PDA

View Full Version : ... grevistii ...



ADelPiero
17th November 2004, 13:33
Joaca de-a fotbalul
Uniriştii în grevă

Deşi în jurul orei 14.00 a avut loc o discuţie cu preşedintele Măluşel în legătură cu restanţele contractuale şi au primit promi­siunea că până vineri vor încasa suma totală de 500 de milioane de lei, o parte a jucătorilor unirişti au refuzat să se antreneze ieri după-amiază. Iniţial s-a pus problema ca toţi echipierii albaiulieni să re­fuze şedinţa de pregătire (pe teren, în jurul orei 16.00, se aflau doar antrenorii), în cele din urmă 6 dintre jucători nu au participat la antrenament. Este vorba de Miclea, Cotora, Ciobanu, Paleacu, C. Bar şi Ţurcaş. În jurul orei 16.20, 11 fotbalişti se pregăteau sub co­manda lui Pelici. Preşedintele Măluşel a afirmat că în urma acestor gesturi, jucătorii vor fi amendaţi cu câte 2.000 de dolari.

ADelPiero
18th November 2004, 17:58
Războiul surd continuă la FC Unirea!
Cei 7 grevişti şi-au procurat certificate medicale care atestă că sunt indisponibili

Celor şase jucători de la FC Unirea care au refuzat marţi să facă antrenament, li s-a alăturat şi apărătorul Dinu Bumb, "greviştii" continuându-şi forma de protest şi ieri, când au privit din tribună şedinţa de pregătire de la ora 15.00. "Eu fac antrenament cu cine vine la antrenament. Dacă ei sunt hotărâţi să nu vină căutăm alte soluţii. Oricum e o situaţie delicată, pentru că reprezintă piese de bază ale echipei. Sunt absenţe importante în defensivă, cât şi pentru postul de portar", a comentat Pelici, care, nevoit de împrejurări a întocmit o formulă pentru partida de la Piteşti, în absenţa celor şapte, 11­sprezecele probabil fiind următorul: Mincă - Jercălău, R. Cosma, D. Minea, Sîrbu, I. Voicu - Găldean, Iurişniţi, Chivescu - Balauru, Maier. "Deocamdată aştept să văd ce atitudine au jucătorii, dar vor fi sancţionaţi prin amenzi cumulate, deoarece au încălcat ROI, nu s-au prezentat la antrenamente şi au abateri în ce priveşte dispoziţiile conducerii şi ale antrenorului. Există printre ei şi recidivişti care au mai greşit în ultima lună şi vom aplica retroactiv toate sancţiunile, pentru că nu putem tolera asemenea acte. Sunt de acord că clubul are datorii, dar acesta nu e un mijloc de a rezolva situaţia. La Piteşti ne descurcăm cu ce avem, nu suntem la mâna lor", a adăugat Măluşel. Şeful clubului a fost înştiinţat de către asistentul Traian Rîngheţ că "protestatarii" au fost în ieri dimineaţă la Spitalul Judeţean, şi în urma examinării medicale au primit certificate, conform cărora sunt indisponibili 2-3 zile, adică până la finele săptămânii, patru jucători (Bumb, D. Miclea, Fl. Cotora şi C. Bar) datorită problemelor ortopedice, iar Ciobanu, Ţurcaş şi Paleacu după investigaţii la dermatologie. Măluşel crede însă că povestea e cusută cu aţă albă. "Am de gând să-i duc joi la Sibiu la un medic sportiv, iar dacă refuză ceva nu e în regulă. Cum de s-au îmbolnăvit subit? Ieri s-au dezbrăcat pentru antrenament iar astăzi sunt bolnavi. O să trimit cer­tificatele medicale la ligă şi o să cer să se amâne meciul", a adăugat Măluşel. "Eu n-am făcut antrenament nici sâmbătă nici luni, mă doare glezna. Stau 2-3 zile până îmi trec durerile", a ex­plicat D. Miclea. "Suntem accidentaţi, n-are cum să ne amendeze. Mergem până în pânzele albe. După ce ni se plătesc drepturile pentru ce am muncit până acum, rămâne să mai discutăm", a spus C. Ciobanu.

ADelPiero
19th November 2004, 01:23
Cei şapte "grevişti" componenţi ai FC Unirea au anunţat ieri că şi-au depus memorii să devină liberi de contract, semn că sunt hotărâţi să meargă până la capăt. "Nu vrem să fim la zi cu banii sau să plecăm neapărat de la Unirea, dar să ni se achite integral o rată de contract", a spus Bumb, completat de C. Bar: "Dacă veneau toţi jucătorii de partea noastră, acum erau deja banii pe masă". Ruptura de la FC Unirea, evidentă atât între jucătorii care se antrenează şi grevişti, dar mai ales între conducere şi protestatari, a declanşat un veritabil război al nervilor. Preşedintele Măluşel contestă valabilitatea adeverinţelor medicale şi nu dă înapoi, deşi a discutat ieri, preţ de aproape 30 de minute, cu cei şapte. "Nu mai vreau să fac compromisuri. Eu le-am spus ce le pot da şi nu ce vor ei. Până la urmă tot îi plătesc, chiar dacă ne judecăm cu memorii, dar nu vor pleca atunci când vor ei. Îi aştept luni să se antreneze", a adăugat Măluşel. În altă ordine de idei, apărătorul Himcinschi va fi titular în "Trivale", iar rezerva lui Mincă de portar va fi aleasă între A. Mureşan sau un junior.

ADelPiero
23rd November 2004, 22:15
Armistiţiu sau împăcare definitivă la FC Unirea?
"Greviştii" au revenit ieri la antrenamente

Aparent, războiul de la FC Unirea pare să fi intrat într-o stare latentă, deoarece cei şapte jucători care s-au aflat în grevă 4 zile şi nu au participat la partida de la Piteşti, au revenit ieri după-amiază la pregătiri şi s-au antrenat alături de coechipieri. Înaintea şedinţei de pregătire, "greviştii" au discutat cu principalul Alex Pelici preţ de 15 minute, la sediul clubului. "Sunteţi bineveniţi, eu vă aştept la antrenament, pentru că am nevoie în continuare de voi. Nu ştiu cum vor decurge lucrurile, până când băieţii nu vor discuta şi cu preşedintele", a fost mesajul tehnicianului timişorean, pus în practică de jucători. "Deocamdată am decis să ne antrenăm. Aşa e mai bine, însă până la ora meciului cu Farul e mai pot întâmpla multe. Noi cerem să ni se achite integral o rată contractuală. Memoriile pentru a deveni liberi de contract rămân", a comentat C. Ciobanu. "Dacă s-au întors e un lucru pozitiv pentru toată lumea. Aşa era normal să se întâmple de la început şi să nu se ajungă la poziţii de forţă. Ar fi fost excelent să se fi răzgândit mai repede. N-am nimic de împărţit cu ei şi încă nu m-am decis dacă şi cât o să-i amendez, pentru că trebuie să vin acasă şi să discutăm", a precizat Măluşel, aflat la Bucureşti, oficialul unirist urmând să revină la Alba Iulia marţi seara, pentru că în această dimineaţă este prezent la comisiile abilitate pentru judecarea memoriilor depuse de Balauru, Ghenţi, R. Nicolae şi Sîrbu. În acelaşi context, tot ieri s-a antrenat după o lungă pauză şi apărătorul Harmath, în schimb M. Stanciu şi Ghenţi au absentat, din pricina unor uşoare probleme de sănătate. Să înţelegem din derularea evenimentelor că "securea războiului" s-a îngropat la FC Unirea, sau să aşteptăm un nou episod "fierbinte" la discuţia dintre preşedinte şi jucătorii care au refuzat, datorită restanţelor financiare să se pregătească

King of Hell
23rd November 2004, 23:01
ma Alba e pe duca! mereti ma de aici ma cu echipa asta! nu aveti nimic ma! niet traditie! ioc suporteri! va asteptam la anul in B! jumate de echipa va pleaca in iarna la cfr!

ADelPiero
23rd November 2004, 23:53
:mda: ... te umflii in pene ... vezi sa nu puste ceva in tine ... :rosu:
si u... suporter al cfr`ului de anul acesta sau cum ? :lol::lol: ... fac pariu k nu te`ai dus la nici un meci cand a jucat in B :lol:
si ar fi bine sa nu mai razi de greul(necazurile) altora... k nu stii cand se intoarce roata :rosu:

ADelPiero
24th November 2004, 13:33
Memoriile fotbaliştilor unirişti se analizează săptămâna viitoare

Preşedintele Măluşel a fost prezent ieri la FRF pentru judecarea memoriilor depuse de Balauru, Jercălău, Ghenţi, Sîrbu şi R. Nicolae. Cu excepţia ultimului, care a fost declarat jucător liber, lucru cu care FC Unirea a fost de acord, celelalte 4 cazuri au fost amânate pentru marţi, 30 noiembrie, când vor intra pe rol şi memoriile celor şapte grevişti, aceştia urmând să fie reprezentaţi de Alex Rădulescu, preşedintele AFAN. "Clubul a susţinut că a achitat anumite restanţe jucătorilor în cauză, fără a putea proba cu acte acest lucru şi tocmai de aceea a fost amânată luarea unei decizii", a spus Rădulescu. În acelaşi context, la FRF, Măluşel s-a întâlnit cu Romeo Pascu, directorul executiv al FC Braşov, care l-a interpelat, mai în glumă, mai în serios: "Am auzit că din iarnă vii la Braşov, cu câţiva jucători", Măluşel replicând: "S-au vehiculat fel şi fel de variante, ba că merg la Sibiu, ba sub Tâmpa, dar nu mă interesează. Totul este ca la iarnă să se rezolve problemele la Alba Iulia". Antrenorul Alex Pelici este foarte mulţumit de prestaţia propriei formaţii la Piteşti. "Toţi merită felicitări pentru ambiţie şi dăruire, în ansamblu echipa a fost la superlativ, cu un plus pentru Mincă, I. Voicu, Ghenţi, Nedelea şi Găldean - surprize extraordinar de plăcute", a concluzionat Pelici. Revenirea celor şapte grevişti la sentimente mai bune îngreunează misiunea principalului unirist, în privinţa alcătuirii primului unsprezece. "Cei şapte au fost titulari până acum şi au dus greul campionatului, iar pe de altă parte cei mai tineri şi-au făcut datoria în acest meci. Totul depinde de modul cum se pregătesc în următoarele zile, însă trebuie să găsesc cele mai bune soluţii pentru a câştiga. În primul rând nu se compară jocul de la Piteşti cu cel de pe teren propriu, acolo ne-am mărginit să distrugem ofensiva adversă, dar acasă suntem contrânşi să ieşim la joc şi să construim", a încheiat Pelici. Şi Ov. Maier a salutat revenirea "greviştilor" la antrenamente. "E foarte bine pentru toţi. Suntem iarăşi împreună, mă bucură gestul lor şi aşteptăm să facem totul pentru a învinge", a spus "Motanul". Ieri după-amiază au ajuns la Alba Iulia trei brazilieni: Alexandre Mendoca Dea Silva (23 ani, fundaş, Goias), Luiz Claudio De Lima (23 ani, mijlocaş, Corinthias), Josenir Marcer De Sousa (27 ani, atacant, Porte Prete), fiind aştepta şi camerunezul Ndjombe (18 ani, mijlocaş ).

spmihai
26th November 2004, 23:22
Hai sa recunoastem ca CFR a avut noroc chior ca o promovat, apoi daca nu pleca Sunda de la noi, Clujul era tot in B, cu doua echipe, amandoua de rahat. Sunda o facut echipa aia si pentru asta trebuie sa ne multumiti si noua, ca de nu ne promova pe noi, nu venea ungurul ala cu ideea sa-l aduca la Cluj, asa ca gura ceferistilor.

ADelPiero
27th November 2004, 02:30
pai normal... a promovat in ultima etapa... se umfla degeaba in pene... :rosu:

ADelPiero
1st December 2004, 17:02
Preşedintele Măluşel nu renunţă la "grevişti"

Astăzi, la sediul FRF vor fi judecate memoriile depuse de cei şapte jucători unirişti aflaţi în grevă în urmă cu două săptămâni, fotbaliştii urmând să fie reprezentaţi de Alex Rădulescu preşedintele sindicatului AFAN. Dintre aceştia Bumb şi-a solicitat drepturile restante, iar ceilalţi şase, Fl. Cotora, Turcaş, C. Ciobanu, D. Miclea, C. Bar şi Paleacu (curtat de CFR Cluj, ca şi Găldean) au cerut să devină liberi de contract. De asemenea, tot astăzi este programat un nou termen în cazurile Baluru, Jercălău, Ghenţi şi Sîrbu, amânate de săptămâna viitoare. "Ne prezentăm la judecată şi ne susţinem punctul de vedere. Categoric, indiferent de hotărâre vreau ca jucătorii să nu plece de la Alba Iulia şi mă străduiesc să rezolv favorabil litigiul. Ar fi păcat să-i pierdem, nici nu ne punem problema să renunţăm deliberat la ei", a declarat Măluşel. Preşedintele unirist s-a arătat dezamăgit de încasările de la partida cu Farul, cifrate la aproximativ 60 de milioane de lei, în condiţiile în care în tribună s-au aflat 4000 de spectatori. "Nici nu mai ştiu ce să cred, dar nu se poate continua aşa, câtă vreme numai cheltuielile de organizare s-au ridicat la 100 de milioane", a conchis Măluşel. Cei doi fotbalişti sârbi, Bozic şi Pandurevic au plecat acasă urmând să revină la debutul pregătirilor, pe 10 ianuarie, împreună cu apărătorul Pavlovic, testat anterior de Pelici. Măluşel nu şi-a ascuns dezamăgirea vis-a-vis de declaraţiile portarului Florin Cotora pe un post naţional de televiziune. "Cum poate să spună aşa ceva, că la Alba Iulia e nevoit să-i aducă nevasta de mâncare pentru a supravieţui? Vă spun că nici eu acasă nu mănânc aşa de bine. Florin m-a dezamăgit, iar dacă nu se prezintă la antrenamente îl suspend. Aici nu-i sat fără câini", a adăugat Măluşel.

ADelPiero
8th December 2004, 15:28
Amânarea, amânării în "cazul memoriilor" uniriste

În urma şedinţei de ieri de la Bucureşti, luarea unui verdict definitiv în cazul celor şapte jucători unirişti care au cerut să devină liberi de contract s-a amânat pentru marţea viitoare. "Nu sunt de acord să vă pierd, eu vă iubesc pe voi, chiar dacă voi nu mă iubiţi pe mine", a spus Măluşel, care a prezentat documente conform cărora fotbaliştii au de achitat impozitele către stat. Dacă Paleacu a purtat deja luni seara primele negocieri cu Cristi Borcea, directorul executiv al Dinamo, în schimb Bumb este ofertat de Gloria Bistriţa şi echipa maghiară Gyor. Măluşel a dezvăluit că Farul nu e interesată de Paleacu, dar marinarii îi doresc pe T. Moldovan şi Iurişniţi.

ADelPiero
8th December 2004, 15:49
Jucătorii, scoşi datori de Măluşel

Prezenţi la judecata LPF, greviştii din Alba Iulia au aflat cu stupoare că au de achitat clubului sume provenite din impozite. Cei şapte grevişti (Paleacu, Bumb, Bar, Ţurcaş, Cotora, C, Ciobanu, D. Miclea) au venit in corpore la Liga Profesionistă de Fotbal cu scopul declarat de a obţine dezlegarea de contract cu gruparea din Alba Iulia. Cel mai vehement a fost căpitanul Alin Paleacu (foto): “Nu mă interesează banii, vreau să devin liber”. Toţi cei şapte grevişti au intrat într-o şedinţă aprinsă cu preşedintele Măluşel şi cu directorul sportiv Vasile Florea în sala de conferinţe a Ligii, Comisia pentru Contracte, Statute şi Regulamente deliberînd în acele momente un litigiu între FC Braşov şi Dinamo. Nici această ultimă încercare a preşedintelui Măluşel nu a avut succes, şi jucătorii au apărut pe rînd în faţa comisiei. Acolo au aflat surprinşi că preşedintele lui Apulum a prezentat nişte documente realizate de o firmă de audit din care reiese că jucătorii nu au plătit impozitele către stat şi că datorează clubului sume între 3.000 şi 7.000 de dolari. Preşedintele AFAN, Alexandru Rădulescu, reprezentantul fotbaliştilor, contestă vehement această decizie: “În contractele jucătorilor nu este sti****tă suma brută sau netă, caz în care este obligaţia clubului să plătească impozitele”. De partea cealaltă, directorul sportiv al lui Apulum, Vasile Florea, declară că “documentele sunt făcute în conformitate cu Codul muncii şi jucătorii trebuie să plătească impozitele”. Comisia va da un răspuns definitiv marţi, singurul dintre grevişti care e gata să renunţe la diferend fiind Ţurcaş, care a fost de acord cu propunerea preşedintelui Măluşel, conform căreia dacă nu primeşte toate restanţele pînă pe 10 februarie devine automat jucător liber.

Zebrone
8th December 2004, 17:22
da domnule asta era is datori amarstenii aia clubului si nu invers; pai vezi daca nu au facut saracii de ei ise-ul la fara frecventa, altfel stiau ca intotdeauna angajatul isi plateste impozitul cu mana lui proprie si nu angajatorul pe baza retinerilor din salariu.
la asa "pres" asa club,si la asa tara asa fotbal:rosu:

HaoTic
9th December 2004, 12:28
Chihcite contractuale. Cineva va trebui sa plece. Posibil si jucatorii si Malusel.

spmihai
9th December 2004, 23:27
Cred ca va pleca jumatate din echipa, deja cica Moldovan a semnat cu Dinamo, dar macar i-a niste bani frumusei pentru el, sper.

ADelPiero
11th December 2004, 23:20
ar fi o lovitura puternica sa nu plece nici un jucator(din cauza datoriilor) :evil:

spmihai
12th December 2004, 11:56
lasa ca daca vad banii pe Moldovan si mai vinde cu 100.000 de dolari inca 2 jucatori, nu mai pot sa se planga ca nu au bani. Le plateste toate datoriile si le mai si ramane bani. Sper ca nu plece Ciobi, ca are clauza aia si vrea sa-l cumpere Craiova.

ADelPiero
12th December 2004, 13:24
ciobi nu vrea sa plece...dar daca Malusel vrea sa`l vanda ... atunci ... e clar :(

ADelPiero
15th December 2004, 02:01
O nouă amânare pentru memoriile celor şapte unirişti

Comisia pentru Statutul Jucătorului ar fi trebuit să anunţe ieri o hotărâre definitivă asupra memoriilor depuse de cei şapte fotbalişti unirişti care au solicitat să devină jucători liberi. Respectivul caz nu a fost soluţionat nici acum, fiind amânat a 4-a oară, pentru marţi, 21 decembrie. Litigiul a început la mijlocul lunii trecute, cu refuzul echipierilor unirişti de a se antrena, urmat de decizia acestora de a încheia conturile cu FC Unirea. "Comisia nu s-a pronunţat, deoarece nu au fost finalizate calculele la unele documente înaintate de club. După părerea mea, se cam tergiversează lucrurile", a declarat Alex Rădulescu, reprezentantul AFAN. În schimb, FC Unirea este obligată să-i achite lui Jercălău suma de 3720 $. "Nici n-am fost la şedinţă, dar într-un fel îmi convine noul termen, pentru că sâmbătă la banchet o să discut cu fiecare în parte, să vedem ce intenţii au", a comentat Măluşel. Noul termen i-a nemulţumit profund pe jucători. "E nejustificată noua amânare, n-are nici un sens. Până la urmă tot noi avem dreptate. Sunt foarte supărat", a comentat fun­daşul C. Ciobanu, acesta afirmând că a fost contactat de preşedintele Măluşel în cursul zilei de ieri, care i-a propus o variantă de achitare a datorilor abia în luna ianuarie. "Asta este, mai aşteptăm, dar situaţia nu se schimbă pentru mine. M-am enervat când am aflat", a concluzionat Paleacu.

ADelPiero
17th December 2004, 10:25
Ziua de sâmbătă, hotărâtoare pentru soarta "greviştilor"

Amânarea survenită în cazul celor şapte grevişti, îl obligă pe Măluşel să caute soluţii de achitare a restanţelor către jucători până marţi, 21 decembrie, deoarece FC Unirea nu mai beneficiază de termenul de graţie de 45 de zile. "S-a pierdut foarte mult timp. Pentru că instanţa n-a deliberat la timp, orice zi ce a trecut a fost în defavoarea jucătorilor. Prin AFAN am insistat ca marţi să fie declaraţi direct jucători liberi", a precizat Alex Rădulescu, litigiul debutând practic în 30 noiembrie. Chiar dacă Dinamo a virat marţi prima tranşă de 50.000 $, în contul achiziţionării lui T. Moldovan, Măluşel nu dispune de întreaga sumă datorată celor şapte (65.000 $), situaţie în care FC Unirea îi poate pierde gratis pe grevişti. "O să mă reorientez şi vreau să-i lămuresc individual. Pe toţi n-am cum să-i plătesc şi o să ne trezim că nu mai avem cu cine juca. Sâmbătă este, practic, ziua decisivă. Poate îi conving şi acceptă să-şi reeşaloneze datoriile", a declarat Măluşel, care se vede strâns cu uşa din pricina schimbării de situaţie. La Bucureşti, Măluşel a discutat şi cu Emanoil Savin, asupra unui nou aport de capital, pentru a preîntâmpina plecarea jucătorilor. Primarul din Buşteni va veni sâmbătă la banchet (la hotel "Parc" cu începere de la ora 18.00) şi s-a arătat interesat să se implice iarăşi financiar la FC Unirea. "Doreşte să ne ajute, dar nu în orice condiţii. În contul banilor, vrea să-i cedăm drepturile federative asupra unor jucători. Nu fac nici un pas până nu-i prezint primarului Mircea Hava, să se pună de acord cu Savin, pentru a nu fi probleme", a dezvăluit Măluşel. În discuţie ar intra Iurişniţi, cotat la 100.000 $, sumă care ar îndepărta grijile imediate, mijlocaşul fiind curtat insistent de Rapid.

ADelPiero
17th December 2004, 10:31
Măluşel a afirmat că va trimite prin mandat poştal suma de 8660 $, datorată căpitanului Paleacu. "Nu-mi trebuie nici un ban de la Măluşel! Cum am stat trei luni fără nimic, nu mor câteva zile", a replicat timişoreanul. "Să ne plătească integral restanţele, fără nici un fel de rabat. Nu accept eşalonarea datoriilor. Dacă nici până în 10 ianuarie, la reluarea pregătirilor, nu se ţine de cuvânt înseamnă că nu vrea să mai joc la Alba", a spus Codruţ Ciobanu. "Am aşteptat destul, am fost înţelegători. Măluşel să facă un efort financiar şi să achite tot ce am cerut. Rămân în condiţiile în care îmi primesc drepturile. Sincer şi dacă aş fi declarat liber, tot Alba e favorită în sufletul meu, însă depinde şi de opţiunea conducerii", a precizat Bumb.

spmihai
17th December 2004, 23:20
Iuri, Bumb si Ciobi tin cu adevarat la echipa. Daca stai sa te gandesti ca esti ofertat de Rapid, si preferi sa ramai la Alba, e ceva. Exact asta vrea sa faca Iuri. Si nici Bumb si Ciobi nu ar vrea sa plece, dar daca sunt nevoiti, din cauza banilor, o vor face. Pacat ca Ciobi are clauza aia, si daca cineva o plateste, el poate pleca.

vasile314tzurka
17th December 2004, 23:28
asa e

ADelPiero
17th December 2004, 23:36
dar daca nu vrea... nu pleaca :D
eu asa as face in locul lui :p

spmihai
19th December 2004, 12:40
e usor sa spui acum ca nu ai pleca, dar pus in fata faptului, poate ai face altceva. Cand primesti cu vreo 30.000-40.000 de dolari in plus pe sezon, sau poate chiar mai mult, incepi sa te gandesti unde ti-e mai bine material.

ADelPiero
20th December 2004, 01:24
Măluşel atacă hotărârea de marţi

Preşedintele unirist afirmă că, în nici un caz nu este de acord cu faptul că cei şase jucători vor fi declaraţi liberi marţi, fără a mai avea dreptul să le plătească din restanţe. "Bănuiesc că sunt influenţe la mijloc, probabil sunt cluburi care doresc să-i transfere fără bani, dar membrii comisiei sunt obligaţi să judece conform legii. Notificarea fotbaliştilor e datată în 19 noiembrie, urma un termen de 15 zile în care părţile se puneau de acord, şi abia apoi intervin cele 45 de zile. Indiferent cum ar calcula, FC Unirea mai poate dispune de răgaz până la jumătatea lunii ianuarie. Mai am termen de gândire două zile şi vreau să trimit rapid banii prin mandat poştal pentru trei jucători", a afirmat hotărât Măluşel, în discuţie fiind Paleacu, C. Ciobanu şi C. Bar.

ADelPiero
21st December 2004, 11:22
FC Unirea aşteaptă sentinţa

Pentru preşedintele unirist Viorel Măluşel, ziua de astăzi este hotărâtoare în privinţa viitorului formaţiei ardelene, în această dimineaţă Comisia pentru Statute, Regulamente şi Contracte urmând să dea un verdict decisiv în cazul celor şase grevişti care au solicitat să devină liberi de contract. Aproape disperat, Măluşel a plecat ieri la prânz spre Bucureşti, în căutarea unor soluţii salvatoare. În plină criză financiară, clubul albaiulian nu este capabil să achite toate restanţele şi probabil că va renunţa în mod deliberat la o parte dintre "grevişti", pentru a-i păstra pe Paleacu, C. Ciobanu şi C. Bar. În cele din urmă, C. Ciobanu a acceptat să renunţe la memoriu în schimbul sumei de 5000 $, iar Fl. Cotora urma să se întâlnească ieri la Sibiu cu preşedintele pentru a negocia o nouă eşalonare. Pentru a evita un dezastru, Măluşel încearcă fie să-i capaciteze pe oficialii dinamovişti la plata ultimei tranşe din transferul lui Tibi Moldovan (alţi 50.000 $), sau să negocieze cu Rapid cedarea lui Iurişniţi, în ecuaţie intrând şi Emanoil Savin pentru împrumutul sumei de 100.000 de dolari în contul obţinerii drepturilor federative asupra jucătorului. "N-am hotărât nimic sigur, dar intenţionez să trimit restanţele prin mandat poştal la trei jucători. Sper să-mi ajungă banii rămaşi din prima tranşă de la Dinamo. Trebuie să fac ceva urgent pentru a nu-i pierde pe jucători. Nu se ştie însă dacă nu vom beneficia de un alt termen de plată a restanţelor. E un moment delicat", a spus Măluşel, care aseară la ora 18.00 avea pro­gramată o importantă rundă de discuţii.

ADelPiero
22nd December 2004, 01:16
De ieri, FC Unirea i-a pierdut pe C. Bar şi D. Miclea
Deşi a fost declarat jucător liber, Bumb mai aşteaptă până în 10 ianuarie

Până la urmă, FC Unirea a pierdut ieri numai trei jucători, D. Miclea, C. Bar şi Bumb, care au fost declaraţi liberi de contract de către Comisia pentru Statutul Jucătorului. Înaintea şedinţei, C. Ciobanu şi Fl. Cotora s-au înţeles cu clubul şi au renunţat la memorii, fundaşul primind 5000 de dolari, iar portarul 2000 $ din restanţe, aceştia acceptând (ca şi Ţurcaş ) termenul de 10 februarie pentru restul datoriilor. "Cei trei jucători pot să se transfere gratis începând de astăzi la orice echipă, Unirea i-a pierdut definitiv. Pentru Paleacu, clubul a prezentat documente conform cărora i-a trimis peste 220 de milioane de lei prin poştă, iar ceilalţi jucători în cauză au semnat o eşalonare a drepturilor cuvenite", a declarat Alex Rădulescu, preşedintele AFAN. "Deşi sunt liber, în 10 ianuarie vin la Alba Iulia. Mi-am dat cuvântul, i-am promis preşedintelui Măluşel că mai aştept, dar sper ca şi dânsul să fie corect", a precizat Bumb, care avea varianta de a semna imediat cu Gloria Bistriţa. "Într-un fel regret că m-am despărţit aşa de oraş şi de echipă, dar pe de altă parte, e în joc viitorul meu. Din 4 ianuarie mă prezint la pregătiri cu viitoarea formaţie, care nu e din România", a spus C. Bar, posibila destinaţie fiind Moldova (Zimbru Chişinău) sau Ucraina. "Aştept să se concretizeze pistele din Ungaria, cu Măluşel mai colaborez doar dacă-mi găseşte echipă", a menţionat D. Miclea.

ADelPiero
22nd December 2004, 01:20
Cel mai păgubit, Paleacu:drak:

Unicul jucător căruia i s-au achitat restanţele în lipsă, Alin Paleacu nu şi-a ascuns iritarea la aflarea verdictului, asta deoarece multe din viitoarele destinaţii (Cipru, Dinamo, CFR Cluj) erau condiţionate de a deveni liber. "De acum înainte şi eu mă antrenez prin mandat poştal. Fac «lansate» la Timişoara, stau acasă şi trimit programul prin poştă la Măluşel, aşa vom colabora noi. Tremur de nervi, sunt fiert, erau foarte mulţi bani în joc, în Cipru câştigam peste 100.000 euro, 10.000 la semnătură şi 8000 lunar. Asta-i viaţa! Prac­tic şi ultimele şase luni de la Unirea le-am pierdut; nu mai vin la Alba, indiferent de consecinţe. Nu o să mă transfer unde vrea Măluşel, doar nu-i traficant de carne vie. Mă gândesc că nu vrea şi comision", a răbufnit timişoreanul.

spmihai
23rd December 2004, 22:15
imi place ca o luat teapa Paleacu. Lasa ca se credea cam prea mare si tare. Este o "vedeta" ce nu are loc la o echipa din provincie. Ma enerveaza deja, lasa ca asa macar i-a Malusel pe el cateva mii de dolari.

ADelPiero
23rd December 2004, 22:27
oricum ... cica pleaca din iarna ... :) sau nu mai vine :p