PDA

View Full Version : Concurs amical GBR vs ROU (Ipswich 2010)



mikeyy
11th August 2010, 00:20
In weekendul 14-15 august va avea loc la Ipswich, in Marea Britanie, un concurs de verificare intre echipa Romaniei si cea a Angliei.

Programul de concurs:
- sambata, 14 august: echipe si individual compus (de la ora 14, ora UK);
- duminica, 15 august: finale pe aparate (ora 12, ora UK);

Reprezentantele noastre: Gabriela Dragoi, Cerasela Patrascu, Raluca (Pitic) Haidu, Diana Trenca si Daniela Andrei


http://romgym.ro/continut/uploads/2010/08/echipaispiwich1.jpg

Articole:
- site-ul FRG: http://romgym.ro/?p=2870
- Prosport: http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/lotul-feminin-de-gimnastica-pentru-intalnirea-cu-marea-britanie-6838829

Hai Romania!!!:ok:

niagara64
11th August 2010, 00:30
Pai ce putem zice? Bafta fetelor si in special preferatei mele Gabi Dragoi !

niagara64
11th August 2010, 01:19
http://www.gsp.ro/sporturi/gimnastica/echipa-feminina-de-gimnastica-cu-linia-a-doua-in-marea-britanie-202156.html

Porgras la două aparate
Mariana Bitang a spus că se bucură că Ana Porgras a început să-și revină. Pentru medaliata cu bronz de la CM 2009, obiectivul fixat este să evolueze cît mai bine la două aparate în cadrul Campionatelor Mondiale de la Rotterdam ."Nu vrem să forțăm nimic acum pentru că obiectivele noastre sînt legate de Jocurile Olimpice de la Londra și dorim să nu mai existe gimnaste accidentate pînă atunci", a spus Bitang

Cata_RB
11th August 2010, 01:31
Tocmai vroiam sa postez articolul ala :)

Exceptand incurcatura de nume [usor diferita lista de antrenori si gimnaste], e interesant ce scrie acolo... Mi se pare mie, sau lasa sa se inteleaga ca ar fi preferat sa nu participe la acest amical?
De asemeni, a disparut din plan etapa de Cupa Mondiala de la Ghent?

niagara64
11th August 2010, 02:05
Estye exact ce am "citit" si eu pe acolo ! Nu sunt inca de "scos la plimbare" fetele...

tsupi
11th August 2010, 02:51
Oare din US se poate urmari concursul pe undeva? Ce weekend plin, sa vad cum ma impart intre Nationalele US si concursul asta!

Cata_RB
11th August 2010, 03:12
Tsupi, vor fi filmulete din sala si cica si pe site-ul federatiei britanice - asta dupa concurs, probabil. De transmis live pe undeva...nu cred, nu stim nimic.

Eu raman cu regretul ca nu vom mai vedea acest sol al Anei Porgras. Pana la anul presimt ca il vor schimba.

tsupi
11th August 2010, 03:59
Multumesc Cata. Bun si asa, macar de ar fi inregistrarea concursului si nu doar filmulete cu diverse evolutii.

Clau93
11th August 2010, 07:41
Succes Romania!! Chiar imi place aceasta echipa :D!

mikeyy
11th August 2010, 09:28
Frumos articolul din GSP. Mi-a placut.
Chiar voiam sa aflu si o parere a lui Bitang, pt ca in reportajele de la TVR a vb doar Bellu.

myrab3la_19
11th August 2010, 09:32
Succes fetelor!
Gabi e timpul sa arati ce poti! :ok:

Tracoromana
11th August 2010, 12:26
Mi se pare logic si de bun simt felul in care gandesc cei 2 antrenori. Succes fetelor!

Anicia Juliana
11th August 2010, 18:07
Eu cred ca echipa care ramane acasa e cea pentru mondiale.

"E mult spus că merge acolo o echipă, este o prezența pentru a onora o invitație acceptată înainte de a veni noi la lot"
E clar ca in momentul asta, amicalul nu prezenta nici un fel de interes si ca timpul ramas pana in septembrie, la nationale, poate fi rentabilizat mai degraba in sala de la izvorani.
Sunt curioasa ce se intampla cu Pitic, pana acum nu am vazut/auzit nimic despre cum sta cu pregatirea.

Andraf
11th August 2010, 18:56
"Vrem ca la Naționale fiecare gimnastă să-și prezinte bagajul maximal de elemente"
Asta imi place... nu se mai merge pe exercitii usurate, cu jumatati de masura, asa inteleg eu.

Cata_RB
11th August 2010, 20:42
S-a updatat articolul de pe BG [adica asta: http://www.british-gymnastics.org/site/index.php?option=com_content&view=article&id=1468:on-the-road-to-delhi-and-rotterdam&catid=51:womens-artistic&Itemid=83], au pus echipa noastra si confirma ca Marea Britanie va participa cu 2 echipe, care vor fi anuntate cu putin timp inainte.

crisloregym
11th August 2010, 21:56
In sfarsit aud si eu pe cineva care nu o forteaza pe Ana pe patru aparate!!!! Ma ingrijoreaza si pe mine Pitic putin (mai ales ca nici Cristina nu ne-a zis nimic legat de ea:(), dar nu cred neaparat ca cele care merg acum in Marea Britanie nu au sanse la fel de mari sa intre in echipa...cred ca ele chiar aveau nevoie de acest concurs, atat pentru moral (Cera, Gabita, Dana Andrei, Diana Trenca, ultimele doua avand extrem de putine concursuri in era Forminte), cat si pentru capacitatea de a face fata unei competitii (iar Raluca trebuie sa stie ca poate sa faca barna curata, asa cum a putut sa se stapaneasca si la Europene). Asta nu inseamna neaparat ca Ana sta mai bine decat Raluca (eu cred ca Ana sta cel mai prost cu sanatatea in momentul de fata - sa am corectati daca gresesc!!!:), Sandra e clar ca mai are de repetat integralele si nu-si poate da singura cu tifla in cap, are nevoie sa isi pastreze renumele cat mai bine, iar Diana Chelaru si Amelia au demonstrat deja in nenumarate randuri ca pot sa duca un concurs in picioare frumos. Poate ca da, doua dintre fetele care merg acum in Anglia vor merge la Mondiale, dar, pe de alta parte, ma bucur si ca li se da sansa sa concureze in detrimentul fetelor mai experimentatel care raman acasa:D

Edit: Mi se pare aiurea ca Marea Britanie nu isi anunta cele doua echipe...probabil ca, totusi, Tweddle nu va evolua.

niagara64
11th August 2010, 22:15
Sunt de acord cu tine .Si pot sa bag mana in foc ca pana la Nationale se vor mai schimba cate ceva .Echipa nu e nici pe departe"facuta" ...Vom avea surprize dupa cum ii cunosc pe B&B .

miafangina
11th August 2010, 22:28
Concluzia?E de mers la nationale:).

Cata_RB
11th August 2010, 22:34
Nici ca puteai spune mai bine, Mia!!! :D

21mai
11th August 2010, 22:37
Nici ca puteai spune mai bine, Mia!!! :D

cand sunt, in ce oras, in ce zile, ca as vrea sa ma alatur si eu grupului :)

MitzGym
11th August 2010, 22:38
cand sunt, in ce oras, in ce zile, ca as vrea sa ma alatur si eu grupului :)

la resita
intre 17 si 19 septembrie
edit:dar echipa pt marea britanie are doar 5 fete?

r_anacristina
12th August 2010, 07:27
In sfarsit aud si eu pe cineva care nu o forteaza pe Ana pe patru aparate!!!! Ma ingrijoreaza si pe mine Pitic putin (mai ales ca nici Cristina nu ne-a zis nimic legat de ea:(),.

Despre Raluca nu stiu nimic dar probabil ca daca merge la concurs inseamna ca e ok. Ana stiu ca e mai bine si ca lucreaza dar nu la capacitate maxima, inca.

Pe facebook, cei de la BGtv au afisat urmatorul mesaj "GBR v ROM in Ipswich this weekend!! great chance to see the best British Girls in action!..BGtv will be there on Sunday to film the apparatus finals....
Asta inseamna ca vor filma doar finala pe aparate de duminica...

MitzGym
13th August 2010, 21:15
dar o sa fie pe undeva live scoring?

mikeyy
14th August 2010, 10:05
- Cerasela aproape complet recuperata;
- Pitic inca mai are probleme, dar poate concura;
- Anca Grigoras singura antrenoare abilitata de FRG sa dea declaratii presei (cum vine asta? )

http://www.mesagerulhunedorean.ro/de-la-deva-vin-talentele

Clau93
14th August 2010, 10:49
Super!!! Sper ca Cerasela sa arate niste exercitii superbe azi! Mai sunt cateva ore pana la competitie:D.

LuisaGym
14th August 2010, 11:45
-
- Anca Grigoras singura antrenoare antrenoare abilitata de FRG sa dea declaratii presei (cum vine asta? )


Merci pentru articol, vesti bune!!!

Pai dintre cei trei numai Grigoras e angajata FRG, din punct de vedere "tehnic" o fi adevarat ca numai ea poate da declaratii in numele FRG.

Cata_RB
14th August 2010, 12:29
Super!!! Suna bine :)

Asa zic si eu, doar Grigoras poate sa vorbeasca, oficial, in numele federatiei.

mihafrancisc
14th August 2010, 13:05
Bafta fetelor!!!

ioanavol
14th August 2010, 13:54
Multa bafta fetelor!! Hai Romania!

De-abia astept sa le vad exercitiile:)

ela_diana
14th August 2010, 14:37
Mult succes fetele!!Exercitii curate fara ratari!
Stiti cumva daca vom avea ceva vesti sau live scoring?Pot urmari si eu azi sunt libera!

stere78
14th August 2010, 14:40
Mult succes fetele!!Exercitii curate fara ratari!
Stiti cumva daca vom avea ceva vesti sau live scoring?Pot urmari si eu azi sunt libera!

Eu îmi rod deja unghiile, mai e o oră și jumătate până când începe. Mi-e teamă că abia spre seară, dacă nu chiar la noapte, o să aflăm ceva :angry:. Clipuri (fingers crossed), poate mâine. Grrrrr!

Clau93
14th August 2010, 14:45
In direct se va putea vedea de aici: http://www.british-gymnastics.org/site/index.php?option=com_content&view=article&id=442&Itemid=434 (sursa IG). Sa postati si aici scorurile daca posibil. O zi buna si BAFTA ROMANIA!!!

dracsor
14th August 2010, 14:54
De la Sapanta se aude: Tare, feteleeeeee! Plutiti pe aparate si straluciti ca nimeni altele!

Cata_RB
14th August 2010, 14:56
Nu cred ca va fi live, britanicii au anuntat ca vor filma concursul de duminica si il vor posta acolo.

clauditza
14th August 2010, 14:57
bafta fetelor!!!!! le tin pumni stransi!!!

AuriB
14th August 2010, 14:58
Multa multa bafta fetelor!
Sa aveti un concurs fara ratari, la potentialul vostru maxim in momentul asta.
Pumnii stinsi pentru voi!!!

clauditza
14th August 2010, 14:58
stie cineva unde se vor tine nationalele de dinaintea mondialelor?

MitzGym
14th August 2010, 14:59
De la Sapanta se aude: Tare, feteleeeeee! Plutiti pe aparate si straluciti ca nimeni altele!
la cimitirul vesel:)))))))))))))))0
nu mai de ras cand aud numele cimitirului asta

AuriB
14th August 2010, 15:00
stie cineva unde se vor tine nationalele de dinaintea mondialelor?

La Resita,in perioada 17-19 septembrie.

MitzGym
14th August 2010, 15:13
aveti vre-un link cu live scoring?

lilianabirsanu
14th August 2010, 15:38
Aveti idee cate fete vor concura la fiecare aparat?Poate trei?

mikeyy
14th August 2010, 15:58
Hai Romania!!!

Multa bafta: Gabi, Cera, Pitic, Diana si Dana!

MitzGym
14th August 2010, 16:50
aveti rezultatele de pana acum?

dracsor
14th August 2010, 17:27
la cimitirul vesel:)))))))))))))))0
nu mai de ras cand aud numele cimitirului asta

Ba, draga Mitzulina, eram la un han cu un bors de pastrav on fata si grupul de turisti mi-a zis sa le urez fetelor din partea tuturor. :D Hai, fetele! Sunteti cele mai bune!

crisloregym
14th August 2010, 18:21
Esti la Sapanta, Alina? Ce fain!!! Sa mergi si la Sapanta-Peri, e biserica ce care cea mai inalta turla din lume:D Desi oamenii nu sunt prea ospitalieri prin Sapanta, iar Sapanta-Peri este in renovare..insa merita vazuta si merita facuta o plimbare la racoare prin paduricea de langa...e o racoare acolo!!!:)

Chiar nu se stie nimic despre concurs? S-o fi terminat oare?

LuisaGym
14th August 2010, 20:21
Ceva stiri dar nu stiu cat sunt de adevarate: prima pe echipe ar fi iesit Romania. A postat cineva pe facebook la British Gymnastics http://www.facebook.com/pages/British-Gymnastics/280059768493

EDIT: scuze am citit aiurea, asta e ce s-a postat "ROM 1st GB 2nd Hannah Wheelan 1st AA"

EDIT: e adevarat? Stie cineva ceva?

mikeyy
14th August 2010, 20:27
Multumim Luiza!

Ce veste buna!!!
Bravo fetelor! :ok:

O surpriza placuta!

LuisaGym
14th August 2010, 20:29
Eu zic sa asteptam sa se confirme. Daca nu e adevarat?

mikeyy
14th August 2010, 20:30
Eu sper sa fie adevarat.

Profit de moment si ma bucur :)

onlyme88
14th August 2010, 21:03
MB s-a prezentat cu prima echipa? Daca da parca ar face victoria (neconfirmata inca) si mai meritata...

Cata_RB
14th August 2010, 21:11
Nu se stie cu ce fete a venit GB...doar Wheelan, ca a aparut pe facebook :P

Eu cred ca e adevarat. Nu prea ma interesa rezultatul la echipe, dar ma bucur mult, inseamna ca a fost un concurs reusit! :)
Of, de-ar aparea mai repede detalii...

mikeyy
14th August 2010, 21:13
Rezultate :)

1.Romania 165.4
2. Gb 163.1

Hannah Whelan 55.65
Daniela Andrei 55.60
Raluca Haidu 54.90
Jocelyn Hunt 53.1
Diana Trenca 52.95

(Thanks WAGfan)

Dana Andrei a batut-o pe Pitic :)

Ce diferenta mica fata de locul 1

Dupa 2 luni de BB...Dana Andrei reuseste o mare revenire!
Mie nu imi vine sa cred!
BRAVO

LuisaGym
14th August 2010, 21:20
Notele pe echipe de la CE: GB 168.275, Romania 164.975. Nu stiu daca notele se pot compara, dar cred ca e f. bine ca au luat un pic mai mult ca la CE fara Ama, Ana si Diana.

r_anacristina
14th August 2010, 21:21
Rezultate :)

1.Romania 165.4
2. Gb 163.1

Hannah Whelan 55.65
Daniela Andrei 55.60
Raluca Haidu 54.90
Jocelyn Hunt 53.1
Diana Trenca 52.95

(Thanks WAGfan)

Dana Andrei a batut-o pe Pitic :)

Ce diferenta mica fata de locul 1

Dupa 2 luni de BB...Dana Andrei reuseste o mare revenire!
Mie nu imi vine sa cred!
BRAVO

Bravo fetelor!!!!!!!!!!!:cheer:

onlyme88
14th August 2010, 21:22
Deja incepem sa avem optiuni pt echipa trimisa la mondiale....si asta e bine. Astept notele pe aparate, ele ne vor lamuri...

myrab3la_19
14th August 2010, 21:22
Rezultate :)

1.Romania 165.4
2. Gb 163.1

Hannah Whelan 55.65
Daniela Andrei 55.60
Raluca Haidu 54.90
Jocelyn Hunt 53.1
Diana Trenca 52.95

(Thanks WAGfan)

Dana Andrei a batut-o pe Pitic :)

Ce diferenta mica fata de locul 1

Dupa 2 luni de BB...Dana Andrei reuseste o mare revenire!
Mie nu imi vine sa cred!
BRAVO

In mod sigur Tweddle nu a prticipat...felicitari fetelor!Ard de nerabdare sa vad notele fiecareia si filmulete si poze!!!

onlyme88
14th August 2010, 21:23
In mod sigur Tweddle nu a prticipat...felicitari fetelor!Ard de nerabdare sa vad notele fiecareia si filmulete si poze!!!

E posibil sa fi participat doar pe doua aparate?

mikeyy
14th August 2010, 21:27
Tweddle sigur nu a participat......sau mai stii :D
Sunt curios daca a participat Downie, dar ar fi trebuit sa fie in top la AA....sau poate nu a facut 4 aparat.

@Luiza: interesante diferentele fata de CE!
Aici, in UK, sigur am stat rau la sarituri....dar poate am recuperat la paralele! :)
As vrea sa stim notele Gabitei si ale Cerei.

Cata_RB
14th August 2010, 21:29
Multumesc!!
Foarte interesanta comparatia cu CE...bine, acum sigur s-a punctat mai lejer, dar...

Na, acum vreau note pe aparate, neaparat cu note de plecare! Si filmulete! Vreau cam mult, asa-i? :D

mikeyy
14th August 2010, 21:32
Comparatia cu CE e ft buna.
Trebuie sa tinem cont de faptul ca la CE am avut 2 DTY....ceea ce sigur nu am avut aici.
La barna ne-au lipsit Ana si Ama.

O surpriza MARE :)

onlyme88
14th August 2010, 21:42
Asta este si dilema mea. Fie arbitrajul a fost muuult mai lejer, fie Cerasela si Gabi au umplut foarte bine golul de la paralele, fie nu am avut neaparat D-uri mari, dar executii foarte sigure (si cam asta ar fi marca B&B, nu?).
Sunt nerabdator sa aflu niste rezultate detaliate

niagara64
14th August 2010, 21:48
Asta este si dilema mea. Fie arbitrajul a fost muuult mai lejer, fie Cerasela si Gabi au umplut foarte bine golul de la paralele, fie nu am avut neaparat D-uri mari, dar executii foarte sigure (si cam asta ar fi marca B&B, nu?).
Sunt nerabdator sa aflu niste rezultate detaliate

Ca arbitrajul a fost mai lejer este de la sine inteles . Nu asta e important ci componenta echipei la GB . Au venit ei cu prima echipa ?
Deasemenea importante sunt si evolutiile de maine din finalele pe aparate .

Cata_RB
14th August 2010, 21:55
In sfarsit ceva si pe BG, am obosit cat i-am dat refresh azi: http://www.british-gymnastics.org/site/index.php?option=com_content&view=article&id=1488:hannah-whelan-wins-the-individual-romanians-the-team&catid=51:womens-artistic&Itemid=83

Echipa UK a fost destul de tare!

mikeyy
14th August 2010, 21:57
Wow....ft tare echipa UK
Aproape toata echipa de la CE

niagara64
14th August 2010, 21:59
Oare cand a fost Dana Andrei intr-un concurs international ultima oara ?

Cata_RB
14th August 2010, 22:01
Si chiar mai tare decat echipa de la CE...Hannah Wheelan, care e cea mai buna gimnasta a lor, momentan (in contextul echipei). Tocmai a castigat AA in campionatul lor.
@Niagara: in iunie.

mikeyy
14th August 2010, 22:02
Oare cand a fost Dana Andrei intr-un concurs international ultima oara ?

In Belgia, chiar dupa revenirea BB.
Dar la Internationale, in aprilie, facea doar paralele...si exercitiul era slabut.

Pentru mine, aceasta revenire a Danei e primul succes BB!
Sigur vor urma multe altele!

Vreau notele Cerei si ale Gabitei de la paralele! :D

niagara64
14th August 2010, 22:05
Ma refeream inainte de revenirea BB....

myrab3la_19
14th August 2010, 22:08
Cineva care a participat la competitie ,de pe intlgym, spune ca britanicele au avut cateva ratari la paralele si barna.Mai spune si ca nu a existat o tabela de afisaj si ca nu prea au stiut ce note s-au dat.

Cata_RB
14th August 2010, 22:14
Dana Andrei a aparut oarecum de nicaieri [cu ghilimelele de rigoare] in 2009 la nationale si a impresionat placut prin tinuta. Ramane un mister daca era junioara atunci sau nu.

mikeyy
14th August 2010, 22:19
Bine ca britanicii nu zic ca i-au furat arbitrii...eu asa inteleg faza cu lipsa tabelei :ras-plans:

niagara64
14th August 2010, 22:27
Bine ca britanicii nu zic ca i-au furat arbitrii...eu asa inteleg faza cu lipsa tabelei :ras-plans:

Carcotasule !:happy
Ti-aduci aminte ce naspa e sa fi spectator si nu vezi notele afisate ?:happy

niagara64
14th August 2010, 22:30
Dana Andrei a aparut oarecum de nicaieri [cu ghilimelele de rigoare] in 2009 la nationale si a impresionat placut prin tinuta. Ramane un mister daca era junioara atunci sau nu.

Sunt curiaosa sa-i vad executiile ...Pacat ca nu a fost promovata pana acum .

tsupi
14th August 2010, 22:31
Felicitari! Abia astept sa vad filmulete.

mikeyy
14th August 2010, 22:33
Carcotasule !:happy
Ti-aduci aminte ce naspa e sa fi spectator si nu vezi notele afisate ?:happy

Nu imi aduc aminte :P

Cata_RB
14th August 2010, 22:35
Sunt curiaosa sa-i vad executiile ...Pacat ca nu a fost promovata pana acum .

Pe cele din iunie le-ai vazut? Sau chiar de la Buzau 2009. Nu prea are dificultate, dar avea executie tare frumoasa.

crisloregym
14th August 2010, 22:38
WOW!!!!! Nu imi vine sa cred...de abia astept sa vad finalele de maine...nu mai am rabdare!!!

niagara64
14th August 2010, 22:45
Pe cele din iunie le-ai vazut? Sau chiar de la Buzau 2009. Nu prea are dificultate, dar avea executie tare frumoasa.

NIci la paralel nu arata rau in 2009 si era loc de mai mult ... De ce nu or fi bagat-o mai mult in seama?

r_anacristina
14th August 2010, 22:49
NIci la paralel nu arata rau in 2009 si era loc de mai mult ... De ce nu or fi bagat-o mai mult in seama?


Dana arata foarte bine la paralele...si barna. Probabil ca avea probleme de sanatate si de asta a stat mai mult "pe margine"

miafangina
14th August 2010, 22:56
Ma bucur tare mult pentru fete si astept sa le si vad.
Mult succes miine in finale.

Cata_RB
14th August 2010, 22:57
NIci la paralel nu arata rau in 2009 si era loc de mai mult ... De ce nu or fi bagat-o mai mult in seama?

Mai ales la paralele!

A mai fost discutia asta dupa internationale...pe cat de frumos si promitator arata Dana in 2009, pe 4 aparate, pe atat de mult ne-a speriat atunci. A facut doar paralele si cu niste greseli de tinuta urate de tot. De accidentari nu se stie nimic nici pana acum...in fine, bine ca i se acorda acum atentie, e o gimnasta foarte frumoasa! :)

niagara64
14th August 2010, 23:01
Mai ales la paralele!

A mai fost discutia asta dupa internationale...pe cat de frumos si promitator arata Dana in 2009, pe 4 aparate, pe atat de mult ne-a speriat atunci. A facut doar paralele si cu niste greseli de tinuta urate de tot. De accidentari nu se stie nimic nici pana acum...in fine, bine ca i se acorda acum atentie, e o gimnasta foarte frumoasa! :)

CRed ca vor fi multe povesti de spus candva . Pacat ...pacat ca nu s-au intamplat mai devreme schimbarile .

mikeyy
14th August 2010, 23:05
Stiti ce total a avut Dana in luna iunie la concursul din Belgia?
51.900

Dupa 2 luni obtine 55.65.

3.75 puncte in doua luni de zile cu BB.
Nu mai zic nimic :)

step1
14th August 2010, 23:19
mda,imi amintesc acum ,cum pe cateva zeci de pagini, care mai de care se lamenta in privinta lui Belu,exprimandu-si temeri si pareri deloc pozitive la adresa lui.Imi amintesc deasemenea cum Niagara facea lobby pentru el si cum foarte putini il secondau.Insa pana la urma tot ce conteaza este ca valoarea lui este incontestabila.Va face minuni cu aceste gimnaste ,asa cum a facut si cu toate celelalte.
Felicitari fetelor si antrenorilor! Este un rezultat care ne da multe sperante.

mikeyy
14th August 2010, 23:24
Cred ca ai citit alt forum :ras-plans:

step1
14th August 2010, 23:31
Cred ca ai citit alt forum :ras-plans:

In nici un caz! Aici am citit si daca chiar trebuie dovedit, imi voi face timp pentru search in zilele care vor urma.

mikeyy
14th August 2010, 23:32
Chiar te rog...astept cateva zeci de pagini.

niagara64
14th August 2010, 23:43
Ei Step1 , in ceva gresesti .Nu faceam lobby ptr B&B in mod special .Sincera sa fiu nici macar nu visam (inca sper sa nu dorm :) ) ca se vor reaintoarce in adevaratul sens al cuvantului . Bine , ei sunt solutia cea mai buna de la ora asta daaaar ... lobbyul meu era ptr schimbarea lui Forminte .Motive ? Multe si unele inca nici nu le-ati vazut . Inca din vara Olimpiadei . Variante mai erau . Ca a iesit cea mai buna dintre ele ? Asta da noroc !

stere78
14th August 2010, 23:45
Îmi pare foarte bine de rezultat și mor de curiozitate să văd notele, măcar, dacă nu o înregistrare-două (slabe șanse, mă tem). Cine mai știe totalul lui Pitic de la Internaționale? Și cât or fi luat Găbița și Cera? Foarte frustrantă zi pentru noi - vorba lui Cătă, am dat refresh întruna -, dar măcar a ieșit bine. Bravo, fetelor, tot așa!

Cata_RB
15th August 2010, 00:09
Varianta in romana a articolului de pe BG: http://romgym.ro/?p=2920
Info noua: formatul a fost 5-4-3.

stere78
15th August 2010, 00:36
Tot de pe IG, două vorbe despre românce: s-au comportat bine, chit că echipa nu a inclus vârfurile. Plăcut să vezi că cineva i-a dat o șansă Danei Andrei, o gimnastă foarte energică. Cerasela a fost în formă. ("The Romanians looked good, though the team was not their top one. Yes, it was great to see Dana Andrei being given a chance, and she was a lively little gymnast. Cerasela was looking in good shape).

Tracoromana
15th August 2010, 00:44
Varianta in romana a articolului de pe BG: http://romgym.ro/?p=2920
Info noua: formatul a fost 5-4-3.

varianta romaneasca e cu 56.650 pentru Hannah Whelan, cu 1 punct mai mult fata de ce stiam pana acum. :confused:

myrab3la_19
15th August 2010, 00:52
http://www.intlgymnast.com/index.php?option=com_content&view=article&id=1818:romanian-women-top-british-hosts&catid=5:competition-reports&Itemid=164

Clau93
15th August 2010, 04:30
De pe gymworld: http://picasaweb.google.co.uk/larhire/GymnasticsGbrRom2010?authkey=Gv1sRgCP35lNny9IvqoAE&feat=directlink#5505391004620837922

Felicitari fetelor!!

ioanavol
15th August 2010, 05:53
Felicitari fetelor!!:ok:

LuisaGym
15th August 2010, 09:31
De pe gymworld: http://picasaweb.google.co.uk/larhire/GymnasticsGbrRom2010?authkey=Gv1sRgCP35lNny9IvqoAE&feat=directlink#5505391004620837922

Felicitari fetelor!!

Merci pentru poze. Toate fetele arata in forma.

Clau93
15th August 2010, 10:19
http://romgym.ro/?p=2926

Imi este putin greu sa cred ca Cera a luat asa nota mica la paralele (adica mai mica decat Gabriela) :confused:.

Scoruri:
Romania 165.400 – Marea Britanie 163.100
Gabriela Dragoi – paralele: 13.850, barna: 13.150; total: 27.000
Cerasela Patrascu – sarituri: 13.550, paralele: 13.700, barna: 13.450; total 40.700
Raluca Haidu – sarituri: 14.250, paralele: 13.200, barna: 14.000, sol: 13.450; total: 54.900
Diana Trenca – sarituri: 13.250, paralele: 12.150, barna: 13.950, sol: 13.600; total: 52.950
Dana Andrei – sarituri: 13.950, paralele: 13.450, barna: 14.350, sol: 13.850; total: 55.600

myrab3la_19
15th August 2010, 10:23
In articol mai scrie si ca Ana Porgras se pregateste la 4 aparate din nou...hmmm...nu prea-mi vine sa cred.
Bravo Gabi!!!Totusi nota foarte mica la barna mai ales ca nu scrie ca ar fi ratat.Ce plecare o avea?

LuisaGym
15th August 2010, 10:31
"Romania a inceput concursul la paralele si au avut o prestatie multumitoare, mai ales ca acesta nu este considerat aparatul favorit. Cerasela Patrascu (13.700) a prezentat un dublu salt inainte, iar Gabriela Dragoi (13.850) a evoluat si ea bine, avand nota de start (6.000), cea mai mare din echipa. La barna, aparatul favorit, fetele au concurat foarte tare, fiecare prezentand elementele grele si curat executat. Doar Patrascu a avut o ratare, dar restul exercitiului a fost perfect, in timp ce Dana Andrei, gimnasta noua si tanara, a avut nota cea mai mare (14.350). "

Bravo Gabi!

mikeyy
15th August 2010, 10:32
Multumim Clau pentru link!

Multumim Nicole pentru poze si pentru impresii. Cred ca e cel mai bun articol de pe site-ul FRG de pana acum. :ok:

Felicitari Gabitei si Cerei...merg mana-n mana. Foarte mici diferentele dintre ele.
Pe Cera cred ca o vor astepta multe repetari la barna :)

Din pacate....partea trista e ca nu avem variante la paralele :(
Ma asteptam la mai mult.

Oare ce saritura a facut Pitic?
Acel 14.225 imi da sperante de un DTY, desi nota e micuta.

Clau93
15th August 2010, 10:37
Cu placere si intr-adevar, multumim Nicole pentru poze!

Sunt foarte fericit ca fetele au reusit o competitie foarte buna, mai ales Dana Andrei! De abia astept sa vad cum va fi si in finala azi...si poate Raluca face din nou DTY?

Eu totusi cred ca e un start bun la paralele! Dificultate 6.0 pentru Gabriela e super!

mikeyy
15th August 2010, 10:41
Nota Ceraselei la barna e interesanta.
13.450 cu ratare si din cate stiu fara coborare de valoare D.
O nota chiar ok in conditiile astea.

LuisaGym
15th August 2010, 10:41
Cum de-o fi luat Gabi numai 7.850 la executie? Ma refer la paralele.

Clau93
15th August 2010, 10:44
Nota Ceraselei la barna e interesanta.
13.450 cu ratare si din cate stiu fara coborare de valoare D.
O nota chiar ok in conditiile astea.

Eu cred ca e umpic prea mica nota...sau poate a fost o ratare destul de mare?

Cat despre Gabi la paralele, ciudat...poate ceva probleme cu forma?

r_anacristina
15th August 2010, 12:00
Eu cred ca e umpic prea mica nota...sau poate a fost o ratare destul de mare?

Cat despre Gabi la paralele, ciudat...poate ceva probleme cu forma?

Poate fetele au avut exercitii usurate, oricum pana nu vedem filmulete nu putem trage concluzii, zic eu. La ce "forma" te referi??:confused:

mikeyy
15th August 2010, 12:02
Clau cred ca se referea la tinuta pe aparat.

r_anacristina
15th August 2010, 12:08
Clau cred ca se referea la tinuta pe aparat.

A..ok...oricum ganditi-va ca Gabi vine dupa o perioada foarte lunga in care n-a concurat si nici cu sanatatea nu statea tocmai bine.
Pacat ca pozele de pe romgym nu se pot vedea si mai mari...

Anicia Juliana
15th August 2010, 13:28
Raluca:

Internationale, aprilie: VT 14.700, UB 14.200, BB 14.900, FX 14.350
Europene, mai : VT 13.625, UB 13.150, BB 12.100, FX 13.325
GB vs Ro, august : VT 14.250, UB 13.200, BB 14.000, FX 13.450

Am citit pe aici ca ar fi facut DTY acum. Suntem siguri? Daca ar fi asa... bun, executia modesta, dar se mai poate lucra, la cata nevoie e de DTY!?! (am vazut nationalele SUA si a fost ploaie de DTY-uri bune). E derutanta nota de la sarituri care ar sugera ca ar sta bine cu glezna, in timp ce restul notelor lasa de inteles ca nu lucreaza la capacitate maxima. La sol as fi sperat la imbunatatiri la executie care sa se reflecte in nota, dar presupun ca din cauza accidentarii, nu a putut sa lucreze la detalii. La barna, ce o fi facut? nota e suparatoare.

myrab3la_19
15th August 2010, 14:53
De pe Gymworld am aflat ca Diana a cazut la coborarea de la paralele(deci si romancele au avut 2 ratari,nu doar britanicele),Raluca nu a facut coborarea la barna si majoritatea fetelor au sarit 1.5 Y (la asta nu ma asteptam)

mikeyy
15th August 2010, 15:23
Interesant. Multumim Mira.
Atunci e mult mai clar in cazul lui Pitic...si ma bucur. Mai bine un 1.5 Y bine executat, decat un DTY de 14.25.
Probabil si Dana tot pe 1.5 Y a mers.

lilianabirsanu
15th August 2010, 15:23
Cand incep finalele??Aveti vesti??Va rog....

mikeyy
15th August 2010, 15:25
Finalele au inceput la ora 14, ora Romaniei.
Nicio veste deocamdata.

Tot de pe GW...
Cica Raluca nu ar fi facut coborare la barna.
A primit 14 fara coborare? Greu de crezut.

Sa nu fie vorba de Gabi. Asa s-ar explica nota ei.

dracsor
15th August 2010, 15:43
Mihai, eu sunt pe telefon. Da-mi si mie link direct unde scrie ce ai zis mai sus, te rog. Multumesc!

mikeyy
15th August 2010, 15:48
Nu o sa-ti mearga daca nu ai cont, dar copiez aici:



Mariko (GW):
I don't think Gabi fell on UB. I believe that only Diana fell but that was on the dismount, she didn't seem to have enough airlift to correct the posture for landing. UB was generally ok - for Romanians - Gabi and Cera hit handstands, but split legs were visible almost everywhere. Unfortunately I haven't learnt to look at arms yet so I can't say much. Baracs had noticed more about UB so I guess you'll get a better recount when he'll be back.

Cera fell on BB, but other than that she had the best beam there. Unfortunately she still doesn't perform a BB dismount (Nicole said she heard she was still afraid of doing one), but other than that she had the steadiest beam routine. She will be a force on beam when she gets her grips back. Raluca Haidu (I think?) also didn't do a BB dismount. She also almost fell on her mount. Luckily the judges were not in a position to see that and she recovered well. I didn't think most of the audience noticed either, but that was definitely not the normal mount. Other than that, the routines were ok, slight wobble here and there but nothing too bad.

FX went good, no major flaws from what I could see - but I was missing two of the floor corners from where I was standing so I don't know for sure. I thought it went ok though. Raluca Haidu was very (very, very) upset after she finished floor. I wonder why - other than taking some steps after landings I saw nothing wrong. But I'm not the keenest observer on floor.

Vault seems to be improving. Most did the 1.5Y, but there are still visible leg splits on the second part of the flight. I hope Belu will improve this - he ought to, he's done it before. Unfortunately I was trying to take pictures so I didn't see very well what was going on on vault.

dracsor
15th August 2010, 15:55
Multumesc mult, Mihai! Interrsant

ela_diana
15th August 2010, 16:13
Bravo fetele! Ce surpriza placuta Dana! Mi-as fi dorit mai mult de la Gabi si Cera, intr-un fel am sperat la o minune dar trebuie sa fim realisti.S-au prezentat bine si sunt convinsa ca in timp vor imbunatati si dificultatea si executiile.Din punct de vedere fizic mi se pare ca arata tare bine amandoua(Cera mai bine chiar) sau poate ma insel eu.
Sa inteleg ca nu a filmat nimeni?

ioanavol
15th August 2010, 16:24
Multumesc mult, Mihai.

Eu sunt placut surprinsa de faptul ca Cera face 3 aparate (nu stiu de ce eu ramasesem la ideea ca face doar 2).
Nu inteleg totusi cum Diana a reusit mai mult decat Raluca la sol...in general nu inteleg notele Ralucai la barna si sol, de-abia astept sa vad filmuletele.

Stiu ca un total de 56 da o medie de 14 pe aparat, dar tot raman surprinsa de cat de mici sunt notele in prezent...nu ma pot obisnui ca, dupa ce la Beijing s-au luat note de 15-16 (nu mai zic de paralele), acum sa fie in mod constant note sub 14...mai ales la sol.
Traiesc cu teama ca vin chinezoaicele si-o sa ia numai 16 peste tot:D

Nu prea urmaresc in ultima vreme, dar mi se pare ok faptul ca au prezentat numai 1.5Y...probabil ca trebuie sa le faca pe acelea perfect inainte sa treaca la urmatoarele (n-o pot uita pe Catalina in 2007, ce 1.5Y facea...lua cat lua Stela cu 2Y).

Eu per total sunt f mandra de fetele noastre. Au luat-o incetisor, au prezentat lucruri pe care le stapanesc (ma obisnuisem sa vad mult mai mult decat 2 ratari in ultima vreme), iar Cera si Gabi arata ca sunt niste luptatoare: imi doresc foarte-foarte mult sa le vad la Mondiale!! (dar acum avem atatea fete ca nici nu stiu pe cine vreau sa vad mai intai:))

A, si...Dana Andrei: WOW. Eu nu o remarcasem, sincer, stiu ca vorbeam de tinuta ei cu ceva timp in urma, dar la ce dificultate avea ultima oara cand am vazut-o...nici nu-mi inchipuiam ca ar putea-o invinge pe Pitic prea curand (e drept, totusi, ca Pitic se invinge singura de multe ori...:().

F promitatoare fetele dupa competitia asta. Si cand ma gandesc ce-om mai avea si-acasa...:) Tare, fetele, tot asa sa progresati si-n continuare!!

stere78
15th August 2010, 16:39
Multumesc mult, Mihai.

Stiu ca un total de 56 da o medie de 14 pe aparat, dar tot raman surprinsa de cat de mici sunt notele in prezent...nu ma pot obisnui ca, dupa ce la Beijing s-au luat note de 15-16 (nu mai zic de paralele), acum sa fie in mod constant note sub 14...mai ales la sol.
Traiesc cu teama ca vin chinezoaicele si-o sa ia numai 16 peste tot:D

Până la chinezoaice vin fetele din SUA. M-am uitat azi-noapte la Visa Championships, chiar și după ce scoți bonusurile de concurs "de-acasă" majoritatea notelor sunt în jur de 15.000. Dacă mai punem și Rusia la socoteală, iese destul de albastră situația. M-oi fi trezit eu mai pesimist astăzi, nu știu. Oricum, să fie ele sănătoase și - vorba Niagarei - să se comporte ca o echipă adevărată, pentru că la anul și mai încolo s-ar prea putea să discutăm altfel.

ela_diana
15th August 2010, 16:41
Acum am facut si eu o comparatie cu europenele de anul acesta si notele Danei sunt chiar foarte bune. Ale tuturor sunt bune.Cum zicea si Ioana si eu sunt obisnuita cu notele de 15 si 16 si mi se pareau mici .Dar e chiar bine. Ma bucur mult pentru ele!!De abia astept filmulete.

LuisaGym
15th August 2010, 16:44
Rusia a avut la CE un total de 169.700 cu tot cu ratari. Cred ca Romania ar trebui sa tinteasca la un total de 173-175 ca sa spere la podium si sa-si permita 1-2 ratari.

ela_diana
15th August 2010, 16:49
Adica sa mai creasca cam cu 10 puncte...E mult.

mikeyy
15th August 2010, 16:52
Rusia a avut la CE un total de 169.700 cu tot cu ratari. Cred ca Romania ar trebui sa tinteasca la un total de 173-175 ca sa spere la podium si sa-si permita 1-2 ratari.

Nu ar fi imposibil de atins un 173.
Ne-ar trebui o medie de minim 14 - 14.1 la paralele. (aici e cel mai greu)
Iar in rest:
- la sarituri 3 note peste 14.5 (adica 3 DTY-uri)
- la sol 3 note peste 14.5
- la barna...cat mai aproape de 15

La un total de 173 ar veni cam o medie de 14.41/executie

ela_diana
15th August 2010, 17:01
Si la barna va fi dificil sa ai 3 note aproape de 15. Iar la paralele ...Doar daca Gabi sau Cerasela merg mai bine, pentru ca in afara de Ana si Ama eu nu stiu cine ar mai putea depasi 14.

ioanavol
15th August 2010, 17:08
Din pacate degeaba reusim 14 medie la paralele daca iar iau celelalte echipe 15 sau peste. Diferenta la paralele mi se pare uriasa intre noi si americance-rusoaice-chinezoaice. Nu poate fi recuperata usor cu barna.
Iar la sarituri trebuie 3 DTY-uri executate ff bine...

Daca e s-o luam pe aparate de top 3 suntem numai la sol si la barna. La barna am putea fi chiar de aur daca nu facem greseli.

Nu astept nici eu minuni si nici nu mi se pare o tragedie daca ne intoarcem pe locul 4 de la Mondialele de anul asta, dar na, sper si eu si-mi doresc si pt fete sa fie multumite dupa concurs. Doar s-au intamplat destule lucruri neasteptate in ultima vreme:P

mikeyy
15th August 2010, 17:08
Ana poate obtine in jur de 14.5 la paralele...poate si mai mult daca isi va mai adauga ceva la dificultate.
Amelia cred ca poate obtine si ea in jur de 14. La Europene parca a luat cam 13.950 sau 13.975...
Iar pentru al treilea loc.....Gabi sau Cera.

Mie nu mi se pare mare diferenta intre noi si americance la paralele.....
In afara de Bross nu au pe nimeni...iar Bross nu e cu mult peste Ana a noastra (doar au impartit locul 3 la CM)

Rusoaicelor le lipseste al treilea paralel, iar in Nabyeva nu prea au baza.....raman doar cu Mustafina.

Chinezoaicele da....s-au nascut pe paralele :D Nu avem ce sa le facem

ioanavol
15th August 2010, 17:14
Nu poti sa te bazezi pe caderea Nabyievei...daca-i reuseste exercitiul ia nota mare.

Si zicem noi acum ca n-au a treia gimnasta la paralele...cine stie ce antreneaza si ele, doar nu stau pe loc, sigur revenirea B&B le-a accelerat si lor ritmul:D

stere78
15th August 2010, 17:16
China da....s-au nascut pe paralele :D Nu avem ce sa le facem

:ras-plans: Adevăr grăiești, Mihai! Eu tot spun că trebuie îmbunătățit serios paralelul spre 2012, acolo și la bârnă se strâng scorurile cele mai consistente. Bun, niște sărituri marca Roșu/Amânar nu strică niciodată, dar tot la VISA am văzut-o pe Zamarripa făcând un Cheng (l-a ratat noaptea trecută, l-a lipit în prima zi de concurs). Cred că are vreo 6.5 valoare. O să fie asprrru.

mikeyy
15th August 2010, 17:16
@Ioana:
Da, asa e....pot aparea surprize. Rusia va da totul pentru a reveni pe podiumul mondial.
Dar sa speram ca noi vom fi cu surprizele anul asta...nu altii :D

ioanavol
15th August 2010, 17:21
Americancele au un mare avantaj (deocamdata): atitudinea, partial datorata competitiei acerbe dintre ele. Daca se va schimba si la noi asta atunci vom castiga mult din distanta fata de ele.

niagara64
15th August 2010, 17:21
MIhai esti prea optimist ...Ana nu are de unde scoate mai mult la paralel .Din multe motive si nu are rost sa intram in amanunte .Bronzul ala a fost o conjuctura nesperata .
Ai sa vezi paralele bune la americance .Nu ami spun de chinezoice sau rusoaice .
Ca si Ioana , nu cred in podium(de echipe ) la acest mondial decat daca se joaca iar o carte a conjuncturii . Ce m-ar bucura enorm ar fi sa le vad sanatoase si cu chef de viata . Si cat mai multe note mari la executie . Nu musai D ! Munca trebuie inceputa prin executia buna a elementelor de baza . Daca nu ai baza corecta ( si nu o au ca a avut cineva grija sa le "antreneze" ) pe ce puii mei sa construiesti mai tarziu ?

niagara64
15th August 2010, 17:24
Americancele au un mare avantaj (deocamdata): atitudinea, partial datorata competitiei acerbe dintre ele. Daca se va schimba si la noi asta atunci vom castiga mult din distanta fata de ele.

Oh , da , cata dreptate ai ! La noi nationalul arata ca o vetificare in sala de concurs .....

ioanavol
15th August 2010, 17:30
Totusi imi da sperante faptul ca in fine le-am vazut pe Gabita si Cera concurand...erau aproape de retragere! Si progresul Danei Andrei arata tot a lupta pt un loc in echipa. Si Diana Trenca m-a uimit cu exercitii ok pt cat de putin am auzit de ea in ultima vreme.
Mai trebuie sa le vedem si pe celelalte fete (din pacate de-abia la Nationale) si-o sa ne dam seama mai bine. E poate un joc psihologic dur sa nu stii pana in ultimul moment daca vei fi in echipa, dar e foarte eficient pentru performanta (e drept ca ajuta daca-s mai mult de 5 senioare disponibile:D)

tsupi
15th August 2010, 18:39
Ma bucur sa vad ca Gabi si Cerasela arata bine si concureaza.
Eu nu le stiu la fel de bine ca si voi pe gimnastele din Romania, dar pot spune ca sint de acord cu analiza Ioanei. Romania sta bine la birna si sol, dar la sarituri si la paralele mai e de tras un pic.
Nu mai zic de rusoaice si de chinezoaice, dar si US sta mai bine la paralele - ca si echipa. Chiar daca Ana si Bross sint la egalitate US le mai are pe Sloan, Whitcomb, Caquatto si Davis - toate au exercitii cu potential bun (cind nu rateaza!). Nici Larson nu sta rau la paralele, uitasem de ea.
La sarituri au destule DTY decente din care sa aleaga, iar la birna si la sol au si ei citeva variante bune.
Cum spune si Niagara, acum cred ca este vremea sa "clean up" executia si mai putin de incercat elemente mai dificile. In vremea lui BB Romania a cistigat prin siguranta si executii foarte bune.
Abia astept sa vad fetele in plina desfasurare, dar anul asta o sa fiu "cautiously optimistic" in privinta medaliilor.

stere78
15th August 2010, 18:46
Anul asta o sa fiu "cautiously optimistic" in privinta medaliilor.

Foarte corect! Nail on the head, ca să zic așa.

tsupi
15th August 2010, 19:00
Foarte corect! Nail on the head, ca să zic așa.

:D Scuze ca le mai amestec, dar am tare multi ani de US si citeodata imi este mai usor asa.

LuisaGym
15th August 2010, 19:08
Notele de la finalele pe aparate locurile 1-3 http://www.british-gymnastics.org/site/index.php?option=com_content&view=frontpage&Itemid=1

shagya
15th August 2010, 19:10
Ipswich, Sunday 15 August 2010: Most successful in the Apparatus Finals of the Women’s Artistic Gymnastics Friendly International GB vs. Romania was the 2006 Commonwealth Games Champion and current British Champion on Vault- Imogen Cairns.



The 21-year-old Beijing Olympian was not part of the GB Team for the Individual All-around and Team contest on Saturday, but, according to the agreements of both delegations, competed in the Sunday’s Apparatus Finals.



Imogen shared the Gold medal on Vault with Jennifer Pinches, 13.938 (with the Bronze going to Raluca Haidu, ROM, 13.638) and won the Floor Final (13.975), followed by Dana Andrei (ROM), 13.925 and Diana Trenca (ROM), 13.875.

The victory on the A. Bars went to Becky Downie (14.175); Silver - to Danusia Francis (GB), 14.100, and Bronze - to Dana Andrei, 13.600.

Best on Beam was Cerasela Patrascu (ROM), 14.425, followed by Danusia Francis), 14.250 and Diana Trenca, 14.200.

mikeyy
15th August 2010, 19:15
Multumim Luiza.

Deci avem asa:
- sarituri: bronz (Raluca)
- paralele: bronz (Dana)
- barna: aur (Cera) si bronz (Diana)
- sol: argint (Dana) si bronz (Diana)

Notele Danei au crescut atat la paralele cat si la sol :ok:
Dar Gabi nu a concurat?

Felicitari!

shagya
15th August 2010, 19:18
and from allaround forum

VT
1. Pinches (FTT and tucked rudi) and Cairns (DTY and omelianchik) 13.938
3. Haidu (FTY and DTY)

LuisaGym
15th August 2010, 19:19
Pe mine m-ar interesa mai mult notele de plecare. Au crescut? Au ramas la fel?

stere78
15th August 2010, 19:22
:D Scuze ca le mai amestec, dar am tare multi ani de US si citeodata imi este mai usor asa.

Nu-ți cere scuze, nu eram ironic. Eu vorbesc oricum "romgleză" în mod curent. Pe de altă parte, bravo fetelor! Nota Cerei la bârnă mă bucură, dar aș vrea s-o văd și la paralele :angry:.

mikeyy
15th August 2010, 19:27
FTY si DTY si doar 13.6....aici suna a ratare :(
(thanks, Shagya)

shagya
15th August 2010, 19:55
sounds not good... a post from marikis (IG Forum)

Somehow Haidu seems to be very depressed for a while... sad...and worried... no smile, not fun, nothing.
She showed so much character and emotion in that documentary while she was young and now... she was beaten or disciplined too much? Or burnt out? Or eating disorders? (she was not a skeleton type as child)...
So pity, Pitic... Come on, show us your real self!

anna.09
15th August 2010, 19:59
FTY si DTY si doar 13.6....aici suna a ratare :(
(thanks, Shagya)

Sa nu fi primit vreo penalizare pentru sarituri din aceeasi grupa....zic si eu.

mikeyy
15th August 2010, 20:02
Corect Oana....poate fi si aceasta varianta!

mikeyy
15th August 2010, 20:19
Pe site-ul FRG

Cerasela Patrascu - invingatoare la barna: http://romgym.ro/?p=2949

Bravo Cera!
Nu a fost o competitie importanta, dar eu ma bucur foarte mult! :ok:

stere78
15th August 2010, 20:31
Să nu fiu babă cu drobul de sare în minte, dar piciorul drept al Cerei pare bandajat destul de zdravăn în poza de pe site-ul Federației. Are cineva idee de ce?

LuisaGym
15th August 2010, 20:33
a post from marikis (IG Forum)
she was beaten or disciplined too much?

wow, incepe distractia.

r_anacristina
15th August 2010, 20:33
Să nu fiu babă cu drobul de sare în minte, dar piciorul drept al Cerei pare bandajat destul de zdravăn în poza de pe site-ul Federației. Are cineva idee de ce?

A avut o mica entorsa dar a trecut :)

mikeyy
15th August 2010, 21:06
wow, incepe distractia.

Si asta e doar inceputul :D

Cata_RB
15th August 2010, 22:32
Multumesc frumos pentru toate detaliile!
O sa spun "felicitari" si cam atat, ca m-au ametit toate notele si nici nu am acum energie sa le disec.
Arata tot mai bine Cera si Gabi :ok: Cred ca se poate inca si mai bine, desi as vrea sa le vad langa Sandra ca sa imi fac o impresie corecta, pentru ca si varsta joaca un rol, la fel si constitutia cu umeri largi a Ceraselei. M-as fi asteptat la mai mult la paralele...mai ales ca amandoua au avut coborari cum trebuie, daca am inteles bine.

La Pitic ar trebuie sa fie penalizarea aceea de care spunea Oana. Pana si la noi la nationale se aplica, la amicalul cu UK din 2008 la fel.

Americancele, parerea mea, stau in Bross, Sacramone si atat, la nivel de echipa. Ce barne am vazut la restul... Acolo cred ca au probleme mari de tot, nu doar D-uri medii, dar si executii de la mediu in jos [asta e valabil si la partea artistica, in general].

Concluzia nr. 1: abia astept sa vedem niste filmulete!! :D
Concluzia nr. 2: mai asteptam pana la nationale ca sa ne facem o impresie despre cum merg fetele. Acest amical n-a dezvaluit prea multe :P

21mai
16th August 2010, 07:44
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/echipa-feminina-de-gimnastica-a-romaniei-a-invins-marea-britanie-6896988

mikeyy
16th August 2010, 09:40
Daca va intereseaza rezultatele complete (dificultate + executie) pentru toate gimnastele: http://fangymnastics.com/2010/08/16/match-romania-vs-great-britain-full-results/
Cei de la British Gymnastics au fost foarte draguti si ni le-au trimis pe blog.

LuisaGym
16th August 2010, 10:34
Merci Mihai.

Clau93
16th August 2010, 10:48
Multumim!

Gabriela a avut doar 5.7 la paralele in finale...ma intreb ce a facut acolo? Chiar cred ca a fost depunctare daca faci acelasi tip de sarituri.

r_anacristina
16th August 2010, 11:33
http://romgym.ro/?p=2958
Au pus pozele la galeria foto :yes:

Nicole25
16th August 2010, 11:40
Pozele mai mare sunt aici http://romgym.ro/?page_id=2974 in gallery. Vom mai trimite poze spre site, abia ne-am intors ieri seara.

r_anacristina
16th August 2010, 11:43
Pozele mai mare sunt aici http://romgym.ro/?page_id=2974 in gallery. Vom mai trimite poze spre site, abia ne-am intors ieri seara.

Da, am vazut, multumim frumos, sunt superbe! Din pacate nu le-au pus chiar pe toate dar poate mai uploadeaza :)

lilianabirsanu
16th August 2010, 12:07
Felicitari fetelor!! Este bine,primul concurs dupa accidentari pt Gabi si Cerasela si asa o pauza.. se vad.Cred ca pe ansamblu e bine este doar inceputul pregatirii(Dana si Diana acumuleaza experienta) iar Raluca vine dupa accidentare mai e timp pana la mondiale sunt convinsa ca va fi ok.

MitzGym
16th August 2010, 12:09
cerasela a luat 8.80 si ceva la executie in finala de la barna...aici se vede ca a lucrat cu bb

Clau93
16th August 2010, 13:34
Pozele mai mare sunt aici http://romgym.ro/?page_id=2974 in gallery. Vom mai trimite poze spre site, abia ne-am intors ieri seara.

Thanks a million Nicole! Great pictures!! Take care!

Foarte frumoase poze! Multumim Nicole, ai grij de tine!

Nicole25
16th August 2010, 18:34
cu placere si multumesc :) Imi place avatarul tau! Frumos.

myrab3la_19
16th August 2010, 22:03
Pana la urma BG Tv a inregistrat ceva,ca nu apre nimic pe site?
Imi pare asa rau ca Gabi nu a facut o barna mai valoroasa si in finala la paralele nu i-a iesit mai bine...Sper sa nu se termine totul aici pentru ea :(

crisloregym
16th August 2010, 22:38
Au zis cei de la British Gymnastics ca filmulete vor aparea in 2-3 zile pe site-ul lor. Deocamdata e bine ca au fost draguti cu rezultatele:D

myrab3la_19
16th August 2010, 22:43
Multumesc Cristina!

LuisaGym
16th August 2010, 23:05
Rezumat: http://www.intlgymnast.com/index.php?option=com_content&view=article&id=1823:kamoto-leads-youth-olympics-qualification&catid=5:competition-reports&Itemid=164

crisloregym
16th August 2010, 23:38
Luiza, cred ca ai gresit thread-ul:D

LuisaGym
16th August 2010, 23:58
Luiza, cred ca ai gresit thread-ul:D

Ei dar macar am reusit si eu sa fac pe cineva fericit pe ziua de azi :floricica:

Clau93
17th August 2010, 06:42
cu placere si multumesc :) Imi place avatarul tau! Frumos.

Mersi mult! Cineva special l-a facut :rolleyes:

Cata_RB
18th August 2010, 21:44
Avem filmuleteeeeeeee!!!! :cheer:
Acum am vazut, inca nu m-am uitat.
http://www.british-gymnastics.org/site/index.php?option=com_content&task=view&id=1494&Itemid=419

dracsor
18th August 2010, 22:04
bravooooo!! multumim, Cata!!

MitzGym
18th August 2010, 22:09
multumesc,cata
dar concursul a fost intr-o sala de antrenament?
dana are tinuta mai frumoasa
cerasela doar in prima parte a avut o departare mica de picioare,in rest a fost super tinuta

mikeyy
18th August 2010, 22:29
Ce frumoasa e barna Ceraselei :)
Si-a schimbat coborarea....Auerbach echer.
Daca il face intins e D.
Bravo Cera....interesanta compozitia exercitiului.

LuisaGym
18th August 2010, 22:33
Nu numai exercitiul e frumos. Cera arata foarte bine, e foarte frumoasa... :D.

mikeyy
18th August 2010, 22:36
Frumoasa a fost dintotdeauna :)
Dar fizic chiar arata excelent!

Clau93
18th August 2010, 22:40
Care ar fi fost nota lui Cerasela daca ar fi avut aterizare dublu echer sau dublu grupat?

mikeyy
18th August 2010, 22:44
Mi-a placut Gabita la paralele. Arata bine!
Cred ca are potential sa-si creasca nota...daca leaga roata-n talpi 540 cu Jaeger si 360-ul cu Gienger. Pare ca vrea sa le combine.

LuisaGym
18th August 2010, 22:48
Mie mi-au placut toate fetele. Fiecare are ceva special. Of, ce s-a suparat Raluca. O fi durut-o piciorul? Ori s-a suparat pentru ca a ratat?

Gabi are vreo sansa sa prinda echipa numai cu paralele?

mikeyy
18th August 2010, 22:51
Cera ar putea avea barna peste 6 daca isi face coborarea.

Raluca nu e in forma :(
Inca nu si-a revenit.

Cata_RB
18th August 2010, 22:53
Na, mi-ai stricat bucuria, Mihai...la o prima cautare in cod, nu am identificat bine coborarea si am crezut ca e doar A. Ehe, ce nota de plecare imi iesea cu coborare ca lumea...:D
Oare asta sa fie elementul pe care il pregateste, varianta intins? Se pare ca avem o candidata surpriza pentru a 3-a barna la CM :)

Superba barna, legari, elemente, flexibilitatea ei care da o nota aparte flic-urilor...vai ce mi-a placut! Cloche-ul cu 180 parca n-a prea fost, dar atat. Ma bucur ca a renuntat la Yang Bo, prea mare riscul. Am vazut exercitiul de dupa ea de 3 ori si n-am inteles nimic, ca numai la barna Ceraselei ma gandeam :D Inca n-are ritm la paralele, sper sa isi poata recupera agresivitatea. E o dulce fata asta, expresiva, ce fete face...mereu ma amuza :P

Pitic n-a fost departe de DTY, dar tot pierde mult prin aterizarea echerata. La sol se vede cel mai bine ca inca nu s-a recuperat dupa accidentare. A fost tare suparata, cred ca pune cam multa presiune pe ea, prea repede.

Dana a curatat mult tinuta la paralele, ii mai scapa picioarele, dar n-am mai vazut genunchi indoiti. FTY mult mai bun. Are alura Anei la barna, subtire, eleganta, intinsa.

Diana a crescut si ea, arata tot mai bine pe aparate. Inca nu straluceste, dar e o gimnasta buna de echipa.

Gabita a aratat neasteptat de bine la paralele. Pacat de gigantica in plus de la inceput, cred ca de acolo i se trage nota mica.

LuisaGym
18th August 2010, 22:58
Poate le mai schimba muzica la sol. Melodia Dianei este infioratoare... brrrrrr...

mikeyy
18th August 2010, 23:03
Arata ok FTY-ul Danei....mult mai bine decat acum 2 luni. Se vede ca s-a lucrat.

@Cata: scuze..:P

crisloregym
18th August 2010, 23:13
WOW pentru paralelele Gabitei!!!! Nu cred ca le-a avut vreodata in ultima vreme atat de cursive:D si WOW si pentru barna Ceraselei, chiar e o barna frumoasa...daca mai reuseste si coborare D..doamne ajuta!!! Interesanta nota Ceraselei la paralele (11.825) cu doua ratari - se poate apropia de 14.000 pana la Mondiale.

Mi-a placut si Dana Andrei, vad ca tot solul de anul trecut il are, in mare...dar cat e de bine controleaza aterizarile, fata de cum lucra chiar si anul trecut!!!

Pitic...cum sa spun...DTY-ul e mai frumos executat (dupa parerea mea) decat FTY-ul:D....dupa cat era de dezamagita, cred ca ii iese binisor in antrenament...a parut a fi prea suparata ca nu ii iese...poate pana la Mondiale...vestea buna e ca nu are bandaj la glezna de niciun fel, asta inseamna ca e cat de cat ok piciorul...de acum inainte, timp de doua luni, trebuie sa repete ceea e are. Sper din tot sufletul sa mearga bine. E clar ca Ana sta mai prost cu recuperearea decat Pitic:( chiar sunt curioasa ce o sa fie la Nationale - care este nivelul real al tuturor fetelor; e pacat ca dupa atatea accidentari timpul este atat de scurt si fetele astea nu stiu daca au cand efectiv sa capete siguranta de care au nevoie...dar speranta ramane si e destul de greu de ales pentru echipa intre Cera si Gabita:( Sau intre Andrei si Cera...vedem

niagara64
18th August 2010, 23:24
Mi-a placut Gabita la paralele. Arata bine!
Cred ca are potential sa-si creasca nota...daca leaga roata-n talpi 540 cu Jaeger si 360-ul cu Gienger. Pare ca vrea sa le combine.

Era suparata ca nu i-au iesit niste legari .Asa ca ai dreptate . Dar e o luptatoare si eu cred in ea ca or sa-i iasa !

Cata_RB
19th August 2010, 00:07
Am calculat bine barna Ceraselei, daca primeste toate legarile?

- cuib D
- salt inainte grupat D
- danilova inainte + flic + salt cu deschidere D+B+C + 0.2
- ? [comentatoarea zice salt, mie mi se pare danilova] + salt inapoi grupat D?+C + 0.1
- cloche cu 180 D
- cloche + salt lateral C+D + 0.1
- pirueta cu piciorul la cap C
- coborare ce a zis Mihai :P C

acrobatica: 4D + C = 1.9
artistica: 2D + C = 1.1
bonus: 0.4
cerinte: 2.3

Total: 5.7

5.6 a avut in finala pe aparat.
O fi danilova mea pe 2 picioare salt grupat cu plecare de pe un picior, care e C, de unde si zecimea lipsa?

niagara64
19th August 2010, 00:12
La barna avem fete ptr echipa si la sol .Aici va fi lupta .Favorizate vor fi cele care pot aduce note la paralel si sarituri .

tsupi
19th August 2010, 00:58
Multumesc pentru link, am vazut si eu exercitiile. Ma bucur sa le revad pe "veterane", arata foarte bine. Cred ca Gabi are sanse bune sa mearga la mondiale. Mi-a placut mult birna Ceraselei, dar ce-i cu coborirea aia?
Raluca este o comoara, are tot ce-i trebuie sa fie superstar.
Dana Andrei are tinuta frumoasa si totusi nu iese suficient in evidenta.
Mi s-a parut potrivita melodia Dianei de la sol, eu n-as schimba nimic.

ioanavol
19th August 2010, 01:09
Mi-au placut toate fetele. Cera f frumoasa tinuta si siguranta (la barna), Dana f frumoasa linia (dar inca nesigura-de-abia astept s-o vad evoluand fara ezitari), Diana a progresat mult, imi pare mult mai sigura, iar Gabi - frumos la paralele, dar am observat ca are viteza ceva mai mica pe aparat fata de Cera (dar un plus de siguranta!). Si mi-as fi dorit mult s-o vad pe Gabi la barna...acolo imi placea mult de ea.
Raluca e frumusica foc la sol, uf, cat astept s-o vad lasand la o parte emotiile si supararile...

Per ansamblu, nu-mi vine sa cred ca aceasta e doar "echipa B", ca sa-i zic asa (desi stiu ca nu-i nimic batut in cuie). Cu fetele acestea si cu coechipierele lor ramase acasa, sanatoase, am mare incredere pt viitor.

mikeyy
19th August 2010, 09:30
Mi-a placut mult birna Ceraselei, dar ce-i cu coborirea aia?


E o coborare de valoare C. Din cauza problemelor pe care le-a avut la genunchi inca nu forteaza si de asemenea s-ar putea sa-i fie putin teama.
Oricum, coborarea e inedita si daca reuseste sa o faca intinsa atunci e valoare D si acopera cerintele din cod....ar valora cat un dublu grupat sau 900.

ancaqwe
19th August 2010, 09:56
Merci mult!
Raluca nu si-a recuperat inca dificultatea, dar parca are mai multa viata la sol. Sper sa isi recapete increderea, nu mi-a placut sa aud ca a plans!!
Si Cerasela... Wow :) A progresat !
Cred ca aici toti o iubim pe Cerasela :))
Si pe toate fetele... Si Gabita pare pe drumul bun, si Dana Andrei, si Diana parca incepe sa progreseze - dupa o lunga pauza!

Dupa concursul asta, chiar sper sa nu mai aud de retrageri, nu vad de ce! Si nici de accidentari!

Ce pacat ca Dana Andrei a pierdut un an. Are un mare potential ! (in ochiul meu de nespecialist)

Clau93
19th August 2010, 12:44
Ce pacat ca Dana Andrei a pierdut un an. Are un mare potential ! (in ochiul meu de nespecialist)

E chiar foarte ciudat ca a pierdut un an! Ar fi putut fi un altfel de gimnasta cu o reputatie mai mare...asta e...

MitzGym
19th August 2010, 17:41
poate prinde echipa pt mondiale dupa concursul pe care l-a facut:)

niagara64
19th August 2010, 17:43
poate prinde echipa pt mondiale dupa concursul pe care l-a facut:)

Nu stiu Mitz, nu stiu daca e anul ei .mai degraba as vedea-o pregatita ptr anul viitor ptr AA .

myrab3la_19
20th August 2010, 10:39
Mi-a placut Gabita la paralele. Arata bine!
Cred ca are potential sa-si creasca nota...daca leaga roata-n talpi 540 cu Jaeger si 360-ul cu Gienger. Pare ca vrea sa le combine.

Gabi leaga acele elemente de obicei,in concursul pe echipe a facut-o deoarece a avut 6.0 plecarea ,in finala pe aparate doar 5.7
Exercitiul pe care ea il antreneaza este acelasi de la mondiale http://www.youtube.com/watch?v=E5rlHPQH1Yk

Mai mult de 6 insa nu stiu de unde ar putea scoate,poate doar imediat dupa Gienger sa treaca pe bara mica dar i-ar fi destul de greu pentru ca nu prea are amplitudine la desprinderea aia.
Mai bine lucreaza la executie..orice executie de minim 8.3 inseamna mult pentru totalul echipei la paralele.