PDA

View Full Version : Cine vreti sa conduca pe FC Arges?



Vulturul
3rd December 2004, 18:57
In aceste zile conducerea lui FC Arges poarta discutii cu mai multi antrenori pentru preluarea lui FC Arges iata care sunt acestia si situatiile lor:
1.Mircea Rednic(intr-un interviu acordat azi Societatii Argesene a spus ca mai are o oferta din Elvetia iar in cazul in care nu va pleca acolo ar fi tentat sa preia pe FC Arges).
2.Mihai Stoichita (Liber de contract se pare ca are a doua sansa sa preia Argesul)
3.Sorin Cartu(are contract cu Otelul insa este cautat si de Craiova)
4.Marius Lacatus(Liber dupa plecarea lui Iordanescu de la Nationala)
5.Ionut Lupescu(Liber)

Pe cine preferati?

Tudose
4th December 2004, 18:41
Se pare ca Rednic a fost in tribuna la meciul cu Universitatea Craiova, dar a avut grija sa treaca neobservat (cel putin asa relateaza presa). Cartu mi se pare de asemenea o solutie buna, insa depinde de ce va hotari, fiind dorit in continuare la Galati sau la Craiova.

vladi
5th December 2004, 15:36
eu il vreau pe Boloni :D

niciunul din cei enumerati mai sus nu imi inspira incredere

Vulturul
5th December 2004, 20:27
se aude ca cel care va prelua echipa va fi cartu...rednic a anuntat ca nu va veni al pitesti

vladi
5th December 2004, 22:51
intr-un ziar din Galati Cartu spunea ca 75 la suta ramine la Otelul

Sinn Fein
6th December 2004, 12:42
io vreau sa vina Lacatus

Zapada
6th December 2004, 13:06
Dobrin ca e simbolul cel mai de pret al pitestenilor

Sinn Fein
6th December 2004, 16:11
Dobrin a mai fost si mare varza n-a facut nici el ca antrenor. CEL MAI BUN JUCATOR DIN ROMANIA, SIMBOLUL PITESTIULUI...asa e, dar nu ca antrenor (vezi cazul Hagi sau Ilie Dumitrescu)

Vulturul
7th December 2004, 15:07
Rednic vrea la FC Arges doar de la 1 ianuarie
Primele negocieri pe care presedintele clubului FC Arges, Viorel Ilinca, le-a purtat petru preluarea postului de antrenor principal la FC Arges au esuat īn parte. Mircea Rednic, cu care s-a discutat fata īn fata, a cerut timp de gāndire pāna la sfārsitul anului. Fostul antrenor al Rapidului si Craiovei i-a motivat presedintelui pitestean ca are cāteva oferte serioase din afara pe care nu le poate neglija. Cinci echipe din trei tari umbla dupa semnatura lui Rednic, īn afara lui FC Arges, acesta putānd ajunge īn Elvetia, Belgia sau Qatar.

Rednic: "La 1 ianuarie semnez cu FC Arges"
"Am purtat discutii cu FC Arges zilele acestea, dar īnca nu am luat o decizie. Dānsii m-au mai contactat, dar atunci aveau antrenor si nici nu am vrut sa aud. Problema acum e la mine, ca am printr-un impresar cinci oferte si trebuie sa le studiez. Daca nu ma hotarasc pāna la sfārsitul anului, la 1 ianuarie semnez cu FC Arges, unde mi-ar placea sa antrenez".
Ilinca: "Situatia se complica"
"Domnul Rednic a cerut un timp de gāndire, dar exact lucrul acesta nu īl avem: timp. Avem o strategie de facut, si ne-am fi asteptat sa ne īnteleg repede ori cu el, ori cu ceilalti trei pe care īi avem īn vizor, si de care v-am spus. Situatia se complica putin, pentru ca toti ar vrea sa se mai gāndeasca. Campionatele din celelalte tari s-au īncheiat, si tentatia de a antrena afara pe mai multi bani este mai mare. Facem tot ce putem pentru a numi cāt mai repede un antrenor principal la FC Arges".

www.fcarges.net

Vulturul
7th December 2004, 15:17
Īntre Cīrţu şi Stoichiţă
După ce Mircea Rednic a declinat oferta de a prelua banca tehnică a alb-violeţilor, preşedintele CJ Argeş, Constantin Nicolescu, a declarat că următorul pe lista negocierilor este Mihai Stoichiţă. “Am auzit şi eu din presă, dar nu m-a contactat nimeni de acolo. Doar astă-vară am avut nişte discuţii”, a venit replica lui “Lippi”. Pe listă este şi Sorin Cīrţu, Gigi Neţoiu intenţionīnd să-l impună pe tehnicianul Oţelului pe banca Argeşului.


www.prosport.ro

vladi
7th December 2004, 16:59
Marius Lacatus nu va mai accepta o eventuala oferta de a ramane secund la nationala si a recunoscut ca are oferte din Divizia A. Lacatus nu a vrut sa dea numele echipelor in clauza, insa a dat o sugestie de genul priviti clasamentul, nu e greu de ghicit.

www.vladi.ro

cokko20
7th December 2004, 18:36
cine as vrea sa vina la pitesti? eu unu as dori pe Mircea Rednic dar din cate se vede are oferte din afara. daca nu MIhai Stoichita. cokko #ultras-viola

vladi
8th December 2004, 13:18
Sorin Cartu a declarat astazi:

"Eu nu astept pe nimeni, spun doar ca in ceea ce ma priveste totul este posibil. S-a scris ca as fi ofertat si de FC Arges, dar pe mine nu m-a contactat nimeni de la Pitesti. Vom vedea ce va fi pina la urma", a afirmat tehnicianul oltean. Antrenorul care a terminat turul campionatului pe banca Otelului Galati are o oferta de ultima ora. Numirea lui Victor Piturca in functia de selectioner al primei reprezentative a Romaniei i-ar oferi lui Sorinaccio sansa de a se ocupa de echipa de tineret, formatie coordonata pina acum de Nicolae Manea.

Vulturul
9th December 2004, 08:31
Stoichita a discutat ieri cu FC Arges
Viorel Ilinca a avut ieri o noua zi dificila, discutānd pret de cāteva ore cu Mihai Stoichita, care a venit special la Pitesti pentru a vedea care sunt conditiile pe care le pune la bataie FC Arges. Fostul antrenor al nationalelor Panama-ului si Armeniei, si al echipelor de club Steaua, FC National si Litex Loveci a ascultat ce au avut gazdele de spus, dupa care le-a transmis acestora ca nu poate lua o hotarāre pe loc. Mihai Stoichita are, la fel ca Rednic, unele oferte de a antrena īn strainatate, dar a promis ca nu se va īntinde cu studierea acestora pāna la 1 ianuarie 2005, ca Mircea Rednic. Stoichita a spus chiar ca īn maxim doua-trei zile da un raspuns clar daca va veni la FC Arges sau va pleca peste hotare. Īn proportie destul de mare, FC Arges īl va avea din retur ca antrenor pe Mihai Stoichita.

A gresit lasānd Farul
Cariera de antrenor principal a lui Mihai Stoichita a īnceput fulminant, direct la Steaua Bucuresti. Acesta a preluat o echipa foarte buna, cu jucatori care acum evolueaza īn totalitate īn strainatate. Stoichita, poreclit "Lippi" pentru succesele īnregistrate īn Ghencea si pentru prestanta sa asemanatoare antrenorului Juventusului din acea perioada, a fost debarcat de la Steaua dupa o perioada mai putin fasta. A stat un sezon la National, dupa care a īnceput periplul extern. Īn aceasta vara a īncercat sa revina īn campionatul intern, fiind angajat la Farul Constanta. Mihai Stoichita a facut pregatirea montana cu marinarii, pe care īnsa i-a parasit inexplicabil, īnainte de īnceperea turului. Singura greseala mare din cariera de antrenor a lui Stoichita a fost atunci cānd a declarat despre fosta sa echipa ca are valoare de Divizia B, dar īn realitate Farul a terminat turul pe locul al patrulea, si s-a calificat īn semifinalele Cupei Romāniei.

www.fcarges.net

Sinn Fein
9th December 2004, 09:27
se pare ca si Dan Petrescu are sanse (gsp de azi)

Vulturul
9th December 2004, 14:43
Radio 21 anunta ieri cuplul Carstea-Zanfir-Stancu

ultravioletcanada
9th December 2004, 15:44
doamne fereste :o:

Sinn Fein
9th December 2004, 16:10
Radio 21 anunta ieri cuplul Carstea-Zanfir-Stancu

asta e deja mai mult decat "cuplu"...e familie :))

vladi
9th December 2004, 16:15
:headbang: mai bine anuntat cuplul Arsinel - Stela Popescu

Sinn Fein
9th December 2004, 16:18
sau Stefan Banica Jr - Stefan Banica JR JR - Stefan Banica JR JR JR , alaturi de tot staff-ul din Ani de Liceu

ultravioletcanada
9th December 2004, 17:21
hai bre, ca oana sirbu arata bine :ok:
cu cfr-ul in frunte, la anu avem derby in strand si la mioveni :headbang:

vladi
10th December 2004, 14:07
...nu stiu de ce am impresia ca ne indreptam catre o solutie de compromis pentru banca tehnica..un antrenor ieftin si nu unul capabil

Vulturul
10th December 2004, 14:23
Azi se asteapta decizia lui Stoichita.Se pare ca acesta va semn cu FCARGES.Daca va veni la Pitesti acesta va aduce si cateva noutati Tete Moraru in locul lui Vasile stan si un preparator fizic argentinian se pare ca Telu Stancu va fi singurul care isi va pastra postul.In cazul in care Stoichita nu va semna cu FCARGES ilinca mai are si alte solutii: Dan Petrescu care tocmai a demisionat de la Sportul sau Marian Bondrea antrenor care a mai fost la Pitesti.

Profetu
10th December 2004, 14:29
Panduru

Vulturul
10th December 2004, 14:51
Stoichiţă dă astăzi un răspuns Argeşului
Mihai Stoichiţă a promis că va da astăzi un răspuns echipei FC Argeş, după negocierile pe care le-a purtat miercuri. Dacă va fi afirmativ, Stoichiţă are mānă liberă de la conducerea clubului piteştean īn a-şi alege colaboratorii, un corp tehnic format dintr-un antrenor secund unul de portari şi un preparator fizic. Secundul nu a fost nominalizat, Stoichiţă stānd īncă īn cumpănă dacă să vină cu Fane Ţāră sau Mihai Stoica, cu care a lucrat īn trecut, sau dacă o să-l păstreze pe Constantin Stancu. Īn schimb, soarta lui Vasile Stan şi a lui Ioan Tămăşanu pare a fi pecetluită: dacă Stochiţă zice da, acesta va veni cu Dumitru Moraru, antrenor cu portarii la echipa naţională de fotbal ani de zile şi cu un preparator fizic argenitinian. Fostul selecţioner al Armeniei a solicitat mai mulţi bani decāt Ion Moldovan, īn jurul a 80.000 de dolari pe sezon, şi a promis că īntr-un an şi jumătate va readuce pe FC Argeş īn prim-planul fotbalului romānesc.
Īi convine oferta Argeşului
Mihai Stoichiţă a lăsat să se īnţeleagă că agrează varianta FCArgeş din două motive: este foarte aproape de Bucureşti şi deţine o bază materială foarte bună. „Lippi” s-a interesat de terenurile de antrenament ale clubului, de starea lor juridică, de lotul piteştean şi de posibilităţile financiare ale grupării piteştene īn perspectiva unor transferuri iminente. Singura condiţie ca Stoichiţă să īşi dea acordul final este ca FC Argeş să accepte nu numai condiţiile puse de el, dar şi colectivul tehnic pe care īl va propune.

Fişă personală Mihai Stoichiţă
# Data naşterii: 10 mai 1954
# Locul naşterii: Bucureşti
# Meciuri / goluri īn Divizia A: 281 / 27
# Post preferat: mijlocaş ofensiv
# Debut īn Divizia A: 25 august 1973, Petrolul - Jiul 2-1
# Cluburi la care a evoluat: Dinamo Bucureşti, Jiul Petroşani, Autobuzul Bucureşti, Progresul Bucureşti, CS Tārgovişte, Gloria Buzău
# Cariera de antrenor: - secund la Progresul şi Mecanică Fină, Dinamo şi Steaua
- principal la Callatis Mangalia (1992), Rocar (1993), Steaua (1997), FC Naţional (1999), Litex Loveci (2000), Panama (2001), Armenia (2003)
# Palmares: - o Cupă a Romāniei ca jucător (cu Jiul)
- un titlu ca antrenor principal (cu Steaua)
- trei titluri şi două Cupe ale Romāniei ca secund (cu Steaua)

Moraru, lāngă FC Argeş īn 1998
Dumitru Moraru este de peste zece ani antrenor federal, ocupāndu-se de pregătirea portarilor echipei naţionale de fotbal. Cum Victor Piţurcă şi-a stabilit deja echipa cu care va colabora la reprezentativa Romāniei, Boldici fiind ales pentru ocuparea postului lui Moraru, „Ţeţe” trebuie să-şi găsească echipă. Prima ofertă, primită prin intermediul lui Mihai Stoichiţă, poate fi şi prima aleasă. Moraru a fost īn anul 1998 alături de FC Argeş īn deplasarea pe care aceasta a făcut-o la Baku, capitala Azerbaidjanului. Fostul portar al echipelor Steaua şi Dinamo a urmărit condiţiile de cazare şi de joc din Azerbaidjan īn perspectiva meciului pe care Romānia trebuia să-l dispute īn preliminariile Campionatului European din Belgia şi Olanda, EURO 2000. Dacă va veni la Piteşti īmpreună cu Stoichiţă, Dumitru Moraru va lucra cu cel mai valoros trio de portari din campionatul romānesc: Coman - Preda - Vintilă.

Variante de rezervă, Bondrea şi Petrescu
Īn cazul īn care Mihai Stoichiţă va da un răspuns negativ ofertei clubului FC Argeş, conducerea piteşteană are īn vedere alţi doi tehnicieni pe care īi va aborda. Cei doi ar fi agreaţi atāt de aceştia, cāt şi de Gigi Neţoiu, omul de afaceri care s-a implicat īn aducerea a cinci jucători la Piteşti. Cei doi sunt Dan Petrescu, tehnicianul Sportului Studenţesc şi Marian Bondrea, antrenorul divizionarei B FC Oradea. Primul este susţinut şi de subprefectul Mircea Drăghici, care l-a nominalizat printre antrenorii capabili să facă treabă la FC Argeş imediat după ce s-a renunţat la serviciile lui Ion Moldovan, şi a făcut o treabă excelentă la Sportul pe bani puţini sau chiar deloc. Al doilea cunoaşte foarte bine clubuş piteştean, activānd aici īn alte două mandate. Actualmente antrenor la FC Oradea, Bondrea este dispus să se despartă de acest club după ce a pierdut cursa promovării īn Divizia A, īn dauna Jiului Petroşani. El va fi judecat astăzi de Comitetul Director al clubului, care poate decide chiar renunţarea la colaborare.

Sursa:Top

Vulturul
11th December 2004, 08:43
Ziua de ieri a fost una maraton atīt pentru oficialii clubului FC Argeş, cīt şi pentru antrenorul Mihai Stoichiţă (foto). După cum se ştie, “Lippi” este dorit insistent pe banca tehnică a alb-violeţilor de către preşedintele Consiliului Judeţean, Constantin Nicolescu, dar şi de către Viorel Ilinca. Astfel, conducătorii piteşteni s-au īntīlnit ieri-dimineaţă cu tehnicianul şi cu impresarul acestuia, Dumitru Tudor, şi au negociat la sīnge pīnă seara tīrziu. “Discutăm de mai multe ore cu domnul Stoichiţă, dar īncă nu am ajuns la o concluzie. Are un impresar foarte bun, Dumitru Tudor, care negociază dur. Sīnt optimist īnsă, şi sper că vom bate palma īn această seară. Dacă nu acum, sper ca măcar mīine dimineaţă să ajungem la o concluzie”, a declarat Constantin Nicolescu. Conform mai-marelui din Trivale, părţile ajunseseră aproape de un numitor comun la capitolul bani, marea problemă fiind perioada pe care Stoichiţă ar fi trebuit să semneze pentru FC Argeş. “Īn timp ce noi vrem să stabilim īn contract că antrenorul va rămīne la Piteşti pentru doi ani şi jumătate sau, cel puţin, un sezon şi jumătate, antrenorul vrea să semneze pe o perioadă mai scurtă”, a mai spus Nicolescu.

www.prosport.ro

vladi
12th December 2004, 13:43
mare antrenor si Stoichita asta :-D

vladi
12th December 2004, 15:55
Stoichiţă vine cu oamenii săi
Impresarul lui Mihai Stoichiţă, Dumitru Tudor, īl reprezintă pe tehnician īn cadrul discuţiilor cu reprezentanţii clubului FC Argeş pentru preluarea băncii tehnice a piteştenilor. “Am stat de vorbă şi sīmbătă cu preşedintele Viorel Ilinca, el fiind desemnat de către Constantin Nicolescu să fie negociator din partea clubului. Sīntem aproape de un acord, căci īn mare ne-am īnţeles asupra condiţiilor viitorului contract. Nu banii sīnt problema, cea mai importantă condiţie pusă de Stoichiţă, asupra căreia se va cădea de acord luni, a fost instalarea unui staff tehnic ales de el - un preparator argentinian şi pe Ţeţe Moraru ca antrenor cu portarii”, a arătat impresarul.

Lippi e ofertat de Zeleznik Belgrad
Īn plus, īn timp ce argeşenii vor să semneze cu Lippi pe două sezoane şi jumătate, acesta ar vrea să parafeze o īnţelegere pe şase luni cu drept de prelungire pe īncă un an. “Stoichiţă nu depinde īnsă de Piteşti. Marea sa dorinţă este să fie aproape de Bucureşti, de familie. Īn caz că luni nu ajungem la o īnţelegere, trebuie ştiut că antrenorul are oferte atīt din Grecia, cīt şi din Serbia, de la Zeleznik. Mai mult, de la echipa naţională a Coreei şi de la o grupare din Japonia am primit oferte pentru Anghel Iordănescu. Īn caz că fostul selecţioner nu va accepta ofertele, Stoichiţă va fi următorul pe listă”, a īncheiat Dumitru Tudor.

http://www.prosport.ro/index.php?c=3&a=43929

Vulturul
13th December 2004, 14:45
Argesul, īn continuare fara antrenor
Runda de discutii de sāmbata nu a adus nimic nou īn negocierile dintre
FC Arges si Mihai Stoichita. Dupa ce vineri, cele doua parti au discutat o zi
īntreaga,sāmbata se parea ca vor ajunge la un numitor comun. Desi presedintele Viorel Ilinca s-a deplasat īn week-end la Bucuresti pentru a obtine acordul fostului selectioner al Armeniei, partile nu au batut palma. S-a convenit la finalul discutiilor de sāmbata ca Stoichita si Ilinca sa mai mediteze la ofertele facute de celalalt, si apoi sa se informeze reciproc asupra raspunsului final.

Principalul motiv pentru care Stoichita nu a acceptat īnca postul de
antrenor principal al echipei FC Arges este cel financiar. Atāt pretentiile
bucuresteanului cāt si ale colaboratorilor lui sunt cu mult peste ceea
ce i-a dat clubul pitestean lui Ion Moldovan si bancii sale tehnice.

Ilinca: "Sāmbata am intrat numai īn detaliile financiare ale contractului pe
care intentionam sa-l oferim lui Stoichita. Din pacate pretentiile lui
Stoichita, care vrea sa vina cu o īntreaga echipa tehnica, sunt peste
ce poate oferi la ora actuala FC Arges, si nu puteam accepta īntelegerea īn
asemenea conditii. Sumele sunt maricele, i-am propus sa mai scada din ele si mai vorbim pe luni, pe marti. Īn acelasi timp o sa discut si eu cu toti factorii
de decizie de la FC Arges pentru a vedea cum ne putem īncadra īn pretentiile lui Mihai Stoichita si ale colaboratorilor lui".

SURSA:TOP

Sinn Fein
14th December 2004, 10:40
io zic sa-l alegem pe Basescu...si antrenor, si jucator, si preparator fizic, si suporter, etc...

FORZA BASESCU!!!!!!!!

glogyb
14th December 2004, 15:00
ba.....sper sa vina REDNIC.dc nu se poate ....poate facem treaba si cu STOICHITA

Vulturul
14th December 2004, 15:01
Dupa ce psd-ul a pierdut alegerile imi e greu sa ma gandesc ce antrenor va aduce Nicolescu... :mda:

Vulturul
14th December 2004, 22:28
FC Arges a renuntat la Mihai Stoichita

Membrii Comitetului Director al clubului FC Arges au hotarāt ieri ca sa nu dea curs cererilor lui Mihai Stoichita, considerate exagerate, si sa intre īn negocieri cu alt tehnician. Motivul pentru care pitestenii au luat decizia de a renunta la discutiile cu fostul tehnician al Armeniei a fost rigiditatea acestuia īn lungile negocieri cu presedintele clubului FC Arges, Viorel Ilinca.
Constantin Nicolescu, presedintele Consiliului Judetean Arges, a declarat ieri ca a fost surprins neplacut de purtarea lui Mihai Stoichita, pe care īl suspecteaza chiar de discutii īn paralel, purtate si cu alt club.

"Am hotarāt ca sa nu mai discutam cu domnul Stoichita, pentru ca FC Arges nu īi poate asigura conditiile ridicate. Am fost surprins sa vad la Stoichita o mare rigiditate īn discutii, nelasānd de la el absolut nici o pretentie. Īntr-o negociere mai si renunti la cāte ceva, dar el a fost ferm. Nu a acceptat nici macar ca sa compensam anumite sume pe care el le cerea īn alte servicii, sau sa i le achitam integral īn cursul derularii contractului... FC Arges nu este un club bogat, si īn consecinta nu poate accepta conditiile lui Mihai Stoichita", a anuntat Constantin Nicolescu.

Sursa: Top