PDA

View Full Version : Paul, adevarata vedeta a Cupei Mondiale



Denis
8th July 2010, 13:16
:shocked::shocked::shocked:

Caracatita prezicatoare Paul, de la acvariul din Oberhausen, este adevarata vedeta a Cupei Mondiale. Devenita celebra in intreaga lume, caracatita Paul a dat toate pronosticurile corecte la meciurile Germaniei. Pentru ca a ghicit si eliminarea nemtilor, Paul risca sa fie ucis!

Detalii: http://cm2010.onlinesport.ro/articole/curiozitati/1278580610_Paul,-adevarata-vedeta-a-Cupei-Mondiale/

Daca vreti sa comentati.:groggy:

Roddicted
8th July 2010, 14:18
abureli

Lordul
8th July 2010, 14:58
genial Paulica asta /OLE/ /OLE/ pariorii s-au imbogatit pe seama ei

Trim0b
8th July 2010, 15:06
caracatita proasta:|

Lordul
8th July 2010, 15:10
sa vedem ce mai prezice azi

Denis
8th July 2010, 15:25
Krek cunoaste doar Germania.:D Dar daca stie si altele sper sa prezica si marele trofeu 2010 pentru Olanda.:D

Denis
8th July 2010, 15:27
abureli

Multe ziare au confirmat acest lucru. Nu sunt abureli.:ok:

Elphax
8th July 2010, 15:32
a spus Olanda !!!!!!!!!

Patriots
8th July 2010, 15:33
Krek cunoaste doar Germania.:D Dar daca stie si altele sper sa prezica si marele trofeu 2010 pentru Olanda.:D

Poate peste 4 ani :D Trofeul de anul asta e al Spaniei :D

newcool
8th July 2010, 15:39
Votez la rechini cu Paul, *nu s-a bagat in cusca Angliei la momentul oportun:D

Lordul
8th July 2010, 16:08
A ales Olanda ! http://www.adevarul.ro/sport/campionatul_mondial_de_fotbal/carcatica-paul-olanda-castigatoare_0_294570968.html

El Pistolero
8th July 2010, 16:19
e clar Olanda campioana!:D

Razor
8th July 2010, 16:27
Ciudat , prin presa se zice ca maine va face pronosticurile atat pentru finala cat si pentru finala mica. :D

Charon
8th July 2010, 16:31
A ales Olanda ! http://www.adevarul.ro/sport/campionatul_mondial_de_fotbal/carcatica-paul-olanda-castigatoare_0_294570968.html

3.60 cota la victorie pentru Olanda!:yeah:
eu zic ca merg pusi 100 de euro pe inspiratia octopus-ului!:D

Sir. Eko
8th July 2010, 17:43
Sa le dea direct trofeul :) .

Cipri
8th July 2010, 17:47
Vuvuzela , Jabulani , Paul ....
Urmeaza Trompeta , Nike , Mitica ....

Sifodias
8th July 2010, 18:21
Cred ca a fost o farsa!Maine cica va alege Paul dar finala mica(meci al Germaniei).Nu stiu daca va pi pusa de ingrijitori sa prezica si castigotoarea finalel mari...

Denis
8th July 2010, 21:33
e clar Olanda campioana!:D

Vaiii, si daca n-are dreptate, direct la rechini cu el.:D

zebe
8th July 2010, 22:45
Mondialul asta a scos la suprafata doua noi vedete. Paul si Larissa. :D

YoNuTzz
8th July 2010, 23:32
cica nu a fost pe bune faza cu olanda

Cneazul
9th July 2010, 00:20
Mondialul asta a scos la suprafata doua noi vedete. Paul si Larissa. :D

sa nu uitam de Bobby Eden :D

delaparis
9th July 2010, 00:27
Larissa e caracatita ... probabil e un Paul :D

Sifodias
9th July 2010, 12:53
Se pare ca a ales Germania in finala mica!As fi vrut Uruguayul dar asta e.Probabil s-a gandit sa-si consoleze putin conationalii...
http://www.youtube.com/watch?v=AhdE89rNagg

Denis
9th July 2010, 12:55
Ce nesimtit ii Paul asta!:cry:

TenisFan
9th July 2010, 13:59
In finala mare a ales Spania. All in on Spain? :D Mai repede pana le scade cota dupa ce-a prezis Paul... ;)

Sifodias
9th July 2010, 14:06
Da, a ales Spania in finala mare!:(
http://www.youtube.com/watch?v=JJnFo5-R-8c
Nu e cum as fi vrut eu dar ma consolez cu faptul ca si la Euro 2008 a gresit predictia finalei!Atunci a ales Germania si a castigat Spania!Poate puterile lui se opresc la finala...

Denis
9th July 2010, 20:43
Pai nu vedeti ca-i ies numai meciurile Germaniei? Ce treaba are cu Olanda, sau Spania?:D

M.I.B.
9th July 2010, 20:53
E bun de mancat :D + salata :D in rest,strica atmosfera.

Yummy! :D

gorefest
10th July 2010, 13:18
E bun de mancat :D + salata :D in rest,strica atmosfera.

Yummy! :D

auzi da cerneala !!! cerneala lu sepp blatter in ochi niste cerneala !! cerneala nu da cerneala ? :happy:happy:o::o:

Denis
10th July 2010, 13:24
Nu ma prind.:P

gorefest
10th July 2010, 13:40
Nu ma prind.:P

Cand se simt amenintate , caracatitele elibereaza un nor de cerneala .... Cerneala innegreste apa si pot astfel fugi. La unele specii de caracatite, aceasta substanta poate paraliza pradatorul ..:D

Catalanul
10th July 2010, 15:32
S-a facut si o melodie cu Paul :D

ftUvfi1J0QI

Sir. Eko
11th July 2010, 14:54
paul the octopus we love you ! :happy

Lordul
11th July 2010, 14:55
fantastica aceasta caracatita....bravo Paul :great:

Lordul
12th July 2010, 00:30
Paul termina cu procentaj 100 % Cupa Mondiala /OLE/ /OLE/ a pronosticat corect la toate meciurile

newcool
12th July 2010, 00:32
Ii prevad un final rapid. Cred ca n-o sa-i prinda bine faptul ca i-a iesit tot.:rolleyes:

TheIceMan
12th July 2010, 00:34
Paul oare se pricepe si la predictii din divizia A?

Lordul
12th July 2010, 00:34
ar trebui incercat

zebe
12th July 2010, 00:38
Ii prevad un final rapid. Cred ca n-o sa-i prinda bine faptul ca i-a iesit tot.:rolleyes:

Nu moare cu capul pe perna. Sau in cazul de fata... nu stiu. Unde dorm caracatitele? :D

Lordul
12th July 2010, 00:39
in acvariu....

asteptam predictiile lui Paul la EURO 2012 si CM 2014...si de ce nu la meciurile echipelor germane in Cupele Europene

resita
12th July 2010, 00:46
Ii prevad un final rapid. Cred ca n-o sa-i prinda bine faptul ca i-a iesit tot.:rolleyes:

:lol::lol: :happy:happy:happy

JJ
12th July 2010, 01:40
E aproape sigur ca Paul nu va mai prinde urmatorul CM. Poate, totusi, va mai pronostica la CE peste doi ani, desi nici asta nu e sigur. Specia lui Paul are o durata de viata de cam 4 ani.

Sorin Blaj
12th July 2010, 01:43
Poate are urmasi. :)

Lexus.
12th July 2010, 01:58
Nu moare cu capul pe perna. Sau in cazul de fata... nu stiu. Unde dorm caracatitele? :D

Trebuie sa fie gasit cineva vinovat:D

...conform teoriei conspiratiei, gurile rele sustin ca mafia de la FIFA l-a mani****t pe Paul cu mesaje subliminale ca dea veridicitate rezultatelor prestabilite de ei:happy:happy:happy

gorefest
12th July 2010, 02:14
Paul oare se pricepe si la predictii din divizia A?

oleeeeeeeu taci bre din gura , ca de se gandeste Becali la asemenea oportunitate , e de rau :happy:happy

ichigo
12th July 2010, 10:45
ar fi tare sa intrebam caracatita, cand va lua romania un titlu european sau mondial la fotbal. :happy :happy :happy

Sifodias
12th July 2010, 15:45
Gata,s-a retras oracolul!
http://uk.eurosport.yahoo.com/12072010/58/world-cup-2010-octopus-paul-retires.html
Pacat,pana la Euro 2012 mai e putin.Si oricum alt mondial nu o sa mai prindem asa ca...

Lexus.
12th July 2010, 22:11
Pacat,pana la Euro 2012 mai e putin.Si oricum alt mondial nu o sa mai prindem asa ca...
E clar, tu vrei sa-i iei locul lui Paul:D

Sifodias
13th July 2010, 11:24
Nu man,dar daca mayasii(un fel de pauli umani) nu au mai vazut nimic dupa 2012,banuiesc ca se refereau inclusiv la Mondialele de fotbal...

Lordul
13th July 2010, 16:48
se pare ca Paul si-a anuntat retragerea

resita
13th July 2010, 19:41
se pare ca Paul si-a anuntat retragerea

macar se retrage in plina glorie :D

razwan_vs
13th July 2010, 20:09
sa nu sfarseasca intr-o farfurie :ras-plans:

Catalanul
13th July 2010, 23:22
Am auzit cateva lucruri la radio MARCA despre Paul care m-au lasat :shocked:

- Are 8 tentacule
- A prezis corect 8 meciuri la acest CM
- Spania a marcat 8 goluri la acest campionat mondial
- In finala, a marcat Iniesta, jucatorul cu numarul 8
- Golul victoriei a fost marcat in minutul 116 (1+1+6 = 8)
- Spania este cea de a 8-a campioana mondiala

Lexus.
14th July 2010, 00:43
Nu man,dar daca mayasii(un fel de pauli umani) nu au mai vazut nimic dupa 2012,banuiesc ca se refereau inclusiv la Mondialele de fotbal...
Eh, eu nu cred asta cu caledarul maya, daca ala care sculpta in piatra a dat ortu' popii inainte sa-si desavarseasca opera?...sti cum e, un nebun arunca o piatra in balta si 1000 de intelepti se chinuie s-o scoata:D

Sir. Eko
14th July 2010, 00:57
Eh, eu nu cred asta cu caledarul maya, daca ala care sculpta in piatra a dat ortu' popii inainte sa-si desavarseasca opera?...sti cum e, un nebun arunca o piatra in balta si 1000 de intelepti se chinuie s-o scoata:D

Gen :

http://img716.imageshack.us/img716/8418/bzmayan122109.jpg (http://img716.imageshack.us/i/bzmayan122109.jpg/)

Sifodias
14th July 2010, 14:35
Eh, eu nu cred asta cu caledarul maya, daca ala care sculpta in piatra a dat ortu' popii inainte sa-si desavarseasca opera?...sti cum e, un nebun arunca o piatra in balta si 1000 de intelepti se chinuie s-o scoata:D
E si asta o posibilitate,nu zic nu dar daca e asa,puteau si ei sa zica:fratilor care veti traii atunci,stati lejer ca nu se sfarseste lumea,ci nu am mai avut noi loc sau chef sa mai tinem calendarul...Acum ca s-a terminat CM si Paul s-a retras din activitate,tot stau si ma gandesc daca intradevar cefalopodul chiar s-a gandit la fotbal cand alegea recipentele respective.Asa ca va pun o intrebare:a fost vorba de un incredibil sir de evenimente norocoase sau Paul chiar are ceva puteri supranaturale?Eu unul ma indoiesc ca putea sa vada in viitor sau daca are capacitatea asta de ce sa urmareasca meciurile de fotbal?Pe de alta parte,tot trebuie sa fie ceva misterios la mijloc pentru ca e improbabil ca toate pronosticurile lui sa fie doar o simpla coincidenta!Adica erau meciuri la care probabilitatea unui rezultat corect era destul de mica,gen victoria Serbiei in fata nemtilor!Si o alta chestie la care m-am gandit,daca in grupe la meciurile Germaniei se inregistra un egal sau mai multe???Adica Paul avea doar varianta victoriei uneia dintre echipe pentru ca erau doar doua recipiente!Oare cum s-ar fi comportat daca ar fi vazut in viitor si era vorba despre un egal?E interesant sa te gandesti la chestiile astea,insa nu cred ca vom avea si explicatii pe masura!Astept si alte raspunsuri!

TeBat
14th July 2010, 14:37
Gen :

http://img716.imageshack.us/img716/8418/bzmayan122109.jpg (http://img716.imageshack.us/i/bzmayan122109.jpg/)

haha, great :happy

Lexus.
14th July 2010, 17:56
E si asta o posibilitate,nu zic nu dar daca e asa,puteau si ei sa zica:fratilor care veti traii atunci,stati lejer ca nu se sfarseste lumea,ci nu am mai avut noi loc sau chef sa mai tinem calendarul...
Cred ca i-a durut pe ei exact in zona p...ixului ce vor gandii unii peste mii de ani:D...daca nu or fi si facut misto la vremea aia: "sa-i vezi pe fraierii aia in mileniul 3 ce se vor da ceasul motii cand vor vedea calendarul nostru!!!":happy


Acum ca s-a terminat CM si Paul s-a retras din activitate,tot stau si ma gandesc daca intradevar cefalopodul chiar s-a gandit la fotbal cand alegea recipentele respective.Asa ca va pun o intrebare:a fost vorba de un incredibil sir de evenimente norocoase sau Paul chiar are ceva puteri supranaturale?Eu unul ma indoiesc ca putea sa vada in viitor sau daca are capacitatea asta de ce sa urmareasca meciurile de fotbal?Pe de alta parte,tot trebuie sa fie ceva misterios la mijloc pentru ca e improbabil ca toate pronosticurile lui sa fie doar o simpla coincidenta!Adica erau meciuri la care probabilitatea unui rezultat corect era destul de mica,gen victoria Serbiei in fata nemtilor!Si o alta chestie la care m-am gandit,daca in grupe la meciurile Germaniei se inregistra un egal sau mai multe???Adica Paul avea doar varianta victoriei uneia dintre echipe pentru ca erau doar doua recipiente!Oare cum s-ar fi comportat daca ar fi vazut in viitor si era vorba despre un egal?E interesant sa te gandesti la chestiile astea,insa nu cred ca vom avea si explicatii pe masura!Astept si alte raspunsuri!

Nu sunt convins ca este adevarat dar am auzit ca toate containerele cu echipa castigatore erau puse in partea dreapta (acelasi loc, ca asezare in acvariu) si scarbosenia le alegea mereu pe alea...acu' ar veni intrebarea: chiar daca e asa, de unde stiau cei ce puneau containerele???...daca nu revenim, mai in gluma, mai in serios la teoria conspiratiei, ca rezultatele se stiua dinainte si Paul nu a facut sa dea o tenta de veridicitate acelor aranjamente:D

Vorbim discutii...

El Pistolero
14th July 2010, 18:21
- In finala, a marcat Iniesta, jucatorul cu numarul 8
asta nu o cred:rolleyes:

Lexus.
14th July 2010, 18:26
asta nu o cred:rolleyes:

Ba e foarte corect: Iniesta este jucatorul cu numarul 8...minus doi:D

Cand omul (in general vorbind) vrea sa gaseasca, gaseste...

Sifodias
14th July 2010, 18:34
Nu e chiar asa,de exemplu la Germania-Anglia, a ales containerul din partea stanga!Deci cade teoria cu containerele din dreapta!Si chiar sa fi fost asa,ce garantie exista ca acele tari reprezentate de containerele din dreapta chiar aveau sa castige meciurile???Mai exista o teorie conform careia caracatitele sunt atrase intr-o mai mare masura de anumite culori.Combinatia rosu-galben cica ar fii una extrem de tentanta pentru cefalopode,de asta ar fi ales asa.Dar si explicatia asta nu se apropie de adevar pentru ca Paul a ales,de exemplu, steagul Serbiei in fata celui al Germaniei!Cine stie,poate in curand vom avea si un film despre puterile misteriose ale caracatitei Paul :)

Lexus.
14th July 2010, 18:54
Nu e chiar asa,de exemplu la Germania-Anglia, a ales containerul din partea stanga!Deci cade teoria cu containerele din dreapta!Si chiar sa fi fost asa,ce garantie exista ca acele tari reprezentate de containerele din dreapta chiar aveau sa castige meciurile???Mai exista o teorie conform careia caracatitele sunt atrase intr-o mai mare masura de anumite culori.Combinatia rosu-galben cica ar fii una extrem de tentanta pentru cefalopode,de asta ar fi ales asa.Dar si explicatia asta nu se apropie de adevar pentru ca Paul a ales,de exemplu, steagul Serbiei in fata celui al Germaniei!Cine stie,poate in curand vom avea si un film despre puterile misteriose ale caracatitei Paul :)
1. Chestia cu pozitionarea containerelor am auzit-o nu stiu unde, nu eram sigur ca este adevarata.

2. Garantia ca aveau sa castige meciurile...nu era, doar daca teoria conspiratiei se adevereste:D

3. The species Octopus vulgaris is almost certainly color blind:D...deci chestia cu culoarea galbena cade...mai ales ca, chiar tu ai dat ex. cu meciul Serbia_Germany...

Sir. Eko
16th July 2010, 20:23
Madrid zoo have reportedly contacted the Sea Life aquarium in Oberhausen regarding the transfer of Paul the psychic octopus, but have had their move rebuffed.

Paul, who had a 100% record of predicting results at the 2010 World Cup (including the final) has been the subject of intense media coverage throughout the tournament and Spain's match-winner Andres Iniesta was even pictured with a small octopus toy during the celebrations.

But with the famous invertebrate set to retire from clairvoyancy game, Madrid zoo are keen to capitalise on their country's success by bringing him to Spain and have made an offer in response to "dozens of petitions from all over Spain".

"The zoo also guarantees that Paul will receive the best attention, reflecting the great affection in which he is held by all the Spanish people since he predicted that the Spanish team would win the football World Cup," said Madrid zoo spokeswoman Amparo Fernandez. "We hope that within the next few days we will be able to confirm news that the admirable Paul will be part of the club of the most loved and charismatic animals of the Madrid Zoo."

However, Oberhausen officials have rejected the bid, claiming he is not for sale. "We are not in contact with Madrid Zoo. And we know nothing about swapping Paul for another animal or him going to Madrid Zoo for a transfer sum," Sea Life spokeswoman Tanja Munzig said.

One Spanish businessman has already offered €38,000 to bring him to Spain, but he looks set to remain in Germany for the rest of his days.

Lexus.
20th July 2010, 07:46
Paul a intrat în gura rabinilor! "Încalcă legile iudaice! Este expresia falimentului moral"

Nu toată lumea îl îndrăgește pe Paul, caracatița ajunsă celebră după profețiile de la Cupa Mondială. Un rabin din Shoham, un orășel din Israel, susține că Paul încalcă legile religiei iudaice. Rabinul David Stav este de părere că folosirea unei caractițe pentru anticiparea unor rezultate este o expresie a falimentului moral care afectează lumea occidentală.

"Aceste tipuri de profeții încalcă legile iudaice", susține conducătorul spiritual. În opinia sa, societatea evreiască a avut capacitatea să-și concentreze atenție pentru descoperiri în știință și medicină, un lucru demn de lăudat și contrar celor care au apelat la un cefalopod pentru a afla niște rezultate.

Rabinul nu este impresionat de calitățile lui Paul și crede că evreii nu ar trebui să aplaude darurile făcute de caracatița care a ajuns să fie adulată de spanioli. "Din câte se pare, mintea nu este suficientă pentru a satisface nevoile oamenilor", mai spune Stav

A prezis paul reinvierea lui Hitler???:D...ce plm s-a trezit si neica rabinu' sa se bage in seama? ce legatura au prezicerile scarboseniei cu evreii?:rolleyes:

Drator
5th August 2010, 15:35
PAUL RULLZZZZZZZZZZZZZZZ! Cel mai tare! :D

Alex Dima
5th August 2010, 21:04
Un prieten deja incepuse sa bage rezultate in functie de "caracratita" asta.

Adrian81
6th August 2010, 13:08
a vrut sa o inchriezi si romani si cum nu siau permiso au incercat cu maimute