PDA

View Full Version : The Memorial



dumy84
4th June 2010, 09:28
Tiger Woods a revenit in actiune la Memorial, turneu de 6 milioane dolari din Ohio, pe care l-a castigat de patru ori in cariera.

Par 72 dupa prima runda si Woods se afla pe T49.

Lideri sunt Justin Rose, Geoff Ogilvy si Rickie Fowler, toti la -7 (65)

paddyslam
6th June 2010, 18:12
...pitty it's on the wrong continent. Vremea pare insa sa fie cam la fel si acolo. Am fost sa joc azi de dimineata (in Dublin-ul de aici) si m-am intors ud din cap pina-n picioare, a trebuit sa renunt dupa 9 holes. Fowler joaca f. bine si consistent si pare pregatit sa cistige, dar nu se stie niciodata. Woods, desi fara coach, pare sa dea ceva semne vagi de recistigare a unui anumit nivel de confidenta... vom vedea.

Intre timp la Celtic Manor incep sa ma intreb care e adevaratul grad de dificultate al noului teren pt. Ryder Cup. Dupa 1-2 zile mai timide vad ca deja citiva jucatori reusesc in zilele 3-4 sa faca scoruri f. bune. McDowell care conducea acum cateva minute avea in ultimele ~42 de cupe jucate nu mai putin de 21 de birdies si doar un bogie!

Dorin
6th June 2010, 18:29
E adevarat, pare cam usor . Dar la Ryder Cup or sa fie plasari de steaguri mai dificile, greenuri mai rapide, teeshots mai de departe, iarba in afara de fayrway mai inalta.... etc.
La clubul meu de amatori avem o competitie "Man or Mouse". E infernala . Pozitii pe green imposibile si pentru cei mai virtuosi, teeshots de la maxim in spate etc, etc. Pro-ul nostru , englez, Neal, ne face praf prin a aranja terenul! Altfel un teren mediu , placut si destul de lejer.
Am jucat anul trecut Harding Park in San Francisco. Mi s-a parut chiar usor, greenuri incete, tunse generos, ruff pentru vizitatori. Etc . Altfel a aratat la President Cup toamna 2009.
Chiar acum a terminat McDowell pe locul 1 cu -15.

paddyslam
6th June 2010, 19:55
Eh da, e o intreaga filozofie in ce priveste alegerea si designul terenului pt. Ryder Cup. Marita distanta la Celtic Manor, ma cam indoiesc - acum are 7378 yards @ par 71 ceea ce e pretty long. Plus ca un teren f. lung (care ca stil general nu e f. diferit de terenurile din US) cred ca ii favorizeaza mai de graba pe americani. Restul, sper si eu ca s-au gandit cand l-au facut ("with the RC in mind", dupa cum zic ei). Meciurile de RC au format f. diferit si se preteaza la consideratii de design si setup specifice. Apoi tipurile de joc/jucatori in US vs Europe sunt destul de diferite iar dpdv tactic un anumit setup al terenului de golf poate fi foarte semnificativ. La K-club in 2006 au avut parte de mult criticism inainte de RC pt. ca planurile lor pareau evident sa favorizeze stilul si echipa US. Pana la urma au ales sa seteze terenul ca dificultate nu la un nivel extrem de greu si s-a dovedit o alegere inspirata. In conditiile in care in medie majoritatea jucatorilor din cele doua echipe aveau sanse relativ egale de a juca bine, faptul ca Europa a avut o echipa mult mai inchegata si unita dpdv moral (Woosie a fost un capitan f. bun), plus atmosfera extraordinara pro-Europa facuta de spectatori (m-am intors complet ragusit de acolo), au fost factori determinanti. La Valhalla in 2008, terenul a fost f. lung si dificil si asta in general ii favorizeaza pe americani. Plus ca Europa a avut un capitan neinspirat ales (il admir pe Nick Faldo ca jucator, dar cred ca nu e cel mai bun tip de individ sa conduca o echipa de RC) si Europa nu a avut prea multe sanse... De aia ziceam, vezi cum faceti anul asta ca spectatori, atmosfera creata pe terenul de golf e f. importanta in competitia asta!

Dorin
7th June 2010, 08:27
Yes sir ! Fara voce la sfarsitul zilei.