PDA

View Full Version : Srhoj si Abiodun din nou amanati



malexoid
31st October 2006, 16:34
Cazul ex-bancarilor Srhoj si Abiodun a fost din nou amanat de Curtea de Arbitraj pentru Fotbal din cadrul FRF, nimeni nu mai stie pentru a cata oara. "A fost o executie publica a doi straini in Romania", a declarat impresarul celor doi, Marcel Popescu, pentru Realitatea TV.

prunea@frf.ro :evil:

Bancaru
31st October 2006, 16:43
Stii ce mi se pare aiurea in cazul asta? Ca desi spun ca vor sa joace, defapt nu vor. Shroj a fost trecut pe foaie la meciul cu Dinamo dar a preferat sa nu se prezinte la club. La prezentarea lotului au fost strigati si aplaudati, dar ei erau in fata clubului cu vanzatorii de seminte. Desi sunt aparati de 2 banditi ca dragomir si Marcel Popescu, marea majoritate le da dreptate. Nimieni nu a zis ca e posibil ca dreptatea sa fie a lui Iacov. Asa s-a aruncat in el si in celalalt caz, Thwaite, si cand FIFA i-a dat dreptate nimeni nu a mai facut atat caz. Si in ceea ce il priveste pe Shroj FIFA i-a dat dreptate lui Iacov.
In rest... numai de bine. Dati-i mailuri lui Prunea pana vi se tocesc degetele. Il doare exact in... mataranga, altfel nu pot sa o numesc la dimensiunile pe care le vehiculeaza presa sportiva.

malexoid
31st October 2006, 16:51
sunt niste gunoaie care isi urmaresc doar propriile interese...de cariera jucatorilor, de viata si familiile lor ii cam doare in varful pixului.

Bancaru
31st October 2006, 16:53
Despre care gunoaie vorbesti? Ca e plin.

miril
31st October 2006, 17:03
Nu pot sa adaug decat ca acesti jucatori, pe langa ca au doua picioare, o...poate nu chiar...mataranga, mai au si cap. Capul face, capul trage. Thwaite a avut posibilöitatea sa stea la National si sa mearga la mondiale. A ales...Wisla, in suedeza, cu aproximatie, inseamna a fluiera (...a paguba), lucru care s-a si intamplat, nu numai in suedeza. Sa nu-i martirizam caci se pare ca stiu bine...ce vor. Ei nu vor sa mai joace la National, optiunea lor. Asta s-ar putea sa-i coste...material, dar asta-i optiunea lor, deci inseamna ca au...rezerve si...tutun. Dupa cate stiu nu au fost asa de discriminati la National incat sa...nu se auda de ei ca sunt jucatori de buna valoare si, asta, se uita sa se spuna, datorita clubului FC National care le-a dat posibilitatea sa se afirme.

malexoid
31st October 2006, 17:29
Despre care gunoaie vorbesti? Ca e plin.

:happy inteleapta observatie...

malexoid
1st November 2006, 17:09
Au renuntat la Shroj si Abiodun!!!2006-11-01 14:54:00

