PDA

View Full Version : Grupa C



resita
12th August 2010, 01:12
Italia, Serbia, Irlanda de Nord, Slovenia, Estonia, Insulele Feroe


Se va califica învingatoarea grupei si echipa de pe locul secund cu cel mai bun punctaj, iar celelalte opt ocupante de pe locul doi vor disputa meciuri de baraj.

resita
12th August 2010, 19:38
In primul meci al acesor preliminarii Estonia a invins cu 2-1 Insulele Feroe

Lordul
4th September 2010, 00:52
Feroe-Serbia 0-3
Estonia-Italia 1-2
Slovenia-Irlanda de Nord 0-1

1.Serbia 3
2.Italia 3
3.Estonia 3 (2j)
4.Irlanda de Nord 3
5.Slovenia 0
6.Feroe 0 (2j)

Lordul
8th September 2010, 09:17
Serbia-Slovenia 1-1
Italia-Feroe 5-0

1.Italia 6
2.Serbia 4
3.Estonia 3
4.Irlanda de Nord 3
5.Slovenia 1
6.Feroe 0

El Pistolero
8th September 2010, 11:39
Si Serbia sper sa ramana acasa.:D

Sifodias
8th September 2010, 11:49
Mentalitatea de roman!Sa moara si capra vecinului....

El Pistolero
8th September 2010, 11:56
Nu de asta.Peentru ca nu au echipa de turnee finale,de aia sa ramana acasa:D

Lordul
8th September 2010, 12:19
Si Serbia sper sa ramana acasa.:D

si cine sa se califice in locul ei ? Slovenia?Irlanda de Nord ?

El Pistolero
8th September 2010, 12:26
Slovenia mi se pare o echipa buna.Si Irlanda are sanse bune.

d_e_l_i_r_a
8th September 2010, 20:23
Nu de asta.Peentru ca nu au echipa de turnee finale,de aia sa ramana acasa:D

Echipa au de turnee finale , nu poti nega asta , nu au mentalitate ..si asta e si mai grav .. pentru ca unde nu e nici Dumnezeu nu cere ...dar ei nu stiu cum naiba fac de dau tot timpul cu mucii in fasole ...si sunt sigura ca nici de data aceats anu au invatat nimic de la campionatul mondial cum de altfel nu au invatat nimic nici de la turneele precedente :groggy:


Slovenia chiar imi plac , echipa mica ... talent nu cine stie ce , dar stiu sa-si dozeze corect calitatile pe care le au , joc colectiv , mobilizare si disciplina ...pentru mine toata cinstea fata de ei

Lordul
9th September 2010, 14:43
sarbii au lot valoros dar la turneele finale nu reusesc sa se uneasca sa convinga...la EURO s-ar putea totusi sa treaca de grupa daca se calificia....

slovenia....echipa mica muncitoare , si f.bine organizata....nu degeaba au pierdut greu 0-1 cu Anglia

Lordul
9th October 2010, 09:50
Serbia-Estonia 1-3 !!!!!! bomba serii

Irlanda de Nord-Italia 0-0 ! o noua surpriza

Slovenia-Feroe 5-1

Clasmament :

1.Italia 7
2.Estonia 6
3.Serbia 4
4.Slovenia 4
5.Irlanda de Nord 4
6.Feroe 0

El Pistolero
9th October 2010, 09:56
Serbia joaca marti in Italia.Daca pierd adio Euro de pe acuma.:ok:

El Pistolero
12th October 2010, 22:02
Feroe-Irlanda de Nord 1-1:o:

Elphax
12th October 2010, 23:04
au innebunit sarbii
continuarea violentelor anti gay e la meci , in loc sa vedem fotbal , vedem bataie in tribune ...

miril
12th October 2010, 23:15
Haos total! "Se joaca, se joaca, asta-s nebuni, e decizia UEFA". Spun comentatorii italieni. Meciul va incepe, probabil, la 22:30, ora Romaniei.

Lucian86
12th October 2010, 23:19
Acum draga Delira, sa ne explici cum se poate justifica acest "serbian pride" pe care l-ai atat de mult laudat in multe ocazii din activitatea ta pe acest forum, acest sentiment care s-a manifestat intr-o maniera reprobabila inainte de meciul dintre Italia si Serbia.
Ai sa-mi spui ca este vorba doar de niste fanatici ai fotbalului; eu zic insa nationalismul sarb este printre cele mai periculoase din Europa si de care mi-e greata pur si simplu.

Elphax
12th October 2010, 23:22
se joaca - altfel pierdea italia 3-0 ...

Tyler Durden
12th October 2010, 23:24
Incredibil, ar fi bine ca astia sa ramana cat mai departe de UE! Asa se intampla cand resentimentul, nationalismul & vitalismul animalic spala creiere.

Lucian86
12th October 2010, 23:24
se joaca - altfel pierdea italia 3-0 ...

De ce sa fi pierdut Italia ?

miril
12th October 2010, 23:29
; eu zic insa nationalismul sarb este printre cele mai periculoase din Europa si de care mi-e greata pur si simplu.

Intrecut, probabil, doar de cel croat. Se joaca si Rajkovici a comis-o deja, se putea da si rosu. Arbitrul a comis-o si el, nu a dat rigore pentru italieni la o impingere clara, in careu, asupra lui Pazzini.

Elphax
12th October 2010, 23:37
oare castiga sarbii la masa verde ? :happy

miril
12th October 2010, 23:37
Se pare ca meciul se va intrerupe. Portarul Viviano, refuza sa mai intre in poarta, datorita suporterilor sarbi, aflati in spatele portii italiane, arunca cu petrade. Si cand te gandesti ca la noi un meci s-a terminat inainte de vreme, datorita unei brichete. Nu creda ca pot sarbii castga meciul, caci ei sunt provocatorii.

Elphax
12th October 2010, 23:40
organizatorii trebuie sa asigure conditiile
daca e nevoie , sa evacueze suporterii problema, indiferent care sunt aia

gazdele pierd la masa verde ;)

miril
12th October 2010, 23:40
Se pare ca meciul se va termina aici. Meci suspendat. Se vedem cum se termina. Merg pe rejucare cu tribunele goale.

Lucian86
12th October 2010, 23:42
oare castiga sarbii la masa verde ? :happy

Zi-mi o firimitura de motiv pentru care Serbia ar putea castiga la masa verde

Meciul a fost anulat; va castiga Italia la masa verde si sper intr-o suspendare exemplara pentru nationala Serbiei

miril
12th October 2010, 23:44
Italienii sunt organizatorii, un motiv, dar sarbii sunt provocatorii, alt motiv. In concluzie, meciul se va rejuca cu amenda si, posibil, chiar suspendare a echipei Serbiei.

Elphax
12th October 2010, 23:45
mai citeste odata mesajul meu, echipa serbiei nu are nici o vina ca organizatorii - italia - nu asigura conditii pt. desfasurarea meciului

o sa fie scandal mare la uefa

Lucian86
12th October 2010, 23:51
Hai sa fim seriosi....Maxim Italia poate primi o amenda pentru ca intr-un mod sau altul s-a putut intra cu toate acele obiecte detinute de sarbi. In rest, organizatorii italieni si politia au luat toate masurile necesare pentru a-i calma pe sarbi, singurii vinovati de aceasta situatie.

Castiga sigur Italia la masa verde

miril
12th October 2010, 23:51
Eu stiu ce ai spus, dar am vazut si ce s-a intamplat. Asa, orice echipa in deplasare, unde are sanse putine, face scandal, meciul se suspenda si... spune tu! Decizia se pare ca partida nu este suspendata ci nu se va mai juca, conform comentatorilor italieni.

Elphax
12th October 2010, 23:53
politia italiana trebuia sa puna tunurile cu apa pe sarbi, sa ii scoata afara in 15 minute si apoi sa joace meciul ...

Lucian86
12th October 2010, 23:55
politia italiana trebuia sa puna tunurile cu apa pe sarbi, sa ii scoata afara in 15 minute si apoi sa joace meciul ...

Erau si copii in tribuna sarbilor; nu era o peluza clasica de ultrasi ci un sector de suporteri sarbi printre care erau si acesti delincventi

miril
12th October 2010, 23:56
...si sa riste razboi cu suporterii sarbi pe strazi. Serbia o va lua rau pe coaja de la UEFA. Mi se pare normal!

jonsnow
13th October 2010, 00:28
dar acum serios de ce nu s-a jucat ??? ce au facut asa de incredibil ??? 3 torte si 2 oameni pe gard ??? la constanta nu au avut torte si oameni pe gard ??? la meciurile din seria A nu se intampla frecvent aceleasi lucruri ??? am impresia ca impocritilor de italieni le pica f bine un 3-0 cu serbia la masa verde dupa 0-0 cu irlanda, comentatorii italieni se bucurau ca meciul nu o sa se mai joace de parca se bucurau la golurile echipei favorite...bleah ce ipocriti sinistri....

El Pistolero
13th October 2010, 00:29
Cum sa piarda Italia?:shocked:
Serbia sper sa ia o sanctiune cat mai aspra.In mod normal e victorie pentru Italia la masa verde.

YoNuTzz
13th October 2010, 00:33
probabil va fi victorie pentru italia la masa verde...
e inadmisibil ce au facut sarbii...

Lucian86
13th October 2010, 00:33
dar acum serios de ce nu s-a jucat ??? ce au facut asa de incredibil ??? 3 torte si 2 oameni pe gard ??? la constanta nu au avut torte si oameni pe gard ??? la meciurile din seria A nu se intampla frecvent aceleasi lucruri ??? am impresia ca impocritilor de italieni le pica f bine un 3-0 cu serbia la masa verde dupa 0-0 cu irlanda, comentatorii italieni se bucurau ca meciul nu o sa se mai joace de parca se bucurau la golurile echipei favorite...bleah ce ipocriti sinistri....

Tu, in calitate de portar al Italiei, ai fi stat cu spatele la suporterii sarbi ?

jonsnow
13th October 2010, 00:46
ba ma lasi ?? sarbii erau intr-un colt nu in spatele portii...ii lasai sa arunce pana se plictiseau de injurat cu italienii de la peluza....faceai un anut 2 3...opreai meciul 5 10 minute dar nu te bucurai ca o tarfa la 3-0 la masa verde...lasa-ma ca asa ceva vezi la orice meci mai aprins din seria A...a invadat cineva terenul de joc ??? s-a dat vreun pumn ??? de ce era asa de nejucat ??? mai potoliti-va cu prostiile astea...kktii aia se bucura clar ca au castigat asa...probabil au facut si presiuni pe observator sa termine meciul si cum sunt italia lucrul asta conteaza...

miril
13th October 2010, 01:04
Jonsnow, ai vazut alt meci, ai ascultat alti comentatori.

Lucian86
13th October 2010, 01:10
ba ma lasi ?? sarbii erau intr-un colt nu in spatele portii...ii lasai sa arunce pana se plictiseau de injurat cu italienii de la peluza....faceai un anut 2 3...opreai meciul 5 10 minute dar nu te bucurai ca o tarfa la 3-0 la masa verde...lasa-ma ca asa ceva vezi la orice meci mai aprins din seria A...a invadat cineva terenul de joc ??? s-a dat vreun pumn ??? de ce era asa de nejucat ??? mai potoliti-va cu prostiile astea...kktii aia se bucura clar ca au castigat asa...probabil au facut si presiuni pe observator sa termine meciul si cum sunt italia lucrul asta conteaza...

Esti total pe alaturi baiete si probabil un ultras ca cei care au cauzat aceasta situatie

1 nu conteaza unde erau exact sarbii; important e ca tortele lor ajungeau fara probleme catre portarul italian (ceea ce nu se intampla pe Stefan cel Mare dupa cum cu siguranta stii foarte bine)

2 jucatorii Serbiei au incercat sa-i calmeze dar era EVIDENT o masura inutila incat tot acest haos a fost premeditat de ultrasii sarbi

3 Meciul a fost suspendat mai mult de 5 minute; in cele din urma s-a inceput meciul dar tortele au reaparut pe teren dupa 6 minute

4 Nu s-au dat pumni dar ca o masura preventiva, nu s-a continuat caci nu existau conditii de siguranta pentru desfasurarea meciului, ceea ce duce, din nou, la intrebarea mea:
Daca erai in locul portarului italian (sau chiar cel sarb) ai fi jucat ma viteazule ?

Elphax
13th October 2010, 01:12
las-o, comentatorii aia italieni au fost de tot kktul

noi am facut scandal mai mare la anderlecht, torte in teren, ceata de au intrerupt meciul cateva minute si dupa nu a fost nimic ...

rhadookoo5
13th October 2010, 01:20
Pai organizatorii sunt de vina. Cum au putut sa intre delicventii aia? Ei nu stiau cu cine se confrunta, ce credeau, ca joaca cu Andorra? 400 jandarmi inarmati pana in dinti la intrare si controlati la piele toti suporterii sarbi. Cum sa introduci o cantitate de torte si petarde, in deplasare, care sa nu permita desfasurarea partidei, decat datorita incompetentei organizatorilor? Cati sarbi puteau sa intre in teren? - o linie de jandarmi pusi in fata lor cu bastoanele pregatite si ii potoleau. Nu stiu cu exactitate situatia, dar eu am vazut doar cateva gorile cocotate pe gard. Sunt sigur ca maxim 400 din cei 1600 reprezentau un pericol real. Iar daca nu poti sa controlezi cateva sute de oameni cu filtre peste filtre si masuri severe pe stadion, mertiti sa pierzi la masa verde. Ah, si stadionul ala nu intelege cum are acordul sa dispute partide UEFA, cum indeplineste normele de securitate; au pus si ei niste plexiglas inalt si gata. Jucau pe Olimpico si terminau toata mascarada.

jonsnow
13th October 2010, 01:20
Esti total pe alaturi baiete si probabil un ultras ca cei care au cauzat aceasta situatie

1 nu conteaza unde erau exact sarbii; important e ca tortele lor ajungeau fara probleme catre portarul italian (ceea ce nu se intampla pe Stefan cel Mare dupa cum cu siguranta stii foarte bine)

2 jucatorii Serbiei au incercat sa-i calmeze dar era EVIDENT o masura inutila incat tot acest haos a fost premeditat de ultrasii sarbi

3 Meciul a fost suspendat mai mult de 5 minute; in cele din urma s-a inceput meciul dar tortele au reaparut pe teren dupa 6 minute

4 Nu s-au dat pumni dar ca o masura preventiva, nu s-a continuat caci nu existau conditii de siguranta pentru desfasurarea meciului, ceea ce duce, din nou, la intrebarea mea:
Daca erai in locul portarului italian (sau chiar cel sarb) ai fi jucat ma viteazule ?

normal ca jucam mah !!! tu te uiti la fotbal sau doar la tenis ??? crezi ca o torta de aia te omoara ??? e prima oara cand se intampla asa ceva ??? au fost cazuri de 10 ori mai grave si nu s-a amanat nici un meci...s-a asteptat si jumatate de ora..s-a intrerupt meciul de 3 ori dar s-a jucat fotbal...pe teren nu in birourile de la uefa unde kktii aia de macaronari sunt bineinteles mai bine vazuti decat sarbii...

pai ca tot vine trebuia amanat si derby-ul nu ???
http://www.youtube.com/watch?v=gYTg-jLOp2w

sau daca vrei uite un meci al echipelor nationala care nu s-a amanat desi a fost mult mai "grav" acolo...Norvegia Bosnia

http://www.youtube.com/watch?v=DbvMlVq96tQ&feature=related

d_e_l_i_r_a
13th October 2010, 01:25
Acum draga Delira, sa ne explici cum se poate justifica acest "serbian pride" pe care l-ai atat de mult laudat in multe ocazii din activitatea ta pe acest forum, acest sentiment care s-a manifestat intr-o maniera reprobabila inainte de meciul dintre Italia si Serbia.
Ai sa-mi spui ca este vorba doar de niste fanatici ai fotbalului; eu zic insa nationalismul sarb este printre cele mai periculoase din Europa si de care mi-e greata pur si simplu.

mi-e greu sa spun ceva , am vazut si eu ce ati vazut si voi si sincera sa fiu si o spun fara nicio urma de subiectivism nu cred ca s-a procedat corect ... am vazut meciuri intre Grecia si Turcia muuult mai violente si totusi meciul nu a fost suspendat .. ce pot sa spun mai mult ? tampenie balcanica si proaata organizare italiana ...Srbija probabil ca va pierde la masa verde ... e vina ei , asta este , nu am ce spune ...insa raman la parerea ca se putea disputa jocul daca organizarea era mai buna ... cat despre nationalismul sarbesc , hajdeti lasati-o balta ca nu e asta cel mai periculos lucru din Europa ..dar in fine , nu vreau sa intru in polemici ...mda ..din nou suntem oile negre si gunoiul din ochi ..cunosc placa , sincera sa fiu chiar nu se mai merita sa mai explic ...

Lucian86
13th October 2010, 01:52
normal ca jucam mah !!! tu te uiti la fotbal sau doar la tenis ??? crezi ca o torta de aia te omoara ??? e prima oara cand se intampla asa ceva ??? au fost cazuri de 10 ori mai grave si nu s-a amanat nici un meci...s-a asteptat si jumatate de ora..s-a intrerupt meciul de 3 ori dar s-a jucat fotbal...pe teren nu in birourile de la uefa unde kktii aia de macaronari sunt bineinteles mai bine vazuti decat sarbii...

pai ca tot vine trebuia amanat si derby-ul nu ???
http://www.youtube.com/watch?v=gYTg-jLOp2w

sau daca vrei uite un meci al echipelor nationala care nu s-a amanat desi a fost mult mai "grav" acolo...Norvegia Bosnia

http://www.youtube.com/watch?v=DbvMlVq96tQ&feature=related

Daca tu vrei sa-ti risti integritatea fizica, e treaba ta.

O lege, un regulament, nu functioneaza asa. Obiectiv vorbind, portarul italian avea toate motivele sa se teama de propria integritate fizica. In astfel de cazuri, meciul trebuie oprit.

jonsnow
13th October 2010, 01:57
Daca tu vrei sa-ti risti integritatea fizica, e treaba ta.

O lege, un regulament, nu functioneaza asa. Obiectiv vorbind, portarul italian avea toate motivele sa se teama de propria integritate fizica. In astfel de cazuri, meciul trebuie oprit.

copilu` sunt de acord sa se intrerupa si sa dea 0-3 la Dinamo cu liberec...dar nu aici...aici se putea rezolva usor situatia...sunt convins 100% ca a fost o decizie luata de observator impreuna cu partea italiana si sunt la fel de convins ca italienii au pus presiune ca meciul sa fie intrerupt...ei stiu prea bine ca o sa castige cu 3-0 si cine stie daca nu scapa definitiv de cel mai periculos adversar din grupa...cand fotbalul nu se mai joaca in teren ci prin birourile uefa devine un mare kkt...

Lucian86
13th October 2010, 02:20
copilu` sunt de acord sa se intrerupa si sa dea 0-3 la Dinamo cu liberec...dar nu aici...aici se putea rezolva usor situatia...sunt convins 100% ca a fost o decizie luata de observator impreuna cu partea italiana si sunt la fel de convins ca italienii au pus presiune ca meciul sa fie intrerupt...ei stiu prea bine ca o sa castige cu 3-0 si cine stie daca nu scapa definitiv de cel mai periculos adversar din grupa...cand fotbalul nu se mai joaca in teren ci prin birourile uefa devine un mare kkt...

Tot nu vrei sa intelegi o chestie
Cum poti tu, oficial UEFA sau un oarecare organizator al unui eveniment, sa obligi pe cineva sa participe la acel eveniment in ciuda pericolului evident la care acesta este supus.
Portarul italian la a 2 a torta trimisa a facut semn arbitrului ca el nu mai este dispus sa stea in acel perimetru al terenului. Eu unu as fi procedat exact la fel

EonLockz
13th October 2010, 02:28
normal ca jucam mah !!! tu te uiti la fotbal sau doar la tenis ??? crezi ca o torta de aia te omoara ??? e prima oara cand se intampla asa ceva ??? au fost cazuri de 10 ori mai grave si nu s-a amanat nici un meci...s-a asteptat si jumatate de ora..s-a intrerupt meciul de 3 ori dar s-a jucat fotbal...pe teren nu in birourile de la uefa unde kktii aia de macaronari sunt bineinteles mai bine vazuti decat sarbii...

pai ca tot vine trebuia amanat si derby-ul nu ???
http://www.youtube.com/watch?v=gYTg-jLOp2w

sau daca vrei uite un meci al echipelor nationala care nu s-a amanat desi a fost mult mai "grav" acolo...Norvegia Bosnia

http://www.youtube.com/watch?v=DbvMlVq96tQ&feature=related

Daca tu ai juca in oricare din conditiile alea ai cap doar sa nu iti intre tortele pe gat...

Lordul
13th October 2010, 08:59
Feroe-Irlanda de Nord 1-1
Estonia-Slovenia 0-1
Italia-Serbia 0-0 (susp)

1.Italia 7
2.Slovenia 7
3.Irlanda de Nord 5
4.Serbia 4
5.Estonia 3
6.Feroe 1

El Pistolero
13th October 2010, 10:23
"Bestiile" a titrat Gazzetta dello Sport pe prima pagină după clipele de coșmar de pe Stadio Marasi din Genova. Naționaliștii sârbi au aruncat cu torțe în teren, dar și în sectoarele cu suporteri italieni, iar arbitrul a încercat să tempereze spiritele și a trimis echipele la vestiare pentru 20 de minute. Intervenția carabinierilor nu i-a calmat pe plavi, dimpotrivă. Imediat poliția i-a înconjurat pe sârbi, care au încercat să escaladeze gardul despărțitor de teren. Forțele de ordine au folosit un furtun cu apă, în zadar: scenele de groază au continuat și centralul Craig Thompson a decis suspendarea meciului.

ce plm mai vreti ma?numai daca ii impuscau pe aia se mai putea continua meciul.asta ati fi vrut sa se faca?
3-0 si excluderea din Europa asta merita nemernicii aia

Tyler Durden
13th October 2010, 10:41
Problema cu cei care au facut iuresul ala este ca ei nu au nicio treaba cu fotbalul, ei se duc la meci ca la razboi. Doar daca arunci un ochi asupra lor se vede ca multi dintre ei arata ca niste giboni demonizati.

Bumbescu
13th October 2010, 10:55
Astea sunt ranile razboiului, rani ce nu se vor sterge prea usor. Sarbii oricum ii urasc dintotdeauna pe italieni, insa faptul ca si-au pus toate porturile de la Adriatica la dispozitia americanilor in timpul razboiului nu poate fi uitat. Ca sa nu mai spunem ca toate armele pt croati , la inceputul anilor 90, ajungeau in Dalmatia tot prin Italia.
Hai sa fim seriosi insa cu meciul.....in primul rand de ce i-au lasat sa intre cu pietre, clesti, torte?
In al doilea rand, pana acum am vazut numai cateva fumigene aruncate si cateva brute pe gard, mare chestie..... Pai daca e sa o luam asa, meciul Ujpest -Steaua nu ar fi trebuit sa se mai joace niciodata, tinand cont de ploaia de peterde(lansate cu dispozitive speciale, de la mare distanta, peste mai multe sectoare).

Bumbescu
13th October 2010, 11:05
Acum draga Delira, sa ne explici cum se poate justifica acest "serbian pride" pe care l-ai atat de mult laudat in multe ocazii din activitatea ta pe acest forum, acest sentiment care s-a manifestat intr-o maniera reprobabila inainte de meciul dintre Italia si Serbia.
Ai sa-mi spui ca este vorba doar de niste fanatici ai fotbalului; eu zic insa nationalismul sarb este printre cele mai periculoase din Europa si de care mi-e greata pur si simplu.

Las-o mai moale cu greata, un reprezentant al poporului roman umil, adept intotdeauna al zicalei "capul ce se pleaca, sabia nu-l taie", nu are dreptul sa judece atitudinea sarbilor(nu ma refer la meci, ci in general).
E f bun in multe privinte nationalismul sarb, reprezinta unul din ultimele obstacole impotriva jugului economic vestic.

rob_din
13th October 2010, 11:47
Sincer dupa ce doar am citit ce s-a scris prin presa ma asteptam sa vad un macel pe youtube. Ei bine am vazut incidente mult mai grave si meciurile au fost reluate dupa cateva minute. Oricum in astfel de cazuri corect ar fi suspenzi terenul tarii ai caror suporteri au creat probleme si meciul sa se dispute din nou. Asta cu 0-3 e o bataie de joc

Lucian86
13th October 2010, 12:38
Las-o mai moale cu greata, un reprezentant al poporului roman umil, adept intotdeauna al zicalei "capul ce se pleaca, sabia nu-l taie", nu are dreptul sa judece atitudinea sarbilor(nu ma refer la meci, ci in general).
E f bun in multe privinte nationalismul sarb, reprezinta unul din ultimele obstacole impotriva jugului economic vestic.

Sa-ti aperi tu tara si sa mori de foame ! Daca totul trebuie sa se rezume la un razboi peren pentru a apara acest "orgoliu national" pe care n-am sa-l aprobez niciodata, e opinia ta. Pentru mine ramane doar o batalie sterlia.
Acum sa fie clar, nu neg injustitiile comise asupra poporului sarb de-a lungul istoriei, precum si atrocitatile comise de acesta. Nu dau insa crezare acestor derbedei care cu acest pretext raspandesc violenta tot timpul cand au ocazia.
Ca sa vezi, am ajuns sa justificam o actiune politica intr-un meci de fotbal.

Nu inteleg toate aceste discursuri de tipul "au fost meciuri care s-au disputat in conditii si mai grele" Bun si care e logica ?? Uefa, Fifa si orice liga nationala de fotbal au fost intotdeauna permisive cu astfel de cazuri si au incercat mereu cu orice pret sa faca ca meciul sa continue pana la sfarsit. Nu sunt de acord.
Fotbalul este un spectacol care trebuie sa se desfasoare, ca orice alt eveniment, in conditii de siguranta. Fara ele, e corect sa nu se dispute meciul.

Pentru cei care spun ca s-a exagerat aseara, sa va luati voi o torta in cap daca sunteti atat de viteji.

GoPens
13th October 2010, 12:50
E f bun in multe privinte nationalismul sarb, reprezinta unul din ultimele obstacole impotriva jugului economic vestic.
da, e extraordinar. si-au luat ramas bun, pe rand slovenii, croatii, amestecatura din bosnia, macedonia. apoi din ce-a ramas a plecat muntenegru, desi aia tot sarbi is, recent kosovo si vojvodina si-a recapatat autonomia pre-milosevic. daca idealul nationalismului sarbesc e ca toti sarbii sa traiasca in acelasi stat, azi is mai departe de asta, decat oricand. au ajuns printre cei mai saraci. pana si romania si bulgaria au ajuns sa aibe parametrii economici mai avantajosi.

si in mod sigur, daca vreo grupe de ultrasi provoaca nejucarea a catorva meciuri, sigur asta o sa impresioneze pe americani/europeni si "serbia mare" se va face la loc repede.
se umple puscariile, iar marea majoritate a oameniilor in europa o sa spuna "uita-te si la astia".

Tyler Durden
13th October 2010, 13:25
Bumbescule, ai si tu niste momente de Romania Mare...
Nationalismul ramane cum spunea un clasic: ultimul refugiu al canaliei.

Celso
13th October 2010, 13:48
Nationalism pe naiba, ca de obicei vor sa arate lumii cat sunt ei de smecheri si de tari si de rai samd ...o fala din asta prosteasca, pe care o regasesc si pe la noi uneori, doar suntem balcanici:)

sa nu se inteleaga ca generalizez, au si ei uscaturile lor

d_e_l_i_r_a
13th October 2010, 14:11
va lipseste elementul cheie dragii mei ... uitati ca in Genova exista cea mai mare minoritate de albanezi din Italia , minoritatea albaneza fiind a treia din Italia ca numar ... ce ati vrea sa spun mai multe ? Totul a inceput de la faptul ca sarbii au avut bannere pe care scria "Ubi, ubi ©iptara" = Ucideti albanezii .... va las pe voi sa judecati

Uncle Ben
13th October 2010, 14:11
Bumbescule, ai si tu niste momente de Romania Mare...
Nationalismul ramane cum spunea un clasic: ultimul refugiu al canaliei.
Ce, Bumbescu e nationalist?!
Sau doar are nevoie de multe medicamente, ca liderul Romaniei Mari?

Tyler Durden
13th October 2010, 14:19
Desi suntem de cele mai multe ori in tabere diferite, eu il consider ca Bumbescu unul din cei mai inteligenti useri de pe Olsland. ;)

Uncle Ben
13th October 2010, 14:24
Pacat ca, de cele mai multe ori, prefera sa ascunda acest lucru! :mda:

Tyler Durden
13th October 2010, 14:39
Balcanii sunt o cloaca infecta, un butoi de fecale unde omul resentimentului este tipul uman cel mai des intalnit. Totul sta aici sub semnul minorului & periferiei. Balcanicul se naste din greseala, traieste in inconstienta, iar cand moare devine strigoi.

EonLockz
13th October 2010, 14:46
va lipseste elementul cheie dragii mei ... uitati ca in Genova exista cea mai mare minoritate de albanezi din Italia , minoritatea albaneza fiind a treia din Italia ca numar ... ce ati vrea sa spun mai multe ? Totul a inceput de la faptul ca sarbii au avut bannere pe care scria "Ubi, ubi ©iptara" = Ucideti albanezii .... va las pe voi sa judecati

Da si Albanezii s-au enervat si i-au atacat!!! Neah, mi s-a parut:sleep:

Bumbescu
13th October 2010, 15:43
Lucian, Go pens, Tyler@ Am spus: "nationalismul sarb, reprezinta unul din ultimele obstacole impotriva jugului economic vestic."
Nu m-am referit la meciul de aseara, a fost un raspuns la faptul ca Lucian contesta acea "serbian pride". Asta chiar exista si nu imbraca intotdeauna forme grotesti.
Si rezistenta sarbilor in fata modelului de dezvoltare propus de vest e chiar reala. Spre deosebire de noi, ei nu si-au facut praf toate fabricile, nu le-au transformat in mall-uri, industria lor inca functioneaza. Probabil ca functioneaza din inertie si in principal pt satisfacerea consumului intern, insa functioneaza. Anul asta economia Serbiei va fi pe crestere. Produsul intern brut al Serbiei, pe cap de locuitor, este aproape egal cu al Romaniei. Iar noi nu am avut razboi si suntem de 3 ani in UE.
In plus, sarbii sunt probabil cel mai putin indatorat popor din Europa(Europa civilizata, nu pun la socoteala Albania). Au un acord cu FMI, insa sumele sunt f mici, iar po****tia uraste indatorarea la banci. Acolo nu exista situatiile disperate din Romania, unde oamenii isi pierd casele, sau sunt sclavi pe veci.

