PDA

View Full Version : Jucatorii "romani" la CM ?



TheIceMan
4th June 2010, 19:10
Liga Unu patronata de LPF da foarte putini jucatori la actuala editie a C.M., totusi care credeti ca va avea cea mai buna evolutie?

krapulax
4th June 2010, 19:59
nu-i știu pă cei 4. or să joace? kozak votai, că văd că are număr mic pă tricó

a, și mai e ceva


Liga Unu patronata dă LâPâFâ dă foarte putini jucatori la actuala editie a C.M.
păi a dat mai mulț în 2006? sau în 2002? cred ca a dat câte zero la aceste 2 ediții

TheIceMan
4th June 2010, 20:32
Nu stiu, nu am statistici.

in alta ordine de idei, cat de buni sunt strainii care evolueza in Liga l ? doar 4 merg la mondiale...

krapulax
4th June 2010, 21:37
in 2006 nu cred sa fi fost nimeni. puteau fi mckain, daca nu o tulea la timisoara sau thwaite, daca nu era extrem de capos si/sau daca nu dadea peste idiotul de iacov. in 2002 nici atat. eu asa stiu. asa ca pana la urma, 4 oameni din liga 1 nu e rau. o sa incerc sa numar cati fotbalisti provin din campionatul maghiar, bulgar, ucrainian etc. daca gasesc toate loturile insirate pe o pagina

krapulax
4th June 2010, 21:48
nu m-am uitat cu maxima atentie, dar cam asa:
ucraina =2 (nigerian, sarb)
bulgaria=1 (algerian)
ungaria+ viitoarele adversare belarus si bosnia, ba chiar si croatia=0
rusii au vreo 14, cred ca cei mai multi pentru o tara necalificata. probabil chiar mai multi decat au unele tari calificate

TheIceMan
4th June 2010, 23:55
rusii au vreo 14, cred ca cei mai multi pentru o tara necalificata. probabil chiar mai multi decat au unele tari calificate

Vrei sa spui mai multi jucatori din propriul campionat decat tari califcate [care au putini jucatori din propriul campionat. ] :)

Dupa cate stiu doar Anglia, Germania si Italia au lotul 100% din jucatori care activeaza in propriul campionat.

krapulax
5th June 2010, 12:37
da, evident. ruși între ghilimele

Lordul
5th June 2010, 13:21
trebuie pus in poll si romanul ala care joaca pentru Noua Zeelanda

krapulax
5th June 2010, 13:55
asta?
http://en.wikipedia.org/wiki/Leo_Bertos

asa 4-7% romani or fi si altii

Lordul
5th June 2010, 14:39
nu stiu sigur...da cred ca el e

asta e !

si e singurul....bunicul lui s-a nascut in Romania !

Leo Bertos, titular indiscutabil în naționala din Noua Zeelandă, este singurul fotbalist cu sânge românesc care ar putea evolua la Mondial.

Sursa: ReutersLeonida „Leo” Christos Bertos, extrema stângă din naționala Noii Zeelande, ar putea fi singurul fotbalist cu puțin sânge românesc care ar ajunge la Cupa Mondială de fotbal din 2010.

Singura condiție este să nu se accidenteze, pentru că altfel nu-l scoate nimeni din naționala „All-Whites”. Bunicul său s-a născut în România, dar s-a întors în Grecia, unde își avea originile.



Foarte volubil, Leo a vorbit, pentru „Evenimentul zilei”, despre România, „Generația de Aur”, participarea la Mondiale a Noii Zeelande și dorința de a descoperi locurile prin care a trecut bunicul său.

O să intre pe teren cu gândul și la fanii din țara noastră

Leo Bertos susține că singurul lucru la care se gândește acum este participarea la Cupa Mondială din Africa de Sud.

„După turneul final, vreau să prind un transfer în Europa, într-un campionat de nivel înalt, la o echipă puternică.Acesta este visul meu. Dar, până atunci, mai e mult și toate gândurile mele sunt numai la Cupa Mondială. Mă bucur să aflu că voi avea fani și din România, care mă vor încuraja”, ne-a declarat Leo Bertos.

