au avut un culoar extrem de usor...chestia asta ramane valabila


3. i-am subestimat si nu imi schimb parerea foarte mult despre ei....
e adevarat ca joaca mult mai bine decat ii credeam eu in stare....dar nu sunt contenderi si nu au nicio sansa cu usa.
consider ca argentina a fost overated(am cazut si eu in capcana asta pana la urma...desi la inceput nu ii vedeam in primele 4...pana la urma am ajuns sa ii consider mai buni decat erau).
i-a carat scola pana aici...dar asta a fost limita...

lituania a jucat extem de prost la europene si nimeni nu le dadea prea multe sanse aici; i-au contrazis pe multi...dar pana acum nu au eliminat nicio candidata la titlu:D.
repet sunt mai buni decat credeam...dar nu chiar atat de buni. sa ii bata pe americani si dupa aia mai vorbim:P
ei de obicei au avut echipe super bune la olimpiade (primele 4 tot timpu, in 2000 chiar foarte aproape de titlu). au luat in 2003 un titlu european si in rest de la sabonis incoace nu prea s-au remarcat in alte competitii(locul 3 de la europene nu spune mare lucru)

din pacate usa lituania va fi primul meci.....:(
as fi vrut sa fie turcii primii ca sa stiu cu cine tin in al2-lea.
daca usa sunt scosi de lituania ar fi un dezastru mai mare decat in 2006....
daca americanii joaca cum au jucat cu rusia si intr-o eventuala finala cu serbia...nu ii vad prea bine.



n-am apucat sa zic nimic de derby-ul sferturilor spania serbia:

rubio s-a aparat excelent la teodosic tot meciul.
spaniolii au comis-o la ultima faza....l-au lasat pe garbajosa singur cu teodosic... nu a avut nicio sansa. la ce mana are....putea sa dea si de la 12m. sangele(rece) de sarb s-a vazut...+mana de aur=> spania pleaca acasa.

si croatii au stat tot timpu langa el....asa ar trebui sa faca si turcia...
spaniolii in schimb au uitat de restu; la sarbi toti arunca bine. il tii bine pe teodosic....dar nu ii lasi pe restul sa arunce de atatea ori fara om.

Jason Kidd
10th September 2010, 23:10
1. raman la parerea ca lituania in grupa b nu terminau mai sus de 3 si ca serbia turcia grecia spania si slovenia sunt mai buni ca ei


Kobe24, nu cred ca poti spune sigur chestia asta pina se termina CM.
Daca Lituania bate pe americani si mai bate si Serbia sau Turcia in finala, se duce tot esafodajul tau. Si e posibil. Meciurile, cu citeva exceptii au fost echilibrate. Chiar Lituania-Argentina, daca s-ar juca de 10 ori, nu sint sigur ca lituanienii ar cistiga clar 7-8 meciuri. Mai depinde si de zi, de matchups etc etc.
Ramin la parerea mea ca USA, desi au jucat fara greseala pina acum, o poate "lua" intr-un meci tare, tineretea si lipsa lor de experienta putind sa ii stopeze la un moment dat. Rusii nu au reusit, tocmai pentru ce spuneam anterior: nu au putut sa treaca de barajul facut de pressingul fundasilor americani. De-aia au si avut 18 TO.


rubio s-a aparat excelent la teodosic tot meciul.
spaniolii au comis-o la ultima faza....l-au lasat pe garbajosa singur cu teodosic... nu a avut nicio sansa. la ce mana are....putea sa dea si de la 12m. sangele(rece) de sarb s-a vazut...+mana de aur=> spania pleaca acasa.
...
la sarbi toti arunca bine. il tii bine pe teodosic....dar nu ii lasi pe restul sa arunce de atatea ori fara om.

Nu stiu daca spaniolii au vrut sa-l aiba pe Garbajosa la Teodosic. Cred ca screenurile facute de sirbi l-au adus pe Jorge fata in fata cu Teodosic. Insa, intre noi fie vorba, cum te aperi la o aruncare way over the perimeter? In plus, sirbii puteau cistiga si cu 2 puncte sau cu o singura aruncare libera. Nu puteau pune 2 oameni pe sirb.

Kobe24
11th September 2010, 15:33
Kobe24, nu cred ca poti spune sigur chestia asta pina se termina CM.
Daca Lituania bate pe americani si mai bate si Serbia sau Turcia in finala, se duce tot esafodajul tau. Si e posibil. Meciurile, cu citeva exceptii au fost echilibrate. Chiar Lituania-Argentina, daca s-ar juca de 10 ori, nu sint sigur ca lituanienii ar cistiga clar 7-8 meciuri. Mai depinde si de zi, de matchups etc etc.
Ramin la parerea mea ca USA, desi au jucat fara greseala pina acum, o poate "lua" intr-un meci tare, tineretea si lipsa lor de experienta putind sa ii stopeze la un moment dat. Rusii nu au reusit, tocmai pentru ce spuneam anterior: nu au putut sa treaca de barajul facut de pressingul fundasilor americani. De-aia au si avut 18 TO.



sunt de acord. exact asta ziceam:
sa ii bata pe americani si dupa aia o sa zic si eu ca sunt "for real". pana atunci eu unul nu sunt convins

HouRock
11th September 2010, 19:32
lol ce airball penal de la FT line a tras javtokas:happy

Kobe24
11th September 2010, 19:47
-lituania nu are nicio sansa.


