PDA

View Full Version : Fanii Formulei 1 fumează pe rupte !?!



piranha
13th December 2004, 16:22
Dupa un studiu statistic efectuat in Marea Britanie, fanii Formulei 1 fumeaza mai mult decat pasionatii de biliard, ceea ce este socant. Faptul ca vezi Marlboro pe masina Ferrari, Lucky Strike pe BAR sau West pe McLaren te determina sa te apuci de fumat pentru ca esti fanul unei echipe ?

http://www.bambootrading.com/ads/cigs-20.jpg

Personal, prin clasa a 9-a incepusem sa fumez John Player Special pentru ca imi placea Lotus-ul JPS negru, un adevarat arhetip estetic al masinilor de F1 din toate timpurile.

Maximus
13th December 2004, 16:33
1. Ce inseamna publicitatea la tutun?
La nivel european putine state au adoptat interzicerea publicitatii la tutun. Printre cele care nu au dat curs acestui trend sunt state puternice precum Germania, Italia, Spania. Hai sa vedem care sunt motivele pentru care aceste state nu au adoptat linia generala pe care ne-o propune acum Consiliul Local al Municipiului Timisoara.
Adeptii interzicerii publicitatii la tutun sustin ca publicitatea la tutun ii face pe oameni sa consume mai mult din acest drog nociv. FALS! Publicitatea nu face altceva decit sa schimbi sau sa te informezi despre noile marci aparute. Abuzul, ca si in cazul alcoolului, are alte cauze: cauze sociale, de anturaj, de atitudine fata de tine insuti si societate, este deci o problema sociala. Se poate afirma ca publicitatea te determina sa schimbi o marca cu alta dar in nici un caz nu te poate determina sa fumezi 2 pachete pe zi sau sa consumi o sticla de votca dintr-o data.
Adeptii sustin ca te apuci de fumat daca vezi "tigara" pe un panou. FALS! Tinerii nu se apuca de fumat pentru ca vad reclame la tutun. Si aici am doua cazuri care arata foarte clar ca altele sunt cauzele: primul este ponderea fumatorilor juvenili in Franta fata de Germania. In Franta este cu cca 10% mai mare decit in Germania in conditiile in care francezii au interzis publicitatea la tutun acum 20 DE ANI iar nemtii nu au luat pina la acet moment nici o masura. Al doilea caz este cel al CHINEI. O tara comunista care nu are outdoor, unde nu se face publicitate la tutun si totusi jumatate din po****tie fumeaza(600 MILIOANE de fumatori). Ce i-a facut pe acesti oameni sa se apuce de fumat? Cauzele trebuie cautate in alta parte: teribilismul adolescentin, problemele sociale, nevoia de emancipare si epatare.
S-a demonstrat asadar ca publicitatea nu influenteaza cantitativ piata sau consumul, nu te face sa te apuci de fumat. Te determina sa schimbi sau nu marca de tigara. Asadar, ca sa reduci procentul fumatorilor sau sa-i determini s-o lase mai moale trebuie sa rezolvi o problema sociala/culturala.
Ce se poate intimpla daca publicitatea la tutun va fi interzisa? Din punct de vedere al pietii raspunsul ar fi ca nu se poate lansa un nou produs care este mai putin nociv decit cele existente, se vor crea premizele introducerii noilor produselor doar prin intermediul PRETULUI ceea ce este mult mai nociv decit sa-l faci pe om sa inteleaga despre produsul respectiv si sa-l cumpere din convingere, firmele vor gasi alte modalitati NECONTROLATE de patrunde catre consumator: evenimente, petreceri organizate, internet, etc.
Principiul general care trebuie sa guverneze piata libera este : DACA UN PRODUS ESTE COMERCIALIZAT IN MOD LEGAL ATUNCI AR TREBUI SA I SE POATA FACE SI PUBLICITATE. Este un principiu fundamental in pietele concurentiale.
Motive pentru care publicitatea ar trebui sa fie libera:
Publicitatea creeaza si incurajaza competitia
Publicitatea incurajaza inovatia de produse mai bune, mai sigure si mai sanatoase
Publicitatea creeaza locuri de munca
Publicitatea DA CONSUMATORULUI POSIBILITATEA DE A ALEGE
Motive impotriva interzicerilor asupra publicitatii de orice fel
Publicitatea nu influenteaza cantitativ piata
Constringerile impieteaza asupra pietei libere si asupra dezvoltarii
Constringerile impieteaza asupra inovatiilor
Constringerile sunt daunatoare economiei (aici se leaga cu a doua parte)
Constringerile pun in pericol locurile de munca

