PDA

View Full Version : Program de detenta-Made in Romania...



Pages : [1] 2

Alimoe
10th December 2004, 06:50
Mi-a venit o idee ieri,si vroiam sa va intreb daca e realizabila...

Pt. ca pe toate forumurile de sport (ce contin si baschet) am vazut minim 3 thread-uri care intreaba acelasi lucru: Detenta,program de detenta etc.....

Propun ca fiecare sa posteze un exercitiu ce ajuta la marirea detentei,si la final sa le inglobam intr-un program cat mai eficient si mai complet.

PS:am aceasta initiativa pt. ca nu vreau sa vad cum multi de varsta mea,se uita la Jason Richardson,citesc faptul ca Air Alert e cel mai bun program de detenta si se apuca sa-si nenoroceasca picioarele.
PS2:Daca se poate sa postati un exercitiu propriu-zis nu indrumari de genul:"Trebuie sa faci exercitii pylometrice" sau mai stiu eu ce....

Raptor
10th December 2004, 12:37
Nu exista "cel mai bun exercitiu". De asemenea, nu poti sa faci un program care sa fie adaptat pentru fiecare, fara sa cunosti persoana respectiva. Cand primesc asemenea intrebari la mine pe forum, pe Yahoo Messenger (si primesc din ce in ce mai multe ca devin enervante la un moment dat), pur si simplu nu pot (sau pot doar sa ghicesc ce/care ar putea fi) sa spun care e cel mai bun exercitiu sau program pentru persoasa respectiva pentru ca nu o cunosc.

Ideea e sa-ti gasesti punctele slabe si sa le imbunatatesti, in timp ce pe celelalte sa le mentii la valorile pe care le ai acum.

De ex., poate ca cineva are putere destula sa ridice de 1.5 ori greutatea lui in squat (adica genoflexiune) si in deadlift (adica indreptare), dar nu are explozia musculara necesara pentru a-si pune in valoare forta pe care deja o detine. Asadar, ce trebuie sa faca e sa-si mute tipul de antrenament pe exercitii explozive. Asta inseamna sa nu mai foloseasca greutati foarte mari, ci sa treaca la 50% din greutatea maxima (daca la genoflexiune sa zicem ca greutatea maxima cu care facea maxim o repetare (1RM) era 100 KG, atunci jumatate reprezinta 50 KG), si sa faca genoflexiuni in rimt rapid sau genoflexiuni sarite, cu pauza (cu 30% din 1RM), box-squats (genoflexiuni la "cutie") pentru lantul posterior, cu 50% din 1RM.

Sunt multe metode pentru a creste explozia, insa in principiu trebuie sa fie o greutate care sa permita o miscare relativ rapida (adica persoana respectiva sa poata face 1 repetare in 1 secunda), dar sa fie suficient de grea incat sa stimuleze musculatura. Practic trebuie gasit echilibrul; o persoana ar putea sa foloseasca 50% cu succes, o alta 40%, o alta 60%, deci depinde de fiecare.

Pe de alta parte, daca cineva nu este indeajuns de puternic, atunci ar trebui sa-si concentreze tipul de antrenament pe genoflexiuni, indreptari, in general miscari compound (adica compuse, in care cel putin 2 "incheieturi" se misca (de ex. la genoflexiune se misca genunchiul si sholdul) etc), repetari putine si greutati foarte mari (de la 85% 1RM la 95%). Prin repetari putine se intelege intre 3 - 5 repetari. Perioada de repaus mare (5 minute) si un "overall" de 5 seturi.

Bineinteles ca aici depinde si tipul de fibra musculara predominant in muschiul respectiv. De ex. in gamba (care in timpul unei sarituri are rolul de absorbtie si stabilizare, iar apoi de tranzitie (adica trecerea fortei primite din muschii extensori ai sholdului (bicepsul femural si gluteus maximus (adica fundul)) catre partea de jos a piciorului catre talpa), exista doua tipuri cand vorbim despre muschii gemeni, si anume capul lateral si capul medial. Ei bine, exista o (oarecare) diferenta intre procentajul de fibre musculare rapide aflat in fiecare dintre aceste capete, in sensul ca in capul lateral fibrele rapide sunt in procentaj de 57.5 %, iar in cel medial de 49.5 %. Asta inseamna ca daca te antrenezi cu greutati foarte mari, antrenezi mai mult capul lateral (cu procentaj mai mare de fibre rapide), iar daca te antrenezi cu greutati mai mici, care iti permit repetari mai multe, antrenezi mai mult capul medial.

Deci exista atatea probleme ca nici nu vi le puteti inchipui. De-asta e asa de greu sa proiectezi un program pentru fiecare. Si asta a fost doar un exemplu. Ganditi-va cate diferente exista de la un om la altul.

Nu mai pot sa intru in detalii in continuare ca sa nu va plictisesc (prea mult), poate ca in viitor o sa scriu un program (si nu ma contrazic singur: un program in sensul ca un program din care sa va inspirati si sa va facetzi singuri un altul care sa vi se potriveasca) in limba romana, dar o sa mai vedem. Pana una alta intrati la mine pe site si cititi ce am scris pana acum (insa e in limba engleza).

Nightfly
10th December 2004, 22:00
Majoritatea pe care ii stiu si eu fac air alert si daca le spui ca isi distrug picioarele zic ca nu ca lor le-a crescut detenta si te mai si injura.

Miller
10th December 2004, 23:09
E usor sa spui ca programul ala iti distruge picioarele sau ca ala nu-i bun pt ca... Intrebarea este cei care vb asa ce program folosesc..AAAA , nici unul? Am inteles.Pai atunci uitati-va de jos in sus la ,,baietii care sare''.Noroc

Raptor
10th December 2004, 23:10
Typical, ca sa zic asa. Cunosc si eu prea multi de genu asta.

Raptor
10th December 2004, 23:13
De jos in sus? Asta e tare... nu vorbi fara sa cunosti cu cine vorbesti... si ce stie persoana respectiva sa faca. Pana una alta da o roaita pe la mine pe la site http://www.streetballromania.tk si citeste cateva articole care le-am scris (in engleza). Vezi ca sunt destule de invatat. Si cred ca la o detenta de 1m de pe 1 picior nu ma uit de jos la nimeni ;)

Miller
10th December 2004, 23:27
Chiar incerc sa intru pe pagina recomandata, dar ori e pe un server belea,ori conexiunea mea e belea(dedsi 30 k) ar trebui sa fie suficienti
Si apropo de reply-ul lui Raptor, e clar ca nu ma refeream la tine, ci la cei care critica fara sa faca ceva din pct de vedere al detentei si te trezesti la 30 si de ani ca sari cat bunica-ta si ramai cu parerea de rau ca aveai potential
Asha ca cel mai bun exercitiu de detenta e ala care ,,exista'', adik sa faci acolo macar de 2 ori pe sapt ceva.
In rest succese.

Raptor
10th December 2004, 23:31
Serverul e in Anglia (.co.uk), la mine merge excelent (noroc ca am proxy :D ). Anyway, daca nu merge asa intra direct asa: http://members.lycos.co.uk/robasket/phpBB2/index.php

Miller
10th December 2004, 23:38
Tx.Cu siguranta ca am ce sa invat d-acolo si asta nu pt ca m-am uitat prea mult ci dupa primul tau reply.E clar ca te ,,pricepi''. Asa ca astept noi tutoriale in ale detentei si de ce nu si-n romana.Sal

Raptor
11th December 2004, 00:12
O sa ma mai gandesc daca sa scriu vreunul in romana... de fapt vroiam de mult sa o fac da' e super mult de scris...

Miller
11th December 2004, 03:46
O sa ma mai gandesc daca sa scriu vreunul in romana... de fapt vroiam de mult sa o fac da' e super mult de scris...
Ai si tu dreptate, dar gandeste-te la cei care totusi vor sa citeasca si dau peste inch si pound, pey le piere si lor cheful, nu ca m-as numara si eu printre ei:)

Raptor
11th December 2004, 13:37
E, daca nu sunt in stare sa transforme de inch in cm si din lbs in kg, inseamna ca nu-i intereseaza atat de mult, nu e asa de important pentru ei deci - de ce sa ma ocup de cineva care nu-l intereseaza ceea ce vreau sa-i spun? Adica tot ce am invatat eu in cativa ani sa-i spun unuia care vrea sa ia pe tava tot, si mai ma si injura pe urma ca nu intelege, ca gresesc, ca nu mai stiu ce fac, ca "da da... stiu..." etc. That's all.

smiley19
11th December 2004, 21:16
sal
raptor imi poti zice si mie cum se fac exercitiile "two legged pointing inwards" calf rise?

MadSkillz
11th December 2004, 22:37
Sunt multe metode pentru a creste explozia, insa in principiu trebuie sa fie o greutate care sa permita o miscare relativ rapida (adica persoana respectiva sa poata face 1 repetare in 1 secunda)

Nu fac una pe secunda nici sa ma bagi in priza :) Fara greutati


E usor sa spui ca programul ala iti distruge picioarele sau ca ala nu-i bun pt ca... Intrebarea este cei care vb asa ce program folosesc..AAAA , nici unul? Am inteles.Pai atunci uitati-va de jos in sus la ,,baietii care sare''.Noroc

A postat un baiat mai devreme pe un alt thread de detenta mi se pare. danrogojan e userul lui.Cititi totusi si ce a scris el si luati-l in serios :) Si ca el sunt multi.

Raptor
11th December 2004, 23:03
De ce? Ori ai tras Raptor's TNT (care l-am scris eu acum vreo 3 ani) ori Shane Hopz Calf Workout. Pointing inwards inseamna ca talpile trebuie sa fie orientate spre interior (adica piciorul stang cu varful catre drepta iar dreptul cu varful catre stanga). Asta pentru a focaliza efortul mai mult catre muschiul geaman lateral.

smiley19
13th December 2004, 22:51
Raptor care ii ultimu tau program?

Raptor
13th December 2004, 23:22
Sit-on-the-rim Limited Edition. Il gasesti la mine pe site.

Si in legatura, cu Dan Rogojan... el este o exceptie, in sensu ca, capacitatea lui eccentrica (negativa - adica de "absorbtie si stabilizare") este excelenta, ca si tehnica sariturii. Daca ar face antrenamente cu greutati, in sensu sa-si creasca fortza musculara in lantul posterior (gamba, bicepsul femural si gluteus maximus, adica ... fundul) ar sari si mai sus, asta e clar. Ce mai e clar e ca are un sistem nervos foarte bun (din punct de vedere natural si/sau genetic).

Parazytu
2nd January 2005, 14:50
Si ca si cum Raptor..ce vrei sa spui. Am citit si eu mai multe dintre posturile de pe acest forum. Joc basket de putzin timp , de vreo 3 ani, la un club din Iasi. Juniori 2, daca sti la ce ma refer, dar cum sa-tzi explic am 1 .73; majoritatea din aceasta echipa, avem inaltzimea asta, adeca vrei sa spui ca daca am respecta programele tale, adeca gata am da totzi slam si alea alea ? ca eu nu prea cred...

Parazytu
2nd January 2005, 14:53
A da si inca ceva...care e susta cu aia..INCEPATOR? la ce se refera? la numarul de posturi si asa mai departe?
p.s: stilul meu de a vb si de a scrie ..na daca vi se pare mai altfel..MOLDOVA RULZ :bere:

Raptor
2nd January 2005, 16:30
Ideea e ca daca ati fi toti dedicati (in cel mai serios fel), da, ati da toti. Dar asta necesita multa munca (foarte multa), si nu toata lumea e dedicata. Multi vor sa sara mult fara sa faca nimic, iar asta nu se poate ;)

Si da, aia cu "incepator" e in functie de nr. de mesaje de pe forum.

Parazytu
2nd January 2005, 19:32
A da ok Raptor. Deci: daca eu am 1.73, si cosul are.. stai sa vedem cat are un cos de basket ? 3.08? Asa da, ca mi-am amintit oricum pe aproape. Adeca eu, de 1.73 pot sa dau slam? Chiar mi-am reinnoit abonamentul la sala, si incep chiar de pe 10 :) o data cu scoala si cu antrenamentele, insa la mine e mai naspha. Si Scoala (la care trebuie sa am note cat de cat mari :| ) si antrenamente (la care trebuie sa merg) si sala acum mai nou... oare nu o sa fie .. multa presiune pe capu meu ? Asa dupe tine ? si dupaia dupe vreo :)) 6 luni de munca.. sa nu incep sa injur pe forum daca dau slam ? :) urmand programul tau, care am auzit de la tine ca functzioneaza ....m-am prins cu faza de incepator :) tu vad ca ejti SPORT LEGEND gg

Parazytu
2nd January 2005, 19:33
mi scuzi, acolo era "daca nu dau slam" :D
p.s:oleaca drunk

Marquise MGP
2nd January 2005, 20:06
mai baieti ia spuneti si mie ,daca stiti, daca a transmis TVR1 vrun meci din NBA anul asta si daca da,cand mai transmite , ca am auzit ca ar face transmisii din sezonu asta.

Raptor
2nd January 2005, 20:18
Trebuie sa intelegi ca conteaza mult cum te antrenezi, ce faci, daca iti corectezi partea slaba etc. Nu e asa simplu.

Parazytu
2nd January 2005, 22:45
Dar LUMEEEEEEE eu cu 1.73 in 6 LUNI DE SALA, facuta sa ziceam ASA K-LUMEA am sa DAU SLAM ????? Zi mai daca DA ca sa stiu sa ma chinui sau pmea

Parazytu
2nd January 2005, 22:48
A si cat despre NBA, pe TVR 1????? vrei sa sune tzaranetzii de la tzara care prind si ei numai TVR 1, la Comisia Audovisualului ? Hai sa fim seriosi... multzumim lu FILIP de la CNA ca ne-o baga si noua postul ESPN SPORT'S sa mai vedem si noi oleaca de basket serios , GOD BLESS AND1 TEAM :).

Raptor
2nd January 2005, 23:16
Man tu nu intelegi ca depinde de fiecare? Ca depinde de cum te antrenezi, de ce faci la antrenament, de nutritie, de perioadele de odihna, de modul cum te antrenezi, de intensitate, de volum, de sistemul nervos, de explozie, de greutate si alte inca 15 mii de alti parametrii? Nu ma cheama Nostradamus sa-ti ghicesc tie daca da sau nu.

Mihai
2nd January 2005, 23:33
Dar LUMEEEEEEE eu cu 1.73 in 6 LUNI DE SALA, facuta sa ziceam ASA K-LUMEA am sa DAU SLAM ????? Zi mai daca DA ca sa stiu sa ma chinui sau pmea

Maaa sincer nu cred ca in 6 luni o sa dai tu de sus! Daca nu sari de acum MUUULT de tot atunci nu ai cum sa-ti cresti detenta in asa hal incat sa dai dunk-uri la 1.73! Sau poate oi avea mainile de 2 metrii cine stie! Tu oricum nu te apuca de sala si du-te si sari! Mai zicea careva pe aici parca Dan Rogojan programul ideal de detenta! Incerci cam 3 ore pe zi sa dai de sus sau iti gasesti un panou mai jos si dai acolo pana iti vine tie rau! Am vazut acum ca faci si baschet! Pai daca mai cresti pana pe la 1.80 sau mai mult atunci cu siguranta o sa dai da la intaltimea asta nu cred ca-ti ajung 6 luni! :D (parerea mea :ok: )

Parazytu
4th January 2005, 12:22
Mai eu glumeam, la faza aia ! Deci is constient ca nu o sa dau dunk cu 1.73 ai mei. De obicei lungimea bratelor e concomitenta cu lunigmea corpului, cel putzi asa ne spune noua Doamna Doftoritza, cand ne facem viza ptr urmatorul sezon! Si eu am in bratze 1.84. Deci...practic ar fi ceva sa am 1.80, dar daca spunetz voi ca in 6 luni o sa fie posibil ,voi stitzi mai bine ! A da si basket fac de 3 ani :P.
Cat despre ideea aia cu ... un panoi mai low, mai micutz, suna bine, am sa caut:)

danrogojan
7th January 2005, 03:12
A si cat despre NBA, pe TVR 1????? vrei sa sune tzaranetzii de la tzara care prind si ei numai TVR 1

pe ce te bazezi cand presupui ca taranii ar avea ceva impotriva transmiterii NBA-ului?

pe modul tau de viata urban, street-ball-esque, piperat cu muzica rap?

thekobe
7th January 2005, 09:22
pe ce te bazezi cand presupui ca taranii ar avea ceva impotriva transmiterii NBA-ului?

pe modul tau de viata urban, street-ball-esque, piperat cu muzica rap?

cred ca se referea la altceva, probabil acum 3-4 ani inca se mai uita la abracadabra

Raptor
7th January 2005, 12:23
WTF? Ba deci unii sunt chiar...

smiley19
10th January 2005, 18:58
Stie cineva ceva despre Jump Attack?Ma refer daca functioneaza sau poate ati citit pe alte forumuri ca ajuta la detenta

Alimoe
10th January 2005, 19:18
Ahahahah...Primu Dunk ever.I'm just so happy...
Raptor I love you.

Azi eram la antrenamente si din senin,cu mingea in mana ma duc si dunk-uiesc.Se uitau toti colegii la mine de parca eram "not of this world" iar mie inca nu-mi vine sa cred....

PS:14 ani,180m
PS2: Il iubesc pe Raptor pt. programele pe care le-a scris,nu va ganditi la prostii :P

PS3: Sorry ca am postat aici,dar nu cred de cuviinta sa deschid alt topic pt. asta

Raptor
10th January 2005, 20:28
LOL ma bucur sa aflu asa ceva :D Keep up the good work

smiley19
17th January 2005, 15:26
Alimoe ai facut tot programul lui Raptor?

smiley19
17th January 2005, 15:28
Raptor am citit Sit on the rim. Si totusi nu stiu sa fac toate exercitiile. Am cautat pe net si nu le-am gasit pe toate. Am 1.78-79 si mai am 3 cm pana la cos. Is disperat. :))

Mihai
17th January 2005, 15:31
Sunt si eu curios? Cum ai masurat tu aia 3cm pana la cos:D

Raptor
17th January 2005, 15:32
Mdea. Te duci la sala si te apuci de treaba si sa vezi ca te duci 3 cm peste inel :P

smiley19
17th January 2005, 21:56
Mai am mai putin de jumate de inel de plasa. La inceput mai aveam vreo 2 inele. Si exercitiile care le-am facut sunt calf rises si genoflexiuni (ambele la greu). Si jucat baschet non stop si... cam atat.

Vikingu
18th January 2005, 12:04
Raptor..am si eu cateva intrebari...poate poti sa imi raspunzi.Am 1,84 si ating inelul fara probleme,insa nu pot da de sus.Nu am urmat niciodata un program de detenta...dar ma gandesc sa incep Air Alert III. Crezi ca voi reusi un slam peste cateva luni..?
Si a doua intrebare: stiu ca pentru a da slam este esential sa poti tine mingea intr-o mana.Eiii...eu nu prea pot, chiar daca am o mana destul de mare :). Poti sa imi dai ceva indicatii in legatura cu acest sens? Exista niste exercitii speciale pentru asta? Mersi :)

Raptor
18th January 2005, 14:32
1. Nu face Air Alert decat daca vrei sa-ti distrugi genunchii sau vrei sa ai anuranta mai mare, nu explozie.

2. Pentru hand grip (adica priza la minge) tre' sa-ti intaresti antebratzu, dar acuma depinde si calitatea pielii din palma, if you know what I mean. Vreau sa zic ca poti sa ai palma mare, daca pielea ta nu are aderenta cu materialul din care e facuta mingea... ;)

3. Depinde ce fel de saritor esti. In general, daca sari de pe 2, iti folosesti mai mult fortza exploziva (voluntara), asa ca tre' sa le cresti pe celelate. Ideea e sa-ti descoperi punctul slab si sa te antrenezi ca atare. Intrii la mine pe site si citesti ce am scris la "articles" pentru mai multe info. ;)

PS. Daca atingi inelul fara probleme la 17 ani, inseamna ca pe la 18-19 ani sigur o sa dai de sus, cand iti va mai creste fortza :D

smiley19
18th January 2005, 15:33
Raptor yo pot tine mingea intr-o mana da nu pot prea bine adica daca as incerca sa dau slam o scap sigurat(la un cos mai micutz). Palma o am mare. Si pot tine si o minge mai alunecoasa da n-am destula forta incat sa o strang cat trebuie. Ce exercitii sa fac?

Raptor
18th January 2005, 15:53
Laba multa. Iti zic din proprie exper... asa deci cum ziceam... tre sa faci antrenament pentru antebratz... la sala sau cu ... "zgarci d-ala" (nu te gandi la prostii). Stii tu, d-ala de strangi in mana. ;)

Mihai
18th January 2005, 16:00
Vai da ce urat vb tu raptor:P! Pai ce ii inveti tu pe copii astia??? Nu cred ca zgraciul ala il va ajuta... o sa-si creasca masa de muschi al antebrat si o sa aiba mai multa forta in maini dar nu cred ca o sa i se mareasca palma...

PS: Smiley19 daca urmezi sfatul lui Raptor vezi ca o sa te deranjeze parul din palma dupa un timp cand joci baschet:evil:

smiley19
18th January 2005, 16:12
Mersi Raptor. Pentru al doilea sfat...Mihai palma o am mare incat pot cuprinde mingea. Degete nu mai vorbesc.. de pianist.

Raptor
18th January 2005, 16:14
Deci sa-ti explic. Cand eram eu mic ... sa vezi ce faceam. Pai luam in mana o chestie si... da' ma rog hai sa trecem peste asta.

Anyway, tre' sa palmezi mai mult... mingea. Logic, nu? Dar oricum, si eu am mingi pe care nu pot sa le tzin in mana, depinde extrem de mult de calitatea materialului din care e facut mingea. Gandeste-te ca de ex. nici Steve Francis nu poate sa "palmeze" mingea (uita-te la Slam Dunk Contest din 2000 sa vezi ca zice comentatorul), si nici Charles Barkley nu putea (ai vazut ca mai mereu dadea de sus cu doua maini, tocmai ca in una nu putea sa o tina bine). Deci daca ei care erau destul de inalti nu puteau... (si tragi concluzia ca odata cu inaltimea ai si palma mai mare), depinde de la un om la altul.

Mihai
18th January 2005, 16:15
Pai asa si trebuie:ok: Daca ai avea si voce ca Raptor ai fii un dunk-er desavarsit...:evil:

smiley19
18th January 2005, 18:51
Si atunci cum dunkuiesti daca nu le poti tine intr-o mana? La mine la scoala avem un cos la care imi trec toata palma peste inel si nu pot da slam ca scap mingea si dau cu ea in panou(tot intra si prind cosu da nu ii slam).

Raptor
18th January 2005, 19:07
Esti ardelean, uh?

Asta e. Ori sari intr-atat de mult incat sa te duci cu doua maini peste inel, ori prinzi cu o mana la alley-oop. Nu mai pune intrebari de genu asta la care exista raspunsuri logice.

thekobe
18th January 2005, 21:29
din miscare de oferita intorci mana si dai
vezi cum faci sa nu-ti alunece

raptor la multi ani mah ca acum am vazut

Raptor
18th January 2005, 21:45
Aha mersi... cam tarziu... :P :headbang: /hello

smiley19
18th January 2005, 22:16
Raptor is din Arad.

Raptor
18th January 2005, 22:39
Se vede... dupa accent :D ... sau se aude ... dupa scris? Ma rog nu conteaza.

nr15
20th January 2005, 14:49
i-am vazut si eu pe cativa facand acele ridicari ci picioarele in acea pozitie ..spre interior...si nu stiam exact motivul ..oricum ma gandeam ca lucreaza oarecum o alta grupa sau alt muschi decat cel care ar fi lucrat in pozitie normala

nr15
20th January 2005, 14:54
iar referitor la faza cu tinutul mingii in mana ...parerea mea este ca e necesara aceasta treaba doar pt cei care dau greu slam si in special pt cei care dau de pe un picior ...cine sare de pe doua (eu fac parte din aceasta categ ) poate da de obicei cu doua maine
in orice caz daca nu poti da cu 2 maini atunci mai ai varianta de a tine mingea pe antebrat dar si asa iti trebuie detenta destul de mare si sa treci destul de mult peste inel

smiley19
24th January 2005, 16:13
nr15 in poza aia tu esti?

nr15
24th January 2005, 19:02
da....sunt eu in poza
acum aprape un an ...am avut o accidentare grava de tot ..
o entorsa la glezna stanga ..dar facuta in interior ..(adica nu cum se face de obicei ci invers ..)
si vreme de o luna dupa ce am scos ghipsul nu am putut misca piciorul in nici o directie ..parca era de metal ..
dar am mers mai departe ..si aproape m-am refacut ..si apoi dand un slam pe spate dintre picioare am facut lombago acuta ( o intindere destul de naspa la muschii lombari)...
dar asta e ..
toate trec ..daca nu te chinui ..nu reusesti :P
acum ..imi antrenez din nou detenta sa ajung din nou la forma maxima ( am stat si am facut calcule .. cred ca 1m poate 1m,5 cent din 2,3 pasi .de pe 2 picioare-asta era specialitatea casei)

Mihai
24th January 2005, 19:07
Mamaaa da ce saritor esti tu ma...:P! sau erai

nr15
24th January 2005, 19:22
acum cred ca sunt pe undeva intre 80-90 de cent de pe 2 picoare ..
dar vin in viteza :D si daca trec 2,3 luni fara vreo accidentare ...trec iar peste 1 m detenta

smiley19
24th January 2005, 19:32
ce exercitii faci nr15 ?
imi trimiti si mie pe adresa its_me_smiley19@yahoo.com un program pe care il urmezi?
si ce inaltime ai?

Mihai
24th January 2005, 19:38
Si ce inaltime ziceai ca ai???

nr15
24th January 2005, 19:53
am cam 180( ceva pe acolo depinde cum imi sta parul :)):):PP:)
iar exercitiile mele ..au fost ...:
1: saritul de sub panou la recuperare cu altii mult mai inalti
2: acum cativa ani ..am avut si am folosit o veste cu greutati in timp ce jucam
3: exercitii sporadice pt picioare din cand in cand ( atunci cand imi aduceam aminte :P )
4: un lucru care trebuie precizat ... am mai facut vreo alte 7 sporturi ..si cred ca si asta a contat

smiley19
3rd February 2005, 20:09
vad ca nu mai ziceti nimic...no mai reusit nimeni first slam ever so far? eu is p-aproape...avansez destul de bine...

Vikingu
3rd February 2005, 21:31
Da....Si eu incerc si sper sa reusesc in curand. Dar tot am probleme cu tinutul mingii in mana.......:(

nr15
3rd February 2005, 22:04
mai daca aveti probleme cu tinutul mingii in mana ..axati-va pe slamuri cu doua maini de pe un picior sau doua ..nu conteaza ..trebuie sa sari mai sus cu vreo 10 cent ..in schimb slamurile sunt de 10 mai spectaculoase

Vikingu
3rd February 2005, 22:41
Aha.....zici cu vreo 10 cm mai sus.....E cam mult. O sa incerc. Daca reusesc nu stiu ce fac. :D

nr15
4th February 2005, 00:00
daca reusesti o sa inceapa sa-ti placa sa dai dunk de la ceafa :))))

Nightfly
4th February 2005, 20:22
Hm mie personal mi se pare foarte ciudat sa sar cu 2 maini.Pur si simplu nu pot adica de pe 1 cu o mana ating vreo 2 40 iar cu 2 maini de abia sar pan la inel nush de ce dar mi se pare f ciudat

smiley19
4th February 2005, 20:41
Stie cineva sa-mi zica si mie cum se fac exercitiile astea:leap ups, burn outs, thrust ups si step ups. Le-am vazut in multe programe de detenta si pe net n-am gasit informatii.Daca stiti careva..pls..un mic ajutor..

nr15
4th February 2005, 20:45
e vb doar de antrenament , de exercitiu !
vorbesc f serios .. pana sa ma accidentez la glezna picorului stang ..saream de pe un picior ..si mi se parea si bine si natura ..si "the only way" pt a sarii cat mai sus
apoi dupa accidentare am fost fortatsa invat sa sar de pe doua ..sis a incerc slamuri cu doua maini ..si iti spun sincer ..ca daca le reusesti sunt de departe cele mai frumoase ...
mult mai spectaculoase decat orice poti da de pe un picior
asa ca gandeste bine cum vrei sa "inveti" sa sari
cel mai bine ( perfectiunea) ar fi sa inveti ambele stiluri de sarituri si sa le poti combina dupa caz

smiley19
5th February 2005, 15:01
azi ma duc la un baschet..in sala..sa vad cat am mai progresat....peste doua sapt vine campionatu intre licee...eu sar de pe doua...probabil ca sunt inca prea mic pentru detenta de 1m..la aproape 15 ani...acuma am in jur de 70 cm

Nightfly
5th February 2005, 16:08
A vezi ca am gresit acolo nu ating 2 40 sarind(2 40 ating cu mana ridicata) si ating vreo 3 35 de pe 1 .

Raptor
5th February 2005, 17:26
Tu atingi la 2.45 cu mana ridicata. Eu la 2.38. Cel mai sus din saritura am atins pe la 3.40-3.45... deci m-am dus vreo 1m 2cm - 1m 7cm (42 inch... cat Vince :D).

nr15
5th February 2005, 19:18
lol ...tare mult as vrea sa-mi calculez si eu odata detenta ...avand in vedere ca eu cu mana ridicata am doar 1m 20 si ajung cam tot pe la aceleasi inaltimi :P

Raptor
5th February 2005, 20:40
Ba pai pana si un copil de 80 de cm inaltime atinge la 1m 20 :D

Asa ca mai bine zici 2m 20 :P ... numa greseli pe aici pe forum... :D

Anyway, nu-mi zice mie ca atingi 3.40 ca asta ar insemna 1.20 detenta, ceea ce nu ai, fara suparare. ;)

nr15
5th February 2005, 21:10
da ai dreptate ...am 2-20 ...
iar referitor la inaltimea la care ajung ...hai sa o masuram odata si sa vedem
o sa te miri cat de mult pot sa sar atunci cand nu trebuie sa ma preocupe tinutul mingii :))))

Raptor
5th February 2005, 21:16
Mdea... oricum nu 1m 20 :P

Chiar o sa vin cu ruleta data viitoare in sala sa masuram inelele ... :D

PS. Daca nu uit. Poate mai vin cu cineva cu o camera de filmat... sa filmam meciurile... si apoi fac upload in calculator si trag pe CD, daca vreti.

nr15
5th February 2005, 22:12
oooooooooooooooooo
asta chiar ar fi superrr
pe bune ..ce metoda mai buna sa-ti corectezi greselile facute intr-un meci decat sa le vezi dupa cu ochii tai..
that's a great ideea ...hold on to it :P

si vino si cu ruleta:?D

Raptor
5th February 2005, 22:24
Ok, o sa vin.

smiley19
7th February 2005, 14:40
Are cineva programul de detenta Jump Attack? Defapt e o carte...am vazuto pe eastbay...

Raptor
7th February 2005, 17:25
Yeap... il am eu. The same old shitty things, ca sa zic asa. Nu exista nici un program bun fara greutati, singurele chestii fara greutati care merita sa le faci sunt sprinturile si depth drops. Si, bineinteles, saritu la inel (pentru imbunatatirea tehnicii si coordonarii).

Faza e ca toata lumea (cu mici exceptii) se axeaza pe plyometrics in loc sa se duca la sala sa faca fortza, cand tocmai la fortza sunt deficitari. Plyos merg daca au pe ce sa se bazeze (fortza musculara), daca nu... sunt de pomana.

smiley19
7th February 2005, 18:25
Raptor ai cartea aia?

smiley19
7th February 2005, 18:28
Si inca ceva...am gasit pe un site de streetball romanesc programu JumpAttack..si zicea acolo "multumiri lui raptor" sau asa ceva...ala e programul?

Raptor
7th February 2005, 20:13
Da, da' nu e nici un fel de carte or whatever.

smiley19
10th February 2005, 12:13
Raptor tu ai urmat vreun program?Sau ai mers doar la sala si te-ai pus pe munca...

Raptor
10th February 2005, 13:32
Varianta 2

smiley19
12th February 2005, 22:22
Exercitiile astea plyometrics afecteaza sistemul nervos? Ma refer la un mod negativ lasand la o parte proprietatea de a "antrena" creierul pentru sarit. Pot avea unele urmari daunatoare?

Raptor
13th February 2005, 00:53
Nu antreneaza "creieru", antreneaza "softul". Poti sa consideri sistemu nervos ca fiind softul in detenta, iar musculatura ca fiind hardul. Sau sistemu nervos ca o baterie iar musculatura ca un motor. De ex poti sa ai un motor de 500 CP si sa nu ai baterie indeajuns de puternica sa-l folosesti asa cum trebuie, sau poti sa ai o baterie de 1 GWatt si un motor de 50 CP, cu care sa n-ai ce sa faci.

Cam asa e si cu musculatura/sistemu nervos.

But anyway, ca sa raspund la intrebare, nu, nu afecteaza cu nimic, pentru ca antreneaza proprioceptorii musculari, nu altceva (organul-tendon Golgi). Asta inseamna ca sensorii de intindere musculara devin mai flexibili (adica accepta intinderi mai mari ai muschilor, si mai eficiente =>> sari mai sus). :D

smiley19
13th February 2005, 13:28
Mersi Raptor. Deci vertical leap=plyometrics+exercitii musculare.

Raptor
13th February 2005, 13:42
Cam pe acolo. Dar oricum, plyos sunt "performance enhancing exercises", cu alte cuvinte degeaba le faci daca nu ai baza musculara pe care sa o "enhance".

smiley19
13th February 2005, 20:31
Tu ai facut plyos?

Raptor
14th February 2005, 00:05
Toata lumea face plyos. Cand alergi faci plyos. Cand sari faci plyos. Cand joci faci plyos. De aici si faptul ca nu sunt atat de bune precum sala, din moment ce deja faci si sa mai adaugi in plus ar insemna sa te supra-antrenezi. De ex, un jucator de basket n-are nevoie de plyometrics pentru ca deja sportul in sine antreneaza corpul in sensu asta.

In schimb, tre' sa se apuce de sala.

Singurele exercitii plyometrice care merita mentionate pentru baschetbalisti sunt "depth drops, depth jumps si sprinturile la vale". Astea sunt exercitii de tip "super-maximal" (adica exercitii in care se depaseste valoarea maxima pe care corpul ar putea sa o obtina in mod natural).

De aici si numele de "performance-enhancers" pentru pliometrice. Give credit to Verkoshansky (inventatorul rus al "depth drops").

smiley19
14th February 2005, 19:46
Raptor nu stii un link unde pot gasi exercitiile astea explicate putin? Mi-ar fi de mare folos. Nu vreau sa merg la sala de acum sa nu-mi fortez spatele.

Raptor
14th February 2005, 21:01
www.exrx.net
www.bodybuilding.com
www.higher-faster-sports.com

Si altele.

smiley19
16th February 2005, 12:20
Ati vazut careva Jumpsoles in Romania?

smiley19
16th February 2005, 22:28
Raptor..www.higher-faster-sports.com mi se pare cel mai bun site de specialitate din toate cate am vazut..si nu au fost putine

Raptor
16th February 2005, 23:24
Yeap I know... e tare Kelly :)

smiley19
17th February 2005, 15:28
N-ai cumva un clip sau ceva cu tine?.. sa vad si yo un slam by raptor

Raptor
17th February 2005, 16:46
http://members.lycos.co.uk/robasket/RaptorDunkBox.jpg

Raptor
17th February 2005, 16:47
Ma rog... e cam mare poza... bla. Inelu e destul de jos, pe la 2.90 cam asa.

smiley19
18th February 2005, 16:24
Cum sari de pe unu sau de pe doua?

Raptor
18th February 2005, 16:28
1!

smiley19
18th February 2005, 22:14
Dunkuiesti in meciuri?Banuiesc ca two-handed nu?

