PDA

View Full Version : A incetat din viata Teo Peter



ilenuta
4th December 2004, 13:48
Azi dimineata a incetat din viata, in urma unui accident rutier in Bucuresti, basistul trupei Compact, Teo Peter. Avea 50 de ani.
Dumnezeu sa-l odihneasca !

ilenuta
4th December 2004, 16:01
Teo Peter se afla intr-un taxi, iar accidentul a fost provocat de un angajat al Ambasadei SUA: http://www.mediafax.ro/top10/interna.shtml

uti2102
4th December 2004, 16:03
Mare pacat. Se pare ca americanul a fost de vina. Culmea e ca a avut tupeul sa se sustraga recoltarii de probe biologice. Asta e infractziune.

Vadim
4th December 2004, 16:21
O sa fie scandal mare... Dumnezeu sa il odihneasca.

desdemona
4th December 2004, 16:42
Nu le ajunge americanilor ca fac legea aici? Chiar se cred stapani - la propriu - pe vietile noastre? Trist...
Dumnezeu sa-l ierte! ... chiar imi placea Compact pe vremuri..

Catalanul
4th December 2004, 17:38
Dumnezeu sa-l odihneasca-n pace...:(

Ultras
4th December 2004, 21:10
Functionarul ambasadei americii a parasit Romania la cateva ore dupa ce a produs accidendul. Am avut privilegiul sa il cunosc personal pe Teo Peter, in urma cu cativa ani (prin 2000). Iubea America si muzica ei. Culmea ironiei: un jegos de american l-a omorat dupa care s-a sustras urmaririi penale profitand de pe urma imunitatii diplomatice. Doar Romania este sat fara caini si oricine poate face aici orice... Personal, imi bag... nu ar fi o impietate si nu imi permit asa ceva acum... poate mai tarziu. Teo lucra acum cu MTV la concertul aniversar al trupei Compact, "Rock In My Heart"...

desdemona
4th December 2004, 23:02
Culmea ironiei: un jegos de american l-a omorat dupa care s-a sustras urmaririi penale profitand de pe urma imunitatii diplomatice. Doar Romania este sat fara caini si oricine poate face aici orice...
Da` am inteles de la stiri (am prins stirea pe 3 posturi tv, noroc cu repartizarea stirilor in grila, ca nu se calca pe coada intre ei) ca respectivul nu avea imunitate diplomatica, deoarece lucra in partea administrativa a ambasadei. A plecat - cica- cu girul Ambasadei..

Utilizator
6th December 2004, 11:31
Dumnezeu sa-l ierte, era un tip extra, l-am cunoscut prin anii '80-'90 cand Compact era un fenomen in Romania.

Titlul topicului e gresit, corect era 'Teo Peter a fost omorat' pentru ca asta e realitatea. Trist ca un neica nimeni din State se poate sustrage legii romanesti fara nici o problema...

Mihai
6th December 2004, 11:39
Dumnezeu sa-l odihneasca!!! Sper sa fie scandal mare! Trebuie sa plateasca criminalul ala!!!

Vadim
6th December 2004, 11:39
Pe criminal l-au dus intr-o baza militara americana peste granita si au spus ca va fi judecat dupa legile americane. Deh, asta inseamna sa fii stapin pe planeta. Se vede atit la scara mica, dar si la scara mare. Faci ce vrei. Printre altele, asta e "democratia" americana.

uti2102
6th December 2004, 11:45
Excelenta prestatzia diplomatziei romaneshti, a primului ministru shi, de ce nu?, a preshedintelui Romaniei. Cu totzii au pus mana de la mana pentru rezolvarea acestei "probleme" ! :mda:
Traiasca plastilina shi pupincurismul. /hello

ilenuta
6th December 2004, 11:46
Cand am dat titlul threadului de-abia aflasem si nu stiam exact ce s-a intamplat...
Maine la 11:59, postul Europa FM va tine un moment de reculegere in memoria lui Teo Peter.

Acum despre accident:
"Jack Dyer Crouch II, a declarat, duminică, īntr-o conferinţă de presă, că, potrivit prevederilor Convenţiei de la Viena, orice angajat acreditat al unei ambasade are dreptul de a pleca din ţara respectivă şi de a fi adus īn ţara sa pentru a fi investigat şi de autorităţile acesteia... īn baza Convenţiei amintite, nu era nevoie de o aprobare a autorităţilor romāne, a precizat Jack Crouch. El a susţinut că autorităţile romāne au fost, totuşi, informate īn legătură cu plecarea puşcaşului marin.
Şoferul aflat la volanul autoturismului de teren al ambasadei era comandantul puşcaşilor marini detaşaţi īn Romānia pentru asigurarea pazei."
(mediafax)

Sigur ca ne doare moartea lui Teo Peter si dorim sa se faca dreptate cat mai repede, dar aceasta Conventie de la Viena exista si Romania este parte la ea. De ea se poate prevala orice cetatean, fie el american ori roman. Situatia e deocamdata destul de ambigua, sa speram ca se va face dreptate. MAE, cand si-a exprimat "consternarea", cred ca stia totusi de aceasta Conventie.
Mai ramane intrebarea ce fel de oameni isi trimit americanii pe aici prin Europa de Est...

ilenuta
6th December 2004, 11:50
Pe criminal l-au dus intr-o baza militara americana peste granita si au spus ca va fi judecat dupa legile americane. Deh, asta inseamna sa fii stapin pe planeta. Se vede atit la scara mica, dar si la scara mare. Faci ce vrei. Printre altele, asta e "democratia" americana.
Vadim, Conventia de la Viena exista. Sa presupunem ca un roman angajat al unei ambasade din Africa, Asia, stiu eu pe unde, facea un accident mortal acolo. Atunci Conventia asta ne-ar fi fost buna, nu-i asa?

Utilizator
6th December 2004, 12:25
Oricum realitatea trista ramane, Teo Peter a murit intr-un accident stupid fara sa aiba vreo vina.
E clar ca respectivul american va scapa fara probleme asa cum probabil ar fi scapat si daca era doar un roman cu relatii, asa cum s-a mai intamplat pana acum.
Sa fim sinceri, legea e la noi doar pentru catzei, d'aia isi fac de cap si strainii si romanii, se poate scapa fara probleme daca ai 'spate'.

Vadim
6th December 2004, 12:33
Excelenta prestatzia diplomatziei romaneshti, a primului ministru shi, de ce nu?, a preshedintelui Romaniei. Cu totzii au pus mana de la mana pentru rezolvarea acestei "probleme" ! :mda:
Traiasca plastilina shi pupincurismul. /hello
Asta e democratia si in SUA si la noi, ca sa intelegi exact.


Vadim, Conventia de la Viena exista. Sa presupunem ca un roman angajat al unei ambasade din Africa, Asia, stiu eu pe unde, facea un accident mortal acolo. Atunci Conventia asta ne-ar fi fost buna, nu-i asa?
Iulia, de ce conventia asta nu a fost aplicata si pentru jurnalistul de la ProTV care a trebuit sa ramina si sa fie anchetat in Bulgaria?

ilenuta
6th December 2004, 12:44
Iulia, de ce conventia asta nu a fost aplicata si pentru jurnalistul de la ProTV care a trebuit sa ramina si sa fie anchetat in Bulgaria?
Conventia asta se refera la functionarii ambasadelor, care au imunitate diplomatica. Suntem noi suparati, dar nu s-a incalcat nici o lege.

PS: Baiatul lui Teo Peter e nascut chiar de 4 iulie...

uti2102
6th December 2004, 13:17
De acord cu tine Iulia ca nu s-a incalcat nici o lege. Dar numai in cazul in care respectivul va fi condamnat pentru conducere in stare de ebrietate shi omor. Pentru ca de asta este vinovat.
Daca va scapa basma curata, ei bine, atunci intr-adevar s-a incalcat legea.

Darkslowstar
6th December 2004, 15:15
Puscasul marin respectiv va fi probabil judecat de un tribunal militar american. Asta e legea si oricat de indignati am fi nu am avea ce sa facem. Intrebarea este: avea imunitate diplomatica acel militar? Daca nu, nu mai sunt atat de sigur ca nu trebuiea judecat in Romania. Oricum de remarcat lipsa de cojones a autoritatilor romane in acesta caz. Tipic.

Teo Peter, condoleante. Pacat.

ieppy
6th December 2004, 15:34
In mod normal cand cineva are imunitate diplomatica atunci acea persoana e de neatins. Eu insa nu stiam ca americanii ofera "servicii" de genul puscasi marini ca bodyguarzi pentru personalul lor diplomatic. Imi imaginez insa ca pentru a le usura viata le-au dat si statut diplomatic astfel incat sa nu aiba probleme cu legea.

