PDA

View Full Version : Basarab Panduru timonierul Farului



Pages : [1] 2

tchibos
2nd November 2006, 16:09
''De cand m-au cautat cei de la Farul le-am zis ca vin cu placere si cred in jucatori, desi locul si jocul nu sunt asa cum trebuie. Obiectivul ramane acelasi ca la inceputul campionatului. Eu am incredere in jucatori, eu vreau sa fac multe dar fara ei nu se poate.
Este greu din campionat la -3 sa mai atingem obiectivul dar trebuie sa inteleaga ca si ei au o mare parte din vina. Vreau sa vina lumea la stadion dar probabil jucatorii si jocul au dezamagit si trebuie sa schimbam ceva. Vreau ca jucatorii sa dea totul la antrenamente si la meciuri. Se spune ca sunt un antrenor dur, dar eu sunt dur doar cu cei care nu vor sa munceasca. Ala care nu munceste ma catalogheaza pe mine un antrenor dur. Intr-o saptamana pot doar sa vorbesc cu ei dar vreau macar o alta atitudine. Cred in echipa si am venit cu sufletul la Farul si vreau sa fac treaba''.
Panduru a mai antrenat pe Poli AEK Timisoara si pe FC Vaslui si va debuta la Farul sambata, chiar la Timisoara.

Mie mi-a placut ce a declarat Panduru. Ii urez succes si sa aduca Cupa la Constanta :ok:

rechinul farist
2nd November 2006, 17:12
speram sa fie o alegere buna!! :ok:

bahaus_84
2nd November 2006, 18:28
dupa modul in care a vorbit,omul a mai dovedit inca o data ca este un profesionist 100%,de un om ca el aveam nevoie!!

Klingon
2nd November 2006, 22:17
Am discutat cu amici din Vaslui si Timisoara. Panduru a lasat in urma si fani si critici, dar fanii sunt ceva mai multi. Sunt curios cum se va descurca la Farul, o echipa la care antrenori experimentati ca Ion Marin si Momcilo Vukotic n-au rupt gura targului dar un tanar ca Grigoras a reusit.

Ia sa vedem: Panduru este si el tanar, ambitios, are mai multa experienta ca antrenor decat avea Grigoras cand a venit la Farul si a jucat la echipe mai tari. Bosanceanu cred ca nu se va mai opune remanierii lotului, greseala facuta cu Grigoras. Il are si pe Ion Marin in spate.

El ca jucator a fost mijlocas, bun pasator, deci ma astept sa imprime un stil de joc echilibrat echipei, nu sorinaccio sau marinaccio al antrenorilor-fundasi dar nici avantul permanent al antrenorului-atacant Grigoras.

Am o singura grija: ambitia lui, dublata de tinerete, sa nu scape de sub controlul caracterului. Sper sa-si recunoasca greselile, sa nu fie prea orgolios si sa dea mereu vina pe altii. Criticii lui spun ca are tendinta asta. De fapt mai am o grija: are Panduru destula rabdare si maturitate?

FatFrumos
3rd November 2006, 02:26
nu cred ca are rabdare si maturitate.....dar cred in schimbare ca e bine sau rau trebuie facuta.

danny del corco
3rd November 2006, 02:38
Din cate am auzit si am citit, Panduru este un tip pur si simplu vulcanic, destul de exigent, tanar si plin de ambitie. Daca isi impune punctul de vedere, nu cred ca vom avea de ce ne plange. Bine cel putin ca avem antrenor. Cu scuzele de rigoare, nu doresc sa supar pe nimeni, insa de la Grig noi nu am mai avut antrenor. Cei ce s-au perindat(mai ales M.V.) nu merita statutul de antrenor, au fost doar niste oameni pe scaun.

Seahawk
3rd November 2006, 10:01
Eu sunt cam sceptic. Nu imi pun baza in Panduru asta. O sa terminam pe locul 7 cu o revenire (cateva victorii in ultimele 6-7 etape) si iar
o luam de la capat la anul...
Sa dea Domnu' sa n-am dreptate...

CosminGrc
3rd November 2006, 13:58
cica acu a plecat de la faru.....ce kkt sezonu asta jucam fara antrenor ?

poli-umt
3rd November 2006, 14:37
Ba ramane la Farul,oricum va urez multe succese cu el la carma dar dupa meciul cu noi de maine si cu el alaturi veti avea parte de multe bucurii.Numai bine!

Klingon
3rd November 2006, 18:22
A venit la prezentarea oficiala imbracat ca un golanas.
Ion Marin la costum, iar Panduru in blugi, cu sapca pe cap, nici macar nu s-a aranjat putin de ochii lumii. :hmm:

A si inceput sa dea vina pe jucatori.
Dupa ce si-a luat la revedere de la ei la plecarea spre Timisoara, a revenit asupra deciziei de a parasi Farul si a spus ca "jucatorii n-au inteles ei bine" (?!) De ce toata ascunderea asta pripita a mizeriei sub pres? In loc sa iasa Bosanceanu prost ca n-a jucat bine la contract, ies jucatorii prost ca nu sunt in stare sa inteleaga un "la revedere"? Ce baza mai pot pune jucatorii pe ce zice antrenorul daca se razgandeste asa iute si da vina pe ei dupa aia? :mda:

Complet imprevizibil
Ma culcasem si eu linistit ca avem in sfarsit antrenor, si cand m-am trezit nu mai avem, dupa o singura zi! Acum avem iar. Acelasi antrenor. Ce va fi maine? :o:

Macar ne mai face putina publicitate
Ziarele iubesc evenimentele astea extra-sportive mai mult decat un meci foarte bun facut de o echipa. Orice inceput de scandal are garantata prima pagina. Cand s-a mai scris despre Farul in toate ziarele de sport in aceeasi zi? :evil:

rechinul farist
4th November 2006, 00:32
de anu` trecut sau de asta iarna: Viali antrenor :)

Napoletan
4th November 2006, 01:03
Pai si are dreptate... principalii vinovati pt. situatia in care ne aflam sunt jucatorii, care s-au obisnuit sa schimbe antrenorul cand au ei chef, cu largul concurs al conducerii, bineinteles. Daca va fi sprijinit in adevaratul sens al cuvantului de catre bosanceanu, Panduru va fi, poate, cel care va dezbina clica aia care conduce vestiarul, si care aduce numai lucruri rele. El se va bucura de tot suportul nostru, singurul lucru care il vrem, este acela sa vedem determinare si daruire in teren...doar asa in timp vor aparea si rezultatele.
SATUI DE MEDIOCRITATE!

Klingon
4th November 2006, 02:25
Acum nu vorbeam de situatia generala a Farului ci de episodul cu plecarea lui Panduru. Asta este o chestiune strict intre el si Bosanceanu, nu trebuiau amestecati jucatorii. Si-a luat la revedere de la ei si a plecat cu masina personala la Bucuresti. Sa nu-mi zica el ca jucatorii au inteles gresit mesajul lui.

In schimb ma bucur ca a luat-o Bosanceanu in bot. Sunt sigur ca a incercat sa "negocieze" murdar cum a facut si cu apartamentul lui Carlos. I-a promis un apartament in Constanta pentru familie, pe urma a spus ca portughezului nu i-a placut decat unul cu 400 EURO/luna asa ca i-a dat o camera la hotelul clubului. Chestii explicate de Chiforeanu in Cuget Liber. Pai asa lucreaza profesionistii, sau gainarii? Stabileste frate detaliile din start: iti inchiriem un apartament de maxim 300/luna sau ceva de genul asta. Si oricum, de la un apartament de 400/luna la o camera de hotel e o distanta mare.

Proababil tot gainarii d-astea au incercat marii armatori si cu Panduru. Dar Panduru le-a zis Pa si uite asa au ajuns de rasul presei si au dat vina pe jucatori, ca n-au inteles bine.

Klingon
4th November 2006, 07:56
Numit joi la cîrma Farului, Basarab Panduru a vrut ieri să renunţe la funcţia de antrenor principal! Fostul jucător al Stelei a condus joi după-amiază primul antrenament, dar ieri dimineaţă şi-a surprins elevii în vestiar, anunţîndu-i că nu va mai continua la Constanţa. După ce le-a urat succes, Panduru şi-a luat bagajele, s-a urcat în maşină şi a plecat spre Bucureşti. Mai multe surse din cadrului clubului de pe Litoral au dezvăluit că Panduru s-a arătat nemulţumit de o clauză din contract, care oferea conducerii constănţene posibilitatea să-l demită în orice moment. Mai mult, el ar fi trebuit să returneze toţi banii primiţi dacă renunţa din proprie iniţiativă la funcţia de antrenor principal.Cîteva ore mai tîrziu, după o rundă de negocieri cu directorul tehnic, Ion Marin, la Bucureşti, Panduru a fost convins să revină asupra deciziei şi a urcat în avionul cu care echipa a ajuns la Timişoara.

GSP

Catalin 06
4th November 2006, 08:21
Total neprofesionist , ce trebuia sa faca atata caz si sa plece doar pentru o clauza . Daca nu-i convenea putea sa ramana pana negociau , nu sa plece asa . Probabil asa o sa faca de fiecare data , nu-i convine ceva pleaca . Nu-i de mirare ca nici nu a mai antrenat vreo echipa de vreun an de zile . Mai baga si gogosi d-ale cica ar fi venit la Constanta cu sufletul , pai ce legatura stransa are el cu Farul si cu Constanta sa vina cu sufletul ??? Asta e un bufon , mi-am dat seama . A mai spus si prostia aia ca n-are cum sa schimbe atitudinea in cateva saptamani , da Grigoras cum a putut s-o schimbe in cateva saptamani??? Mie teama ca singurul lucru pe care o sa-l avem in plus o sa fie circul si nu suntem in situatia sa apreciem asa ceva cand suntem cu un loc mai sus de retrogradare .

Seahawk
4th November 2006, 10:23
Ce v-am spus...cu o zii inainte? :)) sunt sceptic in privinta lui Panduru... si ca drept dovada uite ce s-a intamplat. Nu e vina lui Bosinceanu... pana la urma nu el a semnat contractul? Sau nu l-a citit bine, ce s-o fii intamplat?

Cert e ca nu cred ca el le poate schimba mentalitatea acestor jucatori pe care ii avem in lot. Au demonstrat in numeroase meciuri ca sunt in stare sa faca si spectacol, sa castige si la limita... insa culmea sunt constanti in a fii... INCONSTANTI! tocmai in "constanta" :D

Eh dar fie, sa dea Domnu sa gresesc la fel cum am facut-o si cu Vukotici cand l-am tot sustinut etape intregi chiar si la unele infrangeri...

Una peste alta e bine ca a ramas. Rau cu rau, dar mai rau fara rau. Sper sa luam 3 puncte la timisoara.

Klingon
4th November 2006, 12:01
Eu cred ca l-au prezentat joi ca fiind antrenorul Farului inainte sa semneze de fapt contractul. Abia dupa ce au spus lumii ca totul e stabilit s-au trezit ca nu se inteleg la detalii. A urmat circul.

Intrebarea mea: este normala clauza aia ca antrenorul poate fi demis la discretia conducerii, si ca trebuie sa dea toti banii inapoi daca pleaca de bunavoie? Adica pentru un antrenor de Liga I, cu pretentii de cupa europeana, e normal sa aiba asa un contract? Asa e la Steaua, Dinamo, Rapid, Timisoara, Cluj? Daca e normal, atunci Panduru a sarit calul. Daca nu, atunci Bosanceanu l-a sarit.

Oricum nu prea mai conteaza, momentul e depasit. Cert e ca Panduru este omul faptelor, nu al vorbelor. El o face si o spune verde in fata iar daca trebuie sa minta o face prost. Prevad si alte telenovele cu el la Farul...

haihui
4th November 2006, 12:32
Intrebarea mea: este normala clauza aia ca antrenorul poate fi demis la discretia conducerii, si ca trebuie sa dea toti banii inapoi daca pleaca de bunavoie?

klingon, lucrurile nu au stat chiar asa. depinde ce intelegi prin "la discretia clubului". daca vorbim despre faptul ca antrenorul nu isi respecta obligatiile contractuale si clubul il poate da afara pentru asta, da, mi se pare normal sa fie "la discretia clubului".

pe de alta parte, panduru a solicitat ca, daca este demis inainte de expirarea contractului, sa i se plateasca toate drepturile contractuale. clubul a zis "ok, dar daca pleci tu, de capul tau, pana la expirarea contractului, ne dai toti banii inapoi". iarasi mi se pare o chestie normala, de reciprocitate. ei, lui panduru "se pare" ca nu i-a placut asta.

ma rog, au cazut la pace acum. sa il vedem si pe asta daca o sa reuseasca sa faca biciul sa trozneasca...

kerosene
4th November 2006, 18:35
N-a cam dat-o de-un egal.Pt inceput cred ca merge.Nu am vazut prima repriza dar la cum s-a jucat in a 2-a cred ca-i bun rezultatul.

Klingon
4th November 2006, 21:51
pe de alta parte, panduru a solicitat ca, daca este demis inainte de expirarea contractului, sa i se plateasca toate drepturile contractuale.


De asta am mai auzit. Parca si Vukotic a avut asa.



clubul a zis "ok, dar daca pleci tu, de capul tau, pana la expirarea contractului, ne dai toti banii inapoi". iarasi mi se pare o chestie normala, de reciprocitate.


De asta n-am mai auzit. Dar ce stiu eu? :P



ma rog, au cazut la pace acum. sa il vedem si pe asta daca o sa reuseasca sa faca biciul sa trozneasca...


I-au dat mana libera pe care i-au refuzat-o lui Grigoras?

P.S. Chiforeanu a recunoscut ca joi l-au prezentat pe Panduru ca antrenor fara sa fi semnat contractul cu el.

rechinul farist
5th November 2006, 00:03
sincer sa fiu, mie imi place de Panduru......e tanar, ambitios si daca are liniste si sustinerea din partea clubului, o sa faca performanta......si mai sunt 20 de etape pana la final, inca nu e totul pierdut......adik UEFA....:P

tchibos
5th November 2006, 03:28
ma rog, au cazut la pace acum....

concret stii cum?

... cat despre clauzele contractuale parerea mea e ca nu ar trebui sa existe asa ceva. In mod normal antrenorul vrea sa ramana la club si daca are rezultate e firesc sa vrea mai mult, eventual sa isi caute alta echipa care ii ofera mai mult, iar ca sa nu se intample asta conducerea clubului ar trebui sa pluseze. La fel de normal e ca antrenorul sa fie dat afara daca nu are rezultate. Munca prestata de pana atunci, bine sau rau, trebuie platita, iar returnarile de bani nu mi se par a fi solutii nici pentru o parte si nici pentru cealalta.

Iata si cartea de vizita a celui ce ne antreneaza:
Singurul român care a jucat în Brazilia

Basarab Nică Panduru s-a născut pe 11 iulie 1970, la Mârzăneşti (Teleorman) l A jucat ca mijlocaş ofensiv, având, în timpul carierei, 1,73 m şi 66 kg l Echipele la care a evoluat: CSM Reşiţa (1987-1991), Steaua (1991-1995), Benfica Lisabona - Portugalia (1995/1996, 1996-1998), Neuchatel Xamax - Elveţia (1995/1996, jumătate de sezon), FC Porto - Portugalia (1998/1999), International Porto Alegre - Brazilia (1998/1999), Salgueiros - Portugalia (1999/2000) l A fost primul român (şi singurul, până acum) care a jucat în Brazilia l În Divizia A, are 131 meciuri şi 34 goluri, în Portugalia 62 - 8, iar în Elveţia 7-0 l A evoluat de 33 de ori în cupele europene (Cupa UEFA, Cupa Cupelor, Cupa Campionilor, Liga Campionilor), marcând cinci goluri l Are 22 de selecţii la echipa naţională, între 1992 şi 1996, marcând un gol, într-o partidă cu Israel l Ca antrenor, a activat la Politehnica AEK Timişoara, două sezoane, din 2002, ocupând locurile 14 şi 8, la Oţelul Galaţi (în returul sezonului 2004/2005), şi, pentru scurt timp, în 2005/2006, pentru cinci meciuri, la FC Vaslui

Seahawk
5th November 2006, 13:34
N-a inceput rau..

rechinul farist
5th November 2006, 15:49
Nu îmi face Ion Marin echipa. Obiectivul meu e Cupa UEFA"
Basarab Panduru, antrenor Farul Constanţa

Klingon
5th November 2006, 16:21
Bine ca mi-am amintit sa-i dau dreptate lui Panduru intr-o privinta: unii ziaristi sunt niste idioti. De exemplu ala sau aia care l-a intrebat la Timisoara cine face echipa la Farul, Panduru sau Ion Marin. Este o intrebare la care Panduru putea raspunde intr-un singur fel, plus formulata provocator, in cautare de scandal. Un ziarist care era macar subtil daca nu si bine intentionat ar fi intrebat daca Ion Marin are vreun rol in stabilirea echipei. O formulare mai profesionista a intrebarii care nu l-ar fi enervat pe Panduru si i-ar fi lasat loc de manevra.


Nu îmi face Ion Marin echipa. Obiectivul meu e Cupa UEFA"
Basarab Panduru, antrenor Farul Constanţa

tchibos
6th November 2006, 00:16
A purtat tricou violet

Când s-a despărţit de Politehnica, Panduru a promis că, la întoarcerea pe Bega cu o altă echipă, va purta un tricou violet (culoarea bănăţenilor) şi s-a ţinut de cuvânt. „Oamenii de aici m-au iubit, m-au aplaudat. Le-am promis când am plecat că voi avea tricou violet, le-am arătat că am tricoul. Şi le-am mai arătat ceva, că eu m-am ţinut de cuvânt şi că sunt acelaşi dintotdeauna, că eu nu m-am schimbat“ a spus Panduru, primit favorabil de spectatori pe „Dan Păltinişanu“.

rechinul farist
6th November 2006, 01:48
Panduru a „muşcat“ la debut
• Noul tehnician al „rechinilor“ şi-a început promiţător mandatul la Constanţa, nepierzând pe terenul echipei pe care a condus-o doi ani

Basarab Panduru şi-a început în mod fericit mandatul de antrenor principal la Farul, remizând (1-1), sâmbătă, la Timişoara, pe terenul echipei pe care a pregătit-o doi ani şi ai cărei suporteri încă îl păstrează în inimă.
Pe gazon, nu a fost însă loc de sentimentalisme. Permanent biciuiţi verbal de pe margine de Pandi, „rechinii“ au reuşit o primă repriză foarte bună, în care, organizaţi, bine aşezaţi în teren, fără greşeli şi cu combinaţii reuşite în faţă, între Apostol, Guriţă şi T. Moldovan, au redus-o la tăcere pe Politehnica. De la gazde, doar G. Bucur a avut unele sprinturi periculoase, dar şi el s-a stins pe parcurs. Farul nu numai că le-a ţinut piept cu brio bănăţenilor, dar a avut şi ocazii, importante, prin T. Moldovan (două), Lungu (bară) şi Apostol. Clar, repriza întâi le-a aparţinut „rechinilor“, care meritau să şi puncteze, cel puţin o dată.
Partea a doua a fost însă a Politehnicii, deşi a început cu o nouă ocazie mare a Farului. Introducerea lui A. Cristea şi Pleşan a schimbat faţa jocului gazdelor, care au fost din ce în ce mai periculoase. Astfel au apărut ocaziile, penetrantul Cristea a egalat, fiind nevoie apoi de intervenţiile foarte bune ale lui Vlas, patru, pentru ca Poli să nu majoreze scorul.
Meciul părea că se îndreaptă spre 1-0, dar, pe final, lovitură de teatru, căpitanul Guriţă egalează în minutul 90 şi stabileşte un rezultat echitabil totuşi după aspectul celor două reprize.
Marian BOCAI

CosminGrc
7th November 2006, 12:46
duminica ma duc dupa o lunga pauza la stadion....sper sa nu regret

rechinul farist
7th November 2006, 13:42
Panduru a anuntat si numele secunzilor pe care ii va avea la Farul: Sandu Rocco si Cristian Cămui.

Lucian Marinof, fostul secund, a plecat.

tchibos
7th November 2006, 17:59
Basarab Panduru, antrenorul principal al Farului, vrea să readucă spectatorii constănţeni la stadion. Pentru aceasta, crede fostul mare fotbalist, este nevoie ca „rechinii“ să arate determinare maximă pe gazon, în timpul meciurilor, şi, în consecinţă, rezultatele să le fie favorabile.Panduru a făcut o paralelă între situaţiile actuale ale Farului şi Politehnicii Timişoara, una dintre fostele sale echipe, ambele părăsite de marea masă a fanilor.

black_bird
8th November 2006, 08:53
bun antrenor basarab panduru poate cel mai bun care ar fi putut veni la farul

Seahawk
8th November 2006, 11:15
Hai sa nu exageram. Cu o floare nu se face primavara...
Ori Panduru are de strans ghiocei multi in iarna asta ca sa incropeasca un "buchet" bun de jucatori pentru retur... Si o sa ii fie greu pentru ca in gradina Farului sunt multi ofilitzi..

kerosene
8th November 2006, 20:37
Bun ,rau, acum pe el il avem.Vedem ce iese.Poate aduna niste zambile ca de ghiocei ne-am saturat.:headbang:

Kooler
8th November 2006, 23:31
Gradina Farului e plina de buruieni... :)

StiL
9th November 2006, 01:49
Am iesit si din Cupa.. asta este, oricum vina lu Panduru sigur nu e.. sau poate, dar in f. mica masura. Oricum, trebuie sa avem rabdare. Sper ca in pauza competitionala sa taie in carne vie, cine e bun sa ramana, cine nu PA!

CosminGrc
9th November 2006, 12:31
esecu din cupa nu cre' ca a fost din cauza antrenorului....nu are nici o saptamana la conducerea echipei....e prea devreme ca sa ne facem o opinie

danny del corco
12th November 2006, 15:45
Eu unul consider meciul de azi, debutul lui Panduru la Farul. Sper sa fie de bun augur. HAI FARUL !!!!!!

FatFrumos
12th November 2006, 20:21
you kidding 3-0 so far numai minutul 60

danny del corco
12th November 2006, 20:33
Not at all ! It's real !

FatFrumos
12th November 2006, 20:48
Eu unul inca nu sint satisfacut vreau inca un gol sau doua pina la final sa mai spele din pacatele din cupa

bahaus_84
12th November 2006, 21:17
E bine si asa ,din pacate s a dovedit inca o data ca Farul joaca doar daka se concentreaza foarte mult....deci dak se vrea,se si poate...ca si anul trecut,dupa semifinala pierduta in Cupa,Farul si-a aratat adevarata valoare....prea tarziu din pacate,dar nu avem ce face..asa cum sunt,sunt ai nostri...Fortza Farul!!!

danny del corco
12th November 2006, 21:42
Rezultat bun. Cred ca se vede mana antrenorului !

rechinul farist
13th November 2006, 00:33
a fost aplaudat, aclamat de public, ce sa mai....are valoare....a schimbat ceva in echipa....nu l-a mai introdus pe obositul ala de liviu in primul 11.....a vazut si Pandi, ca cine are chef joaca, cine nu, sta pe bara......
daca Boss il lasa sa-si faca treaba, crd ca va face treaba....:)

Klingon
13th November 2006, 05:10
Mi se pare interesant ca Panduru a nominalizat doi jucatori dupa partida: Senin si Moldovan. I-a laudat pentru joc. Cred ca metoda asta este controversata si putini antrenori o folosesc. Panduru vrea sa fie original sau a chiulit de la cursul respectiv. :D Trebuie sa ne asteptam si la situatii in care va critica nominal pe unii dupa partida: mama lui de Liviu Mihai, etc, etc? :D

dorryn
13th November 2006, 05:58
Sau poate,nu radeti,ii ambitioneaza in felul acesta si pe ceilalti sa joace bine si sa primeasca laude la sfarsitul meciului ceea ce ar putea fi o garantie spre un post de titular in meciul urmator:)

tchibos
13th November 2006, 18:46
Cand alte metode nu dau rezultate indiferent de persoana care le aplica cel mai indicate sunt astfel de metode radicale. Eu merg pe ideea ca e mai bine sa ai o metoda, fie ea si nepotrivita, decat sa nu ai nici una, asa cum imi amintesc cand ma uit in urma. E usor sa te lasi dus de val, mai greu e sa incerci sa faci ceva diferit de "turma". S-ar putea sa avem surprize si sa dea rezultate astfel de nominalizari

Basarab Panduru a schimbat jocul echipei

Antrenorul Basarab Panduru a condus cu măiestrie de pe margine o echipă care, încet-încet, începe să-i semene. Tehnicitate, joc avântat, faze frumoase. Cum reuşea „Pandi“ pe vremuri ca jucător. După mult timp, spectatorii i-au aplaudat iar cu bucurie pe „rechini“.

„Nu suntem Dumnezei, să batem pe toată lumea“

La conferinţa de presă organizată după meci, antrenorul Farului, Basarab Panduru, a declarat că s-a temut de Politehnica, dar totul este bine când se termină cu bine. Tehnicianul nu priveşte acest succes ca pe o răzbunare, după eşecul din Cupă, ci este mulţumit că echipa sa a câştigat trei puncte foarte importante în campionat.

„Nu consider că, în această seară (n.r. - duminică seară), ne-am răzbunat. Este bine că am obţinut toate punctele puse în joc. După «dubla» Cupă - campionat, nu ştiu dacă vreuna dintre cele două formaţii ar fi putut câştiga ambele partide. Mi-a fost teamă de acest joc, că nu vom marca şi că vom face cadou oaspeţilor vreo fază din care aceştia să înscrie. Dar totul s-a încheiat cu bine, am câştigat meritat“, a spus Panduru.

Despre parcursul viitor al „rechinilor“, tehnicianul şi-a păstrat realismul. „Nu suntem Dumnezei, să batem pe toată lumea. Dar, dacă vom evolua în fiecare partidă aşa cum am făcut-o împotriva Politehnicii, cred că avem şanse să urcăm în clasament. Le-am arătat jucătorilor că am încredere în ei, iar aceştia au răspuns cu aceeaşi monedă. Senin a fost foarte bun, Tibi Moldovan a dat gol“, a explicat antrenorul Farului.

Sorin MIHALACHE

Cuget Liber

tchibos
13th November 2006, 23:32
„Panduru ne-a dat mai multă încredere“

„Jocul din această seară (n.n. - duminică) a demonstrat că asta e valoarea noastră. Am mai spus-o, nu este o răzbunare pentru înfrângerea din «Cupă», ci o victorie meritată. Am dominat meciul de la un capăt la altul. Şi în Cupa României am făcut un joc bun, dar nu am avut şansă atunci, ieşenii stând mai bine în teren. În această seară (n.n. - duminică), am înscris repede şi ne-am făcut jocul mai uşor“, a declarat, la finele partidei din campionat, căpitanul Farului, Mihai Guriţă. Al doilea marcator al „rechinilor“ a remarcat că venirea ca antrenor a lui Basarab Panduru a însemnat o schimbare în jocul şi în mentalitatea fotbaliştilor constănţeni. „Ne-a dat mai multă încredere în forţele noastre“, a spus Guriţă.

Cugt Liber

danny del corco
15th November 2006, 01:12
Tchibos ai dreptate 100% cand spui ca metodele radicale sunt cele mai indicate in perioade de criza. Din nou ai dreptate cand spui ca trebuie sa ai o metoda, chiar si un pic defectuoasa, decat nici una. Venirea lui Panduru a renascut sperantele, si nu sunt vorbe mari acelea care spun ca se vede mana antrenorului, chiar acum, la inceputul perioadei de antrenorat la Farul. Si mai am eu ceva de spus: mi se pare de bun augur faptul ca Panduru a venit cu secund, terminandu-se astfel cu traditia de a numi pe cineva doar de florile marului.Parerea mea.

rechinul farist
15th November 2006, 01:20
s-a vazut mana antrenorului, s-a jucat mai organizat, nu ca in meciurile cu jiul, national cand niciunul nu stia vre-o tactica, jucau la plesneala: ce o iesi, o iesi.....:D

tchibos
15th November 2006, 01:53
sper sa o tina tot asa si sa demonstreze ca nu a fost doar un caz izolat

danny del corco
15th November 2006, 02:16
Panduru este inainte de toate un tip extraordinar de ambitios. Singura problema, pe care o vad eu,este sa fie sprijinit. Ori la noi conducerea clubului nu este punctul forte. Ramane de vazut.

kerosene
15th November 2006, 20:46
Panduru este inainte de toate un tip extraordinar de ambitios.

Asa trebuie frate.PE EI PE MAMA LOR. :evil: :evil: :evil:

rechinul farist
16th November 2006, 01:10
Chiar dacă de la venirea sa pe banca tehnică, atacantul Tibor Moldovan a marcat trei goluri în patru meciuri şi a fost coautor la alte două, Basarab Panduru a spus că nu este impresionat de evoluţia fotbalistului. "Tibor Moldovan trebuie să înţeleagă că asta e meseria lui şi că trebuie să joace mereu la fel ca în meciul cu Politehnica Iaşi. Cu siguranţă îi voi cere din ce în ce mai mult, pentru că asta e menirea antrenorului. Eu nu îi voi cere niciodată mai puţin decât poate. Trebuie să muncească serios dacă vrea să ajungă la echipa naţională sau la cine ştie ce formaţie de club la care visează el", a punctat Panduru.

Referitor la meciul cu Craiova, Panduru a afirmat: "Craiova a pierdut etapa trecută pe teren propriu (n.r. 0-1 cu ploi Timişoara) şi nu îşi mai poate permite o nouă înfrângere. Eu sunt mulţumit însă de atitudinea jucătorilor din ultima perioadă şi am încredere în potenţialul lor".

gsp

danny del corco
16th November 2006, 02:32
Lasa ca nici oltenilor nu le strica doua batai la rand.Hai Farul!!!

Seahawk
22nd November 2006, 10:00
Da uite ca dupa un joc perrfect cu Iasi ... am revenit la vechiul stil de joc.

Oricat de bun ar fi Panduru... nu e de ajuns doar el si ambitia lui pentru redresarea Farului

tchibos
24th November 2006, 00:46
Plătesc greșelile trecutului?

Tehnicianul nu știe câte puncte va obține Farul în cele trei etape de până la finele anului, dar crede că elevii săi își doresc cât mai multe, pentru că se antrenează bine și îi vede motivați, lucru care îl mulțumește foarte mult.

Dar, cum Panduru a mai spus, „s-ar putea ca acum să plătim ce n-am făcut ieri și să ajungem să se vrea și să nu se poată. Toți își doresc, aleargă, se antrenează, însă, din păcate, nu reușim să și câștigăm meciurile. Eu nu am ce să le reproșez și sunt mulțumit de cum lucrează. Am pierdut două meciuri, în «Cupă» și la Craiova, pe care nu meritam să le pierdem“.

Nu-și mai permit să risipească puncte

Panduru a precizat că meciul de sâmbătă, de la Constanța, cu CFR Cluj, va fi foarte dificil, având în vedere și problemele de lot pe care le are Farul. Pandi nu poate însă preciza dacă acesta va fi cea mai grea partidă a sa de când a venit la Farul.

„Ce, la Timișoara a fost ușor, cu Iașiul, acasă, sau la Craiova a fost ușor? Nu. Chiar și când am avut tot efectivul, a fost greu, dar acum! Cu absențele pe care le avem, va fi infinit mai greu“, a spus principalul farist. „Sunt mulți băieți cu probleme, nu prea avem jucători și nici prea multe soluții, dar cei care vor juca sper să înțeleagă că nu mai putem să pierdem puncte și că trebuie să facă tot posibilul să câștigăm acest joc. Încercăm să recuperăm din cei accidentați. Dacă nu vom putea, jucăm cu cei pe care-i avem. Normal că mi-aș fi dorit ca în ultimele trei meciuri să am tot lotul la dispoziție. Dar asta este, nu trebuie să ne plângem acum. Ce să facem, să nu mai jucăm? Poate cineva era nemulțumit că nu evolua. Acum să-mi arate că poate m-am înșelat eu când nu l-am băgat“, a mai arătat Panduru.

Întrebat dacă va avea relevanță faptul că CFR a câștigat mereu la Constanța, Panduru a răspuns: „Dacă ne luăm după ce a fost, ar trebui să învingă și acum, nu? Dar noi trebuie neapărat să câștigăm și nu știu dacă va fi așa de ușor să ne bată cineva

Cuget Liber

Bruno
24th November 2006, 11:02
Iar ne serveste bulsituri dnul Pandi? "am vrut, ne-a dorit, ne-am antrenat, am alergat" dar nu am putut. Pai cum asa? Inseamna ca nu ati vrut, antrenat, alergat destul. E cat se poate de simplu. Apoi de ce "fostii" sunt vinovati? Poate un raspuns mai concret al dnului Pandi, (ex: nu s-au antrenat suficient, forma fizica slaba, etc) ar mai fi de inteles, cu toate ca acest lucru m-i se pare imposibil cand mai e o etapa din tur. Cred ca se incearca difuzia raspunderii. Un lider, cum ar trebui sa fie Pandi, in primul rand isi asuma responsabilitati si asa oamenii il vor urma si recunoaste ca lider. Altfel il vor abandona la greu, ii vor da in cap (stiti voi exemple).

dorryn
24th November 2006, 19:41
toti vorbesc in plus la clubul asta. e intrecere intre ei.care vorbeste mai mult si mai prost.

danny del corco
25th November 2006, 12:15
Eu unul am incredere in Panduru. Cu ceva achizitii in iarna, incep sa se rezolve si problemele de lot.

Catalin 06
25th November 2006, 14:26
Sa vedem ce achizitii , daca iar imi vin astia cu jucatori din B .....

rechinul farist
26th November 2006, 02:59
pana acum Bacila a dat randament, Neaga nu mai stiu nimic de el, aveam si noi un vf mai activ, adica Apostu, care a venit de la UTA, l-au dat imprumut innapoi, parca.....deci jucatorii de div B sunt buni, dar nu au loc de vechiturile noastre....:D

danny del corco
26th November 2006, 09:01
Parafrazand expresia antrenorului, meciul de ieri a fost de kkt. Cel putin dupa primirea golului, s-a vazut iar lipsa mijlocului, cu toate incercarile, din ce in ce mai timide, odata cu scurgerea timpului, a atacantilor.Despre aparare si portar, nu cred ca este loc de comentarii: sunt VARZA! Totusi putin deasupra nivelului echipei mi s-au parut Bacila si Gurita.

bahaus_84
26th November 2006, 11:17
de cand nu mai e Todoran,noi nu mai avem mijocasi...Apostol mai reusea cate ceva....in rest suntem terminati...lasa....ca e bun Cristocea la altii...la noi nu era bun....sau Pascovici....e bun sa faca tusha la altii...la noi nu era bun"strica" atmosfera la echipa..adevarul e ca dupa ce a plecat el,s a facut liniste la echipa,nu au mai fost nemultumiti jucatorii..ma apuca crizele numai cand mi aduc aminte de sarb....

danny del corco
26th November 2006, 12:11
Despre sarb: numai de bine! Duca-se...de fapt, si la urma urmei cu el a inceput degringolada.

rechinul farist
26th November 2006, 14:38
poate o intra Panduru pe teren, mai poate juca......cred ca i-ar alearga pe jucatorii nostri :D :D

kerosene
26th November 2006, 14:54
Despre Panduru se vede ca vrea sa faca treaba ,dar din pacate se pare ca nu are cu cine.Sa speram ca doar pe moment.:rolleyes:

danny del corco
26th November 2006, 15:09
Am auzit ca pleaca si Panduru, sau a fost doar un zvon?

tchibos
26th November 2006, 15:10
unde ai auzit?

malexoid
26th November 2006, 15:14
lasati-i timp la Panduru, aveti rabdare indiferent de rezultatele momentane...
Panduru e un antrenor bun, Timisoara plange dupa el!
are capriciile lui, are un caracter mai...aparte, dar ca antrenor e grozav!
la noi, a injghebat o echipa din nimic! voi avetzi si lot bunicel, deci are cu ce lucra...

trotica
26th November 2006, 15:15
poate o intra Panduru pe teren, mai poate juca......cred ca i-ar alearga pe jucatorii nostri :D :DA avut o accidentare nasoală mai demult, pe când juca la Porto... cam ăsta a fost principalul motiv al retragerii sale din fotbal. Când a venit la noi ca antrenor avea 32 de ani. Am mai încercat noi să-l combinăm să joace, dar n-a vrut, ne-a spus ceva de genul "acum nu mă mai țin picioarele, de-aia stau pe bancă". Doar pe la antrenamente a mai fost văzut trăgând la poartă dar de jucat, în fața publicului, a jucat puțin doar când a fost amicalul de la TM, România-Brazilia...

Apropos de accidentare, un articol vechi:

Panduru, un fotbalist de caracter
6 iulie 2002

Dupa ce a fost numit antrenor principal la FCM Bacau, Dumitru Dumitriu a anuntat ca va aduce trei sau patru jucatori de valoare la formatia din Moldova. Primul nume pe care l-a rostit Titi a fost cel al lui Basarab Panduru, ce s-a declarat in principiu de acord sa vina la Bacau pentru a lucra cu fostul sau antrenor. Cum "Pandispan" se afla la final de contract cu FC Porto, oficialii gruparii bacauane isi frecau mainile pentru afacerea buna, neramanand decat ca partile sa se aseze la masa negocierilor. Numai ca, de Panduru nu se mai auzise nimic de mult timp. Transferat in 1996 de la Steaua la Benfica Lisabona, Nica a jucat doua sezoane la gruparea de pe "Estadio da Luz". Cazut in dizgratia antrenorilor, "Pandi" a reusit un transfer de senzatie mutandu-se la rivala FC Porto. Numai ca, acolo, a suferit o accidentare grava, care a recidivat, el nemaintrand in vederile antrenorului dupa ce s-a refacut. Mijlocasul roman a fost imprumutat la Salgueiros Porto, unde a prins un retur excelent. In vara lui 2000, s-a accidentat din nou grav la glezna, fiind necesare mai multe radiografii. De atunci, de Panduru nu s-a mai stiut decat ca a fost trimis la echipa secunda a lui Porto, undeva in esalonul al treilea lusitan, el nefiind convocat pentru nici un meci al echipei mari. In aceasta vara, el a terminat contractul cu gruparea portugheza. Pusi in tema, cei din conducerea bacauanilor nu s-au aruncat din prima, cum se spune.

Nu banii au fost cauza
Cu cateva zile inainte ca lotul bacauanilor sa se reuneasca pentru inceperea pregatirilor de vara, Basarab Panduru a efectuat un control medical la clinica doctorului echipei nationale, Pompiliu Popescu. Acesta din urma a declarat ca fotbalistul poate juca. "Pandi" a mai facut un control medical separat la INMS, conditie pusa de gruparea moldava. Apoi, spre surpriza tuturor, Panduru a lasat-o "moarta in papusoi", incetand contactele cu conducerea Bacaului, care l-a asteptat pana miercuri la negocieri. Surse din anturajul clubului sustin ca nu suma pe care ar fi trebuit sa o primeasca jucatorul este cauza retragerii acestuia, ci faptul ca jucatorul, care va implini 32 de ani, nu este refacut complet dupa mai vechile accidentari si ca el ar fi renuntat din proprie initiativa la acest angajament. Mai mult, in iarna, cand Dumitriu antrena echipa greaca Panionios si l-a adus pe mijlocasul roman, acesta a dat aceeasi dovada de caracter spunandu-le conducatorilor greci ca nu este in plenitudinea fortelor si ca nu are rost sa semneze un contract, lucru apreciat de toata lumea.

Klingon
27th November 2006, 00:15
DUPA CE A FACUT PRAF CONDUCEREA FARULUI, PANDURU A TRAS CONCLUZIA IN STILUL SAU PROPRIU: "REFERITOR LA MECI, SINT MULTUMIT DE EVOLUTIA ELEVILOR MEI, IAR CFR A MARCAT DOUA GOLURI DE *****!"

Tehnicianul Farului a spus la conferinta de presa ca jucatorii lui sint extrem de nemultumiti de faptul ca nu si-au primit banii.

“Baietii sint mereu nemultumiti, dar eu nu pot sa ii ajut. Le dau dreptate, iar atita timp cit nu isi primesc banii si nu sint intelesi, au dreptul sa fie nemultumiti. Multi dintre ei intra doar pentru ca ii fortez eu. Daca ar fi dupa ei, ar pleca de la Constanta cu primul tren. In cele doua etape vom incerca sa jucam cu cei care doresc sa continue la Farul. Am doi portari buni, insa am nevoie de jucatori in rest. Rezervele sint mult sub nivelul titularilor. Tinerii trebuie sa creasca pe linga o echipa competitiva, sa nu fie bagati dupa interese. Le dam altfel in cap, ii nenorocim. Uitati-va la Ochirosii de la Steaua, care e introdus in teren doar citeva minute pentru moral, cind scorul e trei sau patru la zero pentru echipa din Ghencea. Eu nu am venit aici sa platesc greselile trecutului. Referitor la meci, sint multumit de evolutia elevilor mei, iar CFR a marcat doua goluri de *****!”, a declarat Panduru.

FatFrumos
27th November 2006, 00:29
Cu tot stilul lui caracteristic spune ceva gresit? e mincatorie in toata conducearea Farului de la Bosinceanu in jos, sa vedem ce jucatori aduce acum ca sa terminat turul au voie sa compere sa ii foloseasca in urmatoarele doua meciuri.

rechinul farist
27th November 2006, 01:22
A avut o accidentare nasoală mai demult, pe când juca la Porto... cam ăsta a fost principalul motiv al retragerii sale din fotbal. Când a venit la noi ca antrenor avea 32 de ani. Am mai încercat noi să-l combinăm să joace, dar n-a vrut, ne-a spus ceva de genul "acum nu mă mai țin picioarele, de-aia stau pe bancă". Doar pe la antrenamente a mai fost văzut trăgând la poartă dar de jucat, în fața publicului, a jucat puțin doar când a fost amicalul de la TM, România-Brazilia...

Apropos de accidentare, un articol vechi:

Panduru, un fotbalist de caracter
6 iulie 2002

Dupa ce a fost numit antrenor principal la FCM Bacau, Dumitru Dumitriu a anuntat ca va aduce trei sau patru jucatori de valoare la formatia din Moldova. Primul nume pe care l-a rostit Titi a fost cel al lui Basarab Panduru, ce s-a declarat in principiu de acord sa vina la Bacau pentru a lucra cu fostul sau antrenor. Cum "Pandispan" se afla la final de contract cu FC Porto, oficialii gruparii bacauane isi frecau mainile pentru afacerea buna, neramanand decat ca partile sa se aseze la masa negocierilor. Numai ca, de Panduru nu se mai auzise nimic de mult timp. Transferat in 1996 de la Steaua la Benfica Lisabona, Nica a jucat doua sezoane la gruparea de pe "Estadio da Luz". Cazut in dizgratia antrenorilor, "Pandi" a reusit un transfer de senzatie mutandu-se la rivala FC Porto. Numai ca, acolo, a suferit o accidentare grava, care a recidivat, el nemaintrand in vederile antrenorului dupa ce s-a refacut. Mijlocasul roman a fost imprumutat la Salgueiros Porto, unde a prins un retur excelent. In vara lui 2000, s-a accidentat din nou grav la glezna, fiind necesare mai multe radiografii. De atunci, de Panduru nu s-a mai stiut decat ca a fost trimis la echipa secunda a lui Porto, undeva in esalonul al treilea lusitan, el nefiind convocat pentru nici un meci al echipei mari. In aceasta vara, el a terminat contractul cu gruparea portugheza. Pusi in tema, cei din conducerea bacauanilor nu s-au aruncat din prima, cum se spune.

Nu banii au fost cauza
Cu cateva zile inainte ca lotul bacauanilor sa se reuneasca pentru inceperea pregatirilor de vara, Basarab Panduru a efectuat un control medical la clinica doctorului echipei nationale, Pompiliu Popescu. Acesta din urma a declarat ca fotbalistul poate juca. "Pandi" a mai facut un control medical separat la INMS, conditie pusa de gruparea moldava. Apoi, spre surpriza tuturor, Panduru a lasat-o "moarta in papusoi", incetand contactele cu conducerea Bacaului, care l-a asteptat pana miercuri la negocieri. Surse din anturajul clubului sustin ca nu suma pe care ar fi trebuit sa o primeasca jucatorul este cauza retragerii acestuia, ci faptul ca jucatorul, care va implini 32 de ani, nu este refacut complet dupa mai vechile accidentari si ca el ar fi renuntat din proprie initiativa la acest angajament. Mai mult, in iarna, cand Dumitriu antrena echipa greaca Panionios si l-a adus pe mijlocasul roman, acesta a dat aceeasi dovada de caracter spunandu-le conducatorilor greci ca nu este in plenitudinea fortelor si ca nu are rost sa semneze un contract, lucru apreciat de toata lumea.

10x :ok:

trotica
27th November 2006, 02:43
10x :ok::ok:
Când or să se mai așeze un pic lucrurile la voi, am să caut niște declarații meseriașe de-ale lui Pandi pe la noi prin arhivă, să vi le postez ca să vă mai destindeți :) Nu aveți cum să le știți pentru că erau în mass-media locală, dar erau super... Dacă mulți dintre noi, suporterii, îl regretăm pentru... ok, e greu de spus în câteva cuvinte... în schimb, paradoxal, chiar unii jurnaliști din mass-media locală îl regretă, chiar dacă pentru întâlnirile cu el trebuiau să-și pună pamperși :D

L-am văzut - evident :D - în seara asta la Prima TV și sunt curios de reacția lui Bosânceanu: părerea mea este că, dacă nu-l demite acum pe Pandi, atunci va fi o chestie de bun augur și vor colabora bine :D Pandi are gura mare, spune ce gândește indiferent de cine, perfect conștient de posibilele consecințe, dar nu vorbește "pe la spate" - dacă ați văzut emisiunea din seara asta, relativ la Mureșan, înțelegeți la ce mă refer :)

tchibos
27th November 2006, 11:29
asteptam declaratiile meseriase :ok:

Sâmbătă, la Constanța, FC Farul - CFR Cluj 0-2 (0-0)

Panduru dezlănțuit

La finele partidei, antrenorul „rechinilor“ a pus tunurile pe arbitrii partidei, a vorbit despre nemulțumirile jucătorilor săi și despre adversari, dar a criticat și clubul

Înfrângerea suferită de FC Farul, sâmbătă, la Constanța, 0-2 cu CFR Cluj, l-a enervat la culme pe antrenorul Basarab Panduru. Constănțenii au ajuns la -5 în clasamentul adevărului și s-au cantonat periculos în zona neagră a clasamentului, după un meci cu o primă repriză foarte bună, în care „rechinii“ au ratat multe ocazii (Guriță ‘26, Maxim ‘29, Senin ‘31, Lungu și Gheară ‘41, Băcilă ‘45, Disney ‘45+3), dar cu o parte secundă în care au luat două goluri pe grave greșeli defensive și s-au prăbușit, odată și cu intrarea în joc a lui Fl. Dan. La 0-0, Farul a marcat prin Disney, dar golul a fost anulat corect. Au existat însă alte două situații în care arbitrul trebuia să acorde penalty (faulturile la Băcilă ‘5 și Guriță ‘37), faze, care, coroborate cu maniera de arbitraj ostilă Farului, l-au scos din minți pe Panduru, trimis în tribună încă din minutul 42. La conferința de presă, antrenorul farist s-a dezlănțuit.

„Dan Petrescu nu e prost când îi face nenorociți și nesimțiți“

Întâi, Panduru i-a acuzat dur pe cavalerii fluierului. „Nu și-au făcut treaba cum trebuie. Dan Petrescu, care-i face pe câte unii nenorociți sau cum îi face, cred că are și dreptate. Nu e prost când îi face nesimțiți. Cred că au venit montați de la început. S-a văzut încă din prima repriză. Nu ne-au lăsat să jucăm absolut deloc. Mingi care erau clar pentru noi le dădeau contra. Nu știu dacă golul nostru a fost valabil, am înțeles că poate a fost ofsaid, dar cred că am avut un 11 m clar, așa cred, acum, fără să văd fazele“, a tunat antrenorul.

Au dat două goluri „de căcat“

Despre meci, Panduru a spus că, dacă Farul dădea gol în prima repriză, una foarte bună, de care este mulțumit, altfel decurgea jocul. „Ei (n.n. - CFR Cluj) n-au făcut nimic, n-au ajuns la poartă în prima repriză, au dat două goluri de căcat, așa să și scrieți, de căcat. Două goluri de căcat. Dintr-o acțiune au dat două goluri, pe care nu pot să le numesc în niciun fel. Noi n-am fost atenți, am dormit pe acolo. Apoi, era normal ca și ei, după pauză, să aibă ocazii, doar sunt o echipă de primele patru în clasament. Am pierdut un meci pe care nu trebuia să-l pierdem. În prima parte, s-a jucat, s-a vrut, dar e normal să nu mai poți apoi când iei un gol cum îl iei“, a arătat tehnicianul.

„Nu vreau să plătesc eu nemulțumirea, neștiința și neputința“

Panduru i-a acuzat și pe conducătorii clubului, care l-ar fi adus la Farul pentru a plăti oalele sparte de alții. De asemenea, antrenorul a subliniat că în sânul echipei există nemulțumire, iar cu fotbaliști nemulțumiți, care nu sunt sprijiniți deloc, nu se poate lucra. „Dacă cineva are impresia că m-a adus ca să plătesc nemulțumirile jucătorilor și ale tuturor de aici, neputința, neștiința lor și nimicul pe care l-au făcut până acum, se înșeală amarnic. Mai bine să vină să îmi spună, nu pe la spate, cum am înțeles că fac unii pe aici, și rezolvăm problema, că nu-i așa de greu“, a acuzat Panduru. Aceasta a spus să jucătorii sunt nemulțumiți. „În prima zi când am venit, erau toți cu capetele pe sub scaune, pe sub mese. Tot timpul când îi vezi, când stai de vorbă cu ei, sunt nemulțumiți. Nu știu ce au. N-au luat banii, au luat banii, nu știu exact care sunt problemele lor. Cel mai bine e să-i întrebați pe ei. Sunt unii care n-au deloc chef. Se vede foarte clar. Intră pe teren obligați, că-i bag eu. Dar ei săracii nici n-ar mai intra. Ar vrea să plece cu primul tren de la Farul. Pe undeva, conducătorii au dreptate, că nu acesta e locul formației, dar jucătorii trebuie sprijiniți, mai ales în momentele grele“, a punctat principalul farist.

Cuget Liber

rechinul farist
27th November 2006, 11:38
pot sa-l suspende pentru declaratiile aste?
am vazut ca Bergodi l-a facut cu ou si cu otet pe Horoba si nu i=au facut nimic.......

Klingon
27th November 2006, 12:26
Da, a folosit cuvantul "*****", i-a facut pe arbitri "nenorociti", "nesimtiti" si a iesit mult in afara limitelor bunului simt. Dar pana si Bergodi a recunoscut ca Farul trebuia sa aiba un penalty in prima repriza. Si Panduru a gasit o situatie execrabila cand a venit la Farul: o echipa in groapa de potential, in criza de puncte, in criza psihica, in criza de bani, in criza de jucatori, in criza de public si de fotbal. Si intr-adevar toate infrangerile Farului de la venirea lui Panduru se datoreaza unor greseli grave ale portarilor sau aparatorilor. Cunoasteti pe cineva care ar fi ramas impasibil la toate aceste surprize placute?! Eu nu. Asa ca ii iert fara ezitare iesirile nervoase ale lui Panduru. Mai zi-le, antrenorule!

Laudabil articolul lui Marian Bocai in ziarul lui Bosanceanu. Il citeaza integral pe Panduru, desi exprima cele mai dure critici la adresa conducerii care au iesit din cadrul clubului. Alo, conducerea, gainile alea zapacite de putere (vorba lui Mircea Dinescu), cata lume trebuie sa va mai spuna ca sunteti beti pana sa va duceti odata la culcare? Voi chiar nu vedeti ca nu mai pacaliti pe nimeni?

Bruno
27th November 2006, 12:39
Mie m-i se pare ca Panduru are un caracter de *****. cam asta a aratat peste tot. Apoi de ce tot da vina pe ce a fost? Sunt deja cateva etape de cand a venit. Nu mi se pare cinstita atitudinea lui. Sunt de acord ca sunt probleme interne in cadrul clubului, dar tu, ca lider nu ai voie sa faci ce a facut el. Nu face altceva decat sa isi "cumpere alibiuri" pentru propriile esecuri. Cu totii suntem in stare sa gasim motive "de ce nu se poate". mai bine sa ne arate de ce se poate. Intotdeauna dupa un esec putem gasi cel putin o mie de scuze, pentru ce? pe cine mai ajuta scuzele? Mai bine sa ne arate ca se poate si ca el chiar poate sa ajute echipa asta, nu numai sa ne prezinte scuze dupa fiecare meci. (scuze ca in 10 oameni iasiul a castigat in cupa, scuze ca la craiova au dat un gol norocos, scuze ca la cta clujul a dat 2 goluri de *****). Chiar sunt altii (fostii antrenorii, conducerea, echipa de 10 a iasiului, norocosii de olteni si clujeni) vinovati de esecurile noastre. Nu cumva Pandi chiar nu are taria sa isi asume propriile esecuri? mie asa m-i se pare

bahaus_84
27th November 2006, 13:25
ti se pare prost sincer....mai bine era sa raman sarbul si sa nu l inteleaga nimeni?sau marele antrenor Ion Marin???mie nu MI se pare ca ai dreptate...din contra si le-a asumat pe toate...ca doar de aia e antrenor....nu s-a ascuns ca alti ''mari'' antrenori dupa esecuri....vezi olaroiu la steaua sau lucescu jr.la rapid...

danny del corco
27th November 2006, 14:01
unde ai auzit?
Umbla vorba prin targ ca a plecat intempestiv, dupa conferinta de presa, se pare parasind orasul, fara nici o explicatie.Astea toate legate de atacul la conducere (conducere de kkt, dupa parerea mea). Am intrebat, la randul meu, daca se confirma sau nu ceea ce aflasem eu.

danny del corco
27th November 2006, 14:03
Sincer, mi-ar parea nespus de rau ! Mai ales ca incepuse sa faca ceva, chiar si in conditiile unui inceput mai poticnit.

trotica
27th November 2006, 14:11
Păi, tu spuneai de zvon ieri la prânz, ori aseară, la PrimaTV, Pandi a fost în direct din studio de la Constanța...

tchibos
27th November 2006, 14:26
Mie imi place din ce in ce mai mult Panduru.. ce tot atatea declaratii "la cheie" ... omul spune lucrurile pe fata si asta e bine. Mai mult, cred ca doar o astfel de terapie de soc mai poate readuce la viata o echipa aflata in coma asa cum e Farul de ceva timp. Am mai spus-o si o repet. Daca Panduru ramane la Farul sunt sanse mari sa ne revenim daca nu i se vor taia aripile desi se pare ca omul e o nuca tare si nu se lasa cu una cu doua. Eu pun toti banii pe Panduru

bahaus_84
27th November 2006, 15:25
subscriu si eu,respect Panduru!

trotica
27th November 2006, 19:08
asteptam declaratiile meseriase :ok::)

Pandi în 9.03.2004, la o emisiune de sport TV locală (TM). Vă va edifica un pic cam cum era Pandi cu jucătorii :D :)

Panduru nu are nimic cu nimeni, dar de azi înainte, când nu vedeți un jucător la antrenament, să știti ce s-a întâmplat, să nu mă mai întrebați!
Dacă-i prind cu o seară înainte de antrenament prin oraș, i-am dat afară de la echipă! Dacă a 2-a zi are liber, poate să facă orice!

[Romeo] Stancu trebuie să aibă 77-78 kg, dar Stancu a venit cu 80 kg la stadion înainte de meciul cu Frontiera. Nu eram corect nici față de el și nici față de nimeni dacă-l luam cu noi. Așa că a ramas acasă să facă antrenament. Azi Stancu a zis că nu era bun cântarul. Am luat cântarul azi și l-am trântit de toți pereții!... O să caut mâine în oraș un cântar care, oricât ar mânca, îi va arăta lu' Stancu 78 de kg.

Dar trebuie să zic și de latura bună la Stancu. Stancu e fotbalist foarte bun. Stancu poate juca la aproape toate echipele din divizia A! Dar numai dacă se pregătește bine. Ii dau și eu dreptate pe de o parte, că are problema cu contractul, nu știe dacă va continua cu Poli... pe de o parte el cere după părerea mea prea mulți bani pentru [cât are] Timișoara, dar pe de alta parte poate nu destul pentru cât poate câștiga el ca jucator; dar el trebuie să se pregătească.

Romică Buia știe fotbal mult de tot.. Nimeni nu poate face o preluare cum face Buia... Dar nu pot fi de acord, când vii cu 3 kg în plus la echipă și să nu te trimit acasă! Poate să fie oricine, nu numai Buia. Păi nu-mi zi mie că vii de pe o zi pe alta cu 2 kg în plus și că tu n-ai mâncat nimic! Păi, cred că a mâncat viței și porci până s-a ghiftuit! Și coada de la purcel a mâncat-o!

Eu i-am zis lui Buia "să vii la 75 de kg, să te antrenezi ca lumea, ca să joci bine!" dar acum, cu Buia, zici că mi-s dușmanul lui nr.1, după ce am fost prieteni 13 ani! Da' dacă i-aș da 2 kile de vin mâine, aș fi cel mai bun prieten al lui! Păi Buia și Stancu trebuie să aiba 5 acțiuni pe meci, nu una ca în meciul cu Reșita!

tchibos
27th November 2006, 19:16
interesant.. sunt curios ce o sa zica de astia de la Farul ca are de unde alege.

trotica
27th November 2006, 19:41
interesant.. sunt curios ce o sa zica de astia de la Farul ca are de unde alege.Mie, obiectiv vorbind, mi se pare că, valoric, actualul lot al Farului este peste ce a avut atunci la dispoziție, la noi, Pandi. Pe de altă parte, nu este nici foarte mult peste, ceea ce, probabil, ar fi fost un dezavantaj pentru el, dat fiind că e abia la început de carieră.

Mie Pandi, în ciuda aparențelor ce le-a creat presa centrală, mi s-a părut mai apropiat de jucători decât de conducere. Oarecum, tot timpul s-a interpus între jucători și exteriorul echipei: către conducere - eu aleg cine joacă, eu îi critic, eu îi laud; către presă - puteți vorbi cu ei, dar niciodată înaintea unui meci sau când ei sunt în cantonament; către suporteri - aceștia sunt jucătorii, pe ei îi avem, cu ei defilăm, alții mai buni n-avem, sunt ai voștri, atâta vreme cât aleargă și dau cât pot ei, trebuie încurajați.

Pe de altă parte, știa când suporterii au dreptate vizavi de jucători. Mi-aduc aminte o fază cînd, după un meci câștigat de noi, galeria noastră i-a reproșat lui Buia că-și petrece nopțile prin baruri. Stângaciu, secundul lui Pandi pe atunci, a vrut să se îndrepte spre galerie să le zică să nu-l mai critice pe Buia, dar Pandi l-a oprit și i-a zis ceva de genul "ba lasă-i să-i zică, că știu ei ce zic și zic bine"...

Mie faptul că, în toate declarațiile sale ce le-am citit de când e la voi, se declară mulțumit și că are încredere în jucători, mi se pare un lucru foarte bun, promițător. Pandi nu e ipocrit. La noi a spus la un moment dat "unii jucători ar trebui să aducă bani de-acasă ca să poată juca, nu să fie plătiți". La Vaslui, a spus despre unii jucători că-s "ca ciupercile". Dacă la voi a declarat că-i mulțumit și că are încredere în ei, sunt convins c-așa e. Și-i o chestie bună, cred eu, psihologic vorbind, pentru că așa ceva chiar le dă încredere în ei, în momentele nasoale, simt că au un sprijin. Mi s-a părut foarte elocventă, în acest sens, declarația de azi a lui Lungu - am citit-o pe PSP...

tchibos
27th November 2006, 21:51
Avem lot valoros sau cel putin asa era odata. Poate de asta Panduru zice ca e multumit, insa e inca la inceput si nu cred ca a reusit saisi faca o parere pertinenta despre jucatori intr-o luna. Daca rezultatele vor continua sa fie proaste chestia cu aruncatul pisicii in curtea conducerii sau a jucatorilor nu va tine prea mult. Nu spun ca Panduru e ipocrit cand zice ca e multumit de jucatori insa cred ca parerea sa nu e complet formata. Nucleul la Farul s-a pastrat insa accidentarile frecvente, lipsa voita a concentrarii in meciuri a jucatorilor, unele plecari, procesul normal de imbatranire face ca nucleul Farului sa fie unul slabit si cred ca daca Panduru nu face presiuni sa se aduca ceva jucatori de valoare in iarna si nu rebuturi cum s-a facut pana acum iti garantez ca nu va mai fi nici Panduru multumit. Daca spui ca e pe aceeasi unda cu suporterii atunci fii sigur ca Panduru va avea de castigat pentru ca ei stiu cel mai bine ce e aici, ce merge si ce nu. Ei sunt adevaratul barometru. Insa daca nu vor apare rezultatele si cat mai repede nici Panduru nu va face multi purici pe la noi si ar fi pacat ca eu unul chiar il vad ca pe salvatorul Farului.. un Grig 2

trotica
27th November 2006, 22:28
Mi se pare cât se poate de corect ceea ce spui, și mă refer în special la aspectele cu îmbătrânirea și cu suporterii ca barometru - și mă refer la echipe în general, nu mă înțelege greșit :)

Relativ la valoare - mă refer la valoarea profesională, fotbalistică, a jucătorilor unei echipe... aici îmi vine-n minte o legendă ce-am citit-o-n copilărie: cică un sculptor a creat o statuie foarte frumoasă și lumea, uimită, l-a-ntrebat cum de a reușit să creeze așa ceva; la care sculptorul le-a răspuns că statuia cea frumoasă exista acolo, în blocul de piatră, dintotdeauna, că el n-a făcut altceva decât să dea la o parte, din acel bloc, bucăți de piatră ca să scoată statuia la iveală :) Eh, morala ce voiam a reieși din povestea asta este că valoarea fotbalistică a jucătorilor poate fi pusă în valoare sau, în egală măsură, îngropată, inclusiv de către antrenor - "sculptorul". Un jucător care poate străluci sub un antrenor poate deveni un anonim sub altul, iar un anonim, un rebel, un paria, sub un antrenor, poate "exploda", deveni strălucitor sub altul (ce poetic sunt, deși nu-mi stă în fire :D ) Nu se știe ce jucător considerat acum slab, ieșit din formă, poate brusc (re)deveni cu adevărat bun în aceste alte condiții, ale unui nou antrenor. Venirea unui nou antrenor mișcă multe în "ambientul" jucătorilor - staff tehnic, atitudinea clubului, atmosferă destinsă/tensionată, bani, etc... Floarea mutată de la întuneric la lumină sau viceversa... :D

tchibos
27th November 2006, 22:43
poate il muta Panduru pe Farmache de pe o extrema pe alta si infloreste :D .. ca prea mult a stat in bezna ;)

trotica
27th November 2006, 23:11
poate il muta Panduru pe Farmache de pe o extrema pe alta si infloreste :D .. ca prea mult a stat in bezna ;)
:) nu mă bag în discuția asta pentru că nu-i treaba mea, încerc să fiu cât mai discret posibil :)

În schimb, relativ la ce spuneai tu cu Pandi, în a fi pe aceeași lungime de undă cu suporterii, îți pot povesti, ca experiență personală, cum a ajuns Panduru să-mi capteze mie atenția - experiența a fost, de fapt, barometrul care mi-a indicat în ce măsură erau suporterii pe aceeași lungime de undă cu Pandi:

trec peste detaliile specifice de club/echipă :D, era prin 2002, eu eram de mai mulți ani într-o perioadă în care nu voiam s-aud nimic de cine se perinda pe la club și ce făcea cu echipa mea, whatever, înțelegi. Bun. Deci, era prin toamna 2002, stăteam la coadă la bilete de tramvai și-n fața mea erau doi bătrânei la vreo 70-75 de ani care vorbeau foarte animat despre Poli. Coada înainta încet și trăgeam cu urechea, fără prea mare efort, la discuția lor. Într-un final, spre stupefacția mea, încheie discuția cu un "e dat dracu' Pandișpan ăsta al nostru!" admirativ și ambii vizibil foarte încântați. Am fost șocat pentru că tipii, așa cum am spus, aveau 75 de ani, o "prinseseră" pe Poli "cea veche", și mă-ntrebam ce avea tipul ăsta atât de deosebit asfel încât să-i fi determinat pe cei doi să-l "adopte" atât de repede încât să-l considere "al nostru". Asta a fost prima fază a experienței. A doua fază a fost că, la servici, unul dintre colegi avea un nepot, ceva de genul ăsta, de vreo 16-17, care mai venea din când în când pe la noi și ne povestea, superîncântat, ce fain și ce meseriaș e antrenorul cel nou, că el, puștiul, iar a tras chiulul de la școală numai ca să fie la antrenament, că "Pandi" stă de vorbă cu ei, puștii care asistă la antrenament, etc... A fost al doilea șoc: antrenorul ăsta reușise să-și atragă aceeași simpatie din partea a două... extreme de vârstă, pe de o parte 16-17 ani, pe de alta 70-75 de ani! Crede-mă, un șoc! :)

trotica
28th November 2006, 05:13
Basarab Panduru: Jucatorul la balon este conducatorul de joc
Adrian Munteanu, 28.11.2006

In aceasta seara, la emisiunea "Om la om" cu Florin Calinescu de pe TV Sport, a fost invitat, alaturi de Emerich Ienei, si antrenorul Farului, Basarab Panduru. Iata mai jos care au fost cele mai interesante cuvinte rostite de antrenorul Farului.

Obiectivul Constantei a fost Cupa UEFA si nu cred ca ar trebui sa se puna problema in acest fel, daca avem sanse sa evitam retrogradarea. In momentul asta clasamentul ne arata ca suntem mai aproape de retrogradare decat de Cupa UEFA. Eu am incredere in acesti baieti, care sunt la echipa si cred ca vom putea face treaba.

Referitor la acei jucatori care vor sa se urce in primul tren si sa plece de la Constanta, Panduru a declarat:

Mie asa mi se pare, ca sunt plictisiti, saturati, poate au stat prea multi ani si vor sa plece in alta parte, dar de cand am venit eu si-au vazut de treaba si sunt multumit de ei. Poate au fost nemultumiti pana sa vin eu, acum ii vad pe toti ca vor sa traga si cred ca vor sa ramana in continuare, desi am vazut si eu ca s-au facut unele liste. Este normal sa-si faca si ei probleme si sa intrebe ce vor face in viitor. Listele nu le-am facut eu.

Da, pana acum nu am fost agreat de jucatori, dar acum ii pun la munca si sunt si agreat de jucatori, nu stiu cum am reusit treaba asta. Eu nu as fi corect acum, daca vreau sa dau afara pe cineva, pentru ca, de cand am venit, de 20 zile, toti baietii s-au pus pe treaba si vor, si nu e corect sa zic ca unul sau altul trebuie dat afara, dar trebuiesc adusi unii jucatori daca vrem sa facem performanta.

Eu am discutat o singura data cu patronul, iar problema mare e ca nu reusesc sa discut direct cu dansul, iar prin intermediari, eu cred ca ajunge alta informatie. Dansul (domnul Bosanceanu) mi-a spus ca "nu-i raspund lui Panduru prin presa" si nici eu nu am cum sa ma cert cu dansul, pentru ca este patronul meu si va fi atat timp cat eu voi sta la echipa, dar ar fi bine sa discutam amandoi lucrurile astea ca, repet, prin intermediar se intelege altceva. Dansul este mai mult plecat, are treburile dansului, si e normal ca este nemultumit de jocul echipei. Este un om care baga banii in echipa si vede echipa pe locul 13 si cred ca are tot dreptul sa fie suparat. Domnul Bosanceanu l-a mandatat pe domnul Ion Marin sa caute antrenor, acum, trebuie sa vad si eu cum am ajuns aici (in situatia asta) ca sa stiu si eu cu cine votez.

Referitor la cele doua goluri Panduru a completat ce a zis la conferinta de presa, astfel:
Nu pot lua gol din faza fixa cand adversarul se pregateste 30 de secunde ca sa bata o lovitura si eu sa nu fac marcaj in careu. Cand iau golurile in acest mod inseamna ca jucatorii mei nu au stat unde trebuie, pentru ca, daca era marcat Coroian, nu luam acel gol, iar al doilea nu mai spun eu cum a fost ca iar.... Eu imi apar jucatorii si ii voi apara tot timpul pentru ca am venit cu sufletul deschis aici.

Intrebat despre situatia generala din Liga 1, daca Dinamo este pe merit pe locul 1, si daca Steaua si Rapid merita locurile din clasament, Panduru a adaugat:
Nu vreau sa-mi dau cu parerea, eu vreau sa-mi vad de echipa mea, poate daca eram spectator imi dadeam cu parerea. In ziua de astazi cine are mingea trebuie sa fie conducator de joc, si eu cred ca, in 4-5 ani, nu va mai exista mijlocasi si atacanti si toata lumea trebuie sa stie sa se apare si sa atace, eu asa cred ca va ajunge fotbalul. De la mijloc in sus unde te prinde faza acolo trebuie sa joci.

Gurita: "Situatia se va rezolva"
Capitanul „rechinilor", Mihai Gurita, nu crede ca antrenorul Panduru are jucatori nemultumiți:
Este o mica problema de ordin financiar, o rata contractuala restanta, dar care cred ca se va achita fara nicio problema. În rest, eu zic ca jucatorii sunt multumiti. Avem un antrenor foarte bun, care se bucură de increderea echipei. Il respectăm, ne respecta si el si zic ca o sa avem rezultate foarte bune. Nu cred ca sunt conflicte intre conducerea tehnica, jucatori și cea administrativa. Nu au fost discuții deosebite în vestiar. Rata contractuală o vom primi. Nu acesta a fost impedimentul pentru care nu am batut noi pe CFR Cluj. Se va rezolva si totul va intra în normal, a precizat Gurita.

Panduru deranjează
Golgeterul Farului, Tibor Moldovan, nu poate vorbi de subiectul „jucători nemulțumiți“, întrucât, accidentat fiind, nu a fost în mijlocul echipei în ultimul timp.
Eu sunt accidentat, în ultima săptămână nu m-am antrenat. Am înțeles că au fost ceva probleme în vestiar, dar nu știu prea multe. Probabil știu ceilalți. Eu știu un singur lucru: Panduru, un om cu suflet mare, este de partea jucătorilor, ceea ce deranjează, se pare, pe unii. Mi-ar părea rău să cred că ar putea fi cineva chiar și din conducerea noastră. Însă un lucru e clar, se vede și din declarațiile unora, că deranjează pe alții de la echipele adverse, a punctat Moldogol.

trotica
28th November 2006, 17:07
Încă vreo câteva pasaje din presa locală a vremii despre Panduru... Nota bene: eu postez chestiile astea gândindu-mă că ele vă pot ajuta să vă faceți o imagine mai bună despre omul/antrenorul Panduru, dar și pentru că-mi face plăcere să-mi amintesc momentele respective. Dacă vă deranjează, să-mi ziceți și trec în "halt" :)

26 ianuarie 2004:

Cu fotbalistii sai, Panduru îsi mai permite sa zîmbeasca. Cînd e vorba de presa, expresia fetei se schimba radical. Refuza sa stea jos, preferînd sa dea raspunsurile în picioare. "Gata, sînt la dispozitia dumneavoastra! Întrebati-ma 5-10 minute, pentru ca e singura data cînd o sa stau de vorba cu voi", avertizeaza.
...
- Cum decurge o zi în cantonamentul de la Debrecen?
- Asta nu va intereseaza, pe mine nu trebuie sa ma analizeze nimeni. Eu fac ceea ce cred ca e mai bine pentru echipa mea.
...
- Toni Dobos [patronul lui Poli de atunci] viseaza la cupele europene.
- E treaba lui, întrebati-l pe el.

tot relativ la acel cantonament, din același ziar:

Programul gîndit de Panduru i-a stors de tot pe timisoreni
Tehnicianul timisorenilor, Basarab Panduru, pregateste pentru retur aceeasi reteta cu care a urcat-o pe Poli, în numai sapte etape, din coada clasamentului pe pozitia a saptea: ritm sufocant sustinut de o pregatire fizica ireprosabila. Aflati de o saptamîna în Ungaria, alb-violetii nu au pus piciorul pe minge, facînd cîte doua antrenamente pe zi: dimineata - alergari în paduricea de lînga stadion, dupa-amiaza - sala de forta. "Am facut multe cantonamente în cariera, dar asta parca e mai greu decît celelalte", a spus unul dintre veterani, Florin Batrânu, adaugînd: "Sînt antrenamente speciale, moderne, cu care nu am fost obisnuiti".
...
Mijlocasul Romulus Buia a povestit ca Panduru scoate untul din jucatori, antrenamentele fiind foarte dure, ele fiind axate pe latura fizica. "Jucatorii nu au vazut minge in primele trei zile. Au cate doua antrenamente grele pe zi. Primul este dimineata de la ora 10.30 si se desfasoara intr-o padure aflata la 15 minute de mers cu autocarul, de la hotel. In padure, fotbalistii sunt pusi sa alerge cam 80-90 de minute. Al doilea antrenament are loc de la 15.30, iar alergarile sunt alternate cu exercitii intr-o sala de forta".

trotica
28th November 2006, 17:38
Asta poate chiar v-ar interesa, sună cunoscut :D

31 ianuarie 2004:

"Panduru nu lucreaza cu jucatori nemultumiti"
A declarat, ieri, Florin Batranu, dupa contramandarea antrenamentului echipei Poli

Primul antrenament, dupa revenirea din cantonamentul de la Debrecen, al celor de la Poli, care ar fi trebuit sa se desfasoare ieri, de la ora 15, nu a mai avut loc. Jucatorii nici macar nu s-au mai dezechipat; ei au avut o discutie in vestiare cu antrenorul Basarab Panduru, care a iesit primul de la cabine. Parea extrem de suparat, a urcat in masina si a demarat in tromba. Era clar ca nu va mai avea loc nici un antrenament. Unul cate unul, au iesit si fotbalistii, care au refuzat sa raspunda la intrebarea de ce nu fac antrenamente. Dadeau din umeri, unii spuneau ca nu stiu, iar altii, sugerau sa intrebam conducerea. Era clar ca se referau la neachitarea restantelor. Singurul jucator care a vrut sa ne spuna mai multe a fost timisoreanul Florin Batranu. "Ar trebui sa intrebati capitanul echipei. Daca unii spun ca sunt nemultumiri in echipa, asa este. Panduru a spus ca nu poate sa lucreze cu jucatorii care sunt nemultumiti."

Panduru aprobă gestul jucătorilor
Tehnicianul Basarab Panduru n-a avut nimic împotrivă în momentul în care fotbaliștii l-au anunțat că nu se vor antrena. "Nu sînt eu omul cu banii și nu pot să antrenez jucători nemulțumiți", a reacționat Panduru, care a părăsit stadionul la ora 15:15, fiind urmat de toți jucătorii.

b3bito
28th November 2006, 18:17
multumim trotica.... :D

tchibos
28th November 2006, 20:17
da da.. multumim :)

Dacă a greșit, va plăti

Antrenorul Farului îi va explica acest lucru și lui Gheorghe Bosînceanu, președintele consiliului director al Farului, iar dacă se va stabili că a greșit, „o să plătesc. Eu tot timpul când am greșit am plătit“. „Am înțeles că domnul Bosînceanu s-a supărat pe mine. Eu nu-mi permit să vorbesc de dânsul prin presă. Nu mi se pare normal să-mi dau cu părerea, atâta timp cât mă plătește și sunt angajatul dânsului. Dânsul are dreptate. Dacă am ceva, trebuie să vorbesc cu dânsul, nu prin intermediari. Doar noi doi“, a mai spus Panduru.

Cuget Liber

danny del corco
28th November 2006, 20:43
Mi se pare foarte corecta si realista pozitia adoptata de Panduru. Mai ales ca tine sa discute fara intermediari..."pretenii" stiu de ce!

trotica
29th November 2006, 03:18
Fragmente dintr-o emisiune TV locală, 9 martie 2004, le-am sintetizat, enjoy :D

despre jucători
* Jucatorii trebuie sa ma respecte. Daca nu ma respecta sa-si ia bagajele si sa plece. N-a plecat nimeni, inseamna ca ma respecta.
* Cand jucatorii merita, le iau apararea, cand nu merita, ii trag de urechi.
* Nu mi se pare normal ca, atunci cand dai gol, sa vii sa ma iei pe mine in brate. Te duci si-l iei in brate pe ce-l ce ti-a dat pasa, pe cine vrei tu, nu pe mine. Ca dup-aia a 2-a zi vii si spui ca "mai, te-am luat in brate, si acum nu ma bagi in echipa"
* De ce fac asta? De ce-mi apar jucatorii? Atata timp cat vor face ce le zic eu, ii voi apara. Cand nu ma vor mai asculta, nu-i voi apara si va voi zice de ce am procedat asa si pe dincolo...
* Eu sunt de acord ca jucatorii sa dea declaratii, dar sa aiba grija ce spun... Sa nu-si dea cu parerea ca echipa nu stiu ce si nu stiu cum... Sa zica despre ei, nu ca echipa nu stiu ce... Sa intre pe teren si sa arate acolo ce cred.
* Eu fac meciuri amicale cand echipa nu merge bine, ca sa vad cum joaca unii jucatori, nu fac amicale cand echipa castiga, ca sa joc asa, aiurea... Cand castig si am o echipa de baza, n-are rost sa fac amicale...
* La jucatori nu trebuie sa le fie frica de mine! Ei ma respecta! La altii trebuie sa le fie frica de mine ca le bag pumnul in gura! Ca unchiul lui [Romeo] Stancu a zis ca nu-l joc! Daca Stancu merita, il joc! Dar acum nu merita!
* Jucatorii care sunt acum la echipa mie mi-au demonstrat ca merita sa joace. Mi-au jucat si eu tot timpul i-am felicitat cand au meritat. Dar trebuie si sa-i critic cand treaba nu merge.
* Ei cand vor sa plece de la echipa o fac pentru ca nu fac fata la antrenamente, nu pentru ca merg ei nu stiu unde la mai bine...

despre unii jucători
* Daca [Romeo] Stancu nu joaca acum, nu inseamna ca peste 2 saptamani nu poate fi titular. Dar el trebuie sa se pregateasca serios si sa-si vada de treaba, ca altfel ii rup capul lui Stancu.
* Cand a lipsit Buia [un jucator mai plinut] de la antrenament, nu a lipsit ca era gras... Nuuuu!.... El a venit saracul slabit, ca era tot alb la fata si nu putea sa stea in picioare, si l-am trimis sa manance ceva ca sa se puna pe picioare. Nu, Buia nu e prea gras niciodata... el e tot timpul in kilograme...
* Daca se tin de treaba, or sa ajunga fotbalisti mari, dar daca azi se pregatesc iar maine si poimaine trag chiulul, or sa ajunga sa joace in Divizia B... N-au creier jucatorii astia... Da' o sa le dau eu creier pane la masa.

despre relația cu presa
* Nu toti ziaristii sunteti la fel. Voi va diferentiati.
* Am gresit o data fata de voi ziaristii, ca nu v-am luat pe toti la mine acasa o data. M-a deranjat ca mi-ati luat catalogul cu note de la liceu si mi l-ati publicat la ziar. A asteptat ziaristul ala sa plec din oras, sa nu mai fiu aici, si s-a dus sa scormoneasca in trecutul meu sa vada ce a facut Panduru in tinerete. O fi crezut ca Panduru a facut 8 clase, sau o scoala profesionala... nu, Panduru a facut liceul. Pai ce legatura are ce am facut eu acum 13 ani cu ce fac eu acum?
* Eu nu dau interviuri, voi veniti la mine la antrenamente. Eu nu dau acolo interviuri, la stadion, dar voi imi puneti 2-3 intrebari si imi faceti a 2-a zi in ziar ditamai interviul. Nu, pentru un interviu stabilim din timp, ne intalnim.. Dar eu nu dau interviuri!
* Voi, ziaristii, spuneti acum:"N-am ce sa-i fac lui Panduru, ca are rezultate, dar il asteptam la cotitura cand nu va avea rezultate!" Dar vin eu cu parul la astia!
* La Curtici, o fata [ziarista] cu care n-am avut pana acum probleme, imi spune mie de ceva lacune pe partea dreapta la Aurelian Dumitru. Pai, cum imi spune ea mie de lacune?! Pai poate lagune vroia sa zica! De unde stie ea cum trebuia sa joace Dumitru? Poate Dumitru nu are voie sa centreze, poate eu i-am zis sa nu atinga mingea! Si eu am vazut zeci de meciuri de box, si pentru titlu, dar nu-mi dau cu parerea... la fel si fata... Singurii care au voie sa-si dea cu parerea sunt Dobos, si antrenorii secunzi. Si Ion Ionescu, pe el il ascult.
* Mi-as dori sa fac conferinte de presa, ca sa stau de vorba cu oameni ca Secosan [Nicolae Secoșan, vechiul și actualul comentator sportiv, din anii 80, al Radio TM] si altii. De ce nu particip? Pentru ca sunt unele lipitori, de aia. Si o sa vin cand o sa ma recastigati inapoi, scriind adevarul. Nu scriind prostii.
* Rep: "Firma ce se ocupa de imaginea lui Poli a zis ca va va aduce la conferintele de presa.."
Panduru: "Cine sa ma aduca? Ce firma? Pe mine nu ma aduce nimeni! Nici daca mergeti la presedintele tarii, pe mine nu ma aduce nimeni!"
* Rep: "Ai fi rezistat in Bucuresti ca antrenor dpdv al presei?"
Panduru:"Nu stiu, daca erau oameni, aveam relatii bune, daca nu si ma sunau toata ziua la telefon, nu aveam relatii bune. Cu cine-i om ma comport ca si un om! Cu cine-i bou si imbecil, il tratez ca atare!
* Nu pot sa vorbesc de tactica cu voi, ziaristii, cu cine joc, pt. ca nu pot sa dau adversarului totul mura in gura. Dar nici nu va mint, sa va zic o echipa si dup-aia sa bag alta!
* Va promit ca voi veni la conferintele de presa daca sunteti oameni cu mine.

despre "materialul" de la club
* Daca castigam, bine, daca nu - capul jos si la antrenamente, ne pregatim sa batem si noi pe cineva. Daca-i lasam sa joace, ne bat, dar daca murim cu ei de gat, nu stiu daca pot sa ne bata... Poate luam bataie, dar greu...
* scuza ca n-avem terenuri de antrenament pot s-o zic si eu. Dar astea sunt scuze. Asta am si cu asta ma pregatesc.

despre el
* Ma cert cu toata lumea de cand am intrat in fotbal, cu prieteni, cu neamurile.. Ca de ce nu aduc nu stiu ce nepoti la echipa? Pai nici pe fiu-meu nu-l aduc daca nu merita!
* Pai de ce sa nu fiu cu gura mare? Daca am dreptate, de ce sa nu fiu cu gura mare? Daca n-am dreptate, tac. Eu nu sunt in razboi cu nimeni. Numai proștii sunt in razboi.
* Eu am o vorba: 'Daca te-ai uita in oglinda ai avea atatea de facut incat nu ai mai avea timp sa intorci capul sa te uiti la altii'

Seahawk
29th November 2006, 10:04
Eu am o vorba: 'Daca te-ai uita in oglinda ai avea atatea de facut incat nu ai mai avea timp sa intorci capul sa te uiti la altii'- Panduru


Asta intr-adevar e o vorba desteapta si pe cat se poate de folositoare multora..

trotica
29th November 2006, 16:39
Panduru a dat milităria jos din pod la Farul
Marian Bocai, Cuget Liber, 29.11.06

*Antrenorul le cere elevilor săi implicare totală și interes la pregătire, iar cine nu respectă aceste norme plătește

Basarab Panduru, antrenorul principal al Farului, luptă să schimbe atitudinea și starea de spirit din sânul echipei, încercând să-i readucă pe calea cea bună pe unii dintre jucători. Faptele de până acum conduc la concluzia că cea mai mare vină pentru situația în care se află actualmente Farul o au fotbaliștii, valoare și implicare fiind doi dintre factorii care, la unii dintre ei, ridică semne de întrebare.

Nu mai știi ce să crezi despre băieți care, înainte, erau piloni de rezistență în echipă, iar acum nu mai trec clasa. Care este adevărata lor valoare, adevărata lor față? Dacă, de când a venit Panduru la echipă, jocul echipei s-a schimbat, crescând vizibil la capitolul determinare și luptă, deci fotbaliștii pot, meciurile care s-au pierdut s-au pierdut pe mari greșeli. Sigur, este de discutat pe marginea lor, însă, cu siguranță, se impun schimbări în efectiv, întărirea lotului, astfel încât determinarea actuală, pe care Panduru a reimprimat-o echipei, să fie dublată și de reușite în joc, iar prin acestea să apară și rezultatele.

Sunt „biciuiți“, dar au zâmbetul pe buze
Panduru spune că a reușit un lucru paradoxal, „și nu știu cum am reușit să fac treaba asta“, să-i pună la muncă pe jucători, dar și să fie agreat de aceștia.

„Suspiciunea că cine-i pune la muncă nu prea este pe placul lor poate a fost până să vin eu. Acum, nu aș fi corect dacă aș vrea să dau afară pe cineva, pentru că, de când am venit, toți băieții s-au pus pe treabă și vor, de unde, la început, pe unii i-am văzut plictisiți și săturați. Poate au stat prea mulți ani și vor să plece în altă parte. Poate au fost nemulțumiți până să vin, dar acum îi văd pe toți că vor să tragă și cred că vor să rămână în continuare. Cred că și-au văzut de treabă și eu sunt mulțumit de ei. Dar trebuie aduși unii jucători dacă vrem să facem performanță“, a arătat Panduru.

Întrebat despre proveniența unor liste cu jucători de care clubul s-ar despărți, apărute în presă, antrenorul a spus: „Eu nu le-am făcut“.

Atitudine care a lăsat de dorit
Deși a remarcat schimbarea în bine a atitudinii majorității elevilor săi, Basarab Panduru a fost nevoit să ia și unele măsuri în cazul a doi fotbaliști, Liviu Mihai și Voiculeț, care nu s-au încadrat în noile norme.

„Eu și staff-ul meu i-am trimis pe cei doi la Farul II, în Divizia C, pe următoarele două meciuri, pentru lipsă totală de interes la antrenamente. Așa am considerat toți, nu numai eu. Liviu și Claudiu se antrenează acolo și poate vor reveni înapoi la echipă. Îmi pare rău, am spus-o din prima zi, n-am venit să iau asemenea măsuri, ci doar să fac treabă. Dar, când văd atâta lipsă de interes, nu pot să fac absolut nimic. Cu așa atitudine nu vor reuși nimic, nici acum, nici pe viitor“, a explicat Panduru.

Principalul farist a comentat și ideea că ar fi fost mai bine dacă nu-i trimitea pe cei doi la echipa a doua, unde nu are control asupra lor, unde corpul tehnic de acolo nu poate să aibă aceeași atitudine și influență pe care o are Panduru în fața lor, idee expusă de Emeric Ienei.

„Aveți dreptate, dar când nu văd interes și mai ales că jucătorului nu-i e gândul la antrenament, la această echipă și că îi e gândul să plece în altă parte, atunci chiar nu mai pot să fac nimic, oricât aș vrea. Liviu Mihai este unul dintre cei mai buni jucători ai Farului, dar atitudinea pe care o are nu-l ajută nici pe el, nici pe mine. Cei doi pot reveni după două etape, dacă vor într-adevăr să joace pentru echipa asta și să lupte“, i-a răspuns Panduru fostului său antrenor.

După Grigoraș, cel mai bun antrenor
Fotbaliștii Farului îl apreciază pe Basarab Panduru. Căpitanul Mihai Guriță a spus că „după domnul Grigoraș, este cel mai bun antrenor pe care eu l-am avut la Farul până acum. Un tehnician valoros, tânăr, dornic de performanță. Cred că va reuși în continuare la Farul“.

„Din păcate, în acest moment, clasamentul nu îl ajută, dar se vede clar că jocul echipei s-a schimbat. Atitudinea s-a schimbat. Sigur că nici dânsul nu poate să facă minuni peste noapte, însă cred că, din iarnă, vor fi schimbări mari în jocul echipei. Dincolo de teren, este un om adevărat. La orice oră îi putem cere un sfat“, a precizat și atacantul Tibor Moldovan.

„Relația noastră cu domnul Panduru, un antrenor capabil și un om cu caracter, este una foarte bună, strict profesională. Ne-a transmis că are încredere în noi, iar noi suntem cu toții uniți și avem încredere în dânsul“, a descris și mijlocașul Florin Lungu conlucrarea dintre fotbaliștii Farului și Panduru.

"La Divizia A, nu ai voie să primește așa goluri"
Basarab Panduru a explicat ce l-a determinat să spună că golurile primite de Farul în meciul cu CFR Cluj au fost „de căcat“.

„Dacă am spus că golurile au fost cum au fost, nu mai am voie să spun nimic? Ce trebuia să spun, două goluri care nu au fost așa de drăgălașe, sau două goluri de Kaka, de la Milan? Am spus cum am considerat că au fost. Mie mi s-a părut că nu sunt goluri de primit, de Divizia A, de o echipă, Farul, care vrea în cupele europene“, a precizat Panduru.

trotica
29th November 2006, 21:45
Din perioada cât a fost Pandi antrenor la noi, eu caut mai mult declarații de-ale sale decât comentarii de-ale noastre sau din presă, pentru că propriile sale cuvinte mi se par mai relevante și mai obiective în a-i contura caracterul/personalitatea/stilul, pe când comentariile altora sunt clar subiective... Însă, dacă vă interesează vreun subiect/aspect anume despre el cât a fost antrenor la noi, just ask... :)

tchibos
30th November 2006, 01:14
O data in plus mi-am intarit parerea despre Panduru ca este poate cel mai potrivit om pe care il putea avea Farul la ora actuala. Ne trebuie in primul rand un om cu caracter la carma Farului care sa spuna lucrurilor pe nume chiar daca deranjeaza sau nu.

Trotica va veni un moment cand ne vor interesa si alte aspecte asa ca stai pe aproape. Daca crezi ca e ceva ce ar putea uimi/impresiona despre Panduru, orice, fii liber sa postezi aici pentru ca e locul cel mai potrivit.

Panduru a scăpat doar cu avertisment

Antrenorul principal al „rechinilor“, Basarab Panduru, poate spune că a scăpat ieftin. Ieri, Comisia de Disciplină a Federației Române de Fotbal a analizat evenimentele petrecute în timpul meciului FC Farul - CFR Cluj (0-2), susținut sâmbăta trecută, la Constanța, și a decis să îi acorde tehnicianului doar un avertisment.

Panduru a protestat vehement în momentul în care asistentul Cristian Nica a indicat ofsaid la golul lui Disney, motiv pentru care centralul Sebastian Colțescu l-a trimis pe antrenor în tribune. La conferința de presă organizată după meci, Panduru a criticat dur arbitrajul, dar, ulterior, a recunoscut că s-a înșelat în aprecierea corectitudinii deciziei.

Sorin MIHALACHE

cuget Liber

trotica
30th November 2006, 06:07
Daca crezi ca e ceva ce ar putea uimi despre Panduru...Ar fi câte ceva, cel puțin în peisajul fotbalistic de la noi:

1 - absolut niciodată, cât a fost la noi, nu a invocat suporterii ca fiind o cauză a evoluției slabe a echipei. Adică, n-a zis niciodată ceva de genul "suporterii pun prea multă presiune pe ei" sau "suporterii nu i-au încurajat". Dimpotrivă, considera reacția suporterilor într-un meci (cam cum spuneai și tu într-un mesaj anterior) drept un "barometru" al prestației echipei în acel meci, barometru pe care nu ezita să li-l arate jucătorilor.

2 - nu l-am auzit niciodată, în caz de înfrângere, căutând scuze pe care eu, unul, le consider ca făcând parte din "limba de lemn" a fotbalului de la noi, chestii de genul "am întâlnit un adversar puternic", "am plecat din start defavorizați", "am plecat cu șansa a 2-a", "terenul denivelat", "parcă suntem blestemați", etc...

3 - tipul a reușit să-și apere și să-și țină departe de "lumina reflectoarelor" viața privată. N-am auzit scandaluri cu el, n-am văzut poze cu el prin cluburi, etc...

4 - cred că, dincolo de limbaj, e un tip "cu cap". Spun asta pentru că, gândindu-mă că deși n-a antrenat de doi ani, e clar că n-a murit de foame și, deci, știe să-și folosească cu cap banii ce-i are. De fapt, la noi a antrenat o bună bucată de timp pe gratis.

5 - nu-i place să-și dea cu părerea despre cineva, despre afirmațiile cuiva despre el, "din auzite", întâi vrea să fie "față în față" cu cel în cauză, să audă din gura acestuia acele afirmații, abia apoi comentează.

6 - dincolo de sentimentalismul său, tipul e un profesionist. Și aici am să mă refer mai detaliat (și) la faza cu "tricoul violet" din meciul vostru de la Timișoara: tipul a jucat parcă vreo cinci ani și ceva la steaua, club nu tocmai agreat de noi :D Și a ajuns antrenor tocmai la noi :D Uitați ce declara, spre "încântarea" unora dintre noi - nu mă includ în reacția asta - înaintea primului său meci ca antrenor contra stelei, în 2002: "Sunt stelist convins și așa voi rămâne tot timpul" :D

Am scos din context, evident, pentru a arăta ce i-a deranjat pe unii. Dar declarația completă îi arată atât franchețea, cât mai ales profesionalismul tipului: "Una a fost când eram jucător și alta e acum. Sunt stelist convins și așa voi rămâne tot timpul. Cei cinci ani petrecuți acolo nu mă pot lăsa indiferent. Dar acum sunt antrenor la Poli și asta mă interesează. E adevărat că Steaua nu e o echipă oricare, dar noi ne antrenăm la fel ca pentru oricare meci. Steaua poate să câștige cu oricine joacă, să fim realiști. Iar noi putem pierde, dar la fel de bine putem câștiga. Îi vom respecta, dar vom juca și știm unde să-i lovim."

Și i-a lovit, echipa a jucat chiar frumos atunci, și-a câștigat în ghencea. Iar el și-a câștigat, din partea noastră, foarte mult respect pentru profesionalismul dovedit. Acea declarație "autoincriminatoare", combinată cu evoluția echipei și rezultatul din acea partidă, au fost o dovadă, o garanție pentru noi, că tipul are ceea ce se numește "coloană vertebrală". De la acel meci, pentru marea majoritate dintre noi Pandi a fost o garanție a corectitudinii meciurilor noastre. Au fost situații când am suspectat blaturi, dar niciodată nu l-am suspectat pe el c-ar fi fost la curent. El ne dădea liniștea că ne-am apărat șansele corect la meciuri.

Revenind la momentul "tricoului violet"...
Cea mai bună comparație cred că e aceea că Pandi a fost pentru noi ceea ce a fost Grigoraș pentru voi. Pandi s-a luat la harță, a criticat jucători, presă, oameni din club, dar niciodată pe noi, suporterii. Tot timpul a fost "de-al nostru", tot timpul încerca să ne încurajeze prin ce făcea pe teren cu echipa. Prin el, eram noi pe teren.

Acum, la noi, la Poli, pe stadion sunt foarte puțini suporteri, și nu cred că ați urmărit meciurile noastre de p-atunci, dar era absolut incredibil când 15, 20, 30 de mii de oameni îi scandau LUI numele, minute în șir. El era "vedeta" echipei, nici un jucător nu se putea compara, în credibilitate și po****ritate în ochii noștri, cu el.

În jucători, în club, în presă, puteam să n-avem încredere - în el aveam, de-asta i se scanda numele, așa îi arătam că e de-al nostru, voiam să-i arătăm că știm că ne-a oferit tot ce ne putea el oferi în meciul de pe teren, indiferent de rezultatul de pe tabelă, indiferent de ce zic cei de la club, indiferent de ce zice presa.

Dar, așa cum am spus, tipul e profesionist. N-am nici cel mai mic dubiu că, dacă ar fi putut, ar fi învins la Timișoara ca antrenor al vostru, așa cum, ca antrenor al nostru, a învins steaua în ghencea. "Tricoul violet" ne-a fost promis la aproape un an de la plecarea lui de la noi. Mă bucur că nu ne-a uitat, pentru ceea ce a făcut pentru noi mă bucur pentru el că e la o echipă unde are condiții bune - vă includ, evident, pe voi suporterii Farului - și sunt foarte convins că n-o să vă dezamăgească :)

Încă o dată, sper ca toate "poveștile" astea să vă fie de folos în a-l cunoaște pe tip :)

sk8t3rool
30th November 2006, 10:03
sa speram k panduru o sa faca cva bun la faru...avem nevoie de un antrenor care sa ne stimuleze!!!! u faru pt mine esti unik iubire te vom sustine oriunde vei juka

danny del corco
30th November 2006, 18:08
6 - dincolo de sentimentalismul său, tipul e un profesionist.

Nu ne indoim de asta, Trotica,insa la noi dezamagirea este mare si a inseput mai de demult. Poate ca ne-am cam pierdut rabdarea. Speranta noastra sta in Panduru, de asta poti fii sigur. De altfel unul dintre putinele lucruri bune, zic eu, petrecute aici in ultima vreme.

trotica
30th November 2006, 20:05
6 - dincolo de sentimentalismul său, tipul e un profesionist.

Nu ne indoim de asta, Trotica,insa la noi dezamagirea este mare si a inseput mai de demult. Poate ca ne-am cam pierdut rabdarea. Speranta noastra sta in Panduru, de asta poti fii sigur. De altfel unul dintre putinele lucruri bune, zic eu, petrecute aici in ultima vreme.Sigur, eu privind mai "din afară" echipa voastră, și, deci, nefiind "implicat emoțional", poate văd mai obiectiv/optimist un pic:

- Pandi spunea odată că la noi trebuie să joace 3-5-2 deoarece n-are jucătorii necesari pentru mai performantul 4-4-2. La voi joacă 4-4-2, deci are jucători mai buni, adecvați pentru asta.

- Situația din al doilea mandat al său la noi seamănă, din păcate, destul mult cu situația în care e echipa voastră acum: echipa era pe un loc retrogradabil, venea după o serie de rezultate nasoale, suporterii își pierduseră răbdarea și speranța, iar Pandi a preluat-o "din mers". I-au trebuit câteva etape de reglaj, dar apoi lucrurile au început să se miște din ce în ce mai bine pentru ca, cu vreo patru etape înaintea finalului de campionat, echipa să fi ajuns pe locul 5! Inclusiv ce-a declarat în interviul de azi, relativ la Intertoto, seamănă foarte mult cu situația de la noi de-atunci, că și-n noi speranța luase aripi și visam la cupe, dar Pandi ne-a retezat-o cu același argument: cu lot mic nu te duci în Intertoto, în Intertoto trimiți echipa de rezerve în fazele inferioare, lași echipa mare să se odihnească, apoi intri cu ea în fazele superioare, altfel intri cu ea superobosită în noul campionat.

- O altă asemănare este aceea că e acceptat de jucători și susținut de suporteri. Un plus față de noi este că acum Pandi pare susținut, din ce citesc eu, și de [unii din] conducere, și nici presa voastră nu pare să-i fie ostilă. La noi, suportul-suporterilor pentru el îi accentuau "greutatea" în fața jucătorilor și chiar a unora de la club; toți se gîndeau de două ori înainte de a mîrîi la Pandi pentru că, dincolo de el, se vedeau suporterii... Și asta l-a ajutat, în plus, să țină vestiarul sub control, cum se zice, și, de asemenea, să se țină cont de părerea lui pe la club.

Eu nu pot face comparația între diverse meciuri ale voastre, pentru că n-am văzut foarte multe, dar, dintre cele 3 văzute cu Panduru antrenor, cel cu Clujul mi s-a părut cel mai bun - ok, primele 60 de minute. Și suporteri parcă au fost mai mulți pe stadion... Testează și tu "barometrul", cum a spus tchibos: du-te pe stadion, și vreo 10 minute nu striga nimic, doar ascultă reacția întregului stadion, asta-ți va spune cel mai bine, cel mai corect, în ce direcție se îndreaptă echipa - părerea mea, vorba unui cunoscut contemporan :)

P.S N-aveați de unde să știți, evident, dar vă spun acum: când s-a anunțat oficial că Pandi e antrenor la voi, am pus pariu pe o ladă de bere - cu un alt polist, martori alți trei - că, dacă Panduru rămâne la voi până la finalul campionatului și nu "zboară", Farul va termina deasupra noastră în clasament :D

tchibos
1st December 2006, 14:48
Concentrare sută la sută pe meciul următor

Principalul „rechinilor“ este de părere că, pentru a avea randament, fotbaliștii trebuie să fie concentrați sută la sută pentru jocul următor. Orice altă variantă generează rezultate nesatisfăcătoare.

„Cred că, de când am venit, unii jucători și-au mai schimbat optica, nu mai vor să plece de la Farul. Alții poate au stat prea mult la Constanța și s-au săturat. Zilele trecute, am avut câte 12-13 jucători la antrenament, care au vrut să se pregătească așa cum trebuie. Împreună, trebuie să răpunem pe UTA“, și-a exprimat Pandi speranța.

Sorin MIHALACHE

Cuget Liber

danny del corco
2nd December 2006, 01:02
P.S N-aveați de unde să știți, evident, dar vă spun acum: când s-a anunțat oficial că Pandi e antrenor la voi, am pus pariu pe o ladă de bere - cu un alt polist, martori alți trei - că, dacă Panduru rămâne la voi până la finalul campionatului și nu "zboară", Farul va termina deasupra noastră în clasament

Misto de tot ! Putin suprarealist, dar merge.

trotica
2nd December 2006, 03:02
P.S N-aveați de unde să știți, evident, dar vă spun acum: când s-a anunțat oficial că Pandi e antrenor la voi, am pus pariu pe o ladă de bere - cu un alt polist, martori alți trei - că, dacă Panduru rămâne la voi până la finalul campionatului și nu "zboară", Farul va termina deasupra noastră în clasament

Misto de tot ! Putin suprarealist, dar merge.:D Asta cu pariul am scris-o și la noi pe forum în ziua respectivă :D Oricum, nu era vorba numai despre Pandi, ci patru criterii: Panduru, iancu, raportul valoare profesională/devotament al jucătorilor, stabilitatea la club. Oricum, nu cred că e locul să dezbatem asta aici :D :D :D :)

danny del corco
2nd December 2006, 03:11
:D Asta cu pariul am scris-o și la noi pe forum în ziua respectivă :D Oricum, nu era vorba numai despre Pandi, ci patru criterii: Panduru, iancu, raportul valoare profesională/devotament al jucătorilor, stabilitatea la club. Oricum, nu cred că e locul să dezbatem asta aici :D :D :D :)
Nu ma intelege gresit. Partea suprarealista, in opinia mea, se referea la faptul ca o sa terminam peste voi campionatul.:ok:

trotica
2nd December 2006, 05:07
tot din perioada lui Pandi la noi, o relatare din 31 martie 2004, a unui coleg de pe forum, de la un antrenament:

Pe la ora 11.00 azi-dimineata. Sa va povestesc o faza tare:

Astazi, evident, au exersat mult suturile. Cand cineva suta peste sau pe langa, trebuia sa mearga dupa minge. In cateva ocazii, doctorul, care era in spatele portii, a vrut sa le dea el mingea celor care ratau. De fiecare data, Panduru ii zicea acestuia "Las-o acolo, doctore! Are cine sa o ia!"

Apoi, chiar la sfarsitul antrenamentului, jucatorii stateau pe jos in coltul terenului si faceau niste exercitii, iar Panduru ii tragea la poarta lui Stangaciu [antrenorul portarilor]. La un moment dat, Panduru a tras pe langa, iar "vedeta" [Romeo] Stancu a bagat pastila: "Las-o acolo, doctore! Are cine sa o ia!" :) :)
Evident, Stancu a castigat o excursie gratuita dupa minge :) :)

Panduru a sutat super. Atmosfera de la echipa mi s-a parut foarte buna!

danny del corco
2nd December 2006, 05:19
Frumos ! De altfel cam asa arata lucrurile la o echipa unde se respecta valorile si fiecare isi cunoaste exact lungul nasului.

trotica
2nd December 2006, 05:29
Mie mereu mi s-a părut bună atmosfera la echipă când era el antrenor, dincolo de exigența lui - adică, mi se părea că jucătorii îl respectă pentru justețea-justiției sale :) Plus că uneori avea un stil de motivare... Uite, că mâine-l întâlnește pe Lăcătuș: tot prin 2004, Lăcătuș era antrenor la Brașov. Meciul era după-amiaza, iar seara urma să fie nunta unuia dintre jucătorii noștri, undeva în apropiere de Brașov. La plecarea din Timișoara, Panduru i-a "amenințat" că, dacă nu vor învinge, nu se vor duce la nuntă, se va duce numai el și cu mirele. Rezultatul a fost c-au câștigat cu 3-0 și, evident, s-au dus toți:happy :) Asta o știm de la jucători :)

danny del corco
2nd December 2006, 06:15
Pe viitor iti promit sa iti comunic, la randul meu, daca aflu ceva demn de povestit de pe langa echipa, ma refer la intamplari mai iesite din comun. Inteleg ca il admiri pe Panduru, si ca ti-a ramas in suflet, cam cum il avem noi cei din Constanta pe Grigoras. Oricum, daca ai citi cateva din threadurile despre Farul in care se face referire la Panduru, nu ai sa gasesti ceva de reprosat, chiar si in conditiile in care a preluat o echipa cu probleme, iar primele rezultate nu au rupt gura targului. Oricum, eu unul iti multumesc pentru informatii.

rechinul farist
3rd December 2006, 13:44
Panduru isi critica dur jucatorii

Tehnicianul echipei Farul si-a acuzat jucatorii de "figuratie pe teren", dupa egalul, 0-0, cu UTA, din etapa a 18-a a Ligii 1. Mai mult decat atat, Basarab Panduru a declarat ca echipa sa nu merita sa obtina nici macar rezultatul de egalitate inregistrat la finalul jocului cu echipa din Arad.



"Este cel mai slab meci pe care-l facem de cand am preluat eu aceasta echipa. Am jucat practic in doar doi oameni: Vlas si Bacila. In rest, ceilalti au facut figuratie pe teren si nu trebuie sa ne mai miram ca nu vine lumea la stadion", a declarat la finalul intalnirii Farul-UTA, antrenorul marinarilor.

Panduru a mai declarat ca este dispus sa renunte la jucatorii care nu joaca cu adevarat pentru culorile Farului, fiind hotarat sa mearga la Galati chiar si cu noua jucatori, daca acestia vor juca fotbal cu adevarat.

Partida Farul-UTA a fost saraca in faze de poarta, cea mai mare ocazie a meciului fiind ratata de aradeanul Simion in minutul 57, cand portarul constantean a reusit sa respinga de langa bara. Pe final, Hidisan a expediat un sut-bomba de la distanta, acelasi Vlas reusind sa mentina poarta Farului ferecata.



are mare dreptate!!! Bacila a fost pe tot terenu, iar Vlas a avut 2 respingeri
de mare portar.:D
asteptam returu sa vedem ce se intampla, daca nu asta e....

tchibos
3rd December 2006, 14:08
Am incercat sa ma abtin sa scriu pe sectiunea Farului aseara imediat dupa ce am venit de la meci pentru a nu arunca cu noroi in persoane care s-au comportat si s-au manifestat ca niste oameni normali care vor binele Farului. Desi ma asteptam ca Farul sa nu faca un meci bun, in sinea mea speram sa ma insel.

Am vazut ieri un antrenor de zile mari care s-a comportat cat se poate de normal atunci cand echipa sa joaca ca la meciurile de antrenament. Am vazut cum Panduru a asteptat oarecum calm sa apara glolul, desi sunt convins ca sangele ii fierbea in vene. Pe final de meci Panduru nu a mai rezistat si s-a descatuasat. Prea tarziu, au spus unii suporteri din tribune. Eu spun ca Panduru s-a comportat exemplar. A asteptat cat a putut iar cand nu a mai rezistat a incercat sa ii impinga de la spate pe neputinciosii care pareau imuni si la criticile agresive care veneau de la antrenor.

Pandi este iubit la Constanta.

Tot ieri am vazut cum la un stop pe care l-a facut Panduru a fost aplaudat din tribune la scena deschisa. Iar la final de meci mica galerie a Farului i-au scandat numele si l-au aplaudat. Ce bine ar fi daca am avea in teren 11 oameni ca Panduru. Eu spun ca suntem pe drumul cel bun si ca, daca Panduru va reusi sa imprime din caracterul sau jucatorilor, atunci succesul nu va intarzia sa apara. Va fi greu si sper ca Panduru sa reziste cat mai mult fara sa capituleze in fata neputintei unor jucatori care platesc acum pentru indolenta de care au dat dovada in trecut. Am mai vazut ca s-a creat o legatura intre Gheara si Pandi. In repetate randuri Panduru fluiera (pentru a-l atentiona) si ii spunea unde sa se plaseze la cornere sau cand sa se retraga in aparare, iar fundasul nostru asculta intocmai indicatiile antrenorului. Asa o relatie trebuie sa existe cu toti jucatorii, si atunci sau numai atunci, Panduru va putea fi tras la raspundere pentru rezultatele slabe. Insa eu zic ca in situatia in care toti jucatorii Farului vor asculta de indicatiile antrenorului, Panduru va face treaba buna. Dar cu vedete si rebeli ca Moldovan care dupa ce ca mai are putin si il ajunge pe Liviu Mihai la viteza (intai) cu care se deplaseaza in teren, mai are si nesimtirea de a se certa cu suporterii dupa meci.



iar Vlas a avut 2 respingeri
de mare portar.:D



A avut cel putin trei.. una in prima repriza si doua in repriza a doua (la una chiar a fost aplaudat de Panduru)

danny del corco
3rd December 2006, 23:59
De la noi doar trei nume: Panduru, Vlas , Bacila. Nu neaparat in ordinea asta. Atat, restul sunt "cantitate neglijabila".

tchibos
4th December 2006, 00:09
„Jucătorii au făcut figurație!“

Basarab Panduru, antrenorul Farului, a declarat, la conferința de presă organizată după meci, că echipa sa a făcut cel mai slab meci de la instalarea sa pe banca tehnică.

„Este cea mai slabă partidă pe care am făcut-o de când am venit la Farul. Am fost mai aproape de a pierde decât de a câștiga. Practic, am jucat cu numai doi fotbaliști, Adrian Vlas și Cosmin Băcilă. Restul au făcut figurație în teren! Să nu mai mire pe nimeni că nu sunt suporteri în tribune. Ar trebui chiar să fim fericiți că îi mai avem și pe aceștia, puțini, dar care ne-au susținut până în ultimul moment“, a declarat Panduru.

Dezamăgit de oamenii în care a avut încredere

Antrenorul Farului era extrem de afectat de atitudinea unor dintre fotbaliști, cărora le-a acordat credit, a mers pe mâna lor, dar varianta a fost una necâștigătoare.

„Poate că unii dintre jucători sunt cu gândul la plecare. Dar trebuia să își facă datoria față de Farul, iar apoi să ne strângem mâinile bărbătește. Suntem la minus 7 la adevăr, iar cei care vor să plece gândesc ceva de genul las’ că aici rămân proștii;. Nu e chiar așa. La Galați, merg să câștig, chit că merg cu 8-9 oameni, care vor să câștige. Restul pot pleca de pe acum. Am avut încredere în ei, am fost poate singurul care mai credea în ei, dar m-au dezamăgit“, a spus Panduru.

Un egal nemeritat

Despre remiza albă, Basarab Panduru spune că este un rezultat pe care Farul nu îl merita.

„Nu știu dacă meritam acest punct. Dacă vom juca așa în continuare, nu cred că vom putea bate pe cineva. Să vedem ce va fi în iarnă, trebuie să aducem jucători de valoare. Cât despre listele despre care se tot aude, fotbaliștii se pun singuri pe ele, prin prestațiile lor. Repet, la Galați vor face deplasarea doar cei care vor să câștige“, a afirmat antrenorilor fariștilor.

Sorin MIHALACHE
Cuget Liber

danny del corco
4th December 2006, 00:51
Sincer vorbind, ard de nerabdare sa vad cu cine pleaca la Galati, deci pe cine se poate conta si de aici inainte. Pauza sa ne fie un sfetnic bun! Atat am ajuns sa imi mai doresc.Pacat, am coborat stacheta la pamant.

trotica
4th December 2006, 01:44
Vorba lui Al Pacino într-un film, "I'm so depressed"... :(

Că tot vorbea Pandi într-una din conferințele de presă de zilele trecute despre jucătorii vizionați pe casetă, și că ieri spunea c-ar fi în stare să se ducă în deplasarea de la Oțelul cu doar 9-10 jucători dar care vor să joace, îmi permit să vă prezint un antrenor "pe casetă". Nu fac propagandă aici echipei, cu atât mai mult cu cât, cu excepția a doi jucători, nici unul dintre jucători nu mai evoluează în Liga I - de-asta m-am și gândit să vă arăt filmulețul, ce a putut face cu jucători relativ anonimi, dar care vor cu adevărat să joace. Este un filmuleț/colaj de aprox 9 minute, cu cele mai reușite faze din meciurile cu Pandi antrenor, realizat de către unul dintre colegii de pe forumul nostru. Dacă credeți că vă deranjează că l-am postat, ștergeți mesajul ăsta și-mi cer scuze... Oricum, sper să vă placă ce reușise Pandi (și așa veți înțelege de ce mi-s eu atât de mare fan al lui)

http://www.youtube.com/watch?v=ZX1YSnhQdvg

tchibos
4th December 2006, 02:05
:ok: superb filmuletul.. si eu ma gandeam sa fac un best off Farul dar..

promit sa fac unul cu momentele din retur daca Farul isi revine

Cat despre Panduru marturisesc sincer ca pana sa vina la Constanta era pentru mine doar un antrenor de duzina bun, cu experienta dar fara rezultate notabile ca antrenor. M-am bucurat cand a venit la Farul pentru ca stiam ca a fost foarte apreciat la Timisoara si auzisem ca e mai dur, iar la noi asa trebuie. Un antrenor care sa stie sa ii faca mai agresivi pe jucatorii nostri. La noi singurul care mai comenta la arbitri sau se mai dadea la jucatorii adversi era Gurita si de multe ori facea exces de zel sau nu era sustinut de jucatorii ceilalti din echipa Farul. De asta de multe ori Gurita si lua rosu.

Panduru este o persoana pe care o apreciez din ce in ce mai mult. Sper ca va avea si rezultate ca sa il pot aprecia si ca antrenor asa cum il apreciez acum ca om. E destept, are un simt al umorului dezvoltat si stie cum sa isi impuna punctul de vedere. Daca va reusi sa faca din Farul o echipa pe masura pretentiilor cred ca va avea inca un fan inrait asa cum esti tu si chiar il va depasi in topul antrenorilor pe Grig care ocupa locul unu detasat pentru ce a facut la Farul si pentru modestia de care a dat dovada cand era la noi si chiar si acum. Pentru simpatia mea fata de Panduru o mare parte din vina o porti chiar tu trotica. Si o sa platesti pentru asta...:bere:

trotica
4th December 2006, 02:12
:) ... :(

Știi, partea tristă în toată povestea asta al cărei numitor comun e Pandi, e faptul că și voi, suporterii Farului, și noi, cei ai lui Poli, tânjim - cred că nu e exagerat cuvântul - după astfel de clipe, când antrenorii și jucătorii reușesc să ne ofere așa ceva. De-asta spuneam mai demult că eu, pe Pandi, mereu l-am simțit ca fiind "de-al nostru" acolo jos, pe teren: nu uita ce-a spus când a fost acum meciul de la TM, și se referea și la noi, și la voi: "publicul nu-i prost, nu poate fi păcălit, dacă n-are ce vedea, nu vine la stadion". Și fă comparația între cum arată stadioanele noastre - al nostru și-al vostru - și spectacolul din teren acum, comparativ cu perioada celor doi antrenori... :(

danny del corco
4th December 2006, 02:23
[QUOTE=trotica;953136]:) ... :(

"publicul nu-i prost, nu poate fi păcălit, dacă n-are ce vedea, nu vine la stadion".
QUOTE
Purul adevar, din nou Panduru spune lucrurilor pe nume ! Si chiar daca sunt lucruri care dor, preferam sa fie spuse, direct, fara ocolisuri.

tchibos
4th December 2006, 02:26
pai si acum a declarat asta


„Jucătorii au făcut figurație!“

Să nu mai mire pe nimeni că nu sunt suporteri în tribune. Ar trebui chiar să fim fericiți că îi mai avem și pe aceștia, puțini, dar care ne-au susținut până în ultimul moment“, a declarat Panduru.



Si atunci cum sa nu il apreciezi cand vezi ca numai el intelege fenomenul pe la club. Restul.. ori il inteleg dar au o durere dorsala ori nu au legatura cu fenomenul si din lipsa de alte ocupatii ne mananca noua visele

danny del corco
4th December 2006, 03:03
Panduru si ce mai ramane din actuala echipa constituie Farul zilelor noastre! ( triste de altfel).Restul este umplutura, indivizi lipiti de scaune, care incaseaza salarii grase, si care sunt deranjati de dorinta de performanta , intrucat ar fi pusi, la randul lor, sa faca treaba, sa demonstreze ca inteleg fenomenul, ca le pasa. Ori asta nu am vazut deloc la cei care alcatuiesc stafful clubului.

trotica
6th December 2006, 18:49
Din ciclul "Panduru și clubul", transcriere din emisiunea Fanatik Show din 25.10.2004 (nu mai era antrenor la noi):

Horia Ivanovici: Domnu' Panduru... Ce-o sa faceti de-acum înainte?...
Basarab Panduru: Nu stiu ce voi face... Vreau doar sa spun ca vreau ca [...] Timisoara sa ramana in prima divizie... chiar daca nu va fi usor. Anul asta chiar va fi foarte greu, dar au fost oameni care atunci, cand am eram eu, spuneau ca vor face mare cu sarea... Eu niciodata n-am promis, atata timp cat am stat acolo, ca voi face, am incercat tot timpul sa fac, asa cum voi face la echipele unde voi merge... Dar au fost oameni care atunci cand nu erau [la club] spuneau ca fac si ca merita echipa si orasul, si cand au venit n-au facut nimic! E bine sa ne vedem fiecare de treaba lui si sa nu mai tot comentam atat, ci sa facem mai mult...
Horia Ivanovici: Nu credeti ca dumneavoastra, care sunteti un antrenor incomod, cu personalitate, nu prea aveti ce sa cautati in aceasta lume in care presedintilor le place sa-si faca echipe, sa-si puna jucatorii, sa spuna "Pandi, baga-l p-ala", etc, etc?... Adica, nu e si asta un impediment, faptul ca deja sunteti cunoscut pentru disciplina si pentru duritate?!? Si pentru faptul ca nu prea "va sufla multi in lapte" ?!?
Basarab Panduru: Daca asta este un lucru rau sau nu este bine, atunci sa nu vina la Panduru, sa mearga-n alta parte! Daca vor sa spuna "Pandi, baga-l pe ala si pe ala", atunci e groasa rau de tot, in secunda doi mi-am luat bagajele si-am plecat! Poate sa fie oricine-ar fi, ca nu stau cu ei de vorba, pentru ca mi se pare corect ca, atunci cand ai incredere sa pui un antrenor, sa-l si lasi sa faca ceea ce stie si ceea ce trebuie, si-abia atunci, cand nu va face, atunci poti sa-l tragi la raspundere! Nu sa te bagi peste el, pentru ca este urat! Daca stii tu ce trebuie facut, atunci pune-te tu antrenor si fa tu treaba!
Horia Ivanovici: N-o sa faceti niciodata rabat de la acest principiu, indiferent de situatie, de numele echipei sau de numele patronului?
Basarab Panduru: Acum daca ma-ntrebati, nu! Ca sa fiu corect, vorbesc de acum, pentru ca nimeni nu poate sa spuna ce va fi, eu...
Horia Ivanovici: Ajungeti la Abramovici... mai greu...
Basarab Panduru: Daa, ar fi mai greu sa-i spun lui Abramovici... In viitor, nu stiu... In momentul actual, eu spun ca nu! Nu, pentru ca nu vad nici un rost sa fac rabat!...

the lion king
6th December 2006, 18:53
frate,sunt unii din fanii TIMISOAREI....dar cred ca exagerezi cu simpatia fata de panduru...ATAT!!!!

tchibos
6th December 2006, 19:34
lion omul apreciaza valoarea.. e vreo problema?... numai aici nu te-ai mai bagat.. :rosu:

Bruno
6th December 2006, 19:56
tchibos ce insemna valoarea? care sunt criteriile de apreciere a valorii? ca eu nu mai inteleg nimik. apreciati valoarea dupa anumite rezultate (nu ma refer strict la rezultate sportive ale lui Pandi de cand e la Constanta). Eu cred ca sunteti putin subiectivi, pentru ca va place Pandi, are el acea caracteristica care se numeste empatie. hai sa il judecam obiectiv. au fost antrenori care au fost taxati la prima (posibila) erorare de voi si pe care i-ati apostrofat foarte repede, iar acum vad o oarecare lejeritate a voastra care nu m-i se pare la locul ei atat timp cat nu este argumentata obiectiv.
tchibos da-mi te rog cateva argumente clare in favoarea lui pandi si cateva in defavoarea lui.

si nu m-i se pare ok sa ii spui lui lion ca nu are ce cauta aici. mai bine i-ai fi raspuns cu argumente daca gresea , nuj asa. gandeste-te

trotica
6th December 2006, 20:41
Eu mi-s musafir în secțiunea asta, așa că tocmai de-aceea n-o să mă iau în contre cu nimeni aici, cu atât mai puțin cu ceilalți musafiri - e loc destul în alte părți ale forumului :drak:

Oricum, Lion King, am scris în primul mesaj aici: scriu toate astea atât pentru că-mi face plăcere să-mi amintesc de Pandi, cât și pentru că tot ce scriu ajută - cred eu - ca Panduru să fie văzut și din alte unghiuri, altele decât cele supermediatizate de presa centrală...

EDIT: Bruno, îți dau eu argumente profesionale pro-Pandi: în confruntări directe, au luat-o de la Pandi Andone, Rednic, Olăroiu, Lăcătuș, Șunda, Țiți Dumitriu, Ionuț Popa, Mulțescu - din cei care-mi vin în minte. Tot pro-Pandi sunt ambiția, spiritul de luptă și stilul său tranșant. În defavoarea sa sunt lipsa de experiență ca antrenor și stilul său tranșant.

tchibos
6th December 2006, 21:07
Bruno, lion e client vechi iar tu esti in necunostinta de cauza privind anumite aspecte. Stiu ce ii poate capul iar aici unde sunt moderator fac tot ce pot sa mentin un climat confortabil pentru toti faristii sau altii care vor sa discute civilizat. Ce rost avea postul lui aici nu inteleg. Daca vroiam puteam sa il sterg pe motiv de off topic. E prma data cand iti dau socoteala in legatura cu metodele mele de a modera pe Farul. Cand o sa ajungi tu moderator aici sa faci cum consideri ca e mai bine. Pana atunci faci cum cred eu ca e mai bine. Ia sa te duci tu pe Craiova sa spui ceva de rau sa vezi ca nu te mai speli cu toata apa din Dunare.

Despre Pandi si valoare comparativ cu altii:
Panduru e nou la Farul si cu toate astea a identificat cam toate aspectele negative de la echipa. E singurul care spune lucrurilor pe nume chiar daca deranjeaza. E inteligent si are un simt al umorului dezvoltat. Spune practic ce am spus noi suporterii Farului cam tot timpul de cand a plecat Grig. Ce vina are Panduru ca sunt incompetenti aia din echipa si ca atunci cand au avut un antrenor bun l-au sapat (de Grig e vorba.. singurul farist adevarat pe nedrept sacrificat). Apoi conducerea a facut alte greseli care suprapuse peste cea facuta de jucatori au adus echipa la forma si pozitia din clasament la care se afla astazi. Panduru e singurul care vrea sa scoata echipa din rahat.

Panduru putea foarte bine sa fie empatic fata de jucatori dar a ales sa afiseze empatie fata de cei care credea el ca au dreptate, adica suporterii. Crezi ca mie nu mi-ar fi placut un antrenor care sa se certe cu suporterii, sa ne fie antipatic dar sa duca Farul pe podium? Deocamdata ma multumesc cu aceea empatie de care da dovada spunand lucruri care pentru faristi s-au transformat in rana deschisa. Are valoare ca e un mare caracter.Am spus si o repet in caz ca nu ai citi pe aici. Sper sa ii acord lu' Panduru si mai mare simpatie si asta datorita rezultatelor pe care le va avea cu Farul. Restul e praf in ochi. Iar tu mai intra pe aici mai des si citeste cu atenti nu intri pur si simplu si arunci petarde in mijlocul nostru. Sunt lucruri discutate si rasdiscutate. Si vii si tu s ne spui sa redescoperim America. :rolleyes: :rosu:

the lion king
6th December 2006, 21:19
tchibos ce insemna valoarea? care sunt criteriile de apreciere a valorii? ca eu nu mai inteleg nimik. apreciati valoarea dupa anumite rezultate (nu ma refer strict la rezultate sportive ale lui Pandi de cand e la Constanta). Eu cred ca sunteti putin subiectivi, pentru ca va place Pandi, are el acea caracteristica care se numeste empatie. hai sa il judecam obiectiv. au fost antrenori care au fost taxati la prima (posibila) erorare de voi si pe care i-ati apostrofat foarte repede, iar acum vad o oarecare lejeritate a voastra care nu m-i se pare la locul ei atat timp cat nu este argumentata obiectiv.
tchibos da-mi te rog cateva argumente clare in favoarea lui pandi si cateva in defavoarea lui.

si nu m-i se pare ok sa ii spui lui lion ca nu are ce cauta aici. mai bine i-ai fi raspuns cu argumente daca gresea , nuj asa. gandeste-tecorect.asta nu intelege,tchibos.el da cu papagalul pe la alti moderatori....stie el unde.respect pt FARISTII ADEVARATI>/hello

tchibos
6th December 2006, 21:24
ba tu ai facut o obsesie pe chestia asta?.. care alti moderatori .. esti dus cu capul?

danny del corco
7th December 2006, 13:40
Cred ca este de preferat ca tu, Tchibos, sa nu intrii in polemica cu vizitatorii de pe "FARUL". Aplica "off topic", si gata. Parerea mea.

tchibos
7th December 2006, 14:28
pai cam asa o sa fac.. sau o sa dau cartonas pentru trolling.. dupa caz :)

danny del corco
7th December 2006, 14:57
Mi se pare corect! Cand au sa fie altii in locul tau, atunci sa faca ce vor. Pana atunci sa se supuna regulilor valabile pentru toti.

trotica
8th December 2006, 03:03
"Sa vina "prietenii" Farului sa castige meciuri!"
Cristian TENTU, Telegrafonline, 08.12.2006

Tehnicianul constantenilor este vadit deranjat de "sfatuitorii de bine" ai clubului, declarand ca poate pentru ei e mai usor sa stea pe margine si sa critice

Un lucru este cert. Basarab Panduru este de o sinceritate debordanta si nu pregeta sa declare public tot ce are pe suflet. Poate ca acest lucru va veni la un moment dat impotriva sa, dar daca cei din conducerea clubului ar avea inspiratia sa-l pastreze, s-ar putea ca omul care "ti-o spune verde in fata" chiar sa duca echipa acolo unde ne dorim cu totii.

Antrenorul "marinarilor", Basarab Panduru, a lansat ieri un atac asupra asa-zisilor prieteni ai clubului Farul, afirmand ca daca sunt atat de dedicati echipei, pot sa vina sa o conduca.
"Cred ca asa-zisii prieteni ai lui Bosanceanu sau ai clubului puteau sa conduca ei echipa. Daca erau asa de buni, trebuiau sa vina pe banca tehnica atunci cand nu era niciun antrenor, dar am auzit ca nu prea se inghesuiau pe atunci. Acum, cand am venit eu, se grabesc sa ma critice. Sa nu uite nimeni ca atunci cand am preluat formatia, era un moment greu, nu se inregistrasera cumva nu stiu ce rezultate formidabile si eu am venit si le-am stricat. Eu zic ca de cand antrenez aici, au fost si meciuri bune, sa nu uitam de cel de la Timisoara sau de victoria cu 3-0 asupra Iasiului, de la Constanta. Dar vad ca este mai usor pentru unii sa stea pe margine si sa comenteze", a afirmat "Pandi". Se pare ca acuzele tehnicianului fac referire la o serie de antrenori secunzi care activeaza in cadrul clubului, printre care si Lucian Marinof.

Farul Constanta va sustine maine, la Galati, ultimul meci din acest an in Liga I, contra Otelului antrenat de Petre Grigoras. In privinta reintalnirii jucatorilor cu fostul antrenor, Panduru a afirmat:
"Nu este treaba mea aceasta reintalnire, eu trebuie doar sa-mi vad de echipa. Grigoras este un antrenor valoros, a facut treaba buna la Galati, dar si la Farul. Otelul va fi un adversar redutabil, chiar daca nu a mai castigat de sase etape. Tocmai acest lucru ii va motiva in plus. Pe de alta parte, nici noi nu am mai invins de trei etape. Cred ca echipa mai motivata va castiga si sper ca aceea sa fie Farul, ca sa incheiem anul cu un moral ceva mai bun", a spus Basarab Panduru, care nu va putea conta la Galati pe serviciile lui Lungu, Farmache si Apostol.

Antrenorul Farului a facut apoi referire si la posibila "remaniere" a lotului, din iarna.
"Sa vedem ce remaniere o sa fie, pentru ca e dificil cu transferatul de jucatori. Pe de o parte, nu pot sa aleg fotbalisti de pe casete video. Asta nu e o metoda. Pe caseta, toti sunt buni, dar cand vin la antrenamente poti avea surprize mari de tot. Pe de alta parte, sa dai sute de mii de euro pe jucatori din campionatul intern "umflati" cu pompa si sa constati ca nu ai ce face cu ei, nici asa nu e bine. Trebuie sa fim foarte atenti, sa nu cumva sa dam pe cineva afara si dupa aceea sa ne para rau", a spus Basarab Panduru.

Tehnicianul a mai anuntat si ca i-a transmis lui Liviu Mihai ca poate sa plece de la echipa, daca isi doreste asta.
"Liviu Mihai vrea sa plece, iar eu nu am putut decat sa ii urez succes. Numai ca i-am spus ca trebuie sa isi schimbe atitudinea, oriunde ar evolua. El este un jucator valoros care, asa cum i-am si transmis personal, putea sa dea mult mai mult fotbalului", a concluzionat Panduru.

Otelul Galati va intalni Farul maine, incepand cu orele 13.00.

tchibos
8th December 2006, 11:23
Panduru nu trebuie sa plece urechea la unul si la altul ca il influenteaza negativ si va avea o stare interioara negativa care i-ar putea afecta capacitatea de a obtine rezultatele dorite. El trebuie sa mearga mai devarte fara sa ii bage in seama pe asa-zisii prieteni ai Farului. Adevaratii prieteni sunt suporterii.

kerosene
8th December 2006, 13:45
Basarab Panduru luptă împotriva “cîrcotașilor”
Ionut COMAN (ionut.coman@telegrafonline.ro)

Antrenorul Basarab Panduru are adversari și în “propria ogradă”

Ajunsă în subsolul clasamentului Ligii I, FC Farul se confruntă în continuare cu probleme interne. În ciuda numirii lui Basarab Panduru pe banca tehnică, unii oficiali din cadrul clubului continuă să-și dea cu părerea despre programul de antrenament, dar și despre tactică adoptată de noul antrenor. “Pînă să vin eu, toți cei care erau buni puteau să preia această echipă. Trebuia să se ducă la patronul clubului, să-i spună că nu au nevoie de antrenor și promit că vor scoate echipa din momentele grele. Eu am venit la Farul, mi-am asumat niște responsabilități, iar acum alții comentează. Ar fi trebuit să stau departe pînă în iarnă, să-i las pe alții să vadă că nu se poate face treabă și pe urmă să apar eu, vezi Doamne, salvatorul. Dar eu am venit, mi-am văzut de treabă și continui cît voi fi lăsat cu aceeași bucurie și cu sufletul deschis. Nu mi se pare normal ca altcineva să comenteze, mai ales că au avut ocazia să conducă echipa, să bage tinerii pe care îi doreau, dar nu prea s-au înghesuit. Din cîte am auzit, cei care nu sînt de acord cu mine au și condus această echipă. Acum dau vina pe mine, de parcă pînă să vin se înregistraseră rezultate formidabile. Se uită că am învins cu 3-0 pe Poli Iași, diferență la care Farul nu învinsese în acest campionat. Se uită că echipa joacă altceva, băieții au arătat că vor, și-au creat ocazii în fiecare meci, dar lipsesc rezultatele”, a acuzat Panduru, care a promis că va discuta problemele ivite cu patronul clubului, în momentul în care acesta se va întoarce în țară.

Tehnicianul a comentat și situația celor trei jucători sîrbi aduși în probe la FC Farul, înainte ca gruparea de pe litoral să încheie meciurile din acest an. “I-a văzut doar Ion Marin și din cîte știu au și plecat. Am mai spus-o nu cred că de pe casete găsim vreun Dumnezeu care să ne ia de unde sîntem și să ne ducă pe locul 5. Dacă vrem un jucător, trebuie să mergem la fața locului și să-l vedem de cîteva ori. Pînă acum nu am văzut vreo casetă în care un fotbalist să-și dea cu stîngul în dreptul, toți sînt viteji așa. Sînt jucători care pleacă în timpul campionatului din țara lor ca să dea probe. Păi, dacă nu pot juca acolo, cum să ajungem noi cu ei în UEFA? Este la fel de adevărat însă că în România nu prețurile sînt foarte mari și nu vreau să aruncăm banii pe fereastră. Trebuie să cîntărim bine, pentru că nu-mi doresc să renunțăm la niște jucători, iar cei pe care-i aducem să nu se ridice nici măcar la același nivel. Din cîte am înțeles, Ion Marin se ocupă de aceste lucruri și urmează să vedem ce buget avem, pentru că ne dorim niște jucători valoroși”, a adăugat Panduru.

tchibos
10th December 2006, 02:07
Panduru, la cursul PRO

Antrenorul principal al Farului, Basarab Panduru, va fi prezent, luni dimineață, la București, unde, la Casa Fotbalului, demarează primul modul de cinci zile al noului curs PRO.

Dezbaterile vor avea loc în Sala „Peluza“, începând cu ora 9.30, iar alături de Panduru, la acest curs mai sunt înscriși încă 27 de tehnicieni, dintre care îi amintim pe Miodrag Belodedici, Ion Vlădoiu, Alin Artimon, Ștefan Stoica, Eugen Neagoe, Dorin Mateuț, Constantin Gâlcă, Bogdan Stelea, Viorel Moldovan, Marian Pană, Adrian Falub, Viorel Ion sau Marin Barbu. Cursul se va încheia în vara anului viitor.

XXX

Tot luni, între orele 12 și 15, în Sala „Tribuna“ a Casei Fotbalului, este programat un seminar de prezentare a noului Manual Național de Licențiere, în centrul discuțiilor urmând să se afle criteriul financiar. Vor participa responsabilii financiari și auditorii independenți ai tuturor cluburilor din Liga 1. FC Farul va fi reprezentat de directorul economic, Elena Dogaru.

Sorin MIHALACHE

dorryn
10th December 2006, 02:48
Sa-i dea dumnezeu sanatate si viata lunga si ani multi la Farul.S-a vazut un real progres in jocul nostru si chiar daca nu a fost un rezultat foarte grozav,tinand cont si de forma otelului,cred ca suntem pe drumul cel bun,adica pe acela de a evita retrogradarea.Echipa este formata din jucatori expirati,plictisiti,rebeli,"nu tocmai cinstiti" etc si incep sa cred ca si daca nu va veni nimeni in iarna tot scapam de retrogradare.Pentru ca nu mai cred in transferuri bomba.Niciodata nu a fost asa aici,nu o sa fie nici de acum inainte,cel putin in viitorul apropiat.Daca omul asta ar avea cativa jucatori valorosi si de caracter ar face lucruri foarte bune.Dar sa nu intram in amanunte.....

trotica
10th December 2006, 20:05
Văd că Pandi face două lucruri în premieră pentru el: 1 - cursul PRO de antrenori; 2 - e trimis chiar el să "prospecteze", în Portugalia, după jucători de transferat.

Ca speculație, mi se pare mai interesant/relevant acest ultim aspect, cel de "scouter": i se dă mână liberă lui Pandi. Dacă, așa cum s-a scris, se va duce doar el și cu un impresar, înseamnă că i s-a dat, măcar la nivel declarativ, un "buget de transferuri" de care poate dispune după cum crede. Pare a fi un joc de "totul sau nimic", în care i se spune "vrei s-o faci pe barba ta, fă-o, să te vedem!" Cred că, dacă se va descurca bine în testul ăsta, cuvântul lui va dobândi mult mai multă greutate în luarea diverselor decizii. Multă baftă! :ok: :)

Seahawk
11th December 2006, 10:46
Probabil ca e singurul lucru bun pe care l-a facut Bosinceanu... si anume angajarea lui Panduru'.
Asa ca nu ne ramane decat sa speram ca o sa faca alegeri bune in perioada asta de iarna

trotica
11th December 2006, 17:37
Asa ca nu ne ramane decat sa speram ca o sa faca alegeri bune in perioada asta de iarnași eu sunt curios ce "mână" o să aibă. Mă gîndesc că alegerea Portugaliei ca "piață" n-a fost întâmplătoare, dată fiind perioada cât a jucat el pe-acolo, plus că probabil știe portugheza și-i va fi mai ușor la antrenamente/meciuri să comunice direct cu jucătorul/jucătorii în cauză...

Catalin 06
11th December 2006, 19:37
Sper sa aduca jucatori buni nu obositi gen Mario Carlos

danny del corco
11th December 2006, 21:52
No problem. Oricine va sa vina va fii bine primit, si am convingerea ca sub Panduru, vor avea si ceva valoare. Asta, nu ca cei aflati acum in lot ar fi lipsiti complet de valoare, dar cand nu exista nici un fel de concurenta pe posturi,incepe jalea.

Seahawk
12th December 2006, 09:10
Evident ca de asta a ales el sa se duca in Portugalia...pentru ca are habar cam ce fel de jucatori sunt pe acolo si cum a spus si trotica.. sper sa ii aleaga pe aia potriviti Farului.

Totusi nu prea vad ce jucatori ar parasi portugalia sa vina la o echipa care se bate pentru retrogradare in Romania :mda:

tchibos
12th December 2006, 10:26
Eu nu stiu daca a ales el sa se duca in Portugalia sau a fost un consens intre el si conducerea clubului. Farul a avut si vad ca inca are campanii (incercari) de transferuri de jucatori din Portugalia. Pana acum nici unul nu a cofirmat. De asta cred ca personal nu agreez tara asta cand ma gandesc la transferuri, dar sper sa ma contrazica Panduru si sa faca transferul anului.

trotica
12th December 2006, 15:11
Eu nu stiu daca a ales el sa se duca in Portugalia sau a fost un consens intre el si conducerea clubului. Farul a avut si vad ca inca are campanii (incercari) de transferuri de jucatori din Portugalia. Pana acum nici unul nu a cofirmat. De asta cred ca personal nu agreez tara asta cand ma gandesc la transferuri, dar sper sa ma contrazica Panduru si sa faca transferul anului.Cred că, dacă nu va găsi un jucător/jucători așa cum vrea și pe măsura banilor ce-i are la dispoziție, Pandi mai degrabă nu va aduce pe nimeni de-acolo; dacă ar face-o s-ar contrazice cu opinia sa exprimată mai demult "unii jucători ar trebui s-aducă bani de-acasă ca să poată să ceară să joace în prima echipă", "ne descurcăm cu ce avem", respectiv "să nu aducem alții mai slabi decât cei pe care-i dăm".

danny del corco
12th December 2006, 17:07
Cred că, dacă nu va găsi un jucător/jucători așa cum vrea și pe măsura banilor ce-i are la dispoziție, Pandi mai degrabă nu va aduce pe nimeni de-acolo; dacă ar face-o s-ar contrazice cu opinia sa exprimată mai demult "unii jucători ar trebui s-aducă bani de-acasă ca să poată să ceară să joace în prima echipă", "ne descurcăm cu ce avem", respectiv "să nu aducem alții mai slabi decât cei pe care-i dăm".
Prfect de acord ! Insa nu uitati ca acum, de la Grig incoace, avem un antrenor !!! Mie sarbul nu mi-a placut niciodata, si daca tot este sa vorbim deschis, de acolo inepe tot declinul. Din numiri pe alte criterii decat pe cele ale valorii/priceperii sportive. Sunt de o viata alaturi de Farul, si am vazut ceea ce se intampla ori de cate ori se incearca ceva, vis-a-vis de performanta. Aveti cuvantul meu ca a aparut cate un cufureanu intotdeauna !:rosu: Jucatori buni exista, acum are cine sa ii aprecieze, iar daca Panduru, stiind piata portugheza, crede ca poate aduce jucatori utili, lasa sa o faca. Cred ca am asentimentul marii majoritati a "rechinilor" cand afirm ca aceasta pauza este de bun augur pentru noi.HAI FARUL !!! Echipa sufletului meu!

Bruno
22nd December 2006, 11:08
Insa nu uitati ca acum, de la Grig incoace, avem un antrenor !!! Mie sarbul nu mi-a placut niciodata, si daca tot este sa vorbim deschis, de acolo inepe tot declinul. Din numiri pe alte criterii decat pe cele ale valorii/priceperii sportive. Sunt de o viata alaturi de Farul, si am vazut ceea ce se intampla ori de cate ori se incearca ceva, vis-a-vis de performanta. Aveti cuvantul meu ca a aparut cate un cufureanu intotdeauna.

Dannny,
de acord cu tine ca Grig este un mare antrenor. Nu pot sa fiu de acord ca de atunci nu am avut antrenor. De ce spun asta? De de sarbul nu era bun? Pt ca a terminat pe locul 7 returul, a mers in Intertoto unde nu s-a descurcat rau, a luat mai multe puncte decat Ion Marin si Pandi la un loc in acest tur. Hai sa incercam sa fim obiectivi ca de atat subiectivism o sa ajungem in "B". Una sunt rezultatele si alta este "burtologia" de care unii dintre noi dam dovada. si mie imi place uneori pandi, dar fotbalul e pe puncte. imi pare rau ca citesc afirmatii de genul "pandi o sa faca treaba buna, daca..." si urmeaza o scuza pe care cel ce scrie o atribuie lui pandi. hai sa fim seriosi, burtologia de care vorbeam mai devreme se refera la preferintele noastre (imi place de x) dar nu are o acoperire obiectiva, iar Farul se afla in acest moment in nevoie disperata de puncte nu de declaratii de dragoste. as vrea sa ajungem acolo invcat sa nu ne mai batem capul ca nu avem suficiente puncte si atunci putem sa facem declaratii de dragoste la adresa unora sau altora. Dupa mine declinul a inceput cu ion marin nu cu vukotic.

La Multi Ani!

danny del corco
23rd December 2006, 00:54
Elementele care m-au condus la afirmatiile vis-a-vis de perioadele in care antrenorii s-au numit Vukotic sau I.Marin, le-am expus TOATE la timpul potrivit. Acum este perioada lui Panduru. Sa vedem ce se va intampla dupa aceasta perioada de pauza. Iar daca, cu toate ca mie imi place Panduru, rezultatele intarzie sa apara, voi fi unul dintre cei care au sa spuna lucrurilor pe nume. Despre "burtologie": ti se pare normal ca o activitate,fie ea si una sportiva, sau mai ales, sa fie condusa de cineva care nu cunoaste fenomenul ?
Da, burtologie este aia cu tabela, cu aducerea de jucatori, cu implicarea in toate activitatile de la club, cu declaratii pentru presa, etc!

tchibos
23rd December 2006, 01:23
Daca Panduru nu va face treaba la Farul atunci sa fii convins ca nici un antrenor din Liga 1 nu va face. Bruno tu ai vazut ce meciuri facea Farul pe vremea lu' Vukotic si ce stil avea? Eu nu pot uita niciodata cum in meciul de cupa cu National eram cu 2 oameni in plus pe teren, jucam acasa si conduceam cu 1-0 si aia de la National erau debusolati total iar el ii facea semne disperate lu' Gurita si Moldovan sa se retraga in aparare. La-ma cu punctele aduse de Vukotic ca au fost puncte castigate de pe urma amintirilor lu' Grig sau de pe urma adversarilor foarte slabi. Bag mana in foc ca face Panduru treaba buna ca am nas pentru asa ceva. Iar Ion Marin tocmai de asta nu a vrut sa ramana ca stia ca nu poate aduce echipa pe un loc mai bun si ca e greu de redresat. A preferat sa faca un interimar scurt ca sa nu il traga nimeni la raspundere.

trotica
23rd December 2006, 01:54
Bruno, eu nu mă pricep la "disecat" fotbalul, dar cred că e cvasigenerală - mă refer la orice echipă - o perioadă de confuzie după schimbarea antrenorului. Cât, în ce măsură, "e mâna lui" și cât a predecesorului în evoluția/involuția/succesele/eșecurile echipei? Cât a afectat conjuctura meciurilor cu adversari grei/ușori aceste evoluții? Numai un bun cunoscător al jocului echipei, al atmosferei de la echipă și de la club, un "istoric" al "istoriei recente", având "ochiul format", poate da un răspuns cât de cât conform cu realitatea.

Și mai e ceva: scopul la care raportezi totul, mai exact raportul prestație/rezultat al echipei. În funcție de care dintre aceste două extreme o consideri mai importantă vei judeca atât jucătorii cât și antrenorii. Ca să închei, am să-ți citez un coleg forumist de la noi, spunea aprox: "înainte, așteptam cu nerăbdare să vină noaptea ca să văd în reluare la TV meciurile noastre; acum aproape că adorm la cele live".

P.S 2003, Poli Timișoara (antrenor Panduru) - FC Farul (antrenor Ion Marin) 0-0. Primul meci oficial al lui Pandi atunci de la revenirea pe banca Politehnicii:

Panduru, sincer si nervos...
Sport, Ziua de Vest, 28 Octombrie 2003

La finalul meciului Poli AEK Timisoara - Farul Constanta (0-0), a avut loc obisnuita conferinta de presa, in la fel de obisnuita (si friguroasa) sala amenajata in partea superioara a tribunei oficiale. Daca Ion Marin, antrenorul oaspetilor, a fost calm si a recunoscut ca si-a "propus un joc egal, din cauza numeroaselor absente", afirmand ca "remiza a fost obtinuta cu sansa", tehnicianul timisorenilor, Basarab Panduru, a venit foarte nervos. El a avut scurte "clinciuri" cu doi ziaristi, si a parut iritat de unele intrebari. Lasand la o parte aspectele colaterale meciului, Panduru a declarat: "Poate ca jucatorii au fost obositi dupa meciul cu Ineul, poate ca unii nu pot alerga. Oricum, nu pot, in zece zile, sa-i iau pe unii de la mersul pe jos si sa-i fac campioni mondiali la atletism". Desi fraza de mai sus sugereaza ca jucatorii sunt nepregatiti fizic, tehnicianul alb-violetilor a precizat ca nu face referiri la antrenorul predecesor, Viorel Visan. Panduru a recunoscut ca, "cu jocul static pe care l-am prestat, nu meritam victoria".

danny del corco
23rd December 2006, 02:00
Nu stiu de ce insa posturile semnate Bruno miros a birou de conducere pe la Farul ! Daca ma insel, imi cer scuze anticipat!

tchibos
23rd December 2006, 02:12
fiecare poate avea parearea lui.. si daca e din birourilr echipei cineva pe aici cu atat mai bine.. va vedea live care e parerea suporterilor si poate va mai schimba ceva in bine .. ca de rau suntem satui

danny del corco
23rd December 2006, 02:13
fiecare poate avea parearea lui.. si daca e din birourilr echipei cineva pe aici cu atat mai bine.. va vedea live care e parerea suporterilor si poate va mai schimba ceva in bine .. ca de rau suntem satui

Total de acord cu tine, Tchibos.

trotica
23rd December 2006, 03:29
Ah, și mai ceva, Bruno, apropos de burtologie... Am făcut acum statistica meciurilor Farului în campionat cu Panduru antrenor:


14. Tim-Farul 1-1 1-1 1 +1
15. Farul-Iasi 3-0 4-1 4 +1
16. Craiova-Farul 1-0 4-2 4 +1
17. Farul-Cluj 0-2 4-4 4 -2
-------------------------------
18. Farul-UTA 0-0 4-4 5 -4
19. Otelul-Farul 0-0 4-4 6 -3

-------------------------------
cumulat:
6 1 3 2 4-4 6 -3


Au fost două înfrângeri. Sigur, egalurile nu plac nimănui, dar dacă ceva s-a consolidat în apărare - iar asta tu poți să-mi spui! - atunci tot e un progres. Ocaziile de gol nu sunt contorizate, dar dacă au fost mai multe, așa nefinalizate, decât înainte, tot e un progres, plus că se știe unde trebuie "umblat", la eficacitatea atacului. Evident, chestii de genul "atitudinea", "dăruirea", etc a jucătorilor, pot fi considerate "burtologie", dar ele stau, că vrem nu vrem, la baza evoluțiilor viitoare, iar asta e valabil la orice echipă.

tchibos
23rd December 2006, 15:41
„Portughezii nu m-au uitat“

Basarab Panduru, antrenorul principal al Farului, a declarat, pentru „Cuget Liber“, că l-a bucurat modul în care a fost tratat în Portugalia, acolo unde a fost să vadă mai mulți jucători. „Am regăsit Portugalia la fel cum o lăsasem. Lumea nu m-a uitat acolo, m-a recunoscut pe stadioane, ceea ce-i un lucru bun pentru mine“, ne-a precizat Panduru. „Am văzut și jucători, dar cei mai buni sunt foarte scumpi. Un fotbalist valoros nu cred că vine în România decât pe bani mulți. Mai sunt și jucători împrumutați, de pe la Sportig la Setubal, dar prețul lor, 1 milion, 2 milioane, mi se pare prea mult pentru România“, ne-a mai spus Panduru despre misiunea de monitorizare pe care a avut-o, împreună cu directorul tehnic Ion Marin, în Portugalia

Catalin 06
23rd December 2006, 19:23
Deci cu alte cuvinte au pierdut timpul N-a spus nimeni sa aduca jucatori de la Sporting sau Benfica , Clujul luase portughezii aia de la Amadora si de la Setubal si uite ca sunt jucatori de calitate .

tchibos
23rd December 2006, 19:47
Decat sa vina cu niste cizme mai bine fara nimic.. eu am incredere in Panduru :)

trotica
23rd December 2006, 21:27
Bruno, că tot vorbim despre Panduru, sunt curios ce părere ai tu despre votul dat de el pentru jucătorul/antrenorul/decepția anului, în concursul ăla al gesepeului. După cum desigur știi, Pandi a votat așa:

pentru cel mai bun antrenor:
1. Petre Grigoraș
2. Alin Artimon
3. Ionuț Popa
4. Eugen Neagoe
5. Marin Barbu

pentru jucători:
1. Mihai Guriță
2. Cosmin Băcilă
3. Marius Nae
4. Tibor Moldovan
5. Adrian Vlas, George Curcă

pentru deceptia anului - s-a abținut de la vot.

Sigur, pentru unii votul ăsta e o nouă dovadă de excentricitate din partea lui Pandi, dar uite ce cred eu - e doar o altă formă a cunoscutului slogan "sprijiniți-vă echipa locală, nu pe cele din capitală" :evil: Believe it or not, Pandi e adeptul acestuia, adu-ți aminte că, la o conferință de presă recentă la voi, a fost întrebat ceva de ce va face steaua în CL, iar el a replicat "gata, ați și terminat cu Farul?", ceva de genul ăsta :evil: În opinia mea, Pandi a "camuflat" în votul ăsta trei destinatari:

- primul, proprii jucători: am încredere în voi, mă bazez pe voi, nu plecați;
- doi, suporterii: le-a arătat că apreciază munca făcută de Grigoraș.
- trei, staff-ul alor noștri, care n-au avut măcar atâta decență să-și nominalizeze propriul antrenor, pe Artimon, deși a avut rezultate neașteptat de bune.

tchibos
23rd December 2006, 22:21
Bruno, că tot vorbim despre Panduru, sunt curios ce iar el a replicat "gata, ați și terminat cu Farul?"

da, asta a fost probabil prima replica care a inceput sa imi modeleze parerea despre Panduru. A fost tare omul. Era insa extraordinar daca si ii lasa cu ochii in soare pe acei gazetari si sa nu le zica nici un cuvant despre Steaua. Insa nu s-a intamplat asa... era o palma peste fata data tuturor celor care nu isi sprijina echipa locala si care cauta senzationalul (ma refer la gazetari) pentru a-si vinde ziarele. E bine ca totusi a aratat ca ceva nu e in regula cand ai nostri se gandesc la altii inainte de a se gandi la Farul. Chiar daca a inmuiat-o in zahar pe final pentru mine a fost dovada ca Panduru stie de ce are nevoie Farul. Eu mi-am exprimat parearea asupra votului sau si am zis ca sunt de acord cu el chiar daca altii s-au amuzat pe seama lui. Sunt curios ce crede Bruno..

Bruno
27th December 2006, 10:57
Nu stiu de ce insa posturile semnate Bruno miros a birou de conducere pe la Farul ! Daca ma insel, imi cer scuze anticipat!

Nu Danny, mai citeste inca o data ce am scris si poate o sa intelegi.

Bruno
27th December 2006, 11:01
Bruno, că tot vorbim despre Panduru, sunt curios ce părere ai tu despre votul dat de el pentru jucătorul/antrenorul/decepția anului, în concursul ăla al gesepeului. După cum desigur știi, Pandi a votat așa:

pentru cel mai bun antrenor:
1. Petre Grigoraș
2. Alin Artimon
3. Ionuț Popa
4. Eugen Neagoe
5. Marin Barbu

pentru jucători:
1. Mihai Guriță
2. Cosmin Băcilă
3. Marius Nae
4. Tibor Moldovan
5. Adrian Vlas, George Curcă

.

- referitor la antrenori, sunt perfect de acord cu Pandi
- referitor la jucatori, de acord cu tine Trotica, vrea sa dea incredere jucatorilor proprii si chiar face bine. totusi, nu inteleg ce cauta guritza aici (e o rautate de-a mea, recunosc!!!)

Bruno
27th December 2006, 11:11
Bruno, eu nu mă pricep la "disecat" fotbalul, dar cred că e cvasigenerală - mă refer la orice echipă - o perioadă de confuzie după schimbarea antrenorului. ...[/i]

Sunteti de acord ca din parerile diferite pe care le avem fiecare dintre cei prezenti aici nu pot iesi decat conversatii placute?:)

trotica
27th December 2006, 14:19
Sunteti de acord ca din parerile diferite pe care le avem fiecare dintre cei prezenti aici nu pot iesi decat conversatii placute?:)Cine-a susținut contrariul? :) Ăsta-i - sau ar trebui să fie - farmecul unui forum :)

danny del corco
6th January 2007, 03:24
Trotica, ceva vesti despre Panduru? Asta este stilul sau in pauza competitionala ? Adica, nu aflam nimic de la el?

trotica
6th January 2007, 04:06
Trotica, ceva vesti despre Panduru? Asta este stilul sau in pauza competitionala ? Adica, nu aflam nimic de la el?
:D :)

Asta-i ce-am găsit eu în "Cuget Liber":

Panduru și Marinof, la al doilea modul al cursului Pro

Luni începe al doilea modul al cursului Pro, la care participă și doi antrenori de la FC Farul, principalul echipei mari, Basarab Panduru, și Lucian Marinof. Ceilalți 26 de cursanți Pro sunt: Alin Artimon, Eduard Bădescu, Marin Barbu, Miodrag Belodedici, Lucian Burchel, Ionuț Chirilă, Mihai Ciobanu, George Ciorceri, Adrian Falub, Constantin Gâlcă, Stelian Gherman, Leo Grozavu, Viorel Ion, Adrian Matei, Dorin Mateuț, Iulian Mihăescu, Viorel Moldovan, Eugen Neagoe, Cătălin Necula, Marian Pană, Marian Rada, Cristian Sava, Ștefan Stoica, Ion Vlădoiu, Ferenc Bajko și Bogdan Stelea. Modulul se desfășoară până pe 12 ianuarie.

danny del corco
6th January 2007, 04:26
Prompt ca intotdeauna. Multumesc.

trotica
6th January 2007, 20:32
Prompt ca intotdeauna. Multumesc.:)
Păi, și eu trag zilnic cu ochiul, aici la voi, să văd ce și cum, iar ieri nimerisem peste știrea respectivă... Oricum, despre viața privată a lui Pandi n-o să vezi prea multe știri, ține foarte mult la intimitate. Adică, n-o să vezi niciodată ceva de genul "Aflat în vizită/vacanță în frumoasa stațiune blablabla, antrenorul Basarab Panduru a declarat în exclusivitate pentru ziarul nostru..." Mă rog, poate se va-ntâmpla, dar eu, unul, pân-acum, n-am văzut așa ceva... :D

P.S Apropos de asta, un articol din 2004 (l-am "tăiat" un pic) Finalul e super :D :drak:

Fotbalistii de la Poli AEK au mers, ieri, sa isi clateasca ochii cu masini bune si fete frumoase, la standul firmei Audi, din cadrul expozitiei Autotehnica Show. Jucatorii, antrenorii si oficialii alb-violetilor au acordat autografe, s-au fotografiat si au discutat cu fanii lor mai bine de o ora. Singurul absent a fost Basarab Panduru, care a preferat sa isi astepte elevii la stadion. [...] Zeci de suporteri au primit, de la fotbalistii timisoreni, autografe pe fulare, poze si materiale promotionale. Alb-violetii au urcat si in cele sase masini prezente in stand, insa nici unul dintre ei nu a avut curajul sa plece de pe loc. [...] Dupa terminarea sesiunii de autografe, fotbalistii alb-violeti s-au imbarcat intr-un microbuz, cu destinatia stadionul „Dan Paltinisanu”. Acolo ii astepta Panduru.

danny del corco
7th January 2007, 01:05
Cred aca eu m-am exprimat gresit, nu despre intimitatea lui Panduru doream vesti, de altfel sunt admirabili cei care nu incurca profesia cu viata privata, ci despre orice s-ar intampla la echipa. Speram la vesti de la el, eu unul considerad ca Panduru este cea mai de incredere sursa a momentului.

tchibos
9th January 2007, 09:49
Antrenorul Farului, Basarab Panduru:

„N-am luat nici un jucător din Portugalia“

Antrenorul principal al echipei FC Farul Constanța, Basarab Panduru, a declarat că a efectuat o deplasare în Portugalia, pentru a vedea la lucru câțiva jucători, dar a precizat că gruparea de pe litoral nu are bani să cumpere fotbaliști din această țară.

„Am asistat la mai multe meciuri, am fost să văd și ceva jucători, dar n-am luat nimic până la urmă. Piața portugheză este interesantă pentru cine are bani. Fotbaliștii de valoare lusitani sunt scumpi. Noi nu avem 700.000-800.000 de euro cât cer pe un jucător din ăsta bun“, a spus Panduru.

Tehnicianul „rechinilor“ a afirmat că suporterii constănțeni au avut motive să nu vină la stadion, în turul campionatului. „Suporterii au avut motive dacă nu au venit la stadion. Trebuie să încercăm să jucăm altceva ca să-i aducem în tribune. Nu au cum să vină 40.000, dar poate vor veni mai mulți decât în tur“, a declarat Panduru.

danny del corco
10th January 2007, 20:43
Normal ca nu s-a luat nimic de nicaieri, nu numai din Portugalia, AICI SE SPALA BANII, pe nimeni nu intereseaza Faul.

trotica
12th January 2007, 06:38
Mircea Rădulescu, directorul Școlii de Antrenori din cadrul FRF, nu a fost niciodată un tip spectaculos. Nici pe bancă, nici vizavi de presă. Asta nu înseamnă însă că nu are o mulțime de lucruri interesante de spus. [...]

Panduru e un tip aparte. Panduru - de ce? Ăsta avea altă nebunie. La prima experiență, la Timișoara, trecuse o lună și n-avea contract semnat. L-am întrebat ce face, iar el îmi zice: "Nea Mircea, nu mă interesează pe mine să am contract, eu am bani, antrenez din pasiune, din plăcere!". I-auzi! Una, că strică piața, a doua - că ăsta este primul lucru la care trebuie să se gândească un antrenor, să semneze contractul.
(Fragment dintr-un interviu al lui Mircea Rădulescu în Fanatik, 28-07-2005)



Tot din revista Fanatik, 25-03-2005
Rugat să-i caracterizeze pe ultimii antrenori ai lui Poli, profesorul Ion V. Ionescu a fost tranșant:
Panduru se potrivea perfect spiritului Timișoarei. Era adulatul publicului. Efectiv părea desprins dintre suporteri și ajuns pe banca tehnică. Era unul de-al lor, de-aia publicul l-a iubit.

danny del corco
12th January 2007, 19:30
Trotica, crezi ca nu s-ar potrivi la Farul? Oricum trebuie sa fii saritv sa vii in serparia asta. Eu unul iti multumesc din nou pentru interventie, ca intotdeauna interesanta.

trotica
13th January 2007, 03:57
Trotica, crezi ca nu s-ar potrivi la Farul? Oricum trebuie sa fii saritv sa vii in serparia asta. Eu unul iti multumesc din nou pentru interventie, ca intotdeauna interesanta.Danny, cred c-am scris asta pe-aici, când a venit Panduru la voi m-am gândit imediat ca "e pe maini bune", ca, pe ansamblu, are conditii net mai bune decât a avut când a fost la noi - gândindu-ma, în principal, la valoarea lotului (ok, valoarea potentiala, nu raportat la locul din clasament). Sunt aproape sigur - judecând dupa declaratiile sale si dupa comportament - ca Pandi are o parere buna si încredere în acest potential.

Spui de "serparie"... Pentru mine, care citesc zilnic ce mai e pe-aici, e o experienta noua sa aflu ceva si din "curtea" altora. Ce pot sa spun e ca "serparii" mai mici sau mai mari exista si la alte cluburi, si nu pot spune care e mai rea, mai nociva - cea mica sau cea mare. Nu pot spune ce e mai nociv, sa ai bani mai multi si sa faci ca gaina în gramada de graunte, sau sa ai bani mai putini si sa te descurci cum poti. Nu pot spune ce e mai nociv, sa ai multi suporteri divizati de mofturile induse de bani, sau sa ai putini dar mai uniti datorita "saraciei" si mai devotati culorilor clubului. Nu pot spune ce e mai nociv, ca clubul sa aiba un patron care nu se pricepe da-si vâra nasul peste tot, sau unul care nu se pricepe si-i lasa pe altii. In ce ma priveste, cred ca "saracia" de la voi asigura un "climat" mai sanatos, mai curat, moral vorbind, mai onest, decat cel din curtea multor altor cluburi cu bani. Iar Pandi e un tip - cel putin asa il consider eu - foarte moral si foarte onest, deci cred ca si din punctul asta se potriveste la voi.

Revenind la întrebare, ca unul "din exterior", mie mi se pare ca actualii jucatori fac o echipa buna cu Panduru si ca potentialul e bun - echipa e omogena, pare ca jucatorii îl înteleg si-l apreciaza/respecta ceea ce, în opinia mea, e un lucru super si, din punctul asta de vedere, eu zic ca se potriveste chiar foarte bine. Are sprijinul presei - ok, daca nu e bine spus sprijin, atunci macar nu are parte de o presa ostila - suporterii, atât cât îmi dau eu seama, îl încurajeaza, deci iarasi zic ca se potriveste.

La experienta pe care o are, nu ma astept sa faca minuni, în sensul de a duce Farul, fulminant, pe locul 3, dar nici nu va impartasesc temerile privind retrogradarea - asta cu minima conditie ca lotul din retur sa ramana cat de cat acelasi, ca valoare si omogenitate, cu cel din tur.

kerosene
16th January 2007, 17:14
Basarab Panduru: "Poate-l gasim pe Maradona din Congo"



Basarab Panduru, antrenorul principal al Farului, nu îmbrățișează în mod deosebit inițiativa cu jucătorii străini care să vină în probe la club. Astfel că tehnicianul nu a comentat prea mult pe tema stranierilor care s-au aflat câteva zile la Constanța, văzând altfel întărirea formației pe posturile deficitare.

Întrebat de stranierii prezenți, până ieri, la club, trei dintre ei fiind și verificați într-un meci la Farul II, Panduru a declarat: "Nu știu niciun străin care a venit în probe. Nu l-am văzut, poate a venit la Farul B. La noi nu a venit. Eu nu prea sunt pentru acești străini care vin în probe, dar asta este, poate îl găsim noi pe Maradona printre ăștia care vin din Congo".

În privința posturilor deficitare din echipă, antrenorul nu a fost categoric, dar a admis că "poate sunt". În asemenea poziții, Panduru ar vrea să vină "jucători buni, de valoare", care să facă față cerințelor Ligii 1 și să aducă o creștere în jocul echipei, "nu să stăm și să-i creștem, pentru că, în situația în care suntem, nu cred că avem timp de așa ceva".

Despre cele două achiziții ale Farului de până acum, fundașul central Cosmin Gheorghiță și mijlocașul stânga Marcel Otvoș, ambii transferați de la Gloria Buzău, Panduru a spus că nu-i cunoaște, dar, dacă se vor pregăti ireproșabil și își vor vedea de treabă, cu siguranță că vor juca, chiar dacă vin de la Liga a doua.

"Gheorghiță și Otvoș au fost urmăriți de club. E normal ca cei care au asemenea atribuții la Farul să monitorizeze potențiali jucători pentru club. Ei au considerat că acești doi jucători sunt de valoare, acum să vedem dacă pot face față cerințelor Ligii 1 și dacă se vor putea impune. Eu nu-i cunosc, dar n-am treabă cu ei, cum îi cheamă și ce fac, dacă ei își văd de treabă, cu siguranță că vor și juca", a arătat Panduru.

"Nu am venit să dau pe nimeni la Farul II"
După meciul cu CFR Cluj, de la Constanța, Voiculeț și Liviu Mihai au fost trimiși la echipa a doua, dar acum niciunul nu se mai află în această postură. Liviu s-a transferat la Pandurii, iar Voiculeț a revenit la prima formație. Panduru a explicat situația mijlocașului: "Voiculeț intră din nou în program, dar, dacă nu-l respectă și dacă nu face ce trebuie, se întoarce la Farul II. Dacă-i place la echipa a doua, să stea acolo".

Antrenorul Farului spune că nu a venit la Farul să dea pe cineva la formația secundă, ci jucătorii care nu merită să fie la prima echipă se trimit singuri la Liga a treia. "Singuri se dau acolo, prin felul în care se comportă și prin ce arată pe teren. Eu nu am venit să trimit pe nimeni acolo. Din contră, suntem atât de puțini, încât ar trebui să-i țin pe toți lângă mine", a arătat antrenorul.

Nu vrea să plece nimeni de la Farul
Basarab Panduru a declarat că niciun jucător de la Farul nu și-a exprimat intenția de la părăsi echipa.

"Cine vrea să plece poate să plece. Nu țin pe nimeni cu forța. Cine vrea să rămână și să joace pentru această echipă, să rămână. Cine nu, e liber să facă ce vrea. Dar nimeni nu a spus că vrea să plece", a precizat Panduru.

Vlad Neagu, al treilea portar deplasat la Sinaia
Al 24-lea jucător deplasat, ieri, de Farul, în cantonamentul montan de la Sinaia, este tânărul portar din propria pepinieră Vlad Neagu (17 ani). Din lot mai fac parte: Vlas, Curcă - portari; Farmache, Băcilă, Șchiopu, Gheară, Barbu, Larie, Gheorghiță, L. Florea, Maxim - fundași; Todoran, Apostol, Lungu, Păcuraru, Voiculeț, Senin, M. Soare, M. Nae, Otvoș - mijlocași; Guriță, T. Moldovan, Disney - atacanți.

Cuget Liber

danny del corco
18th January 2007, 20:27
GameBookers.com
Pariază pe partidele din Liga 1, România!

Panduru: Este posibil sa mai vina jucatori la Farul, in cantonamentul din Cipru

( Data: 18.01.2007 ) / Mărește dimensiunea caracterelor [+]


Astazi, Basarab Panduru a dialogat cu presa, pentru prima data din 2007, despre situatia la zi de la Farul. Iata mai jos discutia integral.

Reporter: De ce v-ati intors din cantonamentul de la Sinaia?
Basarab Panduru: In primul rand trebuie sa spun ca am avut toate conditiile la Hotel Sinaia, au avut grija de noi, totul a fost bine dar nu am avut teren. In decembrie cand au fost cei de la club sa vada, terenul era bun si din pacate, acum, cand am ajuns terenul era plin de gheata si chiar daca au incercat ei sa mai faca cate ceva, nu au reusit si am considerat ca este mai bine pentru jucatori ca sa venim la Constanta pentru ca acolo, practic antrenamentul al II lea il faceam in sala. Am facut un antrenament in sala, jucatorii au avut probleme cu tendoanele, cum era si normal si am ajuns la concluzia ca nu e bine sa mai ramanem acolo si ne-am intors la Constanta.

Reporter: Nu ati prefera un cantonament in strainatate, in aceasta parioada?
Basarab Panduru: Cred ca este bine in acest moment si aici, ne putem antrena foarte bine, avem conditii bune si suntem in cantonament, nu acasa.

Reporter: Cine a decis sa se mearga la Sinaia?
Basarab Panduru: Toti am decis pentru ca am crezut ca e cel mai bine in periaoda asta. Am trimis oamenii sa vada, totul a fost bine atunci, chiar si terenul de antrenament, dar acum cand am ajuns a fost altceva si nu e nimeni vinovat pentru asta. Eu m-as intoarce cu drag oricand, daca as sti ca avem unde sa ne antrenam si nu e terenul inghetat. Deci a fost decizia tuturor sa mergem acolo pentru ca ne-am gandit ca avem unde sa alergam, unde sa ne antrenam dupa amiaza, aveam si sala de forta dar, din pacate nu putem folosi balonul si pierdeam prea multe zile. Deci, singurul vinovat este terenul ca nu era cum a fost in decembrie.

Reporter: Aproape toate echipele au preferat sa plece in alte tari unde este clima mai buna.
Basarab Panduru: Noi ne-am gandit pregatirea stiind ca incepem pe 3 martie cu 3 stagii diferite, cantonamentul de la Sinaia, cantonamentul din Antalya si cantonamentul din Cipru. Cum incepem pe 24 februarie nu mai puteam pleca in 3 locuri si ne-am gandit sa mergem la Sinaia, chiar daca stateam prea mult. Cantonamentul initial a fost bine facut cu cele 3 parti, iar unde aveam meciurile mai grele acolo mergeam in partea a 3 a iar dupa aia ne-am orientat la ce am putut si asta a fost. Sinaia era o acomodare la efort, nu mergeam acolo sa alergam pe munti, pentru ca eu consider ca nu e bine sa-i pui dupa ce ei vin pe zero.

Reporter: Sunteti multumit de jucatorii care au venit la echipa?
Basarab Panduru: Dupa cum stiti nu-i cunosc pe acesti doi jucatori, chiar daca au jucat bine in echipa lor, acolo. Ei au fost jucatori pe care clubul i-a monitorizat si au considerat ca sunt buni pentru Farul. Acum ramane de vazut, eu din ce vad sunt inalti, cu pieptul sus, dar trebuie sa-i vad cum se descurca cu balonul.

Reporter: Va deranjeaza ca nu au venit la cererea dumneavoastra?
Basarab Panduru: Cateodata toti am vrea multe lucruri dar trebuie sa si putem. Eu am crezut ca daca vin 2-3 jucatori romani de valoare este bine, pentru ca sunt contra jucatorilor straini, mai ales acum in periada asta pentru ca noi nu ne permitem sa le dam timp sa se acomodeze cu Liga 1, dar preturile jucatorilor romani sunt exagerate, fiecare club poate sa vanda si sa plateaca cat vrea pe jucatori dar eu cred ca sunt sume mari de tot. Acum nu va ganditi ca am vrut sa iau de la primele 3 echipe pentru ca sunt convins ca-mi cereau un milion. Ne trebuiau vrea 3 milioane ca sa luam vreo 3 - 4 jucatori pe care eu ii consider buni, de la echipe bune.

Reporter: Ce buget aveti pentru transferuri acum?
Basarab Panduru: Domnul Bosinceanu nu a zis niciodata nu unui jucator sau altul, dar cand consideram ca deja sunt sume prea mari nu putem sa facem ceva. Eu cred ca 700.000 plus un salariu pentru jucatori e prea mult pentru Farul. Si eu vrea sa vina jucatori buni, dar merita doar daca vine si da 30 de goluri, da, dar sa creeze dezechilibre la echipa, e totusi mult.

Reporter: Ati fost plecat in Portugalia, v-a placut cineva in mod deosebit?
Basarab Panduru: Mi-a placut un jucator si mie si altui antrenor care a mai fost acolo dar cereau 800.000 - 1.000.000 si eu cred ca este mult.

Reporter: Toate celelalte echipe au facut trasferuri. Credeti ca Farul a ramas in urma?
Basarab Panduru: Acum, cred sau nu cred, se vede. Nu pot sa spun ca nu cred si ca e bine, dar o sa spuneti ca sunt plecat de acasa. Sunt plecat de acasa doar de la Bucuresti la Constanta. Noi atat am putut in momentul asta, dar e posibil ca in turneul din Cipru sa vina jucatori. Era normal sa vina de acum sa faca pregatirea, dar asta este.

Reporter: Domnul Ion Marin a zis ca astea sunt toate transferurile si doar daca mai doriti dumneavoastra ceva.
Basarab Panduru: Daca asta considera clubul ca sunt transferurile, astea sunt si nu am eu ce sa fac.

Reporter: S-a spus ca dumneasvoastra sunteti multumit de lotul actual.
Basarab Panduru: Eu v-am spus de cand am venit ca sunt multumit. Jucatorii de la Farul, de cand am venit eu, au vrut sa faca treaba. Daca nu au mai putut, sau daca au facut mai mult acum puteti decide si voi, stiti si voi pregatirea care s-a facut in ultimii doi ani si eu va spun ca foarte usor poti pierde tot. La Farul sunt jucatori care anul trecut jucau bine, iar acum e normal sa nu joace bine, pentru ca au ajuns intr-un loc unde e foarte greu sa te ridici si acum incercam sa-i aducem la un nivel ridicat. Ei au tras in toate antrenamentele din aceasta perioada, ei au vrut.

Reporter: Credeti ca e bine pentru imaginea clubului tot ce s-a intamplat in aceste zile la Farul ? (ratarea transferului lui Mutiu, care a ales Petrolul, o echipa de Liga 2, ratarea cantonamentului de la Sinaia).
Basarab Panduru: Pai ca sa dea bine pentru imaginea clubului trebuia sa ramanem la Sinaia si sa-i antrenam in sala? Haideti sa ne gandim, stateam la Sinaia, aveam imagine buna si veneam acasa cu jucatorii cu tendonul cat casa. Am plecat de acolo ca sa le fie bine lor, pentru ca in acele conditii nu-i ajutam cu nimic. Noi nu jucam in sala dupa aia, pe 10 m. Daca-mi spuneti de Mutiu, eu va zic ca nu-l cunosc dar stiu ca e un jucator de 29 de ani care nu a jucat nici un minut in prima divizie. Poate s-a gandit ca daca merge acolo, va joaca sigur. Vedeti cazul lui Banaru, care a plecat de la Giugiu la Galati si a jucat un meci. Cand era la Giurgiu si mie imi placea de el. Noi nu plangem dupa nici un jucator si sa nu va mire ca un jucator care la o echipa nu joaca se transfera la alta unde joaca. Poate la echipa aia unde nu joaca nu se antreneaza cum trebuie, poate starea lui fizica nu-i permite sa intre in teren si apoi se duce la alta echipa, intelege ce nu a facut bine, se pregateste si ajunge la un nivel mai bun si atunci e normal sa joace mai bine.

Reporter: Ati zis ca doriti ca partidele amicale din Cipru sa fie cu echipe puternice. Sunteti multumit de echipele de pana acum ?
Basarab Panduru: Cred ca Dnepr si cine o sa mai fie pe acolo sunt echipe destul de bune. S-a fixat un program dar sunt si alte echipe si programul ala nu e batut in cuie. Eu am zis ca vreau sa incep cu echipe mai slabe, de Divizia C, si sa merg mai departe si sa terminam cu un meci tare pentru ca, chiar daca o sa luam bataie, putem sa vedem cam pe unde suntem, ca asa daca tot jucam cu astia slabi nu vom afla cum stam.

Reporter: Mai pleaca cineva ?
Basarab Panduru: Pai daca mai pleaca cineva ma antrenez eu cu ei ca si asa suntem putini. Noi ne gandim daca mai vine cineva. Cand am venit eu, multi jucatori erau nemultumiti. Acum, i-am intrebat si le-am zis ca cine vrea sa plece este liber, si sa ramana cine vrea sa faca treaba si vad ca vor toti sa ramana.

Reporter: Anul trecut ati luptat pentru locurile 1-5, anul acesta ?
Basarab Panduru: Ati luptat ? Eu nu am prea luptat pentru locurile 1-5. Eu cand am venit eram pe locurile 1-5 dar de la coada. Acum cred ca primul obiectiv este salvarea de la retrogradare pentru ca este un campionat foarte greu. Acum daca ma intrebati si daca se realizaeaza obiectivul ce se va intampla, va raspund ca as vrea sa-l realizez cat mai repede sa stam linistiti si dupa aia vom vedea. Eu cred ca jucatorii vor fi mai bine pregatiti, asa cel putin incercam dar depinde si de ei.

Reporter: La Timisoara ati avut un lot cu multe nume necunoscute decat ce este acum la Farul. Puteti sa faceti o comparatie ?
Basarab Panduru: Nu pot sa fac o comparatie, pentru ca la Timisoara am luat o echipa care venea din Divizia B, cu jucatori care au jucat impreuna si jucatori care s-au pregatit foarte bine pe tot parcursul campionatului si au avut un nivel ridicat. Asta este singura explicatie pentru treaba facuta cu jucatori fara valoare mare, dar pana la urma au iesit si jucatori destul de buni, Balace, Silvasan, Dumitru, Mircea Oprea care erau necunoscuti in Divizia B si au ajuns jucatori buni pentru echipe din prima Liga. Aici la Farul sunt jucatori buni, talentati care cred ca au fost capriciosi pana acum si au jucat cam cand au vrut. Astazi i-am zis si lui Senin, care are calitati, care stie fotbal dar ii lipseste vointa si dorinta lui de a face treaba: degeaba stii cu mingea daca nu mai ajungi la ea si nu alergi. Tu alergi 10 km si adversarul 15, pai pana ajungi tu la minge ala te plimba de scoti limba. Acum avem teste care nu mai mint, care spun exact cat poti sa alergi. Dar vad ca in cele 2 luni s-au pregatit si au tras si speram sa fie mai bine.

Reporter: Apropo de mai bine, ne vom califica la Europene ?
Basarab Panduru: Nu e treaba mea, eu spun de echipa mea.

Reporter: Cei doi jucatori care au venit au fost monitorizati de club, ne puteti spune cine i-a monitorizat ?
Basarab Panduru: Asa am inteles ca cei de la club aveau date deapre ei si au ajuns la concluzia ca pot juca pentru Farul si jucatorii au venit. Acum daca pot juca este alta discutie. Bine si eu pot aduce un jucator care sa-mi placa si apoi sa vina aici si sa nu joace, deci nu e o problema.

Reporter: S-a vorbit la un moment dat de Silvasan la Farul ?
Basarab Panduru: Da, sunt jucatori pe care vrem sa-i aducem dar sunt preturi destul de mari.

Sursa: Romaniansoccer

dorryn
18th January 2007, 23:51
mda..ii plang de mila lui panduru... dar mai mult noua.daca va reusi sa redreseze echipa e mare.

tchibos
20th January 2007, 20:22
„Dacă mai pleacă cineva, o să intru și eu la antrenament“

Față de lotul din 2006, Farul s-a despărțit de atacantul Liviu Mihai, care a plecat la Pandurii Tg. Jiu. În rest, după cum a afirmat Basarab Panduru, nu va mai părăsi nimeni echipa.

„Dacă mai pleacă cineva, mă antrenez și eu cu ei, că și așa suntem puțini. Noi ne gândim dacă mai vine cineva. La sosirea mea, mulți jucători erau nemulțumiți. Acum, i-am întrebat din nou și le-am zis că cine vrea să plece este liber și să rămână cine vrea să facă treabă. Văd că vor toți să rămână“, a spus Panduru.

danny del corco
21st January 2007, 06:36
Exista sansa ca Panduru sa poata suda din nou echipa. Am mari sperante in ceea ce se intampla, in perioada asta, de pregatire.

Laur_Farul
22nd January 2007, 11:34
Exista sansa ca Panduru sa poata suda din nou echipa. Am mari sperante in ceea ce se intampla, in perioada asta, de pregatire.

Asa sa fie :ok: .. FORZA FARUL

Laur_Farul
22nd January 2007, 12:54
Asteptam returu` sa`l vedem pe Panduru si pe elevii sai la lucru' !

sk8t3rool
22nd January 2007, 16:00
Panduru...va face multe lucruri bune...alaturi de Farul...in acest retur sa speram ca el o va dovedi, si ne va readuce in top 10-ul Ligii I :D :D

trotica
23rd January 2007, 02:34
(din Cuget Liber)

*FC Farul a câștigat cu 5-0 (2-0) primul meci de verificare din acest an, susținut, ieri, contra echipei de liga a treia CSO Ovidiu, pe terenul acesteia.*

Basarab Panduru a stat tot meciul cu gura pe elevii săi. „Voiculeț, cu fața!“, „Dă centrare ca lumea, Soare!“, „Bravo, Larie, băiatule!“, „Lasă-l două ore acolo (n.n. - în ofsaid), Gheorghiță, ce treabă ai cu el?“, „E a ta, Florică!“, „Aveți grijă cu faulturile!“, „Vezi că suntem vreo 10 pe teren, nu joci singur!“, „Vreau să văd mișcare, Barbu!“, „Linia, Iuliane!“, a strigat non-stop tehnicianul. Panduru a pus mare preț, printre altele, pe organizarea de la fazele fixe, în special a cornerelor, atât ale Farului, cât și ale adversarului, și pe crearea liniei de mijloc.

În minutul 29, supărat că Disney se retrăgea prea mult în margine, Panduru l-a trimis pe acesta în flancul stâng („Du-te acolo, dacă-ți place mai mult!“), vârful congolez schimbând cu Fl. Neaga. Mutarea s-a dovedit inspirată, căci, peste un minut, Disney a șutat la poartă, iar tânărul Neaga, din gura porții, a împins balonul în poartă. Pauza a durat 25 de minute, „rechinii“ efectuând o încălzire mai complexă.

Basarab Panduru: „Nu știu dacă putem să numim acest meci unul amical. A fost un antrenament, destul de bun pentru această perioadă a pregătirii. Vineri, vom mai avea un asemenea antrenament, contra lui Callatis Mangalia, iar de săptămâna viitoare plecăm în Cipru. Până atunci, nu cred că va mai veni cineva nou la echipă. În Insula Afroditei s-ar putea să mai sosească cineva“.

bahaus_84
23rd January 2007, 14:47
a inceput bine pregatirea,sunt utile meciurile in perioada asta,pt k degeaba faci acumulari dak nu joci si amicale,k doar sunt fotbalisti nu atleti

bianco_azzurro
23rd January 2007, 15:09
a inceput bine pregatirea,sunt utile meciurile in perioada asta,pt k degeaba faci acumulari dak nu joci si amicale,k doar sunt fotbalisti nu atleti
Sunt de acord cu tine, dar tocmai cu o divizionara D au gasit :drak: ?

bahaus_84
23rd January 2007, 20:59
sunt in C mha Ovidiu si nu ii jigni k am jucat si eu la ei in tinerete :))))

bianco_azzurro
23rd January 2007, 21:09
sunt in C mha Ovidiu si nu ii jigni k am jucat si eu la ei in tinerete :))))
Cam tot aia e, noi ar trebui sa jucam cu echipa de Liga I sau in cel mai rau caz cu echipele bune din liga II :rosu:

@ tchibos : Cred ca ar trebui sa redenumesti threadu' in "discuti despre Basarab Panduru" sau ceva asemanator, ca acum nu mai poate fi considerat "nou" :D !

tchibos
23rd January 2007, 21:35
nu mai este nou, dar tot la timona se afla asa ca am modificat in concordanta

trotica
25th January 2007, 13:35
Zilele trecute eram la o bere cu un alt "nostalgic Panduru" - citat iancu :D - și vorbeam despre el la voi... Venind vorba despre o replică a comentatorului TV la meciul vostru cu UTA, când acesta a spus ceva de genul "Basarab Panduru ar putea fi numit un lider de onoare al galeriei constănțene, uitați cum le face semn să-și încurajeze echipa!", ne-am amintit de vreo două meciuri de la noi, cu faze similare. Bine, era mult mai multă lume pe stadion decât acum :D dar, poate tocmai de-aia, au rămas memorabile: adversarii ne dăduseră gol și, ca de obicei în aceste momente, pe stadionul gazdă se lasă liniștea :D Ei, bine, imaginați-vă că, în timp ce mingea era dusă la centru, Pandi s-a întors către noi și a început să ne facă semn cu mâinile să ne ridicăm, să nu tăcem, să ne încurajăm echipa că are nevoie, ceva de genul "haideți, ce stați? Acum trebuie, băgați mare!" :) Eh, și eram vreo 18-20.000 de oameni și, brusc, după liniștea aia, începea să vuiască tot stadionul și - believe it or not - echipa parcă, vorba aia, prindea aripi și, la câteva minute dup-aia, reușea să dea gol. Era ceva aproape de nedescris :) Pentru unii e foarte greu, dacă nu imposibil, să înțeleagă motivul pentru care, în acel 1-8 cu steaua, la 8-0 publicul îi scanda numele lui Panduru și cel al lui Grigore, portarul nostru de-atunci...:rolleyes:

tchibos
25th January 2007, 14:02
nu stiu .. e frumos ce spui dar la noi nu cred ca va avea sanse de succes.. suntem si mai putini iar unii cred ca nici cu o ranga nu ii desprinzi de pe scaun pana la pauza, iar daca primeste Farul gol mai devin si ostili. As vrea sa traim si noi asemenea momente. Singurele momente de euforie pe care mi le amintesc personal sunt acelea in care era Grigoras antrenor dar nu tineau mult.. vreo 15-20 de momente. Simteam atunci ca Farul ar putea juca de la egal si cu Real Madrid.

bahaus_84
25th January 2007, 14:50
au mai fost si alea 10 minute ale reprizei secunde cu Auxerre,imediat dupa golul lui Todoran....ca si euforie....

Kooler
25th January 2007, 17:18
au mai fost si alea 10 minute ale reprizei secunde cu Auxerre,imediat dupa golul lui Todoran....ca si euforie....

Da. A fost foarte frumos, pentru ca noi credeam in calificare.

Laur_Farul
28th January 2007, 20:47
Panduru, nemulțumit de lot


La finalul partidei FC Farul - Callatis Mangalia, antrenorul Basarab Panduru s-a declarat nemulțumit de subțirimea lotului. “Faptul că am dat multe goluri ar putea părea frumos, dar să nu uităm că au fost doar două meciuri de pregătire. S-au văzut totuși că goluri s-au marcat în urma unor scheme, iar jucătorii au arătat că vor să facă treabă. La venirea mea la Constanța eram entuziasmat pentru că nu știam ce găsesc, dar acum mi-am dat seama că ne mai trebuie 3-4 jucători de valoare pentru a face o echipă competitivă. Dacă vom rămîne în aceeași formulă, vom avea probleme mari, pentru că nu ajunge doar optimismul meu. Dacă la un amical nu-l aveam vîrf decît pe Neaga înseamnă că este groasă rău de tot. Ce facem dacă începe campionatul și nu avem alții? Eu cred că ne mai trebuie jucători și chiar dacă părem mulți numeric, valoric nu stăm la fel”, a spus antrenorul constănțean care speră să mai vină cîțiva jucători în turneul din Cipru. Primul care a anunțat că va sosi în probe este mijlocașul liberian Ben Teekloh, în vîrstă de 24 de ani, component al naționalei țării sale. Acesta are 23 de selecții în naționala Liberiei, iar ultima oară a fost legitimat la echipa Al-Nasr Sultanate din Oman.

Sursa : Telegraf

trotica
28th January 2007, 20:59
"spiritele s-au încins după un duel între Apostol și Pănescu, cei doi fiind împiedicați cu greu de coechipieri să se ia la bătaie. După un schimb de injurii, au fost sancționați cu cartonașul roșu [...] Drept pedeapsă, Panduru l-a trimis pe Apostol să alerge în jurul terenului pînă la pauză."

:happy ăsta-i Pandi! :happy :D :)

tchibos
28th January 2007, 21:05
ii face Panduru atleti de meserie :happy

Simp4ticul
29th January 2007, 01:51
radem glumim si din vara vom juca la ora 11 ;)

tchibos
29th January 2007, 09:09
eh.. poate n'o fi chiar asa :)

Laur_Farul
29th January 2007, 11:03
Basarab Panduru, antrenorul Farului :

„Cu 14-15 jucători, nu cred că putem să ducem un retur întreg“

Basarab Panduru, antrenorul principal al Farului, mai vrea jucători la echipă. Tehnicianul crede că, pentru a se alcătui o formație competitivă, care să facă față cu brio meciurilor din retur, mai este nevoie de 2-4 fotbaliști de valoare.



„Părerea mea este că la Farul mai trebuie să vină jucători. În acest moment și în situația în care ne aflăm noi, când ne interesează în primul rând rezultatele, nu ne permitem să ne bazăm pe tinerii care sunt în lot, iar dacă îi scoatem pe aceștia din calcul, cred că mai rămân vreo 12 - 14 care să ducă greul. Sunt puțini pentru un retur care se anunță foarte greu. Mai avem nevoie de 2 - 4 jucători de valoare ca să facem o echipă competitivă, iar jucătorii tineri să crească pe lângă ea. Cu câțiva fotbaliști buni, care cunosc campionatul și care ar putea să intre imediat în echipă, acum, cât nu este prea târziu, că ne apropiem ușor-ușor de începerea returului, cred că am putea să facem treabă. Dacă rămânem așa, eu cred că vom avea mari probleme. Cu 14-15 jucători, nu cred că putem să ducem un retur întreg“, a arătat Panduru.


Sursa : Cuget Liber

danny del corco
29th January 2007, 13:24
radem glumim si din vara vom juca la ora 11 ;)


Fii si tu mai optimist!

Catalin 06
29th January 2007, 15:24
cu 2 atacanti in lot care sunt si aia vai de capul lor , ma refer la Tibi Moldovan si Disney ca Gurita joaca mai mult mijlocasi , suntem foarte optimisti.

bahaus_84
29th January 2007, 17:31
incep sa cred ca se satura Panduru...

dorryn
29th January 2007, 17:52
normal,isi pune in pericol cariera din cauza unor zgarciobi nemernici

tchibos
29th January 2007, 18:37
eu cred ca asta e o tactica a lui de adormire a dusmanilor.. eu zic ca nu se lasa asa usor.. si Grigoras cand a luat echipa a luat-o de jos si a urcat-o pe culmi.. asa s-a facut apreciat de suporteri. Acum are si panduru sansa asta si eu cred ca va reusi sa ne scoata din rahat

Catalin 06
29th January 2007, 19:52
Asta cam asa e , cine ar fi crezut ca in anul ala vom avea asa performante ?

trotica
31st January 2007, 10:37
Zilele trecute eram la o bere cu un alt "nostalgic Panduru" - citat iancu :D - și vorbeam despre el la voi... Venind vorba despre o replică a comentatorului TV la meciul vostru cu UTA, când acesta a spus ceva de genul "Basarab Panduru ar putea fi numit un lider de onoare al galeriei constănțene, uitați cum le face semn să-și încurajeze echipa!", ne-am amintit de vreo două meciuri de la noi, cu faze similare. Bine, era mult mai multă lume pe stadion decât acum :D dar, poate tocmai de-aia, au rămas memorabile: adversarii ne dăduseră gol și, ca de obicei în aceste momente, pe stadionul gazdă se lasă liniștea :D Ei, bine, imaginați-vă că, în timp ce mingea era dusă la centru, Pandi s-a întors către noi și a început să ne facă semn cu mâinile să ne ridicăm, să nu tăcem, să ne încurajăm echipa că are nevoie, ceva de genul "haideți, ce stați? Acum trebuie, băgați mare!" :) Eh, și eram vreo 18-20.000 de oameni și, brusc, după liniștea aia, începea să vuiască tot stadionul și - believe it or not - echipa parcă, vorba aia, prindea aripi și, la câteva minute dup-aia, reușea să dea gol. Era ceva aproape de nedescris :)Apropos de asta și de Silvășan:

Un "flashback" 12 martie 2004, protagoniști Silvășan și Panduru.

Poli-Alba 4-3, meci de infarct, după ce Alba a condus la pauză cu 3-1; 30-35.000 de spectatori; meciul oprit cam 5 minute din cauza fumigenelor; Silvășan a ratat un penalty și încă vreo două mari ocazii de gol.

* presa: După ce a ratat penaltyul, Silvășan a fost chemat la margine de antrenorul Basarab Panduru, care l-a încurajat, moment în care suporterii au scandat numele lui și al atacantului. Pînă la lovitura de la 11 metri, internaționalul de tineret mai ratase 3 ocazii uriașe.

* suporter: Silvasan a fost incurajat de public si dupa ratarea penaltyului, cand devenise o leguma din cauza caderii totale de moral. Chiar avea nevoie de un impuls sa isi revina. A doua repriza si-a revenit. Mi se pare f interesant curajul lui Panduru de a-l pastra pe teren. Cred ca are si calitati de psiholog Panduru (f. important pt o echipa).

* suporter: felicitari jucatorilor si felicitari lui Panduru pentru ca a reusit sa ii mobilizeze la pauza, cand eram condusi cu 3-1...

* suporter: Nu stiu ce a facut Panduru la vestiar, la pauza, dar a facut bine. Si pe Silvasan, bine ca nu l-a schimbat, bine ca i-a arata incredere in continuare, pentru ca daca il schimba, era la pamant omul. Silva pur si simplu a avut o zi neagra, sa speram ca nu se mai intampla. Panduru a dovedit ca e cel mai potrivit antrenor, a reusit sa-i mobilizeze.

tchibos
31st January 2007, 10:44
Parca suntem in doua dimensiuni diferite in care evenimentele au similitudini uimitoare, doar ca Timisoara reprezinta trecutul, iar Farul prezentul. Suntem in urma cu un tempo. Oare va reusi Panduru reeditarea trecutului?

Si noi avem jucatori care daca sunt motivati cum trebuie pot deveni jucatori extraordinari. Si, chiar cu un lot redus numeric de un sir de accidentari, Farul poate deveni echipa pe care si-o doresc suporterii si Panduru.

danny del corco
31st January 2007, 21:30
Panduru doreste din tot sufletul sa faca echipa sa renasca. Are tarie si destula pricepere sa o faca. Succes !

sk8t3rool
31st January 2007, 23:20
Panduru doreste din tot sufletul sa faca echipa sa renasca. Are tarie si destula pricepere sa o faca. Succes ! cu Panduru si vointa de la echipa...Farul va renaste

trotica
1st February 2007, 01:50
Parca suntem in doua dimensiuni diferite in care evenimentele au similitudini uimitoare, doar ca Timisoara reprezinta trecutul, iar Farul prezentul. Suntem in urma cu un tempo. Oare va reusi Panduru reeditarea trecutului?

Si noi avem jucatori care daca sunt motivati cum trebuie pot deveni jucatori extraordinari. Si, chiar cu un lot redus numeric de un sir de accidentari, Farul poate deveni echipa pe care si-o doresc suporterii si Panduru.

:) :(

Întrebarea cheie e "Oare va reusi Panduru reeditarea trecutului?"... Acolo, pe gazon, are toate șansele să reușească, cel puțin așa cred eu. Dar printre suporteri... va fi dificil... :(

În condițiile în care - indiferent de echipă și indiferent de antrenor - jucătorii se luptă atât cât pot ei, cred că o asemenea reeditare a "atmosferei" din trecut e posibilă doar prin/cu acei suporteri care apreciază și trăiesc cu adevărat "lupta" de pe teren, acei suporteri care vor, într-adevăr, să fie al 12-lea jucător al echipei - suporteri care sunt din ce în ce mai puțini, din păcate :(

the lion king
1st February 2007, 02:00
trotica,m-ai mancat tu cu panduru asta.....ce mare jucator si mai ales antrenor vezi tu la el?

tchibos
1st February 2007, 02:02
:) :(

Întrebarea cheie e "Oare va reusi Panduru reeditarea trecutului?"... Acolo, pe gazon, are toate șansele să reușească, cel puțin așa cred eu. Dar printre suporteri... va fi dificil... :(

În condițiile în care - indiferent de echipă și indiferent de antrenor - jucătorii se luptă atât cât pot ei, cred că o asemenea reeditare a "atmosferei" din trecut e posibilă doar prin/cu acei suporteri care apreciază și trăiesc cu adevărat "lupta" de pe teren, acei suporteri care vor, într-adevăr, să fie al 12-lea jucător al echipei - suporteri care sunt din ce în ce mai puțini, din păcate :(

daca va reusi pe teren, al 12 lea jucator va veni singur si se va alatura echipei

trotica
1st February 2007, 02:12
trotica,m-ai mancat tu cu panduru asta.....ce mare jucator si mai ales antrenor vezi tu la el?:D :)
Cum NU sunt suporter de rezultat... ar trebui să mă-nțelegi :)

La fel ca și la o echipă, la Panduru apreciez în primul și-n primul rând spiritul ăsta combativ al lui. Pentru că, dacă ai spirit combativ, ai și ambiție. Dacă ai ambiție ai și perseverență. Iar dacă perseverezi și ai și potențial, vei avea și rezultate. Iar Panduru le are cam pe toate astea. Eu n-am pretins niciodată - nici de la echipă, nici de la antrenor - rezultate AZI, ACUM, ci spirit combativ și..o evoluție. Cei care văd "alb-negru", n-or să poată să înțeleagă (vreodată) optica asta...

the lion king
1st February 2007, 02:14
si evolutia asta cat dureaza?

trotica
1st February 2007, 02:23
si evolutia asta cat dureaza?:headbang:Intrăm într-o discuție nu numai off-topic, ci și filozofică: :D

Mai relevant e, cred eu, ca lupta pentru evoluție să nu se oprească, pentru că atunci într-adevăr nu mai e nimic interesant sau palpitant pentru un suporter. Să-ți dau un exemplu oarecum atipic, pe lângă cel clasic cu "suporterii" care încep să se care de la stadion când e clar că echipa lor o va lua în freză: la acel 1-8 al nostru cu steaua, "suporteri" steliști au început să se care de la stadion cu mult înainte de finalul partidei pentru că "rezultatul" era clar...

the lion king
1st February 2007, 02:37
si pt tine rezulatul e mai prejos decat evolutia?
ramane in istorie evolutia sau rezultatul?

tchibos
1st February 2007, 02:38
sa stii ca ramane si evolutia.. eu unul nu imi mai amintesc meci la care suporterii sa isi sustina echipa la un scor de 8-1, si dupa cum spune trotica e in mare masura si meritul lu' Panduru

the lion king
1st February 2007, 02:46
ramane ,ai dreptate dar pt cei care au trait-o...sau au transmis-o...imi amintesc de semifinala UEFA cu Benfica.....o-o la Lisabona si 1-1 la Craiova....am condus cu 1-0 si am luat un gol contrar cursului jocului si culmea de un jucator suspendat....CRAIOVA merita finala si dadea peste un Anderlecht mult mai slab ca benfica....3-0 si lusitanii au luat UEFA!!!!!!

trotica
1st February 2007, 03:00
hmmm... pentru mine e o diferență mare între istorie și statistică. Statistica "memorează" rezultatul, pe când istoria... mult mai mult. Statistica memorează "echipa x - echipa y scor a:b", iar istoria - povestea/drama/evoluția acelui meci. Statistica memorează "xxx suporteri la acel meci", istoria - povestea acelor suporteri. De-asta-mi plăcea mie istoria când eram mic, și Robin Hood și Ștefan Cel Mare :D

the lion king
1st February 2007, 03:02
si acel meci nu are istorie?drama?ce vrei sa zici?

trotica
1st February 2007, 03:08
si acel meci nu are istorie?drama?ce vrei sa zici?nu mă refeream la vreun meci anume, vorbeam în general, mai ho! :) :bere:
Uite, ca să-ți dau și un exemplu care te privește și să și cădem la pace aici pe forumul Farului... Când eram copil, am stat mulți ani departe de TM. Când Poli era în B, în divizia A îmi plăcea de Craiova ta - cea cu Țicleanu, Beldeanu, Boldici, Cârțu, Cămătaru, etc... Îmi plăcea în primul rând pentru lupta ei, nu pentru rezultat ;) Și cu asta-basta din partea mea pe tema asta... :D

the lion king
1st February 2007, 03:10
da corect,dar pe langa lupta erau si rezultate.....cum o dam acum?

Laur_Farul
2nd February 2007, 01:13
„Unii jucători au stat pe teren“

Antrenorul Basarab Panduru a criticat evoluția echipei din repriza a doua a amicalului cu Daejeon Citizen. „În prima parte, am jucat bine, dar, după pauză, am fost foarte slabi. M-au satisfăcut mulți dintre băieți, dar au fost și unii fotbaliști care au stat pe teren. Eu vreau să câștig mereu, de aceea sunt nervos. La fel i-aș vrea și pe elevii mei“, a arătat Panduru. Autor a două goluri cu sud-coreenii, mijlocașul Marius Nae a spus: „Dacă, împotriva lui Callatis, m-am chinuit, având 7-8 ocazii, acum am dat două goluri din două situații“.

Sursa : Cuget Liber

tchibos
2nd February 2007, 09:41
Asta ne trebuiie noua: precizia. Mai bine ocazii putine si finalizari decat ocazii cu carul si toate ratate. In tur s-a vazut de cand a venit Panduru la Farul o imbunatatire in aparare, in sensul ca se lua mai greau gol poate si datorita asezarii, ca greseli personale au existat multe. Daca va reusi Panduru sa porneasca si motorul atacului care impreuna cu mijlocul sa dea si vea goluri atunci chiar nu vom mai avea de sa sa ne temem

bahaus_84
2nd February 2007, 10:57
asa e,ai dreptate,si acum cand mi aduc aminte ce goluri am putut sa luam...hmmm...in fine incepe sa mi placa ce aud despre amicalele Farului,cred ca munca lui Pandi incepe sa dea roade,sa speram ca se va vedea si in campionat pt k ,sa fim realisti,cu un lot asa subtire numeric,nu putem spera la foarte mult..

sk8t3rool
2nd February 2007, 12:21
Panduru este un antrenor...care poate sa schimbe fata unei echipe...si cu riscul de a ma repeta...FARUL se va schimba mult shi isi va revenii cu panduru ca antrenor:D

Kooler
2nd February 2007, 15:22
Da, se vede atitudinea jucatorilor mult imbunatatita. Astept sa vad meciuri bune cu munca in echipa, colectiva sa nu mai stam in anumitii jucatorii buni iar restul s-a frece menta.

danny del corco
2nd February 2007, 17:55
Sunt nerabdator sa-i vad pe viu.

trotica
2nd February 2007, 18:13
Cum a fost primul contact cu antrenorul Panduru?

DIETMAR BERCHTOLD: M-a impresionat antrenorul Panduru, pentru ca are un spirit german, foarte riguros si foarte serios. Pune foarte mult accent pe tactica. Are un comportament agresiv, dar cred ca asta e o calitate, pentru ca asa se poate impune mai usor. Am inteles ca era un jucator mai inimos, si ca antrenor este la fel. Stiu despre el ca a fost un international roman care a evoluat cu succes la Campionatul Mondial din 1994, si ca a jucat la Benfica si la Porto.

:D

danny del corco
2nd February 2007, 18:16
Cum a fost primul contact cu antrenorul Panduru?

DIETMAR BERCHTOLD: M-a impresionat antrenorul Panduru, pentru ca are un spirit german, foarte riguros si foarte serios. Pune foarte mult accent pe tactica. Are un comportament agresiv, dar cred ca asta e o calitate, pentru ca asa se poate impune mai usor. Am inteles ca era un jucator mai inimos, si ca antrenor este la fel. Stiu despre el ca a fost un international roman care a evoluat cu succes la Campionatul Mondial din 1994, si ca a jucat la Benfica si la Porto.

:D
Mult mai bine era daca Panduru s-ar fi exprimat asa laudativ la adresa jucatorului. Oricum mergem pe mana lui Panduru in privinta austriacului.

trotica
2nd February 2007, 18:21
Oricum, tipul a mai declarat și că nu stă prea grozav cu condiția fizică... Să vedem cât de impresionat și de transpirat va fi de antrenorul Basarab Panduru pe parcursul cantonamentului :D :)

danny del corco
2nd February 2007, 18:27
Exact asa am gandit si eu.

trotica
2nd February 2007, 19:02
Am găsit pe site-ul PSP comentariul unui cititor, "faristu", nu știu dacă-i pe bune sau nu, dar mi s-a părut veridic :D

La ultimul amical, Neaga s-a oprit si i-a zis lui Panduru ca-l doare piciorul, la care Panduru i-a zis: "Aseara cand se auzea muzica tare de la tine din camera nu te durea nimic?" :happy

tchibos
2nd February 2007, 22:20
aoleu, sper ca nu ajungem si noi ca aia din nationala

trotica
3rd February 2007, 02:08
aoleu, sper ca nu ajungem si noi ca aia din nationalaPăi, dacă e în seara/noaptea dinaintea unui meci, fie el chiar și amical, nu ești prea departe cu comparația... :D

tchibos
3rd February 2007, 13:54
sa puna Panduru "paru" pe ei.. sa fie disciplina :)

danny del corco
3rd February 2007, 16:45
Am convingerea ca episoadele de la nationala nu se pot repeta cu Panduru prin preajma. Omul este profesionist si impune prima regula a profesionismului. Seriozitate!
P.S. Chiar crezi,Tchibos, ca exista un par suficient de mare si de rezistent pentru ei?

tchibos
3rd February 2007, 18:43
la figurat vorbind.. sper sa existe iar Panduru sa il foloseasca :)

trotica
3rd February 2007, 18:49
Parcă-l văd pe Tilincă (după ce se acomodează cu Pandi, evident) zicându-i: "Dom' antrenor, ia mai ziceți cum ați spus atunci la Tv, Clujul a dat două goluri de kkt, așa să scrieți, de kkt!" :happy :)

tchibos
3rd February 2007, 19:39
eu cred ca va spune: Domn' antrenor.. chiar au fost de kkt golurile alea :) .. lasati ca va arat eu niste goluri marfa in campionat :)

danny del corco
4th February 2007, 04:01
Panduru, nemulțumit după victorie

Desi “marinarii” au învins în amicalul disputat miercuri în Cipru, în compania celor de la Ejenon Citizen, scor 3-1, antrenorul Basarab Panduru s-a aratat dezamagit de evolutia elevilor sai. “Daca prima repriza a fost buna, a doua în schimb a fost foarte slaba. Cum am evoluat în repriza a doua nu cred ca mai putem s-o mai facem vreodata. Sunt câtiva jucatori care doar s-au plimbat pe teren si e normal sa fie ce-a fost”, a declarat Panduru.

ProSport
Sa speram ca nu ne-am bucurat prea devreme de Tilinca.....inca se mai poate!

Kooler
4th February 2007, 13:22
Sunt câtiva jucatori care doar s-au plimbat pe teren si e normal sa fie ce-a fost”, a declarat Panduru.



La fel s-a intamplat pe parcursul turului, pana s-a vina Panduru. Speram ca s-au gandit ca este doar un amical si oricum meciu era casigat si de aceea l-au tratat astfel. De fapt au fost rare meciurile in care Farul a alergat 90 de minute. Fortau prima repriza dadeau gol nu dadeau si pe urma se apara chiar daca mai era o repriza.

danny del corco
5th February 2007, 04:25
Destul de curioasa situatia, mai ales cu Panduru pe banca. In rest Kooler are dreptate, alergau o repriza,de multe ori nici pe aia, apoi stop motoarele, sau se bagau in aparare. Tactica mostenita de la sarb. Panduru are greaua misiune de a schimba aceste aspecte, de aia mi se pare destul de curioasa situatia.

Laur_Farul
5th February 2007, 10:59
eu cred ca va spune: Domn' antrenor.. chiar au fost de kkt golurile alea :) .. lasati ca va arat eu niste goluri marfa in campionat :)

Asteptam sa ne arate :D !

tchibos
5th February 2007, 16:02
se pare ca nu o sa aiba ocazia sa ne arate :(

danny del corco
6th February 2007, 06:12
O sa vorbeasca insa cu un alt antrenor, la o alta echipa.

rechin
6th February 2007, 15:37
Panduru e un antrenor bun si va avea rezultate cu jucatorii pe care ii are

Kooler
6th February 2007, 18:04
Intrebarea e daca reuseste sa ii faca sa alerge, ca intr-un meci cam asta ar trebuii sa faca. Pase in viteza, (si speram devieri bune, corect executate care s-a ajunga la destinatie) asta e tactica lu Panduru. Vukotici nu a avut tactica , iar Grigoras cu centrarile in careu ale lui Cristocea ... Cristocea = out => Grigoras out