PDA

View Full Version : US Open Golf



Dorin
20th June 2010, 09:06
Pe terenul superb de la Pebble Beach se desfasoara unul din cele 4 mari turnee ale anului. Ca de obicei preparat sa fie extrem de dificil , ruff mare, greenuri dificle cu plasarea steagului si mai grea, vremea capricioasa, etc...
Scoruri extrem de mari cand doar trei jucatori sint sub par! Tiger are in ziua a treia un parcurs fantastic si obtine 66 (par 71). Locul 3. Deocamdata.Mikelson a avut sansa sa devina lider in clasamentul general mondial dar se pare ca a ramas doar cu sansa.... www.usopen.com

paddyslam
20th June 2010, 10:01
http://www.youtube.com/watch?v=_yFKRzvmYG0

...what a cracker!

dumy84
20th June 2010, 14:10
Woods la 5 lovituri in spatele lui Johnson. Cu inca o runda finala de 66 sau chiar mai bine, Tiger poate castiga turneul. Se anunta un final senzational. Nu trebuie ratata runda finala.

corina_jga
20th June 2010, 15:44
Am urmarit cele 3 zile pana acum si mi se pare ca terenul este deosebit de dificil fata de alte dati. Cel putin in zona grren-urilor, suprafata este extrem de inegala, ceea ce face ca mingea sa fie naravasa. Putts care pareau sigure s-au dovedit a fi dificile, iar putts despre care spuneam ca nu intra in veci, gaseau un breack de 90 grade in ultimele 20 cm si intrau (exempu unul din birdie-urile lui Johnson).
E o competitie interesanta in care ultimul cuvant nu s-a spus inca. Nu stiu cum va fi configuratia terenului pentru ultima runda (pozitia steagului) dar la cupa 14, mai greu decat a fost pana acum nu poate fi. Poulter si Choi in a doua zi parca au terminat cu 8 acolo si nu au fost singurii care au avut peste par.
Tiger daca resuseste sa se relaxeze un pic, poate ramane intre primii 3 asa cum a terminat ieri. Nu cred ca poate castiga, joaca destul de inegal in ultima vreme si are probleme in recuperare. Eu, una, nu mi-l aduc aminte cu mai mult de +3 inainte de operatie. Cred ca presiunea este prea mare pentru el si inca nu a gasit echilibrul intre viata privata, cea publica si cea profesionala. Cand ai facut o greseala si cand media din toata lumea te haituieste asa cum stie sa o faca, e greu sa depasesti stadiul mental de cartita in care ai vrea sa fii: sa stai cuminte in tunelul tau pana trece furtuna.

paddyslam
21st June 2010, 10:42
Dupa o zi de 'crackers' sambata, a urmat una de 'stinkers' duminica...

Anyway, the right man won in the end, as far as I'm concerned...:)

Copilaria si golful in zona Portrush cred ca a contribuit pana la urma la succesul lui G-Mac (Royal Portrush GC seamana din multe puncte de vedere cu Pebble Beach - mai putin the sunshine- http://www.royalportrushgolfclub.com/ )...

corina_jga
21st June 2010, 11:39
E ceva sa castigi ca pro un turneu avand even par... Eu nu am vazut asta niciodata si daca este cazul, atunci asta spune mult despre Pebble Beach si despre conditiile de joc in cele 4 zile. McDowell a meritat sa castige desi as fi vazut si pe Els in stare de isprava cu pricina. Crud pentru Els si Mickelson a fost a treia lovitura la cupa 14, cand mingile au avut initiativa proprie si au parasit green-ul... Expresia lui Els urmarind mingea este antologica. De fapt, daca e sa ia cineva toate reactiile jucatorilor de pe Green, poate face un sumar a ceea ce a fost acolo ca atmosfera: concentrare, incrancenare, disperare, nedumerire, dezamagire, surpriza, fericirea unui cadou neasteptat...
Johnson a avut ieri cel mai mare flop din ultimii ani in PGA Tour. Sa inceapa ziua leader cu -2 si sa o termine cu +5 doare.
Toate bune pana la urmatorul turneu.

dumy84
21st June 2010, 14:44
Johnson a avut chiar trei lovituri in fata lui McDowell la inceput, dar dupa primele patru cupe ajunsese pe Even Par. A mers din rau in mai rau. Cat despre Woods, o dezamagire din punctul mecu de vedere. Este inca departe de forma care l-a facut cel mai bun jucator din lume.

paddyslam
22nd June 2010, 15:05
http://www.independent.ie/sport/golf/america-falls-for-ulsters-unlikely-hero-2229685.html

http://www.nbc.com/the-tonight-show/video/graeme-mcdowell/1235151/

Nice, cool guy...