PDA

View Full Version : Box



iulian
11th December 2004, 11:52
Vitali Klitschko şi Danny Williams joacă duminică dimineaţă (ora 05.00, în direct la TVR 1) pentru centura de campion.




Cînd Vitali Klitschko a fost oprit anul trecut, de arbitri, să continue lupta cu Lennox Lewis, părerea cvasiunanimă a fost că britanicul este menţinut artificial în fruntea „greilor” boxului mondial. Mult aşteptata revanşă nu a mai avut loc, însă retragerea sportivă a britanicului Lewis i-a dat un cec în alb ucraineanului, care a demonstrat că este capabil să devină campion la trei dintre cele mai importante versiuni. În IBF l-a învins pe Chris Byrd, la WBA - pe John Ruiz, iar la WBO - pe Lamon Brewster, iar dacă în această noapte, în meciul pentru titlul mondial, îl învinge pe cel mai puternic rival de pînă acum, Danny Williams, la Mandalay Bay (New York), ar pune o distanţă enormă între el şi ceilalţi. Pînă acum, Klitschko a disputat 36 de meciuri, a pierdut două, iar din cele 34 cîştigate, 33 le-a încheiat prin KO, în timp ce Williams a obţinut prin KO 27 din cele 32 de victorii şi a pierdut 3 meciuri.

bronx
7th February 2005, 11:30
Stimate Iulian e foarte frumos ca scrii despre boxul profesionist numai ca faci multe greseli:
- Lewis a luptat cu toate numele mari din boxul profesionist si ia invins pe toti - nare cum sa fie mentinut artificial in fruntea greilor, atata timp cat ia invins, foarte convingator pe toti.
- Vitali Klitschko intradevar a boxat cu Chris Byrd, insa a fost invins de acesta.
- Vitali Klitschko nu sa intalnit niciodata cu Lamon Brewster.
- Vitali Klitschko nu sa intalnit niciodata cu John Ruiz.
- In nici un caz Williams nu este cel mai puternic rival deal sau, el sa mai intalnit cu Lennox, Chris Byrd, Kirk Johnson, Corrie Sanders.

In rest numai bine, foarte putina lume in Romania vb despre box.
De asta ma bucur ca mai intalnesc pe cineva interesat de acest subiect.

iulian
19th February 2005, 23:12
Azi, la Quebec (Canada), Lucian Bute, care a câstigat prin KO toate cele nouă meciuri în care a boxat ca profesionist, va lupta cu americanul Carl Handy pentru titlul de campion nord-american.
La doar câteva luni de la retragerea lui Leonard Doroftei, un alt pugilist român îsi începe ascensiunea spre vârful piramidei care reprezintă titlul mondial. Lucian Bute va lupta în această seară pentru prima sa centură, cea de campion nord-american (NABF), la categoria semigrea, adversar fiind americanul Carl Handy. Va fi primul meci de 12 reprize al boxerului român si pentru prima oară când Bute (24 de ani) este cap de afis al unei gale de box profesionist. Patronul clubului Interbox, Eric Lucas, are mari sperante în promitătorul pugilist român, care până în prezent a câstigat toate meciurile fără a sta mai mult de 4 reprize în ring. Si au fost nouă astfel de dispute, toate câstigate prin KO. Vom vedea în această seară, la Quebec, dacă Bute va rezista pe durata a 12 reprize sau loviturile sale îl vor îngenunchia si pe Handy. Americanul, în vârstă de 30 de ani, este un boxer cu un palmares redutabil: 19 victorii, din care 13 înainte de limită, 2 egaluri si 5 înfrângeri. „Este un pas urias pentru Lucian. Dar el s-a antrenat cu boxeri de calitate, precum Ross Thompson si Levan Easley. A boxat la antrenamente de la 10 la 15 reprize fără probleme si are un stil sănătos de viată. Este tânăr, este proaspăt, asa că nu a avut probleme să ducă 10-15 reprize. Carl Handy este văzut ca un pugilist abil, destul de rapid, cu o apărare bună, o bărbie foarte rezistentă si un jab puternic. Bute are însă răspunsuri pentru american", a declarat antrenorul Stephane Larouche, cel care l-a pregătit si pe Doroftei la Interbox. Bute a fost desemnat, la finalul anului trecut, cea mai mare sperantă a boxului profesionist din România, prilej cu care a declarat că, în cel mult un an si jumătate, vrea să lupte pentru titlul mondial. „La profesionism, voi arăta cu adevărat ce pot. Îmi doresc să ajung campion mondial. Cred că acest vis este realizabil. Este nevoie de multă muncă si cred că, peste un an, un an si jumătate, pot lupta pentru titlul mondial, dar este nevoie de multă muncă", a declarat Bute, care se află pe locul 31 la versiunea WBC. În gala de la Quebec va mai box un român, Ion Ionut, cu nume de ring „Jo Jo Dan", care are 6 victorii din tot atâtea meciuri. El îsi va face astfel debutul la Interbox, club cu care a semnat în această săptămână, iar adversarii este americanul Terry Lantz (3 victorii, 1 egal, 2 înfrângeri), în limitele categoriei superusoare.

iulian
19th February 2005, 23:17
In Gala de la Quebec (Canada), semigreul Lucian Bute l-a invins prin KO in repriza a patra pe americanul Carl Handy, cistigind centura NABF. Aceasta a fost a zecea victorie inainte de limita a galateanului din tot atitea partide disputate la profesionisti. Intr-un alt meci, Ion Ionut (categoria usoara) s-a impus tot prin KO, in repriza a cincea, in fata americanului Terry Lantz.

andreiush
19th February 2005, 23:20
KO in repriza a 4-a. Super tare Bute. E foarte rapid si are o stangaaaa... A zis ca intr-un an, un an jumate va boxa pentru titlul mondial. Sa speram ca asa va fi. Are viitor baiatu.
Ion Ionut la inceput a fost ezitant, fiind si trimis la podea de catre american. Apoi si-a revenit si l-a tocat la ficat si la stomac pe adversar.
Bute e mai promitator decat Ionut :)

bronx
16th March 2005, 10:56
dupa mascarada cu Bute de la TVR eu ma ingrozesc de ceea ce sar putea intampla cu "Frumuselul" daca ar fi pus sa se bata cu Antonio Tarver, Glen Johnson sau Roy Jons jr., pe care el du pa spusele lui ar vrea sai bata cam intrun an.
probabil ca va trebui sasi faca poze inainte cu chipul sau dragut, pentruca nu va arata la fel dupa asta.
nu vreau sa fiu doar critic, bute are calitati, insa bute inca nu a avut adversar care sal loveasca...noi inca nu stim cum reactioneaza barbia sa si daca are inima.
tiimpul le va pune la locul lor pe toate.

K-Dogg
27th March 2005, 02:13
Ma intreb adversarii lui Bute sunt boxeri de meserie? Adik au shi ei un scop in ringul ala? Ca saracii nu prea lovesc... ma indoiesc k un luptator ajuns o singura data in runda 12 va ajunge, in ritmul asta, sa bata marii campioni intr-un an.. De fapt, eu nu prea ii dau shanse nici in doi... Shi sa nu mergem pana la Tarver sau Johnson! Il luam pe Roy Jones Jr. care e mai 'slab', doar locul 5 cu un record de 49-3-0 38 KO... cred k RJ l-ar omori pe romanu' nostru :D
Poate cineva sa ma contrazica? [nu poate nimeni :D]

Marquise MGP
5th May 2005, 00:15
49-3-0 zici ? ... cate meciuri ii mai trebuie lui bute sa ajunga la jumatea lui roy?...ce adversari a avut tipul asta pe vremea cand era ca bute?...momentan, bineinteles ca nu te poate contrazice nimeni...dar in timp nu se stie...timpul e in favoarea romanului si ar putea profita de asta.:D