Raptor
19th February 2005, 00:16
Nu. Poate asa daca scap singur, sa dau cu o mana. Cu doua nu prea pot ;)

nr15
19th February 2005, 18:38
raptore ..sid aca joci la un inel de 285cm ...cu cate maini dai ??:P:):D::)

Raptor
19th February 2005, 18:52
Am auzit ca trei... desi nu sunt sigur. Totusi nu cred ca pot cu 3. :(

smiley19
20th February 2005, 12:42
Stiu ca nu am ales thread-ul potrivit dar totusi exista in Bucuresti o firma care sa importe cosuri de baschet?

nr15
20th February 2005, 13:48
raptor nu te-ai prins ...trebuia sa zici "fara maine " tineai mingea in dinti ..daca dadeai un slam "normal" sau .."in alta parte" daca vroiai highlight :)):))):))):)):S:D)

smiley19
21st February 2005, 22:29
Nu stiti daca se gasesc la noi in romania cosuri de baschet?(adica schelet metalic, panou, etc.)

thekobe
21st February 2005, 23:37
http://freespirit.ro/product_info.php/cPath/43_86/products_id/999
http://freespirit.ro/images/cosbaschetmic.jpg ca sa poti sa dai si slam

sau daca vrei ceva serios: http://www.hypersport.ro/modules.php?name=Sections&op=viewarticle&artid=28

smiley19
22nd February 2005, 16:46
serios..kobe...ms oricum

nr15
22nd February 2005, 20:59
cosuri gasesti in supermarket-uri
cora , carrefour ,metro

smiley19
23rd February 2005, 14:43
eu ma refeream la cos cu toata instalatia...care costa in jur de 500-600usd pentru acasa

nr15
23rd February 2005, 14:52
pai daca le stii tu de ce nu iti si cumperi ...?

smiley19
23rd February 2005, 19:24
Nu gasesc in Romania.

just_me
6th March 2005, 19:38
eu nu am facut nici un program pt detenta, nici la sala..de cand joc baschet(vreo 7 ani am incercat sa ating inelul, apoi sa dau de sus..and so on)..am 1,90 m , 80 kg si sar de obicei cca. 85 cm(cateodata si 90)..la mine la faculta in sal inelele sunt la penste 3,10 m si dau de sus cu 2 maini (cu fata sau cu spatele) de pe un picior si cu o mana de pe doua..dar as vrea sa cresc detenta
intru pt prima oara pe acest forum si din cate am vazut tu(raptor) esti un fel de grandfather of all knowledge p'aci asa ca te intreb pe tine daca ai un program sau ceva de genu..

Raptor
6th March 2005, 19:44
www.streetballromania.tk - intrii acolo si citesti ce am scris la articles pe forum.

nr15
6th March 2005, 19:46
intru pt prima oara pe acest forum si din cate am vazut tu(raptor) esti un fel de grandfather of all knowledge p'aci asa ca te intreb pe tine daca ai un program sau ceva de genu..[/QUOTE]





ti-a crescut inima-n tine Raptor-e?! :P:):D;)

Raptor
6th March 2005, 19:50
Nu. Mi se spune des... :rolleyes: :D /hello :happy

nr15
6th March 2005, 21:46
ce ti se spune des ...??? "pasi" " dubla" chestii de astea ???:D:P:)

smiley19
7th March 2005, 18:00
Acuma zic eu ar urma un 1 on 1. Raptor vs nr15. As fi curios care castiga. Raptor am mai vazut o chestie zilele astea pe net....program de marit inaltimea..si l-am luat..Dynamic hight increase program ii zice. Crezi ca functioneaza? Ar fi posibila asa o o chestie?

thekobe
7th March 2005, 18:19
mutilati-va copii cat sunteti mici ca dupa aia va vine mintea la cap

nr15
7th March 2005, 21:11
cine se baga la un 1 la 1 pe miza ???????

Bicinigar
7th March 2005, 22:04
Yo :headbang:

Raptor
7th March 2005, 22:05
Eu, daca ma lasi sa arunc de la trei :D

nr15
7th March 2005, 22:08
k ...sambata la sala ...stabiliti de acum miza ..ca eu ma bag cu siguranta


ps : pt raptor :
maii te las sa arunci de la 3 ...promit ca la acele aruncari nu ma bag ..
tu trebuie sa intelegi un lucru ( pe care eu l-am observat deja )
in partea de atac te descurci 80 % daca esti lasat liber si sa zicem 40- 50 % daca ai aparare cat de cat buna
problema la tine este apararea de aceea as putea sa zic sa jucam un meci pana la 21 la care tu incepi cu 11 la 0 si jucam si pe doua pct din afarra semicercului SI EU DOAR INCEP MINGEA :):p:d
ia sa te vad acum ...
STABILESTI O MIZA ????

nr15
7th March 2005, 22:15
Acuma zic eu ar urma un 1 on 1. Raptor vs nr15. As fi curios care castiga. Raptor am mai vazut o chestie zilele astea pe net....program de marit inaltimea..si l-am luat..Dynamic hight increase program ii zice. Crezi ca functioneaza? Ar fi posibila asa o o chestie?


STIAI CA DACA STAI INTINS ( ATARNAT ) DE O BARA CATE 10 MINUTE MAXIM PE ZI CRESTI CU SIGURANTA MULT MAI MULT DECAT AI FI CRESCUT IN MOD NORMAL ????
PROBLEMA E CA TREBUIE SA FACI ASTA CAND ESTI MIC ...NU LA 18 -20 DE ANI

Raptor
7th March 2005, 22:16
A... pai sa vezi ca ... adica nu stiu... pentru ca... (si aici pui ce "diversiune" vrei)... :D

Anyway, baga-te cu Bicinigar ca e un nimeni absolut!

nr15
7th March 2005, 22:21
NICE RAPTORE :d:p



ANYBODYYY ELSE ???

Raptor
7th March 2005, 23:01
STIAI CA DACA STAI INTINS ( ATARNAT ) DE O BARA CATE 10 MINUTE MAXIM PE ZI CRESTI CU SIGURANTA MULT MAI MULT DECAT AI FI CRESCUT IN MOD NORMAL ????
PROBLEMA E CA TREBUIE SA FACI ASTA CAND ESTI MIC ...NU LA 18 -20 DE ANI

Vorba lu Jordan - hanging on the chip-up bar :D

smiley19
9th March 2005, 15:22
Ce detenta ai acum nr15? Ziceai acu catva timp ca iti revii dupa o accidentare si vrei sa treci de 1m.

nr15
9th March 2005, 16:48
fara minge sar 1 m
cu mingea in "dinti" intre 80- 90

Raptor
9th March 2005, 19:03
E lasa ca daca faci ce trebuie o sa mai castigi... :D

smiley19
9th March 2005, 19:28
Esti valabil...cum s-ar zice...pe aici pe la noi nu stiu daca am vazut pe careva sa sara 1m. Eu o sa fiu ala oricum..

Vikingu
9th March 2005, 20:24
Pe acolo pe la tine unde? :)

smiley19
9th March 2005, 22:06
Arad..Am mai vazut pe unii intre 1.90-195 care dadeau slam-uri la cosuri de 2.90 dar nici aia nu stiau mare lucru. Detenta varza. Numai ca erau inalti. Si doar slam-uri "clasice" cu doua maini si cu una..la asa inaltime. Am zis ca prin vara yo fac legea la dunk-uri...sper..:))

nr15
9th March 2005, 22:33
Esti valabil...cum s-ar zice...pe aici pe la noi nu stiu daca am vazut pe careva sa sara 1m. Eu o sa fiu ala oricum..




o stau bine doar la capitolul detenta
din pacate nu ma ajuta nici inaltimea ( cam 179- 180) nici lungimea bratelor
in total ajung pe la 220 cm cu bratul intins la maxim, deci , ca sa sar 1 m trebuie sa pun o palma deasupra unui inel de 3 05 , ceea ce nu imi e greu daca fac 2,3 pasi si sar de pe 2 picioare
iar de pe loc ma pot agata de inel ceea ce inseamna 80-90cm detenta
datorita acestoor motive la un inel normal pot da slam doar normal cu o mana sau din alley-up daca mingea este aruncata f bine
la un inel mai mic ( cum sunt multe prin bucuresti ) sunt ff avantajat de detenta si de explozie ..si pot sa dau cam orice
in final tin sa iti spun ca cel putin in buc ..mai sunt multi oameni care sar mult (mare majoritate de pe 1 picior)

smiley19
9th March 2005, 23:19
Eu am 1.78 si vreo 2.40 reach. Detenta in jur de 60-65cm. Pot doar sa ating cosul de 3.05 nu sa ma prind de el. Oricum am doar 15 ani(inca neimpliniti).

smiley19
9th March 2005, 23:22
Elbow ai reusit la vreun inel?

Raptor
10th March 2005, 00:36
1.78 si atingi la 2.40? I must have fuckin' long arms then. Eu am 1.81 si ating la 2.38

Asta inseamna ca ai potential mare, mai ales de pe 1.

PS. Elbow cred ca dau la inel de pana in 2.90, dar nu incerc ca ma rup in doua :ciocan:

Mihai
10th March 2005, 00:42
Vad ca vorbiti de elbow.... Eu cred ca nu realizati cat trebuie sa sariti ca sa dati elbow! Pai dupa ce ati ajuns inaltimea care trebuie, mai trebuie sa stati si "destul de muuult" in aer ca sa aveti timp sa indoiti mana, si sa bagati si mingea in cos! Deci trebuie sa ajungeti cu mult peste inel (aici vb de cot)
parerea mea :ok:

Raptor
10th March 2005, 00:48
Nu cred. Eu zic ca daca sari de la apropiere si in sus, nu in lungime, merge. Tre' doar sa ai tehnica necesara.

nr15
10th March 2005, 10:09
Vad ca vorbiti de elbow.... Eu cred ca nu realizati cat trebuie sa sariti ca sa dati elbow! Pai dupa ce ati ajuns inaltimea care trebuie, mai trebuie sa stati si "destul de muuult" in aer ca sa aveti timp sa indoiti mana, si sa bagati si mingea in cos! Deci trebuie sa ajungeti cu mult peste inel (aici vb de cot)
parerea mea :ok:





pt mihai si pt smiley :


daca stiti inelele din parcul plumbuita (inaltime mica- nu stiu exact cat dar mica !)
acolo am reusit sa dau lejer elbow si cu o mana si cu ambele
pt cine nu crede sa faca o vizita cu mine acolo ...
dupa cum spuneam mai devreme daca inelele sunt mai jos decat normal sunt avantajat pt ca eu sar de pe 2 picioare si deci am stabilitate si hangtime mult mai bun decat cei care sar de pe 1 picior

smiley19
10th March 2005, 14:15
Referitor la ce zice raptor, mi se pare ca cei care sar de pe unu au o saritura mai in lungime..astfel cred ca e mai greu sa dai elbow

MadSkillz
10th March 2005, 14:27
acolo am reusit sa dau lejer elbow si cu o mana si cu ambele
HUH?!? ai bagat amandoua mainile in cos?! :headbang:
(Ar fi frumos un "elbow" pe spate , cu amandoua mainile.La All Star 2006)

danrogojan
10th March 2005, 14:36
plumbuita is the shit.
abia astept zilele insorite.

Raptor
10th March 2005, 14:44
Haha esti nebun dreq. Parca l-ai vedea pe Kadour Ziani in Plumbuita... cu fundu pe inel :ciocan:

nr15
10th March 2005, 15:30
plumbuita is the shit.
abia astept zilele insorite.



ai zis ca ai fost de mai multe ori in plumbuita ( din cate am inteles eu )
si cu toate astea nu ne-am intalnit nicodata acolo desi vara trecuta am stat 70% din timpul petrecut la basket acolo ,...si asta inseamna aprope zilnic (cel putin 5 zile pe sapt)





pt mad:
imie mult mai usor acolo sa bag ambele maini pana la cot decat una singura ( zic asta pt ca de sarit tre sa sar la fel de mult pt ca sar de pe 2 deci nu ma intind pe diagonala) deoarece la o singura mana ..doare f tare cand ai ramas acolo :( , in schimb la doua greutate e impartita in mod egal si e mult mai simplu
incercati !:D:P

smiley19
10th March 2005, 16:45
Nu stiti exact cam cat are cosu?

Raptor
10th March 2005, 16:58
2.55-2.60

danrogojan
10th March 2005, 17:14
Pt 15:

anul trecu am fost in plumbuita in perioada 15-mai : 15 august de 2-3 ori pe saptamana.

jucatorii trec. inelele raman. parerea mea.

nr15
10th March 2005, 17:17
nu mai stiu exact daca e asa..
am senzatia ca intr-o zi ( s-ar putea sa te confund , s-0ar putea sa nu ) ai venit acolo erau deja echipe facute ..si ai intrat sa joci..si dupa primele 3 ,4 minute de joc eu am facut o entorsa nasoala ,am plecat, si am stat vreo luna fara sa pot sa calc ...s-ar putea sa se fi nimerit exact atunci


ps: nu peste tot inelele raman
in locul in care am invatat eu basket de vreo 2 ani nu se mai joaca pt ca s-a rupt un panou si asa a si ramas:(

MadSkillz
10th March 2005, 19:13
Il stiu io pe unu`, "rupinelu" ....sau asa ceva

smiley19
10th March 2005, 22:11
In Arad singurele panouri publice au in jur de 2.85-2.90 si nu ai cum sa te antrenezi la un inel mai jos. Totusi am de gand sa fac rost de un cos reglabil. Eu zic ca isi merita fiecare banut.

Raptor
10th March 2005, 23:51
Nu stiu cat de mult merita... 2.85-2.90 e deja jos.

danrogojan
11th March 2005, 10:13
merita sa joci la 250. iti dai seama de foarte multe lucruri.
de exemplu eu am realizat ca 360+moara a lui carter din 2000 sdc este dunkul perfect.
nu este de ajuns sa sari 1m 50 ca sa dai asa ceva.ai nevoi de acel je ne sais quoi.

nr15
11th March 2005, 10:29
la inele de genul asta mici (intre 2,60- 2,80) cea mai placuta senzatie este sa joci 4la 4 sau 5 la 5 ..si sa se termine fazele cu slamuri spectaculoase

smiley19
11th March 2005, 14:16
Pai da..la inele astea joase ai parca mai mult curaj pentru un dunk pe care nu l-ai mai incercat si daca iti reuseste incerci si la mai mare, in plus daca esti incepator te ajuta foarte mult cu dunk-urile. Eu cred ca faci si niste detenta.
PS. Parerea mea

nr15
11th March 2005, 16:10
eu unul asa mi-am facut detenta ...
sarind la inele mai mici sa dau slam ...sau srind la inele inalte incercand sa ma agat de ele

MadSkillz
11th March 2005, 17:47
Eu asa am dat prima oara de sus, la un inel "scund" si lasat, prin clasa a VII-a (parca).In Voinicelu`, sub indrumarea maestrului emerit Malonga :yeah:

smiley19
11th March 2005, 19:45
La mine la scoala avem inele de 2.75-2.80 si dau si cu o mana si cu una de sus. Acum sper sa reusesc sa dau pe terenu public unde au 2.90 cosurile.

nr15
11th March 2005, 19:51
cred ca esti primul care a reusit sa dea si cu o mana ...si cu una de sus :P:D:)
am uitat sa te intreb : " unde o tineai pe aia (una)???"
ai si alte "talente " in afara de dententa ?:P:D:)






ps: fara suparare omule ....glumeam si eu :P

Raptor
11th March 2005, 20:11
Smiley... sari de pe 1?

smiley19
11th March 2005, 22:07
Si de pe unu si de pe doua. De pe doua am cativa cm in plus(5-10). Vroiam sa zic "si cu doua". Mai gresesc si yo...nu ma supar..

Raptor
11th March 2005, 23:02
Si cam ce forta ai? La genoflexiuni, indreptari, sau ce exercitiu vrei tu, la picioare?

spud_webb
12th March 2005, 09:05
Sa va spun ceva . Eu sunt obsedat de sarit , saream la scoala mereu si pe unde apucam dar nu era destul ca sa fac un slam dunk ( am doar 1.75 ) . Intr-o zii la scoala la sport trebuia sa fac 45 de florati si 50 ginoflexiuni pt nota 8 . Nu puteam sa fac atatea si am inceput sa ma antrenez faceam vreo 100 din fiecare pe zi si fara sa vreau am fost sa joc backet peste vreo 2 lunii si am observat ca saream un mentru si ceva si faceam slam dunck usor . Deci ... munciti

bebe76
12th March 2005, 13:23
Salut , Rator !
Te-ai maturizat mult , asta e tot ce pot sa iti spun . Si imi pare rau ca nu te-am cunoscut in 1990 , cand eram siu eu in liceu si aveam ceva potential . Ar fi pacat sa nu iti reconsideri pozitia si sa incerci sa faci un program in limba romana , pentru romani , care am impresia ca au picioarele mult mai sensibile decar ce am vazut eu pe la straini . (Asta iti spune unul cu ceva entorse la activ ). Si tot din experienta iti spun ca ar trebui ca un program din asta sa contina si exercitii care sa iti intareasca picioarele pentru aterizare , pentrua ca acest aspect mi se pare ca este neglijat de marea majoritate a celor care invata sa sara .

smiley19
12th March 2005, 13:51
Raptor, nu am facut si nu fac nici un program care sa contina greutati(weight lifting) pana pe la 17 ani. Genoflexiuni fac in jur de 50-60. Momentan fac doar stretching cat incape care ma ajuta cu 5-10 cm la detenta. Primul rezultat a fost usurinta(lejeritate) in sarit.
Zilele astea am tot cautat pe net si pe alte forumuri si am constatat ca din ce zice lumea "Dunknow" ar fi cel mai bun program. Am de gand sa-mi dau comanda curand.

Manimal
12th March 2005, 14:27
yo sal oameni buni, maestri emeriti ai baschetului :P

joc baschet din placere, cu prietenii si nu am jucat niciodata intr-un cadru organizat..... am cam 1.68 si ajung la 2.15..... vara trecuta ma antrenasem foarte serios la sala pt imbunatatirea sariturii si prin decembrie am reusit sa ating inelul de pe 2 picioare.... toate bune si frumoase da intr-o zi am observat o durere nasoala la gamba dreapta ca o intindere mare de tot si nu stiam de la ce vine pt ca nu am avut o cadere nasoala sau chestii d-astea.... si pana acum s-a vindecat foarte putin, de fiecare data cand incep sa sar cat pot de tare revine si cer sfatu vostru ca aveti experienta la accidentari ce trebuie sa fac: e o durere in zona mijlocie a gambei la muschi si se prelungeste la tendonul lui ahile.... sa astept sa treaca sau ce ? btw am aproape 18 ani

thekobe
12th March 2005, 15:07
sa te duci la medic

Nightfly
12th March 2005, 15:12
E astazi vreau sa va anunt oficial ca am vazut un viitor castigator de concursuri de slamuri.La numai 16 a sarit cu capu deasupra unui inel de 2 85-2 90 adica avea ochii la nivelul inelului si inaltime de 1 88.Asta de pe 1. Iar acelasi baiat a sarit si a dat ceafa de pe 2 la acelasi cos. Nu uitati asta in clasa a X a!!!

Manimal
12th March 2005, 15:16
poate era doar o iluzie optica.... oricum inseamna ca era un saritor foarte bun

Nightfly
12th March 2005, 16:38
Te asigur ca nu era iluzie optica. Jucam contra echipei lui si eram pe banca la 2 m de el;)

Raptor
12th March 2005, 17:04
Ok ok... in primu rand... in 1990 aveam 5 ani... si ma jucam cu masinutzele. Chiar am facut rost de cateva dupa ce i-am dat lu unu 50 de suprize turbo, si sa vezi era una rosie si una ve... da' ma rog nu conteaza.

Anyway, sa faci multi genoflexiuni fara greutate nu e "the answer" pentru detenta, poate doar daca nu esti "conditionat" deloc bine. Altfel, nu generezi indeajuns de multa intensitate.

In antrenament apar doua variabile : intensitate si volum. Dar nu prea am chef sa scriu astea pentru ca deja le-am scris pe un forum din Anglia, si ma enerveaza sa tot scriu mereu aceleasi lucruri.

A, si e bine sa fii flexibil, dar nu extraordinar de sensibil. Tre' sa fi destul de stiff ca sa sari bine.

just_me
12th March 2005, 20:04
ce inseamna depth jump?

smiley19
12th March 2005, 20:15
I'm pretty happy. Am fost azi la sala de baschet la antrenament si pentru prima oara mi-am trecut putin degetele peste inel aproape ca m-am agatat de el. Pana acum abia puteam atinge inelul. Si de multe ori am reusit. Pentru mine e un progres..din aproape in aproape 'til jamming!

Manimal
12th March 2005, 20:29
btw cum iti dai seama ce stil de saritura (1 sau 2 picioare) e mai bun pt tine ?

Raptor
12th March 2005, 20:31
Offffffff... e chiar asa de greu sa intrati la mine pe site si sa cititi ce scriu la articles pe forum? Acolo exact despre asta vorbesc... da' ma rog cred ca o sa le pun aici ca vad ca e mai greu la unii sa dea cateva clickuri...

Manimal
12th March 2005, 20:36
am intrat pe siteul tau dar pur si simplu nu pot sa citesc in engleza... imi pare rau

_Sad_
14th March 2005, 10:28
Raptor(am vazut ca tu stii :P) dami si mie un sfat pls.
Deci am 1,82cm si sar de pe 2 picioare. spunemi si mie un program mai bun care nu iti raneste genunchii sau alte chestii rele pe care le face AA3 si daca se poate sa fie in romana ca nu inteleg ce inseaman one legged nush ce :) (nush exercitiile in engleza :()

smiley19
14th March 2005, 14:04
Daca te-ar interesa si ai avea cat de putina ambitie ai cauta pe site-uri de specialitate unde sunt explicate exercitiile.

Mihai
14th March 2005, 14:06
Hai ca sunt unele care sunt explicate ca dracu... Noroc cu pozele ca mai intelegi si tu ceva...
Dar majoritatea sunt explicate bine :ok:

Raptor
14th March 2005, 16:49
Da-mi un exemplu de exercitiu explicat ca dracu.

In rest, nu pot sa recomand nimic pentru ca nu exista program bun de detenta. Exista exercitii bune, dar depinde la ce esti deficitar. Pana nu cunosc la ce esti deficitar, nu pot sa zic nimic. Nu de alta, da' nu vreau sa pun lumea sa faca exercitii nefolositoare.

De-asta si scriu articolele alea, ca sa le citesti si sa-ti dai seama singur la ce esti deficitar.

nr15
14th March 2005, 21:51
aici a zis bine raptor ce a zis ...:D
daca eu as spune ca am sarit un m si 5 cent de pe 2 picioare ..pt ca am impins la prresa 370 de kg ... jumate din cei care ar citi ar incerca sa ajunga sa impinga la presa cu 370 kg :):P:D

Raptor
14th March 2005, 21:54
Exact. Nu sarit 1m pentru ca ai impins la presa cu 370 de kg, ai impins la presa cu 370 de kg pentru ca ai sarit 1m de pe 2. E o mare diferenta.

nr15
14th March 2005, 21:58
eu stoiu asta ...dar sa vezi ce "ochi mari " au facut cei de la sala ...care nu ma vazusera facnd nicodata la presa de 4 luni de cand ma duc la sala ... si brusc ma bag la o asemene greutate desi din ce am vazut eu pe acolo cel care a facut cel mai mult a pus undeva in jur de 300 :P:D

Bicinigar
14th March 2005, 23:42
ma bayatule, nu mai mintzii poporu cu sala ma !!! yo vreau poze , vreau dovezi !!! pai ce presa ye aia ma? la 15 grade? din cauza ta o sa-mi explodeze o vena pe creyer :headbang: :ciocan: pai yo care m-am apucat de sala iar de lunea trecuta (shi de atunci nu m-am mai dus :ok: ) o sa ma sinucid daca nu pun 400 pe presa numa d'al draq sa te fac pe tine
:evil:

_Sad_
15th March 2005, 10:52
ce seamana povestea ta Raptor cu a mea... nici eu in clasa a 9a nu puteam atinge plasa inelului :) acum ating panoul(clasa 10 :))... ma pun pe antrenat pana la sfarsitul anului scolar sa ating inelul. in fond 5cm nu e asa de mult.

_Sad_
15th March 2005, 11:01
si sa iti dau un sfat pentru site... nu scrie tot si in romana. eu zic sa scrii decat exercitiile si in romana ca acolo cei mai multi nu se descurca. ca restul e usor de inteles. :)

nr15
16th March 2005, 13:19
ma bayatule, nu mai mintzii poporu cu sala ma !!! yo vreau poze , vreau dovezi !!! pai ce presa ye aia ma? la 15 grade? din cauza ta o sa-mi explodeze o vena pe creyer :headbang: :ciocan: pai yo care m-am apucat de sala iar de lunea trecuta (shi de atunci nu m-am mai dus :ok: ) o sa ma sinucid daca nu pun 400 pe presa numa d'al draq sa te fac pe tine
:evil:


m-a filmat unul de la sala cu mobilul meu ..asa ca am dovezi ..apropo de alea 370 de kg pe presa ..!!!
era la unghi de 45 de grade

smiley19
16th March 2005, 13:35
Pune filmuletu pe un server sa-l putem vedea si noi. Programul ala de stretching chiar m-a ajutat la detenta. Am fost azi la scoala, prima zi cand a fost uscat terenul si am dat slam dupa slam la cos de 2.80. Inainte trebuia sa ma chinui putin.

_Sad_
18th March 2005, 11:09
Pune filmuletu pe un server sa-l putem vedea si noi. Programul ala de stretching chiar m-a ajutat la detenta. Am fost azi la scoala, prima zi cand a fost uscat terenul si am dat slam dupa slam la cos de 2.80. Inainte trebuia sa ma chinui putin.

care program de streching?

smiley19
18th March 2005, 14:33
Nu stiu cum ii zice. Am doar exercitiile printate pe foi.

just_me
18th March 2005, 20:22
mi-am aruncat si eu ochii pe aa3(primul program de detenta pe care il vad) si am vazut ca 3 exercitii din 6 solicita foarte mult gambele..problema pt mine e ca eu am deja gambele foarte bine dezvoltate(fac sport de pe la 7 ani-fotbal,handbal,volei si in fine basket)..asa ca intrebarea e urmatoarea(pt Raptor) : daca fac tot programul e posibil sa imi creasca gambele intr-atat incat sa devina niste greutati si sa nu mai sar ? si ce s-ar intampla daca as exclude din antrenament exercitiile care imi solicita gambele?
In alta ordine de idei am intrat la tine pe site la articles si nu am gasit exlicatii pentru exercitii(posibil sa nu fi cautat destul de bine) si ca sa evit niste cautari inutile voiam doar sa stiu ce inseamna depth si drop jump..pls

Raptor
18th March 2005, 23:18
1) Air Alert 3 = program periculos si nefolositor
2) Gambele sunt activate la orice exercitiu
3) Eu nu explic exercitiile (nici nu ma chinui sa le explic), se presupune ca trebuie sa ai deja o baza in asa ceva. www.exrx.net e locu potrivit ca sa aflii cum se fac. Mai exact, http://www.exrx.net/Lists/PowerExercises.html - au gif-uri animate cu ele.

nr15
19th March 2005, 09:22
raptore! ..cand mergem la sala aia de care ziceai :P ..
ieri tocmai am reusit "performanta " sa pun 400 la presa ..ca tot imi zicea un prieten de-al meu ca o sa incerce :P:d

Raptor
19th March 2005, 14:05
Pacat ca presa nu prea foloseste la nimic (bine... nimic = vreo 30% din detenta pentru cvadricepsi). De ex eu cel mai mult am facut cu 140 KG la presa (la sala la Parjol) iar unde fac eu acuma fac cu ... stai sa calculez... vreo 80-100 KG.

Deci de 4 ori mai putin... si tot am dat de sus acum cateva zile in POLI la ala destul de inalt de langa cismea. Cvadricepsii ajuta mai mult la saritura de pe 2, de pe 1 fac relativ putin (in mod activ) si mai degraba ajuta in mod pasiv (absorb contactu).

smiley19
19th March 2005, 21:28
Pai nr15 parca e saritor de pe 2.

nr15
19th March 2005, 22:09
iti explic eu ce a vrut el ( raptor) sa zica :
am mai discutat asta cu el ....: eu pot impinge asa mult la presa de exemplu pt ca am f bine dezvoltati cvadricepsi dar acesti muschi nu sunt nii pe departe singurii care ajuta la detenta
daca as avea la fel de bine dezvoltat si lantul posterior probabil ca as mai castiga 10 -15 cent in detenta
am spus doar 10-15 pt ca deja de la detenta de 1 m in sus ..nu poti sa mai cresti 50 de cent de ex ....acelea ar fi cazuri mullllt prea rare

Mihai
19th March 2005, 22:10
Ce faci ma nr15? O iei pe urmele lu raptor cu explicatiile si denumirile :P

nr15
19th March 2005, 22:48
no way !!! nu ma complic intr-atata ..
si inainte si dupa ce am vb cu raptor tot de cvadricepsi stiam ..si nu m-am chinuit sa-i mai invat si pe restul :P

smiley19
19th March 2005, 23:14
nr15 nu ne dai si noua filmuletu facut cu mobilu?

Raptor
19th March 2005, 23:17
Restul... adica biceps femoris si gluteus maximus? Ce mare lucru sa stii doi muschi in plus. Bicepsu femural e in spatele piciorului, iar gluteus maximus e fundu. Amandoi ajuta la "hip extension" adica extensia sholdului, cel mai important lucru in detenta (dpv biomecanic).

Anyway, dupa cate am vazut la tine (la nr. 15) si din ce am vazut de pe inregistrarea video de atunci, tu sari "aiurea" in sensu ca sari numai din cvadricepsi, nu te lasi pe spate asa cum ar trebui de pe doua (asa cum fac cei din NBA de ex).

Ideea de pe doua e ca genunchii sa nu depaseasca varfurile picioarelor ceea ce la tine se intampla, ba chiar in mod exagerat. Cu alte cuvinte, in loc sa te indoi de la shold (ceea ce ar insemna sa-ti folosesti lantul posterior), te indoi de la genunchi, adica sari din cvadricepsi.

Tocmai de-asta pe tine te ajuta ca faci cu multe KG la presa, pentru ca sari in felul asta. Cum eu nu pot sa sar de pe doua, nu am ce sa zic... decat ca ai putea sari si mai bine daca ti-ai face lantul posterior si ai invata sa-l folosesti. Si eu la fel.

nr15
19th March 2005, 23:40
apropo: cand vad si eu inregitrarea ??????aia:(:(

nr15
19th March 2005, 23:49
nr15 nu ne dai si noua filmuletu facut cu mobilu?
pot fi vazute cu quick time player sau nokia player
sunt mici ca sunt facute cu tel mobil:(



http://rapidshare.de/files/930337/Video_01_.3gp.html


http://rapidshare.de/files/930352/Video_02_.3gp.html


http://rapidshare.de/files/930357/Video.3gp.html

Raptor
20th March 2005, 00:31
Could not open the file because it's a file that QuickTime does not understand (citat)

nr15
20th March 2005, 00:51
DEPINDE CE VARIANTA DE QUICK TIME AI

DACA VREI SA SE DESCHIDE LA SIGUR
DOWNLOADEAZA PLAYERUL ASTA DE AICI



http://www.nokia.com/nokia/0,5184,5371,00.html

DESI E PACAT :( CA SE VEDEA MAI BINE CU QUICK TIME DECAT CU NOKIA PLAYER

Mihai
20th March 2005, 10:34
Nr 15 cate kg erau in total la presa?

nr15
20th March 2005, 10:43
sunt 3 filmulete
in fiecare greutatea difera
cel mai mult 400 fix .. si celelalte doua 350-370

smiley19
20th March 2005, 13:19
Mie mi se deschid filmuletele. Cu Quick Time Player. Inregistreaza si un clip cu un slam cu 2 maini.

nr15
20th March 2005, 13:24
cu mobilul nu s-ar vedea nimic ...pt ca inregistreaza prea mic :( si nu are zoom optic:(

Raptor
28th March 2005, 21:56
Vreau sa anunt ca doresc sa fac un site gen www.detenta.ro (care vad ca nu exista)... din care sa scot bani. Are cineva posibilitatea de hosting/domeniu? Bineinteles, castigurile s-ar imparti.

MadSkillz
28th March 2005, 23:59
Vrei doar hosting sau si design?Tii neaparat la .ro?

Raptor
29th March 2005, 00:05
Design ma ocup si eu... hosting n-am. Si ar fi preferabil .ro sau .com, ma rog, ca asa pot sa-i pun .tk da' e cam aiurea.

MadSkillz
29th March 2005, 00:50
Aiurea nu e.Daca un magazin arata bine si marfa e expusa frumos, nu prea conteaza ce scrie pe firma.Iar hosting`ul te costa 10$ pe luna .. cred ca iti poti permite chiar si daca n-ai scoate nici un ban cu site-ul tau.

bebe76
29th March 2005, 01:08
:) Pentru Raptor : inca nu am auzit pe nimeni sa scoata bani din detenta , poate cel mult din banca . Dar oricum, mi-ar face placere sa iti dezvolti un "program" si sa ii arati lui Jordan cum sa sara / Nicoletei Luciu .

Raptor
29th March 2005, 07:04
Mentionez ca nu am sursa de venit ;)

Iar din alt punct de vedere, eu sunt dispus sa antrenez pe oricine (din Bucuresti) care ma plateste, in sensu ca sa-i fac o serie de teste, sa ma duc cu el la sala, sa-i fac un program, periodizare etc.

MadSkillz
29th March 2005, 07:29
Poate nu ai sursa de venit dar daca site-ul e cat de cat rentabil, poti plati 10$ pe luna zic eu.Daca insa nu scoti 10$ pe luna cu el, nu merita sa il faci ;)

smiley19
29th March 2005, 14:34
Raptor vrei sa urmezi exemplul lui Kelly? Nu ca ar fi o idee rea. Daca as sta in Bucuresti serios ca as apela la tine.

Raptor
29th March 2005, 15:30
Pai, tocmai am vorbit cu unu care auzi ce face... vinde dischete cu Air Alert... cu 10$! Si m-am gandit... daca un idiot ca ala face asa ceva si da un asemenea program de "utter shit" pe atatia bani, atunci de ce nu as face si eu la fel la nivel inalt? Mi s-a facut scarba cand am auzit...

bebe76
30th March 2005, 02:24
Daca tot vrei sa te apuci serios de treaba incearca sa iti oferi serviciile unui club de juniori . Tot se intreaba cineva daca exista in Rommania dunker-i adevarati . Si eu zic ca exista cativa dar mai e loc .

Raptor
30th March 2005, 12:33
Nu ma apuc sa fac programe la "copii", pentru ca nu de asta au ei nevoie. Au nevoie sa joace si sa se simta bine. Daca deja de mic esti bagat in munca si alte aberatzii, iti pierzi placerea de a juca si iti pierzi totul pana la urma. Ar trebui sa fie lasati sa joace si sa se simta bine.

MadSkillz
30th March 2005, 18:40
... si eventual dusi la Neverland Ranch :)

Raptor
30th March 2005, 20:36
Wtf?

Marshall
16th December 2005, 17:02
Raptor zi-mi si mie unde gasesk Detenta de cangur k nu o mai gasesk nici ku google?

Raptor
17th December 2005, 12:58
Pai, www.streetballromania.tk

nervus
29th January 2006, 00:26
este un program air alet, era I, II, III, reperfectionate s perfectioanate, se vb ca ajuta, l-am ncercat, dar mai mult mi-a placut ceea ce fac eu, dar pentru doritori pot sa-l incerce pe air alert

Raptor
29th January 2006, 01:02
Sau mai bine nu... (air alert fiind unul din cele mai JAF "programe" de acest gen)

just_me
30th January 2006, 18:45
dar tu de unde stii raptor? l-ai facut tu sau ai auzit de la altii care au cedat dupa prima saptamana de febra musculara?