INTERVIU

„Mi-ar plăcea să joc cu România”

EVZ: Salut Leo, te deranjăm din România. Știm că ai avut un bunic născut în țara noastră.
Leo Bertos: E adevărat. Bunicul meu s-a născut în România. La fel și unchiul, dar și un văr de-al meu. Este o situație un pic ciudată. Bunicul s-a născut și a trăit mult timp în România, dar s-a întors în Grecia. Tatăl meu s-a născut în Grecia, dar s-a mutat în Noua Zeelandă, iar mama mea este de aici. Este o nebunie totală în trecutul familiei mele. Și mie mi-e greu să țin minte toate astea (Râde).

Știi unde a trăit bunicul tău în țara noastră și de ce s-a întors în Grecia?
Nu cunosc mai nimic despre aceste lucruri. Trebuie să-i întreb mai multe pe unchiul și pe vărul meu. Nu știu în ce oraș a stat bunicul meu, nici de ce s-a întors în Grecia. Sunt evenimente petrecute cu atât de mult timp înainte…

Dar ai auzit că sunt și destul de mulți români care poartă numele Leonida?
Da? Habar n-am avut. Ți-am spus, nu cunosc foarte multe despre România.

Străinii vorbesc numai de Dracula, Ceaușescu și Nadia Comăneci când sunt întrebați despre țara noastră. Tu știi și altceva?
Mi-a plăcut foarte mult echipa voastră națională. Știind că am rădăcini și de acolo, am simpatizat mereu echipa României și am urmărit-o cu plăcere. Echipa de la Cupa Mondială din 1994 a fost fantastică. Hagi îmi plăcea la nebunie, mi-a marcat copilăria și am încercat să-l copiez. Dar îmi mai amintesc și de Popescu, Dumitrescu, Răducioiu, toți jucători foarte mari. Vezi, știu mai multe… (Râde).

Cunoști vreun cuvânt din limba română?
N-am învățat, spre rușinea mea, nici unul, dar o să-mi fac temele. Jon McKain știe bine? Atunci o să-l rog pe el să-mi dea lecții.

N-ai vorbit nimic cu Jon despre România? El a jucat cinci ani aici.
Am mai discutat, dar numai despre fotbal. Știu că jucătorii cei mai buni evoluează la echipe mari din campionate mai puternice. Nu l-am întrebat nimic despre țară, despre oameni, despre viața de acolo, dar o să vorbesc cu el despre toate astea.

Dacă ai primi vreo ofertă din campionatul nostru, ai veni aici?
Până acum n-am primit, nu m-am gândit la asta. Dar ar fi interesant să calc pe urmele bunicului meu. Nu știi niciodată ce informații poți să descoperi. Poate aș găsi locul unde a stat sau cine știe ce alte amănunte… Ar fi interesant.

Pentru mulți a fost o surpriză calificarea voastră la Cupa Mondială.
Și pentru noi a fost o surpriză. Tocmai de aceea, bucuria a fost mai mare.

Veți fi o surpriză și la turneul final?
E greu, acolo e altceva, alt nivel, dar în fotbal nu se știe niciodată. Poate că mulți ne subestimează acum. Dar nu-i nimic. Noi vrem să fim apreciați după jocurile din Africa de Sud.

Ce adversare ți-ai dori în grupă?
Grecia ar fi numărul unu, fiindcă acolo s-a născut tatăl meu. Apoi, Anglia ar fi un adversar interesant. Mi-aș dori și Brazilia sau Argentina.

N-ai cum să întâlnești naționala României decât într-un meci amical.
Da. E păcat că nu v-ați calificat. Știu că vom merge în Europa pentru un turneu de pregătire înainte de Cupa Mondială. Ar fi frumos să jucăm un meci amical și cu România. Aș călca și eu prima dată acolo.

REPERELE CARIEREI

Din ligile inferioare, la World Cup

Leonida „Leo” Christos Bertos s-a născut pe 20 decembrie 1981 la Wellington, în Noua Zeelandă. Aripa stângă a naționalei lui Ricky Herbert a început cariera la Wellington Olympic, apoi a ajuns în Anglia, la Barnsley.

El a mai jucat la încă cinci echipe din ligile inferioare engleze: Rochdale, Chester City, York City, Scarborough și Workshop. În 2006, a semnat cu Perth Glory. După doi ani, s-a transferat la Wellington Phoenix. Este coleg cu Jon McKain, fundașul care a jucat la FC Național și FC Timișoara.

