PDA

View Full Version : Ati votat?



andreiush
28th November 2004, 10:20
Ati votat? Pe cine?
Daca n-ati votat mergeti sa votati si haideti sa discutam aici despre alegeri.

Dorin
28th November 2004, 11:17
Ce-ar fi sa faci o votare cu cei 12 sau macar cu favoritii aici pe pagina. Ar fi interesant sa vedem cum gandim politic cei de pe acest forum.Si cei cu alta cetatenie decit romana pot vota ca doar toti sintem romani pentru totdeauna! :yeah: Dorin

Gabriel
28th November 2004, 11:43
Am fost si am votat in jurul orelor 10.
Cu Basescu si cu aliantza DA...Dreptate si Adevar.
(am votat la fosta mea scoala...unde am urmat clasele I-VIII :D )

Sergio
28th November 2004, 11:44
Mai este un thread cu cei 12, nu cred ca mai are rost inca unul. Eu chiar acum ma duc sa votez. Cu cine, va zic mai tarziu. :D

grig_jr
28th November 2004, 11:47
stati fratilor ca numa ce m-am trezit . vreau sa papa si apoi mai vad io cand ma tarasc pana la sectie sa votez (e cam la 2 minute de mine ):P

Gabriel
28th November 2004, 11:52
Forza Timisoara ! Voi si Ardealu sa mai ridicati tzara asta...
Oricum..nici Bucurestiul n-o sa dezamageasca. Sper.

fia
28th November 2004, 13:11
Am votat ;)

miril
28th November 2004, 13:16
PNTCD-ul, din convingere si pe Basescu, din necesitate.

Catalanul
28th November 2004, 13:17
si aici se voteaza (in centru) dar din pacate eu pana peste 4 ani nu pot sa votez :D
oricum daca ar fi fost sa votez l-as fi ales pe Basescu :)

grig_jr
28th November 2004, 13:31
@fia: good boy !

Edgar
28th November 2004, 14:46
Am votat pentru niste candiDAti. :d

andreiush
28th November 2004, 15:37
Nimeni pe bombonel pana acuma :D

josephine
28th November 2004, 15:41
este voie sa se dea sondaje inaintea inchiderii urnelor?

uti2102
28th November 2004, 15:44
Nu nu e voie.
Dar este voie sa se dea date despre prezentza la urne. Pana la ora 14:00 prezentza a fost de 27.18 % (cu 0.07% mai putzin decat in 2000). Desigur ca timishorenii shi bucureshtenii sunt cei mai leneshi, cu doar 20%. :o:
Deci mergem pe o prezentza la vot ca shi acum 4 ani, in jur de 45-50 %.

Gabriel
28th November 2004, 15:49
Bucurestenii si timisorenii...sunt cei mai lenesi....si pe urma ne plangem de ce nu iese cine vrem noi. Pai...pentru ca sunt harnici moldovenii si oltenii :D
Si pensionarii :degete:

josephine
28th November 2004, 15:56
copii,... eu am fost la sectia de votare din comlexul studentesc timisoara si am stat la o coada imensa. noroc ca aveau un sistem destul de bun si mergea repede. oricum, lume o gramada la vot in complex. inca nu imi dau seama daca e un lucru bun sau nu ! sunt foarte curioasa cum o sa iasa statisticile pe complex.

tzin minte ca in 2000 pe complexul din timi iesise vadim cel mai bine. noroc cu studentii, huh ?! :P

bog_tom
28th November 2004, 18:27
inca nu am votat... abia la ora 13 (20 ora Romaniei) ocazie cu care facem si un forum meeting al loteristilor romani din NY ... m-am pus pe treaba :ok:

PS. si ce mai ploua afara ... :headbang:

Gothika
28th November 2004, 20:18
3 x D.A. :ok:

Edgar
28th November 2004, 20:28
Bucurestenii si timisorenii...sunt cei mai lenesi....si pe urma ne plangem de ce nu iese cine vrem noi. Pai...pentru ca sunt harnici moldovenii si oltenii :D
Si pensionarii :degete:

De fapt, muntenii sunt cei mai harnici: Ilfov, Teleorman si Dambovita.

