PDA

View Full Version : USPGA in ceatza



paddyslam
12th August 2010, 17:55
Acum citeva minute - Poulter, Quiros, Keymer si Villaegas in locker room - plictisiti (dar in acelasi timp si bine dispusi) asteptand sa se ridice ceata din Stramtorile Shuieratoare (una din posibilele trad. approx. pt. Whistling Straits :)).

http://twitpic.com/2e01rn

Terenul e o incercare tipic americana de a copia/transpune un links pur irlandez undeva pe malul lacului Michigan. Parerile raman impartite in ce priveste reusita, dar in orice caz, e un teren care imi place mult mai mult ca design in comparatie cu dificilul dar insipidul Firestone de la Akron…

E ultimul turneu major al anului, cu o importanta amplificata semnificativ anul asta de impactul pe care rezultatele il pot avea pentru Ryder Cup (asta lasand la o parte transgresiile vechi si noi ale lui Tiger si Monty, etc…)

Alte preocupari ‘de remarcat’ inainte de incepera jocului includ incercatul traditionalelor palarii de branza din Wisconsin !?! (vezi Casey & Poulter)

http://twitpic.com/2dzsr4
http://twitpic.com/2dzsfl

paddyslam
12th August 2010, 20:21
Tiger in criza? Care criza? Two birdies in the first two holes!
Early days, I know... (deja are probleme la no. 3)

Dar cum zice o vorba pe aici - "You have to hit the bottom before you can get back up again!"
Tiger probabil spera ca episodul Firestone a fost "the bottom"...

Dorin
12th August 2010, 23:35
Chiar acum vad o lovitura a lui Tiger care cu driver face un superdraw(hook) si ajunge intr-o iarba pina la briu.... si in frustrare pierde si driver-ul din mana...
http://www.pga.com/pgachampionship/2010/scoring/index.cfm

paddyslam
13th August 2010, 00:27
Driverul e inca departe de a-i merge bine. E aproape incredibil (pt. Tiger) cat de mult ii coboara linia umerilor pe partea coboratoare a swing-ului aproape mereu cand loveste driver-ul. Denota un grad destul de mare de nesiguranta inca in lovitura asta... Iron-urile merg ok iar una din partile mult imbunatatite azi fata de ultima vreme e putting-ul. Vedem cum va progresa (sau nu) mai departe in zilele urmatoare...

Asta e link-ul care urmareste grupul lui Woods:

http://www.pga.com/pgachampionship/2010/multimedia/video/live/pga/player.html

Apoi cred ca vor urmari grupul lui McDowell...

Dorin
13th August 2010, 00:44
nu merge in Sweden, link-ul adica. Dar vad oricum transmisia in direct...

Dorin
16th August 2010, 09:20
Martin Kaymer. The Winner!!! Placutul si timidul neamt a castigat prin a fii cu nervii stabili in ultima zi. A fost si play off cu Bubba Watson si tensiunea a fost dramatica. Bravo.:yeah:

paddyslam
17th August 2010, 02:21
Din motive de vacanta nu m-am putut conecta sa urmaresc ultimele doua zile ale USPGA. Ma bucur sa vad ca inca un european a castigat pana la urma. Kaymer are intr-adevar multe calitati si potential sa fie printre jucatorii din top pentru mult timp. Mi-aduce aminte insa de o 'dilema' care am avut-o de mai multa vreme: care ar fi motivele principale pt. care au fost si sunt asa de putini (relativ vorbind) golferi germani de top? In afara de superbul B. Langer, e f. greu sa mai numesti multi alti golferi de renume (tocmai am jucat un links acum cateva saptamani proiectat de Langer - very tough!). Cel putin la prima vedere, multe din trasaturile definitorii ale germanilor cred ca i-ar recomanda fara prea multe dubii sa aibe succes in acest sport. Am auzit mai multe incercari de raspunsuri in trecut la intrebarea asta dar nici unul nu mi s-a parut convingator. Unul din raspunsurile care mi-a ramas in minte (asta nu pt. ca ar fi fost mai convingator, dar pt. ca apartinea unui tip din Germania) a fost ceva la genul: ...in Germania, in general, golful nu e luat forate in serios... :confused:

corina_jga
17th August 2010, 15:10
Kaymer a meritat sa castige. Sincer, eu nu am crezut ca o sa reziste tensiunii pana la capat dar s-a maturizat, se pare. Promitea de la inceput. In primul turneu ca pro (21 de ani) a inregistrat un record al unui teren din Duesseldoorf : 58 de lovituri. E din o generatie interesanta, Siem e si el pe acolo, numai ca Martin este foarte serios si se antreneaza mult, nu mizeaza numai pe talent.
Mi s-a parut nedrept ce s-a intamplat cu Dustin Johnson, loviturile de pedeapsa pentru un bunker de care nu a avut habar. Dupa mine, vina e impartita. Caddie-ul trebuia sa cunoasca configuratia locului si regulile locale, organizatorii nu ar fi trebuit sa permita calcarea in picioare a unui bunker iar Dustin nu ar fi trebuit sa lase crosa pe nisip, macar din reflex. Mare ghinion...
Cat despre golful in Germania, e greu de spus. Exista multe terenuri de golf si multi jucatori federati numai ca este inca un sport de elita. Acum cativa ani, SAP a inceput sa promoveze tinerii golferi in speranta ca ceva o iesi de acolo. Insa a avea o licenta de golf este inca ceva restrictiv, din punct de vedere material. Trebuie sa fii membru al unui club si, anual, asta costa o mica avere asa ca, micile talente trebuie sa vina din familii unde sportul nu e o cariera. Golful feminin este ceva mai bine reprezentat, dar nu spectaculos. Statul nu poate ajuta prea mult... Poate in perspectiva lui 2016...
In Spania lucrurile stau altfel. Licenta costa pana la 90 euro pe an si de restul, platesti ca sa joci. Infinit mai ieftin. Problema sezoanelor nu e la fel de acuta ca in restul Europei, unde din octombrie, noiembrie, pana in aprilie e pauza. Iar tinerii primesc un ajutor substantial din partea familiei (poate iese un Garcia) sau al clubului la care sunt federati.