PDA

View Full Version : Despre echipa nationala ... II



malmö
26th November 2004, 20:37
:rosu: Noul antrenor V Piturca se va arata cu mult peste nivelul fostului selectioner, depasit de timp si urmarit pina in ultima clipa de ghinion. Din nefericire jucatorii, cei care cu-adevarat vor decide soarta meciurilor, vor dezamagi pina la urma. Cei drept, pe parcursul campaniei se vor inregistra si citeva succese notabile, asta producind doar o si mai profunda dezamagire la final. Actuala campanie va pune totusi bazele unei noi generatii, noul tehnician punindu-si serios amprenta la formarea si dezvoltarea ei. De mentionat ca sansele lui V Piturca (in actuala campanie) de pe acum se inclina spre zero si nici de cum nu par a fi de 50% cum multi se inseala. In principiu se va juca pe greseli, asa cum de altfel Romania a procedat in Armenia (rezultat favorabil celor doua mari combatante, Cehia si Olanda). Rolul lui V Piturca si al echipei sale va da roade abia dupa ce o munca de "titan" va fi depusa. Lot mult schimbat, mentalitate si tactici noi conjugate cu o forta mult superioara garniturii de azi. Gasirea unei noi garnituri flexibile, nedepinzind de o piesa sau alta. Un nucleu de jucatori avind in orice moment inlocuitori de cel putin aceeasi valoare. Se va renunta pentu o perioada de timp la vechi principii si mentalitati, precum "sa tinem de rezultat cu dintii", si atunci totul va fi posibil. In fine cam asa se arata pentru nationala Romaniei, ramasa momentan in "deriva", 2005. Un an deloc in "roz". Eu nu sustin nicidecum ca V Piturca va fi un "salvator", ci doar prevad de pe acum ce va urma. Drumul va fi lung si anevoios, iar la performanta se va ajunge greu, daca se va mai ajunge in acest deceniu. Realitatea e, ca nu lipseste mentorul sau tehnicianul in Romania, ci "materialul" de care se dispune in acest moment e sub orice critica pentru a spera la ceva. Si incalecind pe o sa, vom trai si veti vedea. NUMAI BINE!
PS. Am convingerea ca "radiografia" facuta e conforma cu realitatea. In plus, din afara granitelor se vad mult mai clar aceste lucruri.

ronaldinho
26th November 2004, 23:53
Nu stiu ce sa zic eu, dar jucatorii raman cam aceeiasi. Sper sa nu mai aiba loc experiente de gen Barcauan sau cine stie ce alti jucatori din astia fantomatici. Eu zic ca aceasta generatie ar avea nevoie de un lider, nu de genul chvu sau mutu ( masini, femei de pa prima pagina, etc ) ci de un jucator care ar fi capabil sa-i monteze pe ceilalti. Eu as alege intre Radoi si Ganea. Sunt genul de jucatori cu picioarele pe pamant, care s-ar impune imediat. Ar fi si Pancu, dar mi se pare un tip prea retras. I-am numit pe acesti 3, pentru ca sunt singurii jucatori care ar avea forta ( atat fizica cat si psihica ) da a deveni lideri mai ales prin faptul ca ei nu s-au facut niciodata remarcati prin iesiri spumoase, anturaje dubioase sau mai stiu eu ce. Credeti ca daca Mutu ar fi ramas in tara cat a ramas Radoi, s-ar fi ales ceva de capul lui? Eu cred ca nu. Ar fi fost un jucator de nivelul lui Vrajitoarea sau oricare alt atacant mediu de la noi din tara. Faza cu chematul lui Mutu in Armenia a fost de toata jena. Nu era mai indicat un Ganea, de exemplu?
In ceea ce priveste restul jucatorilor, ei raman cam aceeasi. Problema lui Piti e ca el merge mai mult pe experienta, iar de aceea jucatori ca Mitea sau Keseru nu vor avea curand sansa de a se afirma la echipa nationala. Se vede clar acest lucru din modul in care alcatuia echipa stelei. A insistat pe Rachita sau Mutica, cand un jucator, care acum cred ca este unul cel mai buni fundasi din tara ( Ghionea ) era imprumutat la Galati. L-a peferat tot timpul pe pompilica in locul lui nesu, cu toate ca era evident ca pompilica nu face fata. E adevarat, va fi greu, dar cu rabdare eu zic ca usor-usor ne vom ridica. Sanse mai sunt, de ce sa nu fie? Castigi tot pe linie si esti la Mondiale. Nu asta e problema. Cehia are deja o infrangere. Daca i-am bate, ar avea 2. Olanda are un egal, daca i-am bate de doua ori, s-ar adauga si 2 infrangeri.Mai e si meciul Cehia-Olanda, cand una va castiga sau va fi egal. Noi avem o infrangere si un egal, deci sanse sunt, cum sa nu fie? Bine, am scos din calcul eventualele surprize pe care le-ar putea produce Macedonia sau Finlanda. Eu zic sa nu disperam. Vom vedea la momentul respectiv.

A|3x
27th November 2004, 00:02
ronaldinho cu siguranta ca dupa venirea lui Piturca la nationala vor fi si rezultate mai buna ca iordanescu nu o facut mai nimic in ultimii 4 ani la echipa, asa ca eu zic ca va fi spectaculoasa revenirea lui piturca pe banca.

malmö
29th November 2004, 12:23
Noul lot al nationalei va cuprinde la inceput si asemenea vedete, insa cu timpul ele vor putea fi inlocuite cu noii tineri care se ridica, cu mult mai "explozivi" decit trecutele vedete. Problema trebuie vazuta pe ansamblul a citorva ani de acum inainte si nu doar pe momentul prezent.