-daca aia din 2006 erau la fel de seriosi ca astia luau si ei mondialu.

Kobe24
11th September 2010, 22:07
turcii joaca patetic pana acum.

guler ala e retardat...
a facut 3 faulturi la teodosic in 10 secunde...

Muad Dib
11th September 2010, 23:07
Ilyasova a fost scos azi perfect de sarbi, 4 faulturi personale acum. Sa vedem daca face ceva Turkoglu.
LE: Vai de capu meu ce face Teodosic!

KingMJames
11th September 2010, 23:36
felicitari, kobe24 ;) ! adica intelegi tu. frumoasa senzatia! frumos!

Kobe24
11th September 2010, 23:38
ce meci ce meci....
ilyasova a fost cel mai slab de pe teren.
tunceri cel mai bun de la turci...

publicul a fost decisiv...i-a ajutat pe turci sa revina de fiecare data....

Sifodias
12th September 2010, 03:21
O mizerie de arbitraj dar na,trebuiau sa le dea turcilor partea leului...Pacat,merita Serbia sa joace finala!Si acolo orice era posibil.Asa,cred ca-i mananca americanii cu fulgi cu tot pe turci.

KingMJames
12th September 2010, 03:55
Nu stiu ce sa zic. Cu publicul in spate, pot deveni relentless. Intr-adevar, poate sa work both ways publicul. Dar cred ca nu vor resimti presiune, cat incurajare (aici conteaza mult antrenorul). Pana la urma tot americanii au de demonstrat ceva, nu turcii. Eu zic ca sunt adversar periculos pentru SUA.

caseta
12th September 2010, 05:54
turkoglu sa-l pupe in cur pe tunceri, ca altfel in capul lui turkoglu ar fi trebuit sa se sparga toate daca nu se calificau turcii mai departe.
pe final a aruncat de 2 ori de 3p cu om pe el - extrem de proaste aruncari. asta e ce faci cind ti-e lene sau frica sa patrunzi.

si la ultima faza din cite am vazut n-a fost pasa, ci i-a scapat mingea din mina lui turkoglu si a ajuns cu EXTREM de mult noroc la tunceri (si vad ca si pe espn zice la fel).

asik a fost si el praf. si overall turcii au avut ceva ghinion (rascumparat pe final cu mingea aia ajunsa la tunceri): au ratat la tip-ins de m-am plictisit.




oricum, finala va fi tare. cred ca e cea mai buna finala posibila pt organizatori: home team vs best team (cel putin in teorie).
si nu cred ca turcii vor fi asa usor de batut. probabil americanii vor cistiga, ca-s prea atletici, dar nu cred sa fie blowout sau ceva.




turcii joaca patetic pana acum.

guler ala e retardat...
a facut 3 faulturi la teodosic in 10 secunde...

asta ma gindeam si eu cind l-am vazut. mai tare e ca l-a scos si cind l-a bagat din nou, hop, inca un fault. nu era in stare sa stea in fata omului lui, dar asta si pt ca se arunca ca idiotu dupa interceptii. that's bad D. parca nu gindea deloc - zici ca i se supraincalzise procesorul.


O mizerie de arbitraj dar na,trebuiau sa le dea turcilor partea leului...Pacat,merita Serbia sa joace finala!Si acolo orice era posibil.Asa,cred ca-i mananca americanii cu fulgi cu tot pe turci.

arbitrajul n-a avut nimic de-a face. or mai fi lasat pt turci citeva decizii care erau 50-50, insa n-a fost pe fata partinitor. cum in europa se lasa jocul mai liber si nu se fluiera orice contact, e greu de decis cind fluieri si cind nu. din exterior poate sa para ca arbitrii fluiera pt unii sau altii, dar ei sa se uite la anumite chestii si sa existe oaresce logica pt modul cum fluiera.

El Pistolero
12th September 2010, 09:26
Incredibil cum au pierdut sarbii!:(
Sper sa-i umileasca americanii pe turci.

Muad Dib
12th September 2010, 20:35
turkoglu sa-l pupe in cur pe tunceri, ca altfel in capul lui turkoglu ar fi trebuit sa se sparga toate daca nu se calificau turcii mai departe.
pe final a aruncat de 2 ori de 3p cu om pe el - extrem de proaste aruncari. asta e ce faci cind ti-e lene sau frica sa patrunzi.


Ce sa mai zica sarbii de al lor Teodosic. Pe final a avut vreo 2-3 aruncari de 3 foarte aiurea, poate ca daca n-ar fi fortat aruncarile alea in care mai era timp suficient pe atac ar fi castigat Serbia.

Important in meciul cu americanii pentru turci ar fi sa le intre liberele alea, sa atace constat cosul si Ilyasova sa joace ceva.

