PDA

View Full Version : Plecare din block-start sau din picioare?



luizul
10th June 2010, 22:55
Salutare, am si eu o intrebare legata de atletism. Cine scoate un timp mai bun(sau cine este mai avantajat) la o cursa de 100m, cel care pleaca din block-start sau cel care pleaca din picioare?
Am pus un pariu cu cineva si as fi recunoscator daca m-ati putea ajuta cu un raspuns cat de cat argumentat.
Va multumesc

TeBat
10th June 2010, 23:59
Din cate stiu eu block-start. Prin simplu fapt ca te poti propulsa mult mai puternic din picioare ai un avantaj.

El Pistolero
11th June 2010, 08:17
evident ca ala care pleaca din block-start.

Lexus.
11th June 2010, 08:25
Cred ca block-start...

Lordul
11th June 2010, 09:04
block-start bineinteles

Lucian86
12th June 2010, 16:11
block-start bineinteles

Argumenteaza !!! vad ca ti se pare foarte evident raspunsul la o intrebare care este in opinia mea destul de dificila

Parerea mea este ca pentru un amator este mult mai bine sa pleci din picioare din simplul motiv ca nu isi poate folosi pe deplin forta picioarelor pentru lansarea cursei; din aceasta cauza se pierde mult timp pana reuseste sa se ridice si sa accelereze.

In fine, cred ca este un punct in care plecarile din cele doua pozitii sunt aproximativ egale. Cine este peste acel punct, are performante mai bune in block-start, cine este de dedesupt viceversa

Atentie; este doar o opinie de-a mea bazata pe sensul comun; probabil au fost facute niste cercetari in privinta asta care ne pot lamuri mai bine