PDA

View Full Version : FC Farul, in pragul desfiintarii!



ducus
22nd May 2010, 08:33
NEPROGRAMATĂ ÎN CAMPIONAT. Înglodată în datorii uriașe, FC Farul a făcut vineri un pas mare către desființare. După o lună în care a jonglat cu restanțele financiare, gruparea de pe litoral nu a mai putut scăpa de neprogramare, Federația Română de Fotbal anunțând clubul constănțean că meciul cu CSM Rm. Sărat, care ar fi trebuit să se desfășoare sâmbătă, de la ora 11.00, în etapa a 31-a a Ligii a II-a, dar și cel al echipei secunde, cu ACS Berceni, care ar fi trebuit să aibă loc vineri, de la ora 18.00, în etapa a 31-a a Ligii a III-a, nu se dispută, din cauza datoriile neachitate către cinci jucători: Rusmir, Rastovac, Șchiopu, Ion Barbu și Pașcovici. Hârtia oficială a sosit în jurul orei 9.45, deși oficialii constănțeni fuseseră înștiințați că au termen până la ora 12.00 pentru a achita restanțele. „S-a ajuns în această situație pentru că unii jucători nu au acceptat reeșalonarea datoriilor. Încercăm să achităm o parte din restanțe până săptămâna viitoare, pentru a evita a doua neprogramare, care ar însemna automat retrogradarea în Liga a III-a”, a spus vicepreședintele clubului, Robert Avramescu. „Facem eforturi pentru a achita datoriile cât mai repede și încercăm să obținem o reprogramare a meciului cu Rm. Sărat sau măcar să evităm o altă neprogramare în cele trei etape rămase din acest sezon”, a adăugat patronul Giani Nedelcu. Dacă oficialii constănțeni nu vor rezolva rapid problema, ambele echipe ale FC Farul vor fi neprogramate și la jocurile de săptămâna viitoare, ceea ce ar echivala, conform art. 15, punctul 4 din ROAF, cu retrogradarea într-o ligă inferioară. În plus, în sezonul viitor, FC Farul nu va avea dreptul de a promova, ceea ce ar împinge clubul de pe litoral spre desființare.

ȘOC PRINTRE JUCĂTORI. Antrenorii și jucătorii constănțeni au primit vestea în momentul în care au sosit la stadion, pregătiți pentru ultimul antrenament înaintea jocului cu CSM Rm. Sărat. „Băieții au dat dovadă de caracter și au venit să se pregătească, deși nu sunt plătiți de câteva luni, nu există apă la stadion și nu mai avem nici măcar echipament pentru antrenament. Nu mă așteptam să trăiesc această situație, mai ales la clubul la care am jucat și ne-am format ca oameni. Mi se rupe sufletul, dar nu pot face nimic pentru că nu am nicio putere. Vreau să cred că este vorba despre niște greutăți și refuz să cred că se dorește desființarea echipei. Dacă se va ajunge la acest lucru, cred că asta s-a urmărit, pentru că mi-e greu să accept că nu se putea plăti reeșalonarea. Oricum, nu se știe a cui este echipa”, a spus directorul tehnic al constănțenilor, Dennis Șerban. „Pentru noi, neprogramarea a venit ca un șoc. Nu m-am gândit niciodată că se va ajunge în această situație, deși trebuie să luăm în calcul această posibilitate, după evenimentele din ultimele săptămâni”, a adăugat căpitanul Alexandru Mățel.

CRITICI DURE. Oamenii de sport din Constanța au criticat dur situația în care a ajuns FC Farul. „Eu am tras un semnal de alarmă atunci când am refuzat propunerea de a fi președintele clubului. Se întâmplă multe lucruri grave la club, sunt multe neconcordanțe și s-a dat dovadă de amatorism pur. De fapt, echipele pe unde au fost actualii patroni s-au desființat”, a spus fostul președinte al constănțenilor, Marcel Lică. „Este regretabil că s-a ajuns în această situație cu fotbalul constănțean. Au distrus o echipă, un brand, o istorie. Când preiei o echipă, trebuie să te gândești ce înseamnă acest lucru. Din păcate, cu un stadion pe care a evoluat echipa națională, vom juca ani mulți în Liga a III-a. În privința ședințelor de la club, nu-i de ajuns doar să te aduni și să-ți dai cu părerea. Trebuie să pui și banul jos”, a adăugat directorul DSJ Constanța, Elena Frîncu. „Este o situație penibilă, creată de niște oameni care au vrut să-și facă o imagine prin acest club, dar nu au avut posibilitățile financiare. S-a greșit total, mai ales că este vorba de echipa-fanion a fotbalului constănțean. Eu am arătat încă din urmă cu trei ani că se merge într-o direcție greșită”, a explicat fostul mare jucător al Farului, Ștefan Petcu.
http://www.telegrafonline.ro/1274475600/articol/122890/fc_farul_in_pragul_desfiintarii.html

Denis
22nd May 2010, 08:46
Progresul 2...:( Pacat. Este un club care a crescut multi jucatori de calitate in fotbalul romanesc.

kerosene
31st May 2010, 12:24
Daca terminam sezonul asta, se anunta vremuri mai bune.

ducus
4th June 2010, 08:15
Gata, a plecat si Dennis Serban:
http://www.telegrafonline.ro/1275598800/articol/124296/dennis_serban_a_demisionat_de_la_fc_farul.html
Intr-un fel era previzibil ca aici se va ajunge, bine ca n-a mai apucat saracul Iovanescu sa vada decaderea clubului pentru care a muncit o viata!
Pacat, mare pacat.

Kooler
5th June 2010, 18:43
Crunta soarta am avut.

ducus
29th June 2010, 19:34
Da, ne-au ciuruit :( Saracu' Iovanescu, bine ca n-a mai apucat decesul clubului pentru care a muncit o viata! Trebuie sa vedem ce se va alege si de Farul II, vor continua in liga 4 sau se vor desfiinta? Se termina atat de urat soarta unui club care a dat Romaniei cel mai mare jucator? Pacat :(

ducus
30th June 2010, 18:43
Clar:
http://www.gsp.ro/fotbal/liga-2/farul-in-colaps-si-au-pierdut-toti-titularii-capitanul-matel-a-semnat-cu-astra-196533.html
Daca si capitanul a abandonat corabia, in curand se va scufunda :(
Vad ca nici macar n-au anuntat antrenorul si lotul pentru noul sezon, deci ce sa mai vorbim.

Kooler
1st July 2010, 00:07
Ne-am dus ... de suflet. Asta inseamna sa incepi de la zero. Sa fii zero. Mai e cred vre-o 2-3 jucatorii la club, il face pe unu antrenor principal, secund, de portari, capitan, jucator, portar si restul jucatori.

ducus
1st July 2010, 20:12
Ne-am dus ... de suflet. Asta inseamna sa incepi de la zero. Sa fii zero. Mai e cred vre-o 2-3 jucatorii la club, il face pe unu antrenor principal, secund, de portari, capitan, jucator, portar si restul jucatori.
Ca-n reclama aia cu piticii de gradina: unu-l fac ospatar, unu-l fac bucatar etc. :P Noi sa fim sanatosi...

Kooler
2nd August 2010, 16:53
In mod ciudat Farul apare pe lista echipelor programate in Liga secunda. Nu are nici un jucator, antrenor, sau vre-un presedinte nu avem nimic... NIMIC!!!!

VILLARREAL
2nd August 2010, 17:30
Da, si International Curtea de Arges apare, nici astia parca nu mai aveau jucatori.

necon
6th August 2010, 16:48
rezista Farule