miril
13th October 2010, 16:16
Idealizezi, Bumbescule. Nu ca nu ai si dreptate. Despre meci, daca manifestarea...fara cuvinte de aseara a ultrasilor sarbi este o forma de mandrie national-ista, atunci cred ca-i mai bine cu forma romanesca, orala, "Noi nu ne vindem tara", chiar daca asta facem. Personal, indiferent de forma, inclin sa-i dau dreptate lui Tyler. Despre ultimul refugiu. In final, pe aici pe unde ma aflu eu, am avut posiblitatea sa ma cunosc si cu unii si cu altii. Un italian imi este cel mai bun prieten, iar sarbii sunt, in particular, ca si noi. Nu stiu daca se poate generaliza, dar asta-i experienta mea.

d_e_l_i_r_a
13th October 2010, 16:51
hai ca este interesant ce spuneti... :D:D:D eu imi permit sa nu spun nimic pentru ca se stie bine ce pozitie adopt in asemenea discutii

Bumbescu
13th October 2010, 16:55
Miril@Nu are nicio relevanta daca tie iti plac sau nu sarbii. Faptul ca un macaronar iti devine imediat prieten, iar nu conteaza prea mult. Sincer, cred ca mai degraba ai muri de foame in Italia si ai fi tratat cu indiferenta daca ai fi la ananghie, decat in Serbia.
Si nu uita cel mai important lucru.....pe ei comunismul nu i-a tampit ca pe noi, ei nu au avut generatii cu creierul spalat. Ok, a fost razboi, dementa nationalista, dar pe vremuri, atunci cand Romania era un lagar, ei erau liberi.
Comunismul a degradat romanul, l-a transformat intr-o fiinta umila si fricoasa, lasa, gata de orice marsavie pt un profit material. Suntem un popor de fomisti, gata sa faca orice, oricat de degradant, pt o paine mai alba.

miril
13th October 2010, 17:11
Am inteles, te iei dupa moguli :D. Experienta personala, directa este o modalitate buna de cunoastere, caci restul intra in zona idiosincraziilor de tip colectiv, fara temei rational. Ex-ul meu a lucrat la nivel academic si in Suedia si in Italia, acolo unde lucreza si acum. Ghici unde a fost acceptata fara rezerve si aici ma refer la nivelul academic inalt? Eu cand am zis ca sarbii sunt ca noi, am luat partea buna a lucrurilor si nu invers, cum am impresia ca ai inteles tu. In razboiul acela atroce simpatia mea a fost si este de partea lor. Asta nu scuza si motiveaza manifestarile primitive de aseara, unde numai despre mandria sarba nu a fost vorba. Barbarie, da. Bumbescu, lucrurile nu sunt ori albe, ori negre de aceea trebuiesc vazute din perspectiva lui pro si contra, zic eu. Ma refer si la popoare, natiuni, etc.

GoPens
13th October 2010, 17:15
Produsul intern brut al Serbiei, pe cap de locuitor, este aproape egal cu al Romaniei.
si era bine in fata acum 20 de ani.

Au un acord cu FMI, insa sumele sunt f mici, iar po****tia uraste indatorarea la banci. Acolo nu exista situatiile disperate din Romania, unde oamenii isi pierd casele, sau sunt sclavi pe veci.
asta din cauza ca erau obisnuiti cu o economie oarecum normala, in care inveti ca trebuie sa mai si dai inapoi. in romania, omul de rand n-are nici o treaba. nu citeste contractele de credit, iar cand le citeste nu intelege jumate si nici nu intreaba ce nu intelege. pune botul la oferte de genul "finantare pe 25 de ani cu rata de 5% pe primele 10 luni" si alte idiotenii.
si iaca, totusi au ajuns in urma noastra si o data la cativa ani se mai rupe cate-o bucata din teritoriu. si in loc sa aibe serbia, muntenegru, macedonia si jumate din bosnia, is pe drumul cel bun sa mai piarda poate si vojvodina.
acuma, "adaptatii" de la putere, la ei au priceput care-i treaba si au directionat tara catre UE. dar se pare ca nu-i de accord galeria lu' zvezda si partizan, ca doara-i impotriva "serbian pride". si in mod sigur cateva scandaluri pe stadion o sa le aduca kosovo inapoi.
ce-o sa se intample, o sa arate cam asa: in serbia, baietii ajung la zdup, iar daca se supara uefa, serbia nu mai joaca fotbal de echipa nationala o perioada. asta-i tot. mare realizare.
o sa le multumeasca jucatorii, care ar vrea sa se foloseasca de aparitiile la nationala sa se realizeze profesional si or sa-si descopere, pe termen lung, radacini croate, bosniace, montenegrine, macedone sau io stiu ce.
si nici n-am vorbit inca de aia care cred ca-i super OK sa ameninti un jucator, ca s-o mutat la echipa rivala.

Bumbescu
13th October 2010, 17:30
Miril@ Povestea cu ex-a ta, nu demonstreaza decat eventual faptul ca italienii sunt suficienti de inteligenti pt a racola oameni valorosi. Nu cred ca e vorba de mila sau ajutor. Ci pur si simplu de "business".
Go pens@ Am mai spus ca nu aprob ce au facut sarbii aseara(desi nici nu mi se pare ceva extraordinar sau ca meciul ar fi trebuit oprit).
Spre UE vor si ei, dar nu taras, in genunchi, ca altii.
Iar din punct de vedere economic, cred ca stau f bine, pt o tara izolata atatia ani.
Referitor la pierderile teritoriale, aici se exagereaza si toata lumea incearca sa scoata in evidenta "greselile" sarbilor. Oricum ar fi fost sarbii si oricum s-ar fi comportat liderii lor, toate celelalte republici oricum s-ar fi separat, iar albanezii din Kosovo ar fi facut ce au facut.

GoPens
13th October 2010, 17:35
UE este o adunare de state care-s acolo de buna voie. cine n-are chef, poate sa-si vada d-ale lui. io unu, n-am nimica impotriva. daca se gaseste majoritate in RO samd, pentru iesit in UE, din partea mea, go for it. daca tot platesc vreo 50% impozit din salar, prefer ca din el sa se faca a 4-a banda la autostrada catre frankfurt, decat sa dispara in gara neagra a "fondurilor nerambursabile" pentru masuri de infrastructura, din care 10 ani nu se vede mai nimic, in europa de est.

Sifodias
13th October 2010, 17:41
Strict legat de evenimente,cred ca totul este foarte mult exagerat!Din ce tin eu minte suporterii olandezi au dezafectat vagoane intregi in Franta,au facut prapad pe stadione si prin orase si nu s-a facut asa mare tamtam!Supendarea meciului a fost o decizie fortata,multe alte partide desfasurandu-se dupa incidente mult mai grave!
Din punctul meu de vedere,sarbii ca neam,au o anumita coloana vertebrala,un anumit caracter,o atitudine de a nu renunta nicioadata chiar cand sortii sunt potrivnici pe care mi-as dorii sa o aiba si neamul meu!Pentru asta ii respect si ii admir,lucrul asta neinsemnand faptul ca nu au si ei tarele si nebuniile lor.Nu sunt perfecti cum nici noi nu suntem cum nici italienii sau englezii,de exemplu,nu sunt...
Probabil sunt frustrati si dezamagiti de repetatele nedreptati istorice ce s-au comis impotriva lor si cum nu au fost nicioadata niste diplomati...

EonLockz
13th October 2010, 18:02
Strict legat de evenimente,cred ca totul este foarte mult exagerat!Din ce tin eu minte suporterii olandezi au dezafectat vagoane intregi in Franta,au facut prapad pe stadione si prin orase si nu s-a facut asa mare tamtam!Supendarea meciului a fost o decizie fortata,multe alte partide desfasurandu-se dupa incidente mult mai grave!
Din punctul meu de vedere,sarbii ca neam,au o anumita coloana vertebrala,un anumit caracter,o atitudine de a nu renunta nicioadata chiar cand sortii sunt potrivnici pe care mi-as dorii sa o aiba si neamul meu!Pentru asta ii respect si ii admir,lucrul asta neinsemnand faptul ca nu au si ei tarele si nebuniile lor.Nu sunt perfecti cum nici noi nu suntem cum nici italienii sau englezii,de exemplu,nu sunt...
Probabil sunt frustrati si dezamagiti de repetatele nedreptati istorice ce s-au comis impotriva lor si cum nu au fost nicioadata niste diplomati...

Tu daca te urci intr-un autobuz si e un nene care se tot joaca cu niste pietre si mai arunca din cand in cand inspre tine cu una (tu neavand voie sa il dezarmezi, ca nah aia erau dupa un plexi) ai mai sta in autobuzul respectiv sau ai cobora?

Oricum daca asta e modul lor de a-si arata nemultumirea fata de albanezi (si nu sunt doar niste huligani pe care ii gasim prin mai multe tari) e trist.

d_e_l_i_r_a
13th October 2010, 18:09
chiar acum vorbeam cu un amic la serviciu in legatura cu ce s-a intamplat aseeara si mi-a dat un raspuns foarte simpatic : "trateaza omul ca pe un animal si sfarsi prin ajunge si el unul" ... cam asa au ajuns si sarbii la cate au inghitit insa credeti-ma ca imaginea este muuult mai deteriorata in presa decat in realitate ...cine a fost in Serbia stie despre vorbesc

Bumbescu
13th October 2010, 18:11
Eh, lasa, ca la scandaluri pe stadioane au fost mereu experti.

miril
13th October 2010, 18:18
Bumbescu, tu le stii pe toate, mai ales de la distanta :D si ca deobicei. Am inteles, habar nu ai dar iti dai cu presupusul! Sa inteleg ca suedezii sunt mai putin inteligenti :D? Idiosincrazia bat-o vina. Este inutil sa comparam meciul de aseara cu alte meciuri trecute, fiecare meci avand istoria lui contextuala. Li s-a dat specatatorilor, ma rog, sarbi, 25 de minute sa se linisteasca. Ce au facut ei, au continuat sa arunce cu torte sau cu ce au aruncat, in spatiul portarului italian, printre altele. Asta a refuzat sa mai stea in poarta aceea, din motive de siguranta si... asta este. Se stiu cazuri mult mai... inocente cu brichete unde arbitrul s-a aprins si a intrerupt meciul dupa nu multe momente de gandire. S-a terminat cu 3-0. Impotriva aruncatorilor de bricheta. Unii, atunci, erau de alta parere. Le convenea. Se vorbeste pe aici despre coloana vertebrala istorica a sarbilor. Aseara nu am vazut decat o masa de nevertebrate. Noroc ca nu fac confuzia dintre unii care se cred si altii care sunt. Sarbi adevarati.