Marii producatori s-au pus de acord intre ei asupra restringerilor asupra publicitatii la tutun si care sunt mai puternice decit legile rominesti in vigoare. Aici stiti foarte bine despre regulile 200/100m

Este o scrisoare facuta de mine impotriva interzicerii publicitatii la tigari

piranha
13th December 2004, 17:51
Imi iau cateva zile libere la birou ca sa-ti citesc intreg post-ul :ok:

Maximus
13th December 2004, 18:07
Nu e nevoie. M-am simtit obligat sa-l pun pe tot dar citeva idei sunt de ajuns
1. Nu te apuci de fumat ca vezi reclame
2. Tigaretistii vor gasi fara probleme alte cai de a-si promova produsele, cai mult mai putin controlabile (petreceri, direct mail,etc)
3. Daca produsul nu este interzis atunci de ce i se interzice reclama?

grig_jr
13th December 2004, 19:05
clar! producatorii de tutun investesc in f1 pentru ca isi permit! nu multe tipuri de afaceri produc cash in asa hal incat sa poata tzine o sponsorizare in f1 ! de aia.

daca microsoft inca se gandeste ?!?! ca dati seama despre ce vorbim aici. !!!! stiu ca trebuiau sa semneze cu toyota. s-a intamplat??!

daca vor fi obligati sa plece din f1, nu vad bine echipele. marlboro da 120 milioane la ferrari / sezon (tot bugetul e pe undeva la 350 )

vrem tigari in f1 !!!!!!! (precizez ca sunt nefumator si impotriva acestui obicei - dar sunt fan f1 si ne TRABA tigari acolo ) !!!!

Ayrton
13th December 2004, 19:28
Are dreptate Maximus, nu te apuci de fumat pt reclame... sau pt ca e sponsor in F1... mie personal mi-a placut, cand am vazut prima oara formula 1 (pe bulgari, prin anii '80) echipa Marlboro McLaren Honda... si uite ca nici pana acum n-am tras in piept nici o tigara...

Maximus
13th December 2004, 21:16
... si uite ca nici pana acum n-am tras in piept nici o tigara...

Nu e timpul pierdut. Te astept la primavara dupa vreo 2-3 vinzari marca porcea :evil:

piranha
23rd March 2005, 15:05
Cred ca asta lamureste subiectul :

http://img58.exs.cx/img58/955/west1.jpg http://img58.exs.cx/img58/5931/west2.jpg

http://img58.exs.cx/img58/5880/west3.jpg http://img58.exs.cx/img58/773/west5.jpg

Vadim
23rd March 2005, 15:52
Cele mai mari vanzari de bauturi au fost pe vremea prohibitiei...

inter
23rd March 2005, 15:57
... si uite ca nici pana acum n-am tras in piept nici o tigara...


ehe, deci preferi pipa? :drak:

ADY19
23rd March 2005, 17:08
In nici un caz oamenii nu se apuca de fumat din cauza reclamei...e o prostie. Se apuca pentru ca vor, nu cred ca sunt cazuri in care cineva a fost rapit si a fost fortat sa....fumeze :lol:. Unii fumeaza , altii nu... Eu sunt din categoria a doua dar nu condamn pe cei care fumeaza ... este alegerea lor si suporta consecintele .

cipi13
24th March 2005, 00:00
ADY19 ai perfecta dreptate...
va rog sa imi prezentati pe cineva care s-a apucat de fumat ca asa a vazut in reclama....
Mai repede te iei de fumat ca vezi un actor, pe care il admiri, ca fumeaza....altfel...nu cred

Speedy_29
24th March 2005, 00:15
din cate stiu n-o sa se mai faca reglama pe masinile din F1 la tigari sa vedem atunci daca scade nr fumatorilor;
si sincer nu vad cum ar arata un ferrari fara Malrbo** .

piranha
30th March 2005, 18:23
Cele mai mari vanzari de bauturi au fost pe vremea prohibitiei...

N-avem de unde sa stim ca se producea si se vindea pe sest. Cert este doar ca acel comertz ilicit alimenta cu bani averile gangsterilor.

