PDA

View Full Version : Future of golf (?)



paddyslam
28th May 2010, 17:36
...or the death of golf as we know it.

Posibile idei pentru intreprinzatorii de golf din Romania:

http://www.indoorgolfarena.eu/index.php/Articles/Impressions.html

Dorin
28th May 2010, 19:19
Poate la 70 de ani....!

paddyslam
31st May 2010, 21:59
It's 'slow season' in proper golf news, so here's another wierd one (sau tragi-comica)

http://edition.cnn.com/2010/SPORT/golf/05/31/golf.oil.spill/index.html?hpt=C2

BP declara zilele trecute ca au cheltuit deja > 1Billion$ inercand cele mai 'advanced techniques' pt. a astupa gaura...

paddyslam
4th June 2010, 20:51
Capitania Europei la RC e in pericol

http://www.thegolfchannel.com/tour-insider/montgomerie-sorry-for-reported-affair-37215/

Et tu, Monty...?!

Dorin
6th June 2010, 18:18
Monty , Monty.....

paddyslam
21st August 2010, 13:59
“Two birdies should be followed by a partridge”

Tocmai am inventat-o drept comemorare a ‘potarnichei’ (octuple bogey) realizate azi de irlandezul Gary Murphy in runda 3 a Openului Ceh. A reusit un memorabil 11 la 15th hole (un par 3 gen 17th @ Sawgrass), dupa ce in primele doua runde scosese birdie de fiecare data. A propos de potarniche, gasiti aici nick-names pentru diversele scoruri din golf…

http://www.anyonefortee.com/Scoring/Birds.html#partridge

Memorabila poza de la 4 over par…
Un alt ‘record’ realizat in prima runda a fost scorul de 93 realizat de unul din jucatorii cehi. There is still hope for all of us!

Gluma la oparte, e de admirat faptul ca cehii au reusit in ultimii ani sa intre, incet dar sigur, cu openul lor pe calendarul European Tour.

PS. Thread-ul asta poate ar trebui re-numit ‘diverse/varia’ sau ceva de genul asta…

Dorin
21st August 2010, 21:24
Suedezii au avut un an greu si risc foarte mare ca niciunul nu va fii la Ryder Cup. Deci numai eu dar trebuie sa las steagul suedez acasa.... Peter Hansson are 4 lovituri avans si mare speranta de castig . Daca o face e nr 9 in Europa si daca nici o minune nu se intampla in ultima competitie de saptamana viitoare e asigurat un loc in echipa. Astfel speranta de wild card pentru Karlsson ca Stenson e complet fumat si iesit din forma....
PS Poza e varianta Bush a lui Monica Lewinski....

corina_jga
24th August 2010, 14:57
Hansson a avut un sfarsit de saptamana care a bucurat multa lume. Iar play-off de la Open-ul din Cehia a aratat ca a meritat sa fie leader pentru cel putin cele 2 zile cat l-am stiut eu leader. Nu i-a fost usor, talonat de ceilalti, dar siguranta in joc a a avut un cuvant mare de spus. Bravo lui. Nu stiu daca i-a marit sansele in Ryder Cup; comentariu pe care l-a auzit a fost ca, cu siguranta, Monty e cu ochii pe fiecare jucator cu potential de a hotari soarta unei partide si ca Hansson e sigur unul dintre ei.
Interesant este si victoria din PGA din Week-end-ul trecut. Eu nu am gasit inca foarte multe informatii despre Arjun Atwal... Cel putin, nu satisfacator de multe. New commer... Cred ca abia acum incepe lumea sa se intereseze de el. Un fel de Bubba Watson indian, autodidact in ale golfului dupa ce a jucat cricket o vreme, daca e sa dau crezare comentatorului german.

paddyslam
24th August 2010, 23:51
Ar fi putin neobisnuit sa nu fie nici un suedez in echipa de Ryder Cup. Mi-amintesc ca in 2006 la K-Club Karlsson a avut lovitura ce a pecetluit victoria Europei (parerile au fost impartite atunci, unii sustinand ca i-a apartinut lui Darren Clarke – erau mai multe meciuri ce se disputau in paralel). Stenson a fost si el in echipa de atunci. Oricum, nu-l invidiez pe Monty in ce priveste decizia finala a celor care vor face parte (si mai ales al celor ce nu vor face parte) din echipa de Ryder Cup. Vedem dupa JWC @ Gleneagles…

Despre Atwal ce sa zic, e grozav pentru India si in general pt. viitorul/po****ritatea golfului in lume. Pe langa ce s-a pomenit in general despre el zilele astea, el a fost poate mai ‘renumit’ in ultimii ani ca amic apropiat si ‘sparring partner’ favorit al lui Tiger Woods (mai ales in vremurile grele din urma). Chestia vine in primul rand de la faptul ca sunt de mai multi ani vecini in Isleworth in Florida unde se antreneaza de mult timp impreuna pe terenul privat din zona respectiva. Initial am crezut ca amicitia lor e legata si de faptul ca Tiger e buddhist, dar ulterior am citit ca Atwal e de fapt nascut intr-o familie sikh. Nu sunt expert in religii, dar din cate stiu eu astea nu sunt neaparat ‘compatibile’… dar cine stie. Pt. cei interesati si care au mai mult timp liber, gasiti aici diferentele:

http://www.diffen.com/difference/Buddhism_vs_Sikhism

Pe partea tragi-comica a lucrurilor – se pare ca cei doi impartasesc mai nou si alte hobby-uri: crashing cars on the Windermere roads! Atwal a fost implicat intr-un accident in 2007 in zona respectiva (unde am condus si eu recent dar fara ‘probleme’) cu consecinte fatale pentru un alt driver implicat. Atwal a scapat se pare teafar si basma curata atunci. Dupa vreo doi ani, Tiger s-a gandit sa nu se lase mai prejos decat amicul sau si… urmarile le stim cu totii…:)

Dorin
25th August 2010, 00:20
Hansson nu poate pierde in principiu locul numai daca nu se intampla ceva minuni saptamana asta. Calcule complete au facut suedezii si cred ca vor tine. Azi am primit biletele de Ryder Cup , parca sint la Olimpiada, panglica , badge, poza, cod etc... Si o carte cu indicatii. Pe mai toate paginile un mesaj alb pe fond rosu ca e interzis cu photo si telefon!:yeah:

corina_jga
26th August 2010, 00:03
Interesanta apropierea dintre cei doi, avand in vedere ceea ce aduce detaliul despre religia fiecaruia.
Dorin: felicitari pentru bilete si pestru "cosul cu bunatati" care a venit cu ele. Sper sa te bucuri din plin de spectacolul de acolo. Si mai sper sa ai parte de vreme frumoasa, ca si ea e importanta. Pumnii stransi pentru Hansson, fie si numai pentru o mai buna reprezentare a Europei cu ceea ce are cu adevarat ca valoare in golf.
Intre instructiunile cu pricina interzic sa "migrezi" de la o cupa la alta ca in Augusta?

Dorin
27th August 2010, 09:39
N-am citit inca tot. Dar nu ma opresc ei pe mine... Desi terenul se poate observa foarte bine , pe mai multe gauri datorita principiului modern de condtructie pentru competitii, stadium adica. Azi plec o saptamana la Malaga, joc cel putin de doua ori. Excluzand Valderrama, vreo recomandare de teren ? Marbella GC e o alegere, teren designat de Trent Jones.

corina_jga
27th August 2010, 18:46
Sigur te intorci tu de acolo cu ceva amintiri frumoase daca si nu cu trofee fotografice.
E frumos in Malaga. Cand am fost acolo, inca nu jucam golf, am fost pe 3 terenuri ca vizitator... Am jucat insa mai tarziu in aria Sotogrande si sunt pe acolo cateva terenuri interesante daca vrei sa conduci cam 1 ora. Alcaidesa (Links Course e mai frumos decat Heath) e destul de departe... San Roque merita din plin, mai ales Old Course (e pe acolo semnatura lui Seve). La Canada e si ea interesanta, iar Almenara te pune la incercare si el. In zona Marbella nu stiu niciun teren mai deosebit desi cu siguranta sunt vreo cateva. Imi aduc aminte ca ai mei au jucat in Marbella cel mai vechi teren de golf de acolo, Royal parca, si-mi aduc aminte cum blestemau arhitectul locului. Mie, din Buggy, mi-a placut mult. :D...
Sa te bucuri de sederea in Malaga.

corina_jga
27th August 2010, 19:06
http://www.top100golfcourses.co.uk/htmlsite/country.asp?id=14
E un link interesant, poate ajuta, daca nu acum, atunci la urmatoarea vacanta.

paddyslam
27th August 2010, 20:23
Ca si cu Tenerife, nu joc golf prea des in zona aia, asa ca mai bine ma abtin sa-ti sugerez ceva. Happy holidays anyway!

In ce priveste deplasarea pe terenurile de golf, nu-i nici o problema. Oricine e liber sa circule oriunde pe traseu atata timp cat stai 'outside the ropes'. E la fel si in Augusta - nu-i nici o interdictie. Singurele restrictii sunt la unele tribune unde fie total sau partial locurile sunt deja rezervate (asta depinde de obicei cate bilete cu rezervari au vandut in avans). E adevarat ca in Augusta proportia de locuri rezervate e mult mai mare ca in alte locuri. Dar asta e mai mult o reflectare a faptului ca Americanii sunt de fel mai 'comozi' (ca sa nu zic altfel...:)).

paddyslam
1st September 2010, 21:10
http://www.bbc.co.uk/news/world-us-canada-11146476

paddyslam
7th September 2010, 17:26
Inspirata idea spotului asta publicitar facut pt. European Tour. Fraza (see every shot imaginable) capteaza foarte bine ceea ce cred ca deosebeste European Tour de PGA Tour in US, unde desi terenurile si competitiile sunt in general considerate mai puternice, toata treaba poate deveni la un moment dat putin plictisitoare, multe din terenuri plus atmosfera generala din jurul turneelor avand un aer putin repetitiv...

Anyway, spotul e facut recent in celebra (cel putin pe aici) Gap of Dunloe undeva in sud-vestul Irlandei, in zilele premergatoare Irish Open. E o zona superba si intamplarea a facut sa fiu in vacanta si sa trec pe acolo zilele alea. Nu m-am putut abtine si am mers si ultima zi la Irish Open jucat la Killarney GC si aflat pe partea cealalta a muntilor din imaginile alea. Cativa din 'baietii' care se pregateau pt. turneu au fost adusi aici pentru o competitie mai putin obisnuita... :) Have fun!

http://www.everyshotimaginable.com/

Nu uitati sa apasati si pe tab-ul celalalt de deasupra 'ecranului' unde zice "All-time great shots"... o sa (re)vedeti si alte lovituri memorabile din categoria "every shot imaginable" :)

Dorin
7th September 2010, 20:48
Superbe, preferinta pentr pustanul McIlroy.... D:yeah:

paddyslam
14th October 2010, 15:48
(…aka Lana Lawless :) )

Vorbind de no. 1 golfer in the world (si continuand cu sirul subiectelor ‘serioase’ legate de ‘future of golf’ de pe thread-ul asta :)), uite aici o solutie mai putin ortodoxa sa devii macar LPGA no. 1, daca unul ca Tiger se incapataneaza sa ocupe pozitia de no. 1 la barbati ani in sir si nu poti sa-l detronezi cu nici un chip…

http://www.thegolfchannel.com/tour-insider/transgender-woman-sues-lpga-birth-rule-39953/

(haios comentariul de sub articol :) )

Lasand ‘gluma’ la oparte, o chestie intr-un fel legata de asta, e faptul ca golful a fost pana nu foarte de mult un sport extrem de discriminatoriu. Si nu ma refer doar la referinte de genul “blacks not allowed” dar si la ‘men only club’, etc. Tiger (V. Singh, etc.) prin talentul sau (la golf) a reusit sa faca prima referinta oarecum istorie (desi inca nu 100%), insa chestia cu ‘men only’ inca nu a disparut cu desavarsire. In Irlanda inca mai exista si in ziua de azi un club de golf, foarte puternic, influent si de traditie, care a ramas ‘men only club’ (desi politica respectiva e atacata dur tot timpul in public).

paddyslam
21st October 2010, 21:36
Rory hits it with the driver from a very, very big bunker... :)

Dorin
21st October 2010, 22:46
But , where is the flag ?
:yeah:

paddyslam
22nd October 2010, 09:11
Steagul... i se cam falfaie! :)

Dupa doua runde la turneul challenger (!) din Cairo se 'chinuie' undeva la vreo zece lovituri in spatele liderului, abia trecand cut-ul... Dar sunt convins ca nu-i pasa prea tare - e foarte probabil ca a incasat un comision consistent de la faraonii locali doar ca sa apara la turneul ala...

Dorin
22nd October 2010, 15:50
De obicei mult mai mult decat premiul de castigator. Tiger lua intr-o perioada intre 2-4 mil dollars pentru participare....

paddyslam
22nd October 2010, 21:58
Muuuuult mai mare decat portia castigatorului (care pt. turneul asta challenge va fi de 28.612 euro). Din surse locale inteleg ca Rory ar fi primit 200.000 euro appearance fees. Intregul pot al concursului e de 300.000.

Altfel, in Spania la Castello Masters, unde dupa doua zile conduce suedezul Hedblom, e interesanta incercarea de revenire a lui Garcia si Olazabal. Primul inca se chinuie, ratand cut-ul, dar Olazabal pare sa joace destul de promitator tinand cont de reumatismul nasol care il chinuie de o vreme buna. Mai noua mea febletze, Manassero, merge struna deocamdata fiind pe locul doi.