PDA

View Full Version : Sezonul NCAA 2006-2007



cristane
3rd November 2006, 15:10
Acum, cu descoperirea programelor p2p ce ne aduc aproape toate sporturile americane, cu siguranta vom urmari si destule meciuri din NCAA, asa ca nu cred ca strica un topic separat pentru acestea :yeah:

Asadar...

Noul sezon din NCAA debuteaza marti, 7 noiembrie.

Ca si pina acum, colegiile americane sint impartite in trei divizii valorice mari (Division I, II si III), fiecare dintre acestea avind, la rindul lor, zeci de conferinte si sute de echipe inscrise.

Primul nivel valoric, NCAA Division I, are la start pentru acest nou sezon 334 de colegii, impartite in 31 de conferinte diferite.

In martie, la finalul sezonului regulat, 65 de colegii se califica in turneul play-off: cele 31 cistigatoare ale conferintelor, plus alte 34 de echipe, alese in urma unor sondaje (de obicei, cele 34 de echipe alese sint cele mai bune din conferintele cu adevarat puternice, precum ACC, Big East sau Big 12).

Ce nu stiu acum (si nici n-am gasit ceva relevant pe net) este daca exista vreun roman in NCAA Division I. Anul trecut a fost Enescu la Manhattan Jaspers, dar pe site-ul acestei echipe romanul nu mai apare in Rostersul pentru noul sezon. Daca stiti voi ceva in plus, let everone know ;)

Florian GG
3rd November 2006, 18:23
Eu as vrea sa-l vad pe Oden e la Ohio State University sau Durant de care am auzit multe de asemenea. Da' Moldoveanu unde joaca pana la urma? Sau Catalin Baciu (am citit ca a primit o bursa din state)?

za_horse
3rd November 2006, 18:52
Eu as vrea sa-l vad pe Oden e la Ohio State University sau Durant de care am auzit multe de asemenea. Da' Moldoveanu unde joaca pana la urma? Sau Catalin Baciu (am citit ca a primit o bursa din state)?

Astia parca sunt inca prin liceu ;) Mai trebuie sa asteptam pana ii vedem in NCAA. Pana atunci: bafta la bac!

Nightfly
5th November 2006, 22:26
Ar mai fi de vazut Noah si Hibbert care au facut spectacol in duelul direct de anul trecut transat de Florida. Dupa parerea mea NCAA se compara si este chiar superior uneori nba-ului ca spectacol si abia astept sa vad ceva meciuri

cristane
7th November 2006, 12:25
Tocmai am citit ca Vlad Moldoveanu a semnat cu George Mason University, incepind cu sezonul viitor. Asadar, din 2007, vom avea un roman la una din echipele de top din NCAA Division I, si, implicit, cu mari sanse de a ajunge in draftul NBA, daca evolutiile lui vor fi pe masura.
Pina atunci, Moldoveanu mai are un an de liceu, la St. John's High School. Ca fapt divers, meciul dintre St John's si St. Joseph, din 27 ianuarie, va fi transmis in direct de ESPN.

Cit despre Catalin Baciu, am gasit stirea asta (http://sports.yahoo.com/ncaab/news?slug=rivals-63372&prov=rivals&type=story_recruiting) pe yahoo. Lasind la o parte faptul ca e considerat lituanian, Baciu se pare ca nu duce lipsa de oferte de la echipe mari din NCAA.

Florian GG
7th November 2006, 17:30
Niiice...ms pt info :D Imi doresc din tot sufletul ca Vlad sa ajunga in NBA cat despre Catalin Baciu ii prevad un viitor promitator chiar de NBA daca se tine de treaba. Mi-a placut extrem de mult cum a jucat la europenele U18 de la Sibiu :ok:

YodaRo
7th November 2006, 18:07
Wow George Mason Univ? sunt vecin cu ei o sa merg la meciuri sa il vad.

Zabriskie
7th November 2006, 20:31
Pai si liceul l-a facut in Washington...

cristane
7th November 2006, 20:44
... si il face in continuare :)