Legat de arbitraj nu au fost lucruri evidente in favoarea turcilor, dar mi se pare normal ca in unele situatii 50-50 arbitrul sa traga cu echipa gazda.

Kobe24
12th September 2010, 20:44
cata ura fata de turci pe aici...

serbia pierde si locul 4...
eram curios daca isi vor reveni dupa meciul de aseara...

in loc sa ia locul 2 sau chiar locu 1....termina pe 4. totul a fost pierdut intr-un meci in care au condus tot meciul si in care au pierdut in ultima secunda. greu de suportat....chiar si pentru sarbi.

HouRock
12th September 2010, 21:01
Legat de arbitraj nu au fost lucruri evidente in favoarea turcilor, dar mi se pare normal ca in unele situatii 50-50 arbitrul sa traga cu echipa gazda.

corect dar faza cu omer asik pe final a fost penibila.....totala lipsa de fair-play,
sa te prefaci ca esti accidentat(culmea,cica de pe banca strigau la el sa se prefaca ca sa-l poata scoate si sa nu dea el FT's cum da 36% de la linie)

desi si turcul care a intrat in locul lui a dat doar 1 din 2:rolleyes:...but still

Kobe24
12th September 2010, 21:58
al2-lea comentator de la sport 1 e praf si pe deasupra mai e si foarte subiectiv.

daca hedo nu mai revine s-a cam terminat finala.
onan s-a speriat de cos si a ratat 1 data singur cu cosu si a2-a oara a fost capacit de durant.

caseta
12th September 2010, 22:20
cata ura fata de turci pe aici...

huh ??
e unu care a zis ca spera sa-i rupa americanii. don't be so sensitive.

oarescum cam cum ii urasti tu pe lituanieni.


-lituania nu are nicio sansa.

can i get a "i've been talking shit about lithuania all tournament long and i've been wrong" ?!??

de fiecare data ai dat-o de gard. ca in grupe terminau pe 3 in orice alta grupa, ca argentinienii au fost slabi, ca una, ca alta ....

acum o sa-mi zici ca sirbii au fost rupti dupa meciul cu turcii, de parca lituania a jucat cu grupa mica, nu cu americanii. lituania a jucat team-ball, nu au avut staruri si basini iar kleiza a fost fantastic tot turneul. give them their props. they fully deserve it.


iar apropo de faza cu asik, uite de aia sunt regulile din nba mai bune. asa ceva nu s-ar fi putut intimpla in nba. daca un jucator nu-si poate baga liberele, nu mai poate intra mai tirziu si echipa adversa alege cine le va trage, inclusiv dintre jucatorii de pe banca.

Muad Dib
12th September 2010, 22:27
Ilyasova mi se pare ***** pe el de frica. Si vorbind de *****, arbitrii astia sunt de *****...

Kobe24
12th September 2010, 22:32
huh ??
e unu care a zis ca spera sa-i rupa americanii. don't be so sensitive.

oarescum cam cum ii urasti tu pe lituanieni.



can i get a "i've been talking shit about lithuania all tournament long and i've been wrong" ?!??

de fiecare data ai dat-o de gard. ca in grupe terminau pe 3 in orice alta grupa, ca argentinienii au fost slabi, ca una, ca alta ....

acum o sa-mi zici ca sirbii au fost rupti dupa meciul cu turcii, de parca lituania a jucat cu grupa mica, nu cu americanii. lituania a jucat team-ball, nu au avut staruri si basini iar kleiza a fost fantastic tot turneul. give them their props. they fully deserve it.


iar apropo de faza cu asik, uite de aia sunt regulile din nba mai bune. asa ceva nu s-ar fi putut intimpla in nba. daca un jucator nu-si poate baga liberele, nu mai poate intra mai tirziu si echipa adversa alege cine le va trage, inclusiv dintre jucatorii de pe banca.


aia ca nu au nicio sansa cred ca am scris-o la meciu cu americanii....

meciurile astea pentru locurile 3-8 nu sunt foarte importante si nu pun pret pe ele(nici echipele mari nu prea pun):). nici macar nu m-am uitat la ele.

eu pe lituanieni nu ii urasc, doar zic ca au obtinut au obtinut un rezultat peste valoarea lor:)

la anul in schimb cand le vin toti jucatorii...ii consider favoritii principali la castigarea euro2011, mai ales ca e la ei acasa si probabil iar nu vine pau la spanioli.



legat de finala:

- asik e praf.
- arbitrii din fiba sunt mai varza decat aia din nba
- americanii se multumesc sa arunce de 3....si in afara de durant si curry(care are 1/1) restu nu baga nimic.
- turcii in primu sfert au resit sa nu piarda mingea prea mult...dar in sfertu 2 au fost dezastruosi la capitolu asta.


edit:
toata lumea vorbeste de faptul ca americanii sunt cu echipa a2-a, dar uita ca si celelalte echipe sunt intr-o situatie asemanatoare.

argentina fara manu si nocioni
lituania fara o gramada de jucatori
spania fara pau si calderon.

parker dirk...nu prea conteaza ca oricum echipele lor nu se bat la titlu.

asa ca nu e ca si cum USA B ii bat pe cei mai buni din lume...


edit2:
echipa asta a turciei e clar ca daca n-ar fi jucat acasa...nu era de primele 4, poate ca nici de primele 8:
- rateaza libere mult prea multe. cea mai slaba echipa din tot turneu;(!!!). eu la chestia asta nu ii inteleg pe unii jucatori. e o chestie de antrenament....
- nu au un iq baschetbalistic foarte ridicat multi dintre jucatori....
- ilyasova nu e facut pentru meciuri importante. a jucat dezastruos in ultimele 2 meciuri.
- il au pe asik pivot titular....care seamana cu kwame brown. scapa mingi in prostie si rateaza de multe ori singur cu cosu.

din pacate pentru ei locul 2 aici nu duce la JO 2012.
aici nu ii inteleg pe astia de la fiba.
locul 2 de al europene duce dar de la mondiale nu....

caseta
13th September 2010, 00:32
daca nu te-ai uitat, nu vorbi aiurea. parca zicea asta un om intelept ....
sirbii au jucat tare, nu cu rezervele. pur si simplu lituanienii au fost mai buni.
pina la urma nu e vina lor ca n-au jucat cu echipe tari in grupe. la ce au aratat in ultimele runde, ar fi reusit sa treaca si de o grupa mai tare.

turcii mi s-au parut mereu cu psihic slabut. daca incep bine meciul, joaca bine, daca insa incep slab sau ceilalti revin, de multe ori se pierd. si acum in finala inca aveau sanse sa revina, dar se apucasera sa traga cu disperare de 3p.
ce le-as reprosa insa cel mai mult e ca n-au facut (din cit am urmarit eu) pick&roll cu PG si C mai deloc. cu asta ii omori D-ul lui coach K.
mie imi placea turkoglu, insa in ultima vreme sunt dezamagit de el. turcii au nevoie de un alt leader. altfel nu-s o echipa rea si cred ca-s destul de tineri. mai pot prinde niste turnee impreuna.

apropo de asik, ma uitam la el si imi ziceam ca ce pateste in meciu asta e un fel de "welcome to the nba, kid". :D

iar FIBA sunt niste imbecili. o avea stern multe bube'n cap, dar e mai competent decit aia care conduc fiba.

cica FIBA ar vrea ca nba sa adopte regula lor (sa scoata def goaltending dupa ce mingea atinge inelul). sunt cazuti in capatina, pai in nba cu atitia leapers, pui unu care cum atinge mingea inelu, ii arde o bucata sa o scoata din cos.
eu ce as face ar fi sa scot offensive goaltending. sa nu se mai anuleze tip-dunks pe motiv ca mingea era oarescum deasupra inelului.

Kobe24
13th September 2010, 05:44
nu m-am uitat pentru ca e un meci lipsit de importanta.
e ca un meci amical, chiar daca se joaca cu titularii...nu e acelasi lucru:)

la JO meciul pentru locul 3 e ceva mai important...pentru ca e o medalie olimpica....aici nu prea(pentru o natiune mica probabil ca e important...pentru astea mari pline de medalii mai putin).

iar alea pentru 5-8...chiar ca sunt degeaba. ii chinuie pe aia degeaba...mai bine sa ii lase sa plece acasa.

urlacher9
13th September 2010, 07:14
@caseta:
1. Turcii nu prea sunt tineri deloc, cel putin nu jucatorii important (Onan 32, Tunceri 31, Turkoglu 31, Gonlum 32, singurii tinerei fiind Asik si Ilyasova)i. E drept ca mai pot prinde un european, poate doua, si Olimpiada de la Londra dar cam atat in formula asta.
2. La cata agresivitate au aratat americanii sincer nu cred ca aveai cum sa bati defensiva lui Coach K. nici cu pick and roll, nici cu pick and pop si nici cu pic si poc
3. La faza cu regulile... FIBA, prin membrii sai, se crede un fel de trimisul lui Dumnezeu pe Pamant cu scopul de a ii invata pe oameni sa joace baschet (asta mi-a spus-o un prieten care lucreaza pentru FIBA). Din punctul meu de vedere toate diferentele de reguli dintre NBA si FIBA sunt in favoarea NBA, adica cele ale americanilor sunt mult mai bine gandite si pe langa asta ofera spectaculozitate jocului

@everybody: Vreau sa ii vad pe aia zece insi care au votat Spania si pe aia cinci care au votat Serbia. Chiar mai credeti in Mos Craciun? (a se citi "chiar mai credeti ca Euroliga e peste NBA?")

oaspetele
13th September 2010, 08:19
Turcii au pierdut pe mana lor. Si pe diferenta "atletica" dintre europeni si americani.
Nu e voie sa ratezi precum otomanii de sub panou. Dar in mod evident, echipa ce a jucat sub titulatura de nationala Turciei nu avea cum sa invinga ieri NBA 2.

El Pistolero
13th September 2010, 08:59
Felicitari USA!!!:yeah:

caseta
14th September 2010, 01:02
@everybody: Vreau sa ii vad pe aia zece insi care au votat Spania si pe aia cinci care au votat Serbia. Chiar mai credeti in Mos Craciun? (a se citi "chiar mai credeti ca Euroliga e peste NBA?")

meh.
majoritatea care au votat asa au facut-o din sentiment anti-american, nu pt ca ar sti ceva basket, asa ca-ti bati gura de pomana.

iar aia citiva care mai au habar iti vor da exemplu echipa US de la atena (o echipa facuta pe genunchi, cu marbury si iverson si cu larry brown care degeaba i-a avut pe wade si lebron in echipa, ca lui ii plac veteranii.

pina la urma americanii au dovedit ca daca isi pun mintea si se organizeaza, chiar daca nu vin cu cei mai buni, tot pot cistiga.
bun, nici celelalte echipe n-au avut cei mai buni oameni, insa cite staruri au lipsit de la americani si cite de la celelalte echipe ?

KingMJames
14th September 2010, 01:47
faza oarecum interesanta la americani e ca parca lor li s-ar potrivi,ca lot, poate nu cel mai bun pe fiecare post, ci cu maxim 3 superstaruri si in rest role-playeri foarte buni sau chiar all-stars. nu de alta, dar oricum mai mult de 3 jucatori nu pot fi decisivi in meciuri; restul vor trebui sa se evidentieze prin team-play mai mult. si daca iei prea multe vedete, risti sa ii nemultumesti. dar nah... rant-uiam si eu pe aici.

Lexus.
14th September 2010, 06:36
Forza USA:yeah:

Kobe24
14th September 2010, 16:48
bun, nici celelalte echipe n-au avut cei mai buni oameni, insa cite staruri au lipsit de la americani si cite de la celelalte echipe ?

nu e vorba de asta.
cred ca toata lumea e convinsa ca americanii cand au cea mai buna echipa bat pe oricine.

problema e ca...unii spun acum...ca americanii cu echipa B au batut toate fortele lumii, chestie care nu e chiar adevarata.

eu unul cred ca echipa asta i-ar fi batut pe lituanieni spanioli si argentieni chiar daca aia aveau toata echipa; din pacate pentru durant &co nu au avut ocazia sa dovedeasca asta.
astia din USA2 s-au aparat foarte bine si au fost foarte concentrati spre deosebire de aia din 2006(care aveau mai mult talent) si de asta cred ca ar fi batut pe oricine.




iar aia citiva care mai au habar iti vor da exemplu echipa US de la atena (o echipa facuta pe genunchi, cu marbury si iverson si cu larry brown care degeaba i-a avut pe wade si lebron in echipa, ca lui ii plac veteranii.


nu l-ai mentionat pe melo(si nu e nicio coincidenta) din prea mult subiectivism cred...

in meciurile de pregatire a fost cel mai bun marcator al echipei si dupa duncan cel mai valoros jucator(si in 2006 a fost cel mai bun) si dupa aia n-a mai jucat aproape DELOC(wade si lebron mai jucau cat de cat).
cu astia 3 si cu duncan in mijloc sunt convins ca americanii castigau...


acuma sper sa nu li se urce la cap din nou...si sa joace din nou ca in 2002-2006.

Sifodias
14th September 2010, 17:42
Totul e relativ in sport si pupincurismul asta penibil pentru yankey e deranjant.Ah,ca avem anumite preferinte e altceva dar sa spui ca nu pot pierde,ca bat totul cu echipa a doua e o prostie.Ce ar trebuii sa se intample de acum incolo?Sa nu se mai desfasoare nici un mondial si sa le dea americanilor trofeul si medaliile de la inceput!Doar sunt prea buni pentru galaxia asta...

KingMJames
14th September 2010, 17:57
Pai in mod normal, daca au mindset-ul potrivit, intr-adevar, nu ar mai trebui sa piarda :). Dar depinde de atitudinea lor (vezi perioada 2002-2006 de zicea Kobe24).

caseta
15th September 2010, 04:49
Totul e relativ in sport si pupincurismul asta penibil pentru yankey e deranjant.Ah,ca avem anumite preferinte e altceva dar sa spui ca nu pot pierde,ca bat totul cu echipa a doua e o prostie.Ce ar trebuii sa se intample de acum incolo?Sa nu se mai desfasoare nici un mondial si sa le dea americanilor trofeul si medaliile de la inceput!Doar sunt prea buni pentru galaxia asta...

faptul ca nu-ti plac tie americanii nu inseamna ca nu-s cei mai buni la basket.
nu e nici un pupincurism sa zici ca in mod normal, daca vin cu o echipa construita ca lumea si joaca motivati, bat pe oricine. tre sa fii retard si hater rau de tot sa negi ceva evident.

si n-a zis nimeni sa nu se mai dispute campionatele, ce faci tu e sa construiesti un straw-man argument cu care sa te certi si sa cistigi. asta sau esti batut in cap. si la olimpiada din '92 s-au jucat meciurile desi se stia cine va cistiga (hint: USA).

in concluzie: get the fuck lost cu anti-americanismul tau de 2 bani cu tot. mergi in maica rusie, korea de N sau iran, ca te protejeaza ei de unchiul sam cel rau.

Sifodias
15th September 2010, 11:28
In concluzie nesimtirea unora ce nu stiu inca ca trebuie comentata opinia si nu persoana este evidenta!Aroganta si superioritatea tembela de care dau dovada nu face decat sa demonstreze lipsa educatiei si a bunului simt...

KingMJames
15th September 2010, 12:57
Nu dom'le, nu e vorba de nesimtire. E treaba ca atunci cand cineva simte o parere neinformata sau luata de-a gata la alt user (sau pur si simplu gresita, oricat de gandita ar fi), ei bine, se intampla ce ai patit si tu acum :)). E mersul natural al lucrurilor...

Sifodias
15th September 2010, 13:35
Neimformata sau gresita nu are cum sa fie!Ce naibii,nu mai e clara romana?Am zis ca surprizele pot aparea oricand in sport.De asta e o intrecere sportiva,nu-i o stiinta exacta si nu intotdeauna castiga cel mai bun.Brazilienii sunt cei mai buni la fotbal,au cele mai multe titluri mondiale,au cei mai buni jucatori si totusi n-au castigat mondialul din Africa de Sud.Cum poti spune ca se stia dinainte cine va castiga?Mai ales la un mondial unde sunt cele mai bune echipe din lume si orice se poate intampla.Conjunctura,norocul,cadrul,toate pot influenta un rezultat mai mult chiar decat valoarea intrinseca a unei echipe sau a unui jucator...

Kobe24
15th September 2010, 17:16
1. brazilia nu are in momentul de fata cei mai buni jucatori la fotbal
2. diferenta dintre usa si celelalte in materie de talent diferenta e mult mai mare decat in orice alt sport(ma refer la astea importante). din primii 50 de jucatori ai lumii probabil ca vreo 30 sunt americani. in primii 10 nu cred ca intra vreun "strain".
3. cine a zis ca nu trebuie sa se mai joace??
ideea e ca....daca americanii sunt concentrati si trateaza cu seriozitatea turneul(si cu jucatorii potriviti)...nu au cum sa piarda. daca nu joaca cu jucatorii care trebuie pierd ca in 2004; daca li se urca la cap cum a fost cazul in 2006...pierd. daca joaca serios pana la capat ca in 2008 castiga. de asta se joaca;

4. nu sunt de acord insa cu caseta si urlacher: care ii scot pe aia care au votat cu serbia sau spania(nu ma numar printre ei) ca fiind nepriceputi sau batuti in cap sau mai stiu eu ce.....
asta e o dovada de aroganta si o lipsa de bun simt; oamenii aia poate se pricep foarte bine la sportul asta....dar poate nu au crezut ca echipa asta va ramane concentrata pana la capat, sau ca nu a fost construita cum trebuie.
au fost multi specialisti si prin usa care s-au indoit de echipa asta: in mod evident nu erau hateri...si aveau ceva habar de baschet.

@caseta

nu te numarai tu printre aia care spuneau ca selectia nu a fost cea mai buna(nu ca n-as fi de acord)...si ca americanii ar putea sa piarda???
in cazul asta...ar insemna ca aia care au votat cu serbia sau spania au gandit cam ca tine...
:rolleyes:

caseta
15th September 2010, 18:02
In concluzie nesimtirea unora ce nu stiu inca ca trebuie comentata opinia si nu persoana este evidenta!Aroganta si superioritatea tembela de care dau dovada nu face decat sa demonstreze lipsa educatiei si a bunului simt...

draga moron sinistru, cind faci pe cineva pupincurist ai atacat deja persoana - mai putin in cazul in care tu consideri pupatul in cur ceva normal si care iti face placere (caz in care imi cer scuze si tin sa te asigur ca sprijin acordarea de drepturi egale comunitatii gay, inclusiv casatorie si adoptie de copii)

in caz contrar, nu te mai da acum lovit in sensibilitati si nu incerca sa dai lectii de bun simt. nu am facut decit sa-ti raspund cu aceeasi moneda. esti exact ca un bully care e tare-n gura cu altii si ii trosneste cind ii prinde, dar cind isi ia o palma incepe si biziie si plinge de zici ca era sa-l omoare. asa ca jet.


Neimformata sau gresita nu are cum sa fie!Ce naibii,nu mai e clara romana?

nu cind o macelaresti.


Conjunctura,norocul,cadrul,toate pot influenta un rezultat mai mult chiar decat valoarea intrinseca a unei echipe sau a unui jucator...

adica de aia pupa iordanescu icoane tot meciu, ca stia ca degeaba ii antreneaza pe aia, ca nu conteaza. habar nu ai ce vorbesti. valorile echipelor (inclusiv ale antrenorilor) sunt de baza. restul factorilor sunt secundari. iar in 92 dream team-ul ala putea sa joace de 1 milion de ori cu oricare alta nationala, ca ii rupea de fiecare data. puteai sa le faci inelul patrat si terenul in forma de triunghi si tot degeaba.

in rest vezi ce zice kobe24.


@caseta

nu te numarai tu printre aia care spuneau ca selectia nu a fost cea mai buna(nu ca n-as fi de acord)...si ca americanii ar putea sa piarda???
in cazul asta...ar insemna ca aia care au votat cu serbia sau spania au gandit cam ca tine...
:rolleyes:

te uiti la nr de voturi "impotriva" americanilor si te uiti la nr de oameni care posteaza in mod curent pe threadurile nba si iti dai seama ca au votat multi care nu cunosc mai deloc basketul american. genu care zic ca-s fani iverson si intreaba pe unde mai joaca si care nu auzisera de durant pina la campionatul asta.

de aia am si zis:


meh.
majoritatea care au votat asa au facut-o din sentiment anti-american, nu pt ca ar sti ceva basket, asa ca-ti bati gura de pomana.

nu toti. majoritatea.
deductie elementara, my dear kobe24.

de ex eu am zis de la inceput ca nu cunosc celelalte echipe, si chiar le-am supraestimat cind am zis ca ii pot bate pe americani (sau i-am subestimat pe ei).

o ultima chestie: daca pierdeau americanii ii vedeai pe aici cu steaguri ale greciei la avatar, postind fericiti. daca insa au cistigat americanii, nu-i mai vezi zicind nimic. that's the behavior of a hater.

Kobe24
15th September 2010, 18:13
te uiti la nr de voturi "impotriva" americanilor si te uiti la nr de oameni care posteaza in mod curent pe threadurile nba si iti dai seama ca au votat multi care nu cunosc mai deloc basketul american. genu care zic ca-s fani iverson si intreaba pe unde mai joaca si care nu auzisera de durant pina la campionatul asta.

de aia am si zis:

nu toti. majoritatea.
deductie elementara, my dear kobe24.

de ex eu am zis de la inceput ca nu cunosc celelalte echipe, si chiar le-am supraestimat cind am zis ca ii pot bate pe americani (sau i-am subestimat pe ei).

o ultima chestie: daca pierdeau americanii ii vedeai pe aici cu steaguri ale greciei la avatar, postind fericiti. daca insa au cistigat americanii, nu-i mai vezi zicind nimic. that's the behavior of a hater.

my dear caseta:).

sunt multi care nu posteaza dar citesc si probabil ca au votat

in al2-lea rand te-ai mai referit la restu(adica pana la urma te-ai referit la toti in postul tau):



iar aia citiva care mai au habar iti vor da exemplu echipa US de la atena (o echipa facuta pe genunchi, cu marbury si iverson si cu larry brown care degeaba i-a avut pe wade si lebron in echipa, ca lui ii plac veteranii.


grup in care te aflai si tu oarecum...

caseta
15th September 2010, 18:49
ok.
in cazul in care s-a inteles ca TOTI care au votat altceva decit US nu se pricep, imi asum o greseala de exprimare.

voiam sa zic ca majoritatea au votat blind. fara sa stie, fara sa se priceapa, au votat impotriva lu americanii, ca e oameni rai si imperialisti.
dupa cum probabil am mai zis, atitudinea asta anti-americana ma seaca si ma dezgusta. inteleg sa-i critici unde e cazul (de ex: au atacat irak aiurea, ca avea bush ceva de impartit cu saddam), dar pe de alta parte corect e sa le dai credit cind o merita. si la basket o merita.

KingMJames
15th September 2010, 20:12
eu sincer am votat Spania din mai multe motive:

1. nu aveam incredere in lotul american, dpdv al selectie pivotilor. si anume faptul ca exista DOAR UNUL :P.

2. derivat din 1), credeam ca o sa aibe mari probleme in interior, mai ales pe pick-and-roll, problema clasica la ei. daca au patit-o cu echipa din 2006, de ce sa nu o pateasca si acum? made sense...

3. Spania imi parea o echipa chiar completa. lipsa lui Gasol credeam ca o sa fie totusi mai bine compensata de fra'su, de la care ma asteptam o prestatie mai completa. cat despre Calderon, imi imaginam ca isi permit sa compenseze dintr-o baza destul de mare de selectie.

4. varsta americanilor. cand vedeam cati au 21-22 de ani, mi se facea parul gaina, gandidu-ma ca sunt de varsta sau mai mici ca mine. si trebuie totusi ceva experienta la astfel de evenimente sportive, cand ai de-a face cu presiune mare. ceea ce spaniolii mi s-ar fi parut ca au.

5. ma asteptam iarasi mai mult de la Rudy F., care juca nu doar pt tara, cat si pentru a scoate un transfer in off-season. din nou, n-a fost cazul...

Cu toate astea, eu tineam cu americanii si ma bucur ca au castigat, pentru ca au facut-o pe merit si au facut-o asa cum trebuie, cu o atitudine pozitiva.

caseta
16th September 2010, 00:45
sincer sa fiu nu pot sa zic ca-mi place fernandez (ce ma seaca e ca he's a fuckin role player dar am impresia ca are idei de star), insa de efortul lui nu pot zice nimic. a tras tare, a dominat la rebounds. in ofensiva e el cam praf, in afara de 3p shots si faptul ca sare mult nu pot sa zic ca m-a impresionat. insa overall a jucat mai bine decit ma asteptam.

KingMJames
16th September 2010, 01:00
partea ciudata e ca din cele 3 meciuri pe care le-am vazut ale spaniei, nu m-a impresionat aruncarea lui de 3 deloc. tocmai asta a fost problema, ca nu i-a intrat... sunt curios care ii sunt procentajele pe competitie. sa vad de pot sa aflu.

later edit: dar da, am mancat ***** (partial). are procentaj total de peste 46% de la 3pct. dar am observat ca a avut cateva meciuri foarte bune si vreo 4 foarte proaste. oricum, am mancat nitel ***** :D.

caseta
16th September 2010, 11:02
meh. shit happens ... so to speak.
mi s-a intimplat si mie, in general la meciuri live dar uneori si la tv. cind vezi meciul live nu-ti dai seama care cite p a marcat si mai pierzi sirul. de ex cind l-am vazut pe deng live a marcat 20+ p si eu aveam impresia ca are fo 9p :P. si le-a marcat sub nasu meu, la max 10m de mine.

la tv mai greu sa se intimple asta pt ca afiseaza aia permanent stats si mai zic si comentatorii, dar daca te uiti cu coada ochiului si eventual pe mute, e posibil sa nu-ti dai seama de asta. mai ales daca transmisia nu e ca la americani, full de stats.

de asta ca sa evaluezi un jucator nu ajunge sa il urmaresti jucind, fara sa te uiti la stats - motiv pt care ma uit strimb la aia care au pretentia ca stats sunt inutile. stats si vazutul meciului sunt amindoua necesare.

za_horse
16th September 2010, 15:28
N-am votat dar as fi votat Serbia, si as fi votat subiectiv. Pacat de dezordinea din mintea lui Teodosic. A fost genial la unele faze si moron la altele. Si Krstic daca-l avea pe dezamagirea tuturor draftatilor langa el (Milicic) poate aveau o sansa in plus. Nu mi-a placut echipa americana pentru ca mi se parea prea plina de sg/sf cu un pf si un c care nu au jucat niciodata impreuna pe teren.

@caseta - Dream Team sunt Dream Team si nu pot fi comparati cu nimeni, nici macar cu cei care au castigat la Beijing sau cei care conduceau Rusia cu 73 de puncte la pauza. Probabil ca sunt cea mai buna echipa de baschet din toate timpurile. Nu-s cel mai bun exemplu de dat cand vrei sa faci diferentieri intre oameni cu opinii si hateri.

Kobe24
16th September 2010, 16:26
meh. shit happens ... so to speak.
mi s-a intimplat si mie, in general la meciuri live dar uneori si la tv. cind vezi meciul live nu-ti dai seama care cite p a marcat si mai pierzi sirul. de ex cind l-am vazut pe deng live a marcat 20+ p si eu aveam impresia ca are fo 9p :P. si le-a marcat sub nasu meu, la max 10m de mine.


nu cred ca a fost cazul la el. probabil ca le-a vazut fix pe alea in care a jucat prost.



de asta ca sa evaluezi un jucator nu ajunge sa il urmaresti jucind, fara sa te uiti la stats - motiv pt care ma uit strimb la aia care au pretentia ca stats sunt inutile. stats si vazutul meciului sunt amindoua necesare.

true but.... si eu ma uit stramb la aia care zic ca stats+highlights sunt de ajuns.

KingMJames
16th September 2010, 18:47
@Kobe24: da, ai dreptate :). chiar m-am mirat cand am auzit cum zicea caseta de 3pt shooting.

caseta
16th September 2010, 23:47
@caseta - Dream Team sunt Dream Team si nu pot fi comparati cu nimeni, nici macar cu cei care au castigat la Beijing sau cei care conduceau Rusia cu 73 de puncte la pauza. Probabil ca sunt cea mai buna echipa de baschet din toate timpurile. Nu-s cel mai bun exemplu de dat cand vrei sa faci diferentieri intre oameni cu opinii si hateri.

tocmai asta era ideea. daca s-au jucat meciurile atunci, nu e ca si cum acum cine zice ca americanii sunt cei mai buni sustine ca nu ar trebui sa se mai joace meciurile.

Kobe24
17th September 2010, 00:15
@caseta - Dream Team sunt Dream Team si nu pot fi comparati cu nimeni, nici macar cu cei care au castigat la Beijing sau cei care conduceau Rusia cu 73 de puncte la pauza. Probabil ca sunt cea mai buna echipa de baschet din toate timpurile. Nu-s cel mai bun exemplu de dat cand vrei sa faci diferentieri intre oameni cu opinii si hateri.


ba pot fi comparati;
cel putin cu aia din '96 sigur pot fi comparati. au fost mai buni ca aia...dar se pot face comparatii fara probleme.
echipa din '96 a avut C muuult mai buni spre exemplu.

eu as spune ca ar fi putea fi comparata si cu echipa de la beijing.
92>96>08 dupa mine.