PDA

View Full Version : Sezonul NBA 2006-2007



Pages : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

thekobe
31st October 2006, 10:45
la noapte incep meciurile.
sa speram ca o sa fie cel putin la fel de interesant ca sezonul trecut :)

r0bby
31st October 2006, 11:14
da...sezonul incepe cu meciul chicago buls-miami heat...ii vom vedea la lucru pe big ben si pe shaq...ben walace debutand la chicago buls...pronosticul meu:castiga miami!

Florian GG
31st October 2006, 12:06
Un inceput mai bun nu cred ca se putea, cu 2 meciuri extrem de interesante pacat ca nu vom putea sa le vedem in direct (transmis de TNT ambele).

Miami - Chicago un meci care le va da batai de cap celor din Miami; Chicago le-a pus probleme play-off-ul fara Ben asa Miami va avea si de aceasta data viata grea mai ales ca Bulls au o echipa serios intarita cel putin in defensiva prin venirea lui Big Ben. Asa ca se anunta o alta batalie Shaq - Big Ben in caciula :D

LA Lakers - Phoenix sincer mi-e greu sa dau un pronostic de fapt nici la Miami - Chicago nu prea vad un invingator clar. Ambele meciuri vor fi de 1X2 sa spun asa :D Lakers are forta de a-i invinge mai ales ca joaca acasa cu un Kobe la forma din sezonul trecut + Odom "mai matur" si probabil mai prezent in joc + surprinza Bynum care va juca starting C din cate am inteles (depinde ce va face sub panou). De Phoenix nu mai e nimic de zis...a ba da victoria depinde in mare masura de ce va face Amare in minutele pe care le va juca.

cristane
31st October 2006, 12:35
Daca nu va deranjeaza comentatorii coreeni sau chinezi sau ce-or fi ei, Lakers - Suns e live pe CCTV5 (available pe TVU Player).

Zabriskie
31st October 2006, 12:49
CCTV e pe orice program de stream.

Irimus
31st October 2006, 13:23
Daca nu va deranjeaza comentatorii coreeni sau chinezi sau ce-or fi ei, Lakers - Suns e live pe CCTV5 (available pe TVU Player).

de la cat?(ora romaniei ma refer)

phyxius
31st October 2006, 13:53
chicago si phoenix vor castiga (cel putin asa sper :P).

cristane
31st October 2006, 14:08
de la cat?(ora romaniei ma refer)

5.30 AM.

KingMJames
31st October 2006, 14:22
pe mine ma intereseaza in principal la aceste jocuri evolutia pivotilor:big ben,bynum,amare si shaq...echipele celor mai in forma dintre ei au toate sansele sa castige...

Raptor
31st October 2006, 16:40
Toate meciurile LA Lakers din acest sezon vor putea fi trase de pe SportBit:


akers at Wizards November 6, 2002

Jordan and Kobe are seen guarding each other several times.

Note: Audio and Video did not merge well. This is more of a test run before uploading all Laker games for the season.

Luat de pe SportBit ^^^

Kobe24
31st October 2006, 17:29
bun asa:)

thekobe
31st October 2006, 18:16
e bine dar mai frumos e live

Florian GG
31st October 2006, 18:25
dap :D, sa vad daca o sa ma trezesc pt meci in dimineata asta da' de Miami - Chicago nu stiti nimic? Nu transmite vreun canal de pe TVU? Am vazut azi ultimul meci al lor din presezon cu Toronto superb meciul cu un Gordon on fire...

cristane
31st October 2006, 23:50
http://www.myp2p.eu/NBA.htm
Gasiti acolo toate noutatile. Pagina e update-ata permanent, de multe ori link-urile sint adaugate chiar cu citeva minute inainte de meci.
Vom avea in seara asta si Miami-Chicago, e sigur pe un canal ciudat ne-englez numit SipTV, s-ar putea sa fie si pe TNT dar inca nu se stie daca va fi available pe TVU.

Eu unul cred ca nu ma voi trezi in noaptea asta, sa pot sta miine noapte la debutul NY Knicks in noul sezon ;)

cgrecu
1st November 2006, 00:48
o chestie interesanta ...

Kyle (Syracuse, New York): Why did your parents decide to spell Marc with a c, and not a k?

Marc Stein: First time I've ever received this question. Thanks for asking. I'm named after my grandfather, who was named Marcel -- pronounced Mar-CHEL in Romanian. He passed away before I was born, so I inherited his name.

(Marc Stein e unul din editorii ESPN)

cgrecu
1st November 2006, 00:56
despre noul sezon, e incredibil cum marea majoritate o vad pe miami sa repete performantza de anul trecut .... personal cred ca miami va termina pe 5 in est si probabil nu va trece de prima runda in playoff. Anul trecut au avut noroc cu carul, nici o accidentare, detroit in deruta dupa ce wallace s-a certat cu antrenorul, arbitrii in finala au "gresit" destul de mult in favoarea lor, etc. Anul asta au aceeashi echipa, destul de multzi jucatori sunt lipsitzi de motivatzie si imbatrinitzi cu un an, shaq e in declin si wade a declarat ca se simte obosit dupa un sezon foarte lung ... Daca asta e o echipa favorita la titlu ...

In vest lupta se va da intre detroit, chicago si cleveland, cu orlando, nj si miami capabile de surprize. In vest probabil una din SA + Dallas + Phoenix vor da campioana NBA anul asta.

cgrecu
1st November 2006, 04:49
hm, la pauza chicago conduce "campioana" NBA la 30 de puncte diferentza ... :)

thekobe
1st November 2006, 05:46
lol... macel
"the fewest points miami has ever scored against chicago"

Raptor
1st November 2006, 05:50
Chiar ca macel. Chicago sunt foarte deep sezonul asta... iar Miami au jucat de parca erau la promenada... mai multe o sa apara pe onlinesport - nba astazi despre acest meci.

thekobe
1st November 2006, 06:02
ma enerva ca tot imi picau tvu si sopcastu si i-am dat acum un google si era de la bitdefender. pot sa vad si eu meciu klumea acum

Raptor
1st November 2006, 06:40
Ai gasit si pe TVU TNTu ?

Irimus
1st November 2006, 07:26
Chi @ Mia 108-66 :happy :happy :happy ...asta da campioana...

BAK
1st November 2006, 08:50
,da.....totusi e surptinzatoare diferentza....oricum....maine e mare meci mare........si apoi sambata cu houston...hm.campioana vine din texas anul asta.......

wallace
1st November 2006, 09:14
Chicago ma sperie!!!DAr totusi,este doar un meci si nu te potzi risca in afirmatzii de genul"Chicago va castiga East-ul".Cat despre Miami,stitzi parerea mea!!!

Zabriskie
1st November 2006, 10:07
L-a rupt Shaq pe Ben. :drak:
In partea celalta supriza mare.. sa joci cu Sasha si cu Smush titulari si sa bati pe Suns ..:rolleyes:
Odom pare sa isi fi revenit dupa necaz. Evans a jucat cat in 3 meciuri anu trecut si a jucat bine.

phyxius
1st November 2006, 13:45
adevarul e ca a fost doar primul meci al lui miami. orice e posibil, deci nu va pripiti sa o excludeti din lupta pt titlu. dar totusi..... =)).....108-66=42 ;). sa fii campioana nba si sa ti-o iei la tine acasa cu 42 de pcte e cam umilitor. n-am vazut meciul, m-am uitat la rezultate doar si din cate am vazut nu a stralucit nici unul dintre jucatorii bulls. singurul raspuns e ca au jucat foarte omogen, cum ar trebui sa joace o adevarata echipa. high point man a fost Hinrich cu 26 de pcte care incepe sa-mi placa din ce in ce mai mult mai ales de la CM incoace. alt jucator care mi-a placut a fost Deng care a reusit sa dea 20 pcte in doar 16 min. daca chicago intentioneaza sa joace asa intregul sezon, estul a cam incurcat-o.

Busta
1st November 2006, 14:58
cred ca de chris duhon vorbesti ca el a avut 20 de p 2 reb si 3 assist in 16 min ;) ( eu stiu ca-l am la fantasy ) luol deng a jucat 24 de min reusind 12 p 2 reb si 1 assist ....

phyxius
1st November 2006, 16:39
ooops, my bad. nu stiu de ce-am zis deng. ma gandeam la duhon defapt :P

Adrian
1st November 2006, 16:50
I-au cam zapacit in bataie baby bulls, ce mai...Ce a fost interesant este ca i-au batut la toate nivelurile: dupa al doilea sfert meciul a fost practic jucat, au intrat scrubs...care au dublat diferenta! Asadar bench la bench, starters la starters, i-au umilit...
Merita vazut capacul lui Tyrus Thomas la Shaq (cum o fi in primul tau meci in NBA sa-l capacesti pe Shaq?), back door slash pe pick and roll Hinrich cu acelasi TT si au mai fost faze tari...
In al doile meci asteptam galop de sanatate de la Suns fara Kobe acolo...dar le intrau Lakers-ilor de peste tot...iar Odom daca joaca asa si cu Kobe in teren vor ajunge departe.
Zicea cineva ca Miami a construita pentru one time wonder...un campionat si gata. Acuma e drept ca Shaq&Co. , ca si Spurs, merg asa, batraneste pana spre play off, dupa aia amabaleaza motoarele...Interesant, oricum.

Gontel
1st November 2006, 17:06
E abia primul meci si sezonul e lung. Nu ne putem hazarda sa facem tot felul de afirmatii. Oricum pt. o campioana e umilitor sa iei bataie acasa cu 42 de puncte diferenta.

SilverZeus
1st November 2006, 18:17
Chi @ Mia 108-66


....ouch...that hurt...really bad....pacat de thomas care si-a cam rupt nasul in posey

just_me
1st November 2006, 18:20
cred ca de chris duhon vorbesti ca el a avut 20 de p 2 reb si 3 assist in 16 min ;) ( eu stiu ca-l am la fantasy ) luol deng a jucat 24 de min reusind 12 p 2 reb si 1 assist ....

nu e adevarat, hinrich a avut 26

Busta
1st November 2006, 19:14
reciteste postul lui phyxsius si dupa aia pe al meu si o sa intzelegi ce vroiam sa zic ;)

KingMJames
1st November 2006, 19:17
i-au nimicit,e clar...poate o sa ii motiveze pe cei din miami infrangerea asta.cine stie?dc shaq nu incepe sa joace ca lumea si sa inceapa sa stranga randurile in jurul lui si al lui wade,atunci o sa mai avem parte de surprize d-astea din partea lui miami...

odom a fct legea in celalalt meci.si bynum mi-o placut.se anunta un sezon interesant.sa vedem ce-o face cle in seara asta...personal,sunt cam pesimist...:)

phyxius
1st November 2006, 19:54
pe bun motiv. au jucat slab in preseason dar cine stie...orice e posibil mai ales pt king james si cavalerii lui :P. atat lakers cat si bulls vor juca din nou diseara. chiar sunt curios sa vad cum evolueaza.

PS: was@cle si lac@phx vor fi difuzate pe espn care ESTE pe tvu. din pacate, nu cred ca ma trezesc sa le mai vad :(.

StephonTrue 15
1st November 2006, 20:46
James White nu a prins echipa la Pacers, dar poate totusi merge in NBDL, joaca bine il semneaza cineva care are jucatori accidentati pt 10 days chiar inainte de All Star Break si vedem in concursul de dunkuri din nba un rider de la libere pt prima oara. :D

Irimus
1st November 2006, 21:54
am vazut azi dimineata suns@lakers din repr a doua si lakers au jucat perfect!

cgrecu
2nd November 2006, 00:42
eh, phoenix au fost lamentabili in defense, cind un rookie da 3 layups consecutive e cam clar ce a fost in centrul apararii lui phoenix ... plus ca au prins o zi senzationala, odom dadea de la 3 coshuri de parca era michael redd si bynum era shaquille reincarnat .. eu tzin minte anul trecut spre finalul sezonului cind phoenix a luat-o de la new jersey la 40 de puncte si nj erea pe val si avea 14 victorii la rind si pina la urma phoenix a ajuns in finala conferintzei si nj a luat-o urit de la miami.

cristane
2nd November 2006, 10:31
Knicks, what a win! :yeah: In sfirsit, un inceput bun de sezon. Richardson a fost awesome. Oare putem spera la playoff anul asta? :o:

phyxius
2nd November 2006, 14:39
frumoase meciuri azi, interesante victorii. NYK a castigat in triple OT, milwaukee le-a dat-o la detroit la ei acasa si lakers au castigat din nou. sincer nu ma asteptam cam bulls sa piarda. oare orlando a ramas cu aceeasi pofta de victorie ca la sfarsitul sezonului trecut? ar fi un sezon interesant daca da. a castigat si cleveland, lucru care sincer sa fiu nu credeam ca se va intampla, dar bine ca au facut-o pt ca asa au inceput sezonul cu dreptul. james si hughes au avut un meci bun cu 26 si respectiv 27 pcte. (double-double pt lebron).

astept sa vad rezultatele meciurilor de maine (SAS@DAL, DEN@LAC)

YodaRo
2nd November 2006, 17:09
mie imi place si Rockets.
Ce game a fost aseara cavs vs wizards... la 3 puncte cavs. James a ramas acelasi meseriash... mi se pare ca ambele echipe se misca la fel ca anul trecut.
Nu am vazut pistoanele dar daca au luat-o acasa se pare ca nu mai sunt ce erau. Mie nu-mi place ben wallace sper sa se schimbe in bine fara el.

YodaRo
2nd November 2006, 17:12
maine e un meci tare Nj vs Miami.
Astazi suns cu mavs.

Irimus
2nd November 2006, 18:11
Mie nu-mi place ben wallace sper sa se schimbe in bine fara el.

n-as prea crede

caseta
3rd November 2006, 00:42
au incasat 70p in the paint. de la bucks. :happy
patetic.
in plus sheed a fost ejected pt 2 tehnice. anu asta nba s-a pus serios sa ii opreasca pe jucatori din a comenta deciziile arbitrilor. se dau acum tehnice mult mai repede. ceea ce inseamna ca sheed nu va termina nici 10 meciuri, ca prea e dus cu sorcova.
iar flip poa sa plece cu plugusoru, ca cred ca pina la urma il da dumars afara. daca echipa joaca asa prost in continuare, jucatorii se vor oftica si vor da vina pe flip, pt ca practic din cauza lui a plecat big ben

cgrecu
3rd November 2006, 01:03
ramine de vazut ce va face wallace la chicago, aseara a avut doar 5 recuperari parca, adica jumate din cite a avut chris paul sa zicem ... Ca sa nu mai zicem ca orlando a aruncat peste 60% sau asha ceva, iar bulls erau renumitzi pentru apararea de beton. E drept ca nu potzi judeca dupa 2 meciuri, dar in cazul in care wallace nu se integreaza la chicago s-ar putea sa fie un transfer in care ambele echipe pierd ... :)

Cucu
3rd November 2006, 02:56
Baby Bulls .... Chicago tinteste sa ajunga in finala la conferinta ... sper sa ajunga si mai departe ... ramane de vazut

Raptor
3rd November 2006, 04:30
Mama ce si-a luat-o arbitru in gura o minge... cica are buza sparta, un dinte lovit si barbia umflata - asa a zis Craig Sager. Josh Howard l-a tavalit nitzel la pamant pe Bruce Vacan, dupa ce a fost trantit de Vacan => flagrant foul pentru Howard... acuma arbitreaza in doi arbitrii... european style :D

BAK
3rd November 2006, 08:24
mda.....pacat..speram intr-o victorie cu san antonio.....sezonul e lung.....se mai poate schimba cate una doua.mai e timp sa se aduca un pivot adevarat

phyxius
3rd November 2006, 12:52
frumos den@lac... cassell a aratat ca "he still got it" cu 35 pcte 6 recuperari, 6 assists. brand nu prea a stralucit cu doar 8 pcte si 6 recuperari dar sezonul e lung deci are timp sa ne aminteasca tuturor de ce e in stare ;). de la denver mi-a placut fffffff mult de camby care a jucat superb defensiv... 18 recuperari dintre care 15 defensive si 4 capace (+16 pcte + 4 assists).

dupa bataia care au dat-o lui dallas, SAS ii asteapta diseara pe cavs. foarte interesant se arata meciul. (mai ales ca va fi transmis pe ESPN deci cei care au TVU si o conexiune buna si desigur vor, il pot vedea).

Busta
3rd November 2006, 14:03
lac au batut si fiindca a fost dat afara pt 2 faulturi tehnice Carmelo ... in momentul in care a fost eliminat avea 15 p ... nu zic ca daca ar fi jucat pana la sfarsit ar fi batut denver ... dar absentza lui pentru aproape jumatate de meci s-a simtzit cu sigurantza ...

Raptor
3rd November 2006, 14:10
Camby e in top 3 ca pivoti in NBA... dar se accidenteaza (foarte) des.

dardar_3
3rd November 2006, 14:36
@Raptor...
Am si eu o intrebare... Mai joaca Allan Iverson la Philadelphia 76ers?
Dar Mutombo?...

In urma cu ceva timp urmaream si eu NBA zilnic aproape... Acum insa nu prea mai am timp... si doar ma uit din cand in cand la rezultate...

THX!:ok:

Gontel
3rd November 2006, 15:20
Da, Iverson joaca in continuare. Mutombo nu (e la Houston).

cgrecu
3rd November 2006, 16:09
sincer denver a jucat mai bine dupa ce a ieshti carmelo, dar andre miller i-a facut in meciul asta, 0 din 11 parca la fg inclusiv 2 patrunderi complet idioate in ultimul minut ... camby a fost fantastic si jr smith a jucat decent, dar restul echipei (poate cu exceptzia lui boykins) au fost patetici ...

ce mi se pare dupa 2 meciuri e ca LA Clippers nu vor mai repeta sezonul de anul trecut. Livingston e extrem de shaky si cassel nu va putea da 35 de puncte tot sezonul, brand e inca brand, dar pentru motive care imi scapa nu prea mai primeshte mingea. Cred ca ce se intimpla e ca avindu-l pe thomas echipa tinde sa se relaxeze ofensiv, in loc sa incerce sa rupa panoul se multzumesc sa arunce de la distantza. Cind thomas da 50% de la 3 vei cishtiga, dar nu va fi mereu asha. Magette si Mobley parca nu ishi mai gasesc locul in ofensiva si kaman si el pare cam pierdut uneori (dar el mereu pare asha ...).

dardar_3
3rd November 2006, 16:47
@ Gontel : Merci:ok:...
Sper sa ajung sa vad si eu zilele astea un meci de-al lui Philadelphia 76ers...
:D...

Raptor
3rd November 2006, 17:40
Cum s-au dat tehnicele la Carmelo - usor, greu? Ca parca sunt multe tehnice (prea multe) la inceputu asta de sezon. Unde mai pui si ejections...

Irimus
3rd November 2006, 18:06
@Raptor...
Am si eu o intrebare... Mai joaca Allan Iverson la Philadelphia 76ers?
Dar Mutombo?...

THX!:ok:

:headbang: sau :happy ????

www.nba.com

cgrecu
3rd November 2006, 19:56
primul nu l-am vazut ca a fost dupa o pauza de publicitate si am dat pe alt canal, al doilea a fost ushor dar justificat (dupa noile reguli), si-a scos bentitza si a aruncat-o spre banca lui, dar a fost mai mult un gest de lehamite, nu neaparat o sfidare la arbitri ... in sfirshit, noul regulament zice ca nu ai voie sa arunci nimic asha ca asta e ... dar cum zic, nuggets au jucat mai bine dupa ce a ieshit carmelo.

Irimus
3rd November 2006, 20:02
in sfirshit, noul regulament zice ca nu ai voie sa arunci nimic asha ca asta e ...

nici macar mingea la cos? :D :ok: ;)

pau
3rd November 2006, 20:04
pe ce canale pot vedea si eu meciurile?pe telesport parca erau....

caseta
4th November 2006, 01:52
anu asta ai sanse mai mari pe canalu dunare - marea neagra

Irimus
4th November 2006, 08:14
mama ce noapte nebuna cu rezultate ciudate...se pare ca pe NY nu i-a tinut prea mult...deja si-au luato de la Atlanta

pau
4th November 2006, 08:54
ce haios esti caseta.....acum serios.....cum pot vedea mediurile?

Zabriskie
4th November 2006, 08:59
nu poti sa vezi meciuri din NBA la televizor.cauta in topicul "Baschet la TV".

KingMJames
4th November 2006, 12:10
cle a batut pe sas.desi speram chestia asta si chiar aveam o presimtire ca asa va fi,obiectivitatea din mine imi zicea ca visez.oricum,james facu un meci mare:35pts-10reb-4ast.hughes cu 18 pct demonstreaza ca i-a revenit pofta de joc,insa a ratat cam mult 6-15 FGM-A.dar totul e bine cand se termina cu bine.intr-adevar,dc n-ar fi ratat atat de mult sas de la libere,poate ca n-ar fi castigat,dar acum astfel de comentarii nu isi mai au rostul.duncan a fct un meci bun (cu exceptia liberelor :P )...cine stie,poate cavs chiar devin o pretendenta serioasa la titlu anu asta...adica sper,cel putin...:P

phyxius
4th November 2006, 12:31
cateva victorii neasteptate aseara. utah joaca chiar bine (desi a jucat doar 2 meciuri). minnesota vad ca se descurca bine acum ca a batut si pe denver dupa un meci foarte bun din partea lui garnett (27 pcte, 15 recuperari, 3 capace). dupa victoria sa gigantica in fata celor de la heat, chicago a luat bataie a doua oara de la sacramento. jos palaria pt LA care momentan o tine numai in victorii - a 3a consecutiva cea de aseara, de data asta si cu 23 de pcte din partea lui kobe. daca o tot tin asa o sa fie o forta puternica atat in sezon cat si in playoffs (datorita mai mult lui phil jackson, parerea mea :P).

cireasa de pe tort a fost cle @ sas. un rezultat la care nu ma asteptam sincer sa fiu. cavs nu le-au dat nici o sansa celor de la spurs, au condus tot meciul asigurandu-si prima victorie in san antonio din 1988. un alt joc superb si din partea lui james cu 35 de pcte si 10 recuperari. de altfel s-a si anuntat un meci intens din momentul de cand lebron a facut slam peste duncan la inceput. sa continue sa joace asa si poate poate or lua division crown anul asta :D.

Florian GG
4th November 2006, 13:13
Utah joaca super bine, am vazut meciul Utah - Houston si cine m-a impresionat cel mai mult a fost Boozer care are un mid-range shot ucigator, cel putin din ce am vazut in meciul cu Houston. Daca va continua asa mai mult ca sigur va deveni un all-star player :D. Surprins de victoria lui Cleveland bravo lor; Chicago a doua infrangere consecutiva :( Gordon tr sa-si revina si sa "ingroape" aruncarile de la semidistanta si distanta; sigur a inceput sa patrunda muult mai mult ceea ce e f bine insa tr sa-si imbunatateasca cat mai repede procentajele daca nu vrea ca Chicago sa prinda play-off-ul iarasi in ultimele meciuri din sezonul regulat. Oricum e inca inceputul nu tr sa ne pripim...

LeBronJames
4th November 2006, 13:51
De cand Lebron e la Cavs in fiecare an au obtinut performante mai bune ca in anul precedent si sunt sigur ca acesta va fi cazul si anul asta. Aseara a fost magic si nici nu a inceput sa joace la potential maxim.
Azi-noapte mai mi-a placut si meciul celor de la 76ers...cum i-a ars Iverson in ultimile secunde pe aia de la Orlando:drak:

caseta
4th November 2006, 17:21
ce haios esti caseta.....acum serios.....cum pot vedea mediurile?

este ?
intotdeauna am avut o banuiala ca sunt super haios. pe bune
:D

LeBronJames
5th November 2006, 12:11
A fost o seara mai slaba pentru James si McGrady, in cazul lui LeBron vazandu-se si in rezultatul partidei. Am indurat eu chinezii sa-l vad la lucru pe Tracy si era cat p-aci sa fiu dezamagit, noroc ca la Rockets mai joaca si Yao Ming care a avut un meci senzational. In alta ordine de idei, incepatorul Brandon Roy a avut iar o evolutie notabila pentru Portland cu 16 puncte, 8 asisturi si 4 recuperari, pentru el viitorul suna bine :).

Florian GG
5th November 2006, 13:05
Mda T-Mac pare total neintrat in ritm ca sa ma exprim mai elegant. Desi a marcat 24 pct cu Utah si la meciul ala a avut probleme cel putin cu aruncarile. Eee oricum mai avem o sansa azi pe NBA TV de la 2.00 AM e New Orleans - Houston o sa stau sa-l vad :D. Aa da si Yao ruleaza :) Excelent a jucat cel putin dpdv ofensiv

phyxius
5th November 2006, 14:02
utah pur si simplu nu vrea sa cedeze. 3 victorii consecutive pana acum (cred ca jumate din cate avea in total inainte de all star anu trecut :P). ma asteptam mai mult din partea lui kirilenko, ( 4 pcte, 5 recuperari :no: ) dar mai are 79 meciuri la dispozitie sa ma impresioneze. vad ca le iese jocul in echipa . sa fie oare din intamplare sau chiar vor continua sa joace asa tot sezonul?...

pe cealalta parte, cleveland a pierdut...era oarecum de asteptat. dupa o victorie acasa la san antonio era prea bine sa castige si la charlotte, care desi pare mult mai usor, mereu parca au avut ghinionul asta. lebron a jucat slab cu doar 16 pcte, 3-13 din actiune. a stat mai bine la libere totusi cu 9-10. lasati, urmatorul e cu noroc :P.

KingMJames
5th November 2006, 14:17
sunt dezamagit de cavs...foarte...in rest,respect pt utah...joaca de rupe...

Irimus
5th November 2006, 18:56
utah chiar are echipa buna...o sa vedeti voi ce pg va fii derron, eu zic ca peste cp3

phyxius
5th November 2006, 19:08
daca ii bat si maine pe detroit...jos palaria (desi nu prea ar trebui sa zic asta pt ca sezonul de-abia a inceput)

Kobe24
5th November 2006, 19:15
trebuie sa ramana sanatosi..
nu va pacaliti.....:)...
daca joaca toti 80 de meciuri...probabil ca vor castiga divizia....
au mai inceput ei parca si acum 2 ani...cu 4-0...si dupa aia...au inceput sa se "rupa"

Irimus
5th November 2006, 19:19
si mai ales ca au jucatori cu "antecedente" in domeniul accidentarilor Boozer, ak47

Raptor
6th November 2006, 03:51
Allen Iversen had 31 points and plenty of help as Philadelphia dumped Miami, playing without Shaq, Sunday. Daca si astia de pe yahoo sports gresesc numele lu' Iverson... ce sa mai zic de romanii nostrii care zic Dwayne in loc de Dwyane sau Allan Iverson in loc de Allen Iverson...

YodaRo
6th November 2006, 06:51
mda Miami fara Shaq sau Wade nu face 2 parale.
44 points Arenas cu Boston. Sper sa confirme si azi cu Orlando.