Bumbescu
13th October 2010, 18:30
Mirile, cu tine nu se poate.....Eu am spus ca sarbii sunt mai primitori decat italienii si ca intr-un moment dificil te ajuta mai repede decat ar face-o macaronarii(nu mai vorbesc de nordici). Tu ai venit cu un exemplu oarecum departe de discutie, cu fosta-ti nevasta/prietena, cu o problema din mediul academic, cu o comparatie italieni-suedezi, fara nicio legatura cu subiectul.
Am cunoscut si sarbi si italieni, am fost in ambele tari si o pot spune fara teama ca sarbii mi se par mult mai primitori, real primitori, nu la modul comercial, si ca iti dau senzatia ca te poti baza pe ei la nevoie. Mai bine o lasam balta....

Sifodias
13th October 2010, 18:43
E usor sa jignesti omul pe internet,ascuns in fata monitorului!Mult mai greu ar fii,aflandu-te fata in fata cu macar unul dintre ei sa-i faci nevertebrate!Aroganta asta specifica unora ce se cred superiori este la fel de reprobabila ca si violentele altora!Dca tu consideri ca niste torte aruncate reprezinta o vatamare mai mare decat trenuri si orase devastate inseamna ca obiectivitatea nu-i punctul tau forte...Sarbii nu sunt in nici un caz mai rai decat alte natii celebre prin faptele lor de vitejie.Numai ca lor nu li se iarta nimic!Nu cred ca te-ai fi simtit nici tu bine daca erai intr-un tarc inconjurat de sarma ghimpata.Hai sa fim seriosi,chiar mai e posibil asa ceva???Ce rost avea o astfel de inflamare a situatiei?Ca intotdeauna in viata,adevarul este undeva la mijloc...

d_e_l_i_r_a
13th October 2010, 18:49
Mirile, cu tine nu se poate.....Eu am spus ca sarbii sunt mai primitori decat italienii si ca intr-un moment dificil te ajuta mai repede decat ar face-o macaronarii(nu mai vorbesc de nordici). Tu ai venit cu un exemplu oarecum departe de discutie, cu fosta-ti nevasta/prietena, cu o problema din mediul academic, cu o comparatie italieni-suedezi, fara nicio legatura cu subiectul.
Am cunoscut si sarbi si italieni, am fost in ambele tari si o pot spune fara teama ca sarbii mi se par mult mai primitori, real primitori, nu la modul comercial, si ca iti dau senzatia ca te poti baza pe ei la nevoie. Mai bine o lasam balta....

Deci stii bine despre ce este vorba Bumbescule ...si ma bucur ca poti vorbi si cunostiinta de cauza nu numai din auzite si din simpatia traditionala pe care romanii au avut-o fata de sarbi . Insamna ca ai vazut cum traiesc si felul in care lucrurile merg la ei .. eu una dupa an de zile de locuit acolo as putea spune ca am vazut mult mai multa civilizatie in Belgrad decat in Bucuresti si o ospitalitate si disponilibilitate la ajutor mai mare decat in Romania ...si un singur lucru vreau sa subliniez ... si asta am vazut , probat , trait ... sarbii niciodata nu se comporta agresiv daca nu sunt provocati sau daca nu au motiv .Da , ca niste oameni civilizati ar fi trebuit sa stea in banca lor insa sarbii nu prea stiu ce inseamna sa se calmeze atunci cand sunt calcati pe sireturi ...de aici li se trag si nenorocirile din ultimii 2o de ani...Tyler i-a catalogat ca fiind "giboni demonizati"...o spune intr-o totala necunostiinta de cauza sau hai sa zic cu indulgenta , dintr-un punct de vedere subiectiv ...exista o singura lege la sarbi care le acopera pe toate celelalte " respecta si vei fi respectat " ....

Tyler Durden
13th October 2010, 18:49
Ca si cum conteaza daca ai aruncat cu torte sau ai devastat trenuri. E indeajuns sa-i privesti -fara ochelari de cal- ca sa realizezi ca aia erau niste animale periculoase. Nu e nicio aroganta in a te considera superiori unor babuni, mai ales daca nu locuiesti la ZOO. Huliganismul este un flagel european, nu doar apanajul sarbilor. La sarbii e amplificat de faptul ca ei traiesc intr-un climat nociv, un climat al violentei & resentimentului istoric si de aici faptul ca sunt o pepiniera de dementi.

EonLockz
13th October 2010, 18:52
Prietene, ce legatura are un meci Italia - Serbia cu trenurile, orasele devastate si tarcurile inconjurate de sarma ghimpata? (@Sifodias)

Tyler Durden
13th October 2010, 19:02
Lucian, Go pens, Tyler@ Am spus: "nationalismul sarb, reprezinta unul din ultimele obstacole impotriva jugului economic vestic."
Nu m-am referit la meciul de aseara, a fost un raspuns la faptul ca Lucian contesta acea "serbian pride". Asta chiar exista si nu imbraca intotdeauna forme grotesti.
Si rezistenta sarbilor in fata modelului de dezvoltare propus de vest e chiar reala. Spre deosebire de noi, ei nu si-au facut praf toate fabricile, nu le-au transformat in mall-uri, industria lor inca functioneaza. Probabil ca functioneaza din inertie si in principal pt satisfacerea consumului intern, insa functioneaza. Anul asta economia Serbiei va fi pe crestere. Produsul intern brut al Serbiei, pe cap de locuitor, este aproape egal cu al Romaniei. Iar noi nu am avut razboi si suntem de 3 ani in UE.
In plus, sarbii sunt probabil cel mai putin indatorat popor din Europa(Europa civilizata, nu pun la socoteala Albania). Au un acord cu FMI, insa sumele sunt f mici, iar po****tia uraste indatorarea la banci. Acolo nu exista situatiile disperate din Romania, unde oamenii isi pierd casele, sau sunt sclavi pe veci.

Hehe, ce bine le-a fost cand rezistau pe timpul razboiului rece si pompau occidentalii bani in ei.
Vai ce duduie economia sarba! Iti dai seama, in curand o sa intreaca un stat multilateral dezvoltat asa cum e Romania.
Plus ca duci discutia pe un taram tendentios. Adica jugul economic occidental este vinovat pentru si-au facut romanii praf economia si nu faptul ca majoritatea romanilor au furtul in sange? Nu politicienii, nu ''capitalistii'' valahi sunt vinovati, ci putredul Occident cum se spunea pe vremuri...

d_e_l_i_r_a
13th October 2010, 19:05
Ca si cum conteaza daca ai aruncat cu torte sau ai devastat trenuri. E indeajuns sa-i privesti -fara ochelari de cal- ca sa realizezi ca aia erau niste animale periculoase. Nu e nicio aroganta in a te considera superiori unor babuni, mai ales daca nu locuiesti la ZOO. Huliganismul este un flagel european, nu doar apanajul sarbilor. La sarbii e amplificat de faptul ca ei traiesc intr-un climat nociv, un climat al violentei & resentimentului istoric si de aici faptul ca sunt o pepiniera de dementi.

De cate ori ai fost in Serbia ? Ca sa vezi ce este si ce nu este ? Te rog sa-mi spui si mie treaba asta .... Ai fost vreodata sa vezi ce este pe aici ? sa vezi cati straini vin in weekend ( croati , austrieci , sloveni , bosniaci ) ca sa petreaca in cluburile din belgrad sau novi sad pentru atmosfera , preturi , ospitalitate , etc ? Sunt oameni la fel ca si tine ca si mine si noi toti ...Lasa superioritatea la o parte ca nu este cazul ...sincer. Vorbesti de resentimente intr-un mod aproape obsesiv... asa a fost intotdeauna in intrecerile sportive , si de data asta nici macar nu a fost ceva grav ... in viata de zi cu zi e cu totul alta mancare de peste ....esti un om cu multa cultura generala , dar cand vine vorba de Serbia mai documenteaza-te

GoPens
13th October 2010, 19:08
mai multa civilizatie ca in bucuresti era si in berlin pe vremea lu' adolf.

Da , ca niste oameni civilizati ar fi trebuit sa stea in banca lor insa sarbii nu prea stiu ce inseamna sa se calmeze atunci cand sunt calcati pe sireturi ...de aici li se trag si nenorocirile din ultimii 2o de ani
prin anii '80 intelegeam ceva mai bine sarbeste ca si amu. fiind suficient de batran ca pe vremea aia lopatica si nisipul sa-si fi pierdut atractivitatea pentru mine, am vazut la televizor la sarbi, frumos pe rand cum s-a nascut cacialmaua, incepand cu veritabilul speech alu' milo pe kosovo polje, plus ce a urmat.
problema-i ca p-atunci sarbii (sau mai bine zis, conducatorii lor, dar po****tia cu bucurie si entuziasm a pus botul) se simteau provocati si calcati pe sireturi cam de orice. chestia a escalat apoi pana ce s-a ajuns ca nici macar montenegrinii, care tot sarbi is, sa nu mai vrea sa fie in aceeasi tara cu ei.

Sifodias
13th October 2010, 19:09
Are legatura cu modalitatea de a rezolva situatia,diferita intre cazuri!Ce-i asa de greu de inteles???Pun pariu cu tine ca daca in locul sarbilor erau nemtii,meciul s-ar fi jucat pana la urma!Sarbii au fost provocati si de sicanele organizatorice...
Eu prefer un babuin cu caracter decat un doct infam!Chiar si ultimul maturator iti poate da lectii de omenie,capacitatile intelectuale nu reprezinta un argument pentru a cuantifica valoarea intrinseca a omului.
Iar cand spui ca huliganismul e un flagel european esti intr-o mare eroare!Nu stiu la cat sport te uiti tu dar mai ai de vizionat...

krapulax
13th October 2010, 19:09
cornel, graiesti bine.
nu cred ca trebuie dusa discutia catre teme legate de natiuni si razboaie de epurare etnica. aici e vorba mai de curand de acea mentalitate de ultras, nicidecum apanajul sarbilor, rod al unor atavisme tinand de necesitatea imperioasa de a varsa sange si poate si de nevoia de a fi vedeta spectacolului. ce pirlo, ce vidici?