Presedintele Timisoarei, Marian Iancu, a anuntat astazi intr-un comunicat, postat pe siteul oficial, ca renunta sa-i mai legitimeze pe jucatorii John Shroj si Abiodun Agunbiade (foto), din cauza numeroaselor tergiversari ale cazului lor de catre comisiile FRF. Cei doi jucatori au solicitat FRF sa devina liberi de contract, iar dupa ce au primit 4 sentinte favorabile, memoriul lor s-a impotmolit la Curtea de Arbitraj. Iancu i-a atacat pe conducatorii Federatiei, din care i-a exclus pe Mircea Sandu si Ionut Lupescu, ca ar fi in spatele deselor aminari ale verdictului celor doi fotbalisti. "FCU Politehnica Timisoara renunta la intentia de a-i legitima pe jucatorii John Wayne Shroj si Abiodun Agunbiade, oricare ar fi situatia lor juridica viitoare. Din anumite declaratii, neinfirmate inca de persoanele in cauza, am luat act ca intentia noastra de a-i legitima pe cei doi intra in contradictie cu interesele unor conducatori ai Federatiei Romane de Fotbal. Unii dintre acestia s-ar fi exprimat ca jucatorii s-ar fi putut transfera oriunde, mai putin la FCU Politehnica Timisoara", scrie Marian Iancu. Bssul lui Poli se refera apoi la cauzele care l-au determinat sa ia aceasta decizie. " O TEAMA CUMPLITA ne-a determinat sa renuntam la intentia de a-i legitima pe Shroj si Abiodun, cunoscand efectele devastatoare unui astfel de demers impotriva unor potentanti ai Federatiei Romane de Fotbal. Excludem in acest moment din cauza persoana presedintelui Mircea Sandu, fata de care avem dovezi ca nu s-a implicat. Poate si o asemenea atitudine a facut posibil ca Federatia Romana de Fotbal sa fie atat de des criticata in ultimul timp de mass-media si nu numai. Poate ca alegerile de anul trecut au adus in functii multi asa-zisi TINERI SI NELINISTITI, exceptia care confirma regula fiind domnul Ionut Lupescu, pe care-l percepem ca un om serios si onest. Cerem oficial o ancheta a tuturor organelor competente si implicarea lor directa in demascarea intereselor care se manifesta impotriva FCU Politehnica Timisoara. Asemenea atacuri murdare din partea unor oficiali ai fotbalului romanesc impotriva unui club in care se investeste serios nu fac altceva decat sa indeparteze orice posibil alt finantator de vreo echipa de fotbal", se arata in comunicatul patronului banatenilor.

tuxie
1st November 2006, 18:23
Au tot aruncat astia cu punga de rahat de la unul la altul pana cand s-a spart la mijlocul traiectoriei - lucru care s-a si urmarit de altfel. Cel putin unul din astia doi va merge la "granzi".
Bancare, hai sa-ti cer o parere: tu cum vezi situatia fotbalului din ultima vreme:
a) totul e ok, nimic nu e putred
b) federatia si liga manipuleaza in interesul personal al unuia sau mai multor membri anumite situatii
c) alte persoane care se afla intr-un oarecare "underground" manipuleaza anumite situatii folosind liga, prin diverse sfere de influenta

Chiar sunt curios cum vezi tu lucrurile - si nu doar tu, insa pana acum ai anticipat anumite situatii inaintea multora, chiar de ti-au sarit toti in cap.

Sergio
2nd November 2006, 16:14
Despre care gunoaie vorbesti? Ca e plin.
de monstruletii din clubul tau. :D
Bancare, eu cred ca vor sa joace dar nu pe plantatia de bumbac a lui Iacov. La asta te-ai gandit?

be@
2nd November 2006, 23:24
Dar cu ce drept deschideti voi threduri despre jucatori care nu va apartin?
Stiti ce-ar fi normal acuma? Sa fiti sanctionati pentru ca ati primit la pregatire niste jucatori care apartin altui club.
Eu daca as fi in locul lui Iacov, asta as face. As cere sa fiti depunctati.

Carlos Gambino
3rd November 2006, 08:58
Hai, gata cu gălăgia ! :drak:

be@
3rd November 2006, 10:14
Nu stiu daca e gata, ca s-ar putea sa va pasca o amenda de vreo 5 milioane de dolari. :evil: :D

Poli Timisoara
3rd November 2006, 10:22
Dar cu ce drept deschideti voi threduri despre jucatori care nu va apartin?
Stiti ce-ar fi normal acuma? Sa fiti sanctionati pentru ca ati primit la pregatire niste jucatori care apartin altui club.
Eu daca as fi in locul lui Iacov, asta as face. As cere sa fiti depunctati.

bai olaroaio !!! cat mai tine jignirile si ura asta fata de poli ? deja sari calu'

Poli Timisoara
3rd November 2006, 10:35
Nu stiu daca e gata, ca s-ar putea sa va pasca o amenda de vreo 5 milioane de dolari. :evil: :D

hooo disperato.....cred ca te rogi in fiecare noapte si ti post negru pentru "binele" timisoarei...esti tot mai P E N I B I L A !

be@
3rd November 2006, 10:45
Seful Nationalului ne-a declarat ca fotbalistii vor fi penalizati financiar si suspendati pana la finalul contractelor. In plus, Iacov sustine ca va merge la FIFA si va depune un memoriu impotriva clubului Poli Timisoara, echipa care a vrut sa-i ia pe cei doi jucatori din Cotroceni: "Ne vom adresa direct comisiei de specialitate de la FIFA si vom cere daune de milioane de euro. Isi permit sa plateasca pentru ca au bani. Si daca nu vor, li se va retrage licenta pentru ca cei de la FIFA nu se joaca. Avem probe video in care jucatorii s-au antrenat sau au evoluat pentru Poli, desi se aflau sub contract cu noi".


Asta e... Totul se plateste. :yeah:

Poli Timisoara
3rd November 2006, 10:54
Seful Nationalului ne-a declarat ca fotbalistii vor fi penalizati financiar si suspendati pana la finalul contractelor. In plus, Iacov sustine ca va merge la FIFA si va depune un memoriu impotriva clubului Poli Timisoara, echipa care a vrut sa-i ia pe cei doi jucatori din Cotroceni: "Ne vom adresa direct comisiei de specialitate de la FIFA si vom cere daune de milioane de euro. Isi permit sa plateasca pentru ca au bani. Si daca nu vor, li se va retrage licenta pentru ca cei de la FIFA nu se joaca. Avem probe video in care jucatorii s-au antrenat sau au evoluat pentru Poli, desi se aflau sub contract cu noi".


Asta e... Totul se plateste. :yeah:

1.Nu s-au antrenat cu echipa...
2.Au jucat amical pt. Poli in afara granitelor...nu e interzis...
3.Ce iti scrie in cartea de munca? "postatoare pe ols" "scriptoloaga" ?

be@
3rd November 2006, 11:46
Ba s-au antrenat. Sunt probe video. Nu mai aveti nici o scapare.
Gata. Amenda plus depunctarea va asteapta. Si poate si retragerea licentei.. :drak: :D

Poli Timisoara
3rd November 2006, 12:00
Ba s-au antrenat. Sunt probe video. Nu mai aveti nici o scapare.
Gata. Amenda plus depunctarea va asteapta. Si poate si retragerea licentei.. :drak: :D

:happy :happy :happy Ce dulce esti...acum imi dau seama ce incerci ! :happy :happy :happy

miril
3rd November 2006, 12:04
Ar trebui ca acest topic sa fie mutat pe Intern, fiind un topic de interes larg si care nu are de a face numai cu Poli T, mai ales dupa ultimele evolutii. Asa am rezolva mai bine si disputele subiective dintre partile implicate. In rest, nu pot decat sa zic ca sunt convins ca cine a avut dreptate, in privinta contractelor, pana la urma a invins. Stiu ca pare subiectiv, dar obiectul care sa ne dea posibilitate sa fim obiectivi nu ne este la indemna. Haideti sa lasam discutiile orbite de patriotism local, de ambele parti, de o parte. Mutarea topicului pe Intern ar contribui mai mult la asta. O zi buna!

Bancaru
3rd November 2006, 12:05
Sa raspund la toata lumea, mai ales Tuxie si Sergio, amicul meu. Parerea mea este ca in toate instantele s-a incercat intimidarea lui Iacov. Li s-a dat alora dreptate, a se citi lui Marcel Popescu, pentru ca sunt niste instante obligatorii dar pentru FIFA reprezinta probe gen hartie de veceu folosita intr-un caz de coruptie: ati vazut ca a mancat *****, onorata instanta, hartia duhneste... pardon, vorbeste. In ultimul moment, cu sabia lui Damocles deasupra capului, Sandu a zis sa se judece pe bune. De ce? Pentru ca stia ca are dreptate si nu degeaba l-a amenintat Iacov cu FIFA. Se pot spune multe despre Iacov, dar omul e strangator. De hartii. Cand are hartii doveditoare, moare cu dreptatea in mana. Eu am tot zis ca in doua cazuri care la noi l-au terfelit ca pe un gunoi, FIFA i-a dat dreptate. Din pacate suporterii de la noi din tara au ignorat asta. Cine sa fie Iacov, asta, daca ii are la mana si pe FIFA? Va spun eu. E unul care nu are tact dar are dreptate. Shroj si Abiodun se pot duce la Gino si la Popescu impresaru' sa le multumeasca pentru situatia alambicata in care au fost bagati. Iacov a vazut actele si de ce sa le dea drumul gratis, daca putea sa nu? Pai vreau sa vad si eu unul, macar. Astept cu interes in erectie sa il dea Popescu in judecata precum astept ca dragomir sa sesizeze DNA-ul. Daca vor face astia asa ceva eu vin la Timisoara, cu ocazia asta imi vad rudele atat de drage, vin la meci cu Sergio si Carlos si fac galerie lui Poli tot meciul. Ba imi cumpar si un tricou viole(n)t.
Tuxie, situatie este asa cum au creat-o actualii conducatori, dintre care il distingem pe exemplarul mitica. Este un intreg sir de compromisuri. Ei au cladit acest sistem care, sper, incepe sa se clatine serios. E lantul slabiciunilor, imi dai, iti dau. Ma ajuti, te ajut. Esti o(h)m cu mine, sunt o(h)m cu tine, celebra lege a lui Ohm.
Astept reclamatii!

miril
3rd November 2006, 12:15
...pe Intern! Bancaru a spus...TOTUL! Va ramane sa reflectati un pic, mai ales asupra acestui fenomen foarte vizibil si-n Duminca Orbului, de ce majoritatea la romani il baga pe Coposu in tanc dar ii saruta manusitele lui Iliescu, si la propriu si la figurat. Ati rezolvat acesta enigma. ati rezolvat si cazul Srhoj si Abiodun. Si va mai recomand ceva, cititi si motto-ul lui Miril, desi nu-i apartine, despre majoritate. Acum aveti toate informatiile necesare sa trageti concluziile obiectiv. Spor la treaba!

poli-umt
4th November 2006, 14:56
Eu cred ca se poate inchide topicul,cei doi jucatori nu mai sunt doriti la Poli TM asa ca acum toate vorbele sunt de prisos.Au avut si ei interesul lor,nu degeaba s-a renuntat la ei,au crezut ca vom inghite la nesfarsit toate rebuturile nedorite de altii,eh uite ca nu a fost asa(aviz amatorilor!).

miril
4th November 2006, 15:52
Asta era explicatia pe care o asteptam de mult, logica, coerenta, chiar demna, as zice: "nu mai sunt doriti la Poli TM" si "au crezut ca vom inghite la nesfarsit toate rebuturile nedorite de altii". De asta cred ca a tinut cont si Comisia care a dat decizia definitiva.

Sergio
5th November 2006, 18:54
Dar cu ce drept deschideti voi threduri despre jucatori care nu va apartin?
Stiti ce-ar fi normal acuma? Sa fiti sanctionati pentru ca ati primit la pregatire niste jucatori care apartin altui club.
Eu daca as fi in locul lui Iacov, asta as face. As cere sa fiti depunctati.
noroc ca nu esti... desi nici asta nu-i departe de gandirea ta.

Bancare, pretene, multam de raspuns... echilibrat ca de obocei nu ca unii care be@u cam mult. :drak:

Bancaru
6th November 2006, 12:37
In acest moment nu ma mai intereseaza nici daca se intoarce toata legiunea detasata de Gino. Acum sunt in 4 zari. Ce am fost si ce am ajuns... Am vazut aseara, cca 1 minut ca ma obosea, dintr-o noua runda de "ba pe-a *******" dintre Iancu si Iacov, acesti doi haiduci ai diviziei A. Neinteresant. Acelasi misto de mahala. Pacat ca nu avem campionat de curling. Aveti grija ca nu ma refer la cur ling. D'ala e destul si deja nu mai intereseaza. Disciplina la olimpiada alba - sportul cu pietrele si maturicile.
Be@ este tare simpatica. Daca nu va mai tachinam si noi, cine sa o faca?

Sergio
6th November 2006, 22:48
Iacov? :drak:

ai dreptate, be@ e simpatica si cam atat... cu fenomenu n-are nici o treaba.

be@
6th November 2006, 22:54
Ei, nah, serios? :D
L-am auzit in seara asta pe umflatul ala de Iancu la Otv. Doamne, cat de penibil e. Nici macar ironii nu stie sa faca.

Bancaru
7th November 2006, 16:23
Chiar, din momentul aparitiei lui in emisiune, la telefon, totul a intrat intr-o deriva. Chiar si fara Jaba, aia nu e emisiune. Tot ce urmareste Teddy Bear Ivanovici e sa produca scandal si sa stoarca declaratii incendiare. INCENDIARE!!! vreau sa zic.
Acest Iancu se dovedeste un frustrat fara pereche. O chestie care m-a pus pe ganduri. A zis catre Iacov: La ce hartii ai (referindu-se la actele lui Iacov cu privire la contractele alora) iti pot oferi numai atat (si nu a zis cat). Misto

herculis
7th November 2006, 16:33
Eu cred ca se poate inchide topicul,cei doi jucatori nu mai sunt doriti la Poli TM asa ca acum toate vorbele sunt de prisos.Au avut si ei interesul lor,nu degeaba s-a renuntat la ei,au crezut ca vom inghite la nesfarsit toate rebuturile nedorite de altii,eh uite ca nu a fost asa(aviz amatorilor!).

Numai ca intre timp marele petrolist de pe Bega s-a declarat asa de miscat de cum dau cei doi din codite si se gudura la poarta lui, ca mai-mai ar vrea iar rebuturile la el.

Asta este o intrebare standard de mic borfas : da' acte ai, ca daca nu dau mai putin......

Si o observatie, daca imi permiteti. Mai usor cu cine are treba cu fenomenu' si ce nu. O discutie adevarata contine idei, nu comentarii ieftine la adresa persoanelor.

Bancaru
9th November 2006, 12:19
Imi permit sa pun niste poze ca sa se stie despre ce personaje vorbim, Iancu si Ivanovici. Incredibila asemanare. Cu Iacov seamana ala din avatarul lui Kra****x. Poza nu e la mine.

herculis
9th November 2006, 15:12
Eu stiam ca pentru Iancu totul este SF, dar chiar sa joace in Farscape?

miril
10th November 2006, 09:02
Pe-n intelesul tuturor, din GSP:

Sandu influenţează comisiile?
Ionuţ Petrişor

Preşedintele FRF ar fi încercat să intervină la Curtea de Arbitraj pentru Fotbal ca jucătorii Srhoj şi Abiodun să ajungă la Poli Timişoara. Procesul celor doi jucători a fost tergiversat de comisiile federale pentru ca, în cele din urmă, Comisia de Arbitraj pentru Fotbal să dea dreptate clubului Naţional, jucătorii fiind obligaţi să revină la echipă pînă la expirarea contractelor. Sursele Gazetei au povestit însă că la nivelul FRF au fost date adevărate lupte în spatele comisiilor. Adică Mircea Sandu ar fi încercat de mai multe ori să influenţeze decizia finală a C AF. În această comisie au drept de decizie trei arbitri aleşi. Avocatul Sfîrîială Ioana a fost aleasă de jucători, iar FC Naţional l-a desemnat pe Jurcă Ovidiu. Cel de-al treilea arbitru a fost Zaharescu Bogdan.

Sfîrîială Ioana este avocata FRF. Persoane din federaţie au afirmat că de ziua lui, Mircea Sandu i-ar fi chemat în biroul său pe Jurcă şi pe Zaharescu încercînd să le impună decizia finală, adică Srhoj şi Abiodun să devină liberi de contract. Cei doi ar fi fost extrem de surprinşi de propunerea Naşului. Mai mult, în timpul deliberărilor, Dumitru Mihalache, director la Departamentul competiţii din FRF şi un apropiat al lui Sandu, ar fi intrat în sală pentru a influenţa luarea deciziei. Din nou cei doi ar fi refuzat. Sfîrîială Ioana a fost protagonista unui alt episod. Ea a încercat de mai multe ori dizolvarea completului de judecată, fiind înlocuită în final de Antonie Popescu, asociat cu ea la aceeaşi firmă de avocatură. Surse federale au afirmat că, extrem de nervos de răspunsul celor doi, Mircea Sandu ar fi propus schimbarea tuturor celor 15 arbitri care fac parte din CAF.
Dorinţa şefului FRF ca jucătorii să devină liberi şi să poată fi cumpăraţi de Poli ar veni în urma unei prietenii strînse, legate însă peste noapte între el şi patronii clubului din Timişoara.

Au contracte de muncă valabile
Deşi spun că nu au fost notificaţi de club pentru prelungirea contractelor, australianul Srhoj şi nigerianul Abiodun au semnat contracte individuale de muncă cu FC Naţional pînă în iunie 2007, rspectiv martie anul viitor. Pe baza acestor acte, Naţionalul chiar a obţinut de la Oficiul pentru Migraţia Forţei

Bancaru
10th November 2006, 12:17
S-a mutat forumul progresistilor aici.

herculis
10th November 2006, 12:33
Pai cine este capitanul Timisoarei? Nu un progresist de-al nostru?

Bancaru
10th November 2006, 14:37
I-au zis, ca in filmul ala, FII CAPITANUL NOSTRU. Dar cine e? Eu stiam ca e Balace. Sergio, sau Carlito, ce mai e cu Caramarin. Nu am mai auzit nimic de el. Sau cine imi poate raspunde...

herculis
10th November 2006, 14:43
Hai sa-i lasam si pe Polisti sa aiba forumul lor. Ca sa-ti raspund insa: eu citisem ca la ultimul meci de cupa Caramarin a fost capitanul lui Poli.

tuxie
10th November 2006, 14:48
E cum zice Herculis, Balace a intrat in repriza a doua si nu a primit banderola de la Caramarin. Cine stie ce minune pune Artimon la cale. Cat despre intrebarea ta, Bancare, Caramarin joaca. Neconvingator. E in parametri, nu ai motiv sa te ingrijorezi.

Sergio
12th November 2006, 21:07
Ei, nah, serios? :D
L-am auzit in seara asta pe umflatul ala de Iancu la Otv. Doamne, cat de penibil e. Nici macar ironii nu stie sa faca.
la capitolul ala ai putea sa-i dai lectii ca nu te intrece nimeni. :D

Bancare, faine poze, unde le-ai gasit? :happy

Bancaru
15th November 2006, 10:36
Sergio, am dat cautare pe Google - emisiuni + fotbal + grasi + otv + apartament + prost crescut

Sergio
19th November 2006, 11:47
ma gandeam eu. :D vezi ca ti-au furat aradenii poza si au pus-o pe cearceafurile lor. :drak:

Herc_Reloaded
6th June 2007, 13:45
Din ciclul "fiecare pasare pe limba ei piere":

"Lupescu mi-a dat telefon luni si mi-a zis sa-i duc banii lui Dragomir, ca altfel nu o sa-i am pe Shroj si Abiodun. Era vorba de cateva sute de mii de euro care urmau sa ajunga la Dragomir", a declarat, miercuri, Marian Iancu. Presedintele lui Poli Timisoara spune ca suma de bani ar fi trebuit sa reprezinte plata pentru serviciul facut de presedintele Ligii, care a ajutat clubul de pe Bega sa-i transfere pe cei doi jucatori."

Elphax
6th June 2007, 14:04
pune si sursa ...

Herc_Reloaded
6th June 2007, 15:14
Scuzele mele. Este de pe Onlinesport. Interesanta declaratie, nu?

Elphax
6th June 2007, 15:21
sunt curios care e de fapt sursa ols ...

miril
6th June 2007, 15:34
News(w)in.

Cappone
7th June 2007, 16:07
asa ii la noi,o comisie da un verdict,apoi vine alta si schimba tot.

Sergio
10th June 2007, 12:00
si culmea toate comisiile au acelasi presedinte.:yes:

Lybra
21st September 2007, 20:44
Ma voi mai santeti infratiti cu cei dela Rapid?

Universal
21st September 2007, 20:48
nu s-a rezolvat nici pana acum cazurile celor 2??

six
22nd September 2007, 10:27
Ma voi mai santeti infratiti cu cei dela Rapid?galeriile da.....suporterii nu :ok:


nu s-a rezolvat nici pana acum cazurile celor 2??:D nu

Sergio
29th September 2007, 22:47
nu s-a rezolvat nici pana acum cazurile celor 2??
eu cred ca s-a rezolvat din moment ce joaca de un an la tm. :P