K-Dogg
5th May 2005, 18:01
Daca ai vazut vreodata un meci cu RJ, n-ar trebui sa faci comparatzia.. In plus, la inceputul carierei RJ nu s-a grabit sa faca 11 KO-uri in tot atatea partide! Jones foloseshte jab-ul exceptzional, Bute deloc... mai vrei?
Iar in timp, probabil se va retrage RJ pana va ajunge Bute sa se bata cu el! :D

Marquise MGP
7th May 2005, 01:31
eu glumeam un pic punand cateva intrebari si vroiam de fapt sa spun ca bute e abia la inceput si nu prea poate(cum ziceai si tu) fi bagat in aceeasi oala cu RJ...poate il va prinde bute pe roy la finalul carierei sii va administra un KO :D...sa asteptam si sa mai vedem vro 10 victorii si poate va iesi ceva...sa nul inmormantam inainte sa moara :D

K-Dogg
8th May 2005, 20:17
Da, clar! :D Doar Tarver shi Johnson l-au facut KO pe RJ DRACUL [in caz k nu ai observat, idolul meu :D], nu are loc shi Frumushelul!

Marquise MGP
8th May 2005, 20:25
pai nu mai are...ca aia e prea mari si au ocupat tot locul :D

K-Dogg
8th May 2005, 20:46
Da, nu e loc de ei, e nebuni! :D Oricum, poate ajunge sa se bata cu Tarver sa-mi razbune idolul! Apropo, 18-06-2005, Tarver vs Johnson pentru titlu! Mare meci mare! la meciul precedent a cashtigat Johnson cu decizie 2-1, acum cica e revansha! Vedem..

Marquise MGP
9th May 2005, 00:08
sa ne aduci aminte la momentul jocului ca sa nul ratam si sa ne zici si daca il transmite in romania...poate ii bate pe amandoi ca sa fie lucrurile clare ;)

K-Dogg
9th May 2005, 19:53
Aha, o sa! Nu cred k il transmite nimeni la noi, poate HBO daca avem super bulan! Oricum, cum ne e Tyson vs. Lewis, nu cred k il dau nici aia....

Sharkie
11th May 2005, 19:54
Vitali e mai bun.

Marquise MGP
12th May 2005, 01:19
cum tiai dat seama ? :D

K-Dogg
14th May 2005, 22:48
Vitali e mai bun decat cine mah? K i-a rupt capu' Lewis lu' Vitali al tau! Rus prost...

Dumars
17th June 2005, 22:02
Stie cineva va fi transmis de cineva meciul Arturo "Thunder" Gatti cu Floyd Mayweather? E pe 25iunie.

K-Dogg
27th June 2005, 01:37
V-a placut meciul? :D Prea rau Mayweather! :D MVP!!

Marquise MGP
27th June 2005, 10:34
rau mai putin mi sa parut...dar tehnic exceptional...oare ce ar fi facut doroftei in fatza lui ?...cred ca dupa bataia asta pune si gatti manusile in cui :D

andreiush
27th June 2005, 12:17
Mare lucru n-ar fi facut Doroftei. Degeaba tot zicea el in comentariu ca Mayweather nu are meciuri tari si nu stiu ce... s-a vazut clasa lui aseara. I-a umflat fata lui Gatti de nu i-au mai putut scoate aia proteza din gura... inca asa ceva n-am mai vazut. Doroftei nu stiu daca ar fi rezistat atat. Poate ar fi fost ceva mai agresiv Doroftei... dar n-avea sanse...

cibononi
2nd February 2006, 09:13
Vand toate meciurile lui Tyson,interviuri cam totul despre viata lui 14 DVD-uri.
Sant trase de pe canale americane tv imaginea nu e perfecta la unele DVD-uri.
Pret 2.500.000