PDA

View Full Version : Imnurile Campionatelor Mondiale ... cel mai frumos imn?



resita
22nd May 2010, 01:26
1986- Imnul Campionatului Mondial de Fotbal Mexic

Piesa "Heroes”, te poate trimite cu gandul la driblingurile lui Maradona pe taram mexican, dar mai ales iti poate aminti de golul marcat in poarta Angliei, cu mana, de catre acelasi mare actor al fotbalului.

m51hyByi8q0

1990-Gianna Nannini si Edoardo Bennato- "Un' Estate Italiana"

" Un ' Estate Italiana”, cantata de inconfundabila Gianna Nannini, aminteste nu numai de succesul nemtilor si de lacrimile de pe obrazul argentinienilor ci si de prima participare a tarii noastre la aceasta competitie dupa o absenta de 20 de ani si totodata de simpatia cu care Romania era privita la acel moment, ca urmare a faptului ca, in sfarsit, era o tara libera, scapata de sub dictatura comunista.

dTbMwJMqilI


1994-Daryl Hall- Gloryland- imnul Campionatului Mondial din Statele Unite

Piesa "GloryLand”, cantata de Daryl Hall, a fost compusa parca pentru Romania. Cu siguranta acesta va fi cel mai placut moment din auditia dumneavoastra, tinand cont de faptul ca la World Cup 1994 , echipa noastra nationala a obtinut cea mai mare performanta din istorie, fiind atat de aproape de a aduce cupa mondiala acasa.Meciul Romania-Argentina( in care tricolorii i-au invins pe vice-campionii mondiali cu scorul de 3-2), a fost desemnat de catre FIFA drept cel mai frumos joc al Campionatului, iar golul marcat de Hagi a fost de curand votat cel mai frumos gol pe Contraatac din Istoria Campionatelor Mondiale!!! Totodata, la World Cup 1994 a fost scrisa si cea mai urata pagina din istoria fotbalului. Fotbalistul columbian Andres Escobar a fost ucis din cauza faptului ca a marcat un gol in propria poarta, in partida sustinuta impotriva tarii gazda.

PV32dRjQZho


1998-Imnul Oficial Coupe du Monde - Ricky Martin-La Copa de la Vida

Ricky Martin, cu a sa "La Copa de la Vida”, aduce microbistilor romani ultima amintire frumoasa, tinand cont ca Turneul Final al Campionatului Mondial din Franta 1998, reprezinta din pacate cea mai recenta aparitie pe gazon a echipei Romaniei. Victoriile impotriva Columbiei si Angliei au scos din nou lumea in strada, la o sarbatoare de neuitat, asa cum se intamplase si cu 4 ani mai devreme. Daca cea mai apreciata echipa a Campionatului Mondial din 1994 fusese chiar a noastra, la mondialul din 1998 nationala Croatiei s-a aflat in aceasta frumoasa postura.

TzK8L7gxE_E


2002-Anastacia-Imnul oficial al cupei mondiale din Coreea de sud si Japonia

Va amintiti de cea mai bizara cupa mondiala din ultimile 2 decenii? Cu siguranta, aceasta este cea din 2002, organizata de Coreea de Sud si Japonia. Suporterii nu vor putea uita cum echipe mari ca Italia si Spania au plecat acasa mai devreme decat ar fi trebuit, din cauza unor greseli grave de arbitraj, in favoarea tarilor gazda, care au fost impinse pe toate caile posibile spre a ajunge intr-o faza cat mai inalta.

Anastacia a oferit o reprezentatie extraordinara la deschiderea acestui turneu final, interpretand imnul oficial "Boom", si dovedindu-si inca o data calitatile vocale.

CDX-TjMFJLM


2006-Imn World Cup - Il Divo-Time Of Our Lives

"Time of our lives " ...asta isi doreau fanii germani sa spuna despre participarea echipei lor la turneul final organizat in patria lor. Echipa tarii gazda s-a impiedicat insa catre final, insa publicul a avut ce sa vada in ultima faza a competitiei. Un moment hilar s-a petrecut chiar in Finala Campionatului, atunci cand unul dintre cei mai mari fotbalisti ai lumii, Zinedine Zidane, si-a incheiat cariera intr-un mod dezamagitor, lovindu-l cu capul in piept pe fundasul italian Materazzi.

H5DZjZ6u-N0

2010 - Official Video and Song of FIFA World Cup in South Africa 2010

mai sunt cateva zile pana ...

qpUqdidrchM&feature=related

Hingherul
22nd May 2010, 01:38
Un' Estate Italiana mi se pare cel mai frumos imn.
Am reascultat acum imnul si mi s-a facut pielea de gaina. Ce vremuri...Ce frumos vedeam viitorul. Ce tineri eram...Nimic nu parea sa ne opreasca sa reusim orice ne propuneam.
Azi il avem pe boc si pe becali :(

whisper
22nd May 2010, 02:03
Cel mai frumos imn in opinia mea este ...
...Un' Estate Italiana :ok:

White Shadow
22nd May 2010, 08:35
1990-Gianna Nannini si Edoardo Bennato- "Un' Estate Italiana" :ok:

dar imi place mult si :
2010 - Official Video and Song of FIFA World Cup in South Africa 2010

e chiar tare piesa....

resita
22nd May 2010, 09:06
si eu tot Un' Estate Italiana am votat dar imi plaace si La Copa de la Vida

TeBat
22nd May 2010, 09:14
Mexic '86.

Marius
22nd May 2010, 10:48
ma, din ce stiu eu nu mel lu' K'naan e imnul oficial in Africa de Sud ci porcaria aia de Waka Waka a Shakirei

http://www.youtube.com/watch?v=v4N5N-mGf4U

mel lu' K'naan ar fi doar pt a promova produsele coca cola.

JoeDirt
26th May 2010, 11:54
Un' Estate Italiana, La Copa de la Vida si Wavin' Flag sunt clar cele mai bune. Nu poti sa alegi intre astea 3.

JJ
26th May 2010, 14:01
Copa de la Vida. Probabil si pentru ca a fost singura cupa mondiala la care am fost prezent...

Lordul
26th May 2010, 16:01
Copa de la Vida :ok: Ricky Martin the best !

robert_s
26th May 2010, 17:02
Acu sa ma bag si eu in seama...da nu e Shakira cu waka waka imnu' oficial al cupei mondiale de anu asta?:D...dak da pe ea o votez :yes:

JoeDirt
26th May 2010, 19:00
Imnul oficial da, e cantat de Shakira. Suna misto, ritmat :).

PS: for the record, am votat Copa de la Vida :ok:

JJ
26th May 2010, 19:12
Robert are dreptate, poate corecteaza cineva sondajul. Wavin' Flag va fi tema Coca Cola la aceste campionate, Waka-Waka e imnul CM2010.

TheIceMan
26th May 2010, 20:03
habar nu aveam de Waka-Waka - Shakira, not bad, da' pare mult mai nimerit Waving flag.

Poll changed.

Sir. Eko
26th May 2010, 20:31
Un' Estate Italiana

JJ
26th May 2010, 20:32
habar nu aveam de Waka-Waka - Shakira, not bad, da' pare mult mai nimerit Waving flag.

Poll changed.

Pai hai sa dam si imnul oficial al CM Africa de Sud 2010, chit ca si dupa mine Wavin Flag e mult mai misto:
-qmB4ZZF_uA

dumboss_yo
26th May 2010, 20:43
Foarte misto Wavin'Flag, se potrivea ca imn pentru o cupa mondiala in Africa. Nici melodia Shakirei nu e rea, dar mi se pare ca Wavin'Flag e mult mai potrivit.

Am votat La copa de la Vida.

sniperwolf1989
26th May 2010, 20:56
http://www.youtube.com/watch#!v=j28P_NxNUAU&feature=related
ar fi number1:D

dumboss_yo
26th May 2010, 21:06
Se potriveste de minune pentru World Cup in South Africa, la fel ca Wavin'Flag. Ambele sunt bune de "imn".

Ebbe04
28th May 2010, 21:06
Mai este un cantec (neoficial) pentru mondialele din acest an: K`naan cu cantecul ,,wafing flag"!
Uitati-va aici: http://www.youtube.com/watch?v=wr-fE1jgkMY

Cipri
28th May 2010, 21:26
Mie imi place unul singur : CEL DE LA EURO 2000 :yeah:

http://www.youtube.com/watch?v=SCaM7CSYeqQ

Ebbe04
28th May 2010, 21:34
Asta a fost la EURO 2000? Eu chiar il stiam, dar nu stiam ca a si fost la EURO 2000
EURO 2004 nu imi iesea mie din cap, dar l-am ascultat atata, incat acuma nu prea il mai ascult :D (http://www.youtube.com/watch?v=QCUuyghmTus&feature=related)

Cipri
28th May 2010, 21:49
Da , asta a fost la Euro 2000 . Poate mi-a ramas in memorie si prin prisma faptului ca Romania a facut un turneu final bun :)

Ebbe04
28th May 2010, 22:34
Daca treceam si de Italieni, era super!

Trim0b
29th May 2010, 12:34
Un' Estate Italiana imi place cel mai mult!

xisco
29th May 2010, 14:48
UN ESTATE ITALIANA este superb

Catalanul
13th June 2010, 13:32
Daca poate fi considerat imn, pentru mine asta a fost cel mai tare :ok:

http://www.youtube.com/watch?v=AwJYqdLLdwg

Sir. Eko
13th June 2010, 13:36
Daca poate fi considerat imn, pentru mine asta a fost cel mai tare :ok:

http://www.youtube.com/watch?v=AwJYqdLLdwg

Frumos :ok:

Xaviesta
13th June 2010, 13:54
Un' Estate Italiana :ok: