PDA

View Full Version : Actiunea AUTOBUZUL



Bancaru
30th November 2004, 12:15
Desi din fericire nu este acea "actiune autobuzul" din vremea lui ceasca si asta noua pare sa creeze probleme. Ce parere aveti de fraudele electorale semnalate pe durata zilei de 28 noiembrie 2004?
Cine a vazut ceva concret sa spuna aici!

Maximus
30th November 2004, 12:41
Si eu am votat pe liste speciale fiind plecat din localitate si nu ma consider infractor.

grig_jr
30th November 2004, 12:43
intrebarea este de cate ori ai votat ?! :p

Bancaru
30th November 2004, 13:09
Si eu am votat pe liste speciale fiind plecat din localitate si nu ma consider infractor.
Vezi ca au primit astia de la DA dreptul sa verifice listele suplimentare. Daca ai votat de mai multe ori intre 6 luni si 5 ani o sa ne scrii de dupa bare. :D
Are dreptate grig, depinde de cate ori ai votat. Faptul ca ia votat pe suplimentare nu inseamna automat ca ai facut ceva rau. Bine ca ai votat. :ok:

Vadim
30th November 2004, 13:12
Autobuze au si unii si altii. Nu cu autobuzul se fraudeaza alegerile.

Maximus
30th November 2004, 13:17
Asta e poveste pentru copii. Nu le da nimeni acces la liste! Daca votezi de mai putin de 50 de ori se considera frauda? :mda:

Bancaru
30th November 2004, 14:09
Ba si cu autobuzul. Si asa cum a spus Tariceanu, este vorba de principiu si nu de numarul de voturi in plus. Vadim, fa un exercitiu de aritmetica si putina matematica si socoteste cate voturi in plus poate aduce un autobuz care se plimba pe la vreo 15 sectii de votare (cel putin). Si apoi inmultim cu numarul probabil al autobuzelor. Dar, repet, e vorba de principiu si de permisiunea pe care bombo si gasca lui o au fata de aceste probleme.
Maximus, poate nu ai urmarit interventia de la stiri de aseara in jurul orei 22.30 de la BEC. S-a aprobat verificarea listelor.

Vadim
30th November 2004, 15:21
Ti-am zis, autobuzele se anuleaza. Toti au autobuze. Din cite am inteles, nu s-au observat fraude majore la alegeri. Daca furau unii sau altii pe rupte, cred ca se observa intr-o diferenta semnificativa. Or, PSD cistiga la citeva procente fata de DA, iar Nastase are tot ce ii trebuie ca sa piarda in turul doi la prezidentiale.

Tocmai cind scriam treaba asta, am citit o stire de ultima ora:

Alianta D.A. a cerut oficial anularea alegerilor, invocand o frauda de 5% la numararea voturilor.

In cadrul unei conferinte de presa desfasurata in aceasta dupa-amiza (30 noiembrie), Alianta D.A. a cerut in mod oficial anularea alegerilor, invocand o frauda de 5% in sistemul electronic de urmarire a voturilor. Reprezentantii Aliantei D.A. sustin disparitia a unui numar de 160.000 de buletine de vot anulate.

Analizand comunicatele de presa de la BEC, se constata urmatoarele diferente in cifrele de la presedintie:
- in primul comunicat cu rezultatele partiale, conform datelor adunate pana la ora 9(29 noiembrie), din totalul de voturi de 3.775.394, valabile au fost inregistrate 3.470.478. O diferenta de 304.916 de voturi, care sunt cele anulate.
- cel de-al doilea comunicat, cu datele de la ora 12 (29 noiembrie), releva un numar de 392.447 de voturi anulate, aplicand acelasi calcul.
- in comunicatul ce cuprinde datele de la ora 17.00 (29 noiembrie), numarul de voturi anulate este de 232.597.
- in comunicatul ce cuprinde datele de la ora 9.00 (30 noiembrie), numarul de voturi anulate este de 299.184.

Asadar numarul de voturi anulate a scazut, cu 160.000 de voturi, in cursul zilei de ieri. Astazi, in schimb, desi numarul voturilor numarate a crescut, cele anulate s-au inmultit, dar nu au atins inca valoarea de ieri de la ora 12.

Al Dracu
30th November 2004, 15:27
Daca votezi de mai multe ori pe motiv de amnezie? :D
Acum pe bune! Eu in 2000 am vazut cu ochii mei cum s-a organizat un grup psd-ist pentru a "calatori" la primul tur! Eram "observator" cica (de fapt ma interesau banii care se luau si o prietena secretara la ei m-a bagat la o sectie de votare). Scena organizarii mi s-a parut desprinsa din filmele cu legionari ale lui Nicolaescu! Daca acum 4 ani au facut ce-au facut neavind puterea pot sa-mi inchipui ce s-a intimplat duminica. Sablonul e acelasi!

grig_jr
30th November 2004, 15:30
daca fac scandal destul de mare sa vezi ce usor vor reaparea buletinele anulate. e f simpu. se iau 160 00 de buletine pe care e stampila pe base si se mai pune o stampila aiurea undeva pe buletin. gata ! ce simplu e ! or sa ajunga alianta sa le para rau ca au semnalat aceasta neregula :P

Bancaru
30th November 2004, 15:38
Vadim, sa te auda Dumnezeu cu pierderea alegerilor de catre bombonel. Ce ar fi in opinia ta acest "tot ce trebuie"? Eu mi-am cam pierdut speranta. Cat despre autobuze eu stiu, asa am citit in presa, ca numai pesedul a avut intr-un numar capabil sa modifice intr-o oarecare masura rezultatul.

Darkslowstar
30th November 2004, 15:54
Vadim, eu am vazut cu ochii mei autobuzele pesediste in actiune. Chiar ma miram duminica ca vedeam autobuze (multe) de la Codreanu, firma de transport rural in Brasov, condusa de un pesedeu notoriu si smenar la fel de cunoscut, pe valea Prahovei si ma intrebam ce naiba cauta acolo.
Poate a avut si Alianta un autobuz-doua, dar oricum au fost probabil niste initiative izolate si a nu afost politica de stat, ca la PSD. Hai sa nu fim naivi. Doar stim de cine vorbim aici.
Ne vedem in Piata Universitatii?

Maximus
30th November 2004, 15:56
Eu n-am vazut nici un autobuz pe Valea Prahovei! Erau numai niste tiruri de marfa!

grig_jr
30th November 2004, 16:01
noi titluri in ziare: votantii psd carati cu tirurile intre sectii

Darkslowstar
30th November 2004, 16:05
Eu n-am vazut nici un autobuz pe Valea Prahovei! Erau numai niste tiruri de marfa!

Poate nu ti-au sarit in ochi. Eu le-am observat pt. ca stiam ca nu au rute pe acolo (cel putin nu autobuze de alea mari, pe acolo n-au decat microbuze) si pt. ca am vazut mai multe.

vasile314tzurka
30th November 2004, 16:08
autobuzele au existat si stiam din vinerea de la FM, dar nu am crezut. nu de o parte si alta ca nu e cazul sa ne framintam ca functionarii de stat au fost incolonati de basescu. sa vedem ca mai urmeaza cu aceasta speldida numaratoare din burta:)

sper sa fie anulate aceste alegeri.

Vadim
30th November 2004, 16:12
E chiar penibila treaba asta...

uti2102
30th November 2004, 16:12
OOOOOOPA
Intratzi pe www.bec2004.ro
Deschidetzi pdf-urile cu rezultatele partziale.
Comparatzi datele de la ora 12 (ieri) cu cele de la ora 17 (tot ieri), scazand din numarul participantzilor la vot numarul voturilor valabil exprimate.
REIESE CA dupa numararea a 68% din voturi exista mai putzine buletine de vot anulate decat dupa numararea a 50% dintre voturi !!! E o diferentza de 170 000 !!! Unde s-au dus voturile ?!?!!?!?
E PE FATZA DRAGILOR! Exact ca sambata seara in Shtefan cel Mare ! Ce v-am zis ?! :o:

vasile314tzurka
30th November 2004, 16:18
si reactia marilor moguli ai presei este la unison:
"basescu nu stie sa piarda"

cel mai violent a fost cristian zelea popescu

ce natie de chelneri...

a aparut pe sticla directorul institutului national de statistica si spune ca au observat ei si ca au corectat. :ciocan:

uti2102
30th November 2004, 16:22
Dar se vede pe hartie !!!
Inca o chestie : ieri la ora 12 numarul voturilor valabil exprimate la preshedentzie era aproximativ egal cu cel pentru parlament (diferentze de 10 000). Dupa numararea a inca 18% iar apoi 38% diferentza s-a marit la 170 000 !!!
170 000 de voturi valabile in plus la preshedentzie, fatza de cele valabile la senat shi camera deputatzilor !
Incredibil !!!

Darkslowstar
30th November 2004, 16:23
De chelneri si de sclavi fericiti sub biciul stapanului, atat timp cat ii mai arunca o bucata de paine si ii asigura si o tzara de circ.
Ce naiba mai cautam noi pe aici?

uti2102
30th November 2004, 16:23
Ce naiba mai cautam noi pe aici?
Cred k suntem in vizita prelungita, altfel nu-mi explic... :mda:

vasile314tzurka
30th November 2004, 16:26
vorba lui eliade:
plecati, baieti, numai plecati...

mirlanul de hrebenciuc si-a permis sa spune duminica seara: acu plecati in congo ca am cistigat alegerile.

psd ne da in continuare cornul si laptele. la greu.

Bancaru
30th November 2004, 16:29
Cristian Tudor Popescu este un prost si jumatate. Este genul de viteaz de dupa razboi. L-am vazut ieri la tvr1 cum vorbea. Ziceai ca e mironosita. Asa, din varful buzelor. A venit cu tot soiul de idei care mai de care mai tampita si mai inutila. Cica de ce nu exista diferente intre exit poll si rezultatele partiale oficiale daca au votat si autobuzistii? Si a pus intrebarea asta de parca a descoperit america. Plus ca a aruncat cu rahat in Basescu cat a putut. Si el si curva aia de Chirieac, tot de la Adevarul. Bai ce lingai... L-am vazut si pe Andronic ala, care acum a fost sef de campanie electorala. Un jegos si jumatate. Oameni care au ceva din rautatea primilor colectivisti. Asta este. COLECTIVISTI.

vasile314tzurka
30th November 2004, 16:32
au inebunit ieri cind au vazut ca exit poll-urile au fost de doi lei si in realitate nu seamana cu votarea. atunci au gasit "corectia" si au operat ca sondajele sa arate exact ca-n basme.

aceasta frauda a fost pregatita suficient de minutios si sunt bagati o groaza de hoti incepind cu pesedeii si continuind cu clubul roman de presa, purtator de cuvint al psd.

vasile314tzurka
30th November 2004, 16:37
BUCUREŞTI, 30 nov (MEDIAFAX) - Candidatul PNL-PD la Preşedinţie, Traian Băsescu, a cerut, marţi, anularea alegerilor, acuzīnd Direcţia de statistică de favorizarea unei fraude prin softul pus la dispoziţia BEC, soft prin care un mare număr de voturi nule ar fi fost transferate īn contul lui Adrian Năstase şi al PSD.

Liderul democrat a amintit că, potrivit rezultatelor parţiale anunţate luni de BEC, la orele 9.12, diferenţele dintre cele două formaţiuni principale erau foarte mici, dar aceste diferenţe au crescut constant la fiecare raportare a BEC.

Prezent la conferinţa de presă, Varujan Vosganian, membru īn conducerea PNL, a detaliat evoluţia numărului de voturi nule de-a lungul īntregii zile, de luni pīnă marţi la ora 9.00. Astfel, potrivit lui Vosganian, luni la ora 9.00, numărul voturilor nule la Preşedinţie era de 304.816, iar al celor pentru Senat de 369.751 īn timp ce pentru Camera Deputaţilor acesta era 381.418.

La ora 12.00, voturile nule la Preşedinţie crescuseră pīnă la 392.447, cele de la Senat pīnă la 489.182, iar cele de la Cameră pīnă la 507.159, a spus el.

Īntre orele 12.00 şi 17.00, voturile nule au scăzut, după cum susţin reprezentanţii Alianţei PNL-PD, īn mod "ilegal, inexplicabil din punct de vedere statistic". Astfel, la Preşedinţie, voturile nule erau 232.597, la Senat 377.333, iar la Cameră 405.954.

Īntre ziua de luni ora 17.00 şi cea de marţi ora 09.00, voturile nule au evoluat astfel: la Preşedinţie au ajuns la 299.184, sub valoarea anunţată cu o zi īnainte la ora 12.00, la Senat au ajuns la 490.279, puţin peste valoarea anunţată īn 29 noiembrie ora 12.00, iar la Cameră au ajuns la 528.491, de asemenea puţin peste valoarea anunţată tot luni la ora 12.00.

Traian Băsescu a susţinut că 160.000 de voturi nule au fost transferate la Adrian Năstase, ceea ce īnseamnă 2,5%. "De asemenea, pentru votul pentru Camera Deputaţilor şi Senat, peste 100.000 de voturi au fost transferate de la voturile nule la voturile PSD, mărind diferenţa la 4,5%", a spus Băsescu.

El a spus că reprezentanţii Alianţei care realizează, la BEC, numărătoarea paralelă, au aşteptat şi rezultatele parţiale transmise de BEC tuturor reprezentanţilor partidelor, marţi dimineaţa, la ora 9.00, pentru a se vedea dacă "este vorba de o eroare sau de fraudă".

"O eventuală eroare materială la voturile nule ar fi trebuit să ducă la īnchiderea pe cheie īntre voturile valabil exprimate şi voturile nule. S-a īnchis pe cheie la ora 17.00 şi deci, cineva a luat de la voturi nule şi a pus la Adrian Năstase, cheia īnchizīndu-se perfect", a spus Băsescu.

Īn numele Alianţei PNL-PD, Băsescu a solicitat destituirea imediată a Biroului Electoral Central, "participant la frauda pregătită de PSD", cerīnd totodată public arestarea imediată a directorului care a pregătit softul de fraudare.

Totodată, Băsescu a cerut organismelor statului să treacă la supravegherea Direcţiei de statistică şi la sigilarea calculatoarelor şi de asemenea să se realizeze o verificare de către specialişti neutri a softului pentru calcularea voturilor din 28 noiembrie.

"Īn acest moment sīntem convinşi că procesul electoral nu mai poate continua. Probabil că tot procesul este alterat profund şi anularea alegerilor, repetarea alegerilor este o necesitate", a arătat Traian Băsescu, revenind ulterior şi precizīnd concret că cere anularea alegerilor.

mediafax

Bancaru
30th November 2004, 16:42
Adevarul este ca si eu sunt bolnav de scenarita, dar unele treburi prea sunt pe fata. Pai ia sa ne uitam la procentul ungurilor din exit poll si cel din rezultatele oficiale la 70%. Ungurii erau cu putin peste 5% iar in rezultate la ora 17 ieri aveau aproape 8%. Pai normal. Era clar ca maghiarii romani devin o tinta cu care si despre care merita sa vorbesti dupa ce esti convins ca esti pe primul loc. Cum Vadim (nu forumistul) iese din discutie din motiv de ochiul Europei atintit pe noi, cu cine pot ei sa formeze majoritatea? Cu ungurii in primul rand. Nu ne putem indesa noua mai mult decat inainte de alegeri, drept pentru care stiindu-se ca unguroaicele sunt frumoase si focoase si multe gestante, iata cum ungurimea a crescut cu vreo 2% peste ce se gaseste prin Transilvania sau aiurea in Romania. De unde in sondaje se parea ca nu ating pragul electoral. Nu am nimic cu ungurii si asa mi-ar placea sa le traga teapa la pesedei....

Darkslowstar
30th November 2004, 16:45
Legal nu se poate face nimic, doar ei controleaza absolut toate institutiile statului (justitia, ordinea publica, parlament, guvern, institutii descentralizate).
Solutia o vad tot intr-o miscare masiva de strada, gen piata Universitatii.

Bancaru
30th November 2004, 16:47
Legal nu se poate face nimic, doar ei controleaza absolut toate institutiile statului (justitia, ordinea publica, parlament, guvern, institutii descentralizate).
Solutia o vad tot intr-o miscare masiva de strada, gen piata Universitatii.
Auzi, lumea nu se duce la vot si tu vrei Piata Universitatii? Bai, daca se vota punctul 8 al proclamatiei de la Timisoara, acum eram departe. Asa... bula galului. :headbang:

vasile314tzurka
30th November 2004, 16:47
marko bela a declarat deja ca este foarte riscanta anularea alegerilor...

grig_jr
30th November 2004, 16:50
nu are chef romanu de iesit in strada
mai bine accepta pe cine iese din alegeri si gata.

vasile314tzurka
30th November 2004, 16:54
putem intreba aici sa vedem cine vine. eu vin.

grig_jr
30th November 2004, 16:56
da' bah ! e frig ! :>

vasile314tzurka
30th November 2004, 16:57
ai dreptate. sa vezi ce frig va fi la vara.

p.s. nu asa de multi ca nu pot sa va numar... :rosu:

uti2102
30th November 2004, 17:10
Chiar daca raman rezultatele astea, semnalul de alarma a fost tras. Sunt sigur ca pe 12 va veni lumea la vot shi va face dreptate. Dak scapam de Bombo nu mai conteaza ca pesedeii au un plus de 5% la parlament.

vasile314tzurka
30th November 2004, 17:11
suntem in blocaj asa ca asta nu rezolva nimic. apoi e de preferat sa fie refacute aceste alegeri pentru ca ideea de vot nu are nimic de a face cu mirlanii guvernului actual.

Bancaru
30th November 2004, 17:14
Vasile, normal ca e riscanta. Probabil ca nu mai obtine tot atat.
Si eu vin. Dupa serviciu.
http://www.bbc.co.uk/romanian/news/story/2004/11/041129_thorpe_alegeri.shtml

dlgicu
30th November 2004, 17:39
a aparut pe sticla directorul institutului national de statistica si spune ca au observat ei si ca au corectat. :ciocan:

Ce misto sa fii directorul institutului national de statistica: da cu virgula, corectam :o:

Cred ca in Romania e mai valabil ca oriunde faptul ca nu conteaza cine voteaza, conteaza cine numara voturile. Circul nu se termina nici macar dupa stabilirea definitiva a procentelor, pentru ca apoi incep redistribuirile voturilor partidelor care nu au intrat in parlament, si ajung din nou sa aiba UDMR deputat de... Giurgiu!

Pana nu vor exista liste uninominale romanii vor vota degeaba si vom vedea o gramada de Dolanesti si Mitici Dragomiri prin parlament cum decid soarta Romaniei la inceput de mileniu 3.
Am o intrebare pentru toti cei care au mers la vot: stiti pentru cine ati votat de fapt? Cati dintre voi au citit listele alea lungi de nume din dreptul partidului votat, si cati dintre voi stiau ceva despre oamenii de pe acele liste?

Asadar cred ca va agitati degeaba cu aceasta fraudare pe toate planurile, pentru ca raspunsul la intrebarea "De ce fraudeaza PSD alegerile?" este acelasi cu cel la intrebarea "De ce se linge cainele pe oua?"

vasile314tzurka
30th November 2004, 17:46
si ce sa facem? sa stam sa aplaudam? sau mergem in congo?

dlgicu
30th November 2004, 17:58
Cred ca variantele corecte erau a) "Sa iesim in strada" sau b) "Sa iesim din tara" (nu chiar in Congo, e adevarat...)
Eu recunosc ca nu am iesit in strada decat la o greva studenteasca (si aia aprobata) in toata viata mea, deci am ales b) si raman la aceasta optiune.

Bancaru
30th November 2004, 18:02
Se iese in strada, se iese... De exemplu o sa fie o abundenta de oameni pe strazi odata cu sarbatorile de iarna. Goana dupa cadou...

Darkslowstar
30th November 2004, 18:52
Eu vin si imi aduc si cortul.

CoolRain
30th November 2004, 19:15
Adevarul e ca eu nu prea sunt impacat cu corectitudinea acestor alegeri... Am votat in alta localitate decat cea in care eram inregistrat... Am fost la o scoala din Bucuresti, era cam invalmaseala... Buletinul de vot pt. Camera Deputatilor nu avea shtampila aia rosie pe spate, le-am zis alora (dupa ce iesisem din cabina) si a plecat unu cu el sa-l stampileze... Cand l-a adus am verificat "frauda", putea sa-l schimbe, dar nu s-a intamplat asa... Apoi m-am dus sa predau stampila si nenea ala era ocupat sa manance, mi-a zis sa dau stampila unei tanti de la alta masa... Colac peste pupaza, cand incercam sa ajung la tanti cu pricina, cineva m-a intrebat daca am votat si mi-a dat buletinul inapoi si am semnat pe lista... Stampila ramasese la mine in mana!!! Si au mai trecut vreo 10 sec cred pana am ajuns la tanti aia care vorbea cu cineva si nu ma baga deloc in seama... a luat stampila fara nici un stres... Apoi am iesit din sala fara sa ma intrebe nimeni-nimic, stampila putea forte bine sa ramana la mine in buzunar!
De aceea, dragii mei, dati-mi voie sa ma indoiesc de corectitudinea acestor alegeri si sa-mi pun semne de intrebare asupra diferentei dintre Uniune si Alianta... Adica dintre cei ce detin puterea acum si restul lumii :headbang:

Bancaru
1st December 2004, 12:05
Nimeni nu poate explica fluctuatia voturilor nule. Adica expilcatiile nu se pupa. In plus au avut nevoie de cateva ore bune ca sa gaseasca aceste explicatii puerile. Singura chestie pe care o putem face este sa mergem la vot pe 12 decembrie. Cred ca fiecare dintre noi are datoria sa incerce sa-i convinga pe nehotarati.