PDA

View Full Version : Concurența fiscală în UE



dana2010
29th May 2010, 17:24
Stiu, e al doilea topic in domeniul asta, dar credeti-ma ca am ajuns la pagina 11 din sinteza si tot mai am :( asa dar si prin urmare. in toate tarile este sistem fiscal, in toate tarile statul incearca sa faca bani de pe urma contribuabilor. Se poate vorbi, deci, despre o concurenta fiscala in UE?

rhadoo
29th May 2010, 18:26
avand in vedere,de ex.ca in ungaria,taxele sunt mult mai ridicate decat in romania,putem vorbii de o concurenta fiscala,insa tinand cont de nivelul de trai,PIB,etc. nu stiu daca se poate spune concurenta

Ady
29th May 2010, 18:38
uite un articol : http://www.zf.ro/eveniment/pwc-fiscalitatea-trebuie-sa-castige-concursul-de-frumusete-din-regiune-3654746/

De mentinat ca Romania are printre cele mai mici impozite din Europa (Bulgaria le are ceva mai mici decat noi). Teoretic ar trebui sa fie un avantaj in atragerea investitorilor. Problema noastra e ca desi impozitele sunt mici costurile de "compliance" sunt mari. Adica procedurile de calcul, de raportare si pana si plata sunt destul de complicate si consuma mult timp.

Cauta un raport al PWC si BM, se numeste "Paying taxes 2010" o sa iti fie de folos.

dana2010
29th May 2010, 18:48
mai baieti, voi sunteti din bucuresti? va dau o bere pentru ajutor, fara misto.

Sorin Blaj
29th May 2010, 19:55
Stiu, e al doilea topic in domeniul asta, dar credeti-ma ca am ajuns la pagina 11 din sinteza si tot mai am :( asa dar si prin urmare. in toate tarile este sistem fiscal, in toate tarile statul incearca sa faca bani de pe urma contribuabilor. Se poate vorbi, deci, despre o concurenta fiscala in UE?

Ai un proiect de facut sau vrei sa-ti completezi cunostintele in domeniul fiscalitatii? :)


PS: Uita-te in coltul din dreapta sus al fiecarui post. :ok:

rhadoo
29th May 2010, 19:58
avand in vedere,de ex.ca in ungaria,taxele sunt mult mai ridicate decat in romania,putem vorbi de o concurenta fiscala,insa tinand cont de nivelul de trai,PIB,etc. nu stiu daca se poate spune concurenta
si cu toate acestea,romania,are taxe mici,insa are probabil cele mai multe, hazli sau nesimtite taxe

Sorin Blaj
29th May 2010, 19:59
Concurenta este mare in privinta impozitelor directe pe munca.

Salut Ady! Salut Radu!

Bine ai venit pe Ols Dana! :ok:

Ady
29th May 2010, 22:01
Salut Sorin :)


si cu toate acestea,romania,are taxe mici,insa are probabil cele mai multe, hazli sau nesimtite taxe

Da, si pentru multe dintre ele costa mai mult administrarea, decat veniturile pe care le aduc la buget.

Si mai aud de ceva vreme ca vor sa modifice codul fiscal sa bage forfetarul in locul impozitului minim, pentru vreo 20-30 de CAEN-uri, pentru fiecare cu o metodologie diferita de calcul...

Referitor la concurenta fiscala, degeaba avem cel mai mic TVA din zona daca rambursarile se fac la mai bine de juma' de an si degeaba avem cota mica de impozit pe profit in perioada asta ca si asa profituri nu prea mai sunt ...

rhadoo
29th May 2010, 22:58
salut sorine!salut ady!
in momentul de fata,cred ca economia subterana,depaseste economia reala,ceea ce a dus la acest dezastru
de impozit pe profit,mai bine nu discutam,avand in vedere ca impozitul forfetar este stabilit la anul 2008,de varf,in toate domeniile,inclusiv al meu,in conditiile in care vanzarile au scazut la jumatate,iar preturile sau diminuat cu cel putin 30 %