PDA

View Full Version : BMW PGA Championship



dumy84
17th May 2010, 13:23
Circuitul European Tour programeaza in aceasta saptamana puternicul BMW PGA Campionship, turneu unde vor juca cinci din primii zece jucatori ai lume.

Noul numar trei mondial Lee Westwood, detinatorul titlului Paul Casey, Ernie Els, Rory McIlroy, Padraig Harrington sau Colin Montgomerie sunt doar cativa dintre jucatorii de top prezenti incepand de joi la Wentworth Club din Virginia Water, Surrey (Anglia).

Se va juca pe West Course, traseu construit in 1926 si redesenat in 2007 de Ernie Els. Parul este stabilit la 72 si distanta de acoperit intre cele 18 cupe insumeaza 6.682 metri. Recordul traseului este de 63 lovituri si ii apartine lui Wayne Riley.

BMW PGA Championship se desfasoara la Wentworth Club din 1984, cele mai multe victorii, patru la numar, fiind obtinute de Nick Faldo.

Dorin
20th May 2010, 15:56
Superturneul a inceput. Multi jucatori din elita sint prezenti.Pe link-ul urmator aveti leaderboard si pe partea dreapta se poate vedea terenul atat ca schita desenata cat si film pe fiecare gaura. apasati si delectati-va. http://www.europeantour.com/europeantour/season=2010/tournamentid=2010028/leaderboard/index.html?showLeaderboard=Y :yeah: D

dumy84
20th May 2010, 21:06
Willett, liderul surpriza la BMW PGA Championship

In varsta de doar 22 ani, jucatorul englez Danny Willett conduce dupa prima zi a BMW PGA Championship, turneul din circuitul European Tour dotat cu premii totale in valoare de 4.5 milioane de euro si la care participa cinci din primii zece jucatori ai lumii.

Cu un total de noua birdies si doua bogeys, Willett a incheiat runda inaugurala la 6 sub par, dupa un total de 65 lovituri, devansandu-l cu o lovitura pe australianul Richard Green. http://www.onlinesport.ro/stiri/sporturi/golf/63236/willett-liderul-surpriza-la-bmw-pga-championship.htm

Mari dezamagiri: Jimenez, McIlroy, Jaidee si mai ales Poulter (+7)!!!

Dorin
20th May 2010, 22:15
Terenul este un clasic vestit pentru dificultate si acum a fost refacut cu green-uri ni printre altele. Foarte dificil !!! 65 este si recordul absolut. Maine poate Willett sa joace 75 si nu se vor mira multi....

paddyslam
23rd May 2010, 21:51
Episodul din prima zi a turneului de la Wentworth cu Els in apa la 18th hole mi-a adus aminte de o situatie oarecum similara de acum vreo 5 ani, la Irish Open, jucat atunci la una din locatiile de top din golful irlandez, Carton House (acolo este si sediul GUI - Golfing Union of Ireland).

http://www.cartonhouse.com/golf.html

Carton House are doua terenuri superbe, pe cat de apropiate ca locatie, pe atat de diferite ca design si concept. Primul, O’Meara course, proiectat de americanul Mark O’Meara (evident, cu legaturi irlandeze), e un parkland tipic - tipic american as zice mai exact. Al doilea, Montgomery course, e proiectat de scotianul Colin Montgomery si e un soi de ‘ciudatenie’ fascinanta destul de rar intalnita in lume ca si concept/design (a luat si cateva premii pt. design) – si cel mai bine ar putea fi descris ca un in-land links! Pe vremea aia am avut norocul sa beneficiem cativa ani de un corporate membership la Carton House, si am jucat de destule ori cu colegii de lucru pe ambele terenuri. Jucand pe terenul lui Monty, inca de la primele jocuri, experienta poate fi descrisa ca un soi ciudat de ‘love/hate relationship’. Si asta cred ca ar descrie de fapt destul de bine si relatia pe care multi o dezvolta cu Monty himself… Dar despre asta poate cu alta ocazie…

Treaba este ca Montgomery Course e foarte frumos si interesant dar e si foarte (foarte) dificil. De doua ori s-a organizat Irish Open-ul pe el si in ambele cazuri multi din profesionistii care au jucat in turneu s-au plans ca e... prea greu! Una din multele ‘design features’ care il fac asa de dificil sunt bunkerele. Mi-amintesc ca le-am numarat odata din curiozitate si sunt parca 133 la numar (o medie de 7-8/hole)! In general ~100 de bunkere pe un teren de golf e deja considerat cam mult… Dar asta nu e singura problema legata de bunkere acolo, majoritatea acestora sunt genul ‘butoi’, tipic multora din links-urile vechi, de traditie (e.g. St. Andrews, etc.). Ceea ce inseamna ca odata ajuns intr-unul din astea, basically… you’re screwed! Si poate partea cea mai ‘sadica’ din design e faptul ca multe din astea sunt fairway bunkers! Si pot spune ca am ‘gustat’ multe dintre bunkerele alea, iar ‘gustul’ e amar, foarte amar! Asa ca mergand anul respectiv la fata locului, si stiind ca Monty himself juca in competitie, mi-am luat cu mine aparatul foto, avand un scop foarte précis (si poate la fel de sadic) in minte. Si nu a trebuit sa astept mult ca ocazia sa se iveasca. Am atasat doua poze de atunci – prima cu Monty dupa tee-off la 1st hole, asa ca referinta pentru inaltimea lui (are undeva intre 1.85-1.90m), iar a doua cred ca era undeva la 4th, 5th or 6th hole, 'vizitand' unul din acele self-designed fairway bunkers de care vorbeam, unde abia i se vede capul cand se straduia sa 'iasa' afara. Mi-amintesc cu relativa 'placere' ca prima lovitura a ratat-o (a iesit din a doua, nu mai lunga de vreo 40-50 yards), si a facut in final double-boggey. Si nu cred ca a fost singura experienta de genul asta pe care a avut-o zilele alea…

Anyway, now back to Wentworth… Cand am auzit zilele trecute ca Westwood (si nu numai el) a declarat mai mult sau mai putin subtil dupa prima zi, cum ca ‘there is a fine line between a golf design being difficult and being silly’ (nu stiu daca a folosit exact cuvintele astea dar cam asta era ‘mesajul’), nu am putut sa nu-mi amintesc de Monty si ‘experienta’ sa de la Carton House.
Nu am urmarit prea mult turneul asta si nu am vazut prea bine toate schimbarile in design pe care Els &Co. le-au facut, dar asa la prima vedere pare o incercare destul de insipida de a 'americaniza' putin traseul - de aia jucatori precum Luke Donald care joaca mai mult in US zice ca schimbarile ii plac in general. Oricum, cel putin pentru 18th hole, as zice ca noul design e un mic dezastru… Acum nu numai ca pare un ‘pain in the neck’ pentru golferi, dar pot spune fara prea multa ezitare din ce vad la tv ca e un ‘pain in the eye’ for the viewing public. Chiar daca vechiul design/finish de la 18th era ceva mai ‘usor’ dpdv al golfului, era fara indoiala un landmark memorabil/superb in British golf. Now all of that is gone!


PS. Turneul vad ca a fost castigat in final de quasi-necunoscutul Simon Khan (numarul 471 mondial!). Dintre ceilalti: Els pe 34-40, Westwood pe 10-12, etc... 'Tanarul' suedez Andersson Hed vad ca a prins curaj dupa prima lui victorie de la Italian Open si a avut din nou un turneu grozav, iesind pe doi alaturi de Luke Donald. Amicul Manassero a reusit din nou un rezultat grozav terminand pe 17. Etc...

paddyslam
23rd May 2010, 21:54
Wow!! Tocmai mi-am vazut ultimul post.
Scriu rar dar ...mult! Scuze.

Dorin
23rd May 2010, 23:40
O performanta discutabila a suedezului Karlsson. Avea +3 dupa doua zile(dubbel bogey pe 18 dupa vizita in bunker si apoi in apa).Convins ca a pierdut continuarea a treia zi zboara direct la Monaco unde locuia. La 500 m de casa primeste telefon ca a facut cut-ul si ca trebuie sa mearga mai departe. Era seara tarziu. Pleaca pina la Paris , ia un charter special si ajunge la teren pentru breakfast si la 9:30 start dupa ca 2 ore de sömn prin scaune de aeroport, taxi. Joaca fenomenal 62!!! Record binenteles. Ajunge pe locul 2.
Azi , bine dormit dar probabil extenuat si revenit din shoc joaca 77!!! Si iar bunker + apa pe 18 !
This is golf !!!
Invingatorul Kahn a stiut doar luni ca poate participa si asta datorita invtatiei speciale prin sponsorul lui!!!
Teren ucigas! Ti-e frica sa te uiti, dar sa mai si joci pe ultima gaura.
D:yeah:

paddyslam
24th May 2010, 00:39
Hmmm... S-a luat dupa Darren Clarke care a patit asta acum citeva saptamini la Spanish Open

http://www.golf.com/golf/tours_news/article/0,28136,1986363,00.html

Cel putin Karlsson a castigat vreo 65-70000€ la sfarsit.
Clarke a luat pana la urma doar vreo 16-17000€, asta dupa ce a trebuit sa inchirieze un private jet sa ajunga in timp pt. tee-off in runda 3.
Doesn't sound like very good business to me...