Raptor
30th January 2006, 19:20
Vai ce dragutz. In primul rand - se bazeaza pe activitati plyometrice de intensitate mica, ceea ce nu e exact ce trebuie ca sa dai intensitate MARE.

Apoi, volumul e prea mare, ceea ce duce la supra-antrenament.

Next on, nu ajuta cu nimic dezvoltarea fortzei musculare, care ar trebui sa fie pe primul plan.

Prin urmare, exercitiile de gen Air Alert, in afara ca sunt obositoare si aberante, nu dau rezultate decat in urmatoarele cazuri:

1) La jucatori cu fortza musculara mare dar care sunt "heavy on their feet";
2) La incepatori;
3) La persoane care au deficiente biomecanice (care nu se "misca" cum ar trebui).

In rest, Air Alert este o aberatie si IN NICI UN CAZ nu este raspunsul pentru o detenta mai mare.

Dudubetwin
2nd February 2006, 16:08
ai dreptate Raptor!! am facut Air Alert vreo 2 saptamani jumate si nu mai puteam !! ma dureau picioarele ingrozitor!! am mers la basket si nu puteam sari mai mult de 25 de cm !! oricum !! a trebuit sa iau o pauza de 1 luna .. in care nu am facut nici educatie fizica !! am stat pe tusha asa de mult pt ca tot simteam dureri in picioare !! asa te simti dupa Air Alert ca dupa o alergare de la maraton !! numai ca dupa alergare iti revii repede... in o zi ... sau cateva ore de somn ..dar dupa air alert de 2 saptamani in o luna nu esti recuperat 100 % . Nici nu vreau sa ma gandesc la ce s`ar fi intamplat daca faceam tot programu !!! ESTE O PORCARIE!! asa ceva nu am mai vazut !! NU FACETI ASA CEVA !! DAUNEAZA GRAV SANATATII!!

Raptor
2nd February 2006, 17:35
Mai grav e ca in loc sa te ajute prin exercitii care sa te invete sa generezi intensitate MARE (de care e nevoie ca sa sari MULT), ei iti baga pe gat un volum mare de exercitii de intensitate MICA.

In caz ca nu stiati, maratonistii au detenta de pe loc in juru a 30 de cm. Presupun ca nu asta vreti sa aveti... ma gandesc eu asa...

Sharkie
2nd February 2006, 17:52
Ai mai zis astea de vreo 2 ori pana acu ;)

Raptor
2nd February 2006, 17:55
Am zis si o sa le repet... pana o sa le intre la to(n)ti in cap.

kyoyf
2nd February 2006, 20:21
so....raptor....eo care am 16 ani...si 1.86...c program de detenta imi recomanzi...eventual ceva care sa nu presupuna mersul la sala...ca nu am timp....se poate fara sala?....si nu vreau rezultate uimitoare....am facut si eo 4 sapt de air alert si nu pot spune ca eram chiar asa de obosit...si mi-am imbunatatzit cat d cat...vreo 10 cm....c imi recomanzi?

Raptor
2nd February 2006, 21:29
Ce iti recomand e simplu: sa joci. Sa te aperi, sa sari, SA JOCI. Jocul in sine e de natura plyometrica, faptul ca trebuie sa te opresti, sa accelerezi, sa sari la recuperari sau sa te opresti brusc dintr-o alergare sunt actiuni "mai plyometrice" ca Air-Alertu'.

Deci asta iti recomand eu.

Si de aceea Air-Alert = Shit.

just_me
3rd February 2006, 14:21
bah raptor! doar pentru ca ai facut lectura de pasiune nu inseamna ca ai citit tot si ca ai mai si inteles tot..oricum AIR ALERT e un pogram de exercitii pliometric care e recomandat celor care au o dezv. musculara corespunzatoare..si daca mai tii minte asta ai scris(sau ai dat copy si paste) in detenta de cangur..iar daca sunt destui inapti care nu pot sa-l faca, cum ar fi bagheera care a cedat dupa 2 saptamani atunci ei NU au nevoie de programe de detenta ci au nevoie de joc si vointa..tu crezi ca rogojan a tras de fiare sa sara atat?? si sunt foarte curios ce minunatii faci tu in aer dupa cate genoflexiuni ai facut cu x% ori greutatea ta in spate..in plm..de ce va c****i atat pe voi..repet : NU ai nevoie de fiare pentru detenta ci doar de exercitiu..poate sa fie air alert3, 6,16 nu conteaza ce exercitiu..poti sa te apuci sa sari la inel sau sa sari trepte pe scari in sus si va ajuta..ce conteaza e ssa-ti doresti asta..nu sa cauti scuze ca un program iti f**e picioarele,ca altu nu stiu ce iti face..daca te dor oasele si muschii cand faci doar cu greutatea ta corporala nu imi imaginezi cum **** mea gandesti tu ca vei fi ok cand mai pui si jde' kile in spate..toti haltefilii aia care i-ai vazut tu ca sar cat casa fac haltere si greutati din copilarie..ma og..whatever

orice reseli ortogafice, gramaticale si altele pt fi puse pe seama tastaturii

just_me
3rd February 2006, 14:28
scuze pt post consecutiv
daca air alert=SHIT atunci a sari la inel de 30 ori e tot *****? nu cumva faci acelasi leap-ups????

Dudubetwin
3rd February 2006, 14:48
da de ce esti asa de pornit ??? pe langa faptul ca folosesti un limbaj vulgar... il mai si subestimezi pe Raptor care cred ca are foarte multi ani de studiu !! nu vorbeste asa ca nu are ce face !! nu cred !! sunt sigur!!

Danila
3rd February 2006, 15:33
Loooooooooooooooooooooool:happy

Raptor
3rd February 2006, 16:54
Just_me are probleme si trebuie inteles/tratat.

Ii vor raspunde dupa ce mananc, ca sa nu ma indispun.

Eu cred ca am fost destul de clar in ceea ce am scris, insa se pare ca pentru unele (si poate ca nu ar trebui sa folosesc pluralul) persoane nu am fost.

Nu-i nimic.

Voi fi, dar wait a sec.

centauru'
3rd February 2006, 17:33
as vrea sa stiu si eu care e diferenta intre aa si ddc si ca sa iteleg am si eu o intrebare apropo de treaba asta.... cand faci geno cu saritura undeva mai sus e scris de raptor ca iti faci genunghii varza...in ddc la un moment dat tre sa faci geno cu saritura + bara cu greutati in spate...intrebarea mea e care dauneaza mai mult prima sau a 2 a si de ce?

Raptor
3rd February 2006, 17:55
Am mancat (si nu branza), deci o sa raspund (desi se pare ca degeaba vorbesc... unii oameni sunt atat de incapatanati chiar si cand li se explica cu argumente clare si logice).

Acum sa o luam pe rand:


bah raptor! doar pentru ca ai facut lectura de pasiune nu inseamna ca ai citit tot si ca ai mai si inteles tot..oricum AIR ALERT e un pogram de exercitii pliometric care e recomandat celor care au o dezv. musculara corespunzatoare..

Corect. Am facut "lectura" de pasiune, insa vezi tu ca lectura de pasiune se inmagazineaza mai bine decat orice ai face fortzat. Altfel toti am fi premianti la scoala.

Nu stiu unde se precizeaza ca este facut pentru cei care au baza musculara, si te rog sa-mi definesti tu ce inseamna cineva care are baza musculara (sau macar sa-mi dai ce zic ei).

2)
si daca mai tii minte asta ai scris(sau ai dat copy si paste) in detenta de cangur..iar daca sunt destui inapti care nu pot sa-l faca, cum ar fi bagheera care a cedat dupa 2 saptamani atunci ei NU au nevoie de programe de detenta ci au nevoie de joc si vointa..

Nu am dat nici un copy paste. Asta in caz ca ai dubii de genu asta. Inapti nu exista, decat mental poate, sau oameni cu probleme de sanatate. Tu nu il cunosti pe bagheera si deci nu poti sa vorbesti despre el.

Ideea e urmatoarea: tu nu cunosti principiile care stau la baza unei sarituri. Nu cunosti ce face fiecare muschi, nu cunosti capacitatile musculare, nu cunosti o sumedenie de lucruri. Si cand nu cunosti, dupa mine, ar fi bine sa nu vorbesti (mai ales cand nu aduci argumente logice pe care sa iti bazezi ideile).

3)
tu crezi ca rogojan a tras de fiare sa sara atat?? si sunt foarte curios ce minunatii faci tu in aer dupa cate genoflexiuni ai facut cu x% ori greutatea ta in spate..in plm..de ce va c****i atat pe voi..

Nu e nevoie sa folosesti termeni "out of the ordinary". Oricum o sa-ti cenzurez eu (de fapt chiar ma gandisem sa-ti sterg postul cu totul, insa uite ca nu ti l-am sters).

Ca tot ai adus vorba de Dan Rogojan, care se afla printre noi in acest forum, vreau sa iti zic ca, atat pe cat il cunosc eu pe el, este un genetic freak din punct de vedere al capacitatii sale plyometrice, musculare. Ce vrea sa insemne asta este ca, din punct de vedere genetic, dar si in urma miilor de sarituri in viteza pe care le-a efectuat capacitatea muschilor sai de a NU CEDA atunci cand fortze mari ecentrice (negative, in coborare) ii "invadeaza". Cu alte cuvinte, este in stare sa stabilizeze si sa UTILIZEZE fortza care se genereaza in urma faptului ca sare in viteza foarte mare. Unii oameni sunt mai inclinati spre a rezista mai mult stresului muscular de acest gen, iar altii nu.

Conteaza si forma picioarelor (de ex ma uitam acum ceva vreme la un slam al lui Dan din Plumbuita si am pus pauza exact cand era "indoit" din piciorul de saritura - si pur si simplu piciorul sau stang avea forma unei paranteze... deci exista si o elasticitate in oase daca e sa o luam la rece). Conteaza si ratia partii de sus vs. partii de jos a piciorului (deoarece cvadricepsilor (adica muschilor din fata piciorului) le este mult mai greu sa stabilizeze un genunchi care este departe de centrul de greutate al corpului decat unul care este aproape de centrul de greutate (adica o lungime "benefica" sariturilor ar fi ca partea de sus a piciorului (de la shold la genunchi) sa fie "mica".

Apoi, partea de jos a piciorului (adica de la genunchi in jos) ar fi bine sa fie cat mai lunga (pentru ca tendonul lui Ahile sa fie si el cat mai lung) si pentru ca, spre deosebire de parghia "de sus" (shold-genunchi) care ingreuneaza sarcina cvadricepsilor de a stabiliza, parghia de jos este extrem de benefica crescand raza de actiune a picioarelor. Cu cat raza de actiune (adica "pasul") este mai de amploare, cu atat esti mai "predispus" la o saritura mai eficienta.

Deci observi foarte bine ca e complicat si in acelasi timp nu e, atata timp cat menti o ordine logica in cap. Nu exista "un singur raspuns" sau "cel mai bun exercitiu pentru detenta", ci exista sa iti gasesti punctul slab si sa-l lucrezi. Si punctul slab este in general FORTA, si nu capacitatea plyometrica.

Revenind la ce ziceai tu cu ce minunatii fac eu in aer, eu nu fac nici o minunatie dar nici nu sar putin. In plus, eu n-am zis ca sar mult sau ca dau cine stie ce slamuri, insa asta nu schimba cu nimic situatia (realitatea fizica sau biologica). Faptul ca eu nu pot sa pun masa musculara pe mine din cauza ca nu pot manca nu te priveste pe tine si nu are nici o relevanta. Oricum, ca sa stii, ordinea pentru o masa musculara exploziva si eficace este:

1) Nutritie (adica ce mananci, cum si cat);
2) Odihna;
3) Antrenament.

Dupa cum vezi, antrenamentul (adica ce faci la sala) pica abia pe locul 3, si daca 1) si 2) nu sunt in regula, atunci 3) nu este eficient si deci nu prea iti foloseste la nimic. Cu alte cuvinte - cazul meu. Dar asta nu are importanta pentru ca eu nu sunt un etalon pentru nimeni. Fiecare are corpul sau, are % de grasime corporala propriu, are musculatura proprie, are hormonii proprii etc.

Nu e asa simplu sa zici "pai tu de ce nu sari mult, nu te duci la sala? de ce dai sfaturi la altii". Pur si simplu sunt atat de multi parametrii incat nu poti sa spui asa ceva. Si chiar si daca mananci mult, daca suferi de o disfunctie de hormoni (in principiu - testosteron), nu prea poti sa pui masa musculara.

Eu cel mai mult am facut genoflexiuni cu 80 de kg (vreo 3 repetari), la o greutate corporala de 70 de kg. Deci am facut cu 1.ceva % din greutatea mea corporala. 1.ceva nu e in nici un caz o performanta, deci nu ai ce sa spui.

4)
repet : NU ai nevoie de fiare pentru detenta ci doar de exercitiu..poate sa fie air alert3, 6,16 nu conteaza ce exercitiu..poti sa te apuci sa sari la inel sau sa sari trepte pe scari in sus si va ajuta..ce conteaza e ssa-ti doresti asta..

Ai si nu ai nevoie de fiare. E ca si scoala, liceul, facultatea etc. Poti sa consideri jocul in sine scoala, Air Alert liceu si sala de fortza facultatea.

Cand incepi sa joci practic faci scoala sariturii. Ajungi de la 30 de cm detenta la 55 de cm. Apoi poate ai gasit Air Alert si il faci. Ajungi de la 55 de cm la 70 de cm. Dar ca sa ajungi la 1m? Ce trebuie sa faci? Sa iti cresti fortza musculara, adica sa te duci la facultate. Daca vrei salariu de 20.000.000 lei pentru ca nu te multumesti cu cel de 5.000.000 oferit de firmele care angajeaza oameni care au doar liceul si n-au facultate, te duci la facultate. Altfel nu ajungi sa ai 20.000.000 de la firmele care cer facultate. Nu stiu daca e exemplul cel mai potrivit, dar sper ca intelegi ideea.

Cu alte cuvinte, Air Alert te ajuta, insa nu e linia dreapta intre doua puncte A si B. Cel mai scurt drum intre doua puncte e o linie dreapta si nu "pe ocolite", iar aceasta linie dreapta consta in antrenament "ca lumea" si nu aberatii gen Air Alert.

Adevaru e ca e importanta si tehnica sariturii (tehnica pe care Dan, dupa parerea mea, o are cel mai bine dezvoltata din toti dunkerii de pe 1 picior pe care i-am vazut (inclusiv din strainatate)). Conteaza rotatia pe care o faci pe piciorul de saritura, conteaza felul in care te zmucesti din shold, conteaza dorinta cu care sari, conteaza felul in care iti controlezi membrele (ce faci cu mainile, cum te indrepti din spate) si atatea lucruri care numai sarind le inveti.

La sala te duci pur si simplu pentru a-ti dezvolta muschii si a pune mai multa fortza in spatele miscarilor pe care le ai atunci cand sari. Mai multa fortza = saritura mai mare.


nu sa cauti scuze ca un program iti f**e picioarele,ca altu nu stiu ce iti face..daca te dor oasele si muschii cand faci doar cu greutatea ta corporala nu imi imaginezi cum **** mea gandesti tu ca vei fi ok cand mai pui si jde' kile in spate..

Tocmai de-aia faci sala ^^^

E ca si cum ai zice "daca nu stii cat face 2+2, cum vrei stii matematica cand o sa rezolvi derivate de functii". Nu stii acum cat face 2+2, dar incepi sa inveti si ajungi la nivelul la care rezolvi derivate de functii. Atunci o sa se cheme ca stii matematica si ai ajuns sa stii tocmai pentru ca ai invatat.

Cand te duci la sala nu pui direct 200 de kg pe bara de genoflexiune, ci ajungi la un asemenea nivel in mod treptat. Intai 2+2, apoi 6+6, poate chiar si un 12+12, ca apoi sa ajungi la acele derivate (200 de kg).


toti haltefilii aia care i-ai vazut tu ca sar cat casa fac haltere si greutati din copilarie..ma og..whatever

Zau? Dar oare de ce sar atata? Ce au ei in plus fatza de noi?


orice reseli ortogafice, gramaticale si altele pt fi puse pe seama tastaturii

Nu cred, cred ca omul din spatele tastaturii e de vina.

Sper ca ai inteles ca nu e asa cum iti imaginezi tu. Daca ai nelamuriri, te rog ca data viitoare sa scri in mod civilizat si iti garantez ca iti voi raspunde la fel.

Numai bine.

Raptor
3rd February 2006, 18:04
as vrea sa stiu si eu care e diferenta intre aa si ddc si ca sa iteleg am si eu o intrebare apropo de treaba asta.... cand faci geno cu saritura undeva mai sus e scris de raptor ca iti faci genunghii varza...in ddc la un moment dat tre sa faci geno cu saritura + bara cu greutati in spate...intrebarea mea e care dauneaza mai mult prima sau a 2 a si de ce?

Diferenta intre Air Alert si DDC este ... de fapt... mai multe diferente. In primul rand, Air Alert se bazeaza (in mod exclusiv) pe exercitii plyometrice de mica-spre-medie intensitate. DDC se bazeaza in principiu pe exercitii pentru cresterea fortzei musculare dar include si exercitii plyometrice de mare intensitate (depth jumps si depth drops).

Acum, orice saritura este, pana la urma, daunatoare. Este jump squat (saritura cu bara pe spate) daunatoare pentru genunchi sau spate? Evident ca este, e absolut logic.

De aceea e bine ca, inainte de a ne apuca de jump squats, sa fim bine pregatiti - adica sa avem cvadricepsi bine dezvoltati (pentru a mentine integritatea genunchilor) si spate (erector spinae) bine dezvoltat (pentru a mentine integritatea coloanei). Altfel, nu e chiar bine. Totul e sa fi atent, ca mai in orice lucru in viata, nu?

La care dauneaza mai mult din cele 2, as zice ca jump squats (din moment ce se exercita presiune si pe coloana/spate, in afara de picioare). Nu ca in alte genuri de sarituri spatele n-ar fi afectat, dar oricum este un stress mai mare pe spate atunci cand ai o bara de 20 de kg pe el, evident, nu?

In principiu, poti sa eviti jump squats daca simti ca iti dauneaza, si sa compensezi cu depth jumps care fac si nu fac acelasi lucru. Jump squats afectau mai mult partea musculara de explozie pe cand depth jumps afecteaza mai mult viteza cu care muschiul realizeaza cuplajul muscular (adica trecerea din stare ecentrica (negativa, de coborare) in stare concentrica (pozitiva, de urcare)).

Deci, in loc 5 seturi a cate 8 repetari de jump squats poti sa faci:

1) 3 seturi a cate 8 repetari de depth jumps

si

2) 2 seturi a cate 6 repetari de box squats (genoflexiuni "de pe cutie").

Si obtii cam aceleasi efecte.

Flintstone
4th February 2006, 12:23
Bai just_tu, baiatul asta nici macar nu e obligat sa raspunda la toate aberatiile la care e solicitat. Dar el se chinuie. Si nu cred ca nu esti de acord ca e absolut logic ce zice el. Nu am citit cat el despre asta, dar intuitia mea feminina imi spune ca ar fi bine sa il asculti daca esti habarnist. Si esti. Ce iti spune el e varianta optima in care iti poti dezvolta detenta. Nu zice nimeni ca nu ea nu creste si daca doar joci. Adica eu iti spun ca trebuie sa mananci stand pe scaun sau in picioare. Ce, nu poti sa inghiti daca stai in cap? Poti, nene, da' nu la fel de bine. Lasa omu' sa spuna, ca spune bine!

MadSkillz
4th February 2006, 12:27
Cred ca te-ai aprins degeaba, Flintstone.

Flintstone
4th February 2006, 19:06
Si io cred la fel, da' m-am simtit bine...

just_me
4th February 2006, 21:05
nici macar nu am citit tot ce ai scris, raptor, nu din ignoranta sau altceva de genul acesta dar chiar e prea mult..
daca te-am ofensat imi cer scuze..nu ma deranjeaza cenzura..

pana la urma stii care e problema? lucrurile sunt mai gri decat le vezi tu..nu poti cataloga un program de exercitii ca air alert ca bun/shit ci poate mai degraba ca potrivit/nepotrivit pentru anumiti oameni..presupun ca acest program e facut de antrenori..daca nu ma insel inainte de a te apuca de el trebuie sa te evalueze cineva cu privire la baza ta musculara(si nu ma face sa citez ce ai scris in ddc despre necesitatea unei anume dezv musculare pt a putea duce la bun sfarsit exercitii pliometrice), daca tu nu esti destul de obiectiv.dupa evaluare constati mai multe situatii
1. nu ai baza musculara
remediere : alimentatie(de preferat sanatoasa nu shaorme kebabi si falafeli..asta e mancarea manelistului, de obicei burtos si scarbos)
2. ai baza musculara
poti sa faci exercitii pliometrice sau forta cu fiare
obs:
1.daca esti pusti de 16 ani nu e prea recomandat sa mergi la sala pentru ddc
2.daca nu esti pusti si ai tot ce-ti trebuie atunci, ca sa eviti dureri nedorite de picioare ai putea sa incerci putina incalzire inainte de aa/fiare.
3.no pain/no gain

P.S. inca o data : @raptor NU ITI CONTEST CUNOSTINTELE dar faci niste delimitari prea stricte cand oamenii sunt atat de diferiti..nu poti spune la doi oameni(unul f bine pregatit fizic, iar celelalt consumator zilnic de produse fast-food ca nu le face bine un regim de exercitii, de viata, etc..cred)
P.P.S @ bagheera : NU TE MAI BAGA IN DISCUTII DESPRE CARE NU AI HABAR SI NU MAI VB DESPRE OAMENI DESPRE CARE NU AI HABAR..rade lumea de tine, nu de alta (daca ai sub 15-16 ani poti ignora acest "sfat")

Raptor
4th February 2006, 22:02
Nu, din simplu fapt pentru ca Air Alert nu prea e potrivit pentru nimeni pentru ca... e structurat gresit si aberant. Si e facut ca sa ia banii la fraieri, cam asta e faza. Ei nu au inteles principiile plyometrice ale lui Verkoshansky (inventatorul lor de origine rusa) si au inceput sa arunce aberatzii pe geam cand au facut programul.

Aberatzii, asta mai ales din punct de vedere al volumului, nu neaparat al exercitiilor. Pur si simplu volumul exercitiilor e extrem de mare si duce la supra-saturarea muschilor cu exercitii de intensitate mica. Iar exercitiile de intensitate mica nu te ajuta sa obtii performante mari.

In fond, daca pui niste copii de 5 ani o sa fie in stare sa faca sarituri si stuff like that cu usurinta, fara sa faca squats cu 1.5 ori greutatea lor. Asta pentru ca "bouncyness" este cel mai bun la copii si nu la adulti - de aceea Air Alert incearca (mai mult sau mai putin eficient) sa readuca acel bouncyness inapoi in adult, unde adultul are deja fortza spre deosebire de copilul de 5 ani.

Cat despre obiectivitatea mea... sunt obiectiv 100%, asta si in viata de zi cu zi.

Daca nu ai baza musculara... poti sa faci exercitii de fortza pentru ca asa o sa ti-o cladesti (in afara de evidenta alimentatie).

La observatii:

1) Nu vad de ce (?);
2) Adevarat, dar asta ar trebui sa fie ca o axioma;
3) Nu exista no pain no gain. Cand exista pain = exista probleme si trebuie sa te opresti. Durerea = modul prin care corpul iti spune ca ceva nu e in regula, si daca continui s-ar putea sa faci mai rau.

Delimitarile stricte tin de punctele slabe pe care le are fiecare, iar asta nu am de unde sa stiu. Eu vorbesc de delimitari din punct de vedere a fortzei musculare.

PS. Iti multumesc ca mi-ai destainuit ca am vorbit de pomana la acel post mare. Poate ca nu te intereseaza atat de mult subiectul pe cat s-ar parea. Ciudat.