PDA

View Full Version : Cupa Best 2004



Miller
10th December 2004, 22:22
Ma mir ca n-a deschis nimeni subiectul avand in vedere cati pasionati exista pe acest forum. Dati-va si voi cu parerea, cei care ati vazut vreun meci sau ce-ati auzit de cutare echipa, vreun meci baza ceva. De arbitrii pot sa spun eu ceva dar nu se cade. In afara de Sandulache nici un arbitru de bagat in seama; adik de bagat dar altundeva.Dc n-ai fost jucator bun de b. nu poti sa fii arbitru bun.Deci...

Raptor
10th December 2004, 23:15
N-am nici o informatie despre Cupa Best. Inca odata - prea putin mediatizata, daca e sa ma intrebi pe mine. Deci, daca ai cate ceva sau ai vazut Cupa Best, poti sa ne zici si noua... ;)

Miller
10th December 2004, 23:34
E greu sa spun ceva avand in vedere ca joc la o echipa care a fost eliminata.E bine ca exista , in primul rand.
Respect pt cei de la ASE care n-au loc in sala cand joaca echipa lor
Rezultate nu stiu nici eu, dar speram sa gasesc pe undeva pe net, dar nada, asta e.
Astept sa vad poate stie altcineva
aaa Finala e marti pe la 14:30 asa ca cine doreste cine pofteste, la sala Agronomia.

rasheedkpenny
11th December 2004, 09:09
Un articol despre Cupa Best aparuse pe site-ul companiei organizatoare... :P

MadSkillz
11th December 2004, 23:21
Eu joc la Constructii, am pierdut la 1 punct cu Romano-Americana in primele grupe, daca invingeam ieseam pe primul loc si eram apoi in grupa cu Agronomia si ASE.Dar fiind pe locul 2 am picat cu ANEFS si Titulescu ... Cu ANEFS am luat bataie, Titulescu e o echipa f buna din cate stiu si urmeaza sa jucam cu ei luni.In grupa cealalta sunt Agronomia , Spiru Haret (cu Dragos Barbu, Ailenei, Bogdan Savu, etc) si ASE.

Arbitrajul a fost bun, cel putin la meciurile in care am fost implicat sau la care am asistat.Ce mi-a placut a fost faptul ca arbitrii sanctionau orice comentariu al jucatorilor, chiar daca am fost si noi penalizati pt asta.Sandulache a arbitrat bine, zic eu.Nu cred ca nu poti sa arbitrezi bine sau foarte bine daca nu ai fost un jucator f bun.Trebuie totusi sa ai o oarecare experienta si sa intelegi jocul si din postura celui din teren, nu doar din postura de observator.
O mare "buba" la aceasta cupa o reprezinta lipsa cronometrului pentru atacul unei echipe, faptul ca nu se opreste cronometrul decat la time-out.Si sunt doar 2 pe meci pt fiecare echipa.Si faptul ca am jucat 4 meciuri in 4 zile nu ne-a picat foarte bine, mai ales pt ca aveam meciuri si la echipele de club in timpul asta.Per total insa, imi place. :)

Miller
12th December 2004, 02:59
Felicitari pt calificare mad.Am auzit ca la Romana americana joaca, Carutasu sau ceva de genu?
Oricum cu Titulescu am jucat si eu si nu se compara cu ASE , desi ase-ul i-a batut greu pe final.Au vreo 2-3 jucatori inalti in rest n-au ce cauta nici macar in onoare.
Cat despre arbitrii, sa nu-i mentionam pe: ala cu ochelari si marele blond la 60 de kile cu totu', nu c-ar fi baieti, ei isi doresc dar...
Si apropo finala e joi nu marti cum am scris mai sus. Joi 16 dec 14:30.Agronomie
Bafta.

MadSkillz
12th December 2004, 13:36
Nu a jucat Virgil Carutasu la Romano-Americana ... probabil nu risca o accidentare.Marele Blond e Ciurariu si am pierdut si eu o gramada de meciuri din cauza lui, inclusiv la street-ball.

