PDA

View Full Version : Golf Experiences



paddyslam
19th July 2010, 15:14
Cred ca am mai zis asta odata dar apoi am uitat… Propuneam un thread separat unde lumea sa povesteasca/discute cand avem vreme despre diferitele experiente de golf personale (bune/rele/interesante/etc.). Here we go...

@Dorin – daca ai jucat deja pe Bro Hof, iti sugerez sa incerci daca poti sa il joci din nou si dupa turneul PGA. Am avut ocazia sa joc pana acum doua terenuri inainte si dupa (nu foarte mult dupa!) o competitie oficiala importanta: K-Club (Arnold Palmer Course) inainte/dupa Ryder Cup si Carton House (Montgomery Course) inainte/dupa Irish Open si pot sa zic ca scorul mi s-a imbunatatit clar in ambele cazuri dupa turneul oficial, si parerea a fost impartasita fara echivoc si de alti parteneri de joc. Cu alte cuvinte, e destul de clar ca profesionistii au viata mult mai ‘usoara’ (relativ vorbind bineinteles) din cauza conditiilor in care sunt prezentate terenurile in competitiile oficiale… (multe din schimbarile in bine/usor erau de fapt destul de evidente). K-Club e un soi de varianta irlandeza a lui Bro Hof… un teren superb by all means (au doua de fapt acolo), dar foarte ‘american’ ca stil ( http://www.kclub.ie/ )

@ corina_jga – din curiozitate: Turnberry suna evident foarte scotian, dar Country Club imi suna putin American… E vorba de celebrul teren din Scotia sau e o varianta Americana de Turnberry? (asa cum in America exista mai bine de 20 de locuri care se cheama Dublin…). Merg si eu in vacante in Tenerife destul de regulat cu familia si am jucat odata (de mult) un teren linga Playa de las Americas dar nu-mi mai amintesc cum se numea exact… Banuiesc ca sunt mai multe in zona aia…(?) Trebuie sa recunosc ca in vacantele de acolo nu ma prea gandesc la golf si prefer sa ma 'concentrez' la statul cu burta la soare… :)

paddyslam
19th July 2010, 15:21
Pot zice acum ca mi-am implinit in sfarsit un vis mai vechi… Weekend-ul care a trecut am reusit sa completez (probabil mai repede decat ma asteptam) ceea ce eu unul as numi “The Holy Trinity of golf shows”:

British Open @ Old Course (St. Andrews)
The Masters @ Augusta National si
Ryder Cup @ …whatever (K-Club in cazul meu)!

Partea ‘proasta’ e ca dupa asta nu stiu cat de mult ma va mai ‘excita’ sa merg la alte turnee de golf… Dar vom vedea…

O sa revin poate mai incolo cu alte amanunte despre St. Andrews si celelalte… Toate au fost experiente extraordinare!

Dorin
19th July 2010, 18:49
Felicitari. Am vazut persoane cu telefon agatat de gat. Era totusi voie sa fotografiezi?:yeah:

paddyslam
19th July 2010, 19:44
No way! Cei cu telefoane sunt oficiali intr-o calitate sau alta - golfing officials, Open village workers, etc. - un turneu ca asta e o operatiune imensa si sunt sute (poate mii) de indivizi care lucreaza in incinta respectiva. Poza aia e facuta din fata oficiului unde trebuie sa-ti lasi telefon/aparat foto/etc. (iti dau un tichet cu numar si vii si ti le ridici cand iesi afara). Dupa aia treci prin X-ray checks, etc. Daca vrei poze, te duci intr-una din zilele premergatoare turneului (practice days)... atunci e voie. Mai mult ca sigur acelasi tip de setup o sa fie si la Ryder Cup.

http://www.opengolf.com/en/Information.aspx?selectedItem={245A1F19-1004-4440-A0B1-D62F7DF99313}
http://www.opengolf.com/en/Information.aspx?selectedItem={20C24B61-B8E3-4800-9879-ECFBFAFC8E9B}

O sa pun mai incolo vreo doua poze luate din afara incintei, dupa ce am plecat seara, in care se vad parte din 1st/18th fairways, clubhouse, etc...

corina_jga
19th July 2010, 20:25
Buna,
Fairmont Turnberry Isle Country Club e in Miami (Aventura Boulevard). Are 2 terenuri, Soffer si Miller. Ni s-a recomandat sa jucam Soffer, celebru pentru design... Este o experienta de vis pentru golferi, de la ceea ce vezi pana la cel mai mic detaliu de design. Este bine intretinut, ceea ce conteaza enorm. Cel putin 3 gauri imi aduc aminte sa fie puse pe insule sau aproape (suna cunoscut?). L-am jucat in iunie si ne-a parut rau ca l-am descoperit prea tarziu, pentru ca ne-ar fi placut sa-l mai jucam inca odata.
Cat despre jucatul de golf in Tenerife, ar fi pacat sa nu joci cateva terenuri de aici, macar o data. Dorin iti poate recomanda Buenavista. Campo del Sur (27 de gauri) e si el un punct de reper. Mie imi place Las Americas, pe care cred ca l-ai jucat.

corina_jga
19th July 2010, 20:31
Cat despre experientele de golf, eu cred ca suntem ca vinatorii: avem multe de povestit...
Cea mai hilara pentru mine: am declarat ca mie Valderrama nu mi s-a parut greu de jucat. Toti m-au declarat ne-normala. Dar chiar nu a fost dificil... Pentru ca noi, fetele, avem ceva avantaje. E drept ca la gaura 17 am facut donatie una bucata minge... dar cred ca sta in companie stralucita pe fundul apei.
Cea mai jenanta: Jucand Soffer, pe Turnberry Isle, la gaura 18 am jucat ultima minge. Green-ul este dincolo de apa, care mie mi s-a parut comparabila cu Sawgras, adica de speriat. Cand am ajuns in fata apei, mi s-a facut frica literalmente si nu am mai putut lovi nimic. Am jucat din 10 in 10 metri pana in apa. Imi venea sa plang...

paddyslam
19th July 2010, 21:20
Funny! Suna mai degraba a poveste de pescar cu aventura prin apa...:) Cred ca multi (ma refer la 'muritori' in domeniul golfului ca noi) simt o oarecare teama cand e vorba de lovit o minge 'over the water'. Eu mi-am facut o regula simpla: mereu iau un extra club decat as alege pt aceeasi distanta fara apa... Mai bine peste green decat in apa! Functioneaza ok (nu intotdeauna insa). Experienta cea mai neobisnuita in Florida (desi acolo nu e foarte neobisnuita) a fost cand am jucat pe un teren in care 'water hazards' erau nu doar 'water hazards' dar si 'aligator hazards' - toate 'baltile' erau pline de ei! Se uitau la tine relativ nepasatori (cel putin asa imi placea mie sa cred). Era de fapt in Key West nu pe continental Florida...
O alta experienta haioasa ('animalica') a fost cand am jucat prima oara in Arizona (Estrella Mountain). Incerc sa fiu baiat bine crescut si ma duc la cei de la clubhouse inainte sa incepem jocul si-i intreb politicos daca sunt ceva 'local rules' deosebite care trebuie sa le stim... Se uita la noi (dandu-si seama ca probabil n-am mai jucat pe acolo) si ne zice scurt: "Yes, if the ball ends up in a bush, just DON'T go after it!! You can have a free drop..." Sounds great! am zis noi... mai incolo ne-am dat seama vorbind cu altii pe teren ca e plin de serpi cu clopotei si scorpioni!! In final n-am vazut decat roadrunners, lots of them! :)

corina_jga
19th July 2010, 22:20
Apropos de aventura crocodiliana... http://www.youtube.com/watch?v=U_CXFzdbH2Y&feature=channel

paddyslam
20th July 2010, 17:43
Cei care ati urmarit British Open sunteti de acum familiarizati cu celebra 17th hole de pe Old Course – The Road Hole. Sunt putini cei care nu-s de accord ca este probabil ‘the most famous hole in golf’ si probabil si una dintre cele mai dificile (mai cu seama acum dupa ultimele modificari). In retrospect, gandindu-ma la cele trei mari competitii de care spuneam, fara indoiala timpul care l-am petrecut (aproape 3.5 ore) in standul din fata 17th green (am gasit locuri chiar in zona din dreptul steagului!) a fost si va ramane una din experientele cele mai memorabile. In general nu-mi place sa stau in tribune dar in cazul asta a meritat. Si nu e numai faptul ca era in fata 17th green, dar din standul acela ai probabil si unul din cele mai memorabile ‘fields of view’ imaginabile in golf. Cu un binoclu obisnuit ca cel care l-am avut cu mine, poti vedea si urmari foarte bine cateva din cele mai celebre repere de pe Old Course: Club House, 1st tee/fairway/green, 2nd tee/fairway, 17th fairway (dupa ce trece mingea peste Old Course Hotel), bineinteles 17th green/Road Bunker/etc., 18th tee/fairway/green! What a show! Practic in cele 3-3.5 ore care le-am stat acolo am vazut toate grupurile care au jucat in ziua respective (sambata). Este un setting remarcabil si unic in golf – spatiul respectiv fiind practic inconjurat de jur imprejur de tribune si cladiri, dand senzatia ca esti intr-o arena si asisti nu doar la o competitie de golf dar si la un show extraordinar. Daca vreodata in viitor ajungeti acolo, recomand sa includeti asta neaparat in planul zilei...

Am atasat doua poze luate de afara, la plecare. Sunt facute de la etajul si prin geamul unui double-decker bus care se misca deja, si ca urmare calitatea nu e cea mai grozava... In prima se vede Old Course Hotel (pe partea cealalta este 17th fairway) iar in fata/dreapta daca faceti zoom se vede (langa macaraua BBC) tribuna din fata Road Hole green unde am stat. In a doua am reusit sa prind in ultimul moment un crampei din 1st&17th&18th holes, Club House, etc...

Dorin
20th July 2010, 20:24
http://www.wimp.com/britishopen/ Ai fost acolo la lovitura asta?

paddyslam
20th July 2010, 21:26
Clasica lovitura! Desi nu a 'inventat' el lovitura aia acolo... s-a mai intamplat ceva similar in editiile din trecut.

Nu, nu mai eram acolo, a trebuit sa fug spre aeroport in Edinburgh in seara aia. Am plecat dupa grupul lui Woods & Clarke. De fapt se vede ca tribuna era deja jumatate goala cand Jimenez a ajuns acolo... "Efectul Tiger" - o groaza de lume a plecat dupa ce Tiger a trecut... Tipul inca are efectul asta asupra tribunelor. Le vezi de departe cum se aglomereaza cand vine si se golesc dupa ce trece... A bit wierd to be honest!

Cum ziceam insa, stand peste trei ore acolo, chiar daca nu vezi cateva grupuri la final, cu siguranta i-ai vazut devreme cand au inceput pe 1st hole!

Oricum, lovitura asta e oricum mai bine vazuta la TV. Din mijlocul tribunei unde am stat eu practic Jimenez ar fi fost opturat de zid si ai fi vazut doar mingea aparand in aer si cazand pe green...
Plus eventual un 'puff' de fum de satisfactie din trabucul lui aparand de dupa zid dupa lovitura :)

Dorin
21st July 2010, 00:04
Comentatorul de la televiziunea suedeza are 70 de ani si este formidabil. Cunoaste personal o multime de jucatori si are favorit exact pe Jimenez. E o placere sa-l auzi si ce amanunte stie despre hainele, relatiile, faptele lui Jimenez.

Dorin
21st July 2010, 00:14
Comentatorul de la televiziunea suedeza are 70 de ani si este formidabil. Cunoaste personal o multime de jucatori si are favorit exact pe Jimenez. E o placere sa-l auzi si ce amanunte stie despre hainele, relatiile, faptele lui Jimenez.
Cateva perle din comentariile lui (comentator Göran Zachrisson) de la golf

It is rare that golfers are coming from London. There are so many other things to do, such as eat hamburgers! "

"He missed a putt that was longer than a big fish"?

"He's built like an iron one and can be sent postage-free throughout the world."

"The only thing I can say about this putt is what time it is ..."

corina_jga
21st July 2010, 02:11
Lovitura lui Jimenez nu e chiar noua... Dar e de apreciat solutia si unghiul de impact. Am vazut ceva asemanator intr-un film Bagger Vance legend sau Bobby Jones - Stroke of a genius; sigur lovitura nu este o inventie Holywood ... Dar nu era un zid acolo, ci trunchiul unui copac. Cred sincer ca daca lovitura lui Jimenez nu ajungea unde a ajuns pe green, toata lumea ar fi avut ceva de comentat nu privire la jocul lui. De remarcat doar in trecere ca era un zid de piatra neregulata...
Cat despre comentatori, este unul la Sky cu un discurs absolut savuros...
despre Poulter: "nu orice golfer stie cum sa faca bine un putt si sa fie en vogue in acelasi timp"
despre Daly: "Si acum ne indreptam atentia catre purtatorul pantalonilor cei mai colorati de pe teren astazi" "ne indreptam spre green-ul de la cupa 11 unde un Daly deslaninat (abspeckende, in germana) se pregateste"
"buna linie, buuuuna linie, und ... tschuess... sunt zile in care mingea numai se uita la gaura dar nu intra"

paddyslam
21st July 2010, 10:30
Nu am vazut filmele respective, dar in orice caz lovitura asta ‘cu zidul’ de la 17th e absolut clasica… E atat de clasica ca sunt probabil sute de indivizi (din cei norocosi care apuca sa joace Old Course) care inearca lovitura aia acolo in fiecare an ‘for fun’ chiar daca nu ajung langa zid in normal play… Unul din cazurile ‘high profile’ cele mai vechi (pe care le stiu eu) inamplate la British Open l-a avut ca erou pe raposatul Payne Stewart in 1990 (prima runda cred), cand a reusit sa-si salveze par-ul cu o a treia lovitura ‘cu zidul’ care s-a oprit pe marginea green-ului si de acolo a reusit o a patra lovitura remarcabila (chip in the hole). Si sunt convins ca au fost si altii inainte de el… Uite aici cateva exemple de ‘muritori’ de rand traindu-si clipele de glorie in locul respectiv:

http://www.youtube.com/watch?v=OokYZpgoROI
(asta e foarte similara cu a lui Miguel ca rezultat, desi tipul e stangaci…)

http://www.youtube.com/watch?v=98hbxjtWpgE&feature=related

Aici un golf professional da si ‘lectii’ cum se executa lovitura ‘cu zidul’… (la mine link-ul asta ba merge, ba nu merge…)
http://www.thegolfchannel.com/500-100.aspx?error_path=%2fgolf-videos%2froad-hole-wall-bank-shot-5361%2f%3fref%3d26601%26referrer%3dvgpresults

Bineinteles asta nu scade in nici un fel din meritul lui Jimenez… A fost o lovitura maiastra, demna de un jucator ‘super-cool’ ca el.

Si daca tot suntem aici ‘la zid’, un alt episod memorabil a fost cu Tom Watson la Open-ul din 1984 cand practic bogey-ul de la 17th in ultima runda l-a costat titlul, terminind cu o lovitura in spatele lui Seve (cel care a facut celebra remarca: “The reason why the 17th hole at St. Andrews is the toughest par 4 hole in the world, is because it is a par 5!”) :). Atunci desi Tom nu a executat lovitura ‘cu zidul’ a reusit o lovitura ‘normala’ aproape la fel de remarcabila, avand in vedere ca avea doar ~10-20% din spatiul pt. un swing normal…

http://sports.yahoo.com/golf/blog/devil_ball_golf/post/St-Andrews-lore-Seve-outduels-Watson-in-1984?urn=golf,255776
(undeva dupa ~3 minute in clipul de acolo gasiti faza cu Watson)

Cat despre lovitura similara cu copacul, asta e evident o situatie mult mai frecventa…Aici in Irlanda copacii sunt foarte numerosi pe sau pe langa terenurile de golf si chiar si eu am fost pus de cateva ori in situatia sa incerc astfel de lovituri (de obicei, cu rezultate foarte…ne-memorabile) :(

corina_jga
21st July 2010, 22:49
Filmele cu pricina m-au impresionat. Imbina istoria golfului (anii 20-30) cu scene de joc memorabile si pune la lucru actori de prima mana. Le-as recomanda cu drag.
Ceea ce as incerca sa fac este lovitura cu crosa intoarsa atunci cand nu ai loc de manevra in directia de joc... Tiger Woods a facut-o si de atunci ma tot gandesc. Am incercat, nu e imposibil pentru muritorii de rand. Trebuie numai sa te obisnuiesti cu ideea ca ai o crosa cu un cap mai mititel si sa trebuie sa faci swingul in partea cealalta... si asta nu e usor. Mai exista solutia unui wedge pentru un stangaci. Eu merg pe calea cea clasica: declarat minge de nejucat, palitura de pedeapsa si cu Dumnezeu inainte, poate mai ramane loc de un punct.

Dorin
22nd July 2010, 19:19
O salvare de efect cand esti linga copac si nu poti sa ai un swing. Am facut-o de cateva ori si e totala , mai ales pentru partenerii de joc .
Mingea este sa zicem la 20 cm d copac. Te asezi cu picioarele apropiate la 10-20 cm de minge dar cu spatele spre directia de tinta, deci copacul e in dreapta si mingea este intre tine si copac. Iei iron 9-8 si il tii cu mana dreapta ca pe un ciocan. Si lovesti in minge exact ca si cum ai bate un cui. Promit o lovitura dreapta de multi metrii chiar si 50 - 60 daca faci corect!:yeah:

Dorin
22nd July 2010, 19:23
O salvare de efect cand esti linga copac si nu poti sa ai un swing. Am facut-o de cateva ori si e totala , mai ales pentru partenerii de joc .
Mingea este sa zicem la 20 cm de copac. Te asezi cu picioarele apropiate la 15-20 cm de minge dar cu spatele spre directia de tinta, deci copacul e in dreapta si mingea este intre tine si copac. Iei iron 9-8 si il tii cu mana dreapta ca pe un ciocan. Si lovesti in minge exact ca si cum ai bate un cui. Promit o lovitura dreapta de multi metrii chiar si 50 - 60 daca faci corect!:yeah:
http://www.youtube.com/watch?v=aHaDhFZls0s

paddyslam
22nd July 2010, 20:41
Pe asta cu spatele mentionata de Dorin o recomand si eu, am incercat-o de destule ori (folosind de la 7 la 9 iron, depinde de sitiuatie) si iese relativ fara mari probleme si nu necesita prea multa practica. Bineinteles, detaliile loviturii trebuiesc ajustate in conformitate cu conditiile specifice, de la caz la caz... In general, eu recomand solutiile pragmatice (lovituri la care esti relativ sigur ca ai o rata de succes de cel putin ~75%), in special atunci cand scorul final e important (sau cand joci cu parteneri in fata carora nu vrei sa te faci de ras... :)).
Cat despre left-handed swing cu un 3-iron ca Tiger la Sawgrass... ce pot sa zic, mult succes! Am incercat si eu de cateva ori de curioziotate si am concluzionat repede ca... e greu. In primul rand ar trebui sa lucrezi sa iti pui la punct un left-hand swing in care sa te poti increde. Daca esti ambidexter, bineinteles ca merita incercat. Tiger e Tiger – dupa cum stim cu totii el e ‘superhuman’ si poate face orice :) :

http://www.youtube.com/watch?v=XvwtN0EiVXo&NR=1
http://www.youtube.com/watch?v=XN7_o1Htk-M
http://www.youtube.com/watch?v=FZ1st1Vw2kY
http://www.youtube.com/watch?v=kLAIqDjdkR8&feature=channel
http://www.youtube.com/watch?v=ihasshQVAvE&NR=1

etc...