Masura de interzicere a publicitatii la tutun in F1 vine logic in continuarea masurilor foarte drastice anti-fumat care s-au adoptat in Europa civilizata: nu ai voie sa fumezi la serviciu, in restaurante, in baruri, pe strada. Ai voie sa fumezi doar la tine acasa. Din cate m-am documentat eu, multi fumatori s-au lasat in aceste conditii. It makes a helluva sense to me!

grig_jr
30th March 2005, 18:27
si la noi este in vigoare legea care interzice fumatul in locuri publice.

ai voie doar in spatiu privat si in locuri special amenajate.

piranha
30th March 2005, 18:39
... da, spune asta plamanilor mei care fumeaza pasiv doua pachete pe zi...

Diferentza e ca la unii se si respecta legea asta. Mi-aduc aminte ca m-am luat in gura cu vita de casiera de la fuckultate care era perplexata ca am rugat-o sa-si aprinda tzigara dupa ce plec eu. Bitch!

bapsy
30th March 2005, 18:50
Si eu sunt de parere ca reclamele la tigari nu te influenteaza nici sa fumezi mai mult, nici sa te apuci de fumat. Am citit TOT postul lui Maximus si ii dau dreptate :). Este nevoie de publicitate pentru a avea dreptul la alegere. Plus este nevoie de publicitate, ca sa existe concurenta, pt ca produsele sa fie mai bune si mai sanatoase. Asta ca sa repet pentru cei care n-au avut rabdare sa citeasca :)

Iar masina de formula 1 pe pachetul de West este o publicitate dubla ... pentru tigarile West (cei care cumpara un pachet sunt oricum fumatori) si pentru formula 1 si McLaren implicit.

Deci reclama la tigari te poate determina doar sa alegi acea marca, in cazul in care esti fumator. Atat, nimic mai mult.

piranha
30th March 2005, 19:33
Iar masina de formula 1 pe pachetul de West este o publicitate dubla ... pentru tigarile West (cei care cumpara un pachet sunt oricum fumatori)

Eu mi-am luat cateva pachete si sunt anti-fumator. Asta e atractia F1, si se pare ca voi nu intelegeti sau nu vreti sa intelegeti: te face sa consumi produsele la care se face reclama pe fuselajele masinilor chiar daca in mod curent nu esti consumator al acelor produse.

P.S. tocmai am rupt de pe un stalp un afis electoral cu tipul care vrea sa faca un circuit de F1 in jurul Casei Boborului. Diseara il scanez, maine il pun pe forum. :rolleyes:

bapsy
30th March 2005, 19:59
Foarte frumos, la tine a actionat reclama pentru formula 1 sau McLaren. Banuiesc ca nu le-ai fumat, sau?

Ok, inteleg, am gresit, la asta nu m-am gandit. Sunt si nefumatori care le cumpara sa le tina in biblioteca. Aduce bani West-u-lui. Dar asta nu inseamna ca aceia chiar se apuca de fumat din cauza asta.

piranha
30th March 2005, 20:18
Daca citesti primul post de pe acest topic, chiar m-am apucat sa fumez JPS cand aveam mai putini ani si mai putina minte pt ca imi placeau masinile Lotus JPS. La West-uri nu m-am dat.

bapsy
31st March 2005, 10:50
Scuze, chiar am citit dar uitasem.

Ce sa zic ... o fi functionat la tine chestia asta pentru ca aveai "mai putini ani si mai putina minte" ... esti prima persoana de la care aud asa ceva. Dar legat de West tot am avut dreptate, nu te-ai dat la ele :D

Intre fanii unui sport sau altul vor exista intotdeauna diferente de stil de viata, atitudine ... per ansamblu. Sigur per total fanii de gimnastica sunt diferiti fata de fanii de formula 1, sau cei de tenis diferiti fata de cei de fotbal. Asa ca, nu cred ca are neaparata legatura cu faptul ca sunt reclame la tigari in formula 1 cu faptul ca sunt mai multi fumatori fani formula 1. O fi ceva psihologic, n-are rost sa aberez prea mult, ca n-am studiat cazul :) Poate fanii de formula 1 sunt mai ahtiati dupa "fum" decat cei de biliard ... mai stii ...

MacBaicu
21st May 2005, 16:46
Eu cred ca fanii Alonso fumeaza cel mai mult....marijuana. Pt ca altfel nu imi pot imagina cum de il vede lumea campion...