PDA

View Full Version : Sud americanii domina cupa mondiala!



Ferdininho
26th June 2010, 11:17
Daca mai avea cineva indoieli despre superioritatea fotbalului din America latina, acum se poate convinge ca de acolo provin cei buni jucatori si cele mai valoroase echipe nationale, facand abstractie de controversatul Fifa Coca-Cola Ranking care pare mai mult o gluma proasta decat o ierarhie a echipelor nationale.
Toate reprezentantele CONMEBOL calificate la turneul final din Africa de Sud au reusit calificarea in optimile competitiei de pe primul loc exceptie facand doar Chile care a ocupat locul 2 grupa H.

1.CONMEBOL
echipe turneu final: 5
calificate optimi: 5
procentaj: 100 %

2.CONCACAF
echipe turneu final: 3
calificate optimi: 2
procentaj: 66 %

3.AFC
echipe turneu final: 4
calificate optimi: 2
procentaj: 50 %

4. UEFA
echipe turneu final: 13
calificate optimi: 6
procentaj: 46 %

5.CAF
echipe turneu final: 6
calificate optimi: 1
procentaj: 16 %

6.OFC
echipe turneu final: 1
calificate optimi: 0
procentaj: 0 %

El Pistolero
26th June 2010, 12:25
E clar America de Sud domina fotbalul!
Interesant e ca echipele europene se intalnesc intre el,asadar vom avea doar 3 echipe in sferturi din Europa.

JJ
26th June 2010, 12:50
Si din alea 3, doua vor fi in semifinale si una va juca daca nu si va castiga finala. Nu ca acum 4 ani, cu semifinale europene, dar cam la fel ca acum 8 ani.

Grinco
26th June 2010, 13:35
Pai acum 8 ani, a fost o singura echipa din Europa in semifinale si 2 din Asia, daca e sa fim corecti dpdv strict geografic:D Eu zic ca o sa se respecte regula, si anume ca nicio echipa europeana nu a castigat vreun turneu mondial in afara Europei

Cipri
26th June 2010, 14:11
Dupa jocul prestat pana acum , dupa parerea mea Spania ( chiar daca a pierdut meciul de debut ) trebuie sa ia lejer CM :D

Ferdininho
26th June 2010, 14:24
Dupa jocul prestat pana acum , dupa parerea mea Spania ( chiar daca a pierdut meciul de debut ) trebuie sa ia lejer CM :D

CM de popice sau ce ? :happy :happy?

Lordul
26th June 2010, 17:44
europenii sunt obositi dupa atatea meciuri pe sezon , e normal ca sud-americanii sa domine , mai mult si-au castigat si grupele in care au participat , in afara de Chile

Ferdininho
26th June 2010, 17:56
europenii sunt obositi dupa atatea meciuri pe sezon , e normal ca sud-americanii sa domine , mai mult si-au castigat si grupele in care au participat , in afara de Chile

Nu-i vorba de asta, majoritatea internationalilor din America de Sud joaca in Europa la echipe puternice, au avut acelasi nr. de jocuri, ba din contra as spune calificarile in CONMEBOL sunt mult mai dificile ca si sistemul grupelor in Europa. Fiecare joaca cu fiecare nu exista urne valorice si adversari mai facili calificarile se joaca pana in ultima clipa.
Altele sunt explicatiile: talent, daruire, fantezie, mama natura...... unii sunt mai inzestrati si dedicati pt.acest sport altii mai putin sau intr-o masura mai mica.

Cipri
26th June 2010, 17:56
CM de popice sau ce ? :happy :happy?
Si cel de fotbal si cel de popice :lol::lol::lol:

Denis
27th June 2010, 11:38
Pai acum 8 ani, a fost o singura echipa din Europa in semifinale si 2 din Asia, daca e sa fim corecti dpdv strict geografic:D Eu zic ca o sa se respecte regula, si anume ca nicio echipa europeana nu a castigat vreun turneu mondial in afara Europei

Decat Olanda, :D pe 11 iulie 2010.:D

JJ
27th June 2010, 12:11
Neah, Deutschland. :D

Grinco
27th June 2010, 13:33
Decat Olanda, :D pe 11 iulie 2010.:D
De aia se poate spune ca joaca intr-un fel acasa:D

White Shadow
27th June 2010, 13:37
degeaba domina....

vom avea parte de o finala europeana...

Cipri
27th June 2010, 13:38
Cumva Portugalia - Anglia ?:D :lol:

White Shadow
27th June 2010, 14:10
nu e posibil deoarece in cel mai fericit caz pentru mine....vor putea juca doar in semifinale...

germania/anglia/argentina/mexic/spania/portugalia/japonia/paraguay VERSUS olanda/slovacia/brazilia/chile/uruguay/coreea de sud/sua/ghana

cam greu.....dar eu ii vad pe olandezi capabili sa ajunga pana in finala....sa vedem....

newcool
27th June 2010, 14:51
Ca sa fie si mai frumos, intr-o competitie in care domina sud americanii, o sa castige o echipa europeana. Anglia sau Olanda. Asta asa ca sa sparga si traditia care spune ca in afara Europei echipele Batranului Continent nu castiga Cupa Mondiala.

Lordul
27th June 2010, 20:59
Anglia a iesit din joc......

se pregateste Olanda

TeBat
27th June 2010, 21:18
Intr-adevar, sud-americanii dau impresia de dominare autoritara pana acum. Totusi, eu cred (si sper) ca va castiga o echipa europeana. Care? Nu stiu!

Cipri
27th June 2010, 22:54
E simplu : Spania sau Germania :)

Catalanul
27th June 2010, 23:34
Interesant drumul spre titlul de campioana mondiala pe care il poate avea Germania: Anglia, Argentina, Spania si Brazilia :D

Ferdininho
27th June 2010, 23:45
nu e posibil deoarece in cel mai fericit caz pentru mine....vor putea juca doar in semifinale...

germania/anglia/argentina/mexic/spania/portugalia/japonia/paraguay VERSUS olanda/slovacia/brazilia/chile/uruguay/coreea de sud/sua/ghana

cam greu.....dar eu ii vad pe olandezi capabili sa ajunga pana in finala....sa vedem....

Argentina-Olanda, asa am votat si eu...and the winner is Argentina :D


Intr-adevar, sud-americanii dau impresia de dominare autoritara pana acum. Totusi, eu cred (si sper) ca va castiga o echipa europeana.

Eu sper ca nu.....

TheIceMan
28th June 2010, 01:02
Interesant drumul spre titlul de campioana mondiala pe care il poate avea Germania: Anglia, Argentina, Spania si Brazilia :D

Cu o adevarta campioana mondiala va fi ! :)

A.k.a
28th June 2010, 08:03
Eu speram sa castige o echipa din Asia sau Africa. Cu Ghana si Japonia singurele reprezentante e imposibil.

Lordul
28th June 2010, 12:00
Brazilia castiga

Leo
28th June 2010, 12:27
Toate semifinalistele vor fi sudamericane. Uruguay, Brazilia, Argentina, Paraguay.

Ferdininho
28th June 2010, 13:55
Toate semifinalistele vor fi sudamericane. Uruguay, Brazilia, Argentina, Paraguay.

Paraguay nu cred ca va fi dar cu restul asa cred si eu.

Urmuz
28th June 2010, 15:33
In ciuda conjucturii nefavorabile (echipele europene au fost eliminate pe capete) si a istoriei (nicio echipa europeana nu a castigat CM in afara continentului), cred ca o echipa din Europa va triumfa. Si mai cred ca aceasta echipa europeana va castiga pentru prima data...Olanda sau Spania.

Sifodias
3rd July 2010, 19:11
Toate semifinalistele vor fi sudamericane. Uruguay, Brazilia, Argentina, Paraguay.

Sunt mari sanse sa nu fie decat una!Ca de obicei,aparentele inseala!Iata ca America de Sud ramane in competitie doar cu Uruguay si cu putine sanse de a castiga trofeul.Europa demonstreza ca ramane totusi continentul dominant in fotbal...

Oaia Dolly
3rd July 2010, 19:18
HAHAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAHHAHA HHA!!!!

EUROPA EUROPA EUROPA EUROPA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!




Fara bara lui Gyan marii sud americani ramaneau pe bara. maradona can kiss Mueller s ASSSSSS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

dede
3rd July 2010, 19:23
bun, vom avea finala europeana :sneaky:

TeBat
3rd July 2010, 19:24
maradona can kiss Mueller s ASSSSSS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Amen to that!

4NrEU7ILPAk

Lexus.
3rd July 2010, 19:29
maradona can kiss Mueller s ASSSSSS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

And he did:ok:

Sud-americanii domina cupa mondiala!?! :happy
Va fi o finala europeana cu Germany dovedind inca o data ca e una din natiunile de top ale planetei:yeah:

zebe
3rd July 2010, 20:02
Amen to that!

4NrEU7ILPAk

Ce bou...

YoNuTzz
3rd July 2010, 20:09
in 2006 : 4/4 echipe europene in semifinale : italia, franta, germania, portugalia
in 2010 : 3/4 echipe europene in semifinale : olanda, germania, spania

delaparis
3rd July 2010, 20:14
Spania ? :D

Ferdininho
3rd July 2010, 20:42
Ar fi nedrept ca o echipa europeana sa castige editia asta. Sper sa nu se califice "muchichioshii" .

Lexus.
3rd July 2010, 20:44
Ar fi nedrept ca o echipa europeana sa castige editia asta. Sper sa nu se califice "muchichioshii" .

De ce ar fi nedrept? Ce este wrong cu Holland sau Germany?

Sorin Blaj
3rd July 2010, 20:46
Or fi dominat-o pana in optimi, dar s-a cam terminat in sferturi.

Ferdininho
3rd July 2010, 21:13
De ce ar fi nedrept? Ce este wrong cu Holland sau Germany?

Cu Holland nimic cu Germany ar fi ceva pe la meciul cu Anglia dar na si aia is tot heuropeni......sper sa faca Paraguay dreptate.

dextercioby
3rd July 2010, 21:18
Poate o domina la frumusete cu Larissaaaaaaaa. :ok:

Lexus.
3rd July 2010, 21:30
Cu Holland nimic cu Germany ar fi ceva pe la meciul cu Anglia dar na si aia is tot heuropeni......sper sa faca Paraguay dreptate.
Daca te referi la golul Angliei...este clar ca aia a fost o nedreptate, faptul ca nu a fost validat. Dar nu sunt convins ca daca egalau la 2-2 ar fi reusit sa castige meciul la final...poate da, poate nu...oricum, nemtii nu au furat meciul ala, l-au castigat corect, arbitrul a fost imbecil sau chior (mai degraba imbecil) nu e vina nemtilor ca a fost eroarea aia...in afara de cazul ca cineva suspecteaza ca a fost blat cu arbitrii:D

Sud-americanii au "rupt gura targului in grupe" (desi daca ma gandesc la meciul Brazilia-Norh Korea...:rolleyes:) dar cand au dat de greu au iesit pe usa din dos (Brazilia, Argentina) sau s-au califica pe usa din dos (uruguay)

Ferdininho
3rd July 2010, 22:57
Daca te referi la golul Angliei...este clar ca aia a fost o nedreptate, faptul ca nu a fost validat. Dar nu sunt convins ca daca egalau la 2-2 ar fi reusit sa castige meciul la final...poate da, poate nu...oricum, nemtii nu au furat meciul ala, l-au castigat corect, arbitrul a fost imbecil sau chior (mai degraba imbecil) nu e vina nemtilor ca a fost eroarea aia...in afara de cazul ca cineva suspecteaza ca a fost blat cu arbitrii:D

Sud-americanii au "rupt gura targului in grupe" (desi daca ma gandesc la meciul Brazilia-Norh Korea...:rolleyes:) dar cand au dat de greu au iesit pe usa din dos (Brazilia, Argentina) sau s-au califica pe usa din dos (uruguay)

Cam ai dreptate....sa vedem ce o mai fi mai departe...dar sincer nu-mi doresc o campioana europeana...dar asta are mai putina importanta (nu am pariat nimic).

White Shadow
3rd July 2010, 23:31
degeaba domina....

vom avea parte de o finala europeana...

:yeah::yeah::yeah::yeah::yeah:

Ferdininho
3rd July 2010, 23:39
:yeah::yeah::yeah::yeah::yeah:

Nu zi inca hop pana..............pe 11 iulie.

rob_din
3rd July 2010, 23:53
In meciurile directe eliminatorii Europa a maturat pe jos cu America de Sud

delaparis
3rd July 2010, 23:59
Speram in finala inedita Brazilia - Argentina ...

Acum e clar ca Europa are antrenori superiori, tactica superioara, structuri administrative superioare ... deci cu talent inferior ajung la rezultate superioare

Lexus.
4th July 2010, 00:00
Cam ai dreptate....sa vedem ce o mai fi mai departe...dar sincer nu-mi doresc o campioana europeana...dar asta are mai putina importanta (nu am pariat nimic).
Cam putin probabil sa ti se implineasca dorinta...75% sanse, matematic, sa fie o campioana europeana, si considerand valoarea Uruguayului cred ca procentul este mult mai mare....dupa parerea mea, valoric, Uruguayul este sub Olanda, Spania sau Germania, la "bulan" stau bine dar cand ajungi sa te lupti cu aia mari (nu mai e South Corea sau Ghana) bulanul nu prea mai ajuta;)

Oaia Dolly
4th July 2010, 07:58
Speram in finala inedita Brazilia - Argentina ...

Acum e clar ca Europa are antrenori superiori, tactica superioara, structuri administrative superioare ... deci cu talent inferior ajung la rezultate superioare

Un spirit superior..........Talentul lui messi e 0 fara inteligenta lui xavi sau iniesta. Iar golgeterul innascut higuain e 0 i fata calmului si preciziei lui mertezaker.

Azi a invins spiritul de lupta in fata fitelor si vuvuzelelor.

Ferko
4th July 2010, 10:57
Deocamdata Europa are 3 echipe in semifinale, America de Sud doar una si aia destul de "subtire". Eu cred ca vom avea o finala "europeana".

TeBat
4th July 2010, 11:33
Speram in finala inedita Brazilia - Argentina ...

Acum e clar ca Europa are antrenori superiori, tactica superioara, structuri administrative superioare ... deci cu talent inferior ajung la rezultate superioare

Nu stiu cum e asta cu talent inferior. Olandezii sunt cel putin la fel de talentati ca argentinienii sau brazilienii. Spaniolii la fel, iar nemtii au inceput sa stie si cu mingea pe langa disciplina proverbiala.


Un spirit superior..........Talentul lui messi e 0 fara inteligenta lui xavi sau iniesta. Iar golgeterul innascut higuain e 0 i fata calmului si preciziei lui mertezaker.

Azi a invins spiritul de lupta in fata fitelor si vuvuzelelor.

Foarte frumos spus. :ok:

delaparis
4th July 2010, 11:56
Nu stiu cum e asta cu talent inferior. Olandezii sunt cel putin la fel de talentati ca argentinienii sau brazilienii. Spaniolii la fel, iar nemtii au inceput sa stie si cu mingea pe langa disciplina proverbiala.

Tu te referi la tehnica individuala. Da, olandezii sunt tehnici, spaniolii idem, chiar si nemtii etc ...
Eu vorbeam de jucatori exceptionali, gen Messi la Argentina, Kaka la brazilieni, Forlan la Uruguay.
Si ca sa fiu precis, si romanii sunt tehnici dar nu toti sunt Hagi.

Sir. Eko
4th July 2010, 14:09
Eu vorbeam de jucatori exceptionali, gen Messi la Argentina, Kaka la brazilieni, Forlan la Uruguay.
Si ca sa fiu precis, si romanii sunt tehnici dar nu toti sunt Hagi.

Doar eu vad ca de la finala CL 2007 incoace Kaka s-a transformat dintr-un jucator exceleptional intr-un jucat mediocru?

Catalanul
4th July 2010, 14:10
nu esti singurul :ok:

Sir. Eko
4th July 2010, 14:15
nu esti singurul :ok:

Asa :D ,in semifinala cu Man United a fost :groggy: fantastic....trece pe langa oameni ca nebunu :D ...avea viteza ,pace ,suturi...dar acum...

Doar Real putea sa dea atatea bani pentru el...jur,singurul club din lume cat au dat pe el ?,parca niste cimpanzei conduc clubu ala....au niste butoane acolo si apasa la nimereala
:D .

TeBat
4th July 2010, 15:09
Tu te referi la tehnica individuala. Da, olandezii sunt tehnici, spaniolii idem, chiar si nemtii etc ...
Eu vorbeam de jucatori exceptionali, gen Messi la Argentina, Kaka la brazilieni, Forlan la Uruguay.
Si ca sa fiu precis, si romanii sunt tehnici dar nu toti sunt Hagi.

Aici poate interveni si subiectivismul. :)

De pilda Sneider, Robben, Villa, Schweinsteiger, etc. pot fi considerati "jucatori exceptionali".

TeBat
6th July 2010, 23:27
Se poate inchide. :D

Sir. Eko
6th July 2010, 23:34
Se poate inchide. :D

Sau editat :D .Sud americanii au dominat pentru o perioada scurta cupa mondiala! :P

Lexus.
6th July 2010, 23:35
Sudamericanii au dominat CM la fazele inferioare (desi daca ma gandesc la Brazilia-North Korea...:rolleyes:) dar cand au dat de adversari adevarati au disparut una cate una.

Finala europeana si mai mult, cred ca locul 3 va fi tot al unei echipe europene...Spania:D

pinki
7th July 2010, 00:56
Doar eu vad ca de la finala CL 2007 incoace Kaka s-a transformat dintr-un jucator exceleptional intr-un jucat mediocru?

:ok::ok: nope



cat despre echipele sud-americane, cred ca le lipseste un pic de "civilizatie", sa alerge si ei pe teren mai organizat, sa nu se mai precipite, sa nu se creada castigatori la 1-0 in prima repriza... etc :D

Cipri
12th July 2010, 00:24
Dupa jocul prestat pana acum , dupa parerea mea Spania ( chiar daca a pierdut meciul de debut ) trebuie sa ia lejer CM :D
:yes::yes::yes:

Lexus.
12th July 2010, 02:15
Concluzia finala:

1. Spania (Europa)
2. Olanda (Europa)
3. Germania (Europa)

Clar trebuie schimbat titlul thread-ului:D

Drator
5th August 2010, 15:48
Sud-americanii domina iar Europenii castiga :))

Alex Dima
5th August 2010, 20:58
"Sud-americanii domina iar Europenii castiga" - trebuia sa castige si o echipa europeana pe alt continent. :P

Adrian81
5th August 2010, 21:00
http://www.erepublik.com/en/referrer/Glofindel