PDA

View Full Version : Cel mai bun cotidian romanesc?



viole(n)t
6th December 2004, 09:55
...prin bun intelegand:
- echidistant
- obiectiv
- prompt
- cu continut diversificat
- serios
etc.

Profetu
8th December 2004, 18:47
Cum de ai bagat si "Ziarul" in topul asta ? No offence ...

desdemona
9th December 2004, 00:29
Hahahaha :) Probabil pentru fata de la pagina 5 :D Stiu o gramada de persoane (nu numai baieti!) care dimineata se uita la fata de la pag. 5 din Ziarul :p

Profetu
10th December 2004, 17:39
Aia nu e in "Libertatea" ?

Cainele
13th December 2004, 12:35
Eu as opta pentru "Tricolorul"...

Darkslowstar
13th December 2004, 13:54
N-as fi crezut acum 10 ani ca voi spune asta, dar azi Evenimentul Zilei e ziarul cu care imi incep revista presei. Bravo lui Nistorescu.

miril
14th December 2004, 15:08
Romania Libera, dintotdeauna, si Ev. Zilei.

Darkslowstar
14th December 2004, 18:32
Ai fi crezut Miril, acum vreo 10-12 ani ca o sa nominalizezi Ev. Zilei? Evolutia lor este cu adevarat spectaculoasa, mai ales ca nu ceva de moment. Au avut cea mai curajoasa pozitie in campanie, de departe.

desdemona
15th December 2004, 03:02
Profetu, si ziarul "Ziarul" are o fata pe pagina 5. Acuma ca ma intrebi, ma pui in dubii :) Dar sunt sigura ca e pagina 5. De avut, o au sigur, zilnic :D

rasheedkpenny
15th December 2004, 09:07
Adevarul are un surprinzator 0%... de ce zic surprinzator? Hmm... in mod normal lasand inclinatia din ultima vreme a lui CTP si a echipei editoriale catre PSD, ziarul Adevarul ar fi unul dintre cele bune...

grig_jr
15th December 2004, 09:59
libertatea si adevarul sunt psd-iste pe fatza !!!

romania libera rules !!

urmaresc in ultima vreme mai toate ziarele, zilnic. in afara de cele 2 de sus sunt cam aceleasi stiri in toate.

pe vremea cand era mega scadalul cu fraudarea alegerilor din turul 1, adevarul se ocupa exclusiv de cazul americanului care l-a calcat pe teo peter.
azi, adevarul critica mai tot ce declara basescu si lasa sa se creada ca nastase va fi prim-ministru. mai are rost sa continui?

Darkslowstar
15th December 2004, 13:08
Cred ca uitati ca Adevarul este de fapt vechiul organ al CC al pcr Scanteia. Cu cine ati vrea sa tina cu opozitia anti-comunista? Echidistanta nu e prea e posibila in Romania, miza e mult prea mare. Nu cred ca ne putem permite luxul acesta.

Quattro
15th December 2004, 16:42
Evz rulez

inter
15th December 2004, 18:29
Romania libera!

miril
15th December 2004, 21:04
Mai adaug si Monitorul de Iasi. Mai imi plac si "pastilele" lui Valerian Stan din Cotidianul. Tare mi-ar fi placut sa-i urmaresc comentariile legate de campania electorala si mai ales parerea lui despre fractiunea PD din DA si cum l-a comentat pe Basescu. Din pacate editia electronica a ziarului a incetat pe 23 octombrie. Daca as incepe o campanie serioasa anticoruptie eu pe Valerian Stan l-as (re)inscauna in acest post. Este un om cu sira spainarii, incoruptibil si cunoscator al sistemului subteran de relatii economice si politice. Cred ca l-a avut la mana si pe Basescu in 97 cand a fost silit sa se concedieze.

miril
16th December 2004, 10:02
Scuze pentru un mesaj consecutiv, impus de o situatie obiectiva. Cotidianul a reaparut in editie electronica, dar se pare fara Paler, Valerian Stan si mi se pare subtire si la grafica si la continut, iar Monitorul de Iasi nu se mai numeste de mult asa, ci Ziarul de Iasi.

Edgar
18th December 2004, 19:18
Exista inca un ziar "Monitorul de Iasi". E o adevarata poveste pe care poate unii o stiu. Reteaua "Monitorul" a fost cumparata in 2002 de Mihai Iacob si Adrian Butuca (proprietarul ziarului iesean "Obiectiv"). Echipa de redactori s-a opus politicii impuse de noii proprietari si a plecat de la "Monitorul" formand un nou ziar: "Ziarul de Iasi". Mai multe detalii aici (http://www.ziaruldeiasi.ro/arhiva/2002/04/08/local/iasi/01.ro.html).

ady_azzuro
18th December 2004, 19:26
Libertatea cea mai buna!

miril
5th January 2005, 10:22
Cotidianul nu mai mi se pare subtire la continut, ci doar la grafica.

mishu
10th March 2005, 23:36
cotidianul din cate stiu eu a fost cumparat de academia catavencu... iar red-sef e robert turcescu...
partea cu echidistanta eu zic sa o lasati deoparte... nu exista presa independenta... demonstratia e chiar in posturile pe care le-am citit pana acum... unii zic da imi place ev. zilei pentru ca da in psd... pei aia e echidistanta... suta la suta independent nu poti sa fii... faptul ca sa zicem esti un ziar de opozitie si mai critici din cand in cand vreun membru al opozitiei... e fie ca a facut vreo magarie prea mare si nu poate fi trecuta cu vederea... fie cineva cu influenta din opozitie a lasat liber la critici...

foarte aproape de echidistanta e chiar academia catavencu... dar si acolo exista un filtru in ceea ce priveste personajele criticate... nu neaparat in sensul ca s-ar menaja anumite persoane... cam toti au aparut prin paginile academiei... dar e vorba de momentul in care sunt criticati... si de cum sunt criticati... daca ati urmarit sunt cazuri in care se declanseaza adevarate campanii impotriva unor personaje si cateva saptamani la rand apar tot felul de articole despre aceeasi persoana...

ca si continut al ziarului... as vota pentru ziua si pentru adevarul... si nici curentul nu e de neglijat... dar opinia mea se bazeaza pe ce citesc pe net... de vreo sase luni incoace...

realmadrid.com
13th March 2005, 16:12
Spania...o tara de tot rasul...
6 autocare din 9 care transportau romanii la munca in spania, au fost expulzati
Autocarele au fost intoarse din drum, dupa ce intaintasera 40 km in interiorul tzarii, de catre politia rutierea...
Sa fim seriosi, din 6 autocare, nimeni nu a avut acte in regula, si daca nu au avut acte in regula, de ce nu au fost oprite la grantita...cumva sa aiba legatura cu soferul roman care a adormit la volan si a omorat 5 politistii spanioli intr-un nefericit accinet...?

Later Edit:
2 autocare care au fost expulzate din Spania, cu aproximativ 100 pasageri, au revenit in Romania in vama Nadlac, unde le-au fost controlate actele. Vamesii romani au declarat ca actele rom. erau in ordine, acestia ar fii trebuit sa intre fara probleme in Spania, in plus, ca pe drum au intalnit mai multe controale si nu au avut nici o problema... :no:

ADelPiero
14th March 2005, 02:33
drept la ADEVARUL adevarat ;)

Emil_Calinescu
5th June 2005, 21:32
Trebuia sa puneti si cele 2 ziare de sport, ca p-alea le citesc eu.Si sa stiti ca ziarele au un public cam schimbator.De ex, daca Atacul anunta ca maine are poze cu Mutu, lumea se duce buluc sa cumpere Atacul, in detrimentul altui ziar.Si in acea zi Atacul are super-tiraj.Dar dupa o zi, cand Atacul numai are poze, lumea cumpara sa zicem Jurnalul ca nu stiu ce concurs e.Deci tirajul e mincinos.Si asta pt ca NU EXISTA CU ADEVARAT ZIAR CORECT SI BUN.Toate au defecte.Daca e sa pun ceva aici, as pune noul ziar Gandul, care nu exista cand a fost facut sondajul si cele 2 de sport.In rest, Jurnalul are un continut interesant, dar nu imi place ca e clar al unui partid.Iar alt ziar care nu apare e Atacul, unul destul de interesant...pt unii.

atac-online
30th July 2005, 11:00
Cotidianul ATAC (http://www.atac-online.ro)
Incepand de luni, 1 august 2005, Atac apare in format USA Today - 16 pagini (cu o treime mai mult). Tot luni, 1 august 2005, se vor publica fotografiile incendiare anuntate saptamana asta...

Stiu, suna a reclama...

realmadrid.com
30th July 2005, 11:31
Este reclama ;)
In plus, ziarul Atac este de scandal, sunt destule asa..nu mai e loc :D

don_denver
30th July 2005, 11:32
Cotidianul, dupa aceea Ev. Zilei..

vlad1607
1st August 2005, 15:56
de ce nu apare GANDUL in sondaj?

Paul
1st August 2005, 17:28
de ce nu apare GANDUL in sondaj?

uau , ce greu e sa`ti dai seama.

Poll`ul e facut in dec 2004 , cand CTP lucra la Adevarul ... nu exista Gandul pe atunci :ok:

vlad1607
1st August 2005, 18:13
nu stiam ca sondajul e facut pe atunci....dc stiam nu intrebam logic ! :D

Mishumacher
2nd September 2005, 12:11
Gandul mi se pare cel mai bun!!!
Dar nu sa-i crezi pe cuvant!!!

pirlinho
2nd September 2005, 15:17
Gandul e bun cand ai chef sa razi de niste comunisti disperati. ;)

Prefer Cotidianul. Mi se pare de departe cel mai tare.

Paul
2nd September 2005, 23:48
Inainte Evz (redactia veche) era cel mai bun.
Acum nici unul ... :(

pronostic
4th September 2005, 03:14
Am votat cu Stiri False.

sweetmiha2003
8th February 2006, 15:57
Raspuns la intrebarea de la thread : Nu exista cotidian bun in Romania...

Anclation
17th February 2006, 13:50
Cotidianul, dupa asta Romania Libera si EZ.

dragosh_vl
19th February 2006, 22:25
libertatea

Darius
11th March 2006, 14:53
Romania Libera...cred

wb
1st April 2006, 05:20
Chiar daca uneori imi pun problema daca e echidistant sau nu, am votat Jurnalul National pentru faptul ca mi se pare cel mai complet,

Kainsashiki
10th January 2007, 17:10
up