Irimus
6th November 2006, 07:36
kyle korver are 9 din 11 de la 3pt in acest sezon

Gabriel
6th November 2006, 08:38
...iar Utah Jazz 3 victorii din 3 meciuri. Anu asta sigur prindem turu II din play-off :D Abia astept ! Cel mai important e sa fie toti sanatosi pe parcursul intregului sezon.

cgrecu
6th November 2006, 17:11
pentru cine pune pretz pe debutul de sezon le aduc aminte ca raptors acum 2 ani au inceput cu 3-0 inclusiv cu o victorie in deplasare la detroit daca imi aduc aminte ... acelashi sezon in care carter a fost transferat in decembrie si in care toronto a terminat cu 33 de victorii ... :)

Sa fim serioshi, dallas si phoenix sunt 1-2, sas au fost si ei la un pas de 1-2, houston sunt 1-2 si mcgrady arunca mai prost ca alston, dar asta nu inseamna nimic, la inceputul sezonului toata lumea e entuziasta si joaca 125%, chiar crede cineva ca atlanta si philadelphia vor termina 1-2 in conferintza de est? :)

Raptor
6th November 2006, 17:56
Oricum, Lakers o sa fie cea mai ciudata si greu de pronosticat echipa dupa parerea mea. N-as paria nici contra nici pentru ei in nici un meci al sezonului.

phyxius
6th November 2006, 18:16
Shaq would have made little difference against Korver. The former starter has found his niche this season off the bench, hitting clutch shots with such frequency that his minutes haven't really been affected..

nu neaparat din cauza absentei lui shaq au pierdut. si cu shaq si fara shaq, sixers tot cred ca i-ar fi batut pt ca pur si simplu au facut un joc mai bun decat ei. wade a avut si el un meci bun cu 20 pcte si 11 assist-uri, haslem i-a ajutat pe heat pe partea de recuperari cu un total de 16 + inca 17 pcte si (sleep)walker a avut un procentaj de 60% de la 3 pcte, doar de acolo reusind 18 pcte.

cu toate astea sixers au avut un meci mai bun prin out-scoring. iverson a avut 31 pcte (11-14 doar de la libere) si 13 assist-uri, iguodala - 20 pcte si sa nu uitam de korver despre care hai sa fim sinceri, nu cred ca iesea shaq pana la 3 sa sara la capac sau sa-l intimideze pana rata. acum astept sa vad ce vor face chicago cu milwaukee si jazz impotriva pistoanelor diseara. ar trebui sa fie doua meciuri foarte interesante.

YodaRo
6th November 2006, 18:19
sezonul e la inceput dar totusi dallas a dezamagit pana acum. SA pare in vana.
In East, Detroit pare mai slaba ca anul trecut dar pot sa isi revina. Miami fara Shaq e intabila. Sa vedem cat o tine benzina pe Phila. Wash pare mai puternica decat anul trecut are un lot tanar. NJ e si ea tare. Cav este de temut dar se pare ca jucand double team la LeBron poate lua bataie.
Bottom line pare un inceput disputat avand in vedere ca favoritele nu sunt in top deocamdata. Intrebarea e daca isi vor reveni.

r0bby
6th November 2006, 18:55
Nu se poate spune de acum cine e campioana nba sau a conferintei proprii..mai este de jucat si roata se poate intoarce oricand cu o accidentare a unui jucator de baza...pana acum mi-a placut foarte mult jocul celor de la Utah Jazz!

Irimus
6th November 2006, 19:00
atlanta si philadelphia vor termina 1-2 in conferintza de est? :)
nu.vor termina 14 si 15

nu zburda nimeni de fericire dar ce sa fac sa ma dau cu capu de pereti ca am castigat toate cele 3 meciuri pana acum ba mai mult practicand un joc entuziasmant ? nu vin cu aberatii gen...gata suntem viitorii campioni dar daca joaca tot asa si nu apar accidentari, phila va prinde playofull

iar legat de atlanta...nush daca sunt echipa de playoff dar cred ca sunt mai buni ca anul trecut...au castigat fara probleme primele 2 meciuri jucate acasa si in plus sa ne uitam putin la ce echipa au Speedy e un pg bun, JJ-unul din cei mai puri shooteri din liga, excelent scorer, J Smith-excelent defender,foarte atletic, shelden williams-locu 5 in draft(inseamna ca tre sa stie ceva), zaza(mai bun decat muuuuuuulti dintre C platiti mai bine ca el), unde mai pui ca m. williams e lovit, j. childres e pe banca...deci au destule atuuri

YodaRo
6th November 2006, 19:13
Interesant game azi Utah vs Detroit. Isi vor reveni oare pistoanele? eu ii vad cam cu defensul varza. Sper sa si-l puna la punct.

cgrecu
6th November 2006, 20:24
da, dar l-au pierdut pe harrington - o pierdere importanta pentru ei, johnson nu cred ca ca mentzine ritmul asta 82 de meciuri si cineva trebuie sa il inlocuiasca.

de philadelphia eu ma bucur ca au cishtigat sa le dea cu tifla "expertzilor" de la espn care gindesc cu partea dorsala, dar sincer nu cred ca va tzine pentru ca se pot izola repede citeva anormalitatzi, korver nu va arunca 55+ de la 3 mereu, iverson a facut si el meciuri mai bune decit media si tot au cishtigat in general la limita. Ce te faci cind korver arunca 1-8 sau asha ceva ...

Oricum, dupa prima saptamina un lucru e clar, se anuntza poate cel mai echilibrat sezon care l-am vazut eu in nba ...

Raptor
6th November 2006, 21:45
Interesant game azi Utah vs Detroit. Isi vor reveni oare pistoanele? eu ii vad cam cu defensul varza. Sper sa si-l puna la punct.

Eu sper sa ii bata Utah la 90 de puncte diferenta. As vrea sa vad cat mai putine victorii pentru Pistons. That's it... I'm a hater, I admit.

Irimus
6th November 2006, 21:46
lol.....in vremurile bune...nu prea multe echipe marcau in total 90 de puncte against Detroit

Raptor
7th November 2006, 00:50
In cazul asta am exagerat eu. Vreau sa-i bata la 100 de puncte diferenta. Si eventual sa joace Ron Artest in fiecare meci... sa se transfere special de la o echipa la alta ca sa joace contra lor sa vedem brawl meci de meci. Pur si simplu urasc tot ceea ce tine de pistoane (adica de pistoanele din basket)... ceea ce nu e neaparat un lucru bun dar imi place sa ma mandresc cu asta :D. I'm a Detroit hater and I just love it :D

cgrecu
7th November 2006, 06:51
hm ... 2 puncte diferentza ... raptor ai fost cit pe ce sa ghiceshti diferentza ... :)

Gabriel
7th November 2006, 08:43
4-0 :D
Hai ca deja nu mai e o intamplare. cgrecu, tre' sa admiti asta.

Irimus
7th November 2006, 09:21
admit eu gabriel.au echipa buna utah.imi place derron la nebunie.

Raptor
7th November 2006, 10:31
Iti place cum arata sau...?

Eu am vazut Chicago cu Milwaukee... Ben Gordon NU A PUTUT FI OPRIT. Cred ca e in top 3 ca aruncare in NBA.

caseta
7th November 2006, 12:34
mah tu ai citit articolu lu kelly dwyer .... ca ala il baga pe gordon in top3 la aruncatori. bine, kelly e cu capu, ca in top 10 aruncatori nu ii baga pe arenas, redd sau kobe.

Raptor
7th November 2006, 13:30
Asta e parerea ta. Parerea mea e ca Gordon e in top 3. Poate Kobe si Nowitzki sa-l bata.

Irimus
7th November 2006, 14:43
Iti place cum arata sau...?



:happy :happy
ca baschetbalist...dar pot sa zic ca nu e la fel de urat ca marion :happy :evil: :D


si mai e unul.....care are 9 din 11 de la 3pt pana acu...bine ca nu poa sa-si creeeze singur aruncarile(in comparatie cu kobe, redd,arenas, gordon) dar daca discutam strict de aruncare...well..korver e in top

phyxius
7th November 2006, 14:44
frumos meci au facut golden state impotriva lui dallas care acum are deja 3 infrangeri si....0 victorii. 5 jucatori GS au fost in double digits. davis si richardson au fost si ei in forma cu 26 si 22 de pcte. si pietrus a jucat bine cu 12 pcte inscrise. de altfel si sezonul trecut s-au descurcat bine impotriva lor. pana acum GSW sta asa si-asa dar dallas ar cam trebui sa se mobilizeze daca vor sa prinda un loc in primele 4 echipe din vest.

chicago au facut legea la ei acasa si le-au aratat celor de la milwaukee de ce sunt in stare. gordon 37 pcte....:ok:. in sfarsit s-a impus printr-un scor frumos. si nocioni si deng au avut 17 pcte fiecare. nu numai prin out-scoring s-a impus chicago ci si prin teamwork. gordon a avut 9 assisturi si hinrich 7 dand dovada ca sunt mai altruisti decat adversarii lor care au avut mai mult un joc individual. si wallace a jucat bine defensiv cu 5 capace usturatoare.

"cireasa de pe tort" a serii ca sa zic asa, a fost det@uta. pistoanele au facut un meci bun dar pur si simplu jazz-ul nu poate fi invins momentan. boozer care in sfarsit arata ca stie sa joace a terminat meciul cu al patrulea double-double in 4 meciuri. dar faza care a contat cel mai mult a fost capacul lui okur la hamilton in ultima secunda a meciului. daca jazz continua sa joace asa numai lucruri bune se pot intampla.

KingMJames
7th November 2006, 15:00
de acord.ma bucura sa vad ca le merge asa bine celor de la utah.sper sa o tina pe drumul asta,nu de alta,dar macar pt diversitate sa vedem si alte echipe ridicandu-se in vest.sper ca si lakers o sa fie mai constanti anul asta.si probleme pt dallas momentan...sincer,as dori sa o tina tot asa :P (scuzati fanii dallas,dar chiar nu suport stilul de joc al lui nowitzki :) )...

addy_sheva
7th November 2006, 15:32
Timberwolves vs. Lakers.....meci pt t-wolves, KG iar o sa aiba double-double iar Kobe n-o sa poata sa-i faca fatza ;)

addy_sheva
7th November 2006, 15:35
bun inceput de sezon pt Sixers, Jazz si Hornets....bv lor, s-o tzina tot asa

fry
7th November 2006, 15:49
Excelent startul luat Utah, dar inca nu vreau sa-mi fac iluzii pt. ca si acum 2 ani am pornit la fel de bine si s-a derminat dezastruos.
In frontcourt stam excelent ca de obicei - unul din cele mai bune din liga (sper ca AK si Boozer sa ramana sanatosi tot sezonul), dar cred ca diferenta fata de anii precedenti va fi facuta de jocul celor doi PG (Deron cu un an in plus de experienta si Fisher - un upgrade major la McLeod si Palacio).

Despre meciul cu Detroit:
- AK, inca nu-si revine in ofensiva, in schimb Boozer si Fisher au continuat prestatiile excelente de pana acum.
- Joc slabut facut de Deron, multe TO, unul dintre ele putea sa fie decisiv cu 5 sec inainte de final
- Okur cu "biggest defensive play of the season" - blocajul in ultima sec la Rip

Florian GG
7th November 2006, 17:25
"Right now, I'm not feeling it, I'm not feeling like myself," McGrady said. "I find hesitation in my shots. I'm not just reacting and pulling the trigger right away. I don't know when I'm going to come around, but it's really frustrating." - T-Mac

Not good, not so freakin' good :(

Brv Bulls n-am stat sa vad CHI - MIL da' probabil daca o sa apara pe vreun tracker o sa-l dl :D Utah are unstoppable :o: ma rog in inceputul asta de sezon cel putin

YodaRo
7th November 2006, 22:26
Dallas iar a luat-o acasa ...de la GS de data asta. Fara coach-ul lor pe banca parca erau ca musca fara cap.
Nesperat de bun meciul pistoanelor in fata lui utah. ma asteptam sa ia bataie la mai mare diferenta.
wizard iar a pierdut la mustata cu orlando. Ma enerveaza cand pierd la mustata asa au facut si cu cav...macar s-o ia la 20 pct as sta linistit.

cgrecu
8th November 2006, 01:18
utah e clar ca au echipa buna, dar in general nu confirma, e drept si din cauza de accidentari ... totushi deocamdata nu au jucat un meci cu o echipa in forma, contra lu phoenix au cishtigat norocos, pe detroit i-au batut la limita etc Asta nu inseamna ca nu joaca extraordinar, doar ca e mult prea devreme ... in final tot sa, detroit si phoenix vor fi acolo sus, dar e foarte posibil ca utah sa ia fatza la denver anul asta.

chi-milwaukee a fost walk in the park pentru bulls, bucks sunt foarte buni in ofensiva dar in aparare sunt varza, bogut si villanueva au 0 talente defensive (indiferent cite rebounduri si blocks au, nu toate recuperarile au aceeashi valoare) si rezervele lor sunt cam la pamint.

caseta
8th November 2006, 01:38
utah e clar ca au echipa buna, dar in general nu confirma, e drept si din cauza de accidentari ... totushi deocamdata nu au jucat un meci cu o echipa in forma, contra lu phoenix au cishtigat norocos, pe detroit i-au batut la limita etc Asta nu inseamna ca nu joaca extraordinar, doar ca e mult prea devreme ... in final tot sa, detroit si phoenix vor fi acolo sus, dar e foarte posibil ca utah sa ia fatza la denver anul asta.

chi-milwaukee a fost walk in the park pentru bulls, bucks sunt foarte buni in ofensiva dar in aparare sunt varza, bogut si villanueva au 0 talente defensive (indiferent cite rebounduri si blocks au, nu toate recuperarile au aceeashi valoare) si rezervele lor sunt cam la pamint.

:happy
ia-ti gindu. daca pistons trec de prima runda in playoff, o sa iasa cu 4-1 din a 2-a.

Irimus
8th November 2006, 03:12
woi ce ne-o luam de la Indiana....36-51 la pauza

phyxius
8th November 2006, 15:10
miami si-a mai revenit cu a doua victorie de la inceputul sezonului. wade a facut un meci bun si in atac (31 pcte, 6 pase decisive) si in aparare (3 capace si vreo 2 interceptii). si zo a jucat binisor cu 13 pcte si 4 capace usturatoare de-ale lui. si LA au facut un meci bun impotriva lui minesotta. kobe nu s-ar remarcat prin pcte dar a aratat ca parca nu mai e la fel de egoist cu mingea ca anul trecut reusind 6 assisturi. bynum a avut un meci f bun cu 20 pcte, 14 recuperari, 3 capace.....not bad at all willie b. mi-a parut bine si pt indiana si houston care sper sa aiba un sezon mai bun decat anul trecut...poate mai vedem si alte echipe in playoff anul asta. pacers au dat dovada de altruism cu un total de 25 assist-uri care i-au tinut pe 6 jucatori in double digits. houston la fel au avut un meci dificil dar s-au ridicat deasupra adversarilor si au plecat de la memphis cu o victorie. t-mac n-a jucat superb dar a contribuit cu 19 pcte si 4 ast. chiar as vrea sa-i vad si pe ei in playoffs anul asta si de data asta sa treaca de prima runda. aaaa da si sa nu uit de new orleans care sta la fel de bine ca utah la victorii acum ca au reusit si ei a 4a consecutiva. paul joaca nemaipomenit pt un jucator de-abia in al doilea an. 22 pcte, 11 ast.....inca 4 recuperari si realiza triple double. daca o tine asa ajunge printre top PG din liga (de fapt cam e deja). astept sa vad ce-o sa faca jazz la nets, suns@spurs si pistons@kings diseara.

cgrecu
8th November 2006, 18:37
:happy
ia-ti gindu. daca pistons trec de prima runda in playoff, o sa iasa cu 4-1 din a 2-a.
ca de obicei am scris detroit in loc de dallas ... :)
ma refeream la conferintza de vest, in est sincer nu shtiu cine va cishtiga anul asta, se anuntza cea mai echilibrata editzie ever, nici o echipa deocamdata nu pare sa aiba fortza sa se desprinda, cavaliers joaca prost, miami si mai rau, detroit par sa nu mai aiba acelashi ritm, nj nu a jucat decit 2 meciuri si nu relevant. Chicago alterneaza un meci bun cu unul slab, orlando la fel, indiana par puternici dar nu cred ca au fortza sa domine conferintza, philadelphia si atlanta presupun ca sunt accidente :)
In concluzie probabil ca Toronto va fi noua campioana a conferintzei de est!

cgrecu
8th November 2006, 18:41
glumeshti cind zici ca miami si-au revenit ... daca nu rata reggie miller (pardon, ray allen) 2 aruncari libere in ultimul minut (care avea 20 din 20 le de la libere pe sezon) si nu nimerea posey o aruncare de la 3 si nu primea wade vreo 5-6 libere in ultimele 2 minute iar aveatzi o infringere ... wade a avut o carutza de turnovers si nu i-au mers deloc aruncarile si nici patrunderile cu exceptzia aruncarilor de la 3 unde a fost destul de bun anul asta.
fara shaq miami nu prea vor cishtiga multe meciuri pentru ca nu prea are cine sa marcheze ...

phyxius
8th November 2006, 18:54
am spus ca si-a mai revenit. e de-abia inceputul sezonului si nu se stie ce se va intampla. seattle a ratat, miami a inscris...asta e. ghinionul si respectiv norocul lor daca asta e cazul. si vad ca ai zis ca iar am fi "avut" o infrangere....nu's fan miami :P.

YodaRo
8th November 2006, 19:15
miami si-a mai revenit cu a doua victorie de la inceputul sezonului. wade a facut un meci bun si in atac (31 pcte, 6 pase decisive) si in aparare (3 capace si vreo 2 interceptii).
Victoria lui Miami a fost la mustata si putea si Seattle sa castige. Spre final conducea Seattle si numai pe ratarile lor incl la FTa putut Miami sa castige.
Miami e de batut fara Shaq pe teren.

r0bby
8th November 2006, 19:53
Victoria lui Miami a fost la mustata si putea si Seattle sa castige. Spre final conducea Seattle si numai pe ratarile lor incl la FTa putut Miami sa castige.
Miami e de batut fara Shaq pe teren.asta e evident..se cunoaste ca nu e shaq!...miami duce lipsa de un shaq cu forte proaspete...bine ca isi face treaba dwyane wade!

Gontel
8th November 2006, 21:38
Shaq si Mourning sunt spre apusul carierei. Miami trebuie sa-si caute un pivot de valoare. Doleac nu are fata de o campioana NBA.

KingMJames
8th November 2006, 22:12
sa vina amare si sa-l reconditioneze...:D now that would be something :)

Raptor
9th November 2006, 05:54
Super meciul SAS - PHO, bine ca am stat sa ma uit la el. Raja Bell a fost inger si demon pentru PHO... care (iar) au pierdut incredibil dupa ce conduceau cu 9 puncte cu vreo 5 minute ramase de joc sau chiar mai putin.

Mai multe informatii maine pe onlinesport/nba.

just_me
9th November 2006, 08:55
clippers bate pe dallas, care nu prea se regasesc inca..mobley 28 pt 7 ast
si portland bate pe lakers
ciudat inceput de sezon

fry
9th November 2006, 10:03
Trebuia sa vina si prima infrangere ca doar nu era sa termine Utah sezonul 82-0 :)
Okur a ratat o aruncare de 3pct care ar fi adus egalarea cu 38sec inainte de final.
A gresit si Sloan, care tot sfertul 4 l-a uitat pe banca pe Boozer (15pts,6rebs,7assists in 25min)

cristane
9th November 2006, 11:24
Ladies and gentlemen, Jamaaaaaaal Crawford! :)
Ce meci, ce final de meci! Knicks invinge la Denver si pare mult peste echipa penibila de anul trecut. :yeah: :yeah: :yeah:

Zabriskie
9th November 2006, 12:22
nu stiu ce a fost in capul lui sa dea de 3 cand erau 4 contra 3 pe atacul ala..
a fost o seara nebuna, arenas si bosh au fost magici...

Irimus
9th November 2006, 13:40
mda...parca la Phila is e intapla toate astea...Bosh nu a dat in viata lui un cos de 3pt si a dat aseara 2 din 2 din care unul cu 6 secunde ramase de joc la scor egal...

Busta
9th November 2006, 13:53
mda...parca la Phila is e intapla toate astea...Bosh nu a dat in viata lui un cos de 3pt si a dat aseara 2 din 2 din care unul cu 6 secunde ramase de joc la scor egal...

am vazut pe nba tv training campul de la cei de la toronto si sam mitchell insista foarte mult ca Bosh sa exerseze aruncarile de 3 tocmai pt a fi mai greu de aparat cum nu multzi pf ies la linia de 3 sa se apere ... asa ca acel 2 din 2 nu consider ca a fost o intamplare ci mai degraba rezultatul unei veri in care s-a lucrat nu s-a stat "la soare" :D

phyxius
9th November 2006, 14:34
intr-un fel ma asteptam la infrangerea lui utah. si new jersey joaca bine si erau si la ei acasa. boozer intr-adevar a facut un meci bun din nou. eu zic ca mai facea un double-double daca mai juca vreo 5-10 min. nu stiu de ce l-a bagat sloan pe milsap in meci care in afara de 9 recuperari a stat slab rau la restu' (2 pcte, 1 ast). de la NJ mi-au placut carter si jefferson (30 si 23 pcte), dar kidd parca ar fi putut mai mult de 2 ast totusi. detroit nu a inceput la fel de bine sezonul ca anul trecut. se simte absenta lui big ben. deja au 3 infrangeri cu asta de aseara. sa vedem ce fac in urmatorul lor meci acasa la lakers. ala da meci. de dallas chiar nu stiu ce sa mai zic....parca sunt hipnotizati. ma rog, nu a fost complet vina lor meciul asta. clippers au jucat mai bine. mobley 28 pcte, cassel 21 si 9 ast, brand si maggette double-double in pcte si recuperari. si sa nu uit de surpriza serii (de voi nu stiu, dar pt mine a fost) nyk@den. knicks i-au batut pe nuggets la limita dar si lipsa in joc a lui martin i-a ajutat. de la NY crawford a avut un meci f bun cu 35 de pcte, 7 ast, 6 recuperari dar nu mai bun decat al lui anthony care a avut 37p si 8 ast si doar 3 TO pe langa cele 7 ale lui crawford.

caseta
9th November 2006, 15:38
ce praf sunt dallas ... se pare ca infringerea din finala le-a distrus moralul si nu si-au revenit inca.

in schimb clippers par destul de solizi in mom asta. cred ca sunt cea mai buna echipa din est dupa spurs.

am vazut citeva secvente din meciul cu suns printre care un dunk al lui amare si inca fo 2 faze cu el. pare sa isi fi recapatat mare parte din explozie. nu stiu daca poate sa o tina asa tot meciul cum facea inainte de operatie, dar .... macar pare pe drumul cel bun.

vasi
9th November 2006, 15:53
spurs rock... oberto 22p (11-11 FG)... senzational

YodaRo
9th November 2006, 16:57
daca in west spurs si suns par favoritele nu acelasi lucru pare in east.
miami, det sau cavs nu rup gura targului. Apar la rampa NJ si Phila. Wash joaca parca mai bine ca anul trecut. Incurcate treburi.
Meci castigat clar de wash impotriva indiana.kiar daca indiana a fost fara o'neal cred ca wash se impunea si cu el in teren. Wash conducea cu 30 pct in 3rd quarter si au bagat de atunci rezervele. Daca juca arenas mereu cred ca facea 55-60 points. cine banuia ca indiana o sa ia asa bataie dupa ce facuse un meci mare cu phila?

cgrecu
9th November 2006, 17:20
bosh a avut un meci in preseason in care a dat 4/6 de la 3pt, deci nu e chiar intimplare ... mai e mult pina ajunge ray allen, dar oricum, bosh a avut mereu o aruncare precisa de la long 2, deci nu e chiar mare diferentza sa arunce de la 3

just_me
9th November 2006, 17:44
ce praf sunt dallas ... se pare ca infringerea din finala le-a distrus moralul si nu si-au revenit inca.

in schimb clippers par destul de solizi in mom asta. cred ca sunt cea mai buna echipa din est dupa spurs.

am vazut citeva secvente din meciul cu suns printre care un dunk al lui amare si inca fo 2 faze cu el. pare sa isi fi recapatat mare parte din explozie. nu stiu daca poate sa o tina asa tot meciul cum facea inainte de operatie, dar .... macar pare pe drumul cel bun.

ce tare..tocmai intentionam si io sa zic ceva de genu "niste adevarati vice-campioni" cum incepusera unii sa zica de miami(de altfel pe buna dreptate)

Florian GG
9th November 2006, 17:47
Houston castiga la Milwaukee si T-Mac are de departe cel mai bun joc al sau cel putin dpdv al aruncarilor reusit (11-19 FG). Sper sa o tina tot asa :) LAL a pierdut; Dallas 0-4 oh my :rolleyes: Arenas este singurul juc care a marcat 40+ puncte in acest sezon (chiar de 2 ori)

YodaRo
9th November 2006, 17:55
Arenas este singurul juc care a marcat 40+ puncte in acest sezon (chiar de 2 ori)
si mai faceau unii mishto cand am zis ca era util echipei USA la mondiale... ar fi fost sigur mai util decat a fost kingu

caseta
9th November 2006, 18:36
si mai faceau unii mishto cand am zis ca era util echipei USA la mondiale... ar fi fost sigur mai util decat a fost kingu

io-l aveam in starting 5 .... cu wade pe banca.

hinrich, arenas, melo, lebron, howard/brand

sau chiar

hinrich, arenas, battier, lebron, brand
si a 2-a echipa
cp3, wade, melo, bosh, howard

Irimus
9th November 2006, 18:40
in sez 2001-2002 dupa finala pierduta in fata lui Lakers, Phila a inceput cu 0-5..bine dar mi se pare ca Iverson a fost accidentat si nu a jucat in acele prime 5 meciuri dar totusi ceva se intampla cu Dallas...

cgrecu
9th November 2006, 20:10
daca in west spurs si suns par favoritele nu acelasi lucru pare in east.
hehe, phoenix e 1-4, nu stau mult mai bine decit dallas - e drept ca au jucat mult mai bine totushi.

Una peste alta finalistele de anul trecut din vest sunt 1-8 combinat, cam ca si toronto anul trecut. In est e ceva mai bine, 4-5, aproape .500 basketball.
Cumulat pe liga cele 4 finaliste au un record de 5-13 .... iar finalistele nba au 2-6. Daca mai adaugam ca miami a pierdut primul meci la 40 de puncte si dallas pe al doilea la 30 puncte (ambele acasa), situatzia devine comica. Codashele de anul trecut, Atlanta si Portland au un record combinat de 6-3 cred, adica cele mai slabe 2 echipe de anul trecut au mai multe victorii decit cele mai bune 4 echipe :)

Ca sa nu mai zicem ca leaderul la rebounds este ... Paul Pierce cu 13 pe game ...

caseta
9th November 2006, 20:31
parca tin minte 1 sezon cind kings au inceput in forta: 10-0. dupa care au ratat playoff-ul.
in 2003-04, primul an al lui wade, miami cu wade, eddie jones, caron butler, odom, brian grant a inceput 0-7 si a terminat pe locul 4 in E, a trecut de prima runda si le-a pus probleme celor de la indiana.
in 2004-05 bulls au inceput si mai rau: 0-9. dupa care au terminat tot pe 4 in E, dar dupa ce au luat primele 2 meciuri cu wiz, le-au pierdut pe urm 4 si au fost out din playoff (dar era o echipa plina de rookies)

in general primele 10-15 meciuri au cu totul alta alura decit ceea ce urmeaza. abia dupa 25-30 de meciuri poti sa iti creezi o impresie. de obicei dupa aia schimbarile majore se datoreaza unor transferuri, accidentari sau schimbari de antrenori.

phyxius
9th November 2006, 20:48
corect! echipele au jucat de-abia 4-5 meciuri. nimic nu e singur inca. dallas si phoenix pot pierde primele 10 meciuri si dupa aia sa se mobilizeze si sa castige 60 din urmatoarele. asa si new orleans arata destul de bine pana prin martie si dupa aia au pierdut destule meciuri cat sa nu mai prinda playoff-ul. cam dupa all star game se poate vedea mai bine evolutia echipelor.

cgrecu
10th November 2006, 01:56
semi-corect, e drept ca in fiecare an sunt situatzii in care o favorita incepe catastrofal sau o echipa de la coada incepe in fortza, dar anul asta TOATE cele 4 finaliste au inceput prost, si cu exceptzia Phoenix si joaca prost, nu doar pierd. In acelashi timp o gramade de codashe au inceput in fortza, Portland, Atlanta, Golden State etc Parca anul asta toate echipele si-au propus sa rastoarne predictziile de la inceput ...

probabil ca dupa vreo 2-3 saptamini se vor mai remedia din chestiile astea, dar totushi multe echipe o sa inceapa sa joaca altfel pentru ca intzeleg ca totushi nu sunt chiar asha slabe cum le cred altzii ...

cgrecu
10th November 2006, 01:59
despre wade (dupa meciul cu seattle):

"On one play, he carried the ball for about three feet and took two steps," Hill said of what he insisted was an uncalled palming violation. "I asked the official, `How am I supposed to coach against that?'"

Hill's argument drew a technical foul with 18.6 seconds left in the third quarter.

"It's unbelievable what [Wade] gets away with," Hill said.

Wade also worked his way to the foul line for 17 free throws, making 14, including 10 conversions in the decisive fourth quarter. By contrast, the Sonics attempted 23 free throws, with no player attempting more than the six of guard Ray Allen.

"It was a little lopsided," Allen said in the Sonics' locker room, according to the Tacoma News-Tribune. "There was pressure up on the ball whenever I got the ball, and on the other end, we got whistled any time we touched Dwyane."

Jaymz
10th November 2006, 07:55
Nu pot sa cred ca iar au luat'o Bulls !! :cry:
Am fost la meciul cu Kings (vineri) si am iesit plangand ca au pierdut in ultimele secunde apoi azi iar.. offf

BAK
10th November 2006, 08:52
victorie.in sfarsit........Dirk si Terry au facut un meci foarte bun, insa mai pana cand echipa va juca asa cum trebuie

StephonTrue 15
10th November 2006, 08:59
partea aia ca traveling-ul la wade cred ca e adevarata, de multe ori am observat ca obisnuieste sa bata mingea cam rar asa dar conteaza ce fluiera arbitrii, daca lor li se pare ca e corect..

phyxius
10th November 2006, 09:29
multi fac pasi pornire intotdeauna cand vor sa faca o fenta, un crossover, ceva. wade si lebron fac destul de des, cel putin asa mi se pare mie. in baschetul european imediat i-ar sanctiona, asa cum au facut la campionatul mondial de cateva ori. dupa aia au fost mai atenti parca.

in rest ce sa zic...mavs in sfarsit au castigat si acum sunt la egal cu suns in victorii (doar una :P). nowitzki, stackhouse si terry au facut un meci bun. si amare parca isi mai revine dar o sa mai tina ceva pana ajunge la performanta lui pre-injury. nash a jucat destul de bine desi a facut un double-double "negativ" (cat p-aci sa fie triple): 20 pcte, 10 TO, 9 ast.

in meciul nok@gsw point guarzii au facut legea. paul a facut double-double cu 34 pcte si 10 ast si davis a fost foarte aproape si el de unul cu 36 pcte si 9 ast. s-au descurcat bine golden state si fara j-rich. sunt foarte curios sa vad ce-o sa faca hornets in urmatorul lor meci acasa la portland care i-au invins pe lakers ultima oara.

just_me
10th November 2006, 12:51
n-ai inteles ce-a zis cgrecu..ideea e ca wade a facut condusa si in timpul asta a facut pasi(NU la pornire)
pasi pornire fac multi(diferenta dintre europa si sua la pasi pornire e ca in europa tre sa bati mingea inainte sa ridici pivotul pe pamant iar in state tre sa bati mingea inainte-sau in acelasi timp-de a pasi cu piciorul de plecare)
din nba dupa arbitrajul european(care oricum e din ce in ce mai aproape de nba la capitolul asta fluireandu-se doar schimbarea pivotului)
treaba e ca wade, lebron, carmelo(care a facut double-dribble a marcat si s-a pus cosul)fac cate 3-4 pasi(mai ales wade)si scapa, la fiecare atingere li se da fault etc..nu zic ca e asta e o regula dar e aiurea sa vezi ca pierzi un meci in care esti defavorizat evident, ba mai iei si tehnic pe deasupra..pai crek sandulache murea cu arbitrul ala de gat(si btw sandulache e super -arbitru)

phyxius
10th November 2006, 13:24
de fapt am inteles ce zicea :P. wade face cateodata prea multi pasi intre driblari. bate mingea, face 2 sau 3 pasi si dupa aia o bate din nou. mai multi fac asta. nu doar el, dar de obicei in nba arbitrii sunt destul de ingaduitori la pasi. cel mai mult in playoffs se dau. vorbeam despre pasi la modul general...si cel mai des in nba se fac pasi pornire.

just_me
10th November 2006, 14:51
da, ma rog nu puteam sa bag mana in foc ca nu ai inteles, dar nu ca ai inteles sau nu era problema..
chestia naspa nu e ca sunt ingaduitori, ci ca sunt ingaduitori cu superstarurile in detrimentul jucatorilor care joaca cat se poate de corect(vezi cazul de fata ray allen)

cgrecu
10th November 2006, 16:12
de fapt nu eu am zis, ci antrenorul de la seattle si cu ray allen, si nu era vorba atit de pashi sau carry, cit de faulturile la wade care se dau foarte ushor, mai mult decit cu oricare alt superstar. Ray Allen e totushi un superstar, are sanse sa fie nr.1 in istoria nba la aruncari de 3 puncte, chiar daca nu e la nivelul de ultraelita, jordan, magic etc, totushi ramine un excelent jucator, un future hall of famer.

Irimus
10th November 2006, 17:03
faulturile pe care le primeste Wade sunt deja un fel de marca inregistrata....si pe urma toti se uita la Rasheed si se intreaba cum dreq poa sa aiba atatea tehnice...pai eu cred ca ca as bate arbitrii sa vad ca fluiera fara sa-l ating

Adrian
10th November 2006, 18:18
KMart este out indefinit, cica probleme cu cartilajul unui genunchi...Ce risipa, acum 3-4 ani credeam ca o sa fie la fel de bun ca TMac si Carter...unde mai pui ca are si probleme la mansarda...pacat de el si pacat de Denver ca s-au procopsit cu albatrosul lui...

Irimus
10th November 2006, 19:16
lasand la o parte faptul ca ma bucur ca nu joaca deseara contra philadelphiei...imi pare si mie extrem de rau de k-mart....in zilele lui bune era un pf la nivelul lui brand/JO

YodaRo
10th November 2006, 19:24
diseara 2 meciuri interesante MIA la NJ si Det la LA. Orice e posibil. Insa se pare ca pistoanele se cam taraie.
Cine se astepta ca Dallas bate taman la Suns. Cavs a sters podelele cu Bulls. Si nu a jucat stralucit. Prea multe ratari de sub panou la Chicago.
E clara ca fiind doar inceputul orice pronostic poatefi infirmat.

cgrecu
10th November 2006, 20:19
interesant si denver vs philadelphia, denver e singura echipa fara o victorie + au pierdut 3 meciuri la limita ( 3 infringeri in 3 meciuri la o diferentza cumulata de 5 puncte ... )

Raptor
10th November 2006, 21:25
Ambele meciuri pe ESPN... care e atat pe Sopcast cat si pe TVU :D

YozzMaster
11th November 2006, 10:32
Se pare ca Iverson a inceput sa fie jucat pe postul de SG si culmea lucrurile merg mai bine, au batut Miami si au 3-2

Irimus
11th November 2006, 11:33
tu esti in urma rau de tot cu evenimentele...pe Miami i-au batut acu o sapt...si intre timp au 3-3

KingMJames
11th November 2006, 11:34
Yao a fst un monstru:

Yao Ming did it all on Friday night, scoring 35 points, grabbing 17 boards and matching a career high with seven blocks in the Houston Rockets' 103-94 victory over the New York Knicks.

phyxius
11th November 2006, 12:30
super tare yao. cat p-aci sa faca un triple double (ori cu blk ori cu TO :P). oricum, de data asta i-a luat locul lui mcgrady si a condus echipa spre victorie.

jazz i-au batut pe celtics da' asta nu spune multe avand in vedere ca boston au doar 1 victorie din 5 meciuri (desi orice s-ar zice, utah a facut un meci superb). boozer, okur si williams au jucat incredibil. boozer - din nou un double-double cu 24 pcte si 14 recuperari, williams - 26 pcte, 14 ast si okur care nu prin cele 23 de pcte m-a impresionat ci prin faptul ca 12 din ele au fost numai 3 pointers. omu' joaca pivot si baga 80% de la 3.....damn!

si zach randolph a facut un meci fff bun. a jucat un rol crucial in victoria lui portland avand performanta de 12 recuperari si 31 pcte inclusiv un clutch FT in ultima sec a meciului (doar 1 din 2 a reusit, dar a fost destul :P). tineam mai mult cu new orleans sincer sa fiu si ma si asteptam sa bata.

in rest ce sa mai zic...la celelalte meciuri m-am asteptat aproape la toate sa se termine asa. astept sa vad ce fac cavs diseara cu celtics. daca joaca cum au facut cu jazz....:D.

Muad Dib
11th November 2006, 13:00
super tare yao. cat p-aci sa faca un triple double (ori cu blk ori cu TO :P). oricum, de data asta i-a luat locul lui mcgrady si a condus echipa spre victorie.

i-a luat locul de anu trecut, de cand s-a accidentat t-mac;)

phyxius
11th November 2006, 13:07
da, dar acum chiar a avut o performanta demna de t-mac ;). (chiar putin mai buna)

StephonTrue 15
11th November 2006, 13:25
in rest ce sa mai zic...la celelalte meciuri m-am asteptat aproape la toate sa se termine asa. astept sa vad ce fac cavs diseara cu celtics. daca joaca cum au facut cu jazz....:D.


eu zic sa te duci sa pariezi frate :D

YodaRo
11th November 2006, 14:49
Miami a jucat fluctuant. in primul half ii conducea nets si apoi in al 2-lea au jucat asa cum stiu sa o faca. E greu de oprit miami cu shaq si wade in teren kiar daca monstrul mai face si prostii...Deci au stralucit de data asta si Haslem . Miami e o forta in efectiv complet.
detroit a castigat la lakers si se pare ca sunt in ascensiune.
Wash a castigat greu la Mi cu Jamison facind un meci mare si Arenas mai subtire

Irimus
11th November 2006, 15:33
houston devine incet incet...Yao's team

r0bby
11th November 2006, 16:38
Spre bucuria mea Miami incepe sa isi revina...ma bucur ca s-a reintors shaq..sper sa poata obtina performanta de anul trecut..chiar daca este greu de spus asta inca de acum!

KingMJames
11th November 2006, 16:56
dupa mine,dupa rezultate si dupa statistici hou ar cam fi deja Yao's team :P

Raptor
11th November 2006, 17:13
Nets au dat cu bata-n balta rau in meciu cu Miami... dupa ce s-a accidentat Jefferson parca lucrurile n-au mai mers, si nu din vina inlocuitorului lu' Jefferson (Wright) ci mai degraba din cauza lipsei de concentrare... parca s-a rupt ceva in jocu lor...

Wade nici nu stiu cand a dat toate punctele alea... eu as fi zis ca a dat asa vreo 12 tot meciu... cand colo :rolleyes:

Haslem i-a ars si el pe Nets... foarte ciudat meci, mai ales in a doua jumatate.

phyxius
11th November 2006, 17:14
intr-adevar yao se implica din ce in ce mai mult in rolul asta de "team leader" (lucru care l-a inceput inca din sezonul trecut de cand s-a accidentat t-mac). dar adevarul e ca si mcgrady va avea mereu un rol la fel de (sau chiar mai) important. e foarte versatil si poate face chestii pe care yao sau alti jucatori ai lui houston nu pot. cel mai bun exemplu cred ca e meciul cu spurs in care a dat 13 in 33...

Florian GG
11th November 2006, 17:18
dupa mine,dupa rezultate si dupa statistici hou ar cam fi deja Yao's team :P

Cu siguranta. In acest inceput de sezon, Yao a tras echipa. Insa daca vor sa se califice si sa mearga cat mai departe in play-off, T-Mac got to step up and score :mda:

Muad Dib
11th November 2006, 19:24
chestia e ca t-mac nu prea mai poate de cand cu problema la spate si se vede prin faptul ca nu patrunde cum patrundea inainte...degeaba a declarat in toate interviurile posibile ca nu mai simte nicio durere la spate...

KingMJames
11th November 2006, 20:00
de fapt spunea intr-unul dintre interviurile mai recente ca are ezitari la aruncare...si ca asta se simte in jocul sau ;)

StephonTrue 15
11th November 2006, 20:22
Muggsy Bogues va veni in Romania

Raptor
11th November 2006, 20:24
Si asta e un eveniment demn de sezonul 2006-2007 in NBA?

Muad Dib
11th November 2006, 20:32
de fapt spunea intr-unul dintre interviurile mai recente ca are ezitari la aruncare...si ca asta se simte in jocul sau ;)


Tracy McGrady has proven that his back is fine and that he can still make plays with his passing.

McGrady, who entered Tuesday's game averaging 15.7 points per game, is shooting a surprising 34 percent from the field in the early stages of the season.

"I find myself sometimes settling for jumpers," McGrady said. "I'm still confident that if I miss one shot that the next one will go in. I do, however, want to attack more and get to the free throw line a lot more."

The problem with that scenario is that McGrady has also struggled at the foul line, where he is shooting 57.1 percent.
despre interviul asta vorbeai?

KingMJames
11th November 2006, 21:21
nu...

cu ce ocazie vine Mugsy??? el e starul nba la alegere dintre jordan,bird sau magic care va veni la aniversarea a 75 de ani de existenta a FRB? :)))) asa se dadeau mari prin ziare...

Florian GG
11th November 2006, 21:49
"Right now, I'm not feeling it, I'm not feeling like myself," McGrady said. "I find hesitation in my shots. I'm not just reacting and pulling the trigger right away. I don't know when I'm going to come around, but it's really frustrating." - T-Mac


Cred ca de asta vorbeste KingMJames ;) Si intr-adevar se vede in jocul lui ca are o anumita ezitare; jena cum vreti sa-i spuneti atunci cand arunca (chiar de la FT line). Sa speram ca incet incet isi va reveni si cel mai important isi va recapata increderea in abilitatile sale baschetbalistice

KingMJames
11th November 2006, 22:14
exact...era un link de mai demult de pe forum...oricum,ideea e ca orice iubitor de baschet cred ca isi doreste ca mcgrady sa isi revina la mai vechea lui forma...este o adevarata placere sa il vezi jucand,fiind un jucator complet...la 100% din capacitate,este ca un briceag elvetian;are tot arsenalul necesar to make the basket....

StephonTrue 15
11th November 2006, 22:51
Si asta e un eveniment demn de sezonul 2006-2007 in NBA?

sunt 6 pagini cu threads, ce rost mai avea sa mai deschid inca unul ?!

Raptor
12th November 2006, 00:27
Da, ceva gen "75 de ani de baschet romanesc" si sa scrii acolo. Asa pui un mesaj fara sursa de unde provine informatia... pai si eu pot sa zic ca vine Jordan la mine acasa maine... dar cu ce dovedesc ca asa va fi?

StephonTrue 15
12th November 2006, 00:42
am vazut pe protv, e bine ?

Busta
12th November 2006, 00:45
StephonTrue 15 are dreptate chiar o sa vina in romania pt sarbatoarea basketului romanesc Muggsy Bogues ... am vazut la stirile sportive pe Pro tv :P ... ziceau ceva gen cel mai mic jucator care a jucat vreodata in Nba si cel mai mare ( Ghitza Muresan ) vor fi prezentzi la bla bla bla ... nujtiu daca au ajuns la vreun acord cu Jordan Bird sau altcineva dar ar fi super sa vina vreunul din ei .... dar cu sigurantza ei nu o fac ca un gest umanitar sau de caritate asa ca daca federatzie nu scoate " cascavalul " nu m-ar mira sa nu apara nici unul :D

Raptor
12th November 2006, 06:28
Redd inscrie 57 de puncte si Milwaukee totusi pierde cu Utah... Harpring a dat un layup in ultima secunda...

Jaymz
12th November 2006, 06:32
Pacers @ Bulls : 80-89

Am zis ca nu mai merg luna asta la United Center si tot n'am rezistat tentatiei... oricum mai e doar un meci acasa luna asta, pe 28 Noi (urmeaza 7 meciuri consecutive in deplasare) si eu unul ... nu mai rezist psihic la multe meciuri cu finaluri ca asta !! :headbang:

Bulls erau condusi cu numai cateva zeci de secunde inainte de final (diferenta a fost si de 12p la un moment dat), cand "desteptul" de Armstrong (caruia ii multumesc pe aceasta cale) a fost ELIMINAT !! pentru ca s'a napustit asupra lui Nocioni si l'a trantit efectiv ca la o lupta de K1 !! Bulls a beneficiat de 3 tehnice si posesie si astfel a transat rezultatul pe final in favoarea sa. :ok:

Una peste alta, un meci foarte slab cu multe ratari exasperante (din nou), castigat numai datorita cosurilor salvatoare venite exact in momentele in care Bulls avea nevoie, ale lui Hinrich (23) si rebound'urilor miraculoase ale lui Wallace (18) care ramane principalul center a lui Bulls si apoi datorita lui Deng care a prins o seara remarcabila (21p & 12reb)

P.S. "Inegalabilul" este o calitate pe care Kareem Abdul-Jabbar (cu cele 55p/game) a pierdut'o pentru ca Redd de la Bucks a doborat in seara asta recordul, marcand 57 !!! /hello :yeah:

phyxius
12th November 2006, 13:28
meserias meci uta@mil. boozer si williams sunt fenomenali. inca un double-double pt boozer cu 32 pts si 10 reb si unul pt williams cu 27 pts, 15 ast(amandoi 100% de la libere). f misto victorie a lui jazz in ciuda eforturilor lui redd care a facut un nou career high de 57 pts :o: :ok:.

allen a facut un clutch move in OT ca sa-i ridice pe sonics peste hawks. el si cu johnson au jucat cel mai bine(allen 33pts, 5reb, 4ast si johnson 28 pts, 10 reb).

ce bataie si-au luat pistons de la GS....aproape la fel de rau ca miami in meciul cu chicago. slab inceput de sezon pt detroit. am mai zis-o si o mai zic, se simte absenta lu wallace. defensiva lor nu mai e aceeasi. billups a jucat si el destul de slab. doar 3 ast. delfino a avut de doua ori mai multe in 20 de min. davis si richardson le-au pus bete-n roate. daca joaca asa in continuare cred ca pot sa prinda locul 7-8 prin playoff.

caseta
12th November 2006, 14:01
StephonTrue 15 are dreptate chiar o sa vina in romania pt sarbatoarea basketului romanesc Muggsy Bogues ... am vazut la stirile sportive pe Pro tv :P ... ziceau ceva gen cel mai mic jucator care a jucat vreodata in Nba si cel mai mare ( Ghitza Muresan ) vor fi prezentzi la bla bla bla ... nujtiu daca au ajuns la vreun acord cu Jordan Bird sau altcineva dar ar fi super sa vina vreunul din ei .... dar cu sigurantza ei nu o fac ca un gest umanitar sau de caritate asa ca daca federatzie nu scoate " cascavalul " nu m-ar mira sa nu apara nici unul :D

cel mai mare jucator din nba (ca inaltime) a fost manute bol.

PS: nice games lately la udonis haslem si deron williams.
wade rupe cu panoul cu mingea asta noua. l-am vazut aruncind cu panoul de la mare distanta (abia calcase in int liniei de 3p). shaq e praf. doar ocupa spatiu pe teren, dar in rest ... mai nimic.

fry
12th November 2006, 14:13
sper ca AK si Boozer sa ramana sanatosi tot sezonul

am sperat degeaba...Giricek lipsea deja de 2 meciuri si acum s-a accidentat si AK (entorsa la glezna)...parca suntem blestemati :headbang:

Apararea va avea mult de suferit prin absenta lui AK, dar este importanant ca DWilliams (in ultimile 2 meciuri: 26p14a si 27p15a cu nimic mai prejos decat CPaul, cu care inevitabil va fi comparat in urma draftului) si Boozer sa continue sa joace la acelasi nivel pentru a ne pastra sansele.

Zabriskie
13th November 2006, 09:14
Yao a fost din nou de neoprit, chiar in "curtea" rivalului de la care ma asteptam sincer sa faca un meci mult mai bun ca sa nu zica lumea ca e terminat...in fine nu sunt eu in masura sa vb despre miami...
Vince a avut si el un meci monstru aseara cu 34 7 3 2 (pts,ast,st,bs) plus cel mai important, un 3p cu care a trimit meciul in OT, wizards au aruncat neasteptat de slab...

phyxius
13th November 2006, 12:09
shaq si zo n-au putut sa-i faca nimic colosului din houston :P. yao si-a condus inca o data echipa, de data asta in deplasare realizand 34 pts si 14 reb. t-mac a avut un meci... sa zicem nu chiar atat de bun din pct de vedere shooting-ului. doar 33% si 12 pcte. s-a axat mai mult pe pase decat cosuri (8 ast). pt moment nu seamana deloc cu vechiul mcgrady. sa vedem cum evolueaza dealungul sezonului. wade a stat aproape tot meciul pe teren si, desi a avut 24 pcte (dintre care o treime de la libere) a ratat in prostie din actiune....doar 8 cosuri din 22 de incercari. pana acum heat nu a aratat aproape deloc ca o campioana nba.

carter si kidd au jucat superb la wizards. mai intai vince da un "odd-looking-3 pointer" (ca sa-i citez pe jurnalisti) ca sa intre in prelungiri si dupa aia fac un 18-6 run pt victorie. multi au zis ca yao a fost jucatorul cel mai bun de aseara, da' mie parca mai mult mi-a placut kidd (15 pts, 18 ast si 11 reb - mai multe decat krstic). cred ca unele echipe ar fi interesate de el ca pivot :D. oricum misto ambele meciuri si performantele lui kidd si yao.

KingMJames
13th November 2006, 15:13
de kidd imi place mai mult,asa ca pt mine el e eroul serii :P...yao a fst fenomenal la randu-i...no comment...cifrele vbesc de la sine.

YodaRo
13th November 2006, 17:18
in ultima secunda conducea wizards cu 3 pct si a dat carter de 3 cu mult noroc!!!! apoi wizards a cazut psihic in over time si asa NJ a castigat.
Ma enerveaza wizards ca mereu pierd pe final si numai la mustata. Au defense-ul slab iar atacul merge struna. Deci victoria lui NJ e mai degraba norocoasa decat meritata.
Rockets s-a jucat cu Miami, Miami in formatie completa. Se pare ca Rockets e cea mai in forma echipa a momentului. Eu il vad pe Mc Grady cheia jocului la rockets...cred ca micutzul yao n-ar mai fi asa eficient fara creieru mcgrady.
Turneul e lung si se pot intampla multe pana la sfarsit..inclusiv rockets sa termine benzina.

Kobe24
13th November 2006, 18:04
dc zici cu mult noroc???

asta e cea mai josnica scuza...ghinionul.......inseamna ca jordan a avut noroc cu caru.....:rolleyes:
si a2-a ar fi arbitrul(asta mai sta cateodata in picioare)

YodaRo
13th November 2006, 18:18
dc zici cu mult noroc???

asta e cea mai josnica scuza...ghinionul.......inseamna ca jordan a avut noroc cu caru.....:rolleyes:
si a2-a ar fi arbitrul(asta mai sta cateodata in picioare)

simplu. daca aruncarea de 3 pct a lui carter din ultima secunda...care a lovit inelul mai inainte...nu intra castiga wizards...in regular time. Acea aruncare i-a facut sa cada psihic pe wizards in OT.
Toata lumea lauda NJ dar oare ce se intampla daca aruncarea aia de 3 nu intra?

thekobe
13th November 2006, 18:20
adevarul e ca a fost cu mult noroc

Kobe24
13th November 2006, 18:22
am vazut-o si eu....dar....cu daca si cu parca mai greu.....
wizards au gresit..... carter a ajuns liber ...in pozitie de aruncare...desi mai daduse una cu 30sec inainte...

YodaRo
13th November 2006, 18:28
era ultima secunda...ultima sansa a ui NJ..carter a aruncat la disperare..deja ma uitam pe calasament si vedeam wizards castigator.
Acum toata lumea lauda NJ cu kidd cu nu-s cate assists cu carter punctand samd... insa uita ca totul a depins de acea aruncare norocoasa.
Pe de alta parte wizards e o echipa de moral si a pierdut mai toate meciurile pe final la cateva puncte Are o echipa cu defensul slab in in care mai toate echipele le dau de la 100 pct in plus...dar are atacul strong. Cand dau de o echipa cu defense mai ridicat ca Nj au probleme.
Insa repet Nj a castigat cu noroc.

caseta
13th November 2006, 19:02
am vazut-o si eu....dar....cu daca si cu parca mai greu.....
wizards au gresit..... carter a ajuns liber ...in pozitie de aruncare...desi mai daduse una cu 30sec inainte...

carter a aruncat dezechilibrat de la aproape 2m din spatele liniei de 3p. da, arunca bine de la 3p, dar tot a fost o caruta de bulan sa o bage pe asta.

carter joaca asa bine ca e an de contract. asa ma seaca .... atit talent de care isi bate joc. asta nu merita sa joace in nba, ca e prea lazy mofo. la cit talent are, pina acum trebuia sa ia 2-3 mvp-uri. are aruncare, are patrundere, are detenta .... da joaca prea blazat, nu se apara si nu ii pasa .... i-as rupe picioarele numai sa il vad ca ii pasa de ceva. :evil:

sa nu uit, props to yao. ruleaza. shaq e deja un has-been. cum ma asteptam, a "adus" titlul in miami (adica a avut bulan sa joace cu wade) asa ca acum considera "mission accomplished" si si-a luat o mare pauza. de fo 4 ani si 80 de mil.

phyxius
13th November 2006, 19:37
Acum toata lumea lauda NJ cu kidd cu nu-s cate assists cu carter punctand samd... insa uita ca totul a depins de acea aruncare norocoasa.

nu e complet adevarat...chiar daca ar fi castigat wizards, kidd si carter tot faceau un meci bun si tot impresionau pe cei care au parerea mai obiectiva. kidd a dovedit de nenumarate ori ca este un PG foarte inzestrat si se descurca in toate domeniile. carter la fel...

in legatura cu cosul de 3....a fost si noroc....carter avea la fel de multe sanse sa rateze, chiar mai multe poate, dar a si dat destule game-winners de la 3 cand era la torronto incat sa nu para un bulan complet de data asta. tin minte acum vreo 2 ani parca korver a dat un cos de 3 de victorie. mingea a ricosat din inel in sus, a atins shot clocku' si a cazut inapoi in cos....ala da bulan - 100%.

cgrecu
13th November 2006, 20:18
daca nu ma insel nj a cam condus tot meciul, asha ca pina la urma se compenseaza

Florian GG
13th November 2006, 20:22
Chiar acum 30 min am terminat de vazut Miami - Houston :D si btw



Rockets s-a jucat cu Miami, Miami in formatie completa. Se pare ca Rockets e cea mai in forma echipa a momentului. Eu il vad pe Mc Grady cheia jocului la rockets...cred ca micutzul yao n-ar mai fi asa eficient fara creieru mcgrady. Turneul e lung si se pot intampla multe pana la sfarsit..inclusiv rockets sa termine benzina.


E in mare parte adevarat. Aproape tot timpul jucat din a 2-a jumatate T-Mac a jucat ca un true point guard...setting up plays and shit. Momentan aruncarile nu-i merg deloc :mda: Insa chiar si atunci cand nu marcheaza T-Mac atrage double-team-ul si gaseste aproape imediat omul liber. Insa daca isi va recapata increderea in aruncare Houston can go a long way :rolleyes:

P.S. Asta nu inseamna ca Yao nu face nimic. O mai spun inca o data Yao ruleaza el e arma principala in ceea ce priveste scoring-ul :ok: cel putin in acest inceput de sezon

Irimus
13th November 2006, 21:01
fie ca vreti sau nu sa recunoasteti in momentul de fata Yao e the man la houston

Raptor
13th November 2006, 21:28
Asa e. De fapt e noul (si singurul) pivot dominant din NBA din punct de vedere ofensiv. Shaq e prea batran ca sa mai fie dominant the way we know it, iar Ben Wallace e nul in ofensiva. Yao are tot ceea ce-i trebuie: footwork, aruncare, inaltime, greutate, bun aruncator de libere, intelege jocul, parca e mai agresiv nitzel acum fatza de acum cateva sezoane.

Florian GG
13th November 2006, 22:55
fie ca vreti sau nu sa recunoasteti in momentul de fata Yao e the man la houston

Fara nici un dubiu :)

Irimus
13th November 2006, 23:42
Asa e. De fapt e noul (si singurul) pivot dominant din NBA din punct de vedere ofensiv. Shaq e prea batran ca sa mai fie dominant the way we know it, iar Ben Wallace e nul in ofensiva. Yao are tot ceea ce-i trebuie: footwork, aruncare, inaltime, greutate, bun aruncator de libere, intelege jocul, parca e mai agresiv nitzel acum fatza de acum cateva sezoane.


eu zic ca daca e folost C(si nu pf) si Gasol e pe aproape in ofensiva, iar daca tot vorbim strict de talentul ofensiv....Eddie Curry is my man...pacat ca nu stie ce e aia aparare

cgrecu
14th November 2006, 02:23
diferentza intre gasol si yao e ca yao ramine la fel de eficient si impotriva jucatorilor de top, in timp ce gasol n-a facut nici o brinza impotriva lui dallas anul trecut (nu a jucat prost, dar nici nu a dominat). Yao daca ramine sanatos (marea dilema) in momentul asta poate domina orice joc indiferent de adversar. Problema lui este e foarte inalt si din cite am intzeles genul asta de jucatori au probleme mari cu picioarele datorita stresului mult mai mare decit normal. Deocamdata Yao e the perfect fantasy player ...

Irimus
14th November 2006, 08:07
pai eu nu am zis ca e peste Yao...e cat de cat prin apropiere.

ps:Cum dracu sa bata Knicks pe cineva cand Marbury si Francis dau 5 puncte impreuna....merita sa platesti 30 de milioane salar ca sa obtii 5 puncte de la ei...:headbang: :headbang: :headbang:

raja_bell
14th November 2006, 09:23
ciudat ca suns si mavs se regasesc mai greu la inceputul sezonului! :mda:
pana acum surprind mormonii si astronautii! :D
sa fie chinezu' urmatorul dominator?

Kobe24
14th November 2006, 13:21
nu..ala o sa fie bynum:P

phyxius
14th November 2006, 13:53
de-abia pe la sfarsitul sezonului o sa lase bynum o impresie destul de buna despre felul cum va juca in continuare, dar pana acum a avut cateva meciuri in care a dat dovada de talent si seriozitate.

a fost noaptea echipelor in deplasare... cavs, magic si sonics si-au infrant adversarii. lebron si jones au fost eroii lui cleveland la NY, fiecare cu 29 de pcte. jones cu 7-10 de la downtown si james 3-4. NJ si-a luat-o de la seattle in ciuda unui meciu f bun al lui carter (38p, 5a, 4r) si kidd (20p, 12a, 6r - atat de aproape de inca un triple-double). ridnour, allen, lewis si wilcox au avut toti peste 20 de pcte...poate isi revin la forma lor de acum 2 ani. ramane de vazut. momentan au doar 4 si 4.

Kobe24
14th November 2006, 14:18
desi e greu...f greu...sper sa faca kidd un average triple-double :)..ar fi extraordinar...

Raptor
14th November 2006, 17:14
LeBron ar fi capabil sa faca asa ceva. Nu ca J.Kidd n-ar fi, dar LeBron are inaltimea ca avantaj atat la recuperari cat si la pase (la pase din cauza ca e mult mai usor sa pasezi cand esti la "inaltime" si vezi tot terenu).

Oricum, am vazut Seattle - New Jersey si NJ a inceput bine. Cat timp au jucat pe mana lu Vince s-au tinut foarte bine, chiar in fatza la inceputu meciului. Apoi cand au inceput caramizile... s-a terminat smecheria. Krstic a fost singurul care si-a facut treaba foarte bine, si Kidd, pentru ca in rest...

Si a mai fost o chestie... parca erau "posessed" astia de la Sonics, tot ce aruncau bagau... chiar si cei care nu arunca prea bine din perimetru.

In plus s-a mai vazut ceva la NJ - lipsa omului din interior. Pai de n-a recuperat Wilcox si de nu i-a rupt cu niste slamuri pe NJ de ziceai ce-i asta... NJ au nevoie de un om de interior de valoare... macar de valoarea unui Magloire sau, de ce nu, Wilcox. Primul care mi-ar veni in minte ca accesibilitate ar fi Maxiell de la Pistons.

cgrecu
14th November 2006, 20:36
lebron ar avea 10 assists lejer daca ar avea coechipieri ca si carter sau jefferson, in meciul cu knicks a dat o gramada de pase excelente pe care le-au irosit cavalies. Mai degraba la rebounds i-ar fi mai greu sa faca 10 consistent.

phyxius
14th November 2006, 20:47
de obicei small forwards nu fac multe recuperari. cum spunea hubie brown despre lebron dupa un meci de-al sau "for a small forward ten rebounds is off the charts"

Irimus
14th November 2006, 21:28
In plus s-a mai vazut ceva la NJ - lipsa omului din interior. Pai de n-a recuperat Wilcox si de nu i-a rupt cu niste slamuri pe NJ de ziceai ce-i asta... NJ au nevoie de un om de interior de valoare... macar de valoarea unui Magloire sau, de ce nu, Wilcox. Primul care mi-ar veni in minte ca accesibilitate ar fi Maxiell de la Pistons.



hehe...ti-am zis eu ca trebuiau sa forteze un sign and trade pt Wilcox...cu el erau contenderi

YodaRo
15th November 2006, 05:58
rachetele au luat-o de la spurs. micutzul yao a fost depasit clar de unul mai scund cu 3 capete...T Duncan. Inteligent joc de blocare a rachetelor facut de spurs... in plus si rachetele au ratat. In 3rd quarter si inceputul 4th spurs a facut cam 20 pct si rockets vreo 2-3... jenant. spurs au fost f inteligenti in joc ..i-au naucit cu 3 points... au avut 53% pe team la 3 pts...ceeace nu-i rau.
miami a furat-o acasa de la carmelo si ai lui. miami fara o'neal.

Zabriskie
15th November 2006, 08:39
wade a reusit toate cifrele alea in 17 minute...remarcabil..

Kobe24
15th November 2006, 09:14
e o greseala
a jucat 44min...
era imposibil..
:)
17 min... 37 de pt..
2 pt aproape 1 pasa decisiva pe minut si o recuperare la 2 min....:)
imposibil..:)

StephonTrue 15
15th November 2006, 14:55
Stephen Jackson pleaded not guilty ( normal :D )
si mai are proces deabea pe 26 ianuarie, pana atunci poate sa-mi dea puncte linistit la fantasy...

pau
15th November 2006, 15:50
pt cei care s-au mai uitat la meciuri: apuca james white concursul de slamdunk din 2007?Face ceva spectacol in NBA?

fry
15th November 2006, 16:11
Deci, Utah (7-1!) poate sa castige (acasa, impotriva lui Clippers) si fara AK...
4pts 6reb 4stl 4blk in 22 min - nu, nu este Kirilenko, ci Paul Millsap - rookie (#47 in draft) :)

YodaRo
15th November 2006, 16:41
meciul serii a fost spurs la rockets. T Duncan a fost eroul meciului. In 3rd quarter rockets conduceau la 18 pct. Din acel moment spurs a revenit si a avut vreo 20 pct si rockets a cazut cu doar 2-3 parca.
Spurs nu a faultat aproape deloc pe intregul meci...in second half daca au fost 2-3 faulturi... meciul curgea nebun de la un cos la altul... micutul yao a obosit..... si a fost varza jocul rachetelor. In final T Duncan cu 2 capete mai scund a aruncat de langa micut si a inscris... deci taurul a fost doborat punandu-l sa alerge... are conditia fizica precara.
In plus spurs i-a naucit cu aruncareile de 3 ..au avut 53% la 3 pct parca in acest meci...2 rezerve de la spurs au 5/5 impreuna la 3 pct.

YodaRo
15th November 2006, 16:45
echipele din west sunt pe val acum. spurs, rockets, utah, dallas pare ca isi revine. East e inconstant...miami ia bataie acasa, detroit nu se regaseste. NJ desi are games in care kidd si carter joaca ff bine..totusi pierd...deci e o echipa limitata.. joaca bine si pierd. Washington are cel mai bun atac al momentului din nba cu 107 ppg si la rebounds..insa din pacate are apararea subtzire. Turneul e lung si orice se poate intampla. Dupa parerea mea va fi anul lui spurs...deci oricare din east isi pot reveni si castiga.

cristane
15th November 2006, 16:46
A inceput votingul pt all star game 2007:

http://www.nba.com/allstar2007/asb/eng/ballot.html?from=sweeps

Florian GG
15th November 2006, 19:05
Mda am vazut si eu Houston - Miami si am ramas cu gura cascata la ceea ce am vazut de la jumatatea sfertului 3 incolo. Parca asistam la un joc gen NBA Live in care AI se impute si arunca tot de oriunde contested and shit si marcheaza si echipa controlata de Human (Houston adica) rata din orice pozitie, aruncari uncontested plus 5-6 aruncari de la Houston care au fost in and out the basket...pur si simplu mingea n-a vrut sa intre minute bune in cos pt Rockets cel putin asa am avut senzatia! In rest ce pot sa zic...ca intotdeauna aparare excelenta cel putin in perioada cand Houston nu marca nimic. And btw s-a vazut ca este f greu pt Houston daca T-Mac nu se implica in ofensiva si nu marcheaza. Adica: prima jumatate T-Mac 21 puncte (a jucat incredibil marcand din orice pozitie in prima parte ca-n zilele lui bune) si Houston avea avantaj de +10 puncte. A doua jumatate T-Mac 5 puncte (nu am inteles de ce nu s-a implicat mai mult insa aici trebuie laudata apararea lui Spurs in mod special) si Spurs au avut 34-9 run. Aa da si Yao mai are muult de lucrat la partea cu recuperarile; el ar trebui sa fie un monstru in caciula la inaltimea lui zic eu. Cu siguranta ca partea aceasta tr imbunatatita si sper sa o faca cat mai repede.


P.S. "Every day, every game, I'm feeling more and more comfortable with my game," McGrady said :D Si se simte intr-adevar in jocul lui acest lucru...

real23
15th November 2006, 21:19
salut, sunt si eu nou aici si as vrea sa stiu si eu unde pot vedea meciurile din NBA. sunt un mare fan Nuggets :)

Zabriskie
15th November 2006, 21:25
Salut!
O sa gasesti raspunsul aici:
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=53331

YodaRo
16th November 2006, 01:31
And btw s-a vazut ca este f greu pt Houston daca T-Mac nu se implica in ofensiva si nu marcheaza. Adica: prima jumatate T-Mac 21 puncte (a jucat incredibil marcand din orice pozitie in prima parte ca-n zilele lui bune) si Houston avea avantaj de +10 puncte. A doua jumatate T-Mac 5 puncte (nu am inteles de ce nu s-a implicat mai mult insa aici trebuie laudata apararea lui Spurs in mod special) si Spurs au avut 34-9 run. Aa da si Yao mai are muult de lucrat la partea cu recuperarile; el ar trebui sa fie un monstru in caciula la inaltimea lui zic eu. Cu siguranta ca partea aceasta tr imbunatatita si sper sa o faca cat mai repede.
pai nu zicea lumea ca is Yao's team? se pare ca depinde de jocul lui McGrady.... Yao este o girafa care pusa sa alerge oboseste...are noroc cu inaltimea...si cam atat. Cand e blocat de un altul inteligent cum i-a facut T Duncan nu mai face nici cat o ceapa degerata.

caseta
16th November 2006, 02:24
pai nu zicea lumea ca is Yao's team? se pare ca depinde de jocul lui McGrady.... Yao este o girafa care pusa sa alerge oboseste...are noroc cu inaltimea...si cam atat. Cand e blocat de un altul inteligent cum i-a facut T Duncan nu mai face nici cat o ceapa degerata.

whoa there boy !!!!
yao o girafa ? nu face nici cit o ceapa degerata ??
:headbang:

pina una-alta yao i-a carat in spate pe rockets in inceputul asta de sezon mai mult decit a facut-o mcgrady. ca si-a luat un capac de la duncan .... so fucking what ? toti jucatorii din nba si-au luat capace la viata lor. TOTI.

daca 26ppg, 9.5reb, 2blk, 55.4% FG si 85% FT ti se pare putin, poate ca ar trebui sa mai inveti ceva basket. :rolleyes:

yao in momentul asta e cel mai bun C din nba. nu cred ca e GM in liga sa iti spuna ca nu l-ar vrea pe yao in echipa. so cut the crap, please.

cgrecu
16th November 2006, 02:50
m-am uitat in clasament si in est, din 15 echipe 12 sunt pe losing streak.
Singurele 3 care sunt pe winning streak au victorii contra echipelor din est, deci practic celelalte 9 echipe din est au luat bataie de la echipele din vest ...
se pare ca dupa ce anul trecut conferintzele se echilibrasera cit de cit, anul asta revenim la o dominatzie categorica in vest. Partea ciudata e ca practic nici o echipa nu a facut transferuri remarcabile asha ca nu imi explic motivele dezechilibrului ...

cgrecu
16th November 2006, 02:52
ash zice ca yao e poate e cel mai bun din liga in momentul asta, la competitzie cu duncan.

cgrecu
16th November 2006, 03:01
Yao este o girafa care pusa sa alerge oboseste...are noroc cu inaltimea...
asha shi shaq are noroc ca e puternic si tony parker are noroc ca e rapid samd ... Faptul ca e inalt nu il ajuta sa arunce bine, dupa primele 5 meciuri avea 95% de la libere, asta arata ca si-a exersat aruncarea si nu se bazeaza doar pe inaltzime, media centrilor la aruncari libere e probabil undeva pe la 65% tocmai pentru ca fiind inaltzi nu ishi mai bat capul si cu aruncarile ...

