PDA

View Full Version : Nicolae Forminte a demisionat



Pages : 1 [2] 3

imbo
2nd June 2010, 17:41
Ma uitam pe comentariul lui Bitang la solul Ralucai Haidu din 2009"un copil care are picioare,poate fi speculata foarte bine la acest aparat ,e placuta,e deschisa, e intinsa , poate sa creasca mult.frumos copil!".
Abia astept sa o vad pe Pitic in viitor la sol,sunt convinsa ca va avea exercitiul pe care-l merita!

-de cate ori ma uit la Raluca parca o vad pe Andrea Raducan!!!sincer eu cred ca ea poate sa ajunga o mare campioana!!!!!nu uit nici o data solul Andrei de la olimpiada (cand a castigat medalia la AA)asta as vrea de la fetele noastre o medalie la AA(si nu numai)!!!!
-din 2000 nu a mai castigat nimeni la AA???cred ca nu gresesc!!!!

Anicia Juliana
2nd June 2010, 18:02
-de cate ori ma uit la Raluca parca o vad pe Andrea Raducan!!!sincer eu cred ca ea poate sa ajunga o mare campioana!!!!!nu uit nici o data solul Andrei de la olimpiada (cand a castigat medalia la AA)asta as vrea de la fetele noastre o medalie la AA(si nu numai)!!!!
-din 2000 nu a mai castigat nimeni la AA???cred ca nu gresesc!!!!

Vai, ce ma bucur ca faci comparatia asta! :ok: sunt de aceeasi parere. Mi se pare ca si vorbeste ca Andreea din '99-'00. Raluca e prima la care am regasit stilul Andreei.

ancaqwe
2nd June 2010, 18:12
Eu nu m-as baza pe o singura impresie... O sa vedem ce fac fetele peste 2-3 luni. La nationale cel mai sigur daca nu avem amicale...
PS: eu sunt singura care s-a gandit ca poate declaratia lui Forminte despre Tweddle nu e reala? Si se pregatea "debarcarea" lui? Nu ca nu mi se parea necesara o schimbare in modul de pregatire.

imbo
2nd June 2010, 18:14
-acum 10 ani inainte de olimpiada ,am inceput sa o urmaresc pe Andrea Raducan, pot sa zic ca este una dintre gimnastele mele preferate!am simtit ca o sa ajunga o mare campioana!!!la fel simt si la Raluca!!!!

niagara64
2nd June 2010, 18:16
Eu nu m-as baza pe o singura impresie... O sa vedem ce fac fetele peste 2-3 luni. La nationale cel mai sigur daca nu avem amicale...
PS: eu sunt singura care s-a gandit ca poate declaratia lui Forminte despre Tweddle nu e reala? Si se pregatea "debarcarea" lui? Nu ca nu mi se parea necesara o schimbare in modul de pregatire.

Fi serioasa , Forminte este poate printre putini care scot pe gura asa perle ...Sa fi sigura ca el a zis-o !
Este singurul vinovat de "debarcare "...

Tess_AN
2nd June 2010, 18:19
Eu nu m-as baza pe o singura impresie... O sa vedem ce fac fetele peste 2-3 luni. La nationale cel mai sigur daca nu avem amicale...
PS: eu sunt singura care s-a gandit ca poate declaratia lui Forminte despre Tweddle nu e reala? Si se pregatea "debarcarea" lui? Nu ca nu mi se parea necesara o schimbare in modul de pregatire.
Si eu am zis asta:
http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=3066957&postcount=152
Dar am fost combatuta. :P

imbo
2nd June 2010, 18:21
-ce inseaman ;,,gentelman s agreement?????

Ada24
2nd June 2010, 18:22
Pai daca nu zicea el -a doua zi in ziar tb sa zica "Nu am zis eu asta" nu sa bata campii, nu? :mda:

Ada24
2nd June 2010, 18:24
-ce inseaman ;,,gentelman s agreement?????

Intelegere intre domni.

imbo
2nd June 2010, 18:27
-din pacate nu am reusit sa atasez declaratia lui stoica de azi de pe AGERPRES!!!
-rog daca cineva reuseste sa intre la rubrica sport !!e chiar interesant ultimele declaratii lui Stoica!!

onlyme88
2nd June 2010, 18:31
-ce inseaman ;,,gentelman s agreement?????

Inseamna o intelegere neconditionata de un contract, ci de o "strangere a mainii", de unde si numele. Uite, spre exemplu B&B revin probabil sub "gentelman's agreement", pentru ca ma indoiesc ca au incheiat contracte din moment ce pe antena 3 au declarat ca o fac probono

Ada24
2nd June 2010, 18:32
http://www.********.ro/Stoica__Avem_o_intelegere_de_tip_gentleman_s_agree ment_cu_Bellu_si_Bitang-n120854.html

Edit-Nu e din Libertatea :P ...dar tot nu merge...in loc de stelute e s p o r t 3 6 5

Nu e voie nici cu site-ul asta?

onlyme88
2nd June 2010, 18:34
http://www.********.ro/Stoica__Avem_o_intelegere_de_tip_gentleman_s_agree ment_cu_Bellu_si_Bitang-n120854.html

Scuza-mi stupizenia, dar ce ar trebui sa punem in locul stelutelor? Da-mi un raspuns de genul "incepe cu si se termina cu" daca nu poti pune tot titlul.....
Mersi mult :D

Edit Gata, am vaz. Multam

imbo
2nd June 2010, 18:34
http://www.********.ro/Stoica__Avem_o_intelegere_de_tip_gentleman_s_agree ment_cu_Bellu_si_Bitang-n120854.html

Edit-Nu e din Libertatea :P ...dar tot nu merge...in loc de stelute e s p o r t 3 6 5

Nu e voie nici cu site-ul asta?

-nu se deschide !!!!
-multumesc pt traducere !!!!

Ada24
2nd June 2010, 18:37
-nu se deschide !!!!
-multumesc pt traducere !!!!

Incearca asa-intra pe linkul asta

http://news.google.com/news/search?aq=f&pz=1&cf=all&ned=us&hl=en&q=bellu+


e a patra stire

onlyme88
2nd June 2010, 18:40
Abia astept reactiile americanilor, in special a celor trei papagali NBC sau a lui Bela (mi-l si imaginez deja: zer iz no raivalri, za best oan uil uin)

imbo
2nd June 2010, 18:43
-mersi Ada 24!!!!!

clauditza
2nd June 2010, 19:01
sunt foarte bucuroasa de reintoarcere domnului Belu si a doamnei Bitang! Cat despre Sandra si eu tind sa cred ca va pleca dar daca doreste sa revina si sa fie din nou medaliata cred ca ar fi bine sa stea la lot cu domnii antrenori! Sigur ca acomodarea fedetelor va fi grea cu nii antrenori....Am o intrebare totusi....doamna Lili Cosma domnul Puia Valer.... mai sunt la lot???

onlyme88
2nd June 2010, 19:05
sunt foarte bucuroasa de reintoarcere domnului Belu si a doamnei Bitang! Cat despre Sandra si eu tind sa cred ca va pleca dar daca doreste sa revina si sa fie din nou medaliata cred ca ar fi bine sa stea la lot cu domnii antrenori! Sigur ca acomodarea fedetelor va fi grea cu nii antrenori....Am o intrebare totusi....doamna Lili Cosma domnul Puia Valer.... mai sunt la lot???

Din cate stiu, da. Mi se pare ca am citit undeva ca restul antrenorilor si ai staff-ului tehnic raman.
In ceea ce-l priveste pe Valer parerile imi sunt impartite, dar Lili Cosma chiar trebuie pastrata.

Cata_RB
2nd June 2010, 19:47
Pentru cine intreba de stelute la acel link: e un site considerat cumva concurent cu OLS, e alegerea conducerii acestui site sa apara asa linkurile. Asta a explicat mai demult Mihai, cred.

Si eu as vrea sa stiu ce cred fetele [nu acum, ci peste cateva saptamani]. Dar sa fim seriosi, astfel de declaratii nu se fac in presa :) Insa sper sa citim pe chipurile lor mai multa incredere si veselie la urmatorul concurs, asta ar tine loc de declaratii.



4. Faptul ca fetele vor fi trambalate la Izvorani o data la 1-2 luni e de bine. Trebuie sa iasa din "confort zone", din mediul caldut de acasa, sa se obisnuiasca cu schimbare, cu oboseala, cu schimbarea aparatelor din cind in cind, daca vreti si cu o culoare diferita a varului de pe pereti. Nu vine tot Mapamondul la Deva si nu se tin concursuri acolo. Face parte din "army training" - armata ce te pregateste pentru orice conditii - adica pregatire psihologica de concurs, de incredere in forte proprii, ca poti face fata oricaror conditii. Nu mai abordati atitudinea asta de mama super-protectoare ca e cea mai mare gresala ce se poate face. Avem nevoie de gimnaste pregatite in primul rind psihic nu avem nevoie de scuze. Sper ca era scuzelor sa se fi terminat.

Fetele, trebuie sa gindeasca matur. Performanta nu se face fara munca. Daca B&B vor trage de ele pina la epuizare dar le vor trata omeneste fara sa le faca "giste indopate" si alte jigniri ce le aducea Forminte, daca vor sti sa le vorbeasca omeneste (avis Bitanga aici - ea era mai sloboda la gura, sper ca s-a schimbat), daca fetele vor fi tratate egal si fara discriminari intre ele, eu zic ca va fi bine.


Subscriu!
Problema e ca fetele mergeau si pana acum la Izvorani cam o data la 1-2 luni, daca se va alege varianta ca B&B sa stea separat de lot vizitele trebuie sa fie mult mai dese. De acord ca e foarte bine, din multe puncte de vedere, sa iasa din rutina si sa schimbe atmosfera periodic, dar nu cred ca s-ar simti influenta lor prea mult daca le-ar vedea doar o data pe saptamana - si nici acest interval nu mi se pare plauzibil. 2 zile s-ar pierde numai pe drum, plus oboseala aferenta, plus banii.
Ma bucur ca nu sunt singura care n-a uitat de problemele care au existat si in relata B&B - gimnaste. Sper ca s-a terminat perioada aia si sper sa aiba rabdare acum, daca vor dori sa faca schimbari foarte mari in programul fetelor sa fie atenti si la reactiile lor si sa nu se impuna cu forta, dintr-o data. Eu am incredere si in ei, ca vor gestiona cu mare atentie situatia, si in fete, ca vor fi in continuare ambitioase si vor lupta pentru visul lor :)

deni
2nd June 2010, 19:52
gimnastica la tvr

crisloregym
2nd June 2010, 20:00
Ar fi interesant sa vedem si cateva interviuri cu fetele in zilele urmatoare...ele sunt cele mai importante acum.Tare mi-ar placea sa fiu o musca pe peretele salii in prima zi de antenament a fetelor cu cei doi..sa aud primele discutii...:D...

Ca bine zici:D...ar fi o chestie sa fim musculite pe acolo:D...
Eu nu ma bucur, nu sunt trista, sunt doar curoasa ce si cum va fi. Oricum, accentul nu se va pune pe aceste Mondiale, mai ales cu toate aceste schimbari...poate se vor urmari ceva medalii ipe aparate si o clasare in primele 4 la echipe..va lua timp pana se vor studia gimnastele, capacitatea lor pentru a executa anumite elemente, cred ca se va merge in mare masura pe ceea ce fetele au deja acumulat ca si structura de exercitiu ..schimbarile vor veni abia dupa Mondiale (parerea mea).
Am un oarecare dubiu cu privire la fetele care vor ramane si cele care vor pleca...poate ca alta ar fi fost situatia daca lucrul asta s-ar fi intamplat inainte sa treaca fetele Ramonei la lot...acum mi-e teama, s-au obisnuit timp de doi ani cu un anumit stil, Ana este accidentata, Raluca (probabil si Ama) au avut o pauza...e greu de prevazut...sper sa fie bine si fetele astea, care isi doresc atat de mult, sa se adapteze cat mai usor posibil. Performante la aceste Mondiale nu vor fi, dar in mod sigur vom vedea o echipa care sa mearga acolo cu tot ce are mai bun. La urma urmelor, Catalina Ponor s-a antrenat trei luni pe trei aparate si tot nu era la un nivel optim, chiar daca era obisnuita cu stilul respectiv de antrenament.
Doamne ajuta sa fie toate asa cum le dorim noi!!!! Si mult succes fetelor!!! Sper sa vedem pe cat mai multe din actualul lot concurand cu bine la Nationale:)

cineva_cineva
2nd June 2010, 20:01
Nu au zis mai nimic nou, din pacate... Am inregistrat, dar nu cred ca e cazul sa pastrez inregistrarea...

Tess_AN
2nd June 2010, 20:03
Problema e ca fetele mergeau si pana acum la Izvorani cam o data la 1-2 luni, daca se va alege varianta ca B&B sa stea separat de lot vizitele trebuie sa fie mult mai dese. De acord ca e foarte bine, din multe puncte de vedere, sa iasa din rutina si sa schimbe atmosfera periodic, dar nu cred ca s-ar simti influenta lor prea mult daca le-ar vedea doar o data pe saptamana - si nici acest interval nu mi se pare plauzibil. 2 zile s-ar pierde numai pe drum, plus oboseala aferenta, plus banii.
Ma bucur ca nu sunt singura care n-a uitat de problemele care au existat si in relata B&B - gimnaste. Sper ca s-a terminat perioada aia si sper sa aiba rabdare acum,[...]
Putem copia de la altii daca ni se potriveste si eventual adapta. In fiecare 25 ale lunii fetele merg la Izvorani si stau acolo 2 saptamini - sa zicem pina in 5 a lunii viitoare. ultimele 5 zile din luna se verifica ce ai facut, in urmatoarele 5 zile (primele din luna) se stabileste ce au de facut. Merg acasa la Deva si muncesc 2 sapt. si apoi iar verificare. Nu zic ca e usor, dar la chinezi e si mai greu iar in SUA se plateste. Deci, putem spune ca asta e pretul performantei.

Exista si posibilitatea sa se mute lotul la Izvorani - permanent sau sa se mute B&B la Deva. Vom vedea. Totul e ca sa se faca treaba ca intre oameni - gentlemen agreement (;)) nu ca la piata sau tiganie. Apropo gentlmen agreement e si o intelegere in termeni amiabili, cuvinte frumoase, constructiv, fara vorbe de ocara sau impuneri, etc... Altfel spus, civilizat. :)

Cata_RB
2nd June 2010, 20:06
Ce am remarcat eu, nu neaparat nou, dar mai clar spus, e ca Florin Cotutiu si Marius Vintila vor continua la lot, pe ei i-au si aratat iesind din sedinta. Insa nu stiu daca au fost ei pomeniti pentru ca erau acolo in numele intregului colectiv...sau e vorba doar de ei momentan. Amalia, poti sa verifici te rog daca sunt mentionati pe undeva si ceilalti antrenori?

Tess, in SUA se merge cu avionul :P Nu 8-9 ore pe drum, inmultite cu 2.

deni
2nd June 2010, 20:11
Ce am remarcat eu, nu neaparat nou, dar mai clar spus, e ca Florin Cotutiu si Marius Vintila vor continua la lot, pe ei i-au si aratat iesind din sedinta. Insa nu stiu daca au fost ei pomeniti pentru ca erau acolo in numele intregului colectiv...sau e vorba doar de ei momentan. Amalia, poti sa verifici te rog daca sunt mentionati pe undeva si ceilalti antrenori?

Tess, in SUA se merge cu avionul :P Nu 8-9 ore pe drum, inmultite cu 2.

eu am inteles ca intreg colectivul de la Deva ramane

AuriB
2nd June 2010, 20:12
Cata , au fost mentionati toti cei 4 antrenori,si Lili Cosma si Lucian Sandu.

Tess_AN
2nd June 2010, 20:15
Ca bine zici:D...ar fi o chestie sa fim musculite pe acolo:D...
Eu nu ma bucur, nu sunt trista, sunt doar curoasa ce si cum va fi. Oricum, accentul nu se va pune pe aceste Mondiale, mai ales cu toate aceste schimbari...poate se vor urmari ceva medalii ipe aparate si o clasare in primele 4 la echipe..va lua timp pana se vor studia gimnastele, capacitatea lor pentru a executa anumite elemente, cred ca se va merge in mare masura pe ceea ce fetele au deja acumulat ca si structura de exercitiu ..schimbarile vor veni abia dupa Mondiale (parerea mea).
Am un oarecare dubiu cu privire la fetele care vor ramane si cele care vor pleca...poate ca alta ar fi fost situatia daca lucrul asta s-ar fi intamplat inainte sa treaca fetele Ramonei la lot...acum mi-e teama, s-au obisnuit timp de doi ani cu un anumit stil, Ana este accidentata, Raluca (probabil si Ama) au avut o pauza...e greu de prevazut...sper sa fie bine si fetele astea, care isi doresc atat de mult, sa se adapteze cat mai usor posibil. Performante la aceste Mondiale nu vor fi, dar in mod sigur vom vedea o echipa care sa mearga acolo cu tot ce are mai bun. La urma urmelor, Catalina Ponor s-a antrenat trei luni pe trei aparate si tot nu era la un nivel optim, chiar daca era obisnuita cu stilul respectiv de antrenament.
Doamne ajuta sa fie toate asa cum le dorim noi!!!! Si mult succes fetelor!!! Sper sa vedem pe cat mai multe din actualul lot concurand cu bine la Nationale:)
Cris, incrucisam sabiile ca intre gentlemen :P
Rezultate trebuie sa se vada la aceste Mondiale. Mai sunt patru luni jumate - adica jumate de an. NU e permis ca in juma d ean sa nu progresezi in gimnastica mondiala la concurenta care e in 2010. Nu zic sa se faca minuni, dar daca nu se vede nimic pina in octombrie, gimnastica romaneasca nu mai are nici o sansa.

Nu stiu ce planuri au cei doi, dar ori vreau sa vad executii sigure ori vreau sa vad imbunatatiri la executie ori cresteri de dificultate. Cel putin o schimbare din cele de mai sus trebuie sa se vada. Si daca se poate, as vrea sa vad schimbarea atmosferei in echipa. Sa vedem fete vesele, hotarite, increzatoare. (sa o cloneze pe Cerasela :cool:).

Nu imi fac probleme de adaptarea fetelor. Cui ii e frica de munca, sa plece. Nu cred ca vor pleca. Posibil sa plinga mai mult la antrenament ca vor simti ca nu mai pot, posibil sa fie pedepsite si private de ciocolata de dupa masa sau de plimbarea in oras, dar eu imi pun speranta ca vor fi tratate mai omeneste si nu jignite.

Cata_RB
2nd June 2010, 20:16
Multumesc frumos!
Asa se intampla cand sunt atenta sa retin orice vorba...dar cred ca v-ati obisnuit deja sa aud pe jumatate :P

Tess_AN
2nd June 2010, 20:19
Tess, in SUA se merge cu avionul :P Nu 8-9 ore pe drum, inmultite cu 2.
Nu ai citit paragraful cu super-protectia si scuzele? Sau crezi ca mi s-a facut dor de scuzele lui Forminte si ii tii tu locul? :angry: Macar tu nu jignesti... deci nu ii tii locul in intregime :P
Cind o sa ai copii, sa lasi pe altcineva sa ii creasca. ;)

Cata_RB
2nd June 2010, 20:26
Tess, aia nu e scuza si nici protectie...dar eu chiar consider astfel de drumuri, la intervale de timp atat de scurte, complet nepotrivite pentru performanta de orice fel. Gandeste-te doar ca se pierd 2 zile, adica 4 antrenamente. Si dupa un astfel de drum, mai urmeaza inca un antrenament mai usor, de refacere. Sa nu aiba voie sa iasa la plimbare in timpul lor liber [de ce?], dar sa fie ok sa se piarda timp si energie in felul asta?
Chiar gimnaste sau foste gimnaste spuneau ca o zi de pauza se simte...

MitzGym
2nd June 2010, 20:31
http://www.********.ro/Stoica__Avem_o_intelegere_de_tip_gentleman_s_agree ment_cu_Bellu_si_Bitang-n120854.html
am gasit un nou articol

Tess_AN
2nd June 2010, 20:36
Tess, aia nu e scuza...dar eu chiar consider astfel de drumuri, la intervale de timp atat de scurte, complet nepotrivite pentru performanta de orice fel. Gandeste-te doar ca se pierd 2 zile, adica 4 antrenamente. Si dupa un astfel de drum, mai urmeaza inca un antrenament mai usor, de refacere. Sa nu aiba voie sa iasa la plimbare in timpul lor liber [de ce?], dar sa fie ok sa se piarda timp si energie in felul asta?
Chiar gimnaste sau foste gimnaste spuneau ca o zi de pauza se simte...
Vad ca trebuie sa lupt pe doua fronturi. Norocul e ca pot minui sabia si cu stinga si cu dreapta, deci ma pot duela si cu tine si cu Cris in acelasi timp ;)
Deplasarea cu avionul ia la fel de mult timp ca trebuie sa fii din timp in aeroport, control, asteptat dupa bagaje, plus distantele sa ajungi la aeroport pot fi si de o ora sau mai mult in SUA. Sa revenim la noi:

Deplasarea se face duminica - deci se renunta la timpul liber al fetelor, nu se pierde de la antrenament. In plus, nu se face cu trenul ci pe sosea, cu masina. Asta inseamna ca la fiecare 2 ore de drum, se face opreste masina si fetele fac juma de ora alergare ca sa se dezmorteasca si e buna si de antrenament de marire a rezistentei la efort. Daca e linga un deal, alergarea in panta e si mai buna.

Cine vrea plimbare si timp liber sa mearga la Constanta sa se plimbe pe faleza. Performanta nu se face cu burta la soare si pe banii statului. Vrei sa faci gimnastica doar de placere, du-te in strainatate si plateste mama si tata sa faci recreational gymnastics.

Chiar gimnaste sau foste gimnaste spuneau ca o zi de pauza se simte...
Si zilele cit stau accidentate nu se pun???
Pregatirea fizica generala, intarirea organismului reduce numarul de accidentar - parere personala, aici poate mai gresesc si eu ca-s om nu masina de scris program de lucru pentru gimnaste :P

crisloregym
2nd June 2010, 20:36
Tess, ai dreptate, deci nu incrucisam sabiile... mi-au trecut acum prin minte urmatoarele ganduri:
1. nu cred ca o sa mai avem parte de atat de multe articole "inside" de la lotul mare pe viitor:(
2. sunt curioasa daca barnele originale de acum se vor pastra...sper sa se mentina acest factor de originalitate (pe ideea din 2004 ca si diversitate)
3. sunt curioasa ce anume din stilul Anei Porgras va mai ramane (eu sper ca TOT ceea ce tine de gratie si ca va fi mult mai sigura pe ea)...

Doamneeee...de abia astept vesti:D...de oriunde:D.

Dintr-un punct de vedere stau linistita: de strategie vom avea parte in mod clar! Si de disciplina si seriozitate! Si ma bucur ca au ramas toti antrenorii...incep sa visez cu prezenta unei noi antrenoare care sa treaca de la lotul mic la lotul mare...sper sa nu ramana un vis doar:D...din cate stiu eu, antrenoarea respectiva ajuta pe oriunde este nevoie...poate chiar este nevoie de ea:)

MitzGym
2nd June 2010, 20:41
fetele ce fac zilele astea?
se antreneaza sau nu?

Tess_AN
2nd June 2010, 20:46
fetele ce fac zilele astea?
se antreneaza sau nu?
Daca ar fi pe mina mea as putea sa iti spun ce fac... asa nu pot rapsunde la intrebarea ta. :rolleyes:

Tess, ai dreptate, deci nu incrucisam sabiile... mi-au trecut acum prin minte urmatoarele ganduri:
1. nu cred ca o sa mai avem parte de atat de multe articole "inside" de la lotul mare pe viitor:(
2. sunt curioasa daca barnele originale de acum se vor pastra...sper sa se mentina acest factor de originalitate (pe ideea din 2004 ca si diversitate)
3. sunt curioasa ce anume din stilul Anei Porgras va mai ramane (eu sper ca TOT ceea ce tine de gratie si ca va fi mult mai sigura pe ea)...

Doamneeee...de abia astept vesti:D...de oriunde:D.

Dintr-un punct de vedere stau linistita: de strategie vom avea parte in mod clar! Si de disciplina si seriozitate! Si ma bucur ca au ramas toti antrenorii...incep sa visez cu prezenta unei noi antrenoare care sa treaca de la lotul mic la lotul mare...sper sa nu ramana un vis doar:D...din cate stiu eu, antrenoarea respectiva ajuta pe oriunde este nevoie...poate chiar este nevoie de ea:)
Si eu sunt de acord cu punctele tale, deci facem pace. Sa vad cum ma descurc cu Cata! ;)

Cata, mai poate fi si varianta cum am zis sa mute in permanenta lotul la Izvorani sau sa se mute ei la Deva.

Posibil sa comaseze lotul mare cu juniaorele si sa zicem ca le aduce la Izvorani o data la doua luni pentru 2 saptamini si in luna ulrmatoare merg ei la Deva 2 sapt. - asa accepti? Se reduce trambalatul la jumate! :ok:

Solutii se pot gasi daca lumea vrea sa caute si sa faca treaba.

Cata_RB
2nd June 2010, 20:49
Vad ca trebuie sa lupt pe doua fronturi. Norocul e ca pot minui sabia si cu stinga si cu dreapta, deci ma pot duela si cu tine si cu Cris in acelasi timp ;)


Sa vezi tu cand ne-om alia, atunci aflam daca poti sa te duelezi cu amandoua in acelasi timp :D
Paranteza: ca tot e TIFF in plina desfasurare zilele astea in Cluj, mi-ai amintit de spotul publicitar cu Florin Piersic senior si junior pe post de personaje din Star Wars, cu sabiile alea luminoase incrucisate :P


Pregatirea fizica generala, intarirea organismului reduce numarul de accidentar - parere personala, aici poate mai gresesc si eu ca-s om nu masina de scris program de lucru pentru gimnaste :P

Dar nici fetele robotei :P...sa ramana fara nici o zi libera. Eu n-o sa fiu vreodata de acord cu asa ceva, ala nu e program uman, mai ales pentru niste adolescente. N-ar face bine nici starii psihice.
Ce ne-am intins la discutie...desi e vorba doar de variante de-ale noastre :)

Tess_AN
2nd June 2010, 20:57
Dar nici fetele robotei :P...sa ramana fara nici o zi libera. Eu n-o sa fiu vreodata de acord cu asa ceva, ala nu e program uman, mai ales pentru niste adolescente. N-ar face bine nici starii psihice.
Ce ne-am intins la discutie...desi e vorba doar de variante de-ale noastre :)
Dar tu ca stai pina la 4-5 dimineata sa inveti in loc sa dormi e uman? Si cum de accepti asta? Sa te stii nepregatit la examen/concurs face mai bine starii psihice?

Increderea in fortele proprii e cea care face bine la psihic. Si sa stii ca esti apreciat pentru ce faci/ai facut si nu jignit si tratat neomeneste. In fine, fiecare are dreptul la parere personala si fiecare suntem diferiti de ceilalti. Fac pace si cu tine :o:, ca ne-am intins la discutie desi e doar vorba de variante...

Nu noi hotarim. Vom trai si vom vedea ce va fi.

Ada24
2nd June 2010, 20:57
Deplasarea se face duminica - deci se renunta la timpul liber al fetelor, nu se pierde de la antrenament. In plus, nu se face cu trenul ci pe sosea, cu masina. Asta inseamna ca la fiecare 2 ore de drum, se face opreste masina si fetele fac juma de ora alergare ca sa se dezmorteasca si e buna si de antrenament de marire a rezistentei la efort. Daca e linga un deal, alergarea in panta e si mai buna.


Ce antrenoare dura ai fi.:evil:

mikeyy
2nd June 2010, 21:00
Ma bucur mult ca ceilalti antrenori raman!!!
Mai ales pt dra Lili si d-l Lucian!
Inca o veste buna :ok:

Mai vreau doar sanatate fetelor!
In rest...sunt un fan multumit :)

Cata_RB
2nd June 2010, 21:01
Dar tu ca stai pina la 4-5 dimineata sa inveti in loc sa dormi e uman? Si cum de accepti asta? Sa te stii nepregatit la examen/concurs face mai bine starii psihice?

Increderea in fortele proprii e cea care face bine la psihic. Si sa stii ca esti apreciat pentru ce faci/ai facut si nu jignit si tratat neomeneste. In fine, fiecare are dreptul la parere personala si fiecare suntem diferiti de ceilalti. Fac pace si cu tine :o:, ca ne-am intins la discutie desi e doar vorba de variante...

Nu noi hotarim. Vom trai si vom vedea ce va fi.

Eu dorm pana foarte tarziu in timpul zilei...se compenseaza. Si una e sa tragi tare in felul asta maxim 1-2-3 saptamani, alta ani intregi.
Gata, facem pace...temporar :lol:

mikeyy
2nd June 2010, 21:09
Puia Valer ramane?
Nu ma deranjeaza daca ramane...ca si-a spalat toate pacatele cu exercitiul extraordinar al Anei!
Dar ma gandesc ca acum B&B o pot aduce pe Adriana Pop, doar ca ea nu va putea veni sa stea tot timpul...ci doar sa le faca exercitiul...cum e la patinaj.

Tess_AN
2nd June 2010, 21:14
Eu dorm pana foarte tarziu in timpul zilei...se compenseaza. Si una e sa tragi tare in felul asta maxim 1-2-3 saptamani, alta ani intregi.
Asa e, pentru mine, pentru tine, oameni obisnuiti. Dar cind vrei glorie, cind vrei sa se ridice in picioare tot Mapamondul cind se cinta imnul tarii pentru tine, e altceva. Depinde ce vrei. Intotdeauna exista varianta locului 7-8 sau chiar necalificare in finala.

Gata, facem pace...temporar :lol:
Temporar, de acord. :drak:

Puia Valer ramane?
Nu ma deranjeaza daca ramane...ca si-a spalat toate pacatele cu exercitiul extraordinar al Anei!
Dar ma gandesc ca acum B&B o pot aduce pe Adriana Pop, doar ca ea nu va putea veni sa stea tot timpul...ci doar sa le faca exercitiul...cum e la patinaj.
Eu sunt mai exigenta... nu ii iert toate pacatele asa usor :D. Trebuie s amai confirme. Parerea mea e ca si la sol - coreografia mai poate fi lucrata si sper ca Puia Valer sa accepte o "colaborare" sau "supervizare" :evil:

Tracoromana
2nd June 2010, 21:27
Deplasarea se face duminica - deci se renunta la timpul liber al fetelor, nu se pierde de la antrenament. In plus, nu se face cu trenul ci pe sosea, cu masina. Asta inseamna ca la fiecare 2 ore de drum, se face opreste masina si fetele fac juma de ora alergare ca sa se dezmorteasca si e buna si de antrenament de marire a rezistentei la efort. Daca e linga un deal, alergarea in panta e si mai buna.

Cine vrea plimbare si timp liber sa mearga la Constanta sa se plimbe pe faleza. Performanta nu se face cu burta la soare si pe banii statului. Vrei sa faci gimnastica doar de placere, du-te in strainatate si plateste mama si tata sa faci recreational gymnastics.


:groggy: Sigur te cheama Tess si nu Marta?

Tess_AN
2nd June 2010, 21:29
Sigur te cheama Tess si nu Marta?
:happy :happy :happy I zink so. :yeah: Ce tare e! :lol:

Cata_RB
2nd June 2010, 21:46
:groggy: Sigur te cheama Tess si nu Marta?

Daca tot spunea Niagara ca avem pe forum antrenori si oficiali...Tess, marturiseste :D

Tess_AN
2nd June 2010, 21:50
Daca tot spunea Niagara ca avem pe forum antrenori si oficiali...Tess, marturiseste :D
Nu am timp de marturisiri acum. Trebuie sa merg ca ma asteapta fetele pentru antrenamentul de dupa-amiaza/seara :drak:

lalalilu
2nd June 2010, 21:56
Puia Valer ramane?
Nu ma deranjeaza daca ramane...ca si-a spalat toate pacatele cu exercitiul extraordinar al Anei!
Dar ma gandesc ca acum B&B o pot aduce pe Adriana Pop, doar ca ea nu va putea veni sa stea tot timpul...ci doar sa le faca exercitiul...cum e la patinaj.
ce coregrafii a facut Adriana Pop?

anna.09
2nd June 2010, 22:05
Din cate stiu eu a facut multe din coregrafiile din perioada 2002-2004..stiu de Ponor, Munteanu, Sofronie. Si a mai facut coregrafii pentru noi prin anii 90.

tsupi
2nd June 2010, 22:10
Eu sint cu Marta.... aaa.... Tess!
Performanta cere sacrificii, nu se face cu ciocolata, zile libere si distractie. Sportivele care isi doresc cu adevarat sa faca treaba inteleg asta si chiar nu li se pare un sacrificiu.
Imi amintesc cind mi-a spus mama lui Lizzie ca la WOGA fetele au antrenament in dimineata zilei de Thanksgiving (care aici este pe picior de egalitate ca importanta cu Craciunul), sau in dimineata zilei de Ajun.
Dupa Birmingham Rebecca Bross a lipsit o singura zi, iar dupa Pacific Rim n-a lipsit deloc. Fetele astea sint zilnic in sala! Eu spun ce vad aici, ma gindesc ca-i posibil sa se munceasca la fel la chinezi, la rusi sau in alte parti.
Cum zice si Tess, daca vrei sa cistigi trebuie muncit pe rupte, nu se poate face cu inghetata si zile libere.

Ada24
2nd June 2010, 22:11
tsupi ele (la WOGA) se antreneaza si duminica?

MitzGym
2nd June 2010, 22:19
nu cu distractie,dar cu o zi macar pe saptamana sa o aibe liber,sau macar sa aibe antrenament 4 ore
nici asa,fara nici o zi libera,asa gandeste si karoly.E un tratament inuman
nici fetele aste anu sunt roboti,sunt oameni
http://www.adevarul.ro/sport/antifotbal/Forminte_s-a_razgandit-_ar_ramane_la_lot_0_272973268.html
alt articol

Cata_RB
2nd June 2010, 22:28
Multumim pentru articol.

Eu nu inteleg, serios. Acum sustine ca nu vrea sa fie coordonator, dar nici antrenor specializat pe aparate. Daca nici una, nici alta...atunci ce? :o:

dracsor
2nd June 2010, 22:31
si intotdeauna vorbeste de bani. ok, inteleg ca are familie si etc, dar o spui o data, o spui de doua ori. .. gata.. am inteles! asa pare ca de fapt nu-l intereseaza decat banii. restul ...

MitzGym
2nd June 2010, 22:32
Multumim pentru articol.

Eu nu inteleg, serios. Acum sustine ca nu vrea sa fie coordonator, dar nici antrenor specializat pe aparate. Daca nici una, nici alta...atunci ce? :o:
bagator de seama cred p-acolo

Ada24
2nd June 2010, 22:33
O fi crezut ca alearga strinatatea cu oferte si cand nu a fost cazul s-a razgandit?:P

Eu cred ca vrea sa fie el coordonator, cel putin pe hartie, BB da sfaturi si zice ca daca el le-a pus in aplicare (presupunand ca ar fi in stare...) el e "campionul".

imbo
2nd June 2010, 22:37
si intotdeauna vorbeste de bani. ok, inteleg ca are familie si etc, dar o spui o data, o spui de doua ori. .. gata.. am inteles! asa pare ca de fapt nu-l intereseaza decat banii. restul ...

-exact !!!tot timpul ca are un copil la facultate etc.......pai nu s-a gandit cand a zis ca pleaca ce o sa faca????
-sau poate a crezut ca va primi o oferta din afara tarii???hmmmmm eu chiar nu il inteleg!!!!!!

imbo
2nd June 2010, 22:40
-o sa vedeti ca se intoarce la lot!!!!

Ada24
2nd June 2010, 22:41
Poate a crezut ca salariul de coordonator se imparte la 3 si acum cand a auzit ca ei lucreaza pe gratis (momentan) e de acord sa revina?:P

mikeyy
2nd June 2010, 22:44
Si eu cred ca Forminte se va intoarce la lot.

@Lalalilu: cum a zis si Oana...a facut solurile lui Ponor si Sofronie.
Inainte de 2004 i-a facut solul Sabinei Cojocar si solul de aur mondial al Andreei Raducan (2001).
Si un alt sol celebru...cel a lui Cheng Fei.

step1
2nd June 2010, 22:44
-o sa vedeti ca se intoarce la lot!!!!

Sper ca nu!Sper din toata inima sa ii fie acceptata demisia.Sa treaca mai repede termenul ala de acceptare,sa ii fie acceptata,semnata,parafata si fetele astea sa isi vada linistite de treaba! Le ajunge acest du-te-vino al lui Forminte.Trebuia sa se gandeasca inainte de a-si da demisia,sa nu reactioneze sub impulsul maniei si al orgoliului exacerbat.

deni
2nd June 2010, 22:46
Si eu am impresia ca se va intoarce...cel putin pentru Sandra(sau doar pt ea)

step1
2nd June 2010, 22:48
Si eu am impresia ca se va intoarce...cel putin pentru Sandra(sau doar pt ea)

Ar fi culmea acum ca Federatia sa danseze dupa cum vrea Forminte,un antrenor deficitar la multe capitole,(inclusiv calitate umana )si Sandra,o gimnasta fara activitate si performanta in ultimii 2 ani.
2 ani,nu?sau gresesc?

Tess_AN
2nd June 2010, 22:49
Am zis ca plec, dar cu riscul sa intirzii ;)

nu cu distractie,dar cu o zi macar pe saptamana sa o aibe liber,sau macar sa aibe antrenament 4 ore
nici asa,fara nici o zi libera,asa gandeste si karoly.E un tratament inuman
nici fetele aste anu sunt roboti,sunt oameni
http://www.adevarul.ro/sport/antifotbal/Forminte_s-a_razgandit-_ar_ramane_la_lot_0_272973268.html
alt articol
Mitz, era vorba de 2 duminici la 2 luni, dar in fine, aduceti-l inapoi pe Forminte sa le dea ciocolata si zile libere si distractii fetelor pe de o parte si sa le faca cu ou si otet si sa le jigneasca. Sincer, eu nu accept jignirile si nu ma cumpara nimeni cu o distractie de o zi libera cind ma jigneste.

Multumesc de articol. Vreti sa si comentez ce scrie acolo?!?

imbo
2nd June 2010, 22:50
Poate a crezut ca salariul de coordonator se imparte la 3 si acum cand a auzit ca ei lucreaza pe gratis (momentan) e de acord sa revina?:P

-probabil ,Forminte nu vrea sa-si inparta salariu cu nimeni!!!!:(doar daca B&B ar lucra pe gratis)

dracsor
2nd June 2010, 22:51
hm.. daca ar fi sa fac o presupunere: B&B vor dori ca el sa se intoarca. macar ca sa arate ca "strangem randurile pentru gimnastica". cel care va pune mai mult sau mai putin piciorul in prag va fi seful federatiei. daca e satul de Forminte, va negocia in asa fel incat acestuia sa nu-i convina. din punctul meu de vedere, depinde de seful federatiei si de ce vrea sa demonstreze.

imbo
2nd June 2010, 22:53
-nu stiu ,dar si ieri cand vorbea cu Sandra,,hai pupama",,nu ma pupi???"sincer mi-e mi s-a parut un pic deplasat!!!sau multe alte ocazii!!!

mikeyy
2nd June 2010, 22:54
Dintr-un punct de vedere e ok ca Forminte sa revina.
E nevoie de toti antrenorii de care dispunem.

Doar ca Forminte demonstreaza inca o data ca nu are 2 vorbe la fel. :(

Insa eu vreau sa revina ca antrenor la lot! Avem nevoie de toata lumea!

Tess_AN
2nd June 2010, 22:56
si intotdeauna vorbeste de bani. ok, inteleg ca are familie si etc, dar o spui o data, o spui de doua ori. .. gata.. am inteles! asa pare ca de fapt nu-l intereseaza decat banii. restul ...
Asta am stiut de mult si am zis-o intr-un post la CE cind mi s-a spus ca am ochelari roz. Caut postul daca vreti si dau link-ul. Dar tot nu ajuta.

... uite Mihai... chestii de astea omoara pasiunea suporterilor...

Nu inteleg, oare chiar nu isi da nimeni seama de impact sau se vrea raul gimnasticii romanesti?!?

Oare chiar e mai presus interesul personal al unui individ sa sacrifici tot inclusiv moralul, educatia, sanatatea unor copii?

imbo
2nd June 2010, 22:57
Dintr-un punct de vedere e ok ca Forminte sa revina.
E nevoie de toti antrenorii de care dispunem.

Doar ca Forminte demonstreaza inca o data ca nu are 2 vorbe la fel. :(

Insa eu vreau sa revina ca antrenor la lot! Avem nevoie de toata lumea!

-dupa o saptamana doua se intoarce ,,gentelmenul" de FORMINTE,don t Worry!!!

step1
2nd June 2010, 22:57
Dintr-un punct de vedere e ok ca Forminte sa revina.
E nevoie de toti antrenorii de care dispunem.

Doar ca Forminte demonstreaza inca o data ca nu are 2 vorbe la fel. :(

Insa eu vreau sa revina ca antrenor la lot! Avem nevoie de toata lumea!

Dispunem si de alti antrenori.Forminte a avut 5 ani la dispozitie sa demonstreze ce poate.A demonstrat.Demonstratia nu a satisfacut.
Au fost 5 ani bogati in declaratii! Si cam atat !

MitzGym
2nd June 2010, 22:57
Am zis ca plec, dar cu riscul sa intirzii ;)

Mitz, era vorba de 2 duminici la 2 luni, dar in fine, aduceti-l inapoi pe Forminte sa le dea ciocolata si zile libere si distractii fetelor pe de o parte si sa le faca cu ou si otet si sa le jigneasca. Sincer, eu nu accept jignirile si nu ma cumpara nimeni cu o distractie de o zi libera cind ma jigneste.

Multumesc de articol. Vreti sa si comentez ce scrie acolo?!?

imi pare rau tess daca te-am jignit,nu am facut-o cu intentie
eu nu zic sa aibe doar zile libere,dar macar o zi pe saptamana merita si ele,eu nu zic sa le duca non stop in parc,la cofetarie,in club,la discoteca.Unele dintre ele sunt chiar mici pt a merge la discoteca,iar pt a face sport de performanta,treb'sa renunti la unele "placeri",treb' sa fii organizat,sa ai un program strict,dar nici sa nu fii ca bela karoly,sa ai metodele lui

Cata_RB
2nd June 2010, 23:01
@dracsor [Alina, am inteles bine? :)]: B&B si Stoica au tot spus in toate articolele si interviurile televizate ca intentia e tocmai asta, sa stranga randurile si sa ajute cu totii. E drept ca nu mi-am pus problema ca ar putea sa fi spus doar din diplomatie...dar nu cred, altfel era mai simplu de gestionat plecarea lui Forminte.

@Tess: stai, ca si eu credeam ca te referi la toate duminicile. Am recitit acum din urma si am inteles ca altceva spuneai. S-au amestecat idei din mai multe posturi si ramasesem de pe undeva cu ideea de fiecare duminica.
Asa mi se pare realizabil...insa tot nu-i acelasi lucru cand antrenezi de la distanta.

mikeyy
2nd June 2010, 23:02
Dispunem si de alti antrenori.Forminte a avut 5 ani la dispozitie sa demonstreze ce poate.A demonstrat.Demonstratia nu a satisfacut.
Au fost 5 ani bogati in declaratii! Si cam atat !

Fa o diferenta intre coordonator si un simplu antrenor.
Totusi e o diferenta...chiar si in cazul lui Forminte.
Ca tehnician e ok....gandeste-te ca a facut parte atatia ani din echipa B&B.

Tess_AN
2nd June 2010, 23:03
Combinatia "antrenament la singe" a cuplului B&B combinata cu discriminarea si jignirile lui Forminte e de neconceput pentru mine. Cu una din ele se mai poate trai dar cu suma celor doua :(

Vom transforma Deva in Spital de raniti. Chiar se vrea ca copiii astia sa isi piarda complet zimbetul si pofta de viata?

Mai bine desfiintam lotul asa, nu avem lot de gimnastica si gata.

lalalilu
2nd June 2010, 23:05
Din cate stiu eu a facut multe din coregrafiile din perioada 2002-2004..stiu de Ponor, Munteanu, Sofronie. Si a mai facut coregrafii pentru noi prin anii 90.


@Lalalilu: cum a zis si Oana...a facut solurile lui Ponor si Sofronie.
Inainte de 2004 i-a facut solul Sabinei Cojocar si solul de aur mondial al Andreei Raducan (2001).
Si un alt sol celebru...cel a lui Cheng Fei.
in cazul asta il prefer pa Puia Valer. Nu credeam ca o sa spun vreodata asa ceva, dar uite ca vremurile se schimba.Mie nu mi-au placut coregrafiile fetelor de la Atena, nici al Andreei din 2001 (de altfel nu pot sa pricep cum de au putut sa ii faca lui Raducan o corgrafie atat de anosta cand ea aratase atata eleganta si dansa atat de frumos in 1999- cine s-a ocupat atunci de dansul ala?). Le gasesc prea mecanice si formatate. Desi l-am criticat pe Valer de nenumarate ori, prefer coregrafiile facute de el decat cele din perioada precedenta.

step1
2nd June 2010, 23:05
Fa o diferenta intre coordonator si un simplu antrenor.
Totusi e o diferenta...chiar si in cazul lui Forminte.
Ca tehnician e ok....gandeste-te ca a facut parte atatia ani din echipa B&B.

Nu am nimic impotriva sa revina ca antrenor de un singur aparat.
Dar ce ne facem ,ca orgoliul exacerbat al domnului Forminte nu permite asa ceva....
Culmea este ca el isi imagineaza ca se afla chiar in postura de a impune conditii!!!

Ada24
2nd June 2010, 23:06
Fa o diferenta intre coordonator si un simplu antrenor.
Totusi e o diferenta...chiar si in cazul lui Forminte.
Ca tehnician e ok....gandeste-te ca a facut parte atatia ani din echipa B&B.

Dar el nu vrea doar antrenor la sol si sarituri din cate a zis...

deni
2nd June 2010, 23:08
Dar el nu vrea doar antrenor la sol si sarituri din cate a zis...
Poate vrea si la barna:evil:

Tess_AN
2nd June 2010, 23:08
@Tess: stai, ca si eu credeam ca te referi la toate duminicile. Am recitit acum din urma si am inteles ca altceva spuneai. S-au amestecat idei din mai multe posturi si ramasesem de pe undeva cu ideea de fiecare duminica.
Asa mi se pare realizabil...insa tot nu-i acelasi lucru cand antrenezi de la distanta.
Mai citeste o data. Fetele fac 6 deplasari de 2 saptamini (6 x 2 sapt=12 saptamini) pe an la Izvorani si B&B alte 6 deplasari de 2 saptamini pe an (6x 2 saptamini = 12 saptamini) la Deva. Total 24 saptamini munca impreuna. Restul la distanta avind coordonarea antrenorilor de la juniori.

Dar asta e deja idee de trecut, faptele se deruleaza mai repede decit re-citesti tu sau re-explic eu. (scuza tonul, nu esti tu de vina ci situatia; imi pare rau de fete).

MitzGym
2nd June 2010, 23:09
Vom transforma Deva in Spital de raniti. Chiar se vrea ca copiii astia sa isi piarda complet zimbetul si pofta de viata?

Mai bine desfiintam lotul asa, nu avem lot de gimnastica si gata.
ai dreptate

Tess_AN
2nd June 2010, 23:10
Poate vrea si la barna:evil:
Flick calare? Parca pomenea si de cuvintul "campion". Ce va asteptati de la fete cind educatorul lor se manifesta asa? Ce invata ele? In conditiile astea, cum ziceam comportamentul; Sandrei de ieri a fost la inaltime!

Oameni buni, faceti sedinte cu usile inchise, luati hotariri si apoi veniti si comunicati. Cine si cum se antreneaza in situatii de astea uite popa nu e popa? Si zicea Cata ca o zi pe drum la fete conteaza ca pierduta de la antrenamente...

step1
2nd June 2010, 23:14
Flick calare? Parca pomenea si de cuvintul "campion". Ce va asteptati de la fete cind educatorul lor se manifesta asa? Ce invata ele? In conditiile astea, cum ziceam comportamentul; Sandrei de ieri a fost la inaltime!

Oameni buni, faceti sedinte cu usile inchise, luati hotariri si apoi veniti si comunicati. Cine si cum se antreneaza in situatii de astea uite popa nu e popa? Si zicea Cata ca o zi pe drum la fete conteaza ca pierduta de la antrenamente...

Eu mi-as dori ca Sandra sa nu cada in ridicol alaturi de Forminte ..din spirit de fronda
Sper ca ea sa realizeze la un moment dat penibilul situatiei.

mikeyy
2nd June 2010, 23:18
Mie personal nu mi-a facut nimic Forminte.
Insa am ajuns sa-mi fie mila de el....e singur.
Echipa lui de antrenori a ales sa ramana, propriile lui fete, pe care le-a antrenat in acest 5 ani nu au fost alaturi de el.

Dar el singur a facut sa se intample asa. Nu a stiut sa-si apropie oamenii din jur, nu a stiut sa lase loc de buna ziua. O are doar pe Sandra....de ce nu o are si pe Stela?...pe Aca, pe Gabi, pe Cera , pe Tami, pe Grig? pe Danuta Druncea?.....pentru ca nu a fost alaturi de ele atunci cand ele au avut nevoie de el.

Culege ceea ce a semanat, din pacate.
Chiar imi pare rau!

clauditza
2nd June 2010, 23:18
Din cate stiu, da. Mi se pare ca am citit undeva ca restul antrenorilor si ai staff-ului tehnic raman.
In ceea ce-l priveste pe Valer parerile imi sunt impartite, dar Lili Cosma chiar trebuie pastrata.

multumesc mult pt respuns si eu cred ca Lili Cosma trebuie pastrata! Mi-au placut mult toate exercitiile fetelor la barna!! rabdare e cuvantul care acum trebuie repetat...foarte multa rabdare ..sunt multe de pus la punct si domnii antrenori B&B au foarte multe de pus la punct! mi se pare ca se asteapta prea multe de la niste oameni...ca pana la urma sunt si ei oameni....intr-un timp foarte scurt! trebuia sa se hotareasca ori Izvorani ori Deva ca amandoua nu cred ca se poate tot timpul.....

tsupi
2nd June 2010, 23:18
tsupi ele (la WOGA) se antreneaza si duminica?

Nu... Dar cine se antreneaza duminica?

Vad ca i-au lasat usa larg deschisa lui Forminte. Eu cred ca este posibil sa se intoarca.

Tess_AN
2nd June 2010, 23:20
in cazul asta il prefer pa Puia Valer. Nu credeam ca o sa spun vreodata asa ceva, dar uite ca vremurile se schimba.Mie nu mi-au placut coregrafiile fetelor de la Atena, nici al Andreei din 2001 (de altfel nu pot sa pricep cum de au putut sa ii faca lui Raducan o corgrafie atat de anosta cand ea aratase atata eleganta si dansa atat de frumos in 1999- cine s-a ocupat atunci de dansul ala?). Le gasesc prea mecanice si formatate. Desi l-am criticat pe Valer de nenumarate ori, prefer coregrafiile facute de el decat cele din perioada precedenta.
Nu te grabi sa judeci.
Vezi http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=2480337&postcount=12
e o lista cu coreografiile facute de diferiti coreografi.
Si Adriana Pop a ridicat tot ce s enumeste sol si artistica la chinezi. In fine sunt multe de zis.

Edit: Linkul de la postul acela nu mai merge. Uite aici:
http://gymn-stands.com/choreographers.htm

Cata_RB
2nd June 2010, 23:20
Oameni buni, faceti sedinte cu usile inchise, luati hotariri si apoi veniti si comunicati. Cine si cum se antreneaza in situatii de astea uite popa nu e popa?

Si stii ce-i culmea? Ca de data asta ei [cei din federatie] chiar asa au facut. Altcineva se joaca de-a "plec, ba vreau sa revin". Sau mai bine zis nu altcineva, ci acelasi...

@Mihai: exact, nu le-a fost alaturi cand au avut nevoie.

Ada24
2nd June 2010, 23:21
@tsupi cu antrenoarea Tess se antreneaza si duminica :) haha

Ada24
2nd June 2010, 23:23
Nu te grabi sa judeci.
Vezi http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=2480337&postcount=12
e o lista cu coreografiile facute de diferiti coreografi.
Si Adriana Pop a ridicat tot ce s enumeste sol si artistica la chinezi. In fine sunt multe de zis.

Edit: Linkul de la postul acela nu mai merge. Uite aici:
http://gymn-stands.com/choreographers.htm

Si mie imi place Pop, coregrafia nu tb sa fie doar interesanta, ci si sa puna in valoare gimnasta, iar coregrafiile ei mi se pare ca faceau chestia asta f bine

Oricum in viitorul apropiat cred ca nu coregrafiile sunt o prioritate,ci negocierile cu Forminte.:P

tsupi
2nd June 2010, 23:26
@tsupi cu antrenoarea Tess se antreneaza si duminica :) haha

Numai in cite unele mai!:D Sau sint pe drum spre Izvorani.
Este multa pierdere de timp si aici sa ajunga fetele la camp. Multe sint in Midwest sau la Boston, sint citeva ore bune de zbor pina la Houston. Plus drumul de la si pina la aeroport. Cu toate astea cred ca functioneaza destul de bine sistemul asta. Ma rog, asta ar fi despre US.
In Romania este diferit, ca fetele deja se antreneaza impreuna si practic deplasarea lor ar avea loc doar ca sa fie convenabil pentru Belu si Bitang. Aici vin din colturi diferite de US, se intrec, mai vad ce fac altele si la ce mai au de lucrat. Pentru fetele de la Deva nu-si are rostul chestia asta, decit daca ar mai fi gimnaste de nivel inalt la alte cluburi, care sa participe si ele.
Cred ca solutia va fi sa le mute cumva la Izvorani. Pe termen scurt se adapteaza si ei cum pot.

onlyme88
2nd June 2010, 23:27
Nu te grabi sa judeci.
Vezi http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=2480337&postcount=12
e o lista cu coreografiile facute de diferiti coreografi.
Si Adriana Pop a ridicat tot ce s enumeste sol si artistica la chinezi. In fine sunt multe de zis.

Edit: Linkul de la postul acela nu mai merge. Uite aici:
http://gymn-stands.com/choreographers.htm

Aici ii iau apararea doamnei Pop. Dana Sofronie a avut in Atena una dintre cele mai bune coreografii din istoria gimnasticii romanesti. E adevarat ca si calitatile ei fizice au ajutat-o (la fel ca si Ana, era o gimnasta foarte gratioasa).

Tess_AN
2nd June 2010, 23:28
Mie personal nu mi-a facut nimic Forminte.
Insa am ajuns sa-mi fie mila de el....e singur.
Echipa lui de antrenori a ales sa ramana, propriile lui fete, pe care le-a antrenat in acest 5 ani nu au fost alaturi de el.

Dar el singur a facut sa se intample asa. Nu a stiut sa-si apropie oamenii din jur, nu a stiut sa lase loc de buna ziua. O are doar pe Sandra....de ce nu o are si pe Stela?...pe Aca, pe Gabi, pe Cera , pe Tami, pe Grig? pe Danuta Druncea?.....pentru ca nu a fost alaturi de ele atunci cand ele au avut nevoie de el.

Culege ceea ce a semanat, din pacate.
Chiar imi pare rau!
Oare de acum incolo va fi altfel? Se va renunta sa fie fetele tratate ca niste cirpe de sters pe jos, sa le demoralizeze si sa creada ca ele nu-s bune de nimic?

Nesiguranta asta se observa si in concursuri. Asta vrem? Eu sunt campionul. Eu sunt liderul echipei. Statul sunt eu! Aia e grasa, cealalta ne-experimentata, din nou scuze si scuze? Si iar fetele tratate diferentiat?

Tess_AN
2nd June 2010, 23:30
Aici ii iau apararea doamnei Pop. Dana Sofronie a avut in Atena una dintre cele mai bune coreografii din istoria gimnasticii romanesti. E adevarat ca si calitatile ei fizice au ajutat-o (la fel ca si Ana, era o gimnasta foarte gratioasa).
Ce voiam sa pun in post e link-ul acesta:
http://gymn-stands.com/choreographers.htm
cu cine ce sol a coreografiat nu postul de la cel mai frumos sol.

21mai
2nd June 2010, 23:30
cititi si radeti sper sa scrie maine si a doua parte mai ales dupa minunatul du te vino al lui forminte: http://blogsport.gsp.ro/ioanitoaia/2010/06/02/doi-barbati-de-caracter/

step1
2nd June 2010, 23:30
Mie personal nu mi-a facut nimic Forminte.
Insa am ajuns sa-mi fie mila de el....e singur.
Echipa lui de antrenori a ales sa ramana, propriile lui fete, pe care le-a antrenat in acest 5 ani nu au fost alaturi de el.



Din perspectiva asta,din considerente umane adica si mie imi este mila de el.Dar noi discutam aici despre gimnastica.Analizam si ne dam cu parerea despre situatia din gimnastica romaneasca.
Si ..sa ne intelegem: fetele astea nu ii apartin! Nu in sensul de bun sau uzufruct viager.Aceste fete constituie lotul de gimnastica al ROMANIEI! Nu al lui Forminte! El este angajatul acestui lot,al federatiei,al tarii intregi daca vreti! Are o datorie fata de fete,de Federatie,de noi toti,pana la urma.
Faptul ca le-a antrenat ( ma rog, a incercat fara prea mare succes) o perioada ,nu ii da dreptul acum sa se joace cu mintea lor,cu linistea lor ,cu cariera lor si chiar si cu sperantele noastre.
Deci fetele nu sunt ALE LUI,dupa cum nici colectivul de antrenori de la Deva nu este!
Fetele din lotul actual sunt abia in primul an de juniorat,s-au antrenat destul de putin cu el ( exceptie Ana si Diana care au mai mult de un an sub "obladuirea" lui) iar antrenorii de la Deva au fost numiti acolo in diverse etape,in diversi ani si din diverse parti ale tarii.Deci nu i-a adus Forminte,nu i-a format Forminte,nu apartin lui Forminte!

onlyme88
2nd June 2010, 23:31
Ce voiam sa pun in post e link-ul acesta:
http://gymn-stands.com/choreographers.htm
cu cine ce sol a coreografiat nu postul de la cel mai frumos sol.

:D am vazut, am accesat linkul bun

clauditza
2nd June 2010, 23:33
dupa parerea mea demisia lui Forminte a fost una mai mult din orgoliu.....daca se va intoarce sau nu...asta ramane de vazut..ceea ce sper eu sa nu se lase de antrenat ...si sper sa caute noi sperante si sa la gasesca....gimnastica romaneasca are nevoie de noi copii..de noi sperante....eu nu am nimic cu el....cred ca atunci cand te lupti singur....cu morile de vant..si cu saracia din sport..e greu sa fac perfomanta...nu stiu cum atreneaza Fominte..nu am fost nicodata in sala de antrenamente cu dansul ...deci nu pot spune nimic...am auzit foarte multe lucruri despre cum antreneaza.cum vorbeste cu fetele etc..... e adevarat ...valoarea lui nu e aceeasi cu valoarea antrenorilor B&B dar totusi cred ca ar trebui sa aiaba parte de un pic de respect......

mikeyy
2nd June 2010, 23:36
Step...ai interpetat gresit!
Nu la aia ma refeream.

step1
2nd June 2010, 23:37
Step...ai interpetat gresit!
Nu la aia ma refeream.

Nu am interpretat nimic.Am punctat un aspect.

imbo
2nd June 2010, 23:38
-nu va mai agitati ,,GENTELMENUL "se intoarce!!!sunt 100 %sigura,doar in cazul in care o sa primeasca oferte din afara tarii nu se intoarce!!
-eu ma bucur ca au vaztut si ce i din federatie ca ceva nu merge la noi si au cerut sprijinul luiB&B!!
-eu chiar ma gandeam la ei daca iubesc acest sport ,daca au un cuvant de zis inca in acest sport,, de ce nu fac nimic,de ce nu se mai implica !!!
-dar eu cred ca nu au fost indiferenti nici o data,nu au intervenit pentru a nu-l jignii pe Forminte!

niagara64
2nd June 2010, 23:38
Penibil Forminte ...Parerea mea ? A descoperit ca strainatatea (asa cum vrea el ) nu il asteapta cu tava intinsa .Ca nimeni nu l-a sunat sa-i zica "lotul tarii X te asteapta !" A descoperit ca sa iti faci cariera afara nu e asa simplu iti trebuie mai mult decat gura mare , minciuni si caracter mic .Iti trebuie sa sti meserie ! Sorry dar el nu prea stie !!!
A descoperit ca nu a venit nimeni de la federatie in genunchi sa se roage de el sa se intoarca !
Reintoarcere lui la lot indiferent de pozitie ar fi o mare greseala strategica , o hotarare gresita din partea federatiei .El nu e copil sa se joace cu uite popa ,nu e popa !
Fiul lui ,facultate ...acum cateva luni ne povestea ca nu e la facultate ca e fotbalist si a renuntat la fac ...

21mai
2nd June 2010, 23:40
http://www.gsp.ro/sporturi/gimnastica/intoarcere-regala-dupa-24-de-ani-de-glorie-si-5-de-pauza-belu-si-bitang-revin-la-lotul-national-de-gimnastica-192566.html bitang spune lucrurilor pe nume, din punctul meu de vedere strtategia lor era sa l lase pe forminte sa antreneze dar pe schemele exercitiilor stabilite de ei astfel incat sa isi poata pastra functiile de stat.



extrem de haios :) http://e-calarasi.net/tag/mariana-bitang/

step1
2nd June 2010, 23:45
Federatia,reprezentantii ei ,ar trebui sa aibe o atitudine clara,transanta.I-au oferit posibilitatea sa activeze in acest lot largit,intr-un proiect national de sustinere si relansare a gimnasticii romanesti,nu a acceptat,a demisionat ,ok,la revedere,multumim pentru colaborarea de pana acum si mult succes in viitor!
Cam asta ar fi.
Nu avem timp sa ne ocupam acum de orgolii si interese personale.
Sunt alte lucruri care primeaza!

ancaqwe
2nd June 2010, 23:47
Sincer mi-ar parea bine sa colaboreze toti.

21mai
2nd June 2010, 23:49
Sincer mi-ar parea bine sa colaboreze toti.

Eu cred ca le ar bulversa pe fete rau de tot, am senzatia ca Belu si Btang au facut niste declararii pentru a tatona terenu si nu se asteptau sa fie rechemati atat de rapid plus ca salariul foarte bun pe care il au in functiile in care sunt il vor pun in balans cu pasiunea pentru acest sport, ori in momentul de fata nu ii vad foarte decisi sa reimbrace costumele de antrenori, altfel ar fi renuntat fara menajamente la Forminte - pe el il folosesc practic, mi e mila sincer

imbo
2nd June 2010, 23:51
Penibil Forminte ...Parerea mea ? A descoperit ca strainatatea (asa cum vrea el ) nu il asteapta cu tava intinsa .Ca nimeni nu l-a sunat sa-i zica "lotul tarii X te asteapta !" A descoperit ca sa iti faci cariera afara nu e asa simplu iti trebuie mai mult decat gura mare , minciuni si caracter mic .Iti trebuie sa sti meserie ! Sorry dar el nu prea stie !!!
A descoperit ca nu a venit nimeni de la federatie in genunchi sa se roage de el sa se intoarca !
Reintoarcere lui la lot indiferent de pozitie ar fi o mare greseala strategica , o hotarare gresita din partea federatiei .El nu e copil sa se joace cu uite popa ,nu e popa !
Fiul lui ,facultate ...acum cateva luni ne povestea ca nu e la facultate ca e fotbalist si a renuntat la fac ...

-prima data am crezut ca ai ceva personal cu Forminte!!!!!!dar pe parcurs,, step by step''am inceput sa te inteleg!!!e ceva in ne regula cu comportamentul lui as zice:groggy:

Clau93
2nd June 2010, 23:55
Un nou articol (sper ca nu a mai fost postat): http://tvr.ro/articol.php?id=83296&c=726

21mai
2nd June 2010, 23:58
-prima data am crezut ca ai ceva personal cu Forminte!!!!!!dar pe parcurs,, step by step''am inceput sa te inteleg!!!e ceva in ne regula cu comportamentul lui as zice:groggy:

ca are cancer, n+are cancer, ca luptam pentru locul 1, ca de fapt trebuie sa spunem, multumesc ca inca mai suntem pe podium, nu prea stie omu ce vrea de la viata


sa nu asteptam la belu sa faca minuni, iata adevarata problema si fata a lucrurilor: http://www.ziaruldebacau.ro/ziarul/2010/06/03/patria-ii-multumeste-lui-agop-in-bataie-de-joc.html


http://www.sursadestiri.ro/stire-sc555845361.html sa punem din nou punctul pe "i"

mikeyy
3rd June 2010, 00:02
sau e in stare avansata de boala si uita ce spune...
Nu prea e ok afirmatia asta...totusi...

lalalilu
3rd June 2010, 00:14
eu cred ca daca NF va reveni, o va face din postura de coordonator principal pentru ca am senzatia ca BB nu au intentia sa devina noii coordonatori cu acte in regula. Ei tot au declarat ca vor "sa ajute",dar nu mi s-a parut ca intentioneaza sa revina in sala de antrenament ca pe vremuri. Demisia lui Forminte le-a dat planurile peste cap pentru ca ei voiau sa coordoneze cumva de la distanta avandu-l pe Forminte la carma lotului. daca F isi mentine pozitia cred ca vor fi nevoiti sa coboare mai des in sala. Asta e sentimentul meu.
cat despre coregrafii, o sa intru la sectiunea despre cel mai frumos sol.

21mai
3rd June 2010, 00:17
eu cred ca daca NF va reveni, o va face din postura de coordonator principal pentru ca am senzatia ca BB nu au intentia sa devina noii coordonatori cu acte in regula. Ei tot au declarat ca vor "sa ajute",dar nu mi s-a parut ca intentioneaza sa revina in sala de antrenament ca pe vremuri. Demisia lui Forminte le-a dat planurile peste cap pentru ca ei voiau sa coordoneze cumva de la distanta avandu-l pe Forminte la carma lotului. daca F isi mentine pozitia cred ca vor fi nevoiti sa coboare mai des in sala. Asta e sentimentul meu.
cat despre coregrafii, o sa intru la sectiunea despre cel mai frumos sol.

:ok: me too believe that

deni
3rd June 2010, 00:20
Eu cred ca daca B&B nu vor intra in sala ,nu vor ajuta foarte mult.
Important este sa se munceasca serios,nu in salturi,sa se corecteze tinuta si sa se invete elemetele bine de la inceput
La sarituri si chiar sol e nevoie ca de aer de Bellu,Forminte chiar nu poate(desi la sol merge)
Oricum e clar ca strategia o vor face ei,dar nu cred ca vor risca ca fetele sa fie antrenate de altcineva necorespunzator si reputatia lor sa fie pusa la bataie.

21mai
3rd June 2010, 00:25
Eu cred ca daca B&B nu vor intra in sala ,nu vor ajuta foarte mult.
Important este sa se munceasca serios,nu in salturi,sa se corecteze tinuta si sa se invete elemetele bine de la inceput
La sarituri si chiar sol e nevoie ca de aer de Bellu,Forminte chiar nu poate(desi la sol merge)
Oricum e clar ca strategia o vor face ei,dar nu cred ca vor risca ca fetele sa fie antrenate de altcineva necorespunzator si reputatia lor sa fie pusa la bataie.

Ma mai gandesc la ceva: ei nu cunosc fetele si nu stiu daca reteta folosita pana acum ar putea da roade plus ca sunt 5 ani, timp in care e posibil sa nu mai fie la curent cu noutatile in materie de punctare de elemente si pentru a se apropia de fete, pentru a analiza elementele si pentru a-și pastra functiile caci stiu ca in calitate de antrenori nimeni nu i poate plati atart de mult, prefera sa il mai tina o perioada pe forminte - sincer nu i dau mai mult de un an lui forminte + astra a fost perioada de care au avut nevoie pentru a pregati generatia de la Atena

http://www.cugetliber.ro/1275512400/articol/63121/adrian-stoica-se-bucura-ca-a-reusit-sai-redea-gimnasticii-pe-belu-si-bitang/

http://www.tolo.ro/2010/06/01/s-a-intors-pentru-ca-n-a-plecat-niciodata/

lalalilu
3rd June 2010, 00:32
Ma mai gandesc la ceva: ei nu cunosc fetele si nu stiu daca reteta folosita pana acum ar putea da roade plus ca sunt 5 ani, timp in care e posibil sa nu mai fie la curent cu noutatile in materie de punctare de elemente si pentru a se apropia de fete, pentru a analiza elementele si pentru a-și pastra functiile caci stiu ca in calitate de antrenori nimeni nu i poate plati atart de mult, prefera sa il mai tina o perioada pe forminte - sincer nu i dau mai mult de un an lui forminte + astra a fost perioada de care au avut nevoie pentru a pregati generatia de la Atena
da, si eu cred acest lucru. si nu numai ca ei nu le cunosc pe fete, dar nici invers. Daca Forminte ramane trecerea va fi si pentru ele mai usoara. Dar exista si riscul ca sa reapara orgolii, certuri, rivalitati si sa provoace haos. mi-e greu sa cred ca va exista unitate doar de dragul de a aduce gimnastica pe prima treapta.

niagara64
3rd June 2010, 01:46
Cu Forminte ramas este ca si cum ai trata cancerul cu aspirina...frectie la picior de lemn .
Este destul de probail ca B&B sa nu fie dispusi 100% sa se reinhame la o munca de multi ani .Au o varsta , au schimbat un stat ...Personal ii inteleg .Si este probabil sa se intample asa .
Daca as fi in locul federatiei as face mutarea cu aducerea cuplului Moldovan la senioare .Tineretea lor , experienta , faptul ca sunt un cuplu , educatia sunt atuuri enorme . Federatia ar face o mutare inteligenta . Moldovan are suficient bun simt sa accepte ajutorul B&B . Ar fi un castig pentru urmatorii 15 ani la lotul Romaniei . Ce schimbare de imagine ar fi dupa epoca Forminte nu mai vorbesc ...
Acum ca s-a discutat de coregrafii .
Voi va preocupati de coregrafia unui sol .Aia se face in 2 zile exagerat vorbind.Pe mine ma preocupa orele de coregrafie de fiecare zi care se pare ca de ani lipsesc sau sunt facute de mantuiala .De aici tinuta multora dintre fete ,exercitiile fara finalizari si multe altele ...Pentrui asta ar trebui schimbat coregraful de la lot in primul rand ..pentru ca degeaba le bagi un cadet in ex (de ex ) daca nu le inveti sa il faca corect .

tsupi
3rd June 2010, 04:11
Voi va preocupati de coregrafia unui sol .Aia se face in 2 zile exagerat vorbind.Pe mine ma preocupa orele de coregrafie de fiecare zi care se pare ca de ani lipsesc sau sunt facute de mantuiala .De aici tinuta multora dintre fete ,exercitiile fara finalizari si multe altele ...Pentrui asta ar trebui schimbat coregraful de la lot in primul rand ..pentru ca degeaba le bagi un cadet in ex (de ex ) daca nu le inveti sa il faca corect .

Cine facea asta pe vremuri? Pe mine ma exaspereaza cei de pe IG ca-i tot dau cu "rombots", cind mie mi se pare ca fetele dinainte - chiar si cele asa-zis negratioase - erau mult mai bine puse la punct la capitolul asta. Ana P are talent si potential enorm, dar parca nici ea nu-i chiar cum ar trebui sa fie, pentru ca evident nu se munceste suficient cu ele (nici) la capitolul asta. Nu dati cu batul, asa vad eu lucrurile.

Tess_AN
3rd June 2010, 04:24
Cine facea asta pe vremuri? Pe mine ma exaspereaza cei de pe IG ca-i tot dau cu "rombots", cind mie mi se pare ca fetele dinainte - chiar si cele asa-zis negratioase - erau mult mai bine puse la punct la capitolul asta. Ana P are talent si potential enorm, dar parca nici ea nu-i chiar cum ar trebui sa fie, pentru ca evident nu se munceste suficient cu ele (nici) la capitolul asta. Nu dati cu batul, asa vad eu lucrurile.
Nu dau cu batul, dau cu un citat din articolul asta: http://www.sursadestiri.ro/stire-sc555845361.html postat mai sus de 21 mai.

"În ultimii ani, s-a văzut că fără disciplină și rigoare nu se ajunge la performanță" si e valabil si la coreografii - a si acolo tot munca si rigoare trebuie.

step1
3rd June 2010, 04:29
Cine facea asta pe vremuri? Pe mine ma exaspereaza cei de pe IG ca-i tot dau cu "rombots", cind mie mi se pare ca fetele dinainte - chiar si cele asa-zis negratioase - erau mult mai bine puse la punct la capitolul asta. Ana P are talent si potential enorm, dar parca nici ea nu-i chiar cum ar trebui sa fie, pentru ca evident nu se munceste suficient cu ele (nici) la capitolul asta. Nu dati cu batul, asa vad eu lucrurile.

Aia pe IG (mai exact strainii de pe IG,nu romanii care mai scriu pe-acolo) ma scot din sarite ,pur si simplu!
Ei au ,in general,vreo 3 fixatii:Nadia nu a revolutionat nimic si nota ei de 10 nu a fost nicicand meritata,Romancele sunt toate niste roboti,lipsite de "artistry"( am ajuns sa urasc acest cuvant!) si mai nou,Forminte este un sfant,care ar merita vreo statuie,ca "a revolutionat gimnastica romaneasca,aducand-o in era moderna!"
Mai vad si aici(the couch gymnast) o puternica sustinere pentru Forminte si sunt din ce in ce mai convins ca toti astia se tem de fapt ca revenirea lui B&B ar duce Romania acolo unde ii e locul si de aceea il prefera cu atata ardoare pe mediocrul Forminte.cu toate deficentele si tarele lui de caracter.
Pana la urma..ce le pasa lor...

http://couch-gymnast.blogspot.com/2010/06/where-i-rant-about-forminte-haters-some.html#comments

Si DA,Niagara..perefr si eu acel cuplu tanar de antrenori ,in cazul in care B&B nu se pot implica 100%!

niagara64
3rd June 2010, 04:31
Cine facea asta pe vremuri? Pe mine ma exaspereaza cei de pe IG ca-i tot dau cu "rombots", cind mie mi se pare ca fetele dinainte - chiar si cele asa-zis negratioase - erau mult mai bine puse la punct la capitolul asta. Ana P are talent si potential enorm, dar parca nici ea nu-i chiar cum ar trebui sa fie, pentru ca evident nu se munceste suficient cu ele (nici) la capitolul asta. Nu dati cu batul, asa vad eu lucrurile.
Nu stiu la lot dar pana si la club aveau coregraf cu care lucrau cam de 4 ori pe saptamana cate o ora .Tinuta , miscare coregrafica , multa bara in oglinda iar coregraful trecea pe la fiecare corectand miscarea ...asta la 6-7 ani . Evident ca a prins si vre-un an cu pianist care le acompania .
Mai ti minte fotografia cu Alex ? In ea sunt si pianistul dar si coregraful de atunci care era balerin .A contat enorm pentru fete .Ulterior au inceput sa dispara coregrafii, nu mai erau bani sa-i plateasca .Cluburile care aveau antrenori talentati care in plus mai si dadeau importanta acestei parti plictisitoare dar absolut necesare din antrenament au continuat traditia care nu...s-au vazut rezultate ...


step ...Adevarul e ca le pasa :) Pai o revenire a gimnasticii in tara nu le-a fi pe plac...
Acum eu nu cred ca va fia asa usor cum credeti voi .Trebuie reluat totul de la zero credeti-ma ...Dar asta e !

step1
3rd June 2010, 04:41
Pe mine toata agitatia acestor ultime 2 zile m-a bulversat si pe alocuri chiar iritat!
Eu sper ca fetitele nu sunt la curent cu toate declaratiile de presa ale fiecaruia ,despre du-te vino-ul lui Forminte.Ca le-ar crea o stare de nesiguranta.Cum dealtfel imi creeaza si mie si altora,probabil.
Trebuia Forminte sa isi puna el mai presus de toate orgoliile.Orgoliu ieri ca demisioneaza,alt orgolii azi ,ca revine!
Toate au o limita.
Cum sa se aseze lucrurile daca unii doar le incita?

step1
3rd June 2010, 04:54
Si in tot tumultul nostru,peste toate si in pofida a toate,apare un om ,pe IG care vrea sa faca o donatie pentru gimnastica Romaniei.Dar se pare ca nu stie cum si se intreaba si unde ar ajunge banii aia.
Are cineva cont acolo?sa il lamureasca?

Tess_AN
3rd June 2010, 04:58
Am revenit (dupa antrenamentul de seara de la sala :P) si am recitit pe aici.

@Ada: Eu nu am zis sa se faca antrenament duminca ci deplasarea la/de la Izvorani cu masina. In pauza de dezmortire sa se faca alergare in panta de juma de ora la fiecare doua ore de drum. Si asta doar in 10-12 duminici de peste an. Asta nu e antrenament... :D Poti sa o intrebi si pe Marta daca ea considera asta antrenament :P
@lalalilu: Ce voiai, sa isi dea demisiile din functiile actuale si sa spuna:"am venit sa-l dam afara?" Si apoi sa se duca la fostii sefi ca vor posturile inapoi? Deciziile se iau in functie de situatie, dar trebuie sa fie si o situatie stabila. Daca azi e asa, miine invers? Am zis, trebuiau sa discute cu usile inchise si cind ajung la un rezultat sa faca cum au stabilit si sa faca public. Daca antrenorii ceilalti (vezi inregistrarea tvr) spuneau ieri ca pleaca, azi pot/vor/li se permite sa revina?

S-a pomenit de mai multi cuvintul mila... Nu am inteles de cine va e mila si in favoarea cui se inclina balanta milei. Si inainte de toate ce se pune in balanta si la ce pret? Pe unul din talelre e gimnastica romaneasca si copii - ca pina la urma sunt niste copii gimnastele de la lot.

Colaborarea tuturor pentru binele gimnasticii romanesti lasind la o parte interese personale si orgoliile. Se poate? Sigur ca se poate. Toate partile implicate au declarat ca fac ceea ce fac din pasiune. Trebuie sa mai recitesc declaratiile din urma sa ma conving daca e "din pasiune pentru gimnastica." sau din "pasiune". Punct. Si fiecare are altceva in gind dupa ce pune punctul.

Ce se intimpla in final? Ramine titlul acestei sectiuni asa sau se schimba in "Forminte NU a demisionat"? Sper ca pina la sfirsit de saptamina sa se termine circoteca. Nu de alta dar gimnastica romaneasca are de suferit aici. Si apoi fetele din lotul actual.

Daca Forminte se intoarce, va trebui sa nu o sa mai faca favoritisme, sa nu mai jigneasca fetele in fata si in declaratii in presa, sa nu mai ridice mina sa dea in ele, sa nu le mai demoralizeze si sa nu le descurajeze, sa termine cu arogantele la adresa tuturor din jur (antrenori si gimnaste), sa termine cu vaicarerile, sa termine cu scuzele. Cam atit.

step1
3rd June 2010, 05:09
Sper ca pina la sfirsit de saptamina sa se termine circoteca. Nu de alta dar gimnastica romaneasca are de suferit aici. Si apoi fetele din lotul actual.

Daca Forminte se intoarce, va trebui sa nu o sa mai faca favoritisme, sa nu mai jigneasca fetele in fata si in declaratii in presa, sa nu mai ridice mina sa dea in ele, sa nu le mai demoralizeze si descurajeze, sa termine cu arogantele la adresa tuturor din jur (antrenori si gimnaste), sa termine cu vaicarerile, sa termine cu scuzele. Cam atit.

Nu se va termina,Tess :( Omul vrea sa negocieze in termeni duri.:D Asa a declarat:headbang:.
Nu stiu de ce Federatia ii permite.Nu e indispensabil.Sunt si alti antrenori care se pot alatura acestui proiect national.
Si daca revine,nici atitudinea nu si-o va schimba.Ca stii cum e cu lupul si naravul.

Tess_AN
3rd June 2010, 05:17
Si daca revine,nici atitudinea nu si-o va schimba...
:( In cazul acesta, in care revine si isi pastreaza aceeasi atitutine, puneti in calcul si posibilitatea ca televiziunea romana va transmite calificarile la marile competitii de gimnastica iar noi sa ne impartim in tabere in a sustine pe unii si pe altii in finale.

niagara64
3rd June 2010, 05:18
Nu se va termina,Tess :( Omul vrea sa negocieze in termeni duri.:D Asa a declarat:headbang:.
Nu stiu de ce Federatia ii permite.Nu e indispensabil.Sunt si alti antrenori care se pot alatura acestui proiect national.
Si daca revine,nici atitudinea nu si-o va schimba.Ca stii cum e cu lupul si naravul.

Omul asta chiar crede ca el este cel cu care a inceput si s-a terminat gimnastica in Romania !

step1
3rd June 2010, 05:36
Omul asta chiar crede ca el este cel cu care a inceput si s-a terminat gimnastica in Romania !

Asa crede! Alaltaieri spunea ca el a "ajuns intr-un stadiu in care nu mai are nimic de invatat de la Belu si Bitang" .Iar ieri spune ca orgoliul si mandria sunt atribute care il recomanda ca pe un mare antrenor :)

tsupi
3rd June 2010, 06:38
Nu stiu la lot dar pana si la club aveau coregraf cu care lucrau cam de 4 ori pe saptamana cate o ora .Tinuta , miscare coregrafica , multa bara in oglinda iar coregraful trecea pe la fiecare corectand miscarea ...asta la 6-7 ani . Evident ca a prins si vre-un an cu pianist care le acompania .
Mai ti minte fotografia cu Alex ? In ea sunt si pianistul dar si coregraful de atunci care era balerin .A contat enorm pentru fete .Ulterior au inceput sa dispara coregrafii, nu mai erau bani sa-i plateasca .Cluburile care aveau antrenori talentati care in plus mai si dadeau importanta acestei parti plictisitoare dar absolut necesare din antrenament au continuat traditia care nu...s-au vazut rezultate ...


step ...Adevarul e ca le pasa :) Pai o revenire a gimnasticii in tara nu le-a fi pe plac...
Acum eu nu cred ca va fia asa usor cum credeti voi .Trebuie reluat totul de la zero credeti-ma ...Dar asta e !

Eu am facut gimnastica acum niste zeci de ani:D, intr-un capat de tara si aveam coregraf o fosta balerina. Era la sala aproape zilnic si muncea serios de tot cu noi.
Am citit si eu aberatiile despre Nadia si asa-zisa lipsa de "artistry" (sa mai zic si eu o data:D), dar eu nu stiu despre ce vorbesc ei acolo, zau! Dupa atitia ani reusesc sa fiu oarecum impartiala cind vad inrregistrarile de pe Youtube si in unele cazuri sint mai impresionata decit cind le-am vazut in original!
Conteaza si faptul ca au tot zapacit codul de punctaj pina cind se avinta toata lumea sa faca aceleasi 3-4 elemente, chiar daca executia-i varza.
Ca tot vorbiram la subiectul cu exercitiile la sol - sa aduca inapoi impusele, in felul asta toate gimnastele vor fi nevoite sa aiba o baza solida.
Hai ca am deviat de la subiect si ma cearta sefii!:)

21mai
3rd June 2010, 07:04
parca mi s a zis o data sa nu mai pun articole din acest yiar dar este cruciala declaratia lui belu - "sandra se doreste a fi noul lider al echipei" si vom reveni asa cum toti vroiam la spwecializarea pe aparate - nu munca aiurea pe toate aparatele daca nu are talent gimnasta respectiva

onlyme88
3rd June 2010, 07:54
Deja incep sa ma satur de comentariile de pe alte bloguri de genul: "sub B&B gimnastele erau slabe, firave, triste si tratate prost", "Marinescu, Ungureanu si Cojocar au avut intotdeauna dreptate" si altele.
Fratilor atata timp cat si-au asumat cele njpe mii de medalii castigate inseamna ca si-au asumat si stilul de lucru al antrenorilor. Ma indoiesc ca vreo gimnasta era legata cu catuse de caloriferul din campus si pusa sa faca flick-flackuri in felul asta. Sunt convins ca in centrul chinezilor sau in Disneyland-ul Marthei se intampla lucruri mult mai negre.

deni
3rd June 2010, 08:19
http://www.gsp.ro/sporturi/gimnastica/tehnicienii-de-la-deva-au-izbucnit-atacuri-la-forminte-192744.html
Am si eu o nelamurire,unde sunt fetele?La Deva?Parca ieri erau la Izvorani?nu mai inteleg nimic.
Daca e adevarat ce spune articolul,inseamna ca stam cu pregatirea extrem de prost, daca si antrenorii considera asta.

r_anacristina
3rd June 2010, 09:05
http://www.gsp.ro/sporturi/gimnastica/tehnicienii-de-la-deva-au-izbucnit-atacuri-la-forminte-192744.html
Am si eu o nelamurire,unde sunt fetele?La Deva?Parca ieri erau la Izvorani?nu mai inteleg nimic.
Daca e adevarat ce spune articolul,inseamna ca stam cu pregatirea extrem de prost, daca si antrenorii considera asta.

Unele sunt la Deva, unele la Izvorani...

deni
3rd June 2010, 09:08
Unele sunt la Deva, unele la Izvorani...

La Deva erau cele in recuperare medicala,sa inteleg ca restul team-ului e tot la Izvorani?

r_anacristina
3rd June 2010, 09:15
La Deva erau cele in recuperare medicala,sa inteleg ca restul team-ului e tot la Izvorani?

Asta e tot ce stiu...nici eu nu inteleg de ce nu se precizeaza in ziare si fetele care sunt ori la Deva ori la Izvorani ca sa fie mai simplu de inteles pentru toata lumea...

Tracoromana
3rd June 2010, 09:50
Am "boldit" ideile principale si cred ca asta e esenta din articolul postat de 21mai, acestea sunt principiile clare dupa care vor lucra B&B. Belu ii arata Sandrei ca nu ia in calcul plecarea ei si ca are nevoie de ea. (Psiholog bun). Reiese de aici si faptul ca fetele sunt la Deva pana in 15 iunie.


<< Când vă veți întâlni cu fetele?
Pe 15 iunie, fetele vor veni la București. Va trebui să găsim însă o soluție de cazare, ținând cont că la Izvorani toate locurile sunt deja ocupate.

Cum comentați demisia domnului Forminte?
Cred că putea să rămână în continuare la Deva, pentru a lucra la un aparat sau două, și nu să-și înainteze demisia.

Ce credeți că trebuie schimbat la Deva?
Fetele care au potențial trebuie să fie valorificate pe aparatele unde sunt foarte bune, iar liderul echipei să-și intre cu adevărat în rol.
Cer rigurozitate în pregătire.

Cine ar putea fi acest lider?
Sandra Izbașa. E o gimnastă cu experiență, matură, inteligentă, care poate reveni la o formă sportivă foarte bună după accidentarea la gleznă.

Ce veți schimba pentru a câștiga mai multe medalii?
În primul rând, trebuie să existe o perioadă de acomodare a fetelor cu noi și cu stilul nostru de lucru. Nu vom inventa lucruri noi în gimnastică, dar vom veni cu alte rigori în pregătire.>>

ancaqwe
3rd June 2010, 09:58
Incepe sa ma bulverseze si pe mine povestea asta... Si imi pare rau de gimnaste, nu ar trebui sa treaca prin asa ceva.
Hm... O fi real articolul? (din gsp)

Merci Tracoromana pentru rezumat, nu pot sa citesc libertatea de la serviciu...

mikeyy
3rd June 2010, 09:59
http://www.gsp.ro/sporturi/gimnastica/tehnicienii-de-la-deva-au-izbucnit-atacuri-la-forminte-192744.html
Am si eu o nelamurire,unde sunt fetele?La Deva?Parca ieri erau la Izvorani?nu mai inteleg nimic.
Daca e adevarat ce spune articolul,inseamna ca stam cu pregatirea extrem de prost, daca si antrenorii considera asta.

Oare cine a zis "suntem in ..... cu pregatirea?" :D
Eu l-as nominaliza pe Cotutiu...el mi se pare genul care spune direct, in fata, fara menajamente! :)

EDIT:
Deci Diana merge la memorialul Blume.....conform GSP.
Oare unde-i Diana? Deva sau Izvorani?

deni
3rd June 2010, 10:05
Oare cine a zis "suntem in ..... cu pregatirea?" :D
Eu l-as nominaliza pe Cotutiu...el mi se pare genul care spune direct, in fata, fara menajamente! :)

EDIT:
Deci Diana merge la memorialul Blume.....conform GSP.
Oare unde-i Diana? Deva sau Izvorani?
50% Deva si 50% Izvorani:D

Clau93
3rd June 2010, 10:07
Cred ca la Izvorani, daca totusi pleaca din tara, ar trebui sa fie cat mai aproape de aeroport.

ancaqwe
3rd June 2010, 10:08
Oare cine a zis "suntem in ..... cu pregatirea?" :D
Eu l-as nominaliza pe Cotutiu...el mi se pare genul care spune direct, in fata, fara menajamente! :)

EDIT:
Deci Diana merge la memorialul Blume.....conform GSP.
Oare unde-i Diana? Deva sau Izvorani?

:))) Si eu tot la el ma gandeam. Mai ales dupa filmuletul cu "Toma"
Sandu mi s-a parut mai rezervat in declaratii (cel care a lucrat mai mult cu B&B). Restul nu cred...

Daca e real, chiar nu imi place partea cu favoritismele. Care totusi ar explica unele lucruri. Sunt sigura ca si B&B aveau favorite, dar parca atentia lor se putea extinde la mai multe fetite

mikeyy
3rd June 2010, 10:11
Gata....am aflat si cu Blume.
De la noi va merge doar Diana si va fi insotita de Florin Cotutiu.

Clau93
3rd June 2010, 10:12
Belu&Bitang au putut sa faca din orice gimnasta o campioana. In 2004 la olimpiada, toata lumea a reusit sa se califice la orice finala si sa obtina o medalie (chiar daca Ban s-a accidentat). La fel si in anii din inainte. Deci asta arata ca ei nu prea au preferinte.

EDIT: Multumim Mikeyy

ancaqwe
3rd June 2010, 10:19
B&B nu au putut face din orice gimnasta o campioana... Foarte multe fetite s-au retras si sub ei. Dar puteau lucra cu mai multe.
Oricum, uman vorbind, nu se poate ca un antrenor sa poata lucra cu absolut toate gimnastele. In unele cazuri poate chiar nu se potrivesc... Oricat de mult incearca sa se adapteze.

Mai ma streseaza unii de pe un forum strain. Cred ca traiesc in sfera teoria conspiratiei. Acuma ei zic ca sunt siguri ca parintii gimastelor & antrenorii de la Deva au zis ca se retrag fetele / demisioneaza daca nu vine Forminte inapoi. Si ca din cauza asta Stoica declara ca il primeste Forminte nu trebuia sa demisioneze si ca B&B doar coordoneaza. Abereaza la greu... Zic eu

mikeyy
3rd June 2010, 10:20
Uitati aici ce interviu: http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/octavian-bellu-face-naveta-pentru-romania-6255452
WOW

Mona Rosu?
Poate face si acum prima saritura? :shocked:
Care era prima?...parca tsukahara?
Trebuie sa verific filmuletul...parca a doua era Amanarul.

Cel mai fain interviu!

Clau93
3rd June 2010, 10:23
B&B nu au putut face din orice gimnasta o campioana... Foarte multe fetite s-au retras si sub ei. Dar puteau lucra cu mai multe.
Oricum, uman vorbind, nu se poate ca un antrenor sa poata lucra cu absolut toate gimnastele. In unele cazuri poate chiar nu se potrivesc... Oricat de mult incearca sa se adapteze.

Nu chiar. Cum am spus, din echipa din 2004 a folosit pe toate gimnastele. Chiar si in 2000 aproape toate gimnastele. Stiu ca au fost gimnaste care au plecat acasa si sub ei DAR sa zicem ca daca mergeau ei la Beijing, ei au fi facut lucruri mai diferite...cu MULT!

Clau93
3rd June 2010, 10:29
Uitati aici ce interviu: http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/octavian-bellu-face-naveta-pentru-romania-6255452
WOW

Mona Rosu?
Poate face si acum prima saritura? :shocked:
Care era prima?...parca tsukahara?
Trebuie sa verific filmuletul...parca a doua era Amanarul.

Cel mai fain interviu!

WOW asta da interviu. Si nu numai Monica, ci si Catalina. Daca Monica inca mai e capabila sa faca acel tsukahara, nu cred ca iar fi greu sa faca un DTY. Acuma putem avea sperante ca revine si Stela?

ancaqwe
3rd June 2010, 10:34
Merci de link Mihai ! Cred ca glumea Mona cand vorbea sa se intoarca.
Mi-ar placea sa colaboreze Belu - Bitang - Forminte. Ar fi mult mai usor pentru gimnaste.

Clau, da, cu cele de la Atena da. Dadeau atentie la mai multe fetite. Dar au fost si gimnaste cu care nu au putut lucra. Si nu e un repros, e ceva normal. Si din pacate situatia va exista (indiferent de antrenorul coordonator) atata timp cat nu va avea fiecare antrenor personal... Ceea ce e imposibil in Romania.

lalalilu
3rd June 2010, 10:38
deci pana la urma din declaratii reiese ca cei doi nu au intentia sa lucreze cu Forminte din postura de coordonator principal ci de coordonator pe aparate. Hm... Nu cred ca o sa revina Forminte in conditiile astea. Sau poate doar daca i se protejeaza ego-ul si i se da impresia ca nu i-a luat nimeni locul, ca nu exista conducatori si ca nu a fost inlocuit. Ce sucit e omul asta. Intr-un fel inteleg ca e ranit in orgoliul propriu si ca va fi umilitor pentru el sa coboare la aparate din functia de coordonator general. Dar rezultatele au aratat ca trebuia facut ceva si acum era momentul sa faca ceva. Desi ma asteptam sa ii mai dea o sansa lui Forminte pana la MC, federatia a decis acum.
+ declaratiile Monicai Rosu si cele ale mamei lui Ponor sunt un pic bravura, eu asa cred.
+ imi place poza din prosport, felul in care se uita Amelia la Bellu. zambeste. Cu bellu reintors, Amelia va fi pe podiumul de la AA la Olimpiada. As fi gata sa pariez pe treaba asta.

ancaqwe
3rd June 2010, 10:42
+ imi place poza din prosport, felul in care se uita Amelia la Bellu. zambeste. Cu bellu reintors, Amelia va fi pe podiumul de la AA la Olimpiada. As fi gata sa pariez pe treaba asta.

Cred ca poza e din 2008, dupa Europenele de junioare, dar ar fi frumos sa functioneze :)

mikeyy
3rd June 2010, 10:45
Si Ana zambea si Claudia....sper sa le vedem pe toate pe podiumul olimpic!

deni
3rd June 2010, 10:47
si ana zambea si claudia....sper sa le vedem pe toate pe podiumul olimpic!

/ole/

myrab3la_19
3rd June 2010, 12:12
Pai normal ca nu i-ar conveni sa se intoarca sa fie coleg cu fostii subalterni pe care cine stie cum i-a tratat cand era "sef"...eu nu-l mai doresc deloc la lot.Poate la un club in Constanta sau unde vrea el in lumea asta dar nu la lotul Romaniei.Desi nu sunt de acord ca cineva dintre antrenori sa dea declaratii si sa faca acuzatii sub anonimat cred ca este adevarat ce spune.

Cata_RB
3rd June 2010, 14:16
O sa le iau pe rand...

Ma bucur ca Diana merge la concurs, chiar daca e perioada de dupa CE cand gimnastele nu sunt la potential maxim. E sanatoasa, e in crestere de valoare, e foarte bine pentru ea. Legat de declaratia despre pregatire din GSP...cu siguranta Cotutiu sau Vintila.

Ati vorbit mult despre reactiile de afara. Nu stiu care e atmosfera pe IG, foarte rar citesc cate ceva de-acolo. Or fi si care nu-i vor inapoi la lot pe B&B pentru ca se tem de rezultatele Romaniei. Insa cel putin la Couch Gymnast despre altceva e vorba. Ea e fana declarata a romancelor, daca ii urmariti blogul cu siguranta ati vazut multe cuvinte extraordinar de frumoase din partea ei. Si e si fana Forminte, nu de azi-ieri. Mi se pare clar de ce: toata lumea stie cum tratau B&B (unele) gimnaste, in schimb strainii nu stiu romaneste ca sa fi inteles ce le spune Forminte fetelor in concursuri sau ca sa vada nuantele si cuvintele nepotrivite din interviuri - toate astea se pierd la traduceri facute de translatoare automate. Pana la urma, cam asta era parerea generala si aici, pe forum, cand a preluat Forminte lotul: ca le va trata mult mai bine pe fete.

Mi-au placut mult raspunsurile din Prosport! Poza sigur e din 2008 :) Nu luati foarte in serios ce spunea Mona Rosu, scrie clar ca s-a amuzat si a spus lucrurile alea mai in gluma, mai in serios. Sigur, o revenire ar fi foarte interesanta, dar pana acolo e cale lunga, reacomodare fizica, un nou cod, cate si mai cate. Mi se pare extraordinar ca inca mai poate sa faca saritura! De tsukahara cred ca vorbea, pentru ca a pomenit problemele de spate...la Yourchenko mi se pare mai solicitat.

Sper ca la lot e mai putina agitatie decat a fost aici zilele astea :P

niagara64
3rd June 2010, 14:28
NIci eu nu as lua in serios raspunsurile Monicai (la fel ca si cele ale Floarei de la internationale ) .
Iar ale mamei lui Ponor ...no comment ...chiar nu merita luate in serios din anumite motive . Ponor e majora si vaccinata cred ca ar putea vorbi si singura ...E aiurea sa-si dea cu parea mamele in ziare despre ce vor copii adulti .:)

Cata_RB
3rd June 2010, 14:33
Nu vreau sa se interpreteze...n-am spus sa nu luam in serios ce zicea Mona cu sens de bascalie. Am vrut doar sa scot in evidenta ca scrie clar ca mai mult a glumit, cel putin in acest moment, si e prematur sa ne gandim ca ar putea ajunge din nou la concursuri. M-as bucura sa se intoarca, nu numai ea, dar e tare tare greu.

anna.09
3rd June 2010, 15:05
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/nicolae-forminte-nu-am-nicio-antipatie-fata-de-bellu-si-bitang-sunt-ultimul-care-le-ar-contesta-meritele-6261671

mikeyy
3rd June 2010, 15:11
Pai da...in articol se spune ca a spus in gluma, dar de multe ori din gluma se ajunge la lucuri serioase :)
Si nu e prima data cand Mona declara ca s-ar apuca de gimnastica cu Belu...
Insa ma bucur ca Mona isi sustine antrenorii...de asta vorbeam si aseara.

Ponor nu ma intereseaza...nici nu am citit paragraful despre ea.

In ceea ce ii priveste pe straini..de acord cu ce a zis Cata...ei nu au auzit, sau nu li s-a tradus chiar tot.
Daca ar intelege limba....si ar fi fost de exemplu la Buzau, la nationale.....nu ar mai fi avut aceeasi parere. Ce mi-a fost dat sa aud in sala de la Buzau.....mai ales ce le-a zis Dianei si Cerei...nu mai vreau sa aud vreodata.

De asta eu nu fac comparatii intre B&B si Forminte din acest pct de vedere...toti fac la fel.

21mai
3rd June 2010, 15:23
iar a utilizat tehnica invaluirii si ne a zapacit cu nebuniile lui forminte, bine ca macar e constant in ceva la declaratii - la bani - la familie, stim clar ca e familist si o duce greu cu banii :))) ca la capitolul profesionalism tebuie sa ne folosim ochelari cu nuante ca sa intelegem mai bine declaratiile sale contradictorii.......

Tess_AN
3rd June 2010, 15:27
Am citit de doua ori articolul din Couch Gymnast si nu am nimic sa-i reprosez, daca va referiti la articolul acesta: http://www.examiner.com/x-19152-Gymnastics-Examiner~y2010m6d1-Romanian-coach-Nicolae-Forminte-resigns-Octavian-Belu-and-Mariana-Bitang-to-take-control-in-Deva?cid=examiner-email . A facut citeva afirmatii neinsinuante subliniind mare parte din pacatele ambelor tabere "combatante".

Am citit de doua ori si articolul al carui link l-a pus Oana si nu pricep paragaful asta: "Decizia mea nu are nimic de-a face cu orgoliul, când se pune în balanță binele gimnasticii românești nu se poate pune în discuție orgoliul. "
si continua imediat dupa:
"Recunosc însă că sunt orgolios, mândru, demn, dar fără aceste atribuții nu ai dreptul să îmbraci tricoul național."

imbo
3rd June 2010, 15:36
-dupa ultimele declaratii lui Forminte;clar ca nu poate sa lucreza pt 10 milioane!!!se intoarce la lot!!!eu zic pe luni -marti ,daca nu mai repede!!!!
-eu zic ca fetele se bucura ca vor fi antrenate de B&B!!!ele simt ca acum a venit timpul lor!!!!
-oare ce a vrut sa zica Belu;,,Lucrurile sunt foarte simple ,insa le complica cei care au intratintr-o sala de gimnastica numai ca sa schimbe un bec"

Cata_RB
3rd June 2010, 15:36
Tess, nu acel blog. Aici: http://couch-gymnast.blogspot.com/ Nu stiu daca era vorba de un articol anume, am citit cam multe pagini azi.

Mie altceva mi-a atras atentia din articolul pus de Oana:
"la obligațiile familiale pe care le am nu pot sta la CS Farul pe zece milioane de lei"
Il respectam pentru ca de fiecare data cand aducea in discutie problema antrenorilor foarte prost platiti, vorbea despre ce se intampla in toata tara, la cluburi, nu numai despre el. Vad ca a renuntat la asta in ultima vreme...
Si nu pot sa nu ma intreb: dar antrenorii care sunt acum la Farul cum gasesc puterea sa stea? Ei n-au familii? Sau la alte cluburi... Evident, nu contest ca sunt probleme grave la acest capitol si situatia antrenorilor din tara e foarte neplacuta. Dar de bine, de rau, Forminte a castigat mai bine decat ei cat a fost la lot...

Tess_AN
3rd June 2010, 15:41
Multumesc Cata, Scuze. Eram in cap cu Examiner-ul si oricit scria lumea aici couch gymnast eu mergeam la examiner ;). Vad ca se poarta :P indiferent ce zice lumea, tu o tii pe poezia ta cu aceleasi idei principale si aceleasi versuri. M-am molipsit :D

Cata_RB
3rd June 2010, 15:47
Nu inteleg la cine bati apropo :D Cred ca ma afecteaza lipsa capsunilor :P

Andraf
3rd June 2010, 15:54
Tess, nu acel blog. Aici: http://couch-gymnast.blogspot.com/ Nu stiu daca era vorba de un articol anume, am citit cam multe pagini azi.

Mie altceva mi-a atras atentia din articolul pus de Oana:
"la obligațiile familiale pe care le am nu pot sta la CS Farul pe zece milioane de lei"
Il respectam pentru ca de fiecare data cand aducea in discutie problema antrenorilor foarte prost platiti, vorbea despre ce se intampla in toata tara, la cluburi, nu numai despre el. Vad ca a renuntat la asta in ultima vreme...
Si nu pot sa nu ma intreb: dar antrenorii care sunt acum la Farul cum gasesc puterea sa stea? Ei n-au familii? Sau la alte cluburi... Evident, nu contest ca sunt probleme grave la acest capitol si situatia antrenorilor din tara e foarte neplacuta. Dar de bine, de rau, Forminte a castigat mai bine decat ei cat a fost la lot...

Catalina, eu ma pun il locul lui: daca de la un salariu de 1500-2000 ron (nu stiu cat are/a avut) as trece la 1000 lei, nici mie nu mi-ar conveni. Acum cred ca nu facem comparatie (sau nu ar trebui sa facem!!!) intre un antrenor de club cu toate gradatiile luate si un antrenor coordonator de lot national.
Dupa mine ar trebui sa se faca diferenta (financiar vorbind) si intre un antrenor de club si un antrenor care face parte din colectivul tehnic al unui lot national.

Cata_RB
3rd June 2010, 16:03
Andra, de acord. De asta am accentuat ca stiu ca sunt probleme imense la capitolul asta.
Dar pana nu demult spunea de toti, de toata tara...in ultima vreme...a schimbat placa.

imbo
3rd June 2010, 16:04
-eu cred ca lua mai mult de 20 de milioane(bani vechi)!!!diferenta nu e mare de la 10-la 15!!!!

ela_diana
3rd June 2010, 16:06
Daca se intoarce Forminte la lot nu e deloc bine. In primul rand pt ca va fi o admosfera incarcata , fetele nu or sa stie de cine sa ŽŽasculteŽŽ si cred ca se vor crea probleme. Cel mai bine sa plece de tot. E greu pe bani mai putini dar cum o fac altii o putea face si el.
Si poate in timp se vor mai schimba lucrurile si pe la cluburi.

imbo
3rd June 2010, 16:06
-dar nu asta e problema nici 20 de milioane nu e mult pt un lot natioanl!!!

imbo
3rd June 2010, 16:10
-nemultumirile au venit din interior!!!de aici ideea aducerii lui B&B inapoi la lot!!!voi ce credeti ???eu sunt sigura Forminte tragea tare pe ultimele 100 de m inaintea unei competitii ,de aici si foarte multe accidentari!!fetele erau supra solocitate!!eu as zice lucra cam haotic cu ele!!!
-nu sunt experta si poate cineva care se pricepe poate sa ma contrazica si chiar as vrea sa fiu contrazisa!!!!

Tess_AN
3rd June 2010, 16:28
-eu cred ca lua mai mult de 20 de milioane(bani vechi)!!!diferenta nu e mare de la 10-la 15!!!!
Nu inteleg un lucru. Forminte nu e fortat sa mearga sa lucreze la club. Poate primeste o oferta sa lucreze in ceva administrativ (vezi B&B, Andreea Raducan, etc.), poate primeste o oferta din strainatate si oricum are oferta de antrenor la sarituri la lot. (care ar trebui sa fie mai mica decit cistiga inainte, dar sa fim seriosi, de unde mentalitatea ca salarul trebuie sa creasca - numai la unii - continuu?) Si sunt vremurile in care, azi poti sa ai de lucru, miine nu. Asta e peste tot in lume.

Acum vreo 2 ani cind s-a facut unirea loturilor senioare si junioare la Deva, au fost antrenori (cu rezultate! am uitat sa mentionez ca si rezultatele ar trebui sa conteze la salar nu numai situatia personala) care au ramas fara slujba si oare cui i-a pasat? Cum s-au descurcat a fost treaba lor, nu li s-a oferit nimic. Sa ma opresc ca nu despre bani vorbim aici - ca subiectul e lung si sunt multi care nu au luat premii de zeci de mii de euro pe linga un salar si s-au descurcat fara sa se plinga.

On topic: Ma gindesc daca Forminte accepta oferta, isi schimba un pic atitudinea (ce ziceam aseara) si se ocupa de sarituri si o vedem pe Sandra cu aur olimpic la sarituri la Londra? Sandra sau oricare fata din lot. Asta i-ar confirma valoarea de antrenor si - da - i-ar spala (aproape) toate pacatele.

@Cata: apropo de capsuni vorbim mai tirziu :)

imbo
3rd June 2010, 16:42
-eu personal nu vreau sa vina Forminte inapoi!!!!bine ,nu depinde de mine!!!!
-daca era totul foarte bine nu izbucneau Tehnicienii de la Deva si nu il acuzau de favoritisme de lipsa de disciplina si altele!!!!
-

ela_diana
3rd June 2010, 16:57
Dar Tess, Sandra nu are 2 sarituri. Mai degraba Diana.

Andraf
3rd June 2010, 17:17
-eu cred ca lua mai mult de 20 de milioane(bani vechi)!!!diferenta nu e mare de la 10-la 15!!!!
Dar crezi ca poti sa traiesti cu 1000 ron pe familie, la fel de bine cum ai trai cu 1500 ron?
Scuza-ma dar si 3000 ron este putin, daca ai o casa si o familie. Ah, daca este singur, nefamilist, fara grija unei case, da poate fi OK.
Apoi cum crezi ca te simti la 50 ani sa ai un salariu de 1000 lei, dupa 20-25 ani de munca?

Nu stiu ce decizie va lua in continuare, depinde foarte mult de modul in care i se va prezenta planul de colaborare de la lotul national. Cred ca anuntarea demisiei a venit din cauza lipsei dialogului intre federatie si el. Daca Adrian Stoica care l-a sustinut pana acum (as spune chiar neconditionat!!!), ar fi gasit o modalitate de a-i prezenta posibila colaborare intre el si B&B, eu nu cred ca Forminte ar fi refuzat.
Pentru toata aceasta situatie (ba demisioneaza, ba ca se mai gandeste), o buna parte de vina o are si Adrian Stoica impreuna cu cei care au aprobat acest mod de a actiona. Belu si Bitang mi s-au parut destul de sinceri cand au zis ca nu era nevoie ca Forminte sa demisioneze.
De asemenea, ii inteleg si orgoliul lui Forminte, mai ales ca in 2005 nimeni nu s-a inghesuit sa preia lotul national. Asa cu toate pacatele lui, Forminte a reusit sa pastreze Romania in top 3 mondial (n-aveti decat sa ma combateti cat vreti) pana in 2008, iar in conditiile noului cod de punctaj si cu un lot foarte proaspat si neexperimentat sa aduca cateva medalii la nivel european (2009 si 2010) si mondial (2009). O sa sariti sa imi spuneti ca nu-i nicidecum meritul lui, eu va zic ca indirect este si meritul lui, oricat am incerca sa negam aceste lucruri.
Spuneati ca strainii nu cunosc amanunte despre interviuri/filmulete pentru ca nu inteleg limba etc, si ca nu pot evalua corect comportamentul lui Forminte, dar credeti ca noi suntem obiectivi? Va puteti pune in papucii unei gimnaste care s-a antrenat in ultimii 2 ani cu el ? Sunteti siguri ca stiti ce simt ele in aceste momente? Si nu ma contracarati cu motivatia sindromului victima-agresor.
Eu sper ca Forminte sa poata vedea beneficiul pe care il poate aduce aceasta colaborare, iar lucrurile sa decurga normal si in interesul gimnasticii romanesti. Sper ca degringolada vietii politice actuale sa nu fie luata drept model in lumea gimnasticii romanesti. In afara acestei colaborari cu B&B, federatia ar trebui sa plateasca un medic dedicat si un psiholog bun, pentru cele 2 loturi (junioare si senioare).

iulia_p
3rd June 2010, 17:31
Va urmaresc mereu, insa nu prea intervin in discutii.
De data asta simt nevoia sa o fac. In primul rand, vroiam sa vad si parerea voastra in legatura cu Forminte- antrenor de sarituri. Stiu ca o antrena pe Simona Amanar la sarituri si ca in acea perioada a fost promovat si la lotul mare chiar ca antrenor de sarituri. Totusi, daca e asa de bun la sarituri, de ce ani de zile nu avea nimeni din lotul nostru doua sarituri decente? Greseli de tinuta si tot tacamul. Abia anul asta am scos capul la europene si nici acum cu medalie...
Apoi de ce sa il plangem ca nu are unde sa se duca si ca va castiga 10 sau 20 de milioane. Lotul de gimnastica nu e institutie caritabila. Daca eu raman maine fara serviciu, am un plan B la indemana. Care incepe cu ceva bani economisiti. Dar el a fost antrenorul lotului national, a castigat nu numai salariu, ci si premii in calitatea asta! Chiar credea ca e vesnic intr-o asemenea postura?
In plus, sunt convinsa ca s-ar gasi cineva sa il ia pe la un club din strainatate.

niagara64
3rd June 2010, 17:38
In plus, sunt convinsa ca s-ar gasi cineva sa il ia pe la un club din strainatate.
Oare ?
Am mari indoieli ca el vrea altceva decat lot national ...nu il vad muncind din nou la un club ...mare e gradina Doamne si ingamfarea lui .
Un an de zile Bela a muncit in port in America ...pana a reusit sa capete incredereauiva acolo...nu-l vad pe el facand macar mult mai putin.

tsupi
3rd June 2010, 17:47
De asta eu nu fac comparatii intre B&B si Forminte din acest pct de vedere...toti fac la fel.


Cam asa cred si eu, dar macar sa fie rezultate, sa vad ca fetele sint sanatoase si ca se formeaza din nou o echipa, ca acum parca-s toate de izbeliste.

ancaqwe
3rd June 2010, 17:49
Si eu sper ca gimnastele sa nu fie atat de agitate ca noi... Sau ca mine cel putin :)
Dar asa din afara si parere de departe: cea mai buna solutie ar fi sa colaboreze cei 3 + Anca Grigoras. Pentru fete nu ar fi asa schimbare mare, si am avea o strategie mai buna, o noua viziune asupra exercitiilor, antrenamentelor (sper ca fara exagerari). Si poate ar stii la ce doctori sa le duca pe fete la nevoie.

imbo
3rd June 2010, 17:53
[QUOTE=Andraf;3068881]Dar crezi ca poti sa traiesti cu 1000 ron pe familie, la fel de bine cum ai trai cu 1500 ron?
Scuza-ma dar si 3000 ron este putin, daca ai o casa si o familie. Ah, daca este singur, nefamilist, fara grija unei case, da poate fi OK.
Apoi cum crezi ca te simti la 50 ani sa ai un salariu de 1000 lei, dupa 20-25 ani de munca?

-in ceea ce priveste latura financiara ,pai fiecare om trebuie sa se gandeasca la ziua de maine!!!el a sarit cu demisia!!!!nu imi fac probleme pt el sunt poate multi altii in situatii mai grele decat el!!!!
-dar nu ti se pare ca tot timpul se plange de bani???de obicei tot cine are se plange ca nu are!!

MitzGym
3rd June 2010, 19:37
http://www.ziare.com/sporturi/gimnastica/bellu-si-bitang-antreneaza-gratis-lotul-feminin-de-gimnastica-1019607
articol
http://www.romanialibera.ro/actualitate/sport/forminte-consider-ca-mi-s-a-facut-o-mare-nedreptate-188811.html
asta e cu forminte

Ada24
3rd June 2010, 20:39
Cat ati discutat... :)

Cred ca e bine ca B o sa mearga dupa lot, coordonare la distanta e cam greu.Iar varianta cu un coordonator coordonat de alt coordonator de la Bucuresti....cam complicat :P...
Eu nu vad cum BB si Forminte ar colabora dupa picior de egalitate, fetele pe cine sa asculte?..dar poate totusi Forminte va accepta sa fie doar antrenor pe aparat...

Cred ca Forminte e mai bine vazut afara pt ca da bine in fata camerelor, le pupa, le ia in brate pe fete etc...a venit in centrul atentiei dupa dezvoltarea asta cu netul etc si se comporta corespunzator (nu ca ar fi singurul....)
In legatura cu ce se discuta pe alte forumuri de BB nu prea ma impresioneaza, cum si-au asternut asa dorm, ce m-a deranjat insa e ca un user pe ig a zis ca nu conteaza ca s-au intors, nimic nu se va schimba, gimnastele din ro nu pot mai mult, codul asta e prea greu pt ele.:headbang:

Dar eu tot citesc si ma minunez...Bitang da declaratii pline de diplomatie prin ziare...il suna pe Forminte... ei lucreaza pe gratis...:o: ....te miri ca la concurs o sa le si incurajeze pe gimnaste chiar daca gresesc...:shocked::P

mikeyy
3rd June 2010, 20:48
Ada, de ce te minunezi? :)
Au trecut 5 ani, cei 2 s-au invartit prin alte cercuri...nu au mai stat inchisi in sala de la Deva. Au intrat in contact cu lumea buna.
Lucrurile astea te schimba si poate te fac sa-ti schimbi punctul de vedere asupra unor lucruri.

Referitor la straini....mie imi place ca se vorbeste despre situatia actuala a Romaniei. Inseamna ca ii intereseaza subiectul.
Si alte tari si-au mai schimbat antrenorii, dar niciodata nu s-a facut atata tam-tam ca acum. Asta inseamna ca gimnastica romaneasca nu a murit si inca suntem vazuti ca un adversar de temut....mai ales cu B&B alaturi.

Pe Forminte il plac deoarece nu a reprezentat niciodata un pericol.....

E ca si la noi, suporterii...ne plac rusoaicele, dar pana concureaza ale noastre cu ele...atunci ne cam schimbam atitudinea...

ioanavol
3rd June 2010, 20:54
mama, ce de discutii aici pe tema asta...

(eu ziua nu mai pot intra, asa ca mai citesc si eu seara cate putin)

Eu nu plang nimanui de mila, dar nici nu-mi fac iluzii ca cine stie ce progres uimitor va fi...lucrurile sunt cu mult mai complicate in realitate. Nu toata lumea poate lucra si-atat, oricat de bun (=exigent si bine pregatit) ar fi profesorul. Nici nu vreau sa-mi imaginez situatia in care vin B&B, le iau tare pe fete, ele nu se pot adapta si la toamna n-o sa putem aduna 5 fete sa facem echipa...

Le urez gimnastelor noastre putere ca sa treaca peste toate si antrenori exigenti, dar umani. Antrenori care sa le ia usor si sa stie sa le duca prin schimbarea asta, sanatoase, spre medalii la JO.

@Mihai: "cu lumea buna" :groggy: (te referi la politicieni?:happy Sper sa nu fi invatat "diplomatia" (adica minciuna) de la ei...)

mikeyy
3rd June 2010, 21:02
@Ioana: nu stiu ce au invatat...sau de la cine...
Important e ca se simte o schimbare in atitudinea lor...o schimbare, pe care eu o percep ca fiind una de bun augur.
Si timpul va dovedi asta sau nu. Ei pot sa spuna orice..si Forminte la fel....competitiile vor arata care e situatia reala...acolo e testul pentru fiecare antrenor.
Asteptam si vedem!

Ada24
3rd June 2010, 21:20
Ada, de ce te minunezi? :)
Au trecut 5 ani, cei 2 s-au invartit prin alte cercuri...nu au mai stat inchisi in sala de la Deva. Au intrat in contact cu lumea buna.
Lucrurile astea te schimba si poate te fac sa-ti schimbi punctul de vedere asupra unor lucruri.

Referitor la straini....mie imi place ca se vorbeste despre situatia actuala a Romaniei. Inseamna ca ii intereseaza subiectul.
Si alte tari si-au mai schimbat antrenorii, dar niciodata nu s-a facut atata tam-tam ca acum. Asta inseamna ca gimnastica romaneasca nu a murit si inca suntem vazuti ca un adversar de temut....mai ales cu B&B alaturi.

Pe Forminte il plac deoarece nu a reprezentat niciodata un pericol.....

E ca si la noi, suporterii...ne plac rusoaicele, dar pana concureaza ale noastre cu ele...atunci ne cam schimbam atitudinea...

Ma minunez si eu ce sa fac. :D Oricum eu nu prea stiam ce parere sa am de schimbarea asta, dar incep sa devin optimista. :D Daca toata lumea e fericita sa fiu si eu. :D

Pai se face tam tam ca ei sunt "controversati", plus totul se face via ziare.Eu nu cred ca atunci cand rusii au schimbat antrenorii s-au certat prin presa.
Eu zic ca daca fanii din alte tari il plac cu adevarat pe Forminte sa si-l doreasca pt echipa lor :P, asta inseamna cu adevarat iubire. :D

Inca ceva despre discutiile pe alte parti-au anticipat ca dupa ce BB revin la putin timp iar va fi "drama"/scandal la lot.Sper sa se insele.:lol:

Edit: Da, si mie mi se pare reala schimbarea in atitudinea lor, asta ma socheaza...

anna.09
3rd June 2010, 21:38
Eu zic ca daca fanii din alte tari il plac cu adevarat pe Forminte sa si-l doreasca pt echipa lor :P, asta inseamna cu adevarat iubire. :D



:happy

Pe mine nu ma mira atitudinea BB...niciodata nu le-a lipsit diplomatia.

mikeyy
3rd June 2010, 21:45
Eu zic ca daca fanii din alte tari il plac cu adevarat pe Forminte sa si-l doreasca pt echipa lor :P, asta inseamna cu adevarat iubire. :D



Ft tare!!!:happy
Ai dreptate!

r_anacristina
3rd June 2010, 21:47
Era mai sus o dilema cu privire la fete..daca sunt la Deva sau la Izvorani. Rectific ceea ce am spus acolo...toate fetele sunt la Deva (inclusiv junioarele) si urmeaza sa mearga la Izvorani toate, probabil pe 15 iunie asa cum scria in GSP.:)

Ada24
3rd June 2010, 21:53
Corina Ungureanu mai e la Deva?(parca era acolo acum cateva saptamani, nu?)

Cata_RB
3rd June 2010, 21:56
Multumim, Cristina :) Multe zile pana atunci...remarcasem data in GSP, dar speram sa nu fie asa.
Deci toate zilele astea, de cand cu schimbarile, ele au stat la Deva?

Ada24
3rd June 2010, 22:01
Multumim, Cristina :) Multe zile pana atunci...remarcasem data in GSP, dar speram sa nu fie asa.
Deci toate zilele astea, de cand cu schimbarile, ele au stat la Deva?

Probabil afla si ele amanunte de pe forum :happy :D

r_anacristina
3rd June 2010, 22:06
Multumim, Cristina :) Multe zile pana atunci...remarcasem data in GSP, dar speram sa nu fie asa.
Deci toate zilele astea, de cand cu schimbarile, ele au stat la Deva?

Cu placere! Da au stat la Deva...
Ada, nu cred ca fetele citesc forumul...

Ada24
3rd June 2010, 22:10
Glumeam. :) :D

r_anacristina
3rd June 2010, 22:13
Glumeam. :) :D

Stiam :D

MitzGym
3rd June 2010, 22:24
da fetele astea ce fac?
se antreneaza zilele astea?
daca mai stau multe zile asa,o sa piarda mult din pregatire
deci,se antreneaza?

onlyme88
3rd June 2010, 22:32
Corina Ungureanu mai e la Deva?(parca era acolo acum cateva saptamani, nu?)

Aceeasi este si curiozitatea mea. Daca ne gandim la povestea de dragoste Ungureanu - B&B, cred k a luat primul tren cu orice destinatie...

r_anacristina
3rd June 2010, 22:40
Aceeasi este si curiozitatea mea. Daca ne gandim la povestea de dragoste Ungureanu - B&B, cred k a luat primul tren cu orice destinatie...

Poate apare maine prin ziare vreo veste si despre Corina...

onlyme88
3rd June 2010, 22:48
Poate apare maine prin ziare vreo veste si despre Corina...

Ca il urmeaza pe Forminte la Constanta? :happy

Cum ar arata echipa pentru Londra: Mona Rosu, Catalina Ponor, Corina si Sandra? :yeah:

Ada24
3rd June 2010, 22:55
...Deficitara la paralele *rau*... :P

onlyme88
3rd June 2010, 23:04
Nu-mi mai amintesc, era Corina buna la vreun aparat? Era specialista, sau genul de "o bagam unde nu avem altceva mai bun"?

Cata_RB
3rd June 2010, 23:10
Nu-mi mai amintesc, era Corina buna la vreun aparat? Era specialista, sau genul de "o bagam unde nu avem altceva mai bun"?

E campioana europeana la sol.
In rest nu-mi amintesc puncte forte sau aparate mai slabe.

LuisaGym
3rd June 2010, 23:28
Corina a avut un an bun in 98. Notele ei nu au contribuit la medalia pe echipe la CM in 99 iar in 97 numai nota de la sol a contat. Acuma va spun si de am mentionat lucrul asta: am mirosit ca unele persoane din presa vor/doreau s-o prezinte ca un mare star al gimnasticii feminine. Ea a avut o contributie dar de aici pana la star mai este. Nu cred ca avea vre-o sansa sa prinda echipa la JO 2000, oricum s-o retras (voit/fortat in decembrie 99). Cu atat mai putin pe cea din 2010, 2011, 2012, etc... Sper ca n-am deranjat iar pe cineva pe-aici.

mikeyy
4th June 2010, 00:13
Eu sunt de acord si cu Mona, Corina...cu orice fosta gimnasta, care vrea sa revina.
Mai putin cu Ponor...nu o sa trec niciodata peste faptul ca si-a renegat colegele....dar nu mai conteaza, ca sunt 100% sigur ca nu revine. In primul rand nu se mai incurca Bitang cu ea, dupa momentul 2007.

Ada24
4th June 2010, 00:18
Si eu sunt de acord in principiu...dar sa si poata... :D

In alta ordine de idei titlul articolului din IG despre BB e "guess who's back?":P

mikeyy
4th June 2010, 00:27
Oare nu o intreaba nimeni pe Martha ce crede de revenirea B&B? :)
Ar fi interesant sa vedem ce spune. :D

Eu as completa articolul IG cu : "Martha...guess who`s back?" :ras-plans:

Cata_RB
4th June 2010, 00:33
Oare nu o intreaba nimeni pe Martha ce crede de revenirea B&B? :)
Ar fi interesant sa vedem ce spune. :D


"I did not expect zis"? :P
[m-ati molipsit si pe mine :D]

Ada24
4th June 2010, 00:37
Oare nu o intreaba nimeni pe Martha ce crede de revenirea B&B? :)
Ar fi interesant sa vedem ce spune. :D


"zis is no problem, i am za best"

sunt curioasa ea pe cine ar prefera intre BB si Forminte... :P

ETA-De-abia astept campionatele SUA , pun pariu ca o sa discute cei trei comentatori.

Anicia Juliana
4th June 2010, 00:38
Corina a avut un an bun in 98. Notele ei nu au contribuit la medalia pe echipe la CM in 99 iar in 97 numai nota de la sol a contat. Acuma va spun si de am mentionat lucrul asta: am mirosit ca unele persoane din presa vor/doreau s-o prezinte ca un mare star al gimnasticii feminine. Ea a avut o contributie dar de aici pana la star mai este. Nu cred ca avea vre-o sansa sa prinda echipa la JO 2000, oricum s-o retras (voit/fortat in decembrie 99). Cu atat mai putin pe cea din 2010, 2011, 2012, etc... Sper ca n-am deranjat iar pe cineva pe-aici.

poate ca prindea echipa de la Sydney. sa ne amintim cat s-a tras de Presecan care venea dupa accidentare si nu era deloc in forma maxima...

mikeyy
4th June 2010, 00:41
"zis is no problem, i am za best"

sunt curioasa ea pe cine ar prefera intre BB si Forminte... :P

Zice ea ca "iz za best" :happy

Dar merge si: "mirror, mirror on the wall who's the best coach of them all?" (oglinda, oglinjoara, cine e cel mai bun antrenor dintre toti)

Si raspunsul: Bitang :happy

Daca m-ati provocat :P

[e doar o gluma]

Ada24
4th June 2010, 00:48
Zice ea ca "iz za best" :happy

Dar merge si: "mirror, mirror on the wall who's the best coach of them all?" (oglinda, oglinjoara, cine e cel mai bun antrenor dintre toti)

Si raspunsul: Bitang :happy

Daca m-ati provocat :P



Foarte tare :cry::happy

Chiar sunt curioasa ce crede ea...dar probabil nu poate sa spuna in public ce crede cu adevarat. :D

Cata_RB
4th June 2010, 00:53
Dar merge si: "mirror, mirror on the wall who's the best coach of them all?" (oglinda, oglinjoara, cine e cel mai bun antrenor dintre toti)

Si raspunsul: Bitang :happy


Hmmm...nu era si o "hag" [porecla pe care TCG i-a dat-o Marthei] in basmul ala? :D

Ada24
4th June 2010, 00:56
Da, Mart(h)a chiar are fata pt acest rol. :D

Cata_RB
4th June 2010, 00:57
Ii e predestinat :P

mikeyy
4th June 2010, 01:09
..dar probabil nu poate sa spuna in public ce crede cu adevarat. :D

Pentru asta il are pe Bela....:D

niagara64
4th June 2010, 03:27
daca voi chiar credeti ca Ungureanu Corina dupa atatia ani poate reveni in elita gimnastici sau oricare alta care nu a mai facut gimnastica de 6 ani ...Chiar credeti ?!
Corina era numai in mintea unui Forminte poate .
Deci pana la capat problema Forminte nu era numai in capul unor "soacre" de pe forum carora li se cerea" sa-si tina gura" . ... Ma tem ca odata cu plecarea lui vor aparea multe care altfel erau "nevazute"...si multe nu vor placea .Asta imi spune nasul meu de soacra .Sper , spre binele gimnasticii , ca B&B sa reuseasca sa le tina sub capac .Ultimul lucru de care avem nevoie este cancanul in gimnastica de la noi .Desi cel care il va declansa va fi Forminte turbat de furie .Nu stie sa piarda ...A descoperit ca strainataturile nu-l vor , ca la lot nu-l mai vrea nimeni vioara intaia si s-a speriat .Tipic pentru el : Uite cancerul ,nu e cancerul , uite dopajul nu e dopajul , uite demisia ,nu e demisia.... Cine sa-l mai ia in serios ?
Apropo , am inteles bine ...Forminte si-a facut conferinta de presa ?!Deja nu se mai incape omul asta ...
Si toti care ati fost la Buzau de exemplu si ati vazut lucruri urate de ce pana acum nu le-ati spus ? DE ce credeti ca acoperirea lui a dus la ceva bun ? Fetele nu au curaj sa vorbeasca acasa( credeti-ma ca nu gresesc aici ) ...Poate parinti ar fi aflat in felul asta si alta fata a "marelui Forminte " ...poate altfel stateau lucrurile ...

onlyme88
4th June 2010, 08:54
Eu sunt de acord si cu Mona, Corina...cu orice fosta gimnasta, care vrea sa revina.
Mai putin cu Ponor...nu o sa trec niciodata peste faptul ca si-a renegat colegele....dar nu mai conteaza, ca sunt 100% sigur ca nu revine. In primul rand nu se mai incurca Bitang cu ea, dupa momentul 2007.

Mihai, ce s-a intamplat cu Ponor? Vad ca esti putin inversunat. In afara de escapada lor din 2005 nu prea mai tin minte alte incidente. Si-a renegat colegele? Ce s-a intamplat intre ea si Bitang, credeam ca in 2007 lucrurile mergeau bine intre ele?

Lamureste-ma te rg, pt ca aveam o parere f buna despre ea.
Mersi

Clau93
4th June 2010, 09:20
Si eu! Credeam ca dupa acel scandal din 2005, Cata a fost inger!

anna.09
4th June 2010, 09:39
Aceeasi este si curiozitatea mea. Daca ne gandim la povestea de dragoste Ungureanu - B&B, cred k a luat primul tren cu orice destinatie...

Nu inteleg la ce te referi..nu-mi amintesc de vreo animozitate intre ei..dimpotriva Corina mereu a sustinut ca Belu este cel care a facut-o campioana europeana. Eu cred ca se bucura de schimbare...dar poate imi scapa mie ceva.

LuisaGym
4th June 2010, 10:18
Nu inteleg la ce te referi..nu-mi amintesc de vreo animozitate intre ei..dimpotriva Corina mereu a sustinut ca Belu este cel care a facut-o campioana europeana. Eu cred ca se bucura de schimbare...dar poate imi scapa mie ceva.

Uite aici ceva http://www.ziaruldeiasi.ro/sport/quot-contributia-corinei-ungureanu-la-titlul-mondial-este-aproape-zero-quot~ni14ts

Treaba ei daca se antreneaza si daca vrea sa revina in gimnastica de performanta. Ceea ce eu nu inteleg este de ce se antreneaza la Deva. De ce nu s-a dus la un club in tara ori in Anglia? De ce se pierde vremea la Deva cu o gimnasta care are sanse minime de revenire? Sunt atatea fetite acolo care au o sansa reala de ce se ia din timpul si din banii lor?

anna.09
4th June 2010, 10:35
Mersi Luiza..chiar nu mai stiam detaliile astea..sau poate nu le-am stiut niciodata pe de-a intregul.

Cata_RB
4th June 2010, 14:39
daca voi chiar credeti ca Ungureanu Corina dupa atatia ani poate reveni in elita gimnastici sau oricare alta care nu a mai facut gimnastica de 6 ani ...Chiar credeti ?!
Corina era numai in mintea unui Forminte poate .
Deci pana la capat problema Forminte nu era numai in capul unor "soacre" de pe forum carora li se cerea" sa-si tina gura" . ... Ma tem ca odata cu plecarea lui vor aparea multe care altfel erau "nevazute"...si multe nu vor placea .Asta imi spune nasul meu de soacra .Sper , spre binele gimnasticii , ca B&B sa reuseasca sa le tina sub capac .Ultimul lucru de care avem nevoie este cancanul in gimnastica de la noi .Desi cel care il va declansa va fi Forminte turbat de furie .Nu stie sa piarda ...A descoperit ca strainataturile nu-l vor , ca la lot nu-l mai vrea nimeni vioara intaia si s-a speriat .Tipic pentru el : Uite cancerul ,nu e cancerul , uite dopajul nu e dopajul , uite demisia ,nu e demisia.... Cine sa-l mai ia in serios ?
Apropo , am inteles bine ...Forminte si-a facut conferinta de presa ?!Deja nu se mai incape omul asta ...
Si toti care ati fost la Buzau de exemplu si ati vazut lucruri urate de ce pana acum nu le-ati spus ? DE ce credeti ca acoperirea lui a dus la ceva bun ? Fetele nu au curaj sa vorbeasca acasa( credeti-ma ca nu gresesc aici ) ...Poate parinti ar fi aflat in felul asta si alta fata a "marelui Forminte " ...poate altfel stateau lucrurile ...

Niagara, exagerezi...nu a spus nimeni "sa-ti tii gura". Probabil nu ne-am implicat foarte mult (adica exclusiv) in discutia despre Forminte pentru ca erau Europenele si am preferat sa le felicitam pe fete, sa ne bucuram pentru ele. Pentru ca dincolo de situatia neplacuta de la lot, rezultatele tot munca lor au fost.
Cat despre ce am auzit in sala...s-au scris destule si pe forum. Daca am ales sa nu scriem ceva, a fost pentru a le proteja pe fete. In sala erau destui oficiali din federatie si parinti, cine vroia putea sa auda. Iar daca fetele nu spun acasa ce probleme au si nici parintii nu simt altceva cand le vad in sala, da-mi voie sa consider ca o sa creada ce au vazut ei si ce le-a spus copilul lor, nu ce au scris niste straini pe un forum.

Tracoromana
4th June 2010, 14:50
Zice ea ca "iz za best" :happy
Dar merge si: "mirror, mirror on the wall who's the best coach of them all?" (oglinda, oglinjoara, cine e cel mai bun antrenor dintre toti)

Si raspunsul: Bitang :happy

Daca m-ati provocat :P
[e doar o gluma]

:happy:happy Super!

Raspunsul este de fapt: Bi-TAANG)))))))))).

Cata_RB
4th June 2010, 14:58
Mihai, ce s-a intamplat cu Ponor? Vad ca esti putin inversunat. In afara de escapada lor din 2005 nu prea mai tin minte alte incidente. Si-a renegat colegele? Ce s-a intamplat intre ea si Bitang, credeam ca in 2007 lucrurile mergeau bine intre ele?

Lamureste-ma te rg, pt ca aveam o parere f buna despre ea.
Mersi

Nu-s Mihai, dar o sa spun ce stiu eu :P

In 2007, cand Romania a luat bronz pe echipe la CM, cu echipa condusa si antrenata de Forminte + Catalina, care se antrena separat, ea a dat o declaratie scurta, imediat dupa concurs, in care a zis ceva gen "ne ducem tot mai jos si nu e bine". N-o fi fost foarte fair-play din partea ei, dar era ceva spus la cald si, punand cap la cap diverse lucruri din acesti ani, mai degraba a fost o sageata subtila spre Forminte.

Altceva nu-mi amintesc. Posibil sa fiu si subiectiva, dar eu n-am ramas in cap cu vreo acuza grava pe care s-o fi facut. Mult mai "tari" au fost declaratiile Stelei de acum vreun an si ceva si incet-incet s-au dovedit toate adevarate.
Eu nu consider ca si-a atacat colegele sau, eventual, a fost ceva spus la suparare si nu ceva ce chiar credea. Rivalitatea cu Sandra e bine cunoscuta si era o animozitate reciproca, e alta poveste. Cu Stela, in schimb, avea o relatie deosebita, chiar ea a spus ca o ajuta si o sustine mult Catalina - asta spune multe. In 2006, cred, cand s-a retras prima data, i-a parut foarte rau ca pleaca. Articolul din GSP, de la sosirea lor in tara, avea cateva cuvinte despre ele 2 in aeroport si o poza cu Stela plangand in bratele Catalinei, care o pupa pe frunte. Articolul nu-l mai am, poza am salvat-o pe undeva.

cineva_cineva
4th June 2010, 15:04
Poza aia ai avut-o si la avatar o vreme, nu, Catalina? Parca imi amintesc ceva, de demuuult!

Cata_RB
4th June 2010, 15:13
Da Ama, asa-i :) Nu e o fotografie frumoasa din punct de vedere artistic, pentru ca e un instantaneu, dar ramane poza mea favorita.
Daca vreti o sa o caut si o pun pe forum :)

niagara64
4th June 2010, 15:18
Niagara, exagerezi...nu a spus nimeni "sa-ti tii gura".

Oh ! Ba da(chiar cu aceste cuvinte ! ) .Mi-e chiar sila sa caut .Pentru ca acel episod chiar mi-a provocat o mare sila .
Never mind ...
Ideea este ca voi chiar nu intelegeti cum functioneaza mecanismul de gandire al acestor copii care fac gimnastica . Si daca ati vazut auzit ceva ar fi trebuit sa spuneti .Ca nu erati crezuti din prima ? Ce conta ? Voi v-ati fi pastrat coloana vertebrala si asta era mai important decat orice .Pana la capat nu pe fete le-ati protejat ci pe Forminte . Si nu e drept !
Nu e un repros ci mi se pare important sa fie ca o lectie de invatat .
Nu ai dreptul sa stai deoparte cand vezi ca un copil este abuzat fizic , verbal sau emotional .Este ca si cum ai pactiza cu agresorul . Stiu ca neamestecul in treaba vecinului (indiferent daca isi bate nevasta sau copii ) este un fel de a fi romanesc dar poate e timpul sa se schimbe ceva si acolo .
Poate asa nu s-ar mai ajunge la abuzuri daca ar fi sanctionate de la inceput !

Cata_RB
4th June 2010, 15:34
Am cautat eu. Cred ca trebuia sa tii cont si cine a spus chestia aia, ca nu-i prima oara cand din traducerea engleza-romana rezulta ceva nu foarte logic...plus diverse alte aspecte.
Dupa cum spuneam, federatia era acolo si oricum am spus suficiente lucruri urate pe care le-am auzit. Sunt chestii prezente de zeci de ani in sala, chiar nu cred ca federatia nu stie....nu inteleg cum puteam sa influentam.

niagara64
4th June 2010, 15:48
Am cautat eu. Cred ca trebuia sa tii cont si cine a spus chestia aia, ca nu-i prima oara cand din traducerea engleza-romana rezulta ceva nu foarte logic...plus diverse alte aspecte.
Dupa cum spuneam, federatia era acolo si oricum am spus suficiente lucruri urate pe care le-am auzit. Sunt chestii prezente de zeci de ani in sala, chiar nu cred ca federatia nu stie....nu inteleg cum puteam sa influentam.
Vezi , de ce te chinui sa intelegi cum poti influenta ? Nu este mai important deact orice sa spui adevarul despre ceva ce vezi ?
Sa zicem ca am fi spus de la primele gesturi vazute ...le-am fi facut publice ...si-ar mai fi permis un antrenor sa continue abuzul (pentru ca este un abuz indiferent de natura lui ) stiind ca sunt oameni care il privesc si care au responsabilitatea de a spune ce vad?!
De parinti , chiar si de federatie a invatat sa se fereasca dar de niste necunoscuti va invata ca nu o poate face .
Cata , multe dintre lucrurile astea le-am invatat in ani , unele dureros , acesta este motivul pentru care acum pledez pentru verticalitate si curajul de a spune ce vezi .Pentru ca stiu cat de mult poate suferi un copil prins in jocul numit gimnastica daca adultii se fac ca nu vad realitatea .

Adde
4th June 2010, 15:58
Da Ama, asa-i :) Nu e o fotografie frumoasa din punct de vedere artistic, pentru ca e un instantaneu, dar ramane poza mea favorita.
Daca vreti o sa o caut si o pun pe forum :)

Eu nu stiu poza, poti sa o postezi, te rog?

Catalina a zis si ceva de echipa, nu stiu cat a fost scos din context, ca nu sunt destul de unite sau a facut o comparatie cu echipa din 2004, in genul asta. Iar Forminte i-a replicat ca ea s-a antrenat in alta parte si nu cunoaste echipa... Asta ce mi-aduc aminte, ca nu stau acum sa caut declaratii disparate de acum cativa ani.

ancaqwe
4th June 2010, 16:00
Eu sincer daca stau si ascult tot ajung la concluzia ca gimnastica fara abuz nu se face - cel putin la noi - si ca atunci mai bine nu e... Dar oare e adevarat tot ce se spune? Asta nu am de unde sa stiu. Daca as fi mama de gimnasta, cred ca as sta cu ochii in paispe. Si mai mult.

Cata_RB
4th June 2010, 16:12
Adde, am atasat poza, e de dimensiune mica.
Din pacate nu pot sa spun 100% sigur ca sursa e GSP pentru ca nu am cum sa verific...dar cel mai probabil asa e.

niagara64
4th June 2010, 16:12
Eu sincer daca stau si ascult tot ajung la concluzia ca gimnastica fara abuz nu se face - cel putin la noi - si ca atunci mai bine nu e... Dar oare e adevarat tot ce se spune? Asta nu am de unde sa stiu. Daca as fi mama de gimnasta, cred ca as sta cu ochii in paispe. Si mai mult.

Gimnastica se poate face fara abuz ...chiar si in Romania . Important este ca adulti sa inteleaga acest lucru .SA inteleaga diferenta intre diferitele aspecte .
Cel mai important este sa se stie ca societatea taxeaza abuzurile(repet :de orice tip ar fi ! ) , favoritismele sau nedreptatea .
E cel mai simplu mecanism de feed-back intr-o lume normala .
Nu trebuie sa le alinti , sa le oferi consolari in fiecare zi trebuie doar sa fi corect fata de ele si sa le tratezi uman , fara umilinte . Care au stofa in ele vor intelege imediat necesitatea muncii care nu pot alege alt drum (atentie la acest punct sunt multi parinti care isi imping copilul peste vointa lui ! iar antrenorului i se forteaza mana )

Adde
4th June 2010, 16:34
Adde, am atasat poza, e de dimensiune mica.
Din pacate nu pot sa spun 100% sigur ca sursa e GSP pentru ca nu am cum sa verific...dar cel mai probabil asa e.

Mersi mult. E f. frumoasa poza, nu conteaza cat e de mica. Saracuta Stela, ce suparata era... :floricica:

mikeyy
4th June 2010, 16:47
Mihai, ce s-a intamplat cu Ponor? Vad ca esti putin inversunat. In afara de escapada lor din 2005 nu prea mai tin minte alte incidente. Si-a renegat colegele? Ce s-a intamplat intre ea si Bitang, credeam ca in 2007 lucrurile mergeau bine intre ele?

Lamureste-ma te rg, pt ca aveam o parere f buna despre ea.
Mersi

Nu vreau sa dau startul unor discutii in contradictoriu, dar la vremea respectiva a avut o remarca (in direct la TVR) lipsita de bun simt fata de echipa de la Stuttgart 2007...si apoi in 2008 cand s-a luat de exercitul de aur olimpic al Sandrei.

In 2007 a zis ca nu mai are in spate echipa de la Atena...de parca ea trebuia sa aiba o echipa in spate. Iar tonul folosit in direct la TVR mi-a lasat un gust amar. Eu am interpretat-o ca o jignire adusa fetelor din echipa de la Stuttgart (Stela, Sandra, Ana Tami, Dana Druncea si Andreea Grigore).
Si-a primit apoi "rasplata" in finala de la barna...

Iar in 2008 a criticat exercitiul Sandrei de la Beijing, spunand ca acel exercitiu nu are nimic special. Atunci mi-a placut mult de Sandra...replicand : "eu stiam sa-ti fac exercitiul din 2004,inca de cand eram junioara...tu poti sa-l faci pe al meu?"

Andrei...nu trebuie sa-ti schimbi parerea despre ea :) mai ales daca nu ai vazut aceste lucruri la vremea respectiva. Eu le-am vazut/citit/auzit...si nu sunt de acord ca o gimnasta sa se lege de alte gimnasta...si Ponor nu e chiar oricine...trebuia sa dea dovada de mai mult bun simt..mai ales ca ea stie ce inseamna sa faci gimnastica in conditiile din Romania.

niagara64
4th June 2010, 17:00
Nu vreau sa dau startul unor discutii in contradictoriu, dar la vremea respectiva a avut o remarca (in direct la TVR) lipsita de bun simt fata de echipa de la Stuttgart 2007...si apoi in 2008 cand s-a luat de exercitul de aur olimpic al Sandrei.

In 2007 a zis ca nu mai are in spate echipa de la Atena...de parca ea trebuia sa aiba o echipa in spate. Iar tonul folosit in direct la TVR mi-a lasat un gust amar. Eu am interpretat-o ca o jignire adusa fetelor din echipa de la Stuttgart (Stela, Sandra, Ana Tami, Dana Druncea si Andreea Grigore).
Si-a primit apoi "rasplata" in finala de la barna...

Iar in 2008 a criticat exercitiul Sandrei de la Beijing, spunand ca acel exercitiu nu are nimic special. Atunci mi-a placut mult de Sandra...replicand : "eu stiam sa-ti fac exercitiul din 2004,inca de cand eram junioara...tu poti sa-l faci pe al meu?"

Andrei...nu trebuie sa-ti schimbi parerea despre ea :) mai ales daca nu ai vazut aceste lucruri la vremea respectiva. Eu le-am vazut/citit/auzit...si nu sunt de acord ca o gimnasta sa se lege de alte gimnasta...si Ponor nu e chiar oricine...trebuia sa dea dovada de mai mult bun simt..mai ales ca ea stie ce inseamna sa faci gimnastica in conditiile din Romania.

Ponor are multe lacune la capitolul comportament , moralitate si asta o spun mai toti care au luat contact cu ea .
Marele ei noroc in viata a fost intalnirea cu Bitang care pentru o vreme a stiut sa o struneasca si sa o transforme in miracolul de pe barna .Cred ca pot spune , fara sa exagerez , ca fara Mariana Bitang nu ar fi fost campioana care a fost niciodata .Din pacate, ma tem ca nu a stiut sa aprecieze sincer niciodata acest lucru .

Adde
4th June 2010, 17:18
Apropo de demisia lui Forminte, eu cred ca pe undeva e scos tap ispasitor sau asa ceva... Nu se poate sa fie el capul rautatilor, e o echipa de tehnicieni acolo. Tehnicieni care ar trebui sa-si dea numele cand fac anumite afirmatii, nu sa se ascunda dupa deget. Indiferent ce si cum au spus/ criticat alte gimnaste au facut-o in nume propriu iar eu le apreciez mai mult.

De fapt, nici nu trebuie sa urmaresti f. indeaproape gimnastica de la noi ca sa observi ca e imposibil sa nu apara de undeva un scandal, o barfa, ceva negativ. In ”Secretul de la Deva” sau cum se numea filmul nici macar nu se oboseau sa ascunda abuzul verbal, de unde trag concluzia ca era chiar normal. Una peste alta, chiar daca au trecut anii, tot apar niste rabufniri, si nu sunt din senin. In conditiile astea, de ce sa-ti mai dai copilul la gimnastica? Orice s-ar spune e un sport al copiilor, iar linia dintre disciplina si abuz e f. subtire. Bellu si Bitang nu trebuie glorificati, ci priviti rational, niste antrenori care au facut ce au stiut, cum au putut ei, cum au invatat. Acum sa speram ca si-au invatat si lectia. Cam asta e parerea mea, sper sa nu va suparati.

mikeyy
4th June 2010, 17:33
:happy:happy Super!

Raspunsul este de fapt: Bi-TAANG)))))))))).

:happy
Buna varianta de raspuns...suna si mai bine!

LuisaGym
4th June 2010, 17:34
Ca deobicei cand se discuta despre Ponor hop si eu :D. Ponor in 2004-2007 era doar o fetita de liceu, cu multe fumuri in cap, avea si de ce, 3 medalii olimpice de aur :yeah: O fi spus multe si bune si rele o fi facut prostii, ale tineretii valuri. Cine n-a spus /facut prostii la varsta aia sa ridice mana sus !!

Eu am apreciat foarte mult la ea ca si-a cerut intr-un fel scuze public fata de Bitang in 2007. Nu uitati ca in ciuda scandalurilor, Bitang a acceptat sa lucreze cu ea in 2007. E una dintre singurele gimnaste din Romania care a pus osul la treaba serios si a revenit in sala de gimnastica dupa retragere. Culmea e ca s-a calificat a doua (edit :)) in finala de la barna in 2007 si a a avut nota de medalie de bronz dar nu i-au dat-o pt ca au fost 2 pe locul 2.

Chiar daca o fi zis ceva despre echipa, nu uitati ca e singura care s-a intors sa ajute echipa. Ea a contribuit la totalul pe echipe in 2007 cu cea mai mare nota la barna si cea mai mare nota la sarituri.

mikeyy
4th June 2010, 17:38
Culmea e ca s-a calificat prima in finala de la barna in 2007

S-a calificat a doua :)
Dupa Li Shanshan.

Si-n 2007 era deja la facultate :D
Si daca nu ma insel si PR la cineva din fotbal.

LuisaGym
4th June 2010, 17:39
S-a calificat a doua :)
Dupa Li Shanshan.

M-ai prins :D, mi-am dat si eu seama, am editat mai sus.

EDIT: tu ai ceva cu Ponor :) e clar. Eu nu contest ca unele dintre lucrurile pe care le-a facut au fost discutabile (ca sa fiu diplomatica), insa nu mi se pare corect sa se ignore faptul ca a avut ceva curaj sa se inoarca in 2007. Ce ne pasa noua daca s-a "certat" cu Bitang in 2005 cand ea a reusit in 2007 sa treaca peste orgolii si sa ajute echipa? Asta e o lectie de la care multi au de invatat. Orice ar fi zis si orice ar fi facut Catalina nu se compara cu lucrurile facute de Milosovici, Ungureanu etc... Ponor e mai "recenta" si probabil amintirile sunt mai proaspete.

niagara64
4th June 2010, 17:44
Apropo de demisia lui Forminte, eu cred ca pe undeva e scos tap ispasitor sau asa ceva... Nu se poate sa fie el capul rautatilor, e o echipa de tehnicieni acolo. Tehnicieni care ar trebui sa-si dea numele cand fac anumite afirmatii, nu sa se ascunda dupa deget. Indiferent ce si cum au spus/ criticat alte gimnaste au facut-o in nume propriu iar eu le apreciez mai mult.

De fapt, nici nu trebuie sa urmaresti f. indeaproape gimnastica de la noi ca sa observi ca e imposibil sa nu apara de undeva un scandal, o barfa, ceva negativ. In ”Secretul de la Deva” sau cum se numea filmul nici macar nu se oboseau sa ascunda abuzul verbal, de unde trag concluzia ca era chiar normal. Una peste alta, chiar daca au trecut anii, tot apar niste rabufniri, si nu sunt din senin. In conditiile astea, de ce sa-ti mai dai copilul la gimnastica? Orice s-ar spune e un sport al copiilor, iar linia dintre disciplina si abuz e f. subtire. Bellu si Bitang nu trebuie glorificati, ci priviti rational, niste antrenori care au facut ce au stiut, cum au putut ei, cum au invatat. Acum sa speram ca si-au invatat si lectia. Cam asta e parerea mea, sper sa nu va suparati.

Cred ca ii acorzi prea multe scuze...Ce a facut el este mult mai grav , poate mai grav decat a da o palma unui copil (nici asta nu e scuzabil ). Timpul va va demonstra acest lucru cand vor prinde si altii curaj sa vorbeasca .
Ma tem de lucruri chiar mai serioase .
Este pana la capat mult mai grav sa te joci cu sanatate unor sportive aruncandu-le in elemente pentru care nu sunt pregatite sau lasandu-le sa concureze accidentate ... Pai ca mama prefer sa-i dea o palma la fund in loc sa mi-o lase sa se "arunce" intr-un element pentru care nu l-a pregatit asa cum a facut anul trecut la Europene de ex sau cu Sandra acum un an .Pentru ca asa a fost ! Sandar avea 8-9 kg mai mult decat la Beinjing si muuuult mai putina pregatire in sala .Iar ea ar fi trebuit sa faca un exercitiu competitiv . Lui i se datoreaza accidentarea ei pana la capat.Iarasi un lucru care se va spune candva .
Cea mai mare diferenta intre el si B&B , o asum cu toata responsabilitatea este profesionalismul pe care el nu-l are ci doar a pretins ca-l are . A fost omul care s-a catarat pe scara profesionala fara sa-si cunoasca limitele . Ingamfarea si rautatea piticului .

niagara64
4th June 2010, 17:47
Ca deobicei cand se discuta despre Ponor hop si eu :D. Ponor in 2004-2007 era doar o fetita de liceu, cu multe fumuri in cap, avea si de ce, 3 medalii olimpice de aur :yeah: O fi spus multe si bune si rele o fi facut prostii, ale tineretii valuri. Cine n-a spus /facut prostii la varsta aia sa ridice mana sus !!

.
Ooh , ce bine era daca se oprea cu prostiile la perioada aia .Ma tem ca inca nu s-a oprit nici acu :happy

anna.09
4th June 2010, 17:47
Chiar daca o fi zis ceva despre echipa, nu uitati ca e singura care s-a intors sa ajute echipa.

:) S-a intors pt ca voia sa fie ea "aia prima".
:happy
Nu vreau sa prelungesc polemica..dar nu m-am putut abtine.

mikeyy
4th June 2010, 17:51
Ca tot am vb de Ponor...sa fac o legatura cu subiectul principal al topicului.

Tocmai barna Catalinei din 2007 ma face sa astept putin...in ceea ce ii priveste pe B&B.
Mie imi e teama doar de faptul ca nu vor putea sa se adapteze usor la codul de punctaj. Iar barna Catalinei e exemplul pe care il dau..i-a bagat in exercitiu mai mult decat a putut duce (pana si Catalina, care indiferent ce da pe gura....e extraordinara la barna). Daca va amintiti a depasit si timpul regulamentar....acela a fost un exercitiu tare aiurea.

De asta imi e teama mie la B&B....dar tinand cont ca vor colabora cu ceilalti antrenori sper ca tranzitia de la codul cu nota 10 la acesta nou sa se realizeze cat mai repede si usor. Zicea Belu intr-un interviu ca a trecut prin 7-8 schimbari de cod..dar au fost doar schimbari in cadrul aceluiasi cod. Acum s-a schimbat codul cu totul.

LuisaGym
4th June 2010, 17:54
:) S-a intors pt ca voia sa fie ea "aia prima".
:happy
Nu vreau sa prelungesc polemica..dar nu m-am putut abtine.

Indiferent de motive, s-a intors. Fara ea nu luau medalia aia de bronz (ori mai bine zis locul 4) in 2007. Zau ca nu intelg ce-aveti cu ea. :D Ce altele nu voiau sa fie primele? Ca doar de aia fac gimnastica. Stela a facut exact acelasi lucru acu 1-2 ani cand s-a dus si-a dat interviul ala faimos in "ziarul campionilor". A lovit in echipa si s-a plans ca n-a avut cine s-o antreneze sa fie prima.

niagara64
4th June 2010, 17:55
Ca tot am vb de Ponor...sa fac o legatura cu subiectul principal al topicului.

Tocmai barna Catalinei din 2007 ma face sa astept putin...in ceea ce ii priveste pe B&B.
Mie imi e teama doar de faptul ca nu vor putea sa se adapteze usor la codul de punctaj. Iar barna Catalinei e exemplul pe care il dau..i-a bagat in exercitiu mai mult decat a putut duce (pana si Catalina, care indiferent ce da pe gura....e extraordinara la barna). Daca va amintiti a depasit si tipul regulamentar....acela a fost un exercitiu tare aiurea.

De asta imi e teama mie la B&B....dar tinand cont ca vor colabora cu ceilalti antrenori sper ca tranzitia de la codul cu nota 10 la acesta nou sa se realizeze cat mai repede si usor. Zicea Belu intr-un interviu ca a trecut prin 7-8 schimbari de cod..dar au fost doar schimbari in cadrul aceluiasi cod. Acum s-a schimbat codul cu totul.

Nu o compara pe Ponor (gimnasta evident ) din 2007 cu cea din 2004 de ex ... Oricat de mult a dat ea din gura nu s-a antrenat la capacitate max ptr 2007 ... Una e sa zici , alta e sa vrei , alta e sa mai poti ...In aceea perioada deja nici Bitang nu-si mai batea prea mult capul cu ea ...ca Bellu nu cred ca s-a implicat .

mikeyy
4th June 2010, 17:56
Indiferent de motive, s-a intors. Fara ea nu luau medalia aia de bronz (ori mai bine zis locul 4) in 2007.

Mai bine zis..fara Kramarenko :D

LuisaGym
4th June 2010, 17:57
Nu o compara pe Ponor (gimnasta evident ) din 2007 cu cea din 2004 de ex ... Oricat de mult a dat ea din gura nu s-a antrenat la capacitate max ptr 2007 ... Una e sa zici , alta e sa vrei , alta e sa mai poti ...In aceea perioada deja nici Bitang nu-si mai batea prea mult capul cu ea ...ca Bellu nu cred ca s-a implicat .

Asa cum era ea in 2007 "lenesa", "buna de gura" etc... a luat cea mai mare nota din echipa la sarituri si la barna in finala pe echipe. Fetele de la lot de ce n-au luat note peste ea daca Ponor nu s-a antrenat la maxim?

r_anacristina
4th June 2010, 17:57
Ca tot am vb de Ponor...sa fac o legatura cu subiectul principal al topicului.

Tocmai barna Catalinei din 2007 ma face sa astept putin...in ceea ce ii priveste pe B&B.
Mie imi e teama doar de faptul ca nu vor putea sa se adapteze usor la codul de punctaj. Iar barna Catalinei e exemplul pe care il dau..i-a bagat in exercitiu mai mult decat a putut duce (pana si Catalina, care indiferent ce da pe gura....e extraordinara la barna). Daca va amintiti a depasit si timpul regulamentar....acela a fost un exercitiu tare aiurea.

De asta imi e teama mie la B&B....dar tinand cont ca vor colabora cu ceilalti antrenori sper ca tranzitia de la codul cu nota 10 la acesta nou sa se realizeze cat mai repede si usor. Zicea Belu intr-un interviu ca a trecut prin 7-8 schimbari de cod..dar au fost doar schimbari in cadrul aceluiasi cod. Acum s-a schimbat codul cu totul.

Mihai, fi sigur ca oamenii astia sunt foarte informati in ceea ce priveste noul cod, nu cred ca trebuie sa ne facem noi griji pt asta.

niagara64
4th June 2010, 18:01
Asa cum era ea in 2007 "lenesa", "buna de gura" etc... a luat cea mai mare nota din echipa la sarituri si la barna in finala pe echipe. Fetele de la lot de ce n-au luat note peste ea daca Ponor nu s-a antrenat la maxim?

Nici o nota din lumea asta nu-i dadeau dreptul sa vorbeasca urat despre ele ...Ca pana la capt nu ele ci ea a vorbit urat .Caracterul ei este urat nu al lor ! si asta o face in toate compartimentele vietii ei deci nu este o exceptie"o prostie de copila" .
Mai bine o lasam balta cu subiectul ca ma tem ca nu merita ea atata atentie .

LuisaGym
4th June 2010, 18:04
In timp ce noi ne "certam" :D aici din cauza lui Ponor a aparut un nou articol in Prosport. http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/senioarele-reiau-seria-concursurilor-de-verificare-6276594

Ca sa inchei subiectul Ponor, e clar ca nu va place foarte mult, dar mie mi-a fost tare draga ca gimnasta si de aceea am ignorat anumite lucruri. Asa ca va promit ca o sa apar de fiecare data cand o sa fie discutii pro si contra despre dansa. :D Puteti conta pe mine :D.