Celso
13th October 2010, 19:11
totusi e un topic despre fotbal, cine se califica?:D eu zic ca slovenii vor pune probleme italienilor, sarbilor nu le prea mai dau sanse dupa infrangerea cu Estonia

EonLockz
13th October 2010, 19:19
Are legatura cu modalitatea de a rezolva situatia,diferita intre cazuri!Ce-i asa de greu de inteles???Pun pariu cu tine ca daca in locul sarbilor erau nemtii,meciul s-ar fi jucat pana la urma!Sarbii au fost provocati si de sicanele organizatorice...
Eu prefer un babuin cu caracter decat un doct infam!Chiar si ultimul maturator iti poate da lectii de omenie,capacitatile intelectuale nu reprezinta un argument pentru a cuantifica valoarea intrinseca a omului.
Iar cand spui ca huliganismul e un flagel european esti intr-o mare eroare!Nu stiu la cat sport te uiti tu dar mai ai de vizionat...
Au facut englezi acum ceva timp (bine muuult mai grav) si nu li s-a intamplat nimic nu? Nationalismul (daca asta a fost) fara un pic de inteligenta intodeauna degenereaza.

Tyler Durden
13th October 2010, 19:20
De cate ori ai fost in Serbia ? Ca sa vezi ce este si ce nu este ? Te rog sa-mi spui si mie treaba asta .... Ai fost vreodata sa vezi ce este pe aici ? sa vezi cati straini vin in weekend ( croati , austrieci , sloveni , bosniaci ) ca sa petreaca in cluburile din belgrad sau novi sad pentru atmosfera , preturi , ospitalitate , etc ? Sunt oameni la fel ca si tine ca si mine si noi toti ...Lasa superioritatea la o parte ca nu este cazul ...sincer. Vorbesti de resentimente intr-un mod aproape obsesiv... asa a fost intotdeauna in intrecerile sportive , si de data asta nici macar nu a fost ceva grav ... in viata de zi cu zi e cu totul alta mancare de peste ....esti un om cu multa cultura generala , dar cand vine vorba de Serbia mai documenteaza-te

God, dar si Ted Bundy sau Nutu Camataru pot parea niste tipi de treaba daca bei o bere cu ei. Eu vorbesc nu de sarbii ca niste fiinte sociale cu care poti sa iesi la ''un suc'' sau sa le vizitezi muzeele, ci despre urmele pe care le-au lasat ei de la o vreme incoace in istorie: razboi, purificare etnica. Desigur, nu ei sunt singurii vinovati pentru toate nenorocirile care s-au intamplat in zona. Desigur, nu am in vedere tot poporul sarb, exista multi oameni onorabili & indivizi anturabili, eu vorbesc de categoria celor orbiti de cretinismul nationalist.

Sarbii ca majoritatea popoarelor balcanice au o identitate istorica fragila. Au senzatia ca toata lumea conjura impotriva lor, ca ei au fost aparatorii ai crestinatatii si tot bla-bla-ul pe care il auzim si pe la noi prin ograda. Pe taramul asta se naste ideologia nationalista (care nu mai deloc aura inocenta din sec.19) care constituie pentru multi sarbi -care par cumsecade- grila politica dominanta. Nationalismul nu mai e demult doar o ideologie prin care-ti iubesti etnia & tara ci si o filosofie care legitimea ura, chiar crima. D'aia spun ca in Serbia exista un climat nociv si asa o sa fie multa vreme.

Uncle Ben
13th October 2010, 19:24
Are legatura cu modalitatea de a rezolva situatia,diferita intre cazuri!Ce-i asa de greu de inteles???Pun pariu cu tine ca daca in locul sarbilor erau nemtii,meciul s-ar fi jucat pana la urma!Sarbii au fost provocati si de sicanele organizatorice...
Eu prefer un babuin cu caracter decat un doct infam!Chiar si ultimul maturator iti poate da lectii de omenie,capacitatile intelectuale nu reprezinta un argument pentru a cuantifica valoarea intrinseca a omului.
Mi-as fi dorit ca tu sa fi fost un simplu microbist italian (si care sa fi batut drumul pana la stadion dintr-un alt oras decat Genova), sa platesti bilet ca sa vezi un spectacol fotbalistic si, in loc de asta, sa asisti doar la intifada dintre huliganii sarbi si cativa mameluci de albanezi + fortele de ordine! Ai fi petrecut pe stadion un sfert de ora placut, incarcat de istorie, care te-ar fi ajutat sa depasesti dezamagirea privarii de spectacolul sportiv prin rememorarea nedreptatilor comise impotriva sarbilor de-a lungul vremii! Sau poate ca te-ai fi si solidarizat cu ei in cele din urma, nu?

Tyler Durden
13th October 2010, 19:28
Are legatura cu modalitatea de a rezolva situatia,diferita intre cazuri!Ce-i asa de greu de inteles???Pun pariu cu tine ca daca in locul sarbilor erau nemtii,meciul s-ar fi jucat pana la urma!Sarbii au fost provocati si de sicanele organizatorice...
Eu prefer un babuin cu caracter decat un doct infam!Chiar si ultimul maturator iti poate da lectii de omenie,capacitatile intelectuale nu reprezinta un argument pentru a cuantifica valoarea intrinseca a omului.
Iar cand spui ca huliganismul e un flagel european esti intr-o mare eroare!Nu stiu la cat sport te uiti tu dar mai ai de vizionat...

Nu ma mira afinitatile tale elective pentru babuini...
Evident ca iti poate da lectii de omenie, dar sincer eu nu iau lectii de omenie de la unul ca Ivan ala. Avem valori diferite, deci si alte modele existentiale. Nu am de ce sa respect marile animale, am trecut de perioada adolescentei si de apologia vitalismului.;)
Nu-ti face griji, nu eu sunt cel care se pricepe mai bine la cricket decat la fotbal dintre noi doi...;)

d_e_l_i_r_a
13th October 2010, 19:33
Ala ? :D ala e un fel de "Postasu`" de pe la noi ... Ivan Stojadinovic il cheama ... are gasca lui de "gropari" prin Novi Belgrad ...nu e prima data cand este certat cu legea a mai iesit o data prin presa la un derby intre Zvezda si Partizan

Sifodias
13th October 2010, 20:02
Nu ma mira afinitatile tale elective pentru babuini...
Evident ca iti poate da lectii de omenie, dar sincer eu nu iau lectii de omenie de la unul ca Ivan ala. Avem valori diferite, deci si alte modele existentiale. Nu am de ce sa respect marile animale, am trecut de perioada adolescentei si de apologia vitalismului.;)
Nu-ti face griji, nu eu sunt cel care se pricepe mai bine la cricket decat la fotbal dintre noi doi...;)
Ironia ta e de prost gust.Superioritatea pe care o afisezi este exemplul perfect al lipsei de bun simt si de respect pentru interlocutor...Cand spui ca huliganismul e flagel european e clar ca nu esti chiar in tema cu fenomenul fotbalistic in special si cel sportiv in general...

Tyler Durden
13th October 2010, 20:18
Nu mi-am propus sa respect pe cineva care empatizeaza cu lucruri care ma dezgusta.
Nu exista ironie de prost gust, ironia arata un rafinament al spiritului, rafinament la care e drept, babuinii nu au indeobste acces.

Sifodias
13th October 2010, 20:33
Iar esti in eroare,ironia de prost gust exista!Se numeste marlanie si e exact ceea ce faci tu acum!Respectul opiniei celuilalt(chiar daca nu ne place aceasta opinie,nu suntem de acord cu ea) reprezinta baza unui dialog civilizat.Cu atat mai mult,jignirile sunt apanajul unei superioritati prost inteleasa.Sa stii ca ai multe de invatat de la babuini!

Tyler Durden
13th October 2010, 20:38
Iar esti in eroare,ironia de prost gust exista!Se numeste marlanie si e exact ceea ce faci tu acum!Respectul opiniei celuilalt(chiar daca nu ne place aceasta opinie,nu suntem de acord cu ea) reprezinta baza unui dialog civilizat.Cu atat mai mult,jignirile sunt apanajul unei superioaritati prost inteleasa.Sa stii ca ai multe de invatat de la babuini!

Aia de care vorbesti tu nu mai e ironie, daca e de prost gust. E caterinca, e misto, dar nu ironie.
Nu orice opinie merita respect, de ex. daca cineva ar face pe aici apologia canibalismului sau a pedofiliei tu ai dialoga la modul urban cu acel individ?
Nu multumesc, am cu totul alte etaloane pedagogice, tine-i pentru tine!:ok:

Sifodias
13th October 2010, 20:59
Daca ar venii din partea acelor rugbysti uruguayeni care au recurs la canibalism dupa ce avionul lor s-a prabusit undeva prin Anzi,da,as accepta dialogul.De fapt dialogul trebuie acceptat cu oricine!Doar asa se pot depasii situatii insurmontabile si rezolva conflicte.E de un minim minomorum ca atacurile la persoana sau catalogarile jignitoare nu au ce cauta in opiniile unora ce se respecta reciproc.Pentru ca asa cum spunea Delira,si mare dreptate avea:Respecta si vei fi respectat!Si,as continua eu,jigneste si ti se va raspunde cu aceeasi moneda...

Tyler Durden
13th October 2010, 21:10
Daca ar venii din partea acelor rugbysti uruguayeni care au recurs la canibalism dupa ce avionul lor s-a prabusit undeva prin Anzi,da,as accepta dialogul.De fapt dialogul trebuie acceptat cu oricine!Doar asa se pot depasii situatii insurmontabile si rezolva conflicte.E de un minim minomorum ca atacurile la persoana sau catalogarile jignitoare nu au ce cauta in opiniile unora ce se respecta reciproc.Pentru ca asa cum spunea Delira,si mare dreptate avea:Respecta si vei fi respectat!Si,as continua eu,jigneste si ti se va raspunde cu aceeasi moneda...

Nu, eu am alta parere, nu trebuie sa fii tolerant cu intolerantii si prin urmare nu gust deloc incercarea asta de empatie fata huliganismul sarbesc (fenomen care face din intoleranta una din ratiunile sale de baza).
Mai umbla un pic la verbele a veni & a depasi, ca nu e prea corect cum ai scris. Vezi, cam asta patesti cand inveti de la babuni...;)

delaparis
13th October 2010, 21:33
se ingroasa gluma. Tocmai am fazut la tv ca unii vorbesc la UEFA ca Serbia sa fie exclusa din competitie.

Sifodias
13th October 2010, 21:35
O noua dovada de nesimtire din partea ta!Nici macar acum nu ai invatat,ca asa ceva nu se face?Nu esti tu ala,care sa-mi scoata ochii cu asa ceva!Nu stii tu conditiile in care scriu eu sau starea mea fizica atunci cand o fac.Fiecare greseste,nimeni nu-i perfect asa ca mai bine ai vedea barna din ochiul tau...
Treaba ta ca nu gusti,fiecare cu gusturile sale dar nu ma cataloga pe mine pentru ca pot lua in considerare si argumentele celeilalte parti.

