PDA

View Full Version : Despre echipa nationala...III



malmö
8th December 2004, 23:55
:rolleyes: A fost in sfirsit anuntat oficial noul antrenor al nationalei, “noutate” cunoscuta de mine imediat dupa “episodul Armenia”. Ii urez rabdare, un cap "cit sapte" si mai ales continuitate pentru a putea spera la succes. Va avea mult de suferit cu toate ca nu va arata. Are de pe-acum o anumita stare de nervozitate emotionala, ce va lua amploare cu trecerea vremii. Fenomen firesc. Starea sa de stress si nervozitate (de tip sinusoidal) se va amplifica si datorita semnalelor negative ce se vor aduna cu precadere in primele 8 luni ale lui 2005. Si-a dorit mult acest post si iata ca reusita il trezeste la o realitate "dura"- o grea "povara si-a asumat". Pina spre finalul acestui an va avea intocmite peste 50 de schite si planuri toate vizind prima parte a anului 2005. Nu pot sa nu remarc stilul diabolic al ”vulpilor batrine”de a nu-si asuma responsabilitatea in caz de esec, precum si directele presiuni amenintatoare facute noului numit, inainte ca cerneala sa se fi uscat pe hirtie. De fapt "siretii vulpoi" au reusit sa-si puna pielea la adapost fiind scutiti de ”durerile de cap” ce vor veni.
Pentru a nu fi categoric si a lasa loc speculatiilor si comentariilor voi aminti doar, ca perioada actuala pe care V Piturca o va parcurge cu nationala, va fi compusa fie din:
- 2 etape (valabil in cazul renuntarii la mandat inainte de termen), sau
- 3 etape (valabil in cazul ducerii mandatului pina la final)

Obs. Ambele cazuri contin atit perioade descendente cit si ascendente, diferind in ansamblu unul de altul. Pe masura ce 2005 isi va intra in drepturi vor fi prezentate mai multe detalii.
Nationala Romaniei are nevoie in primul rind de timp si multa liniste in jurul ei pe o perioada de cel putin 6 – 7 luni. Continuitatea si omogenizarea unui lot se va realiza greu in cazul nationalei. Mai mult ca sigur si din motive multiple V Piturca in primele 6 -8 luni va aplica metoda “rotirii permanente”. Adevaratele succese vor incepe sa apara cu un lot aproape in totalitate schimbat. Din nefericire vor avea de parcurs un drum “lung” spre acel rivnit joc modern fara de care trebuie sa nu fii normal sa pretinzi participarea in CM sau CE. “S-auzim numai de bine”!

adi_cta
9th December 2004, 00:58
In ce priveste nationala ma declar scarbit de cele ce se intampla in jurul si in sanul ei. Toata aceasta tevatura cu alegerea selectionerului cand practic se stia de la bun inceput cine o sa fie, toate declaratiile pe care le vezi si citesti prin media, toate aceste jocuri de culise nu pot ajuta nationala sa se redreseze. Din cate vad eu, nationala a ajuns o afacere de familie: ala nu este bun ca nu este in gratiile nu stiu cui, alalaltul nu e bun ca nu promoveaza jucatorii nu stiu cui, ala ca............. si tot asa. Eu nu stiu cum de se accepta asa ceva. Cat trebuie sa mai asteptam pana cand o noua generatie de oameni care vor cu adevarat sa faca cate ceva pentru fotbalul romanesc va prelua fraiele fotbalului din Romania. Actuala conducere inca se mai ascunde in spatele unor rezultate de mult apuse si care nici macar nu sunt datorita lor, ci unor oameni care si-au dat sufletul si toata daruirea pe teren. Eu cred si imi doresc ca acesti sportivi care au adus atatea bucurii in sufletele romanilor sa se ocupe si de aceasta ultima sarcina: curatarea fotbalului romanesc de acei mascarici si bufoni care tin cu orice pret de acele scaune.

Zapada
19th December 2004, 16:39
Piturca va incasa o prima de 300 000 dolari daca califica echipa in 2006 si fi sigur suedezule ca va face totul ca sa califice echipa.
Piturca e un bun selectioner in primul rind si apoi e si un bun tactician iar selectia se va face in functie de adversar si joc (acasa sau in deplasare)

Doar atunci cind nu mai sint sanse de calificare pentru 2006 va incepe o reconstructie a echipei pentru 2008

craciun fericit!