PDA

View Full Version : Golf British Open



Dorin
13th July 2010, 20:42
Mums! Turneul se desfasoara saptamana aceasta pe terenul sacru de la St. Andrews!!! :yeah::yeah::yeah:

corina_jga
14th July 2010, 17:36
Asteptam si noi Open-ul cu sufletul la gura. Nu doar terenul ci si jucatorii care participa la British Open ma fac sa anticipez un turneu fierbinte de tot. Am aruncat un ochi pe lista si toti "ai mari" vor fi acolo. Dintre toti, nu l-am vazut niciodata pe Faldo jucand.
Sper sa aiba vreme frumoasa, nu ca la ultimul turneu european.
In rest, toate bune si chef de golf sa fie la toti.

paddyslam
14th July 2010, 23:31
Poeme pe tema golfului !? Sincer, idea in sine suna cel putin patetic...!
Dar fiindca e vorba de St. Andrews, let’s give it a go...

(...)
And now farewell! I am the worse for wear—
Grey is my jacket, growing grey my hair!
And, though my play is pretty much the same,
Mine is, at best, a despicable game.
But still I like it—still delight to sing
Club, players, caddies, balls, everything.
But all that’s bright must fade! and we who play,
Like those before us, soon must pass away;
Yet it requires no prophet’s skill to trace
The royal game thro’ each succeeding race;
While on the tide of generations flows,
It still shall bloom, a never-fading rose:
And still St. Andrews Links, with flags unfurl’d,
Shall peerless reign, and challenge all the world!

Poemul dateaza din jurul anului 1840 – cu 20 de ani inainte ca primul British Open sa se fi jucat - si poate ce e cel mai demn de remarcat (calitatea artistica fiind oarecum discutabila) e viziunea extraordinara a autorului (un poet si golfer local) din final, in ce priveste statutul si statura St. Andrews-ului de-a lungul secolelor care au urmat...

Dorin
15th July 2010, 11:43
Nostradamus mai, Nostradamus!
Zi cu ploaie azi. Teren moale, scoruri bune se asteapta. Favorizeaza europenii mai obisnuiti cu asa ceva si nu mai putin nordicii! http://scoring.opengolf.com/leaderboard.sps?iTourNo=2010060&optsel=pos&lang=en
Ce start la John Daly, -6 dupa 11 holes!!!

paddyslam
15th July 2010, 13:21
Contrar previziunilor de ieri, pana acum e o zi perfecta pt. scoruri bune (dump & no wind). Vor trebui sa profite de asta pt. ca nu cred ca o sa o tina prea mult asa. Intr-adevar grozav start pt. Daly (-7 dupa 15), ar fi fantastic... McDowell paria pe Rory sa castige acum cateva zile si inclin sa cred ca are sanse f. bune (McIlroy n-a terminat niciodata mai rau de 69 pe Old Course!). Tocmai s-a cocotat la -6 dupa 12 holes. Woods a inceput binisor (-2 dupa 8) dar fara sa straluceasca inca. St Andrews e locul ideal pt. el sa faca o revenire adevarata. Vom vedea...

Prognoza insa e cum ziceam cu totul alta in zilele urmatoare si daca vantul incepe sa sufle tare, toate previziunile si scorurile vor fi... blown in the wind!

dumy84
15th July 2010, 21:38
McIlroy lider dupa prima zi, cu 63 (-9). Putea fi chiar 62, daca nu rata acel birdie la a 17-a. Parcurs bun si pentru Tiger care a realizat, in opinia mea, cea mai buna runda de la revenirea in circuit.

Dorin
15th July 2010, 22:11
Creste deja incordarea si interesul pentu turneu. Inceput extrem de promitator. :yeah:

dumy84
16th July 2010, 10:12
Cateva ore de inceput pentru ziua de vineri: Lee Westwood (10:31), John Daly si Andrew Coltart (14:36), Rory McIlroy (15:31) si Tiger Woods (16:20). Am pus orele pentru Romania (+2 fata de ceasul britanic).

corina_jga
17th July 2010, 14:07
Ieri, o zi cu rasturnari de situatie. Rory a avut probleme serioase, din pacate si a pierdut avantajul avut. Nici intreruperea de jumatate de ora nu a fost binevenita. Vantul a dat bataie de cap tuturor si s-a vazut cine stie sa ia in calcul acest lucru si cine nu. Dupa mine, ieri a fost o zi in care s-a vazut cine are o strategie de joc pe "StAndrews cu vreme rea"... Surprinzatoare este evolutia lui Daly... E ceva vreme de cand nu l-am mai vazut in primi 10; se pare ca e din nou in forma.

Dorin
17th July 2010, 18:59
Suedezii stau bine, 3 in primii 10. Vant si ploaie le convine. Stenson care e pe doi chiar acum, locuieste oficial in Dubai si Orlando, Florida, dar tineretea si.a facut-o oricum in Suedia.... Asa ca stie despre conditii improprii.
:yeah:

Dorin
17th July 2010, 23:25
Incredibil dar adevarat. Liderul surpriza joaca super si conduce detasat inainte de ultima runda. Oosthuizen! http://scoring.opengolf.com/leaderboard.sps?iTourNo=2010060&optsel=pos&lang=en

corina_jga
18th July 2010, 21:28
Oosthuizen a ramas leader detasat pe StAndrews iar McIlroy si-a spalat frumos obrazul, impartind cu Stenson locul 3. A fost British Open si de data asta. Kaymer a cazut din nou de pe pozitia a 3-a pe care o ocupa ieri. Dar asta e golful, nu?

Dorin
18th July 2010, 23:11
Saptamana asta este Scandinavium Masters pe un teren senzational , Bro Hof, linga Stockholm. Poate ma duc dar ma mai gandesc. Oosthuizen vine, Ricky Fowler vine, Daly, si inca multi altii inclusiv americani. http://www.brohofslott.se/en/bro-hof-slott/1046169-forstasida apasati si vedeti pe image gallery!

corina_jga
19th July 2010, 03:13
Teren cu adevarat de vis... Eu m-as duce...

Dorin
19th July 2010, 09:41
Eu l-am jucat .E o senzatie totala de lux plus serviciul extrem de la peronalul de acolo. Nu e tipic suedez ci american....:yeah:

corina_jga
19th July 2010, 12:51
Superb atunci. Am aruncat un ochi pe detaliile de arhitectura si se vede ca este facut cu cap si gandit pe termen lung. Structura bunkerelor e una solida, nu cum am vazut aici, in Tenerife, pe cel mai scump teren, Abama.
Cele mai frumoase terenuri pe care le-am jucat arata un pic ca Bro Hof... Las Americas (Tenerife), Turnberry Country Club, Levante Course (Miami) si El Plantio (Valencia).

Dorin
19th July 2010, 18:57
Harding Park San Francisco,(President cup 2009)
Torrey Pines, San Diego(US Open 2008)
Mougins , Cannes
Bro Hof Sweden
Buenavista , Tenerife(minunata creatie a lui Balesteros, Pebble Beach of Europe...)
Madeira, Santo da Serra( European Tour in fiecare an)
etc:yeah:

corina_jga
19th July 2010, 19:24
Buenavista este si preferatul sotului meu. Eu ma simt mai bine pe Las Americas, e mai verde... Cat despre terenuri, am uitat Salobre... Saptamana trecuta am jucat din nou Costa Adeje... imi iesise din minte cat de greu este pentru mine terenul asta. Nu ca e pretentios, desi are cateva chichite (nu degeaba este teren de Open), numai ca daca nu esti sigur pe tine, pierzi usor. Primele 4 gauri si ultimele 4 (parca) sunt pe terase... Daca nu lovesti bine sau daca nu lovesti constant (cazul meu :( ), , fie ti se loveste mingea si ramane langa zid (la primele 4) sau ramane agatata pe o fasie de cativa centimetri de margine si nu ai cum lovi decent...

corina_jga
19th July 2010, 20:07
Pot atasa cateva fotografii cu platformele respective, asa cum le-am gasit pe net. Pe noi ne prinde mai rar facutul de fotografii pe terenul de golf. Luam camera cu noi si apoi incepem sa jucam si uitam de fotografii cu desavarsire.

Dorin
20th July 2010, 12:51
Salobre si Meloneras sint superbe. Sint perle si pe Mallorca. Inclusiv cel cu nume asa de romanesc(scuzati , "**** Golf") unde se joaca Open toamna.:yeah: