PDA

View Full Version : Comentatorii romani la campionatul mondial



gorefest
13th June 2010, 13:42
Cu parere de rau , trebuie sa afirm ca avem parte de cele mai proaste prestatii pe care le-am vazut pana acum la un turneu final ... din aceasta cauza am preferat sa ascult comentariile sarbesti decat cele din romania care mi s-au parut absolut penibile . Date eronate , fraze neterminate , greseli de gramatica cum niciodata nu am mai vazut ... Voi ce parere aveti despre comentariile romanesti de la acest turneu ?

El Pistolero
13th June 2010, 13:43
foarte proaste.

Ana_94
13th June 2010, 13:46
Mie-mi spui de comentatori?Cel putin ala de la meciul Anglia - SUA a fost foarte amuzant :cry: Adica a zis o erla gen Tottenham United sau cica "Fabio Capello a facut toate cele...aaaa...a facut 2 schimbari" sau gen (n-o mai stiu sigur p-asta) "Daca bate SUA va fi zi de doliu national in toata Londra....si-n imprejurimile ei" :cry: Nu era mai usor sa zica "in toata Anglia? :lol: :cry:
Stiu ca a mai spus si alte perle comentatorul asta dar nu mi le mai amintesc :D

NTM
13th June 2010, 13:47
in nota obisnuita, adica vai de mama lor !

Lordul
13th June 2010, 13:51
slabi de tot

pacat ca nu comenteaza Radu Banciu

gorefest
13th June 2010, 13:58
slabi de tot

pacat ca nu comenteaza Radu Banciu

Daaaa.... tin minte la europene cand comenta Banciu ca un feedback pe eurosport meciurile impreuna cu Tertian si cu Emil Gradinescu ... macar aveam si eu pentru ce sa rad ... De cand Naum si Gradinescu au plecat de la Tvr , postul national duce o lipsa acuta de comentatori ...

TeBat
13th June 2010, 14:44
Per total slabuti...dar sunt si cativa care-mi plac.

Sir. Eko
13th June 2010, 15:27
Slabi asa sunt peste tot la noi in ultima perioada.

razwan_vs
13th June 2010, 15:29
ala de aseara care a comentat anglia-sua parca era beat :))

nubian
13th June 2010, 16:46
eu vad meciurile la bbc si itv asa ca am scapat de ei :D

ichigo
19th June 2010, 20:06
nu, cel mai tare a fost cel de la capetown, care a comentat meciul anglia - algeria. la un moment dat a spus ca "sansa mare ca tunisia sa plece pe un contraatac". :happy. ma rog, dintre ei narcis selaru, marian olaianos si sorin hobana par ok. eu zic si emil hossu longin, dar e parca defazat fata de meci. el si sorin hobana au un impediment, prin faptul ca nu comenteaza meciurile de la fata locului.

krapulax
19th June 2010, 20:14
era unul, nu mai stiu care si la ce meci care habar nu avea criteriile de departajare a echipelor la egalitate de puncte.
cred ca la mexic-franta.

Sir. Eko
19th June 2010, 20:17
Sorin Hobana e cel mai ok .

TeBat
19th June 2010, 20:18
era unul, nu mai stiu care si la ce meci care habar nu avea criteriile de departajare a echipelor la egalitate de puncte.
cred ca la mexic-franta.

Hossu-Longin

White Shadow
19th June 2010, 23:30
nu, cel mai tare a fost cel de la capetown, care a comentat meciul anglia - algeria. la un moment dat a spus ca "sansa mare ca tunisia sa plece pe un contraatac".

a fost total ala cu Tunisia lui :happy:happy

NORGEMAN
20th June 2010, 01:58
Ce am ratat daca am adormit la meci :(

iulian_1976
20th June 2010, 02:08
Prafff curat.:o:
Caut danezi,olandezi,germani orice numai sa nu-i mai aud pur si simplu ma enerveaza.
Meciul este incins si ei fac istorii de acum 20 de ani.
Tactica,noutati de la fata locului ?
Astea sunt lucruri sfinte.:o:

NORGEMAN
20th June 2010, 02:39
Iulian, incearca aici. Are varianta fara comentatori, doar sunetul de la fata locului. :D Mai sunt si alte optiuni de la televiziuni straine, dar mie imi zice ca sunt indisponibile.
http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=3088159&postcount=2

iulian_1976
20th June 2010, 03:34
As we cannot confirm that you are accessing this service from within these territories we regret that you will be unable to view the content.

:happy
Nu-i problema ca prind danezii cu un program.:D

NORGEMAN
20th June 2010, 11:20
Nici mie nu-mi merg alea de la posturile tv, e drept ca am incercat doar cateva, dar varianta de baza cu playlist ar trebui sa mearga.

dumboss_yo
20th June 2010, 11:27
Mie mi-a placut aseara, cand s-a afisat pe ecran ca e minutul 75, iar comentatorul a spus: "Inca 25 de minute din aceasta partida !" :D.

snookerinfo
20th June 2010, 13:37
Tot e mai bine decat daca transmitea Pro TV in frunte cu crainicul crainicilor Mironica.:happy

Tazz
20th June 2010, 17:56
Bai, a baut careva vinurile aluia care tot apare in pauzele meciurilor?
Mie mi se pare mai stresant decat vuvuzelele :happy

snookerinfo
20th June 2010, 17:59
:bere: Hai noroc !!!

iulian_1976
20th June 2010, 18:21
Espn Deportes sunt comentarii vii,iar cand marcheaza e Goooooooooooooooool
Sunt spanioli banuiesc.:D

Sorin Blaj
20th June 2010, 18:24
Comentatorii romani la campionatul mondial? Dezastru mondial.

cherdevara
20th June 2010, 19:58
comentatorii de la tvr1 sunt jenanti. mai ales hobana omul acela care parca povesteste meciul ,el nu are nici o treaba cu fotbalul sa mearga la comentat de jocuri olimpice de iarna nu la fotbal.

ichigo
20th June 2010, 20:38
eu il prefer pe hobana, decat cel care comenteaza meciurile de la capetown si reuseste sa confunde algerie cu tunisia. e interesant, si eu care credeam ca va fi "capul bunei sperante" al comentatorilor romani, bine ca nu l-au trimis la durban, acolo chiar e cald in africa de sud. :happy apropo, l-ati fi vrut pe bogdan socol sa comenteze meciurile? :ras-plans:

Catalanul
20th June 2010, 20:41
Espn Deportes sunt comentarii vii,iar cand marcheaza e Goooooooooooooooool
Sunt spanioli banuiesc.:D

toti de la ESPN sunt din america de sud, predomina mexicanii si argentinienii.

cherdevara
21st June 2010, 23:29
Mexic e in America de Nord catalane. cat despre comentatori am auzit una noua azi la spania-honduras , vinovatul : narcis shelaru = la schimbarea lui Fernando Torres (atacant liverpool) cu Juan Mata (atacant valencia) comentatorul spune uimit = iata , schimbare facuta de del bosque, interesant iese un atacant si intra un fundas.!!!

iulian_1976
22nd June 2010, 01:23
Asa este am observat greseala cu Juan Manuel Mata.
Nu asta ar fi problema insa sunt varza la comentarea meciurilor,rupti de ritmul partidelor.
Astazi am privit dinu tvr din nou dezastru.

Recomand Radio RMC pentru cine stie ceva franceza.
Pro tv&sport.ro mi se par cei mai ok,au avut multi ani Ch.Leag.

TeBat
22nd June 2010, 09:40
comentatorii de la tvr1 sunt jenanti. mai ales hobana omul acela care parca povesteste meciul ,el nu are nici o treaba cu fotbalul sa mearga la comentat de jocuri olimpice de iarna nu la fotbal.

Te-ai luat de singurul comentator cat de cat ok de la TVR.



Pro tv&sport.ro mi se par cei mai ok,au avut multi ani Ch.Leag.

Sa fim seriosi. :happy

Daca astia sunt praf, pe aia ii pot numi chiar oligofreni. :D

effect
22nd June 2010, 12:48
Ne mai pregateste o bomba tvr prin nedifuzarea decat inregistrata la ore tarzii in noapte a meciurilor Uruguay-Mexic si Nigeria-Coreea de Sud , sau mi se pare doar mie ?

Cristy RVD
22nd June 2010, 12:49
Astea sunt transmise in direct de Telesport.

moty
22nd June 2010, 12:50
Ne mai pregateste o bomba tvr prin nedifuzarea decat inregistrata la ore tarzii in noapte a meciurilor Uruguay-Mexic si Nigeria-Coreea de Sud , sau mi se pare doar mie ?

Si cand ai vrea tu sa le dea?

effect
22nd June 2010, 12:52
As vrea sa le transmita in paralel tvr 2 si telespectatorul sa decida ce meci vrea sa urmareasca. Asta ar fi o decizie de bun-simt.

@Cristi, mersi.

moty
22nd June 2010, 12:56
FIFA nu a permis ca o televiziune sa achizitioneze integral drepturile. La tine e altfel?

effect
22nd June 2010, 13:03
Multumesc pentru lamurire. De ce sa fie altfel la mine? :)

moty
22nd June 2010, 13:04
Pai m-am gandit ca in ICEland nu prinzi Telesportu' :D

effect
22nd June 2010, 13:06
Asta-i buna :D . Nu prind eu in sectorul 5 telesportu,d'apai in Iceland :))

Andrei_23
22nd June 2010, 15:21
Sper ca nu comenteaza oamenii de la Telesport, care-s cei mai varza din istoria televiziunii...

Lordul
22nd June 2010, 15:51
oricum nu prind telesport-ul

dar meciurile vor fi in reluare pe tvr 1 si tvr 2

ichigo
22nd June 2010, 16:18
daca stai prin nord vestul tariui, prinzi ungurii. la unguri, meciurile mexic - uruguay si nigeria - coreea de sud sunt transmie de programul 2 al televiziunii nationale. :ok:

rob_din
22nd June 2010, 17:15
FIFA nu a permis ca o televiziune sa achizitioneze integral drepturile. La tine e altfel?

Asta cine ti-a spus-o? Total fals

Lordul
22nd June 2010, 17:55
daca stai prin nord vestul tariui, prinzi ungurii. la unguri, meciurile mexic - uruguay si nigeria - coreea de sud sunt transmie de programul 2 al televiziunii nationale. :ok:

nu prind ungurii , dar prind Rai 1 si RTL Klub .....si inca 2 programe strainte TV 5 si Mezzo parca....

oare da vreaunul din astea ceva .....

moty
22nd June 2010, 23:37
Asta cine ti-a spus-o? Total fals

Cred ca pe la Banciu am auzit-o. Exemplul cu Ungaria m-a convins ca nu-i adevarat.

Jerome LeBanner
23rd June 2010, 15:46
sa-i bage pe ionel stoica sau pe dadi graur … sau dak astia nu sunt disponibili sa dea coment de la cornel pumnea de la un meci dinamo-sportul din anii 70-80 oricum s-ar potrivi mai bine decat orice. si nu va mai luati de hossu longin, ala e comentator de hochei

dumboss_yo
23rd June 2010, 18:06
nu va mai luati de hossu longin, ala e comentator de hochei

Comenteaza si meciuri din NFL ;).

Jerome LeBanner
23rd June 2010, 18:19
Serios, e asa ceva la noi?

L0R1N
23rd June 2010, 19:02
Mie Bocanaciu mi se pare printre cei mai buni

Bumbescu
23rd June 2010, 20:39
Majoritatea sunt ingrozitori(nu stiu cati sunt pt ca aproape ca nu-i mai deosebesc), sunt analfabeti, prosti, imbecili....
Cea mai tare perla: "Hondurienii sunt o natie mandra, dupa atacul de la Pearl Harbour au declarat razboi Germaniei, Japoniei si Italiei"

Aseara l-au adus pe siluitorul limbii romane, mircea radulescu.....a fost cumplit, idiotul parca se straduia sa nu faca niciun acord.

TeBat
23rd June 2010, 22:21
..
Cea mai tare perla: "Hondurienii sunt o natie mandra, dupa atacul de la Pearl Harbour au declarat razboi Germaniei, Japoniei si Italiei"



:happy Nu pot sa cred. Chiar in halu' asta??

NORGEMAN
23rd June 2010, 22:40
Ha ha ha :lol:

Sa facem cheta de un coldrex pentru ala cu nasul infundat care comenteaza Germania-Ghana :D

Andrei_23
24th June 2010, 09:58
Oai ce m-o enervat ala aseara la Germania-Ghana, tot Merte-sucker zicea in loc de Mertezacker, cum se pronunta normal ("s"-ul se citeste z...)


Sa nu mai zic ca la meciul Anglia-Slovenia, l-au botezat aia Walter Defoe pe atacantul englez cand citeau echipele :happy

dumboss_yo
24th June 2010, 11:38
Problema cea mai grava mi se pare ca exista nenumarate greseli care conduc la dezinformarea telespectatorilor. Mi-au ramas in minte numai 3, desi e posibil sa fi fost mai multe:
- intrarea lui Mata de la spanioli a fost anuntata ca schimbare defensiva, pentru ca Mata ar fi fundas, in opinia dumnealor
- SUA a castigat grupa (nu Anglia), dar comentatorii sustineau sus si tare ca echipa care termina pe locul 2 in grupa D va da piept cu englezii
- potrivit unor calcule, daca se ajungea in situatia in care doua echipe aveau acelasi numar de puncte, acelasi golaveraj (cu acelasi numar de goluri marcate), departajarea se va face in functie de rezultatul din meciul direct (cand de fapt e vorba de tragere la sorti)

Sa nu mai spun de nenumaratele calcule gresite referitoare la "cate goluri trebuie sa mai marcheze echipa X pentru a prinde optimile" ...

Fiecare este om si greseste, in unele situatii nu trebuie sa judecam prea aspru, insa nu poti sa comentezi un meci fara a avea macar o pregatire elementara a partidei (de exemplu, sa stii ce post ocupa un jucator sau pe ce loc a terminat o echipa in grupa sa pentru a prefata o posibila optime), pentru ca rolul comentatorului este, printre altele, de a oferi diferite informatii telespectatorului. Atunci cand aceste informatii sunt complet eronate, e clar ca avem o problema.

Sper ca la meciurile viitoare sa nu mai existe ASTFEL de gafe ...

Catalanul
24th June 2010, 11:49
- potrivit unor calcule, daca se ajungea in situatia in care doua echipe aveau acelasi numar de puncte, acelasi golaveraj (cu acelasi numar de goluri marcate), departajarea se va face in functie de rezultatul din meciul direct (cand de fapt e vorba de tragere la sorti)

Aici aveau dreptate, s-ar fi ajuns la tragere la sorti daca in meciul direct s-ar fi produs un rezultat de egalitate.

El Pistolero
24th June 2010, 13:37
are dreptate Catalanul.

Ferdininho
24th June 2010, 16:18
Profesionistii lu'peste de la TVR. Daca au prima optiune si Olanda-Camerun nu mai are nici o importanta iar Japonia si Danemarca joaca cu "calificarea pe masa" aleg sa transmita meciul olandezilor. Plus ca idiotii aia de la RCS au scos Telesportul din grila.
Stiti cumva ce alt canal mai transmite Japonia, am niste colegi japonezi si nu avem unde sa ne uitam. Defapt transmit ungurii pe m1tv dar nu as vrea sa-i chinui cu comenatariul in maghiara.

NORGEMAN
24th June 2010, 19:50
Ferdininho, sper sa te ajute: www.eurovisionsports.tv

La noi ca la nimeni, dau drepturi tv unei televiziuni care nu are acoperire mai deloc.


Apropo, l-ati auzit pe ala de la golul de 3-1 cu Italia? :D Gooooooooooooool Sloveeenia

lammi
3rd July 2010, 07:32
Dupa mine, cel mai OK e Hobana. Chiar imi place cum comenteaza.

TeBat
3rd July 2010, 11:26
Hobana e f. ok. Noul cooptat Dan Filoti in schimb...

zebe
3rd July 2010, 14:01
Filoti era ala care comenta ieri Brazilia-Olanda? :D

TeBat
3rd July 2010, 15:01
Da. :happy

pinki
3rd July 2010, 20:22
vai, vai, cum e ala.


pe mine ma enerveaza la comentatorii nostri ca nu-s in stare sa pastreze un ton egal tot meciul. daca o echipa joaca mai bine, automat o lauda pe aia, iar pe contracandidati ii "ingroapa". daca se intampla cumva sa se schimbe situatia, brusc aia "prostii" sunt ridicati in slavi. wtf?

Ferko
5th July 2010, 13:24
Comentatori ? Hai ca asta e o gluma buna ! Televiziunile noastre NU AU COMENTATORI SPORTIVI, doar "atoatestiutori", critici vehementi pentru orice, etc. "Baietii" sunt buni sa dea sfaturi oricui despre orice, chiar daca nu stiu despre ce este vorba. EI sunt cei mai buni antrenori, cei mai buni arbitrii, cei mai buni impresari, cei mai buni manageri, ce mai... sunt "cei mai buni" in toate. Pacat pentru urechile celor care sunt nevoiti sa-i asculte.

pinki
5th July 2010, 13:26
vai, vai, cum erau aia care comentau meciul lui nadal ieri :headbang:

Sir. Eko
5th July 2010, 13:26
Comentatori ? Hai ca asta e o gluma buna ! Televiziunile noastre NU AU COMENTATORI SPORTIVI, doar "atoatestiutori", critici vehementi pentru orice, etc. "Baietii" sunt buni sa dea sfaturi oricui despre orice, chiar daca nu stiu despre ce este vorba. EI sunt cei mai buni antrenori, cei mai buni arbitrii, cei mai buni impresari, cei mai buni manageri, ce mai... sunt "cei mai buni" in toate. Pacat pentru urechile celor care sunt nevoiti sa-i asculte.

This man speaks the thrut!!

Cum erau ? :D

moty
5th July 2010, 13:27
dupa mintea lor, Berdych nici nu trebuia sa se prezinte la meci :(

TeBat
5th July 2010, 14:43
CTP. Cu asta ai zis tot.

Drator
5th August 2010, 15:56
E bine! Nu am auzit sa il invite pe Gigi Becali sa comenteze un meci... Inca! :))