Gabriel
28th November 2004, 20:54
Edgar...tu ai votat bine cu cine ai votat...dar restul Moldovei ?

Hai ca mai e putin. Ma duc sa ma uit la televizor. Din ce am inteles de la OTV...se pare ca ..... :ok:

ieppy
28th November 2004, 20:56
Coada de coada aici la Viena. Toata ziua a fost asa. se astepta cam 2 ore. noroc ca am vazut 2 prietene in fata si m-am bagat la ele acolo. Vorba aia, intre 2 nu te ploua. :D A, am si votat. :D

fia
28th November 2004, 21:05
AUOALEU, prosti e romanii :( :mad:

xBaSs
28th November 2004, 21:09
tot bombonel cu satra lui iasa....eu nu am cum vota ca nus in tara...dar oricum votam cu basescu

Gabriel
28th November 2004, 21:16
daca ceea ce am vazut acum in sondaje e adevarat...inseamna ca poporul roman e un popor de *******i si isi merita soarta.

uti2102
28th November 2004, 21:16
Ce-avetzi mah pesimishtilor ?! E 40% la 35% !!! /hello
Fatza de 2000 e mult mai bine !!!
La preshedintzie se poate orice !!! Sa speram ca cei care au votat cu Vadim sau Bela vor vota cu Base !!!

Sergio
28th November 2004, 21:29
Iarasi zona rurala decide... :headbang:
Ce bine ar fi sa se voteze doar prin internet. :D

andreiush
28th November 2004, 21:46
Acum intrebarea este: cu cine vor vota cei care l-au votat pe vadim?

Edgar
28th November 2004, 22:01
Nu ma pricep prea mult la politica, dar aritmetica imi spune ca PSD+PUR au putin peste 40%, PRM are putin peste 10%. Daca le adunam obtinem peste 50%. Deci tot baietii in albastru vor fi acolo sus. :headbang: Sper sa vina mai multi la vot in turul 2 si sa voteze cu Basescu.
Cam atat. Ma abtin de la comentarii legate de cei care au votat pentru PSD+PUR, nu de alta, dar nu vreau sa fiu banat. :no:

andreiush
28th November 2004, 22:08
Da poate pesedeu se aliaza cu ungurii..ca asa au zis astia de la udmr..ca ei sunt cu cine iese primu. Si-atunci prm nu se mai aliaza cu pds pentru ca n-au cum. Asa s-ar putea ca albastrii sa n-aiba 50%

ilenuta
28th November 2004, 22:11
Romanii l-au votat pe mostenitorul lui nea nelu, tatucul natiunii. :no:
Basescu conduce la categoria sub 35 de ani. Asa ca am o bila neagra pt. tinerii dezamagiti care refuza sa voteze. Ce rezolvati stand acasa? Ii lasam pe batrani sa decida, ca ei merg in pas vioi la vot.
Si la electorat cu studii superioare: Basescu 53%, Nastase 28% :o: Rezulta cum a iesit Nastase.
Sansa noastra e ca oricum vom fi trasi in UE in anii urmatori. Vom mai vedea.

LUTU
28th November 2004, 22:38
Si daca ramuri bat in geam, si tu-l votezi pe BOMBO, imi bag picioru-n el de neam si emigrez in CONGO! :ciocan:

ninimihca
28th November 2004, 22:41
sa va fie rusine.
nu va-ti saturat de rau???????
asa e ,curve mai mari ca romani nu exista.
mie rusine ca mi-am pastrat cetatenia si cred ca voi renunta la ea.
si mai aveti tupeu dupa aia sa va plingeti, cind votul a fost in mina voastra.
am stat 1 1/2 de ora sa votez la consulat si cinste romanilor de aici care au venit sa voteze.
am ajuns sa-mi fie scirba de tara in care m-am nascutsi copiilor mei nu mai am ce sa le explic ce sa petrece acolo.SA VA FIE RUSINE

uti2102
28th November 2004, 22:56
Pentru cel de mai sus .... tu nu eshti roman ?! SA-TZI FIE SHI TZIE RUSHINE !!!

Nu mai vorbitzi prostii...PRM-ul nu va face aliantza cu nimeni. O sa fie un echilibru nemaintalnit in parlament shi guvern. Micile mari avantaje vor fi obtzinute dupa turul 2 la preshedentzie, in functzie de cine va ieshi preshedinte.
Sa speram ca oamenii vor veni la vot shi il vor taxa pe Bombonel.

andreiush
28th November 2004, 23:00
Bai da bucurestenii...de care se credea ca il vor vota pe basescu...nu prea au iesit la vot. De ce? Doar 51% :o:

miril
28th November 2004, 23:44
PSD-ul nu poate face guvern majoritar fara PRM si deci adio UE in 2007, etc, etc. Daca iese Basescu presedinte si PSD-ul va guverna minoritar, atunci, cred ca vom avea alegeri anticipate cam la anu pe vremea asta. Asta ne mai trebuia. Dar dupa cum voteaza romanul...

tanita
29th November 2004, 00:36
deziluzie... :rosu:
GT

dlgicu
29th November 2004, 01:32
Am votat si eu, dar oricum nu conteaza cu cine.
Mai important e ca romanii au votat in proportie de aproximativ 90% (9 din 10!!!) fie cu hotii de la PSD, fie cu parsivii de la PD, fie cu curvele PNL, fie cu spitalul de nebuni PRM; daca mai tinem cont ca restul erau in principal maghiari, astazi practic s-a dat un vot de incredere parlamentului din ultimii 4 ani. Adevarata alternanta la putere nu este in nici un caz stanga bandita cu stanga moderata + dreapta profitoare.
Sunt de aceeasi parere cu Pacala, pentru mine nu exista decat diferente de nuanta intre Bombo, Base si Vadim, respectiv intre partidele din spatele lor.
Sa ne traiasca alesii frati romani, in ce ma priveste ati votat sa mai stau cel putin inca 4 ani pe afara.

viorel 31
29th November 2004, 08:55
Da am fost la vot acolo unde trebuia sa mearga toata lumea ca sa putem schimba ceva..in bine. Spre uimirea unora am votat de 3 x D.A. impreuna cu toata familia. Rezultatele partiale ca urmare a sondajelor ne arata la o analiza mai profunda urmatoarele in opinia mea - aici fac o comparatie cu alegerile din 2000 - : PSD a castigat mai multe locuri in parlament decat acum 4 ani; Alianta a crescut la 35% si toate acestea in pofida PRM care a pierdut 15% din voturile de acum 4 ani; alt partid care intra mereu in parlament este UDMR care-si pastreaza electoratul. Deci parlamentul isi pastreaza aceleasi partide numai nr parlamentarilor de diferite coloraturi sa schimbat. Cat despre viitoarea guvernare depinde f mult de castigatorul alegerilor prezidentiale. Presedintele numeste primul ministru si PSD poate face un viitor guvern intr-o alianta cu UDMR, beneficiind si de locuri care revin acestora din redistribuirea celor 6-7% castigate de celelalte partide care nu au intrat in parlament. Deci daca Nastase castiga alegerile prezidentiale este sigur ca vom avea un nou guvern PSD. Daca Basescu castiga alegerile, Alianta D.A. poate sa incerce o alianta cu acelasi UDMR si sa faca un guvern minoritar pt ca ei nu cred sa ajunga indiferent de calcule la 50%. Idiferent ce se va intampla NICI PSD+PUR SI NICI A.D.A. NU VA FACE O ALIANTA CU PRM lucru f bun in opinia mea. Cam atat am avut de spus.Si inca ceva: Romani, mergeti la vot pe 12 dec si alegeti omul potrivit!

notthespoon
29th November 2004, 09:18
am votat da.
totul se petrece conform aşteptărilor mele, şi nu ştiu ce să fac... să fiu ok că mă aşteptam, sau să mă enervez iar pentru ce ne aşteaptă.
mă cam enervează (mă enervez deci exist, vorba unui clasic încă în viaţă :) ) îndemnurile la ruşine exprimate de cineva mai sus. părerea mea: lasă-ţi copiii să nu ştie nimic, nu le spune nimic, pentru că ţi-e scârbă. o altă identitate naţională le-ar fi de folos... ?
sigur că şi pentru noi e frustrant ce se întâmplă. dar trăim în ţara asta (eu şi pentru următorii 4 ani, probabil), şi unii dintre noi cred că mai sunt lucruri de făcut, şi pot fi făcute. şi facem cum putem.
în fine, ideea e că pe 12 şansele să se schimbe ceva nu-s foarte mari. dar există, şi-atunci eu unul o să încerc iar.

rasheedkpenny
29th November 2004, 10:56
Am votat... cum era normal! In caz ca va intrebati... DA, o sa votez si la turul 2!

Vietnam
29th November 2004, 11:11
DA am votat. Din pacate ieri nu am putut vota decat o data...ca daca votam de 1 milion de ori iesea cine vroiam eu si cu majoritate absoluta. Eu ii injur pe aia 40% din nesimtitii care nu au venit la vot pe diverse motive de lene, incapacitate de gindire sau de a constientiza ce inseamna acest vot din 2004.
Romanului ii place sa-si planga de mila dar sa fie al dracului daca face ceva sa iasa din *****! iar o sa injure coruptia , dezorganizarea, nesimtirea guvernantilor si tot degeaba ..o sa ramina cu datul din buze. Isi merita soarta !!!
Singura mea bucurie este ca PRm-ul are 12% si nimeni nu o sa-i bage in seama. Vadim asta ar trebui sa moara sau sa iasa din politica ca sa poti colabora cu PRM-ul. Iar daca iese Vadim din politica, PRM-ul o sa se dizolve! Cum s-a intimplat si cu Vatra Romaneasca. Si cred ca o sa apara PNG cu pacaliciul ala de Becali...din lac in put! Lui Vadim macar ii mergea mintea chiar daca este sarit de pe fix....La Becali nu reusesc sa vad nimic bun decat banii pe care-i baga in Steaua ca sa ajunga prin cupele europene.
Hai sa vedem acum un bilci care v-a tine pe putin doua saptamini!

grig_jr
29th November 2004, 11:12
pds+udmr vor avea peste 51% dupa redistribuire. iata guvernul !!

gicu
29th November 2004, 11:24
Se pare ca sunt singurul care recunoaste ca n-a votat. Din motive mai mult sau mai putin obiective am renuntat la vot. Nu sunt de acord cu cei ce declara ca "romanii sunt prosti". Nu, se pare ca cei ce-au votat impotriva schimbarii sunt multumiti. Pacat...totusi :(

grig_jr
29th November 2004, 11:31
Nu sunt de acord cu cei ce declara ca "romanii sunt prosti". (
ai si argumente?

uti2102
29th November 2004, 11:41
Dupa cum arata rezultatele partziale este foarte putzin probabil ca vreo aliantza sa faca 51%. Poate doar PSD+PUR + PRM, dar putzin probabil.
Fitzi optimishti, nu renuntzatzi ! Mai bine de-atat nu se putea ! Doar nu credeatzi ca ia Base din primul tur ?! :)

Gabriel
29th November 2004, 13:06
In Bucuresti....Basescu 48 % si Bombonel 33 % !

Dupa cum am zis....capitala nu avea cum sa dezamageasca ! Bravo Bucuresti !

gicu
29th November 2004, 13:11
ai si argumente?
Faptul ca un coleg, cunoscut, etc. voteaza cu PSD-ul asta nu inseamna ca-i prost. Poate inconstient, dar prostia nu se masoara prin vot politic. De-aia am zis, poate cei ce-au votat pt. comunisti sunt multumiti de sistem. Este alegerea lor, putem sa nu fim de acord dar nu sa-i facem prosti.

uti2102
29th November 2004, 13:17
Gicu. E vot din interes sau pur shi simplu din impertinentza. Am vreo 3-4 prieteni care sunt partizani ai PSD-ului; cand incerc sa port o discutzie cu ei shi sa le aflu argumentele, explicandu-le totodata cine sunt favoritzii lor (cei care au adus minerii in Bucureshti, cei care l-au dat afara din tzara pe Rege, cei care au furat pe rupte etc.) nu ajung la nici o concluzie. Decat aceea ca ei nu citesc presa shi nu vor sa vada realitatea de zi cu zi. O tzin pe a lor, cu Bombonel, PSD shi manelele. Asta-i crudul adevar. Proshti nu sunt, doar refuza sa vada ce e evident. Asta cum se cheama ?! :mda:

miril
29th November 2004, 13:25
Inconstienta pe spinarea altora.

gicu
29th November 2004, 13:29
exact :(

Alpopa, logic ca votul este din interes. Toti avem un interes...al lor a fost sa-i vada tot p-astia.

Utilizator
29th November 2004, 13:30
Am votat si eu, dar oricum nu conteaza cu cine.
Mai important e ca romanii au votat in proportie de aproximativ 90% (9 din 10!!!) fie cu hotii de la PSD, fie cu parsivii de la PD, fie cu curvele PNL, fie cu spitalul de nebuni PRM; daca mai tinem cont ca restul erau in principal maghiari, astazi practic s-a dat un vot de incredere parlamentului din ultimii 4 ani. Adevarata alternanta la putere nu este in nici un caz stanga bandita cu stanga moderata + dreapta profitoare.
Sunt de aceeasi parere cu Pacala, pentru mine nu exista decat diferente de nuanta intre Bombo, Base si Vadim, respectiv intre partidele din spatele lor.
Sa ne traiasca alesii frati romani, in ce ma priveste ati votat sa mai stau cel putin inca 4 ani pe afara.


Si eu sunt exact de aceeasi parere cu voi, dar la urma-urmei ce alte optiuni mai avem?
E adevarat ca ar trebui sa incepem sa reactionam si ca societate civila, asteptama prea mult sa vina cineva providential si sa ne rezolve problemele.
Daca am asigura feedbackul atunci am deveni o societate cu adevarat democratica. Pana atunci asteptam minuni si avem deziluzii mari cand ele nu vin.

Vadim
29th November 2004, 13:37
Ultras, cu cine voteaza PRM-ul in turul 2 la prezidentiale?

fia
29th November 2004, 13:44
Se deseneaza o casuta speciala in care se scrie Vadim, si voteaza cu tine ;)

uti2102
29th November 2004, 13:46
Vrei sa spui cu cine NU VOTEAZA PRM-ul. Shi asta se shtie Vadim.

Vietnam
29th November 2004, 14:30
Pai Vadim ca si PRM are 12-13% din voturi. In mod normal ce zice Vadim turma va vota, si eu cred ca Rudotel va vota cu Bombonel. Sa zicem ca 4 % or sa voteze cu El Comandante restul cu Bombonica. Asta inseamna 41% + 8-9% =50% pentru bolsevic. Cum va iesi din nou Iliescu la scena deschisa ca sa-l sprijine pe Bombonel ( ce conteaza Constitutia tarii pentru un comunist ramolit?) or sa stranga astia voturi suficente ca sa fie ales Bomboana de pe coliva Romaniei :headbang: . Poate cei 40% care nu au venit la vot o sa-si miste fundul de acasa. Dar cred ca la turul II nici astia care au fost acum nu mai vin.
:) Dar .... hmmm .... turul II este in doua saptamini ? :rolleyes: Pe 12 decembrie .....
Cum este in apropierea Craciunului , poate ca le trece prin cap romanilor o idee mareata si sacrifica "porcul" conform obiceiului stramosc :D . Si asta se poate indopa cu ardei iute! :evil: Vedel-as pe un platou cu maru' in gura iar pe El Comandante cu furculita si cu cutitul pregatindu-se sa-l transeze! :D

ilenuta
29th November 2004, 14:48
Felicitari tuturor celor din strainatate care au stat la cozi sa voteze, chiar si pe vreme proasta, dupa cum am auzit. Din pacate aici la noi, cu sectia la 2 pasi si fara nici o aglomeratie, foarte multi au preferat sa stea acasa :(

La rezultatele partiale, au inceput sa soseasca voturile de la sate, asa ca diferenta intre PSD si DA creste. Conducatori alesi de tarani si de cei fara studii... :headbang:

Sorin Blaj
29th November 2004, 16:37
Are dreptate Gabriel. Acesta este motivul pentru care avem aceste rezultate ale alegerilor. Apropo, eu am fost la vot si am votat DA, pentru un viitor mai bun.