Miller
13th December 2004, 22:05
Pentru cine intereseaza am aflat ca intr-o semifinala joaca ASE cu ANEFS.
Avand in vedere ca anul asta anefs-ul are echipa mai slaba ca anul trecut,iar anul trecut a batut ase-ul, o sa fie un meci cel putin interesant.Sper sa nu faca arbitrii diferenta
Iar in cealalta semifinala Titulescu, o echipa destul de bunicica care se bazeaza pe 2-3 jucatori mai inalti, in rest cam strandisti, cu nu stiu cine
Cam atat.

Raptor
13th December 2004, 22:21
Pentru ANEFS mai joaca Stef? Sau a jucat vreodata? Iar pentru ASE joaca Yugo, Fane (Mare Stefan)? Sau au terminat ca nu mai stiu.

Anyway, o sa fie data la televizaur finala (cred) pe TV Sport, joi la ora 17.

MadSkillz
14th December 2004, 15:47
In meciul cu noi, Stef a fost pe banca la ANEFS dar nu a intrat deloc, iar la ASE - Spiru , Fane a fost tot rezerva, cel putin in a doua repriza, prima n-am vazut-o.De Yugo nu stiu sa fie in echipa lor.Iar la Titulescu primii 5 au peste 1.95 :) Cel putin asa a fost in meciul cu noi.Si toti joaca in A sau in B.Ne-au batut la cateva puncte, dar aveam nevoie sa ii batem la 12 puncte ca sa ne calificam.Si au batut ANEFS-u la 2 puncte.

Raptor
14th December 2004, 15:56
Din ce aud eu, inseamna ca nivelul basketului la noi este in continua crestere, ceea ce mi se pare normal. De altfel, nu pot decat sa laud transmisia meciului de catre TV Sport, cat si transmisiunile meciurilor lu' Asesoft si Dinamo din cupele Europene.

Daca ar reusi sa puna mana pe drepturile pentru NBA...

MadSkillz
14th December 2004, 16:01
Poate pe viitor. La meciul ASE - Spiru sala a fost plina .. cei de la ASE primeau prezente la sport pt asta sau asa ceva...oricum atmosfera a fost extraordinara.Si Stefan Ionescu , antrenorul si organizatorul de la ASE face treaba f buna.

Raptor
14th December 2004, 16:22
E bine ca se intampla asa. Eu cred ca mergem pe drumul cel bun. Putin mai multa reclama si organizare si o sa fie excelent. Probabil ca o sa mai dureze putintel pana se va ajunge acolo... (sper).

De asemenea sper ca TV Sport va fi in continuare alaturi de asemenea miscari.

Miller
14th December 2004, 23:02
E foarte bine ca valoarea competitiilor dintre facultati este in crestere dar dc ne gandim ce diferente exista intre noi si alte tari.. dar mai bine nu,sa nu ne gandim ca nu face bine la corazon.
In rest regrete ca termin facultatea si n-am jucat prea multe meciuri oficiale cu sala plina, atmosfera, alea alea.Cu atat mai mult este de laudat initiativa celor de la Best care probabil nu au foarte mult de castigat de peurma asta, sau poate chiar invers.
Traiasca tv sport.

Raptor
16th December 2004, 18:29
Mda... a castigat ANEFS... cam ciudat da' a fost marfa ca au dat alea doua slamuri la sfarsit ca in rest... arbitraju m-a enervat la greu cu pasii si trei secundele lor, total aberant dictate, daca e sa ma intrebi pe mine.

fia
16th December 2004, 18:32
Hai ca a fost mai mult un slam jumate. Primul sa zicem.. dar la al doilea l-au si lasat si in plus i-a cam dat drumul de sus, nu a "bagat-o"... parerea mea....
Oricum, interesat meciul :)

thekobe
16th December 2004, 20:22
raptor daca fluierau aia tot ce trebuia se termina meciul in 5 ore
cand ala face fake si dupa aia o ia la fuga cu mingea fara sa bata cred si io ca se simte arbitru sa fluiere
petrosel ala mai bine statea acasa
ala tuns periutza cu tatuaj arunca de la libere de parca inota
si mai era ala care arunca mingea in 0.0001 secunde. sa nu-l friga.

Miller
16th December 2004, 21:38
Imi pare rau ca n-am fost la semifinala dintre ase si anefs. Stie careva scorul, desfasurare ceva?
Cat despre slamuri nu stiu ce-au dat astia in pauze(probabil publicitate), dar baietii n-au avut nici o rusine sa traga de inel si au variat destul de bine unii.
Arbitrajul mi s-a parut destul spre f bun, n-a influentat rezultatul final intr-un mod indecent sau ceva, iar faptul ca arbitrii au o paleta larga de decizii pe parcursul unui meci mi se pare de respectat.
Apropo de premii, stie careva dc au primit bani, sau ceva mai consistent? Sa lasam laboratorul pt echipa castigatoare ca jucatorii n-au nici un beneficiu la faza asta. Probabil le-au dat: una bucata prosop, o bluza, o geanta si-un suc
Cam atat.

Raptor
17th December 2004, 00:00
15000 de EURO premiile. Un laborator pentru Universitatea respectiva (de calculatoare). Premii in echipament sportiv si imprimante pentru fiecare castigator, in valoare de 20.ooo.ooo lei . Cel putin asa stiu.

Mihai
17th December 2004, 00:29
A fost un meci destul de bun pt niste studenti! Dar pentru niste jucatori care joaca in divizia A si B a fost foarte slab! Am vazut niste aruncari la ei de ma lua durerea de cap! Dar oricum trebuie felicitati pentru tot ce au facut ei, nu a fost urat, trebuie sa recunoastem! Mie personal mi-a placut Minea de la Titulescu, pe care l-am mai vazut jucand si imi place mult cu joaca, si cel de la ANEFS care dadea bine de la 3(nu stiu cum il cheama). In rest meciul a fost castigat de ANEFS pt ca au avut joc de pase superior celor de la Titulescu! Trebuie sa recunoastem ca celor de la Titulescu le trebuiau 5 mingi ca sa fie si ei fericiti!

Raptor
17th December 2004, 00:51
Stefanescu a jucat bine, dupa parerea mea. L-am mai lasat eu pe 23 cand am jucat contra lui sa arunce liber de la 3 puncte... si ne-a batut (echipa lui... sau el (?!)) cu 12-0 LOL. In rest, pentru ANEFS Stef n-a jucat, a mai jucat tot pentru ANEFS unu care juca prin Dante de nu stiam eu de unde-l cunosc, si care (si nu din lipsa de modestie) zic ca il cam fac, nu stiu cum de a ajuns sa joace "la televizaur".

Dar pana una alta, a fost bine, cu exceptia unor greseli si a arbitrajului (care m-a enervat).

Mihai
17th December 2004, 10:46
Il stiu si eu pe Stefanescu juca la CS 4 daca nu ma insel! Am jucat si eu cu el pe 23 si juca destul de bine, zic destul pentru ca ma asteptam mai mult de la un jucator care joaca la un club! In meciul asta mi s-a parut ca a fost mult prea individualist!

MadSkillz
18th December 2004, 12:42
Raptor, te referi la nr 8 de la ANEFS?Daniel Ilie?

Raptor
18th December 2004, 16:44
Exact, la Daniel Ilie. Jucam cu el prin Dante, cand eram la liceu.

MadSkillz
19th December 2004, 13:18
Daca tu il faci pe Daniel Ilie ... adica daca joci mai bine ca el baschet ... ma apuc de polo :)

Raptor
19th December 2004, 14:37
De ce vorbesti in felu asta? Ma cunosti personal sau ceva?

PS. Cred ca e cazu sa te apuci de polo...

thekobe
19th December 2004, 14:55
madskillz stii sa inoti ? :)

Raptor
19th December 2004, 15:15
Damn nu cred... da' o sa trebuiasca sa invete... ce sa-i fac daca l-a luat gura pe dinainte... :D

Miller
19th December 2004, 16:13
Io vad doar o varianta, o sa vina vremea calda si poate ne vedem toti talentatii pe Studentesc sa vedem care are treaba cu sportul sau care il jigneste.

adji
19th December 2004, 16:52
Parerea unuia care ii cunoaste pe amindoi ...... adica EU ......... MadSkillz nici nu are nevoie sa se apuce de inotat .... nici nu are nevoie sa atinga apa .... Daniel pina una alta joaca in divizia B, da in medie 15-20 pct pe meci si face cel putin cite 5 interceptii pe meci ..... adica e de departe cunoscut printre cei care cunoscatori intr-ale baschetului ca fiind cel mai bun ciorditor din div B ...... in cealalta parte avem un ..... (las la "altitudinea" celor care il cunosc personal sau impersonal sa-l numeasca) numitul Raptor care nu cunoaste ideea de baschet in 5 decit cea de pe 23 ....(scuzele de rigoare pt cei care joaca pe 23 :D ... adica inclusiv eu :D ) si care nici nu a apucat sa joace nici in onoarei (aici poate gresesc ..... insa nu te-am vazut nici pe acolo Raptore).
BOL aceasta parere vine de la o persoana (adica EU) care nu il prea agreeaza pe Daniel sau pe intelesul tuturor o persoana careia nu ii convine ca joaca constant bine.
Raptor nu-ti da cu parerea despre un jucator atita timp cit nu ai jucat contra lui in PREZENT.

thekobe
19th December 2004, 19:49
eu oricum nu l-am vazut jucand pe nici unul din ei, doar faceam caterinca. raptor tu stii sa inoti ? :)

MadSkillz
20th December 2004, 00:31
Raptore, in ce fel vorbesc? Sunt prea convins ca nu il faci? Aici gresesc? Poate tocmai pentru ca nu te cunosc ... macar el joaca la club ... titular , joaca finale interuniversitare ... titular :) E genul de om pe care daca-l vezi pe strada spui ca eventual face scrima sau altceva .... dar pe teren .. iti face un double-double din puncte si interceptii lejer.Nu mai spun ca are cea mai mare medie de capace pe meci din echipa noastra ... la fizicul lui de point guard.E un jucator extrem de eficient si te-ai pripit putin cu afirmatia ca "il faci" . That's all :)

Miller, abia asteptam sezonul insorit, dar nici in vara asta nu prea am reusit sa ne strangem sa jucam.Oricum, cred ca aproape toti din cei care posteaza aici au habar cu adevarat despre baschet .. fie el streetball sau la modul cel mai serios.Deci si daca nu sunt super jucatori, nu cred ca jignesc baschetul...cei mai multi dintre ei.Propun sa facem un mini campionat 3-3 la primavara/vara :) Noi intre noi. Eu am echipa cu adji si rasheed:)

MadSkillz
20th December 2004, 00:33
By the way, topicul BEST e inchis, am i right?

rasheedkpenny
20th December 2004, 09:48
Saru'mana pentru includerea in echipa ... :)
Adevarul e ca m-am consolat de mult timp cu ideea ca trebuia sa ma apuc de baschet de mai demult ca sa ajung acum undeva sus. :(

De facut, cred ca Raptor vorbea de figuri AND1... :p

Miller
20th December 2004, 11:53
Ai dreptate Mad. Eu l-am deschis eu il inchid.
Case closed, till next year if...

Raptor
20th December 2004, 21:11
Ba deci eu zic ca il fac in sensu ca am mai jucat cu el si nu mi se pare cine stie ce. Si eu nu joc la nici un club, si nici n-am jucat, si nici nu joc agresiv, dar cred ca pot sa-l fac, asta-i tot. E vreo problema? In rest nu ma consider un jucator bun, dar pe el nici atat (la cum ar trebui sa joace si la cum as fi jucat eu daca as fi trecut prin atatea meciuri/antrenamente ca el). That's all ;)

A, si de jucat as veni si eu, cand o fi mai cald, da' oricum daca voi jucati in Studentesc pentru mine e super departe, adica tre' sa iau metrou' de la Grigorescu pana la Stefan Cel Mare, si de acolo tramvaiu' 4 etc e super departe, si eu vreau sa merg in fiecare zi undeva sa joc. Daca ar fi pe 23 ar fi mult mai bine, sper sa faca aia terenu ca lumea daca e pana atunci. De asemenea, sper sa ma fac bine, pentru ca de vreo 1 luna jumate imi e foarte rau in fiecare zi, nu-mi dau seama de ce, mi-am facut analize si nu mi-a gasit nimic, s-ar putea sa fie pe sistemul nervos, dar asta-i alta poveste...

rasheedkpenny
21st December 2004, 09:40
Raptore, te dai lovit acum? :)
Pana ula alta Cupa Best s-a incheiat, asa ca cel mai bine ar fi sa continuam discutiile in alta parte! :)

Gabriele, il inchizi "au ba"?