GoPens
13th October 2010, 21:35
pai asta scrie si pe uefa.com

The sanctions that are available to the Control and Disciplinary Body can be found in the UEFA Disciplinary Regulations, edition 2008, Article 14, and range from a reprimand or fine, up to a stadium closure or "disqualification from competitions in progress and/or exclusion from future competitions".

The proposed date for the meeting of the Control and Disciplinary Body to hear this case is Thursday 28 October.

Bumbescu
13th October 2010, 21:39
Deci stii bine despre ce este vorba Bumbescule ...si ma bucur ca poti vorbi si cunostiinta de cauza nu numai din auzite si din simpatia traditionala pe care romanii au avut-o fata de sarbi . Insamna ca ai vazut cum traiesc si felul in care lucrurile merg la ei .. eu una dupa an de zile de locuit acolo as putea spune ca am vazut mult mai multa civilizatie in Belgrad decat in Bucuresti si o ospitalitate si disponilibilitate la ajutor mai mare decat in Romania ...si un singur lucru vreau sa subliniez ... si asta am vazut , probat , trait ... sarbii niciodata nu se comporta agresiv daca nu sunt provocati sau daca nu au motiv .Da , ca niste oameni civilizati ar fi trebuit sa stea in banca lor insa sarbii nu prea stiu ce inseamna sa se calmeze atunci cand sunt calcati pe sireturi ...de aici li se trag si nenorocirile din ultimii 2o de ani...Tyler i-a catalogat ca fiind "giboni demonizati"...o spune intr-o totala necunostiinta de cauza sau hai sa zic cu indulgenta , dintr-un punct de vedere subiectiv ...exista o singura lege la sarbi care le acopera pe toate celelalte " respecta si vei fi respectat " ....

Inafara de vamesi, care mi s-au parut niste brute, nu am am simtit niciun fel agresivitate, intr-adevar. Belgradul nu se compara cu Bucurestiul, iar oamenii par sa stie sa se distreze si sa-si traisca viata. Am cunoscut o familie de refugiati din Saraievo, in fine, fosti refugiati,oamenii o duceau f greu, erau f saraci, insa se comportau admirabil si lasau o impresie de mare noblete.

Tyler Durden
13th October 2010, 21:40
O noua dovada de nesimtire din partea ta!Nici macar acum nu ai invatat,ca asa ceva nu se face?Nu esti tu ala,care sa-mi scoata ochii cu asa ceva!Nu stii tu conditiile in care scriu eu sau starea mea fizica atunci cand o fac.Fiecare greseste,nimeni nu-i perfect asa ca mai bine ai vedea barna din ochiul tau...
Treaba ta ca nu gusti,fiecare cu gusturile sale dar nu ma cataloga pe mine pentru ca pot lua in considerare si argumentele celeilalte parti.

Hai ca te las, vad ca esti cam lup moralist si dintr-un atlet al dialogului neconditionat, incepi usor-usor sa-ti dai arama pe fata. ;)
Sante!

Lucian86
13th October 2010, 23:48
El va fi tapul ispasitor, prins de politia italiana
http://images.gazzetta.it/Hermes%20Foto/2010/10/13/0LA7RT4M--300x145.jpg

Lucian86
14th October 2010, 00:18
O parodie la un faimos show italian
ZHQ90bRNUUg

NORGEMAN
14th October 2010, 03:37
Fotbalul este un spectacol care trebuie sa se desfasoare, ca orice alt eveniment, in conditii de siguranta. Fara ele, e corect sa nu se dispute meciul.


In conditii de siguranta si mai ales sa se joace corect.:rolleyes:
O sa fie o gluma reusita daca o patesc urat de la uefa pentru scandalul acesta, iar cand a fost vorba de cateva motive financiare pentru sarbi, nimeni nu s-a simtit de acolo de "sus".


Delira, am inteles ca o parte din scandal a fost din cauza anormitor meciuri ale nationalei. E adevarat?


Eu vreau sa-l felicit pe ala ce decupa plasa aceea.:ok: Cine merge in deplasari, stie prea bine cum a ajuns sa arate un sector oaspete. Platesti sa vezi un meci si ajungi intr-o cusca.

Bumbescu
14th October 2010, 13:54
mai multa civilizatie ca in bucuresti era si in berlin pe vremea lu' adolf.

prin anii '80 intelegeam ceva mai bine sarbeste ca si amu. fiind suficient de batran ca pe vremea aia lopatica si nisipul sa-si fi pierdut atractivitatea pentru mine, am vazut la televizor la sarbi, frumos pe rand cum s-a nascut cacialmaua, incepand cu veritabilul speech alu' milo pe kosovo polje, plus ce a urmat.
problema-i ca p-atunci sarbii (sau mai bine zis, conducatorii lor, dar po****tia cu bucurie si entuziasm a pus botul) se simteau provocati si calcati pe sireturi cam de orice. chestia a escalat apoi pana ce s-a ajuns ca nici macar montenegrinii, care tot sarbi is, sa nu mai vrea sa fie in aceeasi tara cu ei.

Tu chiar crezi ca avand sarbii alti conducatori ar fi fost alta situatia? Daca nu ar fi fost Milosevici nu ar fi fost probabil atata varsare de sange, insa pierderile teritoriale ar fi existat oricum, inclusiv Muntenegru(un stat practic mafiot, fara moneda proprie, cu un Euro adoptat unilateral).

d_e_l_i_r_a
14th October 2010, 17:04
Scandalul a inceput 1 din cauza ca erau albanezi pe stadion , nu stiu cati dar erau , si 2 la mana Vladmir Stojkovic care a facut niste greseli impardonabile la meciulcu Estonia dar si din cauza faptului ca Stojkovic a plecat de la Zvezda la Partizan ca sa poata juca in CL ...stiu ca e ciudat dar la sarbi nu se uita prea usor asemenea lucruri

GoPens
15th October 2010, 03:33
Tu chiar crezi ca avand sarbii alti conducatori ar fi fost alta situatia? Daca nu ar fi fost Milosevici nu ar fi fost probabil atata varsare de sange, insa pierderile teritoriale ar fi existat oricum,
da. fara unu ca milosevic, s-ar fi putut imparti bosnia pasnic. dar dupa scandalul din croatia si slovenia, treaba era clara.
pierderi teritoriale ale cui? serbei? sau yugoslaviei?

inclusiv Muntenegru(un stat practic mafiot, fara moneda proprie, cu un Euro adoptat unilateral)
pana una alta, muntenegru are perspectivele cele mai bune din regiune.
dar poate-mi explici de ce-i ceva naspa sa ai euro ca moneda. io stau intr-un stat cu euro ca moneda si nu mi se pare de loc ceva naspa.

d_e_l_i_r_a
15th October 2010, 10:56
da. fara unu ca milosevic, s-ar fi putut imparti bosnia pasnic. dar dupa scandalul din croatia si slovenia, treaba era clara.
pierderi teritoriale ale cui? serbei? sau yugoslaviei?

pana una alta, muntenegru are perspectivele cele mai bune din regiune.
dar poate-mi explici de ce-i ceva naspa sa ai euro ca moneda. io stau intr-un stat cu euro ca moneda si nu mi se pare de loc ceva naspa.

vorbesti in necunostiinta de cauza dragul meu ... razboaiele au fost pierdute pe barba Serbiei nu pentru ca nu ar fi avut potentialul sa invinga ci pentru ca s-ar fi lasat cu varsare de sange mult prea mare .. Milosevic , asa nebun cum a fost el s-a gandit in primul rand la po****tie .. nu stiu daca iti spune ceva numele Vukovar sau Knin ... greseala lor este ca au bombardat Dubrovnikul de pe mare si de aici au inceput problemele sarbilor ... cu toate ca nu a fost ucis nici macar un singur civil ( asta in conditiile in care croatii macelarisera in Knin vreo 15.000 de sarbi restul gonindu-i din oras ) , au sarit marele state de fund in sus ca a fost bombardat un oras cu patrimoniu unesco ... si croatii atat au asteptat sa-si inceapa nestingherit treaba ... cu slovenia .. hmmm cu slovenia e simpla treaba astia s-au despartit pentru ca armata jugoslava nici macar nu se gandea ca va avea vreodata probleme cu slovenii , cand a inceput conflictul , armatei nici macar nu i s-a dat munitie sa traga ..au asteptat in garniozoane sa se potoleasca nebunii daaaaar Germania a jucat un rol crucial aici ... ei au fost cei care au sprijinit si finantat din umbra toata aceasta mascarada si normal ca marile state s-au luat dupa ei ...

De bosnia , hmmmm imagineaza-ti ca pana la Tito nu a existat niciodata constiinta unui asa zis " popor bosniac "... cu totii stiau ca sunt sarbi din bosnia ..erau asa cum sunt banatenii in romania ....daca a exista republica banat asta nu inseamna ca a fost un stat istoric cu radacini proprii ... cam asa a fost si cu bosnia ...cum sa renunti la bosnia cand 60 % din po****tie erau crestini si 40 % musulmani ? iar bosniacii cu ajutorul croatilor au deportat si au casapit la sarbi pana au obtinut majoritatea procentuala pentru a declara statul ... avand in vedere ca 14 % din po****tia din bosnia is croati , nu a fost prea greu de realizat ... si cum puteai imparti bosnia pasnic in momentul in care sarbii bosniaci ortodoxi si bosniacii musulmani erau atat de amestecati ? uita-te si tu putin la deomografie .... http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a4/Eth_relations_1991_bih.gif/519px-Eth_relations_1991_bih.gif ia zi-mi cam cine ti se pare ca erau majoritari ?

cat despre maimutele din Crna Gora ....:happy:happy:happy:happy:happy:happy aia ? daca si aia au perspective eu ma duc si ma impusc ... muntenegrinii nu traiesc decat din turism , turism care oricum este deschis doar pentru doua segmente : mafotii albanezi , si cei rusi ... in rest mai este bun ca stat de tranzit a diferitor "marfuri" ce trec din kosovo si albania in cele patru zari ...iar ca produse , de desfacere , depind exclusiv de sarbi ... pentru ca ei nu au nimic pentru a produce ... Muntenegru este doar munte si piatra ... fara niciun fel de fertilitate ..fara sarbi , muntenegrinii ar manca paie ... si totusi s-au despartit de sarbi ... de ce ?? pai pentru ca la referendum un vot " DA " pentru separare costa 200-300 de euro dat de catre albanezi ....cu atat s-au vandut oamenii ...iar despre ei se spune ca sunt de departe cei mai lenesi oameni vazuti vreodata ...insa si-ar vinde si majka de l-a nascut pentru un ban in plus ... sunt sarbi 100% insa sarbii din Serbia niciodata nu i-au placut prea tare ..de aceea nici nu s-a facut mare tam tam atunci cand si-au capatat independenta ....dimpotriva unii chiar s-au bucurat pentru ca muntenegrinii nu faceau altceva decat sa-i faca de rusine cu comportamentul lor atat de avar cand venea vorba de turisti si de a primii oaspeti

miril
15th October 2010, 12:35
Idealizezi, Bumbescule. Nu ca nu ai si dreptate. Despre meci, daca manifestarea...fara cuvinte de aseara a ultrasilor sarbi este o forma de mandrie national-ista, atunci cred ca-i mai bine cu forma romanesca, orala, "Noi nu ne vindem tara", chiar daca asta facem. Personal, indiferent de forma, inclin sa-i dau dreptate lui Tyler. Despre ultimul refugiu. In final, pe aici pe unde ma aflu eu, am avut posiblitatea sa ma cunosc si cu unii si cu altii. Un italian imi este cel mai bun prieten, iar sarbii sunt, in particular, ca si noi. Nu stiu daca se poate generaliza, dar asta-i experienta mea.