bog_tom
29th November 2004, 16:52
Felicitari tuturor celor din strainatate care au stat la cozi sa voteze, chiar si pe vreme proasta, dupa cum am auzit. Din pacate aici la noi, cu sectia la 2 pasi si fara nici o aglomeratie, foarte multi au preferat sa stea acasa :(
DA, a fost coada la consulatul din NY (http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=168930&postcount=106) in ciuda vremii urate ....

grig_jr
29th November 2004, 17:23
si acuma vreti o medalie? :P

ilenuta
29th November 2004, 17:26
Lasa ca ii medaliaza Base :p

@bog_tom, sper ca mergeti si in turul 2 :ok:

andreiush
29th November 2004, 17:28
Si eu am stat la coada ieri pentru a vota. In ROMANIA!

bog_tom
29th November 2004, 17:28
normal ca vom merge... si fara medalii sau cani cu Ponta (http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=167667&postcount=45) :evil:

ninimihca
29th November 2004, 17:29
Imicer Scuze Dar Sub Presiunea Primului Impuls Cred Ca Am Lasat Sa Se Inteleaga Ca Este Vorba De Toata Lumea.
Nu,nu Ma Refeream Doar La Cei Care Din Nesimtire Nu Au Vrut Sa Voteze.
Inca Odata Scuze Pt. Ceilalti.
Sa Auzim De Bine In Turul 2.

bog_tom
29th November 2004, 17:30
De Ce Scrii Asa ? Si nu normal ?!?

andreiush
29th November 2004, 17:31
Sa auzim de mai multe voturi in turul 2... Eu asa cred...ca daca ar fi votat mai multa lume era Basescu primu si alianta pe primul loc. Cei mai multi care n-au votat sunt de la oras, de aceea spun asta.

grig_jr
29th November 2004, 17:32
De Ce Scrii Asa ? Si nu normal ?!?
mie mi-a fost lene (jena) sa intreb. noroc cu tine!!!! jur ca la aceeasi chesti m-am gandit si eu !! :yeah: :yeah:

Catalanul
29th November 2004, 17:32
a scris tot cu litere de tipar :D si daca scrie prea multe randuri... ii apar toate cuvintele cu majuscula la inceput :D si mie m-i s-a intamplat odata :)

bog_tom
29th November 2004, 17:33
sa inteleg ca suntem pe acelasi "fus" ? :D

grig_jr
29th November 2004, 17:40
a scris tot cu litere de tipar :D si daca scrie prea multe randuri... ii apar toate cuvintele cu majuscula la inceput :D si mie m-i s-a intamplat odata :)

sa inteleg ca io acuma scriu de mana SI ACUMA DE TIPAR !??! :happy

bog_tom: mie mi-ar place mai mult sa fiu pe fus-ul tau decat tu pe al meu ! (adica -5h gmt, nu)

bog_tom
29th November 2004, 17:42
Asa Se Pare :D

Si Cu Fusul Ai Nimerit-o :ok:

Ultras
29th November 2004, 21:36
Ultras, cu cine voteaza PRM-ul in turul 2 la prezidentiale?

Urmeaza sa se decida dupa anuntarea rezultatelor finale. Indiferent cu cine se va stabili, eu nu votez oricum "lupi de mare"...

uti2102
29th November 2004, 21:47
Bravo Ultras. Dupa tine mai bine comunishtii... :ciocan:

Ultras
29th November 2004, 21:52
Alpopa, esti prea mic ca sa cunosti, dar Nastase si Basescu sunt din aceeasi familie politica. Si nu am zis ca votez cu Nastase, am zis ca nu votez cu Basescu. Ce vrei sa mi se usuce mana...?

uti2102
29th November 2004, 21:56
Sa-ntzeleg ca nu mergi la vot ?! :mda:
Eu unul nu pot sa-l aleg pe iepurashul bunicutzei. Am scarba prea mare pentru nenorocitzii ashtia.