Leo Bertos a strâns 30 de selecții în națională. Din centrarea sa, Rory Fallon a marcat în barajul cu Bahrain, care a consfințit calificarea Noii Zeelande la Mondiale. Recent, Wellington Phoenix i-a acordat premiul de jucătorul anului 2009.

xisco
7th June 2010, 00:29
tare bertos asta.

dumboss_yo
7th June 2010, 11:19
Bagati-l si pe el in poll.

Hingherul
11th June 2010, 21:28
ii rupe Kape cu jabulani pe final

Lexus.
11th June 2010, 23:38
Liga Unu patronata de LPF da foarte putini jucatori la actuala editie a C.M., totusi care credeti ca va avea cea mai buna evolutie?

Pereira se vede ca a jucat in Liga 1, se tavalea si se vaicarea la fiecare contact. La faza aia cand au dat amandoi (el si fancezul) in minge in acelasi timp si era sa-si luxeze genunchiul l-a prostit pe arbitru sa-i acorde lovitura libera.

TheIceMan
15th June 2010, 18:53
Pana acuma doar Kapetanos a jucat 20 de minute fara success, restul doar rezerve.

Lordul
15th June 2010, 19:34
si Bertos a jucat pentru Noua Zeelanda

Denis
17th June 2010, 13:13
Nu stiu, nu am statistici.

in alta ordine de idei, cat de buni sunt strainii care evolueza in Liga l ? doar 4 merg la mondiale...

Si nici macar nu sunt cei mai buni.

Oricum era imposibil sa-l vedem pe Wesley sau Brandan la Mondial.:D

krapulax
4th July 2010, 20:40
kapetanos- ca la vreo 20 de minute cu argentina, a fugit vreo 3 kilometri, a dat 13 pase, 6 bune, a tras o data la poarta, a faultat o data

kozak a jucat 90' cu paraguay, a fost faultat o data, a dat 62 de pase, 45 bune, a alergat 10 km.

ceilalti 2 n-au jucat.


cred ca e primul campionat mondial cu jucatori din divizia a non-rumani.


si daca tot am dat-o-n statistici: pasatorii campioni sunt pana acum 3 spanioli, cu peste 400 de pase fiecare (xavi, xabi, sergiu). batranul song e printre cei care n-au gresit nici o pasa, dar a dat numa' 5 de toate. intre cei cu un numar mai maricel de pase (peste suta, chiar vreo 200 in cazurile astea), procentajul cel mai bun de reusite (>90%) il au felipe melo, puyol si carvalho.
cel mai mult au fugit 2 ghanezi- annan si pantsil, peste 11 km pe meci. urmeaza khedira si riveros de la paraguayos. si ma uit ca primul argentinian in clasamentul asta (messi) e jos de tot, e devansat de multi care n-au jucat decat 4 meciuri.
cea mai mare viteza a atins-o hernandez de la mexico, urmat de 2 greci- papadopulos si katsuranis.
cel mai mult au sutat pe poarta messi si gyan, de 15 ori. la suturi totale gyan e peste messi, al treilea e villa.
cei mai faultati- honda, suarez si nakazawa (cu cine o fi jucat japonia de i-a ajutat sa bage 2 oameni in top 3? honduras?). misto ca honda este primul si in clasamentul celor care au faultat cel mai mult, iar suarez e si el printre primii.
ma rog, oarecum interesante clasamente

Lordul
5th July 2010, 00:24
da misto statistici...

Klose poate sa devina primul jucator din istorie care reuseste sa marcheze cate 5 goluri la 3 mondiale consecutive (2002,2006,2010)

Grinco
5th July 2010, 01:20
Daca e sa zicem de jucatori de la noi, Parks e singurul care a dat gol la CM, in 2002:D

krapulax
5th July 2010, 06:40
offtpc: revenind la statistici, se tot zice ca lui messi nu a avut cine sa-i paseze, ca lipseau xavi si iniesta. dar din cate vad messi a primit mai multe pase decat villa.

Drator
5th August 2010, 15:57
Alvaro Pereira, ex-CFR a jucat foarte bine :)