Pentru Bumbescu: Eu doar am incercat sa parez ceea ce eu percep automatismele de gandire in sens pejorativ pe care le ai vis a vis de italieni. Cat despre sarbi am spus ca sunt ca si noi, din perspectiva pozitiva, facand referire si la faptul ca nu trebuie sa generalizam si ca trebuie sa ne privim semenii din perspectiva pozitiva a felului lor de a fi la nivel de colectivitate. In rest, m-am referit la ultrasii din tribune, care s-au purtat precum speciile de primate etichetate si de useri, aic, si care nu sunt un model sau o dovada de mandrie sarba si nicidecum nu m-am referit la natia in sine. Ca dovada si reactia presei sarbe si a federatiei vecinilor nostrii. Cam atat.

miril
15th October 2010, 12:39
Eu vreau sa-l felicit pe ala ce decupa plasa aceea.:ok: Cine merge in deplasari, stie prea bine cum a ajuns sa arate un sector oaspete. Platesti sa vezi un meci si ajungi intr-o cusca.

"I-ai intrebat", cumva, si pe mortii tragediei de la stadinul Heysel ce parere au?

Lordul
15th October 2010, 22:24
Serbia cere rejucarea meciului

d_e_l_i_r_a
16th October 2010, 19:19
nema sanse..... citez aici un articol din "Belgrad 92 " Kakav æe biti epilog prekinute utakmice u Đenovi niko sa sigurnočæu ne moŸe da tvrdi, a kalkuliče se s nekoliko opcija.

Nijedna od njih ne ide u korist načeg fudbala i samo je pitanje na koji naèin æe Evropska fudbalska unija (UEFA) sankcionisati divljanje grupe srpskih huligana u Đenovi.


Care va fi epilogul intreruperii de la Genova cu siguranta nu poate fi anticipat si sunt luate in calcul diferite optiuni

Nici unul dintre ei ( oficialii italieni ) nu vin in apararea fotbalului nostru , si singura intrebare este cate de drastica va fi sanctiunea UEFA impotriva violentelor comise de catre grupul de huligani sarbi la Genova

sursa : http://www.b92.net/sport/fudbal/vesti.php?yyyy=2010&mm=10&dd=14&nav_id=465398

Bumbescu
20th October 2010, 19:45
da. fara unu ca milosevic, s-ar fi putut imparti bosnia pasnic. dar dupa scandalul din croatia si slovenia, treaba era clara.
pierderi teritoriale ale cui? serbei? sau yugoslaviei?

pana una alta, muntenegru are perspectivele cele mai bune din regiune.
dar poate-mi explici de ce-i ceva naspa sa ai euro ca moneda. io stau intr-un stat cu euro ca moneda si nu mi se pare de loc ceva naspa.

Ma refeream la divizarea Jugoslaviei, evident.

Hai ca m-ai amuzat cu Muntenegru si cu Euro.....e f interesant cum poti folosi ca moneda de stat euro, fara sa fii membru al uniunii monetare europene.
Banuiesc ca tu nu stai in kosovo(alt mega stat ce foloseste euro, c-asa vrea muschii lui), deci comparatia cu muntenegru nu-si are rostul.
Muntenegru e un stat mafiot, aflat pe marginea prapastiei, lovit crunt de criza.
Economia tarii e in proportie covarsitoare "neagra", bucatica ce vine din turism inseamna f putin.
De cand cu criza s-au stopat si toate proiectele imobiliare de pe coasta, asa ca nici macar turismul nu are sanse sa creasca.

d_e_l_i_r_a
20th October 2010, 19:50
Ma refeream la divizarea Jugoslaviei, evident.

Hai ca m-ai amuzat cu Muntenegru si cu Euro.....e f interesant cum poti folosi ca moneda de stat euro, fara sa fii membru al uniunii monetare europene.
Banuiesc ca tu nu stai in kosovo(alt mega stat ce foloseste euro, c-asa vrea muschii lui), deci comparatia cu muntenegru nu-si are rostul.
Muntenegru e un stat mafiot, aflat pe marginea prapastiei, lovit crunt de criza.
Economia tarii e in proportie covarsitoare "neagra", bucatica ce vine din turism inseamna f putin.
De cand cu criza s-au stopat si toate proiectele imobiliare de pe coasta, asa ca nici macar turismul nu are sanse sa creasca.

Bumbescule dragi moj , pai stii ce ti-am spus despre Crna Gora ... si ce fac oamenii pe acolo ....cine nu traieste aproape de ei , nu aum sa stie ... stii ca era reclama aia de o dadeau in mod obsesiv si pe Eurosport si pe Discovery ...Montenegro .. discover the wild beauty .... e frumos , este salbatic dar din pacate nu numai in materie de natura .....

El Pistolero
29th October 2010, 19:19
http://www.gsp.ro/international/euro-2012/uefa-a-decis-italia-cistiga-cu-3-0-meciul-cu-serbia-213348.html
A venit si decizia,normala evident.:ok:

Lordul
26th March 2011, 10:12
Serbia castiga greu cu Irlanda de Nord scor 2-1 si reintra in calculele calificarii....

Italia castiga greu in Slovenia scor 1-0 , printr-un gol marcat in minutul 73 de Motta

1.Italia 13
2.Slovenia 7
3.Serbia 7
4.Estonia 6
5.Irlanda de Nord 5
6.I-le Feroe 1

Lordul
4th June 2011, 10:41
Feroe -Slovenia 0-2
Italia-Estonia 3-0

1.Italia 16
2.Slovenia 10
3.Serbia 7
4.Estonia 6
5.Irlanda de Nord 5
6.Feroe 1

Lordul
8th June 2011, 09:41
I-le Feroe-Estonia 2-0 !!!

1.Italia 16
2.Slovenia 10
3.Serbia 7
4.Estonia 6
5.Irlanda de Nord 5
6.I-le Feroe 4

Lordul
3rd September 2011, 00:09
Slovenia condusa acasa de Estonia scor 1-0

Italia are doar 1-0 cu Feroe

Serbia deschide scorul in Irlanda de Nord prin Pantelic

Lordul
3rd September 2011, 00:25
Slovenia egaleaza 1-1 dar vine golul 2 al Estonienilor prin Purje

Lordul
3rd September 2011, 00:40
S-au terminat meciurile

I-le Feroe-Italia 0-1 A.Cassano
Irlanda de Nord-Serbia 0-1
Slovenia-Estonia 1-2

1.Italia 19
2.Serbia 11
3.Slovenia 11
4.Estonia 10
5.Irlanda de Nord 5
6.I-le Feroe 4

YoNuTzz
3rd September 2011, 02:07
italia se califica lejer...pe locul 2 probabil serbia

aLLiin
3rd September 2011, 02:33
Se califica serbia...

El Pistolero
3rd September 2011, 11:07
Italia ca si calificata.

Lordul
7th September 2011, 00:39
Italia se califica dar nu convinge 1-0 cu Feroe gol din off-side....1-0 cu Slovenia gol Pazzini minutul 85

Italia-Slovenia 1-0
Estonia-Irlanda de Nord 4-1
Serbia-I.le Feroe 3-1

1.Italia 22
2.Serbia 14
3.Estonia 13
4.Slovenia 11
5.Irlanda de Nord 5
6.I.le Feroe 4

El Pistolero
8th October 2011, 00:47
Irlanda de Nord 1-2 Estonia
Serbia 1-1 Italia

1.Italia 23
3.Estonia 16
3.Serbia 15
4.Slovenia 11
5.Irlanda de Nord 5
6.I.le Feroe 4

Estonia nu mai are meciuri, iar Serbia cred ca are nevoie de victorie in Slovenia.

resita
8th October 2011, 11:29
Serbia obligata sa castige in Slovenia

bun meci pt. pariori, un 2 solict :D

YoNuTzz
9th October 2011, 02:23
nu cred ca va fi blat in slovenia...

Lordul
9th October 2011, 14:25
daca Slovenia ii invinge pe sarbi...Estonia merge la baraj.....

daca se termina egal...cred ca tot Estonia prinde barajul

Serbia trebuie sa invinga

Lordul
12th October 2011, 00:39
Surpriza de proportii !!!!!!!

Estonia merge la baraj !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Slovenia-Serbia 1-0
Italia-Irlanda de Nord 3-0

1.Italia 26
2.Estonia 16
3.Serbia 15
4.Slovenia 14
5.Irlanda de Nord 5
6.I-le Feroe 4

YoNuTzz
12th October 2011, 02:05
nu cred ca va fi blat in slovenia...

am avut dreptate...
socant faptul ca estonia merge la baraj...probabil o sa cada cu portugalia...

Lordul
13th October 2011, 14:35
ce gol a dat Vrsic

Cipri
15th October 2011, 20:51
La inceputul campaniei putini se gandeau ca Estonia o poate devansa pe Serbia , dar uite ca s-a intamplat . E de apreciat devotamentul de care au dat dovada slovenii , pentru ca puteau la fel de bine puteau sa o lase moale.:ok: Probabil e o mare dezamagire in Serbia ratarea barajului , pentru ca au si o echipa buna .