Ultras
29th November 2004, 21:58
De mers merg la vot, dar asta nu inseamna ca votez pe vreunul... :no:

uti2102
29th November 2004, 22:09
:happy
Nu-mi spune, scrii VADIM cu pixul pe buletin... :happy

dlgicu
29th November 2004, 23:25
Rezultatele alegerilor la sectia de votare din Boston (daca intereseaza pe cineva):

http://www.mit.edu/~romania/Events/Voting-Center-04/results.html

ilenuta
29th November 2004, 23:29
Multumim dlgicu. Oameni bine orientati...:) M-as fi asteptat la o victorie a DA, dar scorul e chiar zdrobitor.
Si taranistii pe 2... e ceva :)

andreiush
29th November 2004, 23:30
Foarte frumos. Felicitari celor din Boston. Se pare ca romanii de afara voteaza mai cu cap decat romanasii de aici...

Gothika
29th November 2004, 23:33
De mers merg la vot, dar asta nu inseamna ca votez pe vreunul... :no:
:galben: + :galben:

andreiush
29th November 2004, 23:39
= :rosu: :D

Ultras
30th November 2004, 08:57
Ati inteles perfect galben pentru fiecare, rosu pentru amandoi...

bog_tom
1st December 2004, 01:53
copii,... eu am fost la sectia de votare din comlexul studentesc timisoara si am stat la o coada imensa. noroc ca aveau un sistem destul de bun si mergea repede. oricum, lume o gramada la vot in complex. inca nu imi dau seama daca e un lucru bun sau nu ! sunt foarte curioasa cum o sa iasa statisticile pe complex.

tzin minte ca in 2000 pe complexul din timi iesise vadim cel mai bine. noroc cu studentii, huh ?! :P
Studentii au votat cu Basescu

La Timisoara, raportul de voturi dat de studenti a fost de trei la unu pentru Traian Basescu si Alianta DA, in defavoarea lui Adrian Nastase si Uniunea PSD+PUR. Aproape doua treimi dintre tinerii aflati la studii au votat pentru schimbare, fata de nici o cincime pentru partidul aflat inca la putere.

http://www.expres.ro/vest/?news_id=173094

grig_jr
1st December 2004, 10:49
si daca ati sti cata campanie si-au facu psd-ul in complex. se pare ca tot degeaba. SUPER !!!!

Utilizator
1st December 2004, 13:20
Apropo de vot:

In fata votului, un prost este egal cu un destept.
Dar doi prosti nu sunt egali cu doi destepti, pentru ca din doi destepti, unul n-o sa vina la vot, fiindca i se pare ca totul e lipsit de sens.
Trei prosti nu fac nici atata trei destepti, pentru ca din trei destepti, unul are probleme existentiale si nu vine la vot, iar altul e sigur ca o sa iasa tot aia si n-are sens sa se mai duca.
Patru prosti contra patru destepti?
Exclus: din patru destepti, unul n-are Mercedes si i se pare ca n-o sa se schimbe nimic, altul stie el cine o sa iasa, iar al treilea prefera sa adoarma la un film bun de cinemateca.
Rahat, asta e democratia: 100 de destepti n-or sa faca niciodata cat un singur prost care voteaza!

uti2102
1st December 2004, 14:44
A postat shi Bog_Tom inainte :p E crudul adevar... :D

Mihai
1st December 2004, 16:10
Normal ca in Boston s-au inregistra rezultatele acelea... Nu totii taranii (si ma refer aici la cei din provincie, nu folosesc cuvantul ca o jignire, desi...) se duc in SUA! In Moldova a iesit Bombonel cu peste 51%

uti2102
1st December 2004, 16:36
Deshi ce zici tu are un sambure de adevar, parerea mea e ca nu totzi oltenii shi moldovenii care au votat cu Bombo au facut-o din convingere. Multzi dintre cei din mediu rural habar n-au cine participa la alegeri shi voteaza directzionatzi, "cu ai noshtrii", asha cum a fost ilustrat aseara la emisiunea lui Dinescu...Shi ce era pe monitor era la o aruncatura de batz de Bucale, la Ciorogarla...Gandeshte-te ce-i pe langa Caracal sau Botoshani... :ciocan:

Mihai
1st December 2004, 16:46
Dar nu e posibil sa lasam pe cei din mediul rural care nici macar nu stiu unde pun stampisa sa decida pt noi! Sper pe 12 sa se trezeasca toti si sa mearga la vot!!! Sa nu mai rada toti de noi si sa ne faca in toate felurile.

