PDA

View Full Version : Etapa a 15-a: Dinamo - FC Arges



Vulturul
22nd November 2004, 16:42
Sambata ora 20:00

dlgicu
22nd November 2004, 16:42
Scrieti baieti, cat vreti despre blat, non-combat, 3-0, 4-0, 4-1, poate citeste si vreunul dintre pitestenii implicati (jucatori, antrenori, conducatori) si nu mai au apoi nerusinarea sa se intrebe de ce nu au decat 400 de spectatori la un meci acasa, sau de ce aia care vin striga "DEMISIA" din etapa a 5-a si pana la sfarsit.

03-04: Dinamo - FC Arges 3-0
02-03: Dinamo - FC Arges 3-0
01-02: Dinamo - FC Arges 2-1
00-01: Dinamo - FC Arges 2-1
99-00: Dinamo - FC Arges 4-0
98-99: Dinamo - FC Arges 1-0
97-98: Dinamo - FC Arges 2-0
96-97: Dinamo - FC Arges 4-1
95-96: Dinamo - FC Arges 3-1
94-95: Dinamo - FC Arges 4-0
TOTAL: 28-4 in ultimele 10 intalniri din Groapa.

Si cu Moldovan in frunte/Sa ne dea Dinamo multe
Cu Netoiu la comanda/Sa primim goluri pe banda

Pronostic: Dinamo - FC Arges 4-1
(2 Mihalcea, 2 Niculescu - C. Tanasa 87')

P.S.: daca tot se pregateste o noua "fila de istorie" a acestor intalniri traditionale dintre Dinamo Bucuresti si Saru-Mana Dinamo (a.k.a. FC Arges) Pitesti poate il scutim pe Danut Coman de jenibilul situatiei de a incasa 4 goluri fara vina, si il titularizam pe Preda, ca oricum e de-al casei.

gicu
22nd November 2004, 16:48
Si cu Moldovan in frunte/Sa ne dea Dinamo multe
Cu Netoiu la comanda/Sa primim goluri pe banda

Care Moldovan? :D
In rest, merg si eu tot pe 4-1 :)

ultravioletcanada
22nd November 2004, 18:15
hai bre, fiti seriosi...
eu merg pe 3-1, nu 4-1 :rosu:
COMAN, STAI ACASA, DA-TE ACCIDENDAT LA ANTRENAMENT!

P.S. guardia muscel :degete: trebuie sa-si faca alt banner pt meciul asta. de ce? se vede aici: http://www.fcarges.com/home.html :D

ultravioletcanada
22nd November 2004, 21:31
o eventuala retrogradare de-a nostra v-ar lipsi de 6 puncte :headbang: , asa ca nu ar trebui sa te bucuri prea mult.
oricum, precum se zice din batrini, "cainele :no: moare de drum lung, si voi :ciocan: de grija altora".

dlgicu
23rd November 2004, 04:24
Lasa-i frate pe caini sa latre tot din ei pana la ora meciului, ca daca jucatorii pitesteni le vor confirma spusele atunci inseamna ca au meritat tot ce li s-a spus.
Daca nu, atunci o sa avem noi grija (dupa ce eu imi fac mea culpa pentru scepticism...) sa ii facem pe catelusi sa isi muste limba.

Ayrton
23rd November 2004, 12:59
daca am pica noi in B, de unde dracu ati mai lua si voi 6 puncte?

cum de unde? pai de la prazari, de la fulgerul timiosara, etc?

Si stai flexat, ca nu se preda Moldovan cu noi, ca va fi demis daca pierde... si la cat tine el de scaunul de antrenor la Pitesti sigur nu vrea sa plece...
Si daca va predati chiar asa usor cu Dinamo, la Pitesti de ce faceti mereu figuri si nu ne dati punctele? Sau cand bate Dinamo e blat, cand bate Pitestiul meciul e pe bune? Logica infantila si penibila...

Si mai abera cineva ca da Mihalcea gol in meciul asta... Pai nu vedeti ca se fac presiuni sa fie suspendat? Sigur va fi, ca la liga lu' mitica se stie cine dicteaza... adica oierul ala ce e in campanie electorala si a declarat ca tot de Dinamo ii e frica in campionat...

Tudose
23rd November 2004, 13:25
ayrton, situatia lui Moldovan e neclara in acest moment. Probabil va fi demis, desi Prosport anunta ca ar putea sa evite acest lucru daca nu pierde in Stefan cel Mare.


Si daca va predati chiar asa usor cu Dinamo, la Pitesti de ce faceti mereu figuri si nu ne dati punctele?

La Pitesti am invins destul de des in ultimii ani, insa in deplasare nu am mai luat un punct inca din 1985. Ceea ce spune multe, dand nastere la speculatii daca ne gandim si la prezenta multor jucatori ai lui Netoiu in lotul Argesului.

Ayrton
23rd November 2004, 14:28
Speculatii fara rost, parerea mea...
Pai de 10 ani aveti voi jucatori de la Netoiu?

Sinn Fein
23rd November 2004, 14:57
Si eu zic la fel, speculatii fara rost. La Dinamo pierdem pentru ca echipa nu are valoare, nu pentru ca 2-3 sunt ai lui Netoiu. La Pitesti cred ca abordeaza altfel meciul, ceea ce ma face sa cred ca Argesul merge deja la Bucuresti cu ideea ca va pierde.

ADelPiero
23rd November 2004, 20:35
Arges revine in forta si bate cu 2-1 :evil:

ultravioletcanada
23rd November 2004, 20:58
:D sigur. marcheaza mihalcea pentru catei si "postasu" pentru noi (il transferam in noaptea de vineri spre simbata).

dlgicu
23rd November 2004, 21:02
Speculatii fara rost, parerea mea...
Pai de 10 ani aveti voi jucatori de la Netoiu?

Daca te uiti mai bine totul a inceput de la statistica pe care am prezentat-o cu scorurile din ultimii 10 ani, de cand am revenit in A (pentru ca ea poate fi prelungita si de la '92 inainte). Daca si statisticile sunt speculatii, atunci nu stiu pe ce baze am mai putea discuta. Adaug ca in acesti ani am batut cel putin de cate 2 ori Steaua in Ghencea, Rapidul in Giulesti, Nationalul in Cotroceni, Craiova la olteni acasa (Craiova si Drobeta) etc.

Prezenta lui Netoiu in acest an nu poate aduce decat si mai multe umbre de banuiala (in sensul asta era si postul lui Tudose daca te uiti mai atent, "... ne gandim si la prezenta...").

Dar in lipsa de dovezi si nefiind un apropiat al clubului ca sa am informatii "de uz intern" nu acuz de blat acele meciuri, dar pot sa acuz responsabilii clubului, de la presedinti pana la jucatori ca au reusit sa creeze aceasta traditie neagra, indiferent ca s-au dat la o parte sau nu in acele meciuri: nici o victorie in Groapa in ultimii 19 ani, nici o victorie la Bistrita in nu mai stau sa caut prin arhiva cati ani.

Nu am nimic cu clubul Dinamo in particular in acest caz, dupa parerea mea in cazul in care este blat de acuzat este in primul rand echipa care se da la o parte si apoi cea care invinge; in cazul in care nu e blat, cinste invingatorilor, vae victis (de aceea nici nu ma intereseaza de cate ori am invins la Pitesti, macar acolo s-a mai intamplat si asta).

Daca anul acesta vor confirma traditia, merita din plin toate acuzele care li se aduc. Daca o schimba... nici nu ma gandesc la aceasta varianta pana nu se implineste; eu zic ca numai daca ma uit la cifre, facand abstractie de orice speculatie cu Netoiu, cu generalul Berechet etc., am dreptul la aceasta atitudine.

P.S.: Faptul ca unii dinamovisti ne-ar vrea in B si pe noi si pe Craiova nu poate decat sa ma onoreze, inseamna ca suntem printre adversarii din provincie de care le este teama si inca au ramas intiparite in mintea lor momentele de sfidare ale echipei lui Dobrin si ale celei a oltenilor din anii '70-'80 la adresa celor doi "granzi" din Bucuresti.

cip_81
23rd November 2004, 21:09
1.Cu Ion Moldovan antrenor Fc Arges a castigat ultimele trei partide desfasurate la Pitesti.Aici n-a mai fost vorba de blat?

2.Gigi Netoiu are jucatori si la Otelul Galati si ati vazut ce non-combat au facut jucatorii lui.

Tudose
23rd November 2004, 21:21
P.S.: Faptul ca unii dinamovisti ne-ar vrea in B si pe noi si pe Craiova nu poate decat sa ma onoreze, inseamna ca suntem printre adversarii din provincie de care le este teama si inca au ramas intiparite in mintea lor momentele de sfidare ale echipei lui Dobrin si ale celei a oltenilor din anii '70-'80 la adresa celor doi "granzi" din Bucuresti.
Sunt intr-adevar lucruri care se uita foarte greu sau deloc. Si eu sunt bucuros si onorat de interesul si adversitatea care ni se acorda.

gicu
23rd November 2004, 21:29
dlgicu, tudose & altii...totusi si la voi au fost diversi conducatori de club, jucatori in astia 10 (zece) ani (ca si la noi de altfel). E greu de crezut ca toti au mers pe aceleasi coordonate :) Daca stau bine sa ma gandesc, victoriile impotriva voastra pe vremea lui Mutu, Barbu & co. nu erau chiar usoare...

dlgicu
24th November 2004, 00:12
Exact, nu poti afirma ca intotdeauna s-a mers la intelegere, totusi rezultatele cu cele doua echipe din semnatura mea sunt cele care sunt, unice probabil pentru clubul FC Arges (poate si pentru Dinamo, nu stau sa caut prin statistici... probabil cu Bistrita sa mai aiba cainii astfel de performante, ca sa inchidem cercul).

Singurii care pot indrepta starea de lucruri sunt responsabilii clubului cu organizarea, pregatirea si evolutia in timpul jocului (altfel spus: conducatorii, antrenorii si jucatorii echipei). Numai ei pot sterge din rusinea pe care o simte un suporter pitestean cand asista la unul dintre cele doua meciuri in fiecare an, si catre ei au fost adresate toate postarile mele de pe acest thread.

gicu
24th November 2004, 02:06
pai nu, eu ziceam ca daca n-ati reusit atunci cand ati avut echipa...acu' slabe sanse, cu tot cu stare de lucruri :)

lucas1977
24th November 2004, 13:10
Cu sau fara Moldovan? Sa stim daca ne uitam la meci.

La fel, la returul cu Craiova antreneaza tot Moldovan sau pot sa ma duc si eu la meci?

vladi
24th November 2004, 13:26
nu cred ca miscam in Groapa. Pronostic 1 :-(

Vulturul
24th November 2004, 15:39
Cu siguranta nu se va reusi nimic in Stefan cel Mare!Deci 1 pe fata!

Tudose
24th November 2004, 20:58
Antrenorul dinamovistilor, Ioan Andone, in viziunea tanarului caricaturist pitestean Bogdan Pintilie.

Tudose
26th November 2004, 14:16
Dinamo are şapte jucători indisponibili pentru partida din etapa a XV-a a Diviziei A "Burger", contra formaţiei FC Argeş.
Pe lista jucătorilor accidentaţi se află Cristian Munteanu, Lucian Goian şi Vlad Munteanu, īn vreme ce Ionuţ Badea, George Galamaz şi Dorin Semeghin au cumulat cīte patru cartonaşe galbene.
De asemenea, atacantul Adrian Mihalcea va lipsi īn partida cu Argeşul, fiind suspendat două etape de Comisia de Disciplină a FRF pentru intervenţia avută īn meciul cu Universitatea Craiova asupra suporterului intrat pe teren. FC Dinamo a făcut apel la decizia FRF.

Sursa: http://www.prosport.ro/index.php?c=1&a=41867

vladi
26th November 2004, 14:17
Pe lista jucătorilor accidentaţi se află Cristian Munteanu, Lucian Goian şi Vlad Munteanu, īn vreme ce Ionuţ Badea, George Galamaz şi Dorin Semeghin au cumulat cīte patru cartonaşe galbene.

De asemenea, atacantul Adrian Mihalcea va lipsi īn partida de la Piteşti, fiind suspendat două etape de Comisia de Disciplină a FRF pentru intervenţia avută īn meciul cu Universitatea Craiova asupra suporterului intrat pe teren. FC Dinamo a făcut apel la decizia FRF.


PS..asta chiar e o premiera...am postat in acelasi timp cu Tudose..e tare :-)

Sinn Fein
26th November 2004, 14:36
cu cat mai multi jucatori lipsa la dinamo, cu atat mai multe goluri vom primi...kasai romanu'....

Vulturul
27th November 2004, 08:35
Trupa “Comandantului”

Dinamo dă astăzi piept cu o echipă īn componenţa căreia se regăsesc nu mai puţin de şase fotbalişti ale căror drepturi federative īi aparţin vicepreşedintelui dinamovist, Gigi Neţoiu. Ştefan Preda, Liviu Negoiţă, Cornel Dobre, Marius Sava, Boby Verdeş şi Bogdan Vrăjitoarea au ajuns sub comanda lui Ion Moldovan graţie influenţei pe care “Comandantul” o are asupra formaţiei din Piteşti, el fiind practic omul care dirijează din umbră clubul din Trivale. Tocmai de aceea, corectitudinea meciului Dinamo - FC Argeş este pusă sub semnul īntrebării.
“Sīnt simple speculaţii! Īnaintea partidei noastre cu Oţelul, s-a spus că Victoraş Iacob, care este jucătorul meu, nu-şi va apăra corect şansele, iar Iacob nu numai că a marcat contra lui Dinamo, dar a fost şi cel mai bun jucător de la Oţelul!”, a afirmat, ieri, Neţoiu. Acesta s-a referit şi la victoria Stelei contra celor de la Beşiktaş: “Am ţinut cu Steaua fiindcă n-ai cum să nu te bucuri cīnd o echipă romānească īnvinge īn competiţii internaţionale.”

Teamă de trecutul “Comisarului”

Greutatea partidei este argumentată cu trecutul dinamovist al “Comisarului”, care īi cunoaşte foarte bine pe “cīini”. “La Piteşti este o atmosferă tensionată, īnsă trebuie să fim foarte atenţi. Ion Moldovan are experienţă mare şi cunoaşte foarte bine echipa noastră”, a spus Bogdan Stelea. Pentru a pregăti īn amănunt jocul, Ioan Andone a programat ieri dimineaţă o şedinţă video, īn care a fost studiat meciul argeşenilor disputat īn Giuleşti, cīştigat de Rapid cu 3-2.

amir.kiarash@prosport.ro

http://www.prosport.ro/index.php?c=3&a=41953

EDMOND_
27th November 2004, 09:20
Dinamo are şapte jucători indisponibili .....


Crezi ca are vreo importanta!?

Tudose
27th November 2004, 09:34
Are, ca si Rapid a avut tot sapte indisponibili si ne-a batut cu 3-2... :D

uti2102
27th November 2004, 22:08
Cu toate ca nu mai obishnuiesc sa scriu pe thread-urile altor meciuri decat ale Stelei acum fac o exceptzie.
Tzin sa le transmit dinamovishtilor ca-i compatimesc. Nu vor ajunge nicaieri in acest mod. Se mint singuri, mai important chiar decat faptul ca mint o tzara intreaga. Probabil vor mai cashtiga inca un trofeu fabricat (cupa) insa mai mult ca sigur se vor face din nou de rushine in Europa.
Imi pare rau ca-i supar pe unii, insa asta e adevarul. RUSHINE DINAMO !!!
Rushine shi jucatorilor de la Argesh, protagonishtii unei regii ieftine !!! RUSHINE ! :rosu:

Tudose, cum sta treaba pe-aici ?! Cu noi jucatzi pe viatza shi pe moarte iar cu ashtia exersatzi atacuri supranumerice cand mingea e la adversar ?! :mda:

PS :
Pentru totzi dinamovishtii care probabil se vor obosi sa-mi raspunda ! NU O FACETZI ! Avetzi un pic de bun simtz !

dlgicu
27th November 2004, 22:19
4-0 si istoria rusinii continua sa fie scrisa de personajele care poarta azi culorile clubului FC Arges

Tudose
28th November 2004, 00:27
Tudose, cum sta treaba pe-aici ?! Cu noi jucatzi pe viatza shi pe moarte iar cu ashtia exersatzi atacuri supranumerice cand mingea e la adversar ?! :mda:

Popica, eu sunt sincer de parere ca nu a fost vorba de blat... asta e valoarea jucatorilor care, cu exceptia lui Danut Coman si partial a lui Sava au facut figuratie... iar jocul facut de echipa e rusinos!

uti2102
28th November 2004, 01:30
Cum potzi sa spui Tudose ca n-a fost blat cand fudashii Argeshului fugeau de adversar ?! Cand linia defensiva a Argeshului era la 10 metrii de mijlocul terenului, iar 3 dinamovishti intrau singuri-singurei in careu ?! Asta e cea mai ieftina regie pe care-am vazut-o de la faimosul Ceahlaul-Dinamo. Nu credeam ca o sa mai vad asha ceva. :o: Sunt de-a dreptul uimit.
Ceva imi spune ca maine seara, la ora 21, o sa avem cu totzii parte de o noua scarboshenie de acest gen..... :mda:

Deluxe
28th November 2004, 02:18
I“ll wait until to see the highlights of the game, but generally the Romanian fans criticize very easily these suspects games.

As I said before, I haven“t watched the game but it seems that it“s impossible that Dinamo can win 4-0 a game without "blat", at least according to some of you.

uti2102
28th November 2004, 02:56
Daca atzi ajuns sa comparatzi 1-8 la Timishoara sau 5-1 impotriva Natzionalului cu meciul de aseara, inseamna ca suntetzi paraleli cu fotbalul.
Nu e vorba de scor, puteatzi sa cashtigatzi shi cu 15-0, nu ma intereseaza. E vorba de atitudinea adversarilor, care se dadeau la o parte din partea catzeilor...Dar nu ma ashtept de la voi sa recunoashtetzi ceva. Noapte buna, somn ushor, vise placute cu Borcea shi Champions League.

Tudose
28th November 2004, 10:01
Cum potzi sa spui Tudose ca n-a fost blat
Spun ca nu a fost blat pentru ca m-am obisnuit cu "valoarea" si evolutiile foarte oscilante ale jucatorilor Argesului. Ca sa fac referire numai la acest tur de campionat, aici a mai incercat ceva-ceva Marius Sava, dar am vazut si meciuri mai slabe, in frunte cu cel de la Bacau, unde s-a expediat un singur sut anemic pe spatiul portii in final. Urmatoarea etapa am pierdut acasa cu Brasovul (meci jalnic), apoi am jucat bine la Timisoara si am castigat cu 2-0... Sper sa nu urmeze banatenii modelul tau si sa ne acuze ca altora le-am dat puncte (aveam si de unde...), iar cu ei jucam pe viata si pe moarte, ca avem ceva contra lor... Pur si simplu asta e mentalitatea de a te duce dinainte invins in Stefan cel Mare :ciocan: si valoarea jucatorilor... :ciocan:, dintre care doar Coman e cu adevarat profesionist.
Daca se acorda hent la Danciulescu la primul gol sau golul lui Tanasa nu era anulat in mod eronat se termina 3-0 sau 4-1. Nu ca asta ar fi sters din rusinea evolutiei de aseara, dar macar Dinamo nu mai urca pe locul 2 si nu mai erau speculatii.

Vulturul
28th November 2004, 10:09
Campioana en titre s-a distrat īn prima repriză şi a făcut ce-a vrut īn faţa unor piteşteni debusolaţi şi parcă neinteresaţi de soarta antrenorului ameninţat cu demiterea. Deschiderea scorului a fost doar o chestiune de timp. Golul lui Grigorie (33) - şut īn vinclu din interiorul careului de 16 metri- a căzut firesc, după patru ocazii imense ratate īn cascadă de Dănciulescu (9, 19), Grigorie (18) şi Tameş (26), toate singur cu portarul Coman. Pentru a-şi masca neputinţa, elevii lui Ion Moldovan au acuzat un henţ la Dănciulescu īntr-o fază premergătoare golului. Grigorie avea să pecetluiască practic şi soarta meciului. Īn minutul 44, decarul dinamovist a ridicat scorul la 2-0 cu o scăriţă peste Coman, care fusese salvat cīteva zeci secunde mai devreme de bară la şutul īn forţă a lui Dănciulescu.

Dinamo a simţit că-şi poate face golaveraj de locul 2. Niculescu (51- reluare cu capul din centrarea lui Fl. Petre) şi omul meciului Grigorie ( 60 - care a realizat tripla printr-o torpilă de efect de la semidistanţă ) au consfiinţit rezultatul de 4-0. Nesperat, ca de altfel şi locul secund pe care va ierna Dinamo. Piteştenii n-au contat, iar cīnd au ajuns şi ei la poarta lui Stelea, asistentul Buzărneascu i-a anulat eronat lui C. Tănase golul de onoare (70). Iar pe final, arbitrii şi-au mai dat o dată cu stīngul īn dreptul, cīnd Heleşteanu a dictat corect penalty pentru Dinamo, dar asistentul Crīngaşu a ridicat eronat ofsaid şi oaspeţii scăpat de un nou gol.

"Bine că n-a fost nevoie de vreun 10-1 ca prin anii '60, cu Steagul Roşu"
Dinu Gheorghe, preşedinte Rapid

Preşedintele Consiliului Judeţean Argeş către jucători: „Am semnale că vreţi să vă faceţi de rīs”
Sīmbătă seara, fostul senator Constantin Nicolescu, acum preşedintele CJ Argeş, a mers īmpreună cu Gicu Dobrin īn cantonamentul fotbaliştilor lui Ion Moldovan. "Am semnale că vreţi să vă faceţi de rīs!", le-a zis acesta jucătorilor piteşteni referindu-se la meciul din Ştefan cel Mare. "Aveţi grijă!", i-a atenţionat cīnd a părăsit baza. Nicolescu intenţionează ca īn scurt timp să-l numească pe Dobrin īn funcţia de director tehnic, "Comisarul" anunţīnd aseară că pleacă. / Cristian Marinescu (Piteşti)

Henţ la Dănciulescu īnainte de primul gol
La faza premergătoare primului gol dinamovist a fost un henţ evident la Ionel Dănciulescu. Īn minutul 33, Alistar a centrat de pe partea dreaptă, mingea a fost deviată şi atacantul dinamovist a stopat-o cu antebraţele, ca la volei! Arbitrul Anton Heleşteanu era extrem de bine poziţionat, la doar patru metri de Dănciulescu, īnsă a lăsat jocul să curgă. Vīrful roş-albilor a continuat faza, īn cele din urmă mingea a ajuns la Grigorie, care a marcat primul punct al "cīinilor". Piteştenii au protestat vehement, acuzīnd henţul lui "Danciu", dar Heleşteanu a arătat centrul terenului.

http://www.gsp.ro/index.php?c=1&a=29482

Vulturul
28th November 2004, 10:12
Ce echipă! Ce formă! Ce rezultat! Ce adversar?

FC Argeş s-a apărat degeaba şi de formă, doar portarul Coman stopīnd avalanşa de goluri care ar fi putut fi marcate de Dinamo. Frigul probabil că a produs o combustie superioară bucureştenilor, dezinvolţi īn acţiuni ofensive devastatoare spre careul piteştean. Ocaziile au curs la poarta lui Coman cu o frecvenţă ucigătoare, căpitanul Argeşului salvīnd ce se putea salva īn situaţiile de unu contra unu. Ce n-a putut opri el s-a oprit īn plasă, pentru că fundaşii din faţa sa n-au lăsat vreo secundă impresia că ar putea opri şi ei ceva. Dinamo a jucat aşa de bine īncīt cei trei stoperi adverşi n-au avut altă opţiune decīt să plece capetele şi să se declare īnvinşi. Schimburi rapide de locuri, īncrucişări, demarcări inspirate, driblinguri scoase din manualul de execuţii, acestea au fost ingredientele atacurilor elevilor lui Andone. Un final de sezon aproape de fabulos, o formă de zile mari, regrete că n-a fost prinsă mai astă-toamnă, cu Manchester. Sau, te pomeneşti, cu Manchester nu te lasă ai naibii englezi să prinzi forma asta!? Grigorie a făcut 1-0 cu un şut la vinclu, de la 11 metri, apoi tot el a inventat o “scăriţ㔠pentru 2-0, singur cu Coman. Claudiu Niculescu a pus capul pe centrarea lui Florentin Petre şi a fost 3-0, iar Grigorie a făcut 4-0, aţi ghicit, după ce a scăpat din nou singur cu Coman. De remarcat că īn ultimele minute, Heleşteanu a acordat un 11 m pentru Dinamo, pentru ca mai apoi să observe că tuşierul ridicase fanionul indicīnd poziţie de ofsaid la Dănciulescu, exact jucătorul care obţinuse lovitura de pedeapsă. Era să uit: stelele din caseta tehnică sīnt pe bune, adică de parcă toate cele de mai sus ar fi fost adevărate. Pentru că adevărat a fost doar scorul. Şi el, oricum, nu conta.

Contestat de suporteri
La partida de aseară din Ştefan cel Mare alb-violeţii au fost susţinuţi de aproximativ 20 de fani care pe tot parcursul partidei i-au contestat pe Ion Moldovan şi pe Viorel Ilinca. “Moldovane rămīi la Dinamo!”, şi “Moldovan, javră de maidan!”, au strigat suporterii Ultra viola, precum şi “Ilinca, lasă-ne!”. Fanii l-au susţinut īn permanenţă pe portarul Daniel Coman, care, la rīndul său, a acuzat un henţ la Dănciulescu la o fază premergătoare primului gol.

Ultima reprezentaţie
Īnaintea partidei, Ion Moldovan spera īntr-o evoluţie mai bună a elevilor săi, spunīnd: “Jucătorii ştiu că foarte probabil nu-i voi mai antrena īn retur, aşa că nu mai sīnt apăsaţi de nici o presiune. Şi dacă am cīştiga, şi-am ajunge la -3 poate tot aş pleca”. După rezultatul de aseară īnsă este foarte probabil ca meciul din “Ştefan cel Mare” să fie ultimul īn campionat pentru Comisar pe banca lui FC Argeş.

http://www.prosport.ro/index.php?c=3&a=42023

R. O`Sullivan
28th November 2004, 10:12
Tudose: Dar era greu dupa ce se facea 4-1 sa mai dea Dinamo un gol si sa se refacea diferenta anuntata deja inca de la inceputul meciului? Nu se termina pana nu se facea 5-1. Interesant nu? Oricum fiind vorba de Dinamo presa o sa vorbeasca cu jumatate de gura... Mai ales daca autorul articolului o fi vreun suporteras disperat :D:
Astept argumente si nu postari gen Vlad1607

Tudose
28th November 2004, 10:17
Tudose: Dar era greu dupa ce se facea 4-1 sa mai dea Dinamo un gol si sa se refacea diferenta anuntata deja inca de la inceputul meciului? Nu se termina pana nu se facea 5-1. Interesant nu?

Desigur, nu se termina pana nu se facea 5-1. In loc sa plonjeze, Coman ar fi lasat in poarta lovitura libera din final si regia era asigurata.



Astept argumente si nu postari gen Vlad1607
Argumente am adus, asta e opinia mea, ca valoarea jucatorilor de la FC Arges este in cauza.

vlad1607
28th November 2004, 10:20
<Mai nene ti se apre ca Argesu e mare echipa? uite de exepmlu ce a facut cu Alba Iulia...Da asta nu vezi..esti bolnavior :D

Tudose
28th November 2004, 10:30
Adevarat, si meciul din etapa predecenta cu Alba Iulia se incadreaza la categoria celor foarte slabe, alaturi de cele pe care deja le-am enumerat... iar Apulum era o echipa de coada clasamentului, venita pe deasupra si cu formatia a doua. Asta e valoarea, din pacate... :ciocan:

vlad1607
28th November 2004, 10:34
Pai da Tudose..da alde R.O'Sullivan nu vad lucrurile astea....turma e la putere..gandirea lipseste cu desavarsire...traiti in aceeasi dulce mediocritate in continuare! Sunteti penibili!

R. O`Sullivan
28th November 2004, 10:48
Orice s-ar spune ... Discutia e interesanta. A intrat aici si Vlad1906 care mi se parea pe dinafara.

Bune argumente Tudose... Numai ca noi facem greseala sa judecam valoarea unei echipe dupa un meci (Exemplu: O echipa castiga un meci e revelatie, daca pierde 2-3 meciuri e catalogata drept retrogradata sigura. De vina aici e presa sportiva care e de o valoare indoielnica...)

Fireste ca se vorbeste si de Dinamo nu doar de Gloria nu doar asa... de dragul discutiei. Exista prea multe antecedente. Mai grav e ca pe langa cele doua mai sunt si altele, dar ele sunt principalele

vladi
28th November 2004, 13:21
.......Varza.......

uti2102
28th November 2004, 13:45
Io zic sa vedetzi inregistrarea meciului. N-are rost sa va ascundetzi dupa ciresh. Fundashii Argeshului au mimat fotbalul. Cum sa stai la 10 metrii de centrul terenului iar 3 dinamovishti sa intre singuri-singurei in careu ?!
Voi ar trebui sa fitzi primii care sa-i taxatzi pe favoritzii voshtrii. Sa le fie rushine.

Tudose
28th November 2004, 13:58
Voi ar trebui sa fitzi primii care sa-i taxatzi pe favoritzii voshtrii. Sa le fie rushine.
Asa am zis si eu, sa le fie rusine pentru ce au jucat (mai putin portarul Coman). Insa asta e valoarea lor, nu trebuie sa te dai la o parte ca sa o incasezi in halul asta. Eu am vazut de ce sunt in stare in multe alte partide (cu Bacaul, cu Brasovul, cu Apulum). Am jucat bine numai cu Steaua si cu Poli AEK, asta numai asa, sa le facem in ciuda forumistilor de pe Onlinesport si sa avem motive sa ne contram cu ei :D

vladi
28th November 2004, 14:24
Golul Argesului de 4-1 a fost anulat aiurea....nici cu atit nu ne-am ales :-)

uti2102
28th November 2004, 14:38
Mie imi pare bina ca va mobilizatzi mai mult cand jucatzi cu noi. Steaua trebuie tzinuta in priza. Insa nu mi se pare corect ca alte meciuri, cum ar fi cel cu Dinamo, sa fie tratate la 'shto. Daca acum s-ar fi terminat campionatul Dinamo ar fi jucat in cupele europene in locul unei echipe care merita cu adevarat : Farul Constantza.

Tudose
28th November 2004, 14:47
Mie imi pare bina ca va mobilizatzi mai mult cand jucatzi cu noi. Steaua trebuie tzinuta in priza. Insa nu mi se pare corect ca alte meciuri, cum ar fi cel cu Dinamo, sa fie tratate la 'shto.
Am vazut cea mai mare parte a meciurilor Argesului in acest tur de campionat. Una din marile probleme a fost incapacitatea de a mentine o forma sportiva constanta si de inalt nivel mai multe meciuri la rand. Cred ca asta tine in primul rand de mentalitatea jucatorilor si antrenorilor. Sunt sigur ca in Stefan cel Mare s-au dus cu gandul ca sunt batuti inca de la inceput, deci nu mai merita sa se agite prea tare. Inca o data, toate acestea cu exceptia unui singur jucator: portarul Coman.

Vulturul
28th November 2004, 15:26
Ce sa mai spunem dupa umilinta de aseara!!!Doar ca multi jucatori nu merita sa imbrace tricoul alb-violet.Sper ca in pauza de campionat nou antrenor care va veni va aduce si cativa jucatori care sa arate ca stiu cu mingea!!

MOLDOVAN NU UITA!!!NE-AI PROMIS DEMISIA!!!

uti2102
28th November 2004, 15:48
Tudose, zici ca jucatorii au venit cu gandul ca meciul e deja pierdut...Pai aici apare intrebarea, cu Steaua de ce nu gandesc asha ?! Sunt doua motive : n-au interes sa piarda shi vor sa arate ca shtiu fotbal impotriva celei mai bune echipe din Romania.
Evolutzia lamentabila datorata inconstantzei e o abureala...Oricat de obosit ai fi nu potzi sa joci cu Dinamo la off-side shi sa fugi din calea atacantzilor...Intzeleg sa te prinda descoperit o data, de doua ori, de trei ori.....dar sa continui pe aceeashi linie shi sa nu schimbi nimic....asta e ceva necurat.

vladi
28th November 2004, 15:51
uneori e mai bine sa te gindesti ca a fost ceva necurat decat sa accepti o posibilitatea mult mai dramatica....asta le este valoarea :-(

EDMOND_
28th November 2004, 19:56
Ce te faci insa cand nu o accepta nici Dobrin care se pare ca a dat niste declaratii destul de dure dupa acest meci de genul: " FC Arges a jucat in asa fel incat Dinamo sa poata da golurile necesare " ..nu stiu daca am reprodus exact , dar destul de aproape sigur. De fapt vom vedea,probabil declaratiile lui Dobrin in presa de maine.
Sper sa jucati la fel si in meciul de miercuri.... sa nu va reveniti brusc !!

Vulturul
28th November 2004, 20:18
Din cate se pare Moldovan va sta pe banca si la meciul de miercuri...Din ceea ce a declarat acesta va fi ultimul meci al lui la FCARGES!!Sa speram ca vom face un joc bun asa de plecare!!Forza Viola

vladi
28th November 2004, 20:49
ce te faci daca in iarna il vind si pe Prepelita la Dinamo, asa cum am auzit ?

deja incep sa fiu pesimist in legatura cu meciul de miercuri

Vulturul
29th November 2004, 10:03
- Domnule Dobrin, aţi văzut meciul Argeşului din Ştefan cel Mare?
- Da. Din păcate, temerile care planau īnaintea meciului s-au adeverit.

- Adică?
- Adică FC Argeş a jucat foarte deschis, scopul fiind foarte clar pentru mine: să luăm exact atītea goluri cīt era nevoie pentru ca Dinamo să termine pe locul doi.

- Credeţi că dacă Dinamo avea nevoie de 7-8 goluri pentru acest obiectiv le marca?
- Tot ce este posibil. La meciurile cu Dinamo sau Steaua nu ai voie să joci deschis pentru că au jucători care pasează bine. Mijlocaşii noştri n-au ajutat apărarea şi dacă nu apăra Dani Coman era dezastru.

- Cum ar fi trebuit să joace Argeşul?
- Simplu, prudent, să aştepte īn propriul teren, să aglomereze īn faţa careului. Să stea la cutie, ieşind pe contraatacuri care puteau produce surprize.

- Vineri seara aţi fost cu Constantin Nicolescu, preşedintele Consiliului Judeţean, īn cantonamentul echipei pentru a-i avertiza pe jucători să nu se facă de rīs.
- Au făcut tocmai invers, iar arbitrajul parcă a fost şi el īn ideea ca Dinamo să termine pe locul doi. Să nu vezi henţ clar de la cīţiva metri la Dănciulescu sau să anulezi golul lui Tănasă este ridicol.

http://www.gsp.ro/index.php?c=1&a=29507

Vulturul
29th November 2004, 10:07
Dinamo – FC Argeş 4-0
Mai mult nu s-a putut
Aşa cum am presupus īn avanpremiera meciului din Şoseaua Ştefan cel Mare, FC Argeş a făcut figuraţie īn meciul cu Dinamo, doar Coman apărānd ca de obicei, adică foarte bine. Dacă Dănuţ Coman nu ar fi fost īn poarta piteştenilor, poate că acum s-ar fi vorbit de scorul campionatului, sau chiar al ultimului deceniu. Dinamoviştii, motivaţi de faptul că pot ajunge pe locul al doilea la golaveraj, dacă vor īnvinge la scor pe FC Argeş, au atacat īn valuri careul piteştean, dar chiar dacă şi-au creat o mulţime de ocazii, nu au fructificat de patru dintre ele. Mai mult nu au putut, pentru că īntre buturile lui FC Argeş s-a aflat un mare portar şi un caracter de excepţie. Din păcate, cu unul singur nu se poate trece iarna...

Semne imense de īntrebare
Jucătorii piteşteni, īn afara lui Dănuţ Coman, s-au prezentat lamentabil la ultimul meci din acest tur de campionat. Apărarea a fost complet depăşită de trioul Grigorie – Niculescu – Dănciulescu, Sava a īncercat cāteva „floricele” la mijlocul terenului, iar Tănasă s-a bătut de unul singur cu masivii fundaşi centrali Iordache şi Ciobotariu. Felul īn care alb-violeţii au evoluat īmpotriva campioanei ridică multe semne de īntrebare, unul dintre fiind acela că Moldovan ar fi singurul vinovat de faptul că FC Argeş a ajuns de rāsul ţării. Comisarul a părut resemnat la acest meci, ceea ce ne face să ne īntrebăm dacă strategia de a anunţa că antrenorul va pleca cu două săptămāni īnainte a fost cea mai bună, sau una dezastruoasă.

Sursa: cotidianul pitestean "Top"

sorinl
29th November 2004, 10:37
- Credeţi că dacă Dinamo avea nevoie de 7-8 goluri pentru acest obiectiv le marca?
- Tot ce este posibil. La meciurile cu Dinamo sau Steaua nu ai voie să joci deschis pentru că au jucători care pasează bine. Mijlocaşii noştri n-au ajutat apărarea şi dacă nu apăra Dani Coman era dezastru.

din pacate,dobrin stie ce spune... cu el in teren argesul a luat acum 30 de ani un 0-7 tot in ultima etapa,tot de la dinamo,adica exact cat le era necesar alb rosiilor pentru a lua titlul,daca oltenii pierdeau la ploiesti.
oltenii au facut egal,si asa nu s-a mai repetat povestea din 1973.
deci precedentul exista...

Tudose
29th November 2004, 13:56
Daca Nicolescu acuza, Dobrin acuza si totusi a fost blat... atunci cine e in cauza, Moldovan, jucatorii?

uti2102
29th November 2004, 14:05
Amandoi. Moldovan a jucat prea deschis, cu apararea la 40 de metrii de poarta. Shi jucatorii, desigur. Trebuie doar sa vezi reluarile golurilor sa vezi cum fundashii argesheni fug de atacantzii dinamovishti....
Cum scria azi intr-un ziar... "pacat ca adversarii nu se dau la o parte din calea dinamovishtilor shi in cupele europene..." :mda:

vladi
29th November 2004, 14:27
Amandoi. Moldovan a jucat prea deschis, cu apararea la 40 de metrii de poarta. Shi jucatorii, desigur. Trebuie doar sa vezi reluarile golurilor sa vezi cum fundashii argesheni fug de atacantzii dinamovishti....
Cum scria azi intr-un ziar... "pacat ca adversarii nu se dau la o parte din calea dinamovishtilor shi in cupele europene..." :mda:

AlPopa, trebuie sa recunosc ca imi doresc si eu ca Argesul sa progreseze in citeva luni cum au facut-o cei de la Poli Timisoara...de la 8-1 s-au intarit, s-au antrenat si acum au ajuns la 1-1 cu Steaua......sau oare la 8-1 ala avea Steaua nevoie de puncte ca era lupta strinsa pentru titlu iar acum au un avans linistitor.....poate nu s-au mobilizat baietii exemplar, nu au verticalizat si nu si-au dorit mai mult victoria.

Tudose
29th November 2004, 16:51
Popica, sunt vreo 7-8 thread-uri pe care scrii ca a fost blat la Dinamo - FC Arges... pe mine ai reusit sa ma convingi, propun sanctionarea celor doua cluburi, sa li se dea si unora si altora meciul pierdut cu 0-3 :D

gicu
29th November 2004, 17:18
Tudose, nu-i strica placerea baiatului :D
Eu propun pe langa sanctionarea celor doua cluburi, premierea cu 3 pct. (cel putin) a echipei Steaua pt. insistenta de care dau dovada suporterii sai sa gaseasca barna din ochii "dusmanilor" (si ochii Giango...si ochii? :happy ).

Utilizator
29th November 2004, 17:54
Curios ca atunci cand Dinamo pierde pe gafele monumentale ale propriei aparari 'varza' nimeni nu-i suspecteaza ca au aranjat meciul. Putem spune lejer ca dubla mansha cu Manchester a fost blat.
Sau cand alte echipe bat la scoruri mari cu atacanti trecand nestingheriti printre jaloanele ce se numesc aparatori adversi? Tot respectul pentru FC Arges, mai ales pentru ce a fost odata, dar daca Dinamo jucand acasa nu-i bate nici pe ei...
M-am uitat la cele '10 motive pentru care...a fost blat'; constat ca s-a umblat la jucatori si la arbitri pentru a castiga un amarat de meci cu 4-0. De acord ca Dinamo are o conducere stupida, jegoasa etc. Dar astia iau nu dau; pentru un orgoliu marunt de a termina pe 2 ar fi trebuit sa dea bani pe la jucatorii echipei adverse, la arbitri si, culmea, si propriilor jucatori carora le mai deblocheaza si primele pentru ca au intrat pe podium. Ce rost aveau 1 gol sau 2 in plus? Daca terminau pe 4 sau 5 la egalitate de puncte cu ceilalti era mult mai ieftin si la fel de bine...

uti2102
29th November 2004, 18:08
Hai baietzi datzi-o-ncolo de treaba. Suntetzi oameni in toata firea. Daca nici voi nu recunoashtetzi, acum cand toata lumea va arata cu degetul, ce sa ma mai ashtept de la ceilaltzi ?! :mda:
Voi sa fitzi sanatoshi. Atzi cashtigat pe bune. Bravo ! :ciocan:

Utilizator
29th November 2004, 18:38
Daca tu recunosti ca acel 8-1 de la Timisoara a fost, recunosc si eu in acest caz, indiferent daca a fost sau nu.

Zapada
29th November 2004, 18:45
se putea oare ca Dinamo sa nu fie avantajata de arbitri si in acest meci!

uti2102
29th November 2004, 18:50
:happy De ce o datzi pe shtouri cand suntetzi prinshi in stransoare ?!
Propun oricum sa urmarim intr-o zi inregistrarile celor 2 meciuri. Aici nu e vorba de scor, e vorba de modul in care adversarii au gasit de cuviintza sa evolueze.
Nu ma mai ashtept la mai multe de la voi. Sa fitzi sanatoshi! La mai multe titluri fabricate shi la mai multe tururi 2 in Europa (pana acum doar unul singur in 15 ani.... :headbang: )...SUCCESE peste SUCCESE va doresc ! /hello

Utilizator
29th November 2004, 18:54
Putem sa vedem inregistrarile cand doresti, vorbeam serios nu era shto. Putem sa mai vedem si recentul meci cu Craiova daca vrei. Ideea e ca e usor sa acuzi si sa "dovedesti" blaturi in campionatul romanesc. Confundam prea des non-valoarea cu non-combatul.

Multumim de urari, eu chiar ti le intorc pe bune. Succes!
Treaba cu fabrica ramane de vazut...cel mai usor e sa ai pe cine sa acuzi cand nu esti in stare.

uti2102
29th November 2004, 19:02
Asha e. Noi suntem neputincioshi iar voi suntetzi cea mai buna echipa din Romania. Iar Grigorie, asha cum spunea cineva pe forum, e cel mai bun fotbalist din tzara. /hello

Utilizator
29th November 2004, 19:12
N-am sustinut asta niciodata, tu sustii ca voi sunteti permanent corecti iar noi vice-versa, ceea ce e putin cam fortat.
Personal nu-l plac pe Grigorie asa ca nu pot fi de acord cu acel cineva.

vladi
30th November 2004, 13:13
Alpopa .....poate pentru tine ar trebuie sa facem un forum separat unde sa poti posta numai tu. Tu sa acuzi diverse meciuri de blaturi, tu sa iti confirmi suspiciunile. Sincer tin si eu cu o echipa, dar in nici un caz nu cred ca e perfecta. Dar cred ca e mai bine sa iti dau dreptate - Steaua e cea mai buna si cea mai cinstita. Daca tot plutesti printre nori, ar fi pacat sa te coborim cu picioarele pe pamint. Pentru asemenea senzatii Mutu plateste scump, la tine e gratis :-)))))

P.S....domn profesor, lasa-l repetent! :-))))))))))))))))))))))))))))))

Sinn Fein
30th November 2004, 13:20
Cum mai Vladi, echipa cu care tii tu nu e perfecta? Nu se poate...Ar fi cazul sa devii suporterul unei echipe perfecte, gen "satelitul" uneia care nu e perfecta. In cazul tau, Argesul. Deci, ar trebui sa devii fanul unei echipe "satelit" a Argesului (prin prisma numarului mare de jucatori cedati acolo), care e perfecta. Ghici ghicitoare..:))

PS: a nu se citi serios acest post

uti2102
30th November 2004, 13:38
Ce amuzantzi sunt piteshtenii, incercand sa-shi scuze propria echipa de blat. :D Mentalitate tipic romaneasca... :ciocan:
De dinamovishti nu mai zic, seamana cu pesedeii care incearca sa se acopere prin orice mijloace. Toata lumea vede, numa' ei se incapatzaneaza sa sustzina contrariul. Nu zic ca nu e normal din punctul lor de vedere (ishi apara saracia shi nevoile...neamul nu :drak: ) dar e de-a dreptul scarbos... :mda:

vladi
30th November 2004, 13:44
Ce amuzantzi sunt piteshtenii, incercand sa-shi scuze propria echipa de blat. :D Mentalitate tipic romaneasca... :ciocan:


asta o spune cineva care acum citeva posturi ne explica faptul ca meciul de la Timisoara 1-8 cu steaua si cel cu Universitatea Craiova (de cel cu Nationalul nu mai vorbim) nu au fost blaturi.

La scoala orele de logica erau dimineata si nu prea ajungeai, nu ? :drak: :drak: :drak: :drak:

.....si daca e sa vorbim de blaturi putem incepe cu perioada de dinainte de 89.......parca Steaua era echipa pentru care se prelungeau meciurile cite o juma de ora sa dea gol, nu ?;-)))))))))))

uti2102
30th November 2004, 13:58
Cum i-am zis lui Utilizator : sa incriminezi meciurile cu Timishoara shi Craiova tre' sa fii de-a dreptul paralel cu fotbalul. Imi pare rau ca trebuie sa-tzi spun asta, dar se pare ca tu n-ai vazut nici meciurile Stelei shi nici meciul de sambata... :ciocan: Fotbalul nu e nici logica shi nici matematica, chiar daca la clasamente se foloseshte adunarea. Am spus mai sus, e vorba de cum argeshenii alergau spre centrul terenului iar dinamovishtii pe langa ei, insa in sensul celalalt !!! :o:

Despre partea cu '89 !!! :happy E tipica celor lipsitzi de argumente ! Scuteshte-ma de perioada comunista. Nu aduce nici un avantaj nimanui. Shi in orice caz, la performantze noi oricum stam mai bine ! :drak:

vladi
30th November 2004, 14:09
Alpopa cred ca am fost la mai multe meciuri decit episoade din desenele animate cu Mihaela ai vazut tu :-)))))

Cei de la Poli pe unde alergau la 8-1 ala ?
Dar de meciurile epocale ale Stelei cu Foresta si Onestiul nu iti aduci aminte ?

Ai spus mai devreme ca "Scuteshte-ma de perioada comunista. Nu aduce nici un avantaj nimanui." .......probabil din cauza unor oameni ca tine ne conduc acum numai fosti ********i :rosu: :rosu: :rosu: :rosu:

Discutia asta oricum nu duce nicaieri. Ideile fixe nu pot fi schimbate nici macar de argumente. Viata placuta in universul tau mic si strimt.

P.S. Eu am fost la meciul din Stefan cel Mare. Tu ai fost ?

uti2102
30th November 2004, 16:08
:happy
Nu ma intzelege greshit, ma refeream la trecutul comunist al fotbalului nostru, nu la altceva. Nu vad de ce am mai discuta despre el la 15 ani de la Revolutzie, acum, cand cel putzin clubul Steaua nu mai are nici o legatura cu institutzile statului shi implicit cu vechiul regim. Asha ca vezi ce faci cu hartiile alea roshii pe care mi le aratzi; mai corect ar fi sa le faci cadou jucatorilor argesheni.
Partea cu discutia asta oricum nu duce nicaieri. Ideile fixe nu pot fi schimbate nici macar de argumente este cel mai deshtept lucru pe care il puteai spune !
Adio, luceafare !!! Eshti tare haios ! :)

Sinn Fein
30th November 2004, 16:45
:happy
cand cel putzin clubul Steaua nu mai are nici o legatura cu institutzile statului

oare?

te aprob la partea cu 12.12.2004 de la semnatura. Ar trebui sa mergem toti la vot sa dam jos PSD

Tudose
30th November 2004, 18:07
Vladi, exagerezi :D Nu era o jumatate de ora, doar 10 minute... In 1988 a fost un meci la Oradea, FC Bihor - Steaua, se indrepta spre 2-2... Eu eram la Pitesti, Argesul juca cu ASA Tg. Mures. S-a incheiat meciul nostru, am plecat de la stadion, am auzit rezultatele din celelalte jocuri... la Oradea inca nu se terminase, s-a fluierat finalul prin minutul 100, dupa ce a marcat Balint pentru 3-2...

Iar pe alpopa lasa-l cu ce a fost inainte de 1989, n-a apucat vremurile... el e mic, nu stie nimic :D
Stie insa ce a fost in 1923, cand Rapid a fost infiintata in Romania de Komintern...

uti2102
30th November 2004, 18:32
Ce-a fost inainte de '89 nu mai are nici o relevantza din punct de vedere fotbalistic. Asha cum nici evenimentele din 1923, shi recunosc asta, nu mai au legatura cu fotbalul romanesc de astazi. Pomenirea lor a fost facuta doar pentru a aminti "unora" ca degeaba invoca trecutul, atat timp cat trecutul ii dezavantajeaza mai ales pe ei.
Nu ma ashtept de la voi sa incetatzi cu amintirea momentelor de "glorie" ale echipelor comuniste; este de fapt singurul mod in care putetzi (oare ?! :o: ) sa capatatzi un avantaj temporar fatza de acele echipe. V-ash sfatui sa va referitzi la evenimente mai recente, argumentele voastre vor fi mult mai plauzibile in raport cu situatzia actuala.
In final va reamintesc voua, "batranilor", care cu sigurantza cunoashtetzi mai bine trecutul, ca inainte de '89 nimeni shi nimic nu putea sa aiba o independentza suficient de mare de sistem care sa-i permita sa vina acum cu lectzii moralizatoare. Asha ca va las pe voi sa va batetzi in "comunisme fotbalistice"; va spun de pe acum ca nu vetzi ajunge la nici o concluzie...

Utilizator
30th November 2004, 19:01
Cum i-am zis lui Utilizator : sa incriminezi meciurile cu Timishoara shi Craiova tre' sa fii de-a dreptul paralel cu fotbalul. [...]Am spus mai sus, e vorba de cum argeshenii alergau spre centrul terenului iar dinamovishtii pe langa ei, insa in sensul celalalt !!!

Nu inseamna ca daca esti tangent cu fotbalul sau daca te intersectezi cu el intr-un singur punct e mult mai bine.

Felicitari pentru descrierea extrem de sugestiva a miscarii jucatorilor pe teren, m-am convins acum ca a fost blat, jucatorii adversi alergau in directii opuse si nu incercau sa alerge sa dea gol la aceiasi poarta :)
Eu ca un om paralel cu fotbalul dar care a trecut prin multe alte intersectii pot sa spun ca la meciul de la Timisoara gazdele n-au prea alergat deloc. Si cei de la Craiova au parut extrem de obositi in meciul cu voi, probabil ca se pastrau pentru cel cu noi ca si echipa din Banat. Ia-o ca pe o parere din partea unui simplu fan al plimbarilor la iarba verde. Oricum nu voi sustine niciodata ca sunt un detinator al adevarului absolut, daca era sa fie asa simpatizam in mod cert alta echipa. Eu raman cu 'dubito ergo cogito...'