Raptor
16th November 2006, 04:44
Nu, centrii arunca prost de la libere pentru ca... nu au aruncare. Adica stau sub panou si dau slamuri sau oferite. Daca ii duci mai departe gata. Yao are aruncare. La fel si Ilgauskas.

YodaRo
16th November 2006, 04:57
mda toata lumea zice ca yao e cel mai bun acum...eu aseara nu l-am vazut cel mai bun...Duncan i-a fost superior. mie personal nu-mi plac centers...sunt doar inalti si atata tot. n-am ce sa vad la yao decat ca primeste pasa si arunca de la 1 m de panou. si chiar daca au aruncari...principalul lor atu e ca sunt inalti si ca fac slamuri. imi plac jucatorii de constructie pg, sau sg sau maxim forwards...astia joaca baschetul adevarat.

Kobe24
16th November 2006, 07:09
yao e cel mai bun C din nba...dar nu cred ca e cel mai bun big-man.... no way..:)
cred ca a aratat duncan cine e sefu:)...nu prin capacu acela..ci prin joc...
mai e si kg ..daca e sa-l consideram big-man...care inca ii e superior lui yao...
e timp si pt yao...:)peste 2-3 ani...poate o sa fie un juc de gen 30pt 15reb 5blk pe meci:D

fry
16th November 2006, 09:33
Ce lovitura pt. Nuggets - l-au pierdut pe Kenyon Martin pentru tot sezonul...

Razvan P
16th November 2006, 09:40
Partea ciudata e ca practic nici o echipa nu a facut transferuri remarcabile asha ca nu imi explic motivele dezechilibrului ...

Poate aici e secretul , omogenizarea din W. Dar cei care au facut transferuri au timp (sezonul e f. lung) sa arate ce au de aratat.
Eu zic ca E nu arata mai rau ca sezonul trecut, cu rabdare vor aparea si rezultatele transferurilor.

just_me
16th November 2006, 09:51
asha shi shaq are noroc ca e puternic si tony parker are noroc ca e rapid samd ... Faptul ca e inalt nu il ajuta sa arunce bine, dupa primele 5 meciuri avea 95% de la libere, asta arata ca si-a exersat aruncarea si nu se bazeaza doar pe inaltzime, media centrilor la aruncari libere e probabil undeva pe la 65% tocmai pentru ca fiind inaltzi nu ishi mai bat capul si cu aruncarile ...

centrii nu arunca bine in general, nu numai FT, din cauza coordonarii mai slabe pe care o au la inaltimea aia(cam de-aia nici nu pot sa dribleze)

just_me
16th November 2006, 09:52
Nu, centrii arunca prost de la libere pentru ca... nu au aruncare. Adica stau sub panou si dau slamuri sau oferite. Daca ii duci mai departe gata. Yao are aruncare. La fel si Ilgauskas.

krstic la fel

Raptor
16th November 2006, 09:52
Fie vorba intre noi... Duncan mi se pare un jucator rudimentar. Stiu ca o sa-mi ziceti toti "da, dar stie jocu; da, dar e bun in clutch; da, dar e bun in low post; da, dar..." insa eu spun ca e un jucator rudimentar care se "fatzaie" prin teren si da niste aruncari pleostite si flat. Asta e parerea mea din ceea ce am vazut pana acum, si in nici un caz nu poate sa-mi placa un astfel de jucator sau sa-l apreciez.

Yao este cel mai bun pivot (dupa parerea mea) insa, asa cum s-a mai zis, nu cel mai bun big-man (vezi KG). Insa e foarte aproape si acolo.

just_me
16th November 2006, 09:56
mda toata lumea zice ca yao e cel mai bun acum...eu aseara nu l-am vazut cel mai bun...Duncan i-a fost superior. mie personal nu-mi plac centers...sunt doar inalti si atata tot. n-am ce sa vad la yao decat ca primeste pasa si arunca de la 1 m de panou. si chiar daca au aruncari...principalul lor atu e ca sunt inalti si ca fac slamuri. imi plac jucatorii de constructie pg, sau sg sau maxim forwards...astia joaca baschetul adevarat.

gresesti, un pic..nu arunca de la un metru tot timpul..iese si mai in afara..cert e ca degeaba nu iti plac centrii..fara ei jocul ar fi cu totul altceva..in principiu jocul asta se bazeaza pe un echilibru intre forta,inaltime,viteza,viteza de reactie,creier si multe altele intr-o echipa
plus ca pete cine mai dau carter si altii de sus daca nu sunt centrii?:)sau ti-ar plcea mai mult sa dea peste iverson?:)

just_me
16th November 2006, 09:59
Fie vorba intre noi... Duncan mi se pare un jucator rudimentar. Stiu ca o sa-mi ziceti toti "da, dar stie jocu; da, dar e bun in clutch; da, dar e bun in low post; da, dar..." insa eu spun ca e un jucator rudimentar care se "fatzaie" prin teren si da niste aruncari pleostite si flat. Asta e parerea mea din ceea ce am vazut pana acum, si in nici un caz nu poate sa-mi placa un astfel de jucator sau sa-l apreciez.

Yao este cel mai bun pivot (dupa parerea mea) insa, asa cum s-a mai zis, nu cel mai bun big-man (vezi KG). Insa e foarte aproape si acolo.

Duncan poate sa fie si din epoca de piatra ,daca baga mingea in cos si isi impiedica omul ,pe care il marcheaza, sa faca asta, nu cred ca ar avea vreo importanta asta

cristane
16th November 2006, 10:07
Detroit a pierdut din nou, acasa cu NOK; Knicks au batut mai lejer decit ma asteptam pe Wizards, Arenas si ai lui au terminat meciul cu 0/15 de la 3 :D

Zabriskie
16th November 2006, 10:20
Nu, centrii arunca prost de la libere pentru ca... nu au aruncare. Adica stau sub panou si dau slamuri sau oferite. Daca ii duci mai departe gata. Yao are aruncare. La fel si Ilgauskas.

La capitolul aruncare cel mai tare e Kurt Thomas.. parerea mea :).

Florian GG
16th November 2006, 10:48
Lool ideea e alta nu ca Yao e varza sau e cel mai tare. Parerea mea ca si-a imbunatatit mult jocul de pivot si cel mai important si-a diversificat miscarile si aruncarile de big-man. Are a aruncare buna de la semi-distanta; am vazut si un sky-hook in meciul cu Spurs f frumos deci stie ce sa faca cu mingea. Daca si-ar imbunatati partea cu recuperarile mai ales cele defensive ar fi intr-adevar un mare centru si dominator pe deasupra. Ce am zis eu ca doar cu Yao e greu pentru Houston sa faca ceva in play-off sau sa scoata un record cu care sa se lupte pentru suprematia in vest. Insa sunt convins ca T-Mac isi va reveni incet, incet si veti mai vedea muulte performante ca cea din prima jumatate din meciul cu Spurs. Cand joaca si T-Mac dpdv ofensiv problema e grava pt echipele adverse pt ca nu stiu pe cine sa bage double-team-ul si Houston s-a imbunatatit la capitolul role-players (l-astept cu nerabdare pe Bonzi). Adica exista inside presence si outside touch. Yao inca nu are prea mare experienta si problema aparuta in a 2-a parte cu 34-9 run e simpla. Yao nu prea mai reusea sa marcheze si problema s-a simplificat pt Spurs punand double-team chiar tripple-team la McGrady si lucrurile au scapat de sub control. Yao era aparat doar de experimentatul Duncan care rudimentar sau nu, isi face jocul.

P.S. A da sa nu uit si opusul e adevarat apropo. Adica Houston doar cu T-Mac are probleme serioase de asemenea ;)

StephonTrue 15
16th November 2006, 11:16
vad ca multi nu prea apreciaza eforturile pivotilor, ca stil de joc e normal sa nu va placa, dar sa spuneti ca Yao nu stie nimik si Duncan e rudimentar....mi se pare ca nu ati vazut un meci in viata voastra..damnnn

daca totul dupa voi se rezuma la aruncarile dintr`un metru si mai putin, si asta vedeti voi la un C atunci cand va uitati la un meci, mai bine incepeti sa vizionati golf, pe bune.

pozitionarea face cam 80% dintr`o faza sub panou
viteza de reactie la recuperare si aici se pune si viteza sariturilor succesive (unde multi antrenori insista)
cei mai buni C lucreaza jumatate de antrenament la cum sa se descurce cu double team-ul. aici se vede pe care il duce capu`(momentan dwight howard are mari probleme)
iesirile din blocaj
apararea in afara spatiului de 3 secunde + tot la aparare, C este cel care trebuie sa inchida aproape la fiecare faza si sa fie atent tot timpul, pe cand un G daca e pe partea cealalta isi face blocul defensiv si gata.
cam astea cred ca sunt cele mai importante criterii dupa care poti sa clasifici un C, ca cel mai bun sau cel mai praf ca Yao si Duncan.......
conteaza deabea apoi tehnica individuala si altele
edit : cine a zis ca Duncan e rudimentar ar trebui sa caute si in dictionar o explicatie, daca nu sa vina cu argumente cum un jucator care a luat titlul de MVP este inca in formare...sau de fapt la inceputul dezvoltarii

Irimus
16th November 2006, 11:19
Yao era aparat doar de experimentatul Duncan care rudimentar sau nu, isi face jocul.



cred ca glumesti :headbang: :happy

Florian GG
16th November 2006, 13:07
cred ca glumesti :headbang: :happy

Nu stiu ce e asa de amuzant :mda: Cred ca stii f bine ce am vrut sa spun

YodaRo
16th November 2006, 14:29
normal ca e nevoie si de centers, Yao e socotit cel mai bun in acest moment dar trebuie sa confirme. Duncan a dovedit ca are plasament mai bun decat "micutz" si ca stie jocul mai bine decat yao. Sezonul e lung si deja sa-l declari the best e prematur. Si daca ajunge un center sa fie the best atunci NBA va fi mai urat. Mai degraba imi place sa-i vad pe lebron, wade sau t-mac dansand pe teren decat pe yao cu 2 capete mai mare decat aia din jurul lui cum arunca de la 1-2-3 m.

Irimus
16th November 2006, 14:50
Nu stiu ce e asa de amuzant :mda: Cred ca stii f bine ce am vrut sa spun

sincer ..chiar nu stiu...sau poate ca refuz sa cred ca cineva poa sa creada despre Duncan ca e rudimantar

Florian GG
16th November 2006, 15:28
sincer ..chiar nu stiu...sau poate ca refuz sa cred ca cineva poa sa creada despre Duncan ca e rudimantar


Lool n-am zis eu ca Duncan are un joc rudimentar (ma rog n-am avut cea mai fericita exprimare cu "TD rudimentar") e o disputa pe forum de cum joaca Duncan. Ce-am vrut sa zic a fost ca indiferent de jocul lui el va ramane un MVP-stats-type-of-player. ;)

@MAN_US: Evident ca este mult mai interesant basket-ul si iti face placere sa te uiti cand vezi un LeBron; un D-Wade; T-Mac; Kobe si multi altii insa si centrii ca Yao au un loc in spectacolul basketbalistic. Intr-adevar TD outplayed Yao asta e...Si cum zicea StephonTrue "pozitionarea face cam 80% din jocul din caciula"; Yao cel putin defensiv are o pozitionare nefericita sa ma exprim mai elegant (m-a exasperat cum reuseau juc ca Manu; TD care e mult mai mic insa stie jocul mult mai bine cum recuperau ofensiv de langa el). Insa tr sa recunosti ca Houston are nevoie de ambii jucatori ca echipa sa mearga cat mai departe in play-off.

YodaRo
16th November 2006, 16:59
si mie imi place Houston, aduce un suflu nou. Echipa are nevoie de ambii T-Mac si yao, e adevarat.
Insa rockets trebuie sa confirme...si asta se face jucand de la semifinale in sus. Mai e mult pana departe...

caseta
16th November 2006, 17:42
Fie vorba intre noi... Duncan mi se pare un jucator rudimentar. Stiu ca o sa-mi ziceti toti "da, dar stie jocu; da, dar e bun in clutch; da, dar e bun in low post; da, dar..." insa eu spun ca e un jucator rudimentar care se "fatzaie" prin teren si da niste aruncari pleostite si flat. Asta e parerea mea din ceea ce am vazut pana acum, si in nici un caz nu poate sa-mi placa un astfel de jucator sau sa-l apreciez.

Yao este cel mai bun pivot (dupa parerea mea) insa, asa cum s-a mai zis, nu cel mai bun big-man (vezi KG). Insa e foarte aproape si acolo.

raptore, aia nu e rudimentar. e fundamental.
duncan stie basketu care se invata la scolile de basket. tie iti place mai mult frecatu mingii pe care il vezi pe strada sau la and1 si crezi ca ala e basket. aia e maimutareala. scopu jocului e, cum a zis justme, sa bagi mingea in cos si sa il impiedici pe adversar sa o bage in cos. atit.
nu sa faci jdemii de driblinguri si alte prostii ....

caseta
16th November 2006, 17:45
si mie imi place Houston, aduce un suflu nou. Echipa are nevoie de ambii T-Mac si yao, e adevarat.
Insa rockets trebuie sa confirme...si asta se face jucand de la semifinale in sus. Mai e mult pana departe...

cu confirmatul asta suni a procesul etapei.
e vorba ca ACUM yao e cel mai bun. peste 1 luna, poate o sa fie jerome james. sau poate nu. dar acum yao a avut citeva meciuri in care a dominat.