statulu diplomatic il apara pe american de orice lege a noastra si acum noi trebuie sa aveem incredere in sistemul lor juritic. In orice caz ma indoiesc ca americanii o sa vrea sa il faca scapat pe puscas deoarece ar fi o mare greseala si o prosta publicitate pentru ei. Si daca americanii stiu un lucru atunci e marketing. :)

desdemona
6th December 2004, 15:37
Mda.. cu conventie sau fara conventie.. este interesanta atitudinea militianului X de la fata locului, care pur si simplu a stat cu mainile in san cand Americanul a refuzat recoltarea probelor biologice pe motiv ca nu se face cu instrumentarul ambasadei si ce a mai zis el. Nu zic ca trebuia obligat... dar nu mi se pare normal ca organul legii (chiar si al celei romanesti) de la fata locului sa ii permita sa plece doar pt ca e american si pt ca se presupunea in acel moment ca ar beneficia de imunitate diplomatica (ceea ce nu s-a confirmat, tipul lucrand in administrativ). Faptul e consumat, dar pe mine m-a frapat usurinta cu care respectivul a plecat ATUNCI de la locul accidentului si a fost transferat apoi, intr-un timp foarte scurt, cu acordul ambasadei, in afara tarii. Daca asta era oricum mersul firesc al lucrurilor, ce atata graba?
@ieppy , tipul nu are imunitate diplomatica, cel putin ieri nu avea :D Glumesc. Chiar, ce noutati sunt in acest caz?

ieppy
6th December 2004, 15:41
desdemona, daca americanul s-a legitimat cu acte diplomatice atunci militianul a facut ce a trebuit. Daca insa americanul nu s-a legitimat in vrun fel atunci ai dreptate in ceea ce spui. Imunitatea diplomatica si toate drepturile care ti le da ea apar numai in momentul in care te legitimezi.

desdemona
6th December 2004, 15:50
Ce conteaza ca s-a legitimat. Nu avea imunitate diplomatica, asa ca nu era nici o graba. De conventia de la viena pe care a citat-o Iulia nu ma indoiesc ca exista, eu nu stiam de ea. Asa ca el, ca angajat al ambasadei o fi avut dreptul de a pleca din tara pentru a fi investigat si de autoritatile tarii lui. Desi, daca ma uit mai atenta, "si"-ul ala lasa loc de interpretari. Ideea e ca militianu` din capu` strazii nu auzise nici e de conventia de la viena si totusi a facut ciocu` mic cand a vazut ca are de a face cu un angajat al ambasadei (sper ca nu s-a soeriat doar de cetatenia americana a omului). Si s-a verificat abia APOI ca ala nu avea imunitate.
*iulia.. ce e cu "si"-ul ala? Se regaseste si in textul conventiei sau asa s-a exprimat ala in declaratii?

ieppy
6th December 2004, 15:54
conteaza daca se legitimat. Eu nu stiam ca nu are imunitate. E fixa chestia sau e doar o supozitie de a ta. Pentru ca daca e asa atunci militianul a gresit. Daca insa ala sa legitimat atunci in baza conventiei si dupa regurile imunitatii diplomatice el nu poate fi arestat si supus nici unui test. Asta implica imunitatea diplomatica. daca o ai esti deasupra legii in tara respectiva.

grig_jr
6th December 2004, 15:55
il luam frate de la locul accidentului si il bagam in 5 minute la arest si nu mai ajungea ambasada la el. trebuiau sa inceapa sa faca galaigie, oircum dura mai mult pana si-l recuperau. NU IL LASAM DIN MANA ! si ce daca e american.

credeti ca o sa il condamne? nu ati citit in adevarul? un american a omorat 20 in italia si l-a acitat tribunalul militar american, iar ambasade de acolo a refuzat sa acorde despagubiri sau ajutor familiilor. are tudor popescu un editorial pe tema.

ce imunitate!?!?!?! era puscas marin. nu ati vazut ce fata avea? era paznic sau ceva,.. ma rog, security. nici nu se pune problema sa fi avut imunitate.

ieppy
6th December 2004, 16:01
In cazul in care nu avea imunitate atunci noi am gresit grav cand l-am lasat sa paraseasca tara, el fiind un cetatean strain care se bucure de acelasi drepturi ca orice cetatean roman si care in cazul in care incalca legea trebuie sa plateasca. Acum nu stiu ce acorduri avem cu americanii in cazul judecarii de cetateni americani insa din cate stiu eu si cred ca stiu destul de correct, amercanii fac foarte urat cand unul de al lor e judecat in alta tara si de aia au acorduri cu mai toate tarile ca in aceste cazuri persoana sa fie trimisa in SUA spre a fi judecata.

Observ acum ca desdemona spune ca nu avea imunitate. In acest caz el trebuia arestat pe loc. Probabil ca tot parasea tara insa ambasada si ministerl de externe american trebuiau sa faca demersurile necesare pentru implinrea acestui fapt. C siguranta se ajungea in aceeasi situatie insa ar fi fost mult mai bine vazut de romani intreaga problema. Asa am stat din nou capra pentru americani, nu ca ar fi ceva nou.

Vadim
6th December 2004, 16:06
Toti stau capra la americani. :) Altii stau si 69. :)

desdemona
6th December 2004, 16:07
hmm. am citit articolele aparute a doua zi in ziarele cu aparitie in ziua de duminica. Am vazut stirile sambata pe toate posturile. Personal nu am cercetat cazul, nu am primit comunicat de la ambasada, dar nici nu trebuia. Tipul (beat, plus ca el a fost cel care nu a respectat regulile de circulatie) lucra in structurile administrative ale ambasadei, masina apartinea ambasadei si el nu se afla in timpul unei misiuni. Nu avea imunitate diplomatica, avea imunitate administrativa. Oricum am inteles ca Diaconescu a declarat ca cercetarile se desfasoara si in Romania, in lispa autorului.

ieppy
6th December 2004, 16:07
Din pacate asta e un adevar al lumii in care traim acum. Iar aia care nu stau capra(din principiu sau din prostie) o iau pe unde apuca de la americani.

daca avea doar administrativa atunci el putea fi retinut. ca nu am facut-o este din cauza celor spuse mia sus.

corinutza_88
6th December 2004, 16:10
Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!:(

desdemona
6th December 2004, 16:14
Asta mi s-a parut si mie suspect. Ca l-au lasat sa plece inainte sa se clarifice situtia.
@ieppy, cata dreptate: "Asa am stat din nou capra pentru americani, nu ca ar fi ceva nou.'
Am gasit ceea ce citisem dimineata (nu mai stiam in ce ziar) si ma mai "satisfacuse" putin.

Accidentul produs de angajatul Ambasadei SUA, anchetat conform legii romane
"Investigatiile accidentului produs de un angajat al Ambasadei Statelor Unite la Bucuresti, soldat cu moartea basistului trupei Compact, Teo Peter, se desfasoara conform procedurii romane, in lipsa autorului", a declarat ieri ministrul Justitiei, Cristian Diaconescu.
Legea romana se va aplica in continuare, cercetarile vor respecta toate procedurile procesual penale, chiar in absenta invinuitului. Totodata, ministrul Justitiei a subliniat ca autoritatile romane au primit asigurari din partea oficialilor americani ca vor coopera in mod concret pentru a clarifica ce s-a intamplat.
"Puscasul marin, angajat al Ambasadei SUA, autor al accidentului de sambata dimineata, soldat cu moartea basistului Teo Peter, beneficiaza de Ēimunitate de jurisdictie penalaČ pe teritoriul Romaniei", a precizat Ministerul Afacerilor de Externe, raspunzand unei solicitari a Ministerului Afacerilor de Interne. Angajatul Ambasadei SUA are imunitate administrativa, care este o forma a imunitatii de jurisdictie penala.
Avand in vedere ca angajatul nu se afla in timpul unei misiuni in momentul accidentului, imunitatea acestuia putea fi ridicata si puscasul marin trebuia deferit autoritatilor romane pentru investigatii.
http://www.romanialibera.ro/editie/index.php?url=articol&tabel=z06122004&idx=91

Ministerul Afacerilor Externe solicita
Aducerea in fata instantelor romane a puscasului marin american
Ministerul Afacerilor Externe a aflat cu profund regret vestea decesului lui Teo Peter si doreste sa prezinte condoleante familiei sale. MAE isi exprima consternarea fata de gestul plecarii din tara a persoanei vinovate de producerea accidentului rutier in urma caruia s-a inregistrat decesul lui Teo Peter. A protestat printr-un demers oficial pe langa Ambasada SUA la Bucuresti prin care a solicitat urmatoarele: readucerea in Romania a cetateanului american care se face vinovat de producerea accidentului si ridicarea imunitatii pe care cetateanul american o detine in baza Conventiei de la Viena privind relatiile diplomatice (articolul 37, coroborat cu articolul 31), statut aplicabil tuturor diplomatilor si personalului administrativ aflati la post in strainatate.
Solicitarea de ridicare a imunitatii efectuata in baza articolului 32 al Conventiei de la Viena are ca scop aducerea neintarziata in fata instantelor romane a cetateanului american pentru judecarea faptei comise.
MAE a transmis instructiuni Ambasadei Romaniei in SUA pentru a face demersuri energice si ferme pe langa autoritatile americane pentru prezentarea punctului de vedere al Romaniei si al pozitiei noastre. MAE, impreuna cu autoritatile romane, este ferm hotarat sa continue demersurile pentru solutionarea acestui caz dramatic.

http://www.romanialibera.ro/editie/index.php?url=articol&tabel=z06122004&idx=92

Darkslowstar
6th December 2004, 16:15
Respectivul conducea o masina a Ambasadei USa, deci e normal sa presupui ca respectivul e diplomat. S-a gresit ca nu a fost macar audiat, ceea ce se putea, pt. ca audierea nu implica neaparat existenta unor invinuiri. E dreptul lui sa refuze recoltarea probelor bilogice, numai ca in acest caz se formeaza o prezumtie ca a baut, deci practic se acuza singur.
Imunitate administrativa? Ce mai e si aia?

El poate avea imunitate prin acordurile incheiate de Ro cu Usa (nu sunt in tema).

grig_jr
6th December 2004, 16:16
ne racim aici gura degeaba. ei oricum fac ce vor.

si nu mai vorbiti despre "plecarea cetateanului ameriacan". ca ala nu a facut ce a vrut el. s-a ocupat sistemul de el. el nu a luat nici o hotarare. i-au zis doar: "stai cuminte daca nu vrei sa te trezesti in a romanian prison".

ieppy
6th December 2004, 16:20
Imunitate adimistrativa este o forma de imunitate. daca respectivul se afla intr-o misiune atunci el nu putea fi tras la raspundere din punct de vedre juritic. Cum el nu era in misiune era o simpla persoana straina intr-o masina apartinand unei ambasade.

Dark, ca sa clarificam situatia, daca tipul era diplomat si cauza aceste accident , el nu putea fi audiat si nu trebuia sa lase pe cineva sa recolteze probe. asta inseamna imunitatea de diplomat. Insa cum el nu se bucra de acest statut orice alte discutii nu isi au rostul deoarece nu sunt conforme cu situatia data.

uti2102
6th December 2004, 16:21
Sa nu uitam ca la 3 zile dupa nine-eleven 30 de membri ai familiei Bin Laden au fost ajutatzi sa paraseasca Statele Unite. :D Va reamintesc ca la acea perioada toate zborurile erau suspendate :D
Revenind la oile noastre, se pare ca imunitatea de care vorbeshte Conventzia de la Viena nu se aplica shi cazurilor penale. Cel putzin asha am citit astazi intr-un cotidian.

Vadim
6th December 2004, 16:21
Este exemplul "libertatii" pe care o traim si a "democratiei" pe care o ridica in slavi Alpopa.

desdemona
6th December 2004, 16:21
heh, ce am adaugat ultima data nu citisem pana acum. Totusi si eu am gandit la fel. Faza e ca ce m-a amuzat sambata dimineata a fost profesionalismul celor de la OTV :D Au fost la fata locului,si-au luat datele (nu stiu cum), dar nici nu au pomenit cine era mortul! Nu aflasera... si asta era de fapt stirea de impact in acel moment, inainte de scandalul cu criminalul.. Nu ca ar fi primul rateu al reporterilor OTV, dar si la chestii d-astea minore? In timp ce dadeau ei stirile, celelalte canale media difuzau stirea completa, deci exclus sa se fi aflat dupa plecarea celor de la OTV de la fata locului :D

ieppy
6th December 2004, 16:23
nu e adevarat, imunitatea in conform cu Convetia de la Viena se aplica in toate cazurile. Dar cum am mai spus, nu conteaza Conventia de la Viena pentru ca ea nu se aplica in acest caz. Ce sa intamplat aici a fost din cate imi dau seama o intelegere intre noi si ei ca acest puscas sa fie judecat de americani. Altfel nu imi pot explica acest eveniment.

Acum se pare ca se aplica din moment ce a cerut MAE asta. Eu nu mai inteleg nimic, ori avea, ori nu avea, nu mai conteaza oricum ca nu cred ca o sa il mai vedem pe asta prin tara de acum incolo.

uti2102
6th December 2004, 16:27
Este exemplul "libertatii" pe care o traim si a "democratiei" pe care o ridica in slavi Alpopa
Vadime, probleme mah ?! :drak: Zi dak nu-tzi convine ceva ca ne intalnim pe viu. :evil:
Acum intzeleg de ce te ocupi de fotografii. Din texte nu prea ai talent sa scotzi esentzialul, din contra chiar, o iei pe aratura. Arata-mi shi mie unde am ridicat in slavi "democratzia" pe care "o traim". :o:


nu e adevarat, imunitatea in conform cu Convetia de la Viena se aplica in toate cazurile
Io n-am dat cu paru', am zis doar ce scria in mai multe publicatzii astazi : cik un avocat a declarat ca imunitatea nu se aplica in cazurile penale. O fi cum zici tu, ca dak eshti acolo inseamna ca shtii conventzia pe de rost. :D

desdemona
6th December 2004, 16:30
ne racim aici gura degeaba. ei oricum fac ce vor.

si nu mai vorbiti despre "plecarea cetateanului ameriacan". ca ala nu a facut ce a vrut el. s-a ocupat sistemul de el. el nu a luat nici o hotarare. i-au zis doar: "stai cuminte daca nu vrei sa te trezesti in a romanian prison".

Asa e. Si "ne racim gura degeaba" pe aceasta tema, asa cum facem si pe alte teme, in alte situatii. :)

ieppy
6th December 2004, 16:33
popica, eu asa stiam, se pare ca stiam prost.

Darkslowstar
6th December 2004, 16:53
Imunitatea se aplica in toate cazurile, deci si penale. Cel putin cea diplomatica. Aici se pare ca este vorba de acorduri mai mult sau mai putin confidentiale intre noi si americani.
Vadim, eu nu-i condamn pe americani, la cat de varza e sistemul juridic romanesc, e o reactie fireasca de neincredere in justitia romana, perfect intemeiata. Oricum asta nu scuza comportamentul lor. Be quick or be dead.

cighisim
6th December 2004, 17:07
Mai inainte de orice imunitate diplomatica ar trebui sa avem constiinta, dar asta a inceput sa devina ceva din ce in ce mai imposibil pentru americani! Probabil ca daca masa ar fi fost in acel moment in acea intersectie, la acea ora nu s-ar mai fi pus problema de imunitate diplomatica! Sau mai stii?! Putem sa ne asteptam la orice!!
Pacat pentru noi, pentru el si pentru cei care se pateaza, asteptand ca intr-o zi sa apara o vopsea care poate sterge memoria, creierii si chiar imunitatea diplomatica a americanilor!

Dumnezeu sa te ierte TEO!

Onlinesport vrea parerea voastra
6th December 2004, 19:01
Americanul care l-a omorit pe Peter a mai facut un accident in Romania anul acesta. Avea mania vitezei si a darimat un stilp cu masina pe Bulevardul Aviatorilor.

Utilizator
6th December 2004, 19:24
Americanul care l-a omorit pe Peter a mai facut un accident in Romania anul acesta. Avea mania vitezei si a darimat un stilp cu masina pe Bulevardul Aviatorilor.

Stiu un caz asemanator cand cineva implicat intr-un accident rutier (fara morti insa) a trebuit sa plateasca contra-valoarea unei borne kilometrice pe care o distrusese (si a dat vreo 2 milioane...). Sunt curios daca americanu' a avut si in acel caz imunitate diplomatica sau a platit si el daunele...Oricum ceva trebuia sa i se intample atunci, macar sa-i fi interzis sa mai circule la volan prin Romania, asa s-ar fi evitat si uciderea lui Teo.

desdemona
6th December 2004, 20:16
De und estii chestia asta? Da-mi si mie un link ceva,, devine interesant :D

Vadim
6th December 2004, 20:52
Am auzit si eu stirea la Antena 1. Asta a lovit un stilp, l-a darimat cu jeepul. Nu a patit nimic. La tv au spus ca americanul "era cunoscut ca vitezoman".

ilenuta
6th December 2004, 20:53
S-a spus pe A1. Dar cica nu au fost daune in acel caz, americanul s-a dat tot "imun" asa ca nu s-a facut nici un dosar, ancheta etc. Oricum omul era vitezoman, nu cred ca isi avea locul in functia in care era.

S-a citat mai sus: "Angajatul Ambasadei SUA are imunitate administrativa, care este o forma a imunitatii de jurisdictie penala.
Avand in vedere ca angajatul nu se afla in timpul unei misiuni in momentul accidentului, imunitatea acestuia putea fi ridicata si puscasul marin trebuia deferit autoritatilor romane pentru investigatii."
Da, era posibil, daca guvernul roman cerea asta imediat, inainte ca americanul sa plece din tara. Adica daca erau pe faza. Dar asa, faptul ca MAE si-a exprimat "consternarea" la aplicarea unei Conventii la care si Romania este parte e destul de problematic. Eu cred ca ma degraba MAE vrea sa se dea mare si tare, mai ales ca suntem intr-o oarecare campanie electorala.
Daca era in misiune... nu stiu ce zice legea aici, dar se poate spune ca se intorcea sau se ducea la serviciu... ar fi simplu sa-l puna in misiune.
Americanul a ajuns la IML, dar acolo nu s-a produs nici o recoltare. Aici declaratiile politiei si ale ambasadei se bat cap in cap.