vasile314tzurka
2nd December 2004, 09:06
nu numai oltenii si moldovenii au votat cu ady, ci si ardeleni sau munteni asa ca timisenii si bucurestenii ar fi bine sa taca daca nu si-au miscat intelighentia la urna de vot.

vasile314tzurka
2nd December 2004, 12:57
In 1645, cu un singur vot diferenta, Oliver Cromwell a preluat controlul Angliei.
In 1776, cu un singur vot diferenta, limba oficiala în America a devenit engleza, în loc de germana
In 1868, cu un singur vot diferenta, Rutherford Hayes a devenit presedintele SUA
In 1876, cu un singur vot diferenta, Franta a trecut de la monarhie la republica
In 1923, cu un singur vot diferenta, Adolph Hitler a preluat controlul Partidului Nazist si a schimbat cursul istoriei

si apropo de congo:

vasile314tzurka
2nd December 2004, 15:01
http://iesecinetrebe.com/

dlgicu
3rd December 2004, 02:13
Tot doar pentru cei interesati, imagini si video de la votarea din Boston:
http://web.mit.edu/romania/www/Pictures/Alegeri_28_Noiembrie_2004/

Legat de votul anulat pentru ca a fost facut cu o stampila dreptunghiulara care apare pe acolo :o: , autoarea s-a autodenuntat prin e-mail dupa ce a vazut fotografia:

Uitandu-ma la poze, am facut o descoperire interesanta: votul nul este al meu!
(Ok, radeti cat vreti.) M-am mirat inca de atunci sa vad ca nu scrie nimic pe stampila, dar era prima oara cand votam... deci m-am gandit, stupid me, ca asa o fi! Ceea ce e mai surprinzator este ca unul dintre organizatori mi-a inmanat acea stampila special ptr a vota, iar in cabina nu exista alta stampila (nici rotunda, nici altfel)! In plus, mi s-a parut ca persoana dinaintea mea a votat cu aceeasi stampila, deci ma mir ca a existat un singur vot nul (al meu).
Totodata as fi curioasa sa vad daca persoana in cauza - care mi-a dat stampila dreptunghiulara - va recunoaste & ne va explica ce cauta acea stampila acolo!
Existau cumva 2 tipuri de stampile in sala?? This is so weird, and I'm so disappointed! :(
-Diana
PS: At least I'll get it right next time. (Sic)

bog_tom
3rd December 2004, 04:14
In diaspora, Basescu a iesit din primul tur

Desi diaspora romaneasca numara, dupa unele date neoficiale, aproximativ 18 milioane de persoane (imposibil de verificat citi au drept de vot, probabil ca mult mai putini - e vorba atit de cei plecati inainte si dupa 1989, cit si de oamenii aflati la lucru in alte tari), la urne s-au prezentat aproximativ 30.000 de cetateni romani. De ce atit de putini? Majoritatea ne-au spus ca nu si-au putut permite sa ajunga la cele citeva sectii de votare organizate de MAE pentru ca distantele dintre localitatile lor de domicilu pina la acestea sint extrem de mari. Problema cea mare, au adaugat acestia, nu au reprezentat-o banii, ci timpul, deoarece multora serviciul nu le permite sa lipseascapentru a merge la vot. Romanii aflati peste hotare au reclamat si indolenta autoritatilor romane, respectiv organizarea defectuoasa, de catre Ministerul Afacerilor Externe, a sectiilor de votare din strainatate. Ei sustin ca au fost nevoiti sa stea la coada ore in sir pina sa ajunga in fata urnelor sau, mai mult, ca dupa acest “tratament” au fost trimisi acasa cu o ora inainte de inchiderea urnelor.

http://www.evz.ro/politica/?news_id=173220

grig_jr
3rd December 2004, 09:15
@bog_tom: ai stiut tu ce ai stiut cand te-ai stabilit la new york si nu in crestonville, alabama :P

bog_tom
3rd December 2004, 09:34
@bog_tom: ai stiut tu ce ai stiut cand te-ai stabilit la new york si nu in crestonville, alabama :P
si unde mai pui ca am votat cu PSD-ul :evil: