PDA

View Full Version : Nicolae Forminte a demisionat



Pages : 1 2 [3]

mikeyy
4th June 2010, 18:06
Mihai, fi sigur ca oamenii astia sunt foarte informati in ceea ce priveste noul cod, nu cred ca trebuie sa ne facem noi griji pt asta.

Da, am incredere si sper sa fie bine.
Doar ca mai pun si raul in fata, cateodata :D

mikeyy
4th June 2010, 18:08
In timp ce noi ne "certam" :D aici din cauza lui Ponor a aparut un nou articol in Prosport. http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/senioarele-reiau-seria-concursurilor-de-verificare-6276594



Oho..Dana Andrei si Diana Trenca sunt trimise la concursuri.
Nu pot sa cred.
Oare cand au decis aceasta competitie? Zilele astea? ...de cand s-a produs modificarea

Foarte fain!
Ma bucur de vestea asta!

Adde
4th June 2010, 18:12
Ca deobicei cand se discuta despre Ponor hop si eu :D. Ponor in 2004-2007 era doar o fetita de liceu, cu multe fumuri in cap, avea si de ce, 3 medalii olimpice de aur :yeah: O fi spus multe si bune si rele o fi facut prostii, ale tineretii valuri. Cine n-a spus /facut prostii la varsta aia sa ridice mana sus !!

Eu am apreciat foarte mult la ea ca si-a cerut intr-un fel scuze public fata de Bitang in 2007. Nu uitati ca in ciuda scandalurilor, Bitang a acceptat sa lucreze cu ea in 2007. E una dintre singurele gimnaste din Romania care a pus osul la treaba serios si a revenit in sala de gimnastica dupa retragere. Culmea e ca s-a calificat a doua (edit :)) in finala de la barna in 2007 si a a avut nota de medalie de bronz dar nu i-au dat-o pt ca au fost 2 pe locul 2.

Chiar daca o fi zis ceva despre echipa, nu uitati ca e singura care s-a intors sa ajute echipa. Ea a contribuit la totalul pe echipe in 2007 cu cea mai mare nota la barna si cea mai mare nota la sarituri.

Ponor este si printre preferatele mele, are ceva al ei. Oricat ar fi de discutate, pro sau contra, sunt gimnaste care-ti plac sau nu-ti plac. La fel imi place si de Sandra. De la Catalina insa, acum astept sa iasa si o antrenoare buna din ea! Atasez o poza draguta :)

Super veste, btw! Abia astept sa le vad pe fete in concursuri. Era un articol mai vechi despre Dana Andrei in care antrenorul ei de la Buzau isi punea mari sperante in ea si vorbea de Europene. Chiar ma intrebam ce se mai aude de unele fete.

dracsor
4th June 2010, 18:12
ma bucur ca deja fetele incep sa fie "testate". cu cat mai repede cu atat mai bine

Cata_RB
4th June 2010, 18:33
Nu mai lungesc discutia despre Catalina, oricum nu o sa ajungem vreodata la un punct comun :)...sunt perfect de acord cu tot ce a zis Luiza in discutia asta.

Mihai, spuneai de barna aia si probleme de adaptare la cod pentru B&B. Acolo mai sunt de luat in calcul 2 aspecte. Ea nu mai avea acelasi ritm de executie din 2004, pauza totusi se simte. Asta pe de-o parte. Si pe de alta parte, atunci se numarau 10 elemente in exercitiu. Nu stiu cum era pe codul din nota 10, deci o las pe Catalina din discutie si ma gandesc la cum arata un exercitiu la barna la Beijing. Eu acum ma sperii cand vad cu ce viteza trebuiau sa execute si ce robotei pareau gimnastele...ce miscari artistice, ce coregrafie...nici vorba. Slava Domnului ca n-a prins Ana vremea aia prea mult.

Ma bucur mult ca merg fetele la concursuri, mai ales ca sunt cele care au fost intr-un con de umbra in ultima vreme. Inca sunt curioasa ce s-a intamplat cu Dana Andrei de a scazut atat de mult intre Buzau 2009 si Bucuresti 2010...

onlyme88
4th June 2010, 18:41
Adde, am atasat poza, e de dimensiune mica.
Din pacate nu pot sa spun 100% sigur ca sursa e GSP pentru ca nu am cum sa verific...dar cel mai probabil asa e.

E o poza expresiva. Pare sa rezume foarte bine relatia lor. Eu imi formasem o parere diamentral opusa: credeam ca finala mondiala de la barna din 2007 le-a transformat in inamici. Din contra, as fi crezut ca Sandra ii este mai apropiata Catalinei. Recunosc, nu prea am "acoperit" bine stirile din perioada post-Atena (mai ales declaratiile nelegate direct de rezultate sau competitii).
Eu sunt subiectiv si nu mi se par deplasate comentariile Catalinei din acea vreme. Ea doar puncta de pe atunci ce punctam noi acum: o echipa dezbinata (la vremea respectiva), mai slab pregatita decat cea din Atena, un antrenor coordonator nepotrivit (din moment ce a refuzat sa colaboreze cu el), inceperea unui trend descendent in ceea ce priveste evolutia internationala a Romaniei.

mikeyy
4th June 2010, 18:44
ma gandesc la cum arata un exercitiu la barna la Beijing. Eu acum ma sperii cand vad cu ce viteza trebuiau sa execute si ce robotei pareau gimnastele...ce miscari artistice, ce coregrafie...nici vorba. Slava Domnului ca n-a prins Ana vremea aia prea mult.



Important e modul in care stii sa lucrezi pe codul de punctaj. Vrei sa zici ca Liukin era robot, ca nu avea artistica sau coregrafie (indiferent ca ne-a placut sau nu)?
Sau Pavlova, sau Gabita...la Beijing

Valeri a stiut cum sa speculeze si varianta aia de cod, in care intrau 10 elemente si sa puna in evidenta calitatile artistice ale Nastiei....si a luat 1 titlu mondial si un argint olimpic pe noul cod.

Dar si B&B sunt recunoscuti pt faptul ca stiu sa lucreze pe codul de punctaj (sa speculeze unele lucruri)....deci sper sa fie bine.

Cata_RB
4th June 2010, 19:00
E o poza expresiva. Pare sa rezume foarte bine relatia lor. Eu imi formasem o parere diamentral opusa: credeam ca finala mondiala de la barna din 2007 le-a transformat in inamici. Din contra, as fi crezut ca Sandra ii este mai apropiata Catalinei.

Nu cred :)
Inclusiv in acea finala din 2007, inainte si dupa afisarea notelor, au vorbit, s-au felicitat, s-au imbratisat...evident, Catalina era putin trista, dar nu am vazut diferente in relatia dintre ele.


Important e modul in care stii sa lucrezi pe codul de punctaj. Vrei sa zici ca Liukin era robot, ca nu avea artistica sau coregrafie (indiferent ca ne-a placut sau nu)?
Sau Pavlova, sau Gabita...la Beijing

Valeri a stiut cum sa speculeze si varianta aia de cod, in care intrau 10 elemente si sa puna in evidenta calitatile artistice ale Nastiei....si a luat 1 titlu mondial si un argint olimpic pe noul cod.

Dar si B&B sunt recunoscuti pt faptul ca stiu sa lucreze pe codul de punctaj (sa speculeze unele lucruri)....deci sper sa fie bine.

Liukin e exceptia, zic eu :) Tocmai pentru ca avea multe elemente artistice in exercitiu.
Asta e parerea mea :) Ca pe acel cod cu 10 elemente, la barna marea majoritate a fetelor erau mereu in graba, ca sa apuce sa termine exercitiul si asta scadea din frumusetea gimnasticii. Abia dupa trecerea la 8 elemente mi-am dat seama de lucrul asta, e mai bine asa.

Ada24
4th June 2010, 19:12
In primul rand ma bucur enorm sa le vad pe Dana Andrei si Diana Trenca la concursuri.:ok: Tess o sa fie fericita.:)

In privinta capacitatii BB de a specula codul (ce bine suna asta cu speculatul..mai bine ca milking the code sau code-whoring :D) eu nu imi fac probleme, au fost ei capabili sa speculeze alte coduri (unde cred ca era mai greu din moment ce erau cam singurii), dar pe asta unde , din cate am observat, este destul de usor.Plus nu a participat si Anca Grigoras la realizarea codului?Cred ca BBG o sa gaseasca chiar moduri noi de a specula codul.:evil:

mikeyy
4th June 2010, 19:26
Cred ca BBG o sa gaseasca chiar moduri noi de a specula codul.:evil:

BBG :D....super!

BBG si milk the code...ma duc cu gandul la o chestie din marketing (matricea BCG), dar de la atatea proiecte, nu ma mir ca incep sa imbin gimnastica cu ce am de facut :happy

onlyme88
4th June 2010, 19:33
BBG :D....super!

BBG si milk the code...ma duc cu gandul la o chestie din marketing (matricea BCG), dar de la atatea proiecte, nu ma mir ca incep sa imbin gimnastica cu ce am de facut :happy

Vacile si pietrele de moara? :happy

mikeyy
4th June 2010, 19:38
Vacile si pietrele de moara? :happy

He, he :)

S-ar putea adapta si pt situatia din gimnastica, nu? :D

Ada24
4th June 2010, 19:38
BBG :D....super!

BBG si milk the code...ma duc cu gandul la o chestie din marketing (matricea BCG), dar de la atatea proiecte, nu ma mir ca incep sa imbin gimnastica cu ce am de facut :happy

Prima data am vrut sa zic BGB, dar m-am gandit ca mai bine sa stea domnul intre doua doamne.:D:)
Da stiu, si eu tot la asta m-am gandit cand am auzit prima oara denumirea...:happy
Ca fan stiu ca nu ar trebui sa doresc asta:P, dar sunt foarte curioasa daca mai sunt moduri de a specula care nu au fost descoperite de altii.:drak:

onlyme88
4th June 2010, 19:44
He, he :)

S-ar putea adapta si pt situatia din gimnastica, nu? :D

In situatia de fata eu zic ca mai degraba avem foarte multe dileme, dar si multe mici vedete. Suna mai bine :D

Cata_RB
4th June 2010, 19:45
Aoleu :happy Daca v-ati apucat de economie, plec urgent, ma simt in plus :D

Ce vaci si pietre de moara??? :o:

mikeyy
4th June 2010, 19:47
@Ada:Sunt sigur ca si actualul cod are cateva lucruri, care pot fi speculate.
Problema e ca la paralele nu prea gasim moduri de a specula codul :D

@Andrei: in cazul de fata, da....si ar fi bine sa fim in crestere :)

onlyme88
4th June 2010, 19:47
Aoleu :happy Daca v-ati apucat de economie, plec urgent, ma simt in plus :D

Ce vaci si pietre de moara??? :o:

Fara sa intru in detalii: e bine sa ai vaci de muls, tre' sa te feresti de pietre de moara :happy

Cata_RB
4th June 2010, 19:52
E clar...am plecat, pa :D

onlyme88
4th June 2010, 20:00
E clar...am plecat, pa :D
Gata, nu mai fac, sunt cuminte.

Ada24
4th June 2010, 20:04
@Ada:Sunt sigur ca si actualul cod are cateva lucruri, care pot fi speculate.
Problema e ca la paralele nu prea gasim moduri de a specula codul :D



sau la sarituri...acolo ori faci saritura ori ba.

Dar totusi am incredere ca BBG sunt indeajuns de talentati si muncitori sa gaseasca modul ideal de a specula.:D

Atunci sa vezi critici din afara....:D...desi toata lumea speculeaza acum, am vazut comentarii ca unii se tem de cum vor lucra ei cu codul.:rolleyes:

Cata_RB
4th June 2010, 20:05
Gata, nu mai fac, sunt cuminte.

Glumesc ;)
Nu plec nicaieri, oricum nu-mi simte nimeni lipsa :P

step1
4th June 2010, 20:13
Au fost B&B la ProTv ...am prins ultima secunda din interviu:(
Stie cineva ce au spus?

mikeyy
4th June 2010, 20:15
am vazut comentarii ca unii se tem de cum vor lucra ei cu codul.:rolleyes:

Asa repede au inceput sa se gandeasca strainii la asta?
Foarte bine...sa se pregateasca, sa nu fie luati prin surprindere! :evil:

Ada24
4th June 2010, 22:27
Au fost B&B la ProTv ...am prins ultima secunda din interviu:(
Stie cineva ce au spus?

Ai prins macar despre ce era vorba? Ceva nou?

step1
4th June 2010, 22:47
Ai prins macar despre ce era vorba? Ceva nou?

Din pacate,nu!Doar imaginea lor,pe final .Poate reiau materialul la stirile de noapte

AuriB
4th June 2010, 22:59
Au fost B&B la ProTv ...am prins ultima secunda din interviu:(
Stie cineva ce au spus?

Nu au zis mare lucru,a fost prezentat mai mult palmaresul celor doi;erau in curtea casei din Bucuresti,unde se pare li s-a luat un interviu;la stiri au fost doar doua fraze spuse de doamna Bitang,cum ca ei nu au avut si nu au o bagheta magica pentru succes,stiu doar ca munca si perseverenta este cea care il asigura.....si a mai spus ca nu ar trebui pusa presiune pe "saracele fete",ele ne stiu mai mult de la televizor .....

dracsor
4th June 2010, 23:18
de cand a inceput toata nebunia asta, am fost practic cu degetul pe F5 ca sa vad reactiile tuturor. m-am bucurat ca au revenit cei doi B si v-am citit comentariile, opiniile. si stiti ceva? de fapt, indiferent ce spuneti, pe cine suferiti sau pe cine nu suferiti, cu totii iubiti gimnastica. de aceea poate ar trebui sa trageti niste concluzii din toata aceasta tevatura. nu repetati aceleasi greseli.

vorbiti cand vedeti abuzuri de orice fel.daca intr-adevar aici intra antrenori, gimnasti etc etc, atunci forumul poate fi un punct din care sa inceapa schimbarea sistemului. faptul ca iubiti fetele si vreti sa le protejati, nu inseamna sa va faceti partasi la ceva gresit. daca fetele intra aici si va vad parerile, reactiile, pot invata ca ceva undeva nu e bine. iar asupra antrenorilor se va crea o presiune sa se comporte omenesc cu fetele.

parintii sunt greu de educat. stiti ce am auzit sau citit? nu mai stiu exact. o chestie spusa de dl. Bellu: gimnastica in Romania este facuta de copii saraci, pentru ca asta e sansa lor. e aproximativ citatul. in aceste conditii, clar parintii nu au educatia necesara sa se implice, sa faca ceva. pentru ei tot ce se intampla reprezinta o sansa a fetei lor de a reusi in viata. gandesc exact cum gandesc parintii primilor mei elevi: "domnisoara, daca nu sunt cuminti, nu ezitati sa le dati vreo doua".

asa ca.. de ce sa nu inceapa de aici schimbarea de atitudine fata de gimnaste? da, disciplina, dedicatie, munca. dar tratament omenesc.

si acum ma duc sa schimb pachetul de servetele, sa iau siropul de tuse si sa fac ceva vocalize, poate poate imi recapat vocea. :D

Tess_AN
4th June 2010, 23:55
In primul rand ma bucur enorm sa le vad pe Dana Andrei si Diana Trenca la concursuri.:ok: Tess o sa fie fericita.:)
Iiieeeiii! :yeah: :yeah: Bafta fetele. Sper sa filmeze cineva si sa le vedem.

Cred ca BBG o sa gaseasca chiar moduri noi de a specula codul.:evil:
BBG=Big Better Gymnastics? - acronim?
sau
BBG=Big-Better-Great(er)? - comparatie la adjectiv? (ne mutam la gramatica) :evil: .

Nu plec nicaieri, oricum nu-mi simte nimeni lipsa :P
Gresesti ;) Dar daca vrei sa pleci, doar dupa capsuni ai voie. Nu acum. Mai incolo. :)

Ada24
5th June 2010, 00:06
Imi plac acronimele tale Tess-sau Bigger Better Greater. :D

Cata_RB
5th June 2010, 00:08
de cand a inceput toata nebunia asta, am fost practic cu degetul pe F5 (.....)
si acum ma duc sa schimb pachetul de servetele, sa iau siropul de tuse si sa fac ceva vocalize, poate poate imi recapat vocea. :D

Ti-a amortit degetul si ca rezultat ti-ai pierdut vocea? :D Sau esti racita? Sau...n-am inteles eu :P

@Tess: azi mi-am luat deja capsuni, deci nu mai plec :)

onlyme88
5th June 2010, 00:08
BBG=Big Better Gymnastics? - acronim?
sau
BBG=Big-Better-Great(er)? - comparatie la adjectiv? (ne mutam la gramatica) :evil: .



Urasc sa corectez, dar nu ma pot abtine :drak:
corect ar fi:
Big - Bigger - Biggest
sau
Good - Better - Best
sau
Great - Greater - Greatest

U le-ai combinat pe toate :D
(sa speram ca in maxim doi ani va trebui sa le folosim pe toate la superlativ)

mikeyy
5th June 2010, 00:13
si stiti ceva? de fapt, indiferent ce spuneti, pe cine suferiti sau pe cine nu suferiti, cu totii iubiti gimnastica.

Asta asa este. :)




si acum ma duc sa schimb pachetul de servetele, sa iau siropul de tuse si sa fac ceva vocalize, poate poate imi recapat vocea. :D

Multa sanatate!

Tess_AN
5th June 2010, 01:13
si acum ma duc sa schimb pachetul de servetele, sa iau siropul de tuse si sa fac ceva vocalize, poate poate imi recapat vocea. :D
Sanatate multa! E bine ca pe forum se scrie si nu se vorbeste :) asa te poti face auzita.

Urasc sa corectez, dar nu ma pot abtine :drak:
De ce? Pe mine nu ma deranjeaza nici sa corectez nici sa fiu corectata! :evil:


corect ar fi:
Big - Bigger - Biggest
sau
Good - Better - Best
sau
Great - Greater - Greatest
U le-ai combinat pe toate :D
Daca e asa de complicat, renuntam la gramatica :drak: si ramine doar varianta: BBG=Big Better Gymnastics (daca eu am botezat, ramine big nu bigger ca asa vrea nasa :D si nu e gramatica ci e nume :P - poate fi si nume de club sau echipa...)

Cata_RB
5th June 2010, 01:17
De ce? Pe mine nu ma deranjeaza nici sa corectez (...) :evil:

Stim, stim :evil:


Daca e asa de complicat, renuntam la gramatica :drak: si ramine doar varianta: BBG=Bigger Better Gymnastics


Asta e un bun nume de blog, imi place cum suna! :ok:
Edit: hehe, vad ca am gandit aproape la fel :)

Tess_AN
5th June 2010, 01:43
@Cata: Vezi ca nu am zis asa, nici una nici alta. Daca trunchiezi/adaugi iese complet altceva decit ce am zis eu. :(

Cata_RB
5th June 2010, 01:54
@Cata: Vezi ca nu am zis asa, nici una nici alta. Daca trunchiezi/adaugi iese complet altceva decit ce am zis eu. :(

Nu? Scuze...ai editat exact cand am dat eu "quote" si imi placea mai mult varianta initiala, am vrut sa revin la ea...se pare ca n-am nimerit-o :)
Cum era prima data?

Tess_AN
5th June 2010, 02:04
si imi placea mai mult varianta initiala,
Chestie de gust.

Stim, stim :evil:
De unde stii? :drak:

niagara64
5th June 2010, 02:10
M-ati ametit !
Initiale , combinatii , raceli si capsuni toate la un loc ...
Merga sa bag niste pui la cuptor cu usturoi ca vine familia si-mi mananca urechile mie ...si dupa ma reintorc ca sa incerc sa inteleg ce ziceti ...

Tess_AN
5th June 2010, 02:12
M-ati ametit !
Initiale , combinatii , raceli si capsuni toate la un loc ...
Merga sa bag niste pui la cuptor cu usturoi ca vine familia si-mi mananca urechile mie ...si dupa ma reintorc ca sa incerc sa inteleg ce ziceti ...
Pina te intorci, ne trimit moderatorii la cos sau mergem dupa capsuni - cel putin eu :D Cata vii si tu?

Cata_RB
5th June 2010, 02:19
Chestie de gust.


Absolut ;)


M-ati ametit !
Initiale , combinatii , raceli si capsuni toate la un loc ...
Merga sa bag niste pui la cuptor cu usturoi ca vine familia si-mi mananca urechile mie ...si dupa ma reintorc ca sa incerc sa inteleg ce ziceti ...

Degeaba, cred ca nici noi n-am inteles :happy


Pina te intorci, ne trimit moderatorii la cos sau mergem dupa capsuni - cel putin eu :D Cata vii si tu?

Tess, e trecut de 2 noaptea in Romania...e inchisa piata, nu vin :P

niagara64
5th June 2010, 02:21
Pina te intorci, ne trimit moderatorii la cos sau mergem dupa capsuni - cel putin eu :D Cata vii si tu?

Am zis sa-l bag nu sa-l cresc pe pui ....:happy
Deci E concurs de ales nume ? De club , de blog ?

Lamureste si la mandea :shocked:
Ok cred ca e cazul de inghetata ca sa imi creasca glicemia ca altfel nu pricep !

Tess_AN
5th June 2010, 02:22
Tess, e trecut de 2 noaptea in Romania...e inchisa piata, nu vin :P
Ion Creanga a fost la cirese... :P

Degeaba, cred ca nici noi n-am inteles :happy
aici suntem de acord ;) :happy

Tess_AN
5th June 2010, 02:23
Deci E concurs de ales nume ? De club , de blog ?
Daca vrei concurs. Sau vrei sa cedam drepturile de autor?!? BBG suna bine ;)

niagara64
5th June 2010, 02:24
Absolut ;)



Degeaba, cred ca nici noi n-am inteles :happy



Tess, e trecut de 2 noaptea in Romania...e inchisa piata, nu vin :P

De asta imi place mie la Sobeys Tess ...ca pot cumpara capsuni si noaptea !

Cata_RB
5th June 2010, 02:25
Ion Creanga a fost la cirese... :P


Dar nu in piata :happy Direct la...sursa :D

Tess_AN
5th June 2010, 02:25
De asta imi place mie la Sobeys Tess ...ca pot cumpara capsuni si noaptea !
eu votez cu Creanga :yeah: Sunt mai bune daca nu-s de cumparat. :cool:

niagara64
5th June 2010, 02:27
Daca vrei concurs. Sau vrei sa cedam drepturile de autor?!? BBG suna bine ;)

BBG suna ptr trioul pe care-l reprezinta destul de bine ...
Deci care mai vrea inghetata ?

niagara64
5th June 2010, 02:29
eu votez cu Creanga :yeah: Sunt mai bune daca nu-s de cumparat. :cool:

Alea erau cirese parca si ptr cirese tre sa astepti sa se prinda ciresul meu , ca creasca si sa faca cirese iar in plus sa vi pana la Windsor ...BTW maine este
Racebull cursa de avioane .Nu te tenteaza ?

Tess_AN
5th June 2010, 02:30
Deci care mai vrea inghetata ?
Ma ai pe constiinta de la inghetata de alaltaieri cu 2.350 kg. Daca mai imi dai si azi, o sa merg la BBG sa scoata untul din mine!

niagara64
5th June 2010, 02:43
Ma ai pe constiinta de la inghetata de alaltaieri cu 2.350 kg. Daca mai imi dai si azi, o sa merg la BBG sa scoata untul din mine!

Da vina pe mine acu :no:

Tess_AN
5th June 2010, 02:51
Daca nici de data asta nu ajungem la cos si nu primim nici sanctiuni - Ioana si Mihai vor fi numiti moderatorii cu cea mai mare rabdare. Vor intra in Cartea recordurilor - cuplul de cei mai rabdatori moderatori. - Iaca, na! Postul asta e on topic. ;)

niagara64
5th June 2010, 03:01
Daca nici de data asta nu ajungem la cos si nu primim nici sanctiuni - Ioana si Mihai vor fi numiti cei moderatorii cu cea mai mare rabdare. Vor intra in Cartea recordurilor - cuplul de cei mai rabdatori moderatori. - Iaca, na! Postul asta e on topic. ;)

Cred ca ne tolereaza offtopicurile pentru ca or crede ca de la inghetata ni se trage...Or pune astia in Ontario ceva in inghetata ?! :happy
Chiar nu te tenteaza cursa ?


http://www.redbullairrace.com/cs/Satellite/en_air/Official-Red-Bull-Air-Race-Homepage/001238611393596

Cata_RB
5th June 2010, 03:10
Daca nici de data asta nu ajungem la cos si nu primim nici sanctiuni - Ioana si Mihai vor fi numiti cei moderatorii cu cea mai mare rabdare. Vor intra in Cartea recordurilor - cuplul de cei mai rabdatori moderatori. - Iaca, na! Postul asta e on topic. ;)

:ras-plans:

ioanavol
5th June 2010, 10:27
Ce va distrati voi aici:D

Dati-i bataie, oricum threadul asta este despre orice numai despre ce scrie in titlu nu. Ma duc sa fac treaba in gradina si dupa aia ma-ntorc si eu la distractie.

MitzGym
5th June 2010, 16:10
da fetele se antreneaza zilele astea?
au inceput antrenamentele cu bellu si bitang?

lory
5th June 2010, 19:22
Ca tot veni vorba...azi chiar am mancat tort cu capsuni...ceva asemanator cu acesta:
44383
Dar au mai ramas capsuni si pentru voi :P :
44384

Tess_AN
6th June 2010, 08:00
Arata superb tortul tau Lory! Daca gimnastele ar citi forumul cred ca BBG l-ar pune sub interdictie... ;)

MitzGym
6th June 2010, 10:43
mai vrea cineva vre-un tort?http://www.bizoo.ro/img/Torturi-de-nunta-ciocolata/img360/sale/36_1201881238.jpg
poate ca e el de nunta,da imi lasa gura apa
http://www.culinar.ro/forum/uploads/monthly_02_2009/post-48584-1233499138_thumb.jpg
si asta,are niste ornamente cam chicioase,da fara acele ornamente,arata super
http://3.bp.blogspot.com/_S93NvNzqfGY/SujxZqQeAiI/AAAAAAAAAms/pCFyK52lp8c/s400/022.JPG
si asta arata bine,dar face bunica-mea un dobos,mama,nu iti vine sa te mai opresti,are blaturile de 2 milimetri(2milimetri fiecare)
si o crema de ciocolata,cu cele mai delicioase lucruri
poate la ziua mea,fac o poza si v-o trimit

lory
6th June 2010, 20:57
Uite-asa pornim de la demisia lui Forminte si ajungem la tort cu capsuni...Cred ca moderatorii si-au luat concediu...sau au luat "mita" o felie de tort si nu ne muta la off topic.:)

Ada24
6th June 2010, 21:14
Revenind ontopic... (oarecum :D)

Un user pe IG are avatar cu BB :cry:
Au fani.:D

deni
6th June 2010, 21:21
:happy

dracsor
8th June 2010, 17:07
mai stie cineva ce se mai intampla? unii spuneau ca dl. Forminte se intoarce pana marti. ceva noutati? orice...

PS. Multumesc pentru mesaje :floricica:

Anicia Juliana
19th June 2010, 17:42
http://thecouchgymnast.squarespace.com/nicolaeforminte/
E cineva de pe forum care scrie?

Cata_RB
19th June 2010, 17:48
http://thecouchgymnast.squarespace.com/nicolaeforminte/
E cineva de pe forum care scrie?

E Bea, cea care scrie acest blog: http://gymnasticsnoceiling.blogspot.com/
Nu stiu sigur daca e pe forum...era un user cu acest nume, dar poate fi o coincidenta.

niagara64
19th June 2010, 17:50
http://thecouchgymnast.squarespace.com/nicolaeforminte/
E cineva de pe forum care scrie?

Oricine ar fi , este cineva care il regreta si care are o poveste extrem de "romantioasa"despre el ... De regretat nu-l pot regreta decat federatiile din celelalte tari :happy Doar a pus umarul din plin la coborarea Romaniei de pe podiumuri si demolarea gimnasticii ...

Anicia Juliana
19th June 2010, 18:07
E Bea, cea care scrie acest blog: http://gymnasticsnoceiling.blogspot.com/
Nu stiu sigur daca e pe forum...era un user cu acest nume, dar poate fi o coincidenta.

ok, multumesc

Ada24
19th June 2010, 18:34
Wow ce articol...mai mai sa imi dea lacrimile :P...de asta a re F fani afara, ca citesc de astea. lol

mikeyy
19th June 2010, 22:03
Un articol ok...un alt punct de vedere!
Mie chiar imi place, chiar daca eu am alta parere...total opusa.
Foarte bine structurat.

niagara64
19th June 2010, 22:55
Nu , Mihai ...
Este o modalitate perfecta de a demonstra cum poate fi torsionata realitatea ,in asa fel incat sa prezinti o realitate falsa .Cum poti sa minti o masa intreaga de oameni , cum o poti cumpara...Noi astia mai "uzati " ne mai amintim de rozul pictat in ziarele comuniste ...Ajunsesera ca unii sa fie fotografiati dintr-o singura parte ...cea estetica...sa arate bine !
Exact asta s-a intamplat cu Forminte .Stia ca in veci nu ar fi fost un bun tehnician...never dupa B&B...singura lui sansa era sa fie un antrenor "cool" , "bland" ,"de gasca"...va aduceti aminte de pozele de dinainte de Beinjing ? Forminte cu fele in piscina , Forminte in sandale...v-a vandut o imagine si se pare ca multi au cumparat-o !
Din pacate ,cei ce iubesc gimnastica de pe margine cad intr-un mare pacat ...Au tendinta de a ii transforma in zei , de a le ierta orice in numele medaliei . A fi sportiv,antrenor ,implicit gimnast-antrenor , nu inseamna ca ai capatat "imunitate parlamentara" , ca poti fi iertat de orice faci ...
Sunt atatea exemple de sportivi-antrenori care au stiut sa-si pastre verticalitatea , bunul simt , echilibrul, moralitatea in orice conditi si indiferent de presiunile la care au fost supusi incat nu cred ca este nevoie sa le gasim scuze celorlalti sau sa ascundem realitatea despre cei ce nu au facut-o .
Parerea mea ? Un articol ca cel de sus , care a prezentat o falsa realitate (si parerea mea pesonala este ca a facut-o in mod deliberat ), este extrem de periculos . Cei ca cel care a scris articolul au permis ca o "caricatura de antrenor" (nu-mi apartine sintagma mie ci unei persoane a carei judecata o apreciez deosebit cand vine vorba de gimnastica ) sa poate sa minta si sa se mentina in aceea pozitie atatia ani .
Timpul va va arata cat de mare a fost raul facut de el fetelor de la lot si gimnasticii romanesti in general .

Cata_RB
19th June 2010, 23:19
Cand a preluat lotul, si eu l-am sustinut pe Forminte. Pentru ca parea sa se comporte mult mai frumos cu gimnastele decat Belu si Bitang. L-am vazut drept un om cald si prietenos
In ultimii 2 ani, mi-am schimbat incet-incet parerea - printr-o declaratie din presa, prin ceva vazut / auzit in sala, prin declaratiilor altor oameni din gimnastica si asa mai departe. Treptat, picatura cu picatura, pentru ca asa am gandit eu nu pentru ca mi-a impus cineva.
Niagara, tu trebuie sa inveti sa accepti ca parerea ta nu e parerea tuturor. Ca daca cineva exprima o alta parere legat de lucruri / persoane impotriva carora esti foarte inversunata, nu inseamna ca deformeaza realitatea. Pentru ca parerea ta nu e realitatea absoluta. Bineinteles ca poti sa ai dreptate uneori, dar asta nu inseamna ca e normal sa incerci sa IMPUI ca toti ceilalti sa gandeasca la fel ca tine. Orice parere exprimata intr-un mod civilizat, cu argumente cand se poate sau subiectiva, personala [de gustibus], merita respectata, nu ironizata.

Nu am citit integral articolul din CGM, dar din cate vad prezinta clar si partile negative...deci nu a prezentat totul in roz. Tu prezinti totul in cel mai adanc negru - asta nu e un alt gen de extrema? Nu apar pe nimeni, dar mi-e imposibil sa cred ca un om nu are absolut nici o calitate. Nici eu nu sunt de acord cu multe din lucrurile de acolo, dar de aici si pana la a spune ca fata care a scris [aceeasi care scrie un blog frumos, aceeasi care a facut articolele despre Cerasela Patrascu si analize amanuntite din trecutul si prezentul gimnasticii romanesti] l-a laudat pe Forminte in mod intentionat, pentru a minti o lume intreaga...e cale luuuuunga. Ea il regreta pe Forminte, dar nu a acut valva cu asta...acum a avut ocazia sa isi exprime parerea cap-coada. E un articol frumos si eu ii respect munca.

niagara64
19th June 2010, 23:36
Nimni n-a afirmat nimic de alb sau negru . Cred ca ma repet dar acum vreo doi ani spuneam ca nu exista alb sau negru ci o mare mare varianta de griuri. Numai ca unii asa de mult gri incat nici daca ai minus 7 nu il poti vedea altfel; decat negru ...Iar incercarile de a-i da conotati pozitive negrului sunt triste .
Poate depinde si de unde cade lumina pe tablou...

ioanavol
20th June 2010, 16:27
Catalina, nici ca puteai descrie mai bine si ceea ce simt eu cu privire la acest subiect...

Eu ma simt bine cu mine insami crezand in oameni pana la proba contrarie (limitele le stabilesc eu, pentru mine), nu inteleg de ce trebuie sa dau cu pietre imediat cand cineva zice ca asa ar trebui sa fac.

niagara64
20th June 2010, 16:48
Catalina, nici ca puteai descrie mai bine si ceea ce simt eu cu privire la acest subiect...

Eu ma simt bine cu mine insami crezand in oameni pana la proba contrarie (limitele le stabilesc eu, pentru mine), nu inteleg de ce trebuie sa dau cu pietre imediat cand cineva zice ca asa ar trebui sa fac.

Asta inseamna ca unii , avand cunostinte mai multe despre un anume subiect , poate o experienta mai mare si nu in ultimul rand date mai multe isi pot permite , fara probleme sa faca afirmatii transante .
Si nu in ultimul rand , atunci cand ceva nu este in regula , SPUNETI cu VOCE TARE. Toleranta in fata problemelor legate de copii trebuie sa fie zero .
Asta o spune o mama care candva s-a luptat cu multe . Si as fi vrut sa existe niste ochi care sa vada acolo unde eu nu reuseam sa vad .
Cineva spunea ca e problema parintilor sa vada problemele .Ei bine , nu se pot vedea toate din pozitia aceea . Stiu ca poate nu intelegeti dar asa e .
Ati vazut la campionatele pe unde ati fost lucruri care nu v-au placut si ati aplicat legea talionului ...Si voi nu ati fi avut nimic de pierdut ...
Cred ca "Toleranta Zero" in ceea ce p[riveste comportamentul vis a vis de copii ar trebui sa devina lozinca . Pentru ca inainte de a fi gimnastele cu care voi vreti sa va mandriti ele vor trebui sa fie niste tineri fara traume sufletesti .
Si pentru mamele de gimnaste : Sa nu va imaginati vreodata ca vor trece traumele provocate de comportamentul unui antrenor ! Nu permiteti nimanui sa treaca cu bocanci peste sufletul unui copil .