Oricum maine "o echipă de procurori militari americani va sosi la Bucuresti pt. a colabora cu anchetatorii romāni care fac investigaţiile privind accidentul... in urma demersurilor MJ, ... īn vederea finalizării cīt mai rapide a dosarului īntocmit īn această cauză" (mediafax)
Cum s-a spus pe A1, in SUA pedeapsa in aceste cazuri e mult mai dura decat in Romania (maxim 15 ani fata de maxim 7).

bog_tom
6th December 2004, 21:37
http://www.adevarulonline.ro/index.jsp?page=arhiva&magazine_id=968&article_id=108291

ktulu17
6th December 2004, 22:37
DUMNEZEU SA-L ODIHENEASCA IN PACE! Intr-adevar e mare pacat ca un ******* care nu e in stare sa se abtina de la baut atunci cand conduce a trebuit sa produca un asemenea accident. TEO VEI RAMANE IN INIMILE NOASTRE.

cighisim
7th December 2004, 09:46
Voi nu vedeti ca totul este o poveste de adormit copii! Omul nu o sa pateasca nimic. L-au scos din tara pentru-ca nu+i poate ridica imunitatea diplomatica sau oricare ar fi ea! Oricat de promti ar fi fost autoritatile Romane totul era, este si v-a fi in zadar! Omul a fost scos din tara cu mult inainte ca ambasada anericii sa adreseze acel comunicat tembel! Oare nu s-a gandit nimeni ca omul poate fi agent CIA?! Si in acest caz luati-va ADIO de la ridicarea imunitatii acestui individ! Tot ceea ce se intampla este un joc politic si de imagine! Vin autoritatile americane?! Si ce?! Vin ... si pleaca ... asa cum au venit! In cel mai rau caz individul primeste cateva mustrari, este trimis in alta tara si totul revine la normal!
Oricat de mult ne doare moartea lui TEO, oricat de mult ne-am dori sa se faca dreptate acest lucru este imposibil, pentru-ca america nu-si v-a sacrifica oamenii! E poate strigator la cer, dar sunt momente in viata in care nu ne putem supune "destinului"! Oricare ar fi el si orice ar contine!
Noi ne inmormantam mortii, ei isi salveaza "eroii" !!

Cainele
7th December 2004, 10:37
Dumnezeu sa-l ierte!
P.S: pe cat facem pariu ca agentul C.I.A. nu va pati nimic...?

cighisim
7th December 2004, 10:42
Mai citeste inca odata! Si daca iti mai trebuie inca o pereche de ochelari te ajut eu!
Creatura de oras este poate individul din tine, si daca la tine te refereai imi cer scuze, dar cred ca ai dreptate!

ilenuta
7th December 2004, 12:27
Sper din tot sufletul ca se va face dreptate in acest caz.

Imi pare tare rau ca aici nu s-a vorbit mai mult despre Teo Peter, mai ales ca unii, din cate am vazut, chiar l-au cunoscut.
Eu iubesc mult muzica rock romaneasca, dar fiind mai mica, am descoperit-o "retroactiv". In anii 90 am auzit cantecele din anii 80 ale unora ca Iris, Holograf, Compact. Teo Peter a fost unul din marii artisti ai rockului de la noi, plus ca s-a implicat si in multe alte proiecte muzicale. Nu stiu daca formatia Compact va mai functiona fara el.

grig_jr
7th December 2004, 12:45
compact nu prea mai functioneaza de cativa ani :(

Utilizator
7th December 2004, 12:54
hai sa incer eu Iulia.

Teo Peter a fost unul dintre membri fondatori ai Compact alaturi de Costi Camarasan. Ce a reprezentat Compact in muzica romaneasca? Greu poate de inteles pentru cei ce n-au prins perioada dinainte de Revo, acum poate muzica lor suna desuet...Atunci, asa cum spune si Iulia, Compact alaturi de Iris au reprezentat fenomene de masa (Holograf nu era atat de iubit inainte precum ceilalti).
Formula de glorie a Compactului a fost: Teo Peter-bass, Costi Camarasan-chitara, Paul Ciuci-voce, chitara, Lelut Vasilescu-tobe, Vladi Cnejevici-keyboard (el a venit un pic mai tarziu). Cele doua albume scoase de ei in acea perioada, 'Fata din Vis' si 'Cantec pentru prieteni' sunt de referinta pentru muzica romaneasca. De cate ori reascult aceste melodii mi-aduc aminte de mare, Costinesti, prieteni si viata boema, prietene si suferintele 'profunde' ale despartirilor.

Teo Peter n-a fost un mare basist al Romaniei, a fost un mare sufletist al muzicii rock autohtone, un baiat 'de zahar' si savuros in dialog si co-autorul uneia din marile trupe ale noastre. Am avut prilejul sa stau de vreo cateva ori impreuna cu Compactii la ceva beri, dupa concerte, pe vremea liceului-studentiei, cand eram rocker convins si stateam cate o luna la mare ca sa vad Iris, Compact, Cargo cum se dadeau in spectacole prin teatre de vara sau asigurand coloana sonora prin diverse carciumi. E greu sa fac o ierarhie a celor mai simpatici, dar pot spune ca Teo era la inaltime.

Fie-i tarana usoara si Dumnezeu sa-l odihneasca.

Cainele
7th December 2004, 12:54
chighisim...esti pierdut pentru societate...vina ta e ca existi

cighisim
7th December 2004, 13:08
chighisim...esti pierdut pentru societate...vina ta e ca existi respect prea mult tara si acest site ca sa te bag pe tine in seama. nulitatea din tine seamana mai mult a imunitate, prin urmare ai grija de ea sa nu o pierzi!

rasheedkpenny
7th December 2004, 13:12
Dumnezeu sa-l ohihneasca!

ilenuta
7th December 2004, 23:13
@Utilizator, ce bine ca ai reamintit acele lucruri... Sa stii ca eu te invidiez pentru ca ai trait acea atmosfera, cred ca au fost cei mai frumosi ani ai rockului de la noi, iar pt. tineri cred ca era si un fel de evadare prin muzica.
Mie nu mi se par desuete melodiile lor, dar poate la cei mai tineri intr-adevar nu mai "prind".

Are dreptate grig jr, in ultimii ani Compact nu cred ca a mai scos piese noi, concerta cu cele vechi, in schimb stiu ca Teo Peter aparea ca si compozitor la altii, cu melodii nu neaparat rock.

dlgicu
27th July 2005, 04:47
Lectie americana de justitie in cazul Teo Peter
Narcis Iordache


Modul in care procurorii militari din SUA au investigat implicarea puscasului marin Cristopher Van Goethem in accidentul care a provocat moartea lui Teo Peter ar putea fi o lectie pentru colegii lor din Romania.

Actul de acuzare se refera nu numai la accident, ci si la alte posibile infractiuni descoperite pe parcursul investigatiilor, se arata in cotidianul „Stars and Stripes”, publicatie a Pentagonului. Inainte de a fi trimis in fata Curtii Martiale, Cristopher Van Goethem a fost informat asupra acuzatiilor, incepind cu cele legate de accident: omor din neglijenta si imprudenta la volan. Ofiterul anchetator a ajuns insa la concluzia ca Van Goethem ar fi comis si alte infractiuni. Astfel, puscasul marin este acuzat de adulter cu Ilse Wentworth, fiica unui oficial al Ambasadei SUA la Bucuresti, Mark Wentworth. Dezincriminat in Romania, adulterul este infractiune in SUA, in cazul militarilor fiind de competenta Curtii Martiale, atunci cind „aduce prejudicii ordinii si disciplinei” sau „este de natura sa discrediteze fortele armate”. Acuzatia de adulter a aparut dupa ce s-a constatat ca, in noaptea accidentului, cei doi au fost impreuna la o receptie, la un club si la locuinta lui Van Goethem. Masina acestuia a lovit taxiul in care se afla Teo Peter dupa ce o lasase pe Ilse la resedinta tatalui ei. Van Goethem mai este acuzat si de faptul ca, in timpul anchetei, i-a cerut Ilsei sa nege relatia dintre ei si sa stearga din e-mail corespondenta pe care a purtat-o cu ea, ceea ce echivaleaza cu „solicitarea de a comite o infractiune”. Puscasul mai este acuzat si pentru utilizarea necorespunzatoare a unui computer guvernamental pentru a viziona imagini pornografice.

Sursa: Cotidianul (http://host2.cotidianul.ro/index.php?id=1384&art=1517)

uti2102
27th July 2005, 10:23
Of, sunt culmea americanii ashtia. Deodata totul se intoarce impotriva lui Van Goethem, pana shi emailurile shi imaginile pornografice de pe calculator :drak:
Interesant accentul care se pune pe disciplina la ei in armata. Nu degeaba sunt asha bine organizatzi. La ei soldatul/ofitzerul trebuie sa aiba o atitudine corespunzatoare shi in viatza particulara.

Maximus
27th July 2005, 10:50
Pai si la noi popica dar...

Vadim
25th January 2006, 19:46
Guvernul american incearca sa il scoata nevinovat pe americanul care l-a lovit si omorat pe Teo Peter pe 14 decembrie 2004. Avocatii sustin ca Peter nu a murit din cauza leziunilor.

Paul
25th January 2006, 19:47
Gresit.
Doar avocatii insista , insa raportul legistilor romani e clar :D
Guvernul amerian nu are nici o implicatie